m TWëëDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Een verstoorde dylle De nachtvorst als moordenaar BINNENLAND Herdenking Prins Willem van Oranje Geen salarisverhooging te Amsterdam Betuive treurig gestemd Gemengd Nieuws 3e aanranding op de Velpsche helde I Parallelweg. Toen de brandweer arriveerde, DER VRIJDAG 22 APRIL 1938. No. 21844. Te Delft Op Donderdagavond 28 April a.s. za! to Delft ia „Ons Gebouw" een herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranjo, geboren 24 April. 1533, plaats hebben. Daarna zal een krans worden ge legd1 op her, graf van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft. Men koestert de hoop, dat déze her denking de grondslag zal leggen voor e©n jaarl ijk sell en zoo algemeen mogelijk her denken van. 's Prinsen geboortedag. In de herdenkingssamenkomst zal prof. dr. A. A. van Schelven uit Amsterdam spreken over: Noorddlolland en Willem van Oranje; dr. F. Polgieter van Halfweg over: Suid-Afrika en Willem van Oranje; Wies Moens van St. Gillis-Dendermonde (België) over: Zuid-Nederland en Willem Van Oranje; prof. mr. dr. H. Westra te Utrecht over: Indië en Willem van Oranje en Magda de Grondt te Gent zal decla- meeren. Het intiatief lot deze eerste herdenking is genomen door het Algemeen Ned. Ver bond, Dietsch .Teugdverbond, Dietsch Stu denten Verbond, Dispuut genootschap „Ja cob van Artevelde". Nod. Jongeren Verbond Nat. Jeugd Storm. Suid-Afrikaanse Studente Vereeniging te Amsterdam en Stichting Noord-NederlandVlaanderen. Uit deze vereenigingen is een werkcomité gevormd. Gewetensgeld. De voorzitter van den raad van mi nisters ontving gisteren van een onbekende een bedrag van f4500, onder het motto onrechtmatig verkregen en bestemd voor 's lands kas in Ned. Indië". liet bedrag is den minister van kolo niën ter liane! gesteld. Belasiïngverliooging te Utrecht. Na zeer langdurige discussies heeft de Utrechtsdie gemeenteraad gistermiddag het voorstel van B. en W. tot verhooging van de gemeentefonds bel as ting van 65 op 75 opcenten z.h.s. aanvaard.. B. en W. achtten deze verhooging nood zakelijk om een tekort te dekken, groot f 200.000.ontstaan dooi' de verhoogde uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon en werldoozemzorg. Op deze verhoogde uitgaven had mein bij do samenstelling van de begrooting 1938 niet gerekend. De aangenomen be- lastingveriiooging levert een bedrag op van f 100.000.de helft van het tekort. De andere helft hopen B. en W. ie vinden in versoboringen, toe te passen en te bezui nigen op de uitgaven, waarover nog na dere voorstellen aan den raad zullen wor den voorgelegd. Verschillende leden van den raad spra ken zich aanvankelijk tegen het voorstel uit. Zij wenschen liet geheele tekort te vinden in de bezuiniging op do uitgaven. Na het betoog van den wethouder van fi nanciën, den heer Boüerweg, gaven zij zich echter gewonnen en aanvaardden zij bet voorstel. Doorlflopcnd tekort aan zee visch. Naar aanleiding van een telegram, door den Nederlandschen Bond van Kleinhan delaren in het visch- en haring!»!rijf ge richt aan de ministers van economische en sociale zaken, waarin wordt gezegd, dat wegens het vrijwel doorloopend groote tekort aan verscho zecvisch de toestand in den kleinhandel onhoudbaar is gewor den, waarom men adviseert tot invoer van Deonsche visch, heeft het nationaal comité „Redt Volendain" de aandacht der ministers gevestigd op hot feit, dat te Volendam Nederlandsche vissehershandon en Nederlandscho vakmanschap wachten op een mogelijkheid om de Noordzeevis- scherij -uit te oefenen. De verhoogde uilkeering nil het Gemeentefonds bestemd voor af schrijving op de activa der bedrij- ven. In zijn vergadering van 24 November 1937 vercenigde de gemeenteraad van Am sterdam zich met een motie van de raads leden Diingemans c.s., waarin B. en W.. werden uitgenoodigd. Het bedrag, verkregen uit verhoogde uit- beering uit het Gemeentefonds, niet te be stemmen voor verhooging van afschrijvin gen, doch voorloopig lo reserveeren voor loónsverhooging, speciaal voor de laagst bezoldigden, na daaromtrent overleg ge pleegd' te hebben met de regeering. De kosten van dé verhooging van de loonein der werklieden werden becijferd op' f545.000. De kosten van het voorstel der ambte naren werden becijferd op' f 245.000 zoo dat de totale kosten van beide voorstellen zouden bedragen f 790.000. Het bedrag, dat de raad eventueel voor verbetering van de positie der laagst be zoldigden beschikbaar wilde stellen, be liep »f 676.000.en zou dus niet toerei kend zijn om de kosten van de ingedien de voorstellen te bestrijden. Tot overeenstemming heeft dit echter niet geleid, de vertegenwoordigers der werkliedenoiganisaties en die der ambte naren- en politierorganisaties meenden het bedrag van f790.000 te moeten vasthou den. Met de vertegenwoordigers der organi saties werd overeengekomen, dat, alvorens verder van gedachten te wisselen, omtrent de wijze* van de verbetering van de po sitie der laagst bezoldigden, B. en W. in overleg met de regeering zouden tre den. Als resultaat van dit overleg kunnen B. ■en W. den raad mededeelen, dat de mi nister van binnenlandsche zaken, bij schrij ven van 19 Maart 1938, hun heeft bericht, dat in verband met de ongunstige finan cieel» positie der gemeente oen salaris herziening in gimstigen zin door de regee ring niet kan worden aanvaard. Op grond van hel vorenstaande zijn B. en W. van oordeel, dat de meergenoem de verhooging van de uilkeering uit het Gemeentefonds alsnog dient te worden be stemd voor afschrijving op de activa van de bedrijven. De verhooging van de uilkeering uit het Gemeentefonds voor hot tijdvak 1 Mei 1938—30 April 1939 komt f90.748 lager, dewhalve niet op f 676.618, maar op f585.870.—. Kasteel de Binkhorst te 's-Gravenhage ge heel gerestaureerd. Die oude en eerbiedwaardige huiziuge, dë Binkhorst te "s-Gravenhage, waar nog slechts ©enige bouwvallen van over wa rén is ina drie jaar voortreffelijk werk van vaklieden geheel gerestaureerd en tot e6n geheel nieuw en practisch zeer bruikbaar huis geworden. De gemeente Dan Haag kocht enkele ja ren geleden, omwille van zijn historische beteekenis, den wrakken bouwval en be sloot tot wederopbouw met de bedoeling het latei' voor een nuttig doel ie bestem men. Het geheele herstelwerk is, met subsidie van het rijk, door de „jongens" van den gemeentelijken vakcursus voor jeugdige „werldoozen in werkverschaffing uitgevoerd. De uiterlijke verschijning is behouden. De ruimte-indieeling is ietwat gewijzigd, maar daarbij heeft men juist rekening ge houden met de bestemming die de ge meente er aan zou kannen geven. De mo gelijkheid', bij voorbeeld, dat er een jeugd herberg in kan worden ondergebracht, beeft mien geenszins over het hoofd' gezien, ter wijl men bet anderzijds evenzeer raadzaam heeft gevonden centrale verwarming in liet gebouw aan te leggen, voor eventueel bu reel gebruik. Over een bestemming is even wel nog geen -beslissing genomen. Thans- zal binnenkort een begin worden gemaakt met het uitdiepen van de vijvers en den tuinaanleg, terwijl over niet al te langen tijd ©en monumentaal hek aan don ingang de plaatse zal completeeren. Dividend Lever Brothers en Unilever N.V. De raad van- bestuur der Lever Brothers en Unilever N.V. heeft besloten aan do algemeene vergadering- van aandeelhouders welke gehouden zal worden op 13 Mei a.s., voor te stellen op de gewone aandeden der vennootschap een slotdividend uit te keeren van Ityr pCt., betaalbaar vanaf 17 Mei a.s. en makende, tezamen met liet op 1 December 1937 uitgekeerd interim- dividend van 3 pCt, in totaal 1% pCt. dividend over liet jaar 1937. Voorts is dcor den raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever Ltd. be sloten aan de algemeene verga tering van aandeelhouders dier vennootschap, welke op denzdfden datum zal worden gehou den, voor te stellen over te gaan tot uit- keering van e*-n daarmede overeenstem mend slotdividend van -6 pCt., eveneens betaalbaar op 17 Mei a.s. en makende, te zamen met het op 1 December 1937 op de gewone .andcelen van Unilever Ltd. uit gekeerd iiiterimdreidend van 4 pCt., in totaal 10 Ct. aan gewoon dividend over het jaar 1937. ffls-sL Jeugdige handen helpen mede aan de finishing touch" voor het bloemenfeest te Noordwijk, dat gisteren geopend is, en als steeds veel belangstelling geniet gedurende de bloeiperiode der voorjaarsbloemen. s X' A f 7 4,f f Terwijl Hr. Ms. kruiser .Java" in het dok te Amsterdam is opgenomen, worden de oefeningen der Jantjes regelmatig voortgezet Op den achter grond de oorlogsbodem Het groote raam van de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam is in restauratie. Stuk voor stuk wordt het glas-in-lood verwijderd (Van onzei, redacteur.) Eist, 21 April. Weinig is er overgebleven van de bloesempracht van d:e Betuwe sinds de ruwe nachtvorst haar beroerd heeft. In luttele uren is de schoonheid verwelkt is de arbeid van een heel jaar teniet gedaan. De zachte dagen uit de voorafgegane maanden deden het beste hopen, een bloesem pracht als bijna nooit tevoren vertoond, kon verwacht worden het heeft nie' zoo mogen zijn. Wat zich eerst in volle schoonheid1 zou vertooaen, is op vele plaatsen verschrompeld. Geen smettelooze bloesem, maar geiïtupel-' de, bruin gekleurde blaadjes. De Be tuwe rouwt. In Boven- en Neder-Betuwe kunnen de bongerdbezitters treuren. Vrijwel elke plaats heeft bezoek gehad' van den meest onwel- komen gast. die men zich maar denken kan en ook bijna overal heeft hij zijn kaartje achtergelaten, wat in de meeste gevallen immer een doodsbericht voor den bongerd' inhoudt. Duizenden peren, apoeis en pruimen zullen niet tot rijpheid ko men. De hoop en het vertrouwen van vele menschen zijn vernietigd. „Nog kunnen wij niet ten volle do schade overzien," zoo zegt de heer We-lra, pro curatiehouder van de veilingsvereemging „Neder-Betuwe", „maar wei weet ik, dat zij aanzienlijk zal .wezen. Het totialbedrag kan in de duizenden, maar ook in de honderdduizenden loopen." Op deze veiling hebben wij een jaar- lijksche omzet van 15 2 millioen. Maar ook in Tiel, Nijmegen, Arnhem en nog andere, plaatsen bestaan veilin gen die belangrijk zijn. U kunt dus wel begrijpen, dat, gehoord de ramp die velen hier getroffen beeft, liet to taal aanzienlijk kan doen zijn. Misschien dat velen iets te pessimistisch zijn. Er bestaat kans d'at toch nog een deel van de boomen tot rijpheid komt. Dat kan pas over een d'ag of twaalf ge constateerd worden. Hoewel veel boom- gaardbezitters de hoop daarop geheel heb ben opgegeven. Ik heb van tamelijk wat menschen bier uit de omgeving hetzelfde verhaal gehoord. Velen wilden de boomen gaan bespuiten en kwamen bij onderzoek van de bloesem tot do conclusie, dat de stamper geheel zwart was. liet vernielend werk was verricht spuiten behoefden zij niet meer. Het merkwaardige is, dat op sommige plaatsen de eene bongerd wel aangetast is, terwijl de vlak er naast gelegene niet geleden had. Op de eene plek is het erg geweest, op een andere plaats beeft men er vrijwel niets van gemerkt. Net dat wij een goed jaar verwachten konden, is vee! met een nacht vernield. En waar de nachtvorst nog eiken nacht weer kan optreden bestaat er immer kans dat het vernielende werk voortgezet kan wor den Bongelden, die duizenden guldens per jaar konden opleveren door het meer dan uitstekende fruit dat zij opleverden, zijn vrijwel waardeloos geworden. Voor hun bezitters en gezinnen beteekeut dit in vele gevallen den genadeklap. Immers, do bon gerd vormt hun jaarl ükscke bron van in komen en thans is de bron toegevroren. Er is een gevat dat een bangerd, die getaxeerd werd op circa f 7000 op brengst aan fruit, in eenige uren to taal waardeloos werd. Allo boomen waren aangetast; het hart van de bloe sem klopte niet meer. Gelukkig dat liet gesneeuwd heeft, zoo zegt een vakman. De sneeuw heeft op som mige plaatsen tenminste de bloesem af gedekt en vormde een beschermende laag. Onzin, meent een ander, ook de sneeuw kan de bloesem geheel vernielen. Zoo ver schillen de meeningen over het nachtvorst- vraagstuk gelijk de opinies uiteenloopen omtrent de bestrijdingsmiddelen. Er bestaat geen middel om de nacht vorst uit de bongerd te houden, denkt me nig conservatief denkend Betuwnaar. Plaat sen van petroleum- of oliekachels in de boomgaard heeft geen enkel nut. Maar een feit is toch. dat degenen, die wel van dit middel gebruik hebben gemaakt, met suc ces den bioesemmoordenaar bestreden. Maar voor menigeen schijnt het zeer moeilijk -- om niet te zeggen oamogelijk te gelooven in de techniek. In de bongerd loopt een boer van boom to4 boom. Voorzichtig maakt hij een teer blocsempje open. Stamper zwart... zoo gaat het telkenmale. Geen glanfende renet zal den boom sieren. Geen zwaar beladen takken zullen over enkele weken te zien zijn. Van voren af aan beginnen. Weer verzorgen, een hul jaar lang van 's ochtends vroeg lot 's avonds laat. Fn weer de kans dat in één nacht de koude vernielt wat met warmte is op- gel.'Guwd. En daarom treurt men op vele plaat sen in do Betuwe. liet is geen land van den Bloeienden Bei geril op het oogenblik. Vrijwillige bijdragen voor productieve werk verschaffing." Motor door auto aangereden. Op den Amsletwenscheweg, ter hoogte De minister van financiën maakt bekend, I van culó „De Uitkijk" nabij de grens van dat met de bedeeling om te worden aange- I Amstelveen is gisteravond een motor, waar- wend voor productieve werk vei schaffing, I c.p twee broers van 31 en 32 jaar inwo- de volgende vrijwillige bijdragen aan het I ners van Amstelveen, zaten, door een auto rijk zijn overgemaakt: aangereden. Libera.e Staatspartij, afd. Amsterdam j Een van hen kreeg een gecompliceerde f532 ,mevr. Br.- v. d. B-. te G. f20, G. IL I onderbeenfractuur. De ander brak een dij- te D. f 5, N. J\ te G. f 2.50. I been. Beiden zijn door den geneeskundigen Met inbegrip van deze stortingen werd j dienst naar het Julianaziekonhuis vervoerd in totaal ontvangen fl3Si. J eil daar ter verpleging opgenomen. Hr. Als. „Java" te Amsterdam. Ernstige aanrijding bij Be Klomp. Hr. Ms. kruiser „Java" arriveerde gis-1 Om vijf uur is gistermiddag nabij Da \msterdamsclie haren, waar I Klomp, de veertigjarige echtgenoot© van de oorlogsbodems in een der dokken van I den heer Do Breed uit Derveen, bij het ,i.-. i,t,iu»-che Droogdok Maatschappijl oversteken van den rijksstraatweg dooreen is opgenomen. De scheepshuid zal geheel I uit de richting KEde komende auto ge- .•orden nagekeken en worden schoon ge- grepen. Zij werd zeer ernstig gewond. In maakt. hopeloozen toestand is zij naar het zieken- Waarschijnlijk zal het schip morgen het huis te Arnhem vervoerd. Men vreest voor dok weer veriaten en naar Den Helder j haar leven, terugkeeren. Slagerij uitgebrand. Hedennacht te ongeveer half een ont dekte men te Veenendaal brand in do sla gerij van den heer E. Engelenburg aan dein n, stond het pand reeds in lichte laaie. On- Dc dader gearresteerd. midueïhjk werd het vuur bestreden met Na ruim twee weken van moeizamen op- twee stralen op de waterleiding, doch men sporingsarbeid, waarbij de politie van Ara- kon niet verhinderen, dat bet perceel ge- hem, Velp cm Ro-ozendaal krachtig sa-1 heel uitbrandde. De schade wordt gedeel- niemveikten, is het gelukt den dader te lelijk door verzekering gedekt. arrestee ren van de aanlanding, welke op April ji op de Velpsche heide is ge- Geweifeld bij bet overstekeu. schicd en waarbij een meisje uit Arnhem Gistermiddag is de 75-jarige oud-notaris door een onverlaat zoodanig met een stuk Wüdervanck de Blecourt uit Venlo bij hout op lli et hoofd werd geslagen, dat zij Let oversteken van den Utrcchtschen straat mot enkeüe diepe hoofdwonden in hel weS 1° Heeisum, doordat hij weifelde, aan- gemeente ziekenhuis te Arnhem moest wor-j gereden door een auto. den opgenomen. De oud-notaris iiep een hoofdwonde op De dader is een vijf en twintig jarige I en brak beide boenen.In zorgwekkender! kermisreiziger uit Arnhem, die in zijn wo-[ toestand is hij naar het- ziekenhuis te Hing, waar hij zich schuil had gehouden, I Telp verroerd. Den chauffeur van de auto werd goarresteeid. j treft geen schuld aan het ongeluk. Hij is met het meisje geconfronteerd', dat hem terstond herkende. De man heeft daar op een bekentenis afgelegd. Hij is in het bureau van politie te Velp ingesloten en zal ter beschikking van de justitie te Arn hem worden gesteld. Het meisje is herstellende. Boerenwagen door trein gegrepen. Nabij Stuhlweissenburg (Hongarije) is een boerenwagen op een overweg door een trein gegrepen en verpletterd. Drie der inzittenden werden gedood1; do vierde le vensgevaarlijk gewond. Droogte richt groote schade in Engeland aan. Do langdurige droogte berokkent den boeren en tuinders oreral in Engeland grooto schade. De weerberichten doen vooralsnog niet het einde verwachten van de droogteperiode, die i'n Zuid-Emgeland thans reeds sedert 25 Maart duurt. De verdwijning van een Amerikaansch inillioïiaifszoontje. De heer Murray Levine," te New-York, wiens 12-jarig ..zoontje Peter bijna twee maanden geledón spoorloos is verdwenen, heeft een beloonihg van 25.000. dollar uit geloofd voor inlichtingen, welke leiden tot het terugvinnen van den knaap, en een belooning van 5000 dollar voor'inlichtingen welke leiden lot bet vinden van zijn lijk, indien hij reeds dood mocht zijn. De rccordpogibg van BroadbenL De vlibgei Broadbent, die Zondag van- Port Darwin is vertrokken om te trachten, het ton name van Jean Batten staande re cord AtslralifEngeland to verbeteren, waartoe hij Zaterdag voor 10.45 (GMT) in Engeland sou moeten zijn, is gisteren om 16.45 (plaats, lijd) to Nicosia (Cyprus) ge land. Volgens de bladon zou hij heden ochtend vroeg weder willen opstijgen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5