Verslag van den Gemeenteraad Scholenbouw Radioprogramma's „Opgekocht door de bekende kooplieden" Schaken II.10—11.20 Berichten. SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE Sport Rechtszaken Roeien De Varsity Boksen Vergadering van Dinsdag 12 April 1933, '5 namiddags 2 uur, ten stadhui®?. Voorzitter: burgemeester F. L. J van tiaar en. V. Geen eijfers weerlegd. Do heer K e d' <1 e (comm.) wil de verde diging van het voorstel van B. en W. voor wat de finesses betreft, gaarne overlaten aan den wethouder van onderwijs. Het betoog van den heer Th. J. L. v. d. Berg heeft spr. niet overtuigd1; hij heeft de feiten en cijfers ,door B. en W. aan d'en raad meegedeeld, niet ontzenuwd en dat had toch in de eerste plaats behooren te geschieden, als men bezwaar heeft tegen het voorstel van B. en W. De aanvrage van het schoolbestuur be boert te worden gezien tegen den achter grond van de groote lijnen, die de regeering heeft getrokken en die het rijk zeker ook in de gemeenten wil zien toegepast. Het rijk bezuinigt, waar spr .en zijn vrienden het overigens allerminst mee eens zijn. Maar de Chr. Hist, hebban zich bij die re- geeringspolitiek neergelegd; in de Tweede Kamer hebben de Chr. Hist, die politiek gevolgd en volledig onderschreven en nu gaat het toch niet aan, dat zij in de gemeen ten zich daaraan willen onttrekken. Er is toch voldoende ruimte voor het Hervormd onderwijs te creëeren volgens het voorstel van B. en W. Daarom goat spr. met hun voorstel accoord. Politiek? De heer Th. J. L. v. d'. Berg heeft ge vraagd, of achter deze aangelegenheid po litiek steekt. Die veronderstelling verwerpt spr. met klem ©n zelfs met eenige veront waardiging. Als men de feiten en cijfers die B. en W. in hun schrijven aan den raad hebben meegedeeld, nagaat, blijkt toch wel duidelijk, dat daarin geen spoor van politiek te vinden is. De communisten voe len voor het kind, onverschillig of dit ko-mt uit een Chr. of niet-Christelijk gezin. Het beste is voor het kind juist goed genoeg. Maar als men zich gc-bcnden heeft aan tie hezuinigingslijn van de regeering, moet men niet trachten in de gemeente daaraan te ontkomen. De communisten willen niet meewerken aan een bevoorrechting van het bizonder onderwijs boven het open baar en geen maatregelen genomen zien ten koste van het openbaar onderwijs. Formeelc overwegingen. De heer mr. Kavelaars zal iets zeg gen over de aanvrage voor een nieuwe school aan de Buys Ballotsingel; daar gaat het feitelijk alleen over. Art. 75 van de L. O.-wet bepaalt, dat de gemeente haar medewerking verleent voor den bouw van een nieuw© school, als aan de voorwaarden, genoemd in art. 73 dier wet ,is voldaan. Spr. leest de desbetreffende bepalingen voor. Een lijst met namen van toekom stige leerlingen moet worden overgelegd; die lijst moet voor een gemeente als Schiedam 100 namen bevatten. Het 4e lid van art. 73 vermeldt voorts onder b., dat op die lijst geen namen mogen vooikomen van leerlingen, die reeds een gelijksoortige school bezoeken, tenzij deze meer dan 4 K.M. verwijderd is van de plaats, waar de leerlingen wonen. Spr. leidt uit het cmtwerp-besluit, den raad aangeboden af, dat do aanvrage van het schoolbestuur geweigerd wordt op grond van art. 73. Gaat dit echter wel op? Bij de stukken heeft een verklaring gele gen, waarin 123 personen toezeggen hun kinderen de nieuwe school te zullen doen bezoeken. Sommige ouders zegden dit toe voor 4, anderen voor 3 of 2 kinderen; weer anderen voor één kind, maar er zijn er zelfs, die 5 kinderen naar de school in de Buys BaJlotsingei willen zenden. Spr. heeft het aantal niet opgeteld1, maar meent, dat voor ongeveer 180 a.s. leerlingen is geteekendv Nu vraagt spr. zich af, of het schoolbe stuur niet boven de 100 leerlingen komt, zonder dat gezegd kan worden, dat zij een andere gelijksoortige school verlaten, waar door daar ruimte zou overblijven. Drie klassen van die schoolvereeniging zijn ondergebracht in lokalen van gemeente scholen. Kunnen die kinderen meetellen bij de aanvrage voor een nieuw schoolgebouw? Dat Irjkt spr .niet erg waarschijnlijk. fn de toelichting op de L. O.-wet van Laban en Ligtvoet, is oen Kon. besluit opgenomen ,dat spr. gedeeltelijk voorleest. Het gaat in dat besluit over de stichting van een R. K. school. Dat Kon. besluit zegt niet, dat klassen van een bi zo ml ere school, die in een gemeente school zijn ondergebracht, geen bizondere school zou den zijn, maar er is sprake van gewichtige omstandigheden, die tot scaling van con nieuwe school aanleiding geven. Het huisvesten van de leerlingen van 'eon bizondere school in een gemeente school wordt in dat Kon. besluit be schouwd als een gewichtige omstandigheid voor de stichting van een nieuw eigen schoolgebouw. Daarom zou spr. van den wethouder van onderwijs gaarne vernemen hoeveel van de kinderen, die de eventueel te stichten school aan den Buys Ballotsingel zullen bezoeken, thans gehuisvest zijn in lokalen van gemeentescholen, ofschoon zij bizon der onderwijs volgen. Zijn' dat er 100 of meer als men daar ook bij telt de a.s. leer lingen, dio thans geen bizondere school bezoeken Als dat niet het geval is, zal spr. ver plicht zijn voor het voorstel van B. en W. te stemmen, otndat de wet zegt, dat alleen alls niet aan art. 73 der L.O. wet is voldaan, geen medewerking door het gemeentebestuur mag worden verleend voor den bouw van oen school. Politiek? De heer Slavenburg (c.h.) wil zich aansluiten bij het betoog van den heen Th. J. L. v. d. Berg. Mevr. Benthem heeft gezegdAls de Chr. Hist, voorstellen doen, die niet dade lijk de instemming van den raad hebben, het gewoonte wordt, dat de heer v. d. Berg met verwijten komt. Het is toch wel merkwaardig, dat de voorstellen van dit schoolbestuur steeds met zoo weinig instemming worden ont vangen. Het was juist mevr. Benthem, die steeds met bezwaren kwam. Als de heer v. d. Berg vraagt, of in do houding van het gemeentebestuur tegenover het schoolbestuur misschien ook politiek schuilt, wijst de heer Kedde die veron derstelling met verontwaardiging van de hand1. De hoer Kodde betoogde, dat van politiek geen sprake is, want de heer v. d. Berg kan zien welk een teoder hart do communisten het kind uit een Clir, ge zin toedragen. De heer Van Lith (s.d.): Zeer juist! De heer Van Duinhoven (s.d.) tot den heer Slavenburg: Dat meent u toch!? De heer Slavenburg (c.h.)Als dat zeer juist is, rijst de vraag, of het ver keerd gezien is, wat het schoolbestuur vraagt. Spr. zal trachten aan te tooncn, dat B. tan W., en ook-mevr. Benthem en de heer Kedde de zaak verkeerd zien. Het Herv. onderwijs in T ge drang. tiet Hervormd onderwijs is, wat de schoolruimte betreft, het sterkst in het ge drang gekomen; voor het openbare onder wijs is altijd gezorgd. Mevr. Benthemde Wilde (s.d.): Ook voor het U.L.O. De heer Slavenburg (c.h.)Er is voor het openbaar onderwijs ruimte ge noeg; de organisatie van de schoolforma- tie bij dit onderwijs is een kwestie, die de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs heeft te verzorgen. Maar bij het Hervormd onderwijs in het Oosten dezer gemeente is het een on houdbare toestand; daar zijn 5 klassen van een schoolformatie in andere gebouwen ondergebracht. De le en 2e klasse zijn gehuisvest in de Prinses Julianaschool in den Oostsiagel; komen de kinderen in de 3e klasse, dan moeten ze naar school X; bereiken ze de 4e klasse, dan tippelen ze weer naar oen andere wijk van de stad en zoo gaat het maar door. Er is desor ganisatie als gevolg van gebrek aan mede werking van het gemeentebestuur. Dit slaat niet op 1932. Dat toen d© voorgenomen bauw van een nieuwe schooi in het Oosten nietkon doorgaan, was niet het govolg van maatregelen der ge meente, doch van het stopwetje. Het be stuur der Vereeniging voor Chr. onder wijs is echter nu reeds 3 jaar bezig om den toestand op schoolgebied in het Oosten te verbeteren, die zoo verschrikke lijk slecht is, dat zoo snel mogelijk daar in verandering moet komen. Dat standpunt nemen B. en W. ook in, want zij zeggen: .Wij erkennen, dat het schoolbestuur "aanspraak kan maken op meer schoolruimte. Spx.'s groote grief om het niet ster ker te zeggen tegen bet advies van B. ion W. is, dat dit er toe leiden kan een geheel verkeerden indruk in den raad en daar buiten te wekken. Dat betoog heeft mevT. Benthem en den heer Kedde ge ïmponeerd1Do laatste zegt: Er moet be zuinigd woTden, ofschoon ik eigenlijk vier kant tegen elke bezuiniging ben! Mevr. B e n t h e md e W i 1 de (s.d.) U is vóór bezuiniging, maar iu dit ge val is n er tegen! De school aan den Buys Ballot singel. De heer Sla venburg (c.h.)B, en W. hebben in hun schrijven aan den raad twee dingen vergeleken, dio niet te ver gelijken zijn. Zij zeggen: De oplossing, die wij aanbevelen, kost f 67.000 minder, maar... zij levert ook minder lokalen op. Het schoolbestuur vraagt 11 lokalen en B. en W. bieden er 7 aan. Spr. heeft getracht beide partijen tot een compromis te brengen. De gemeente moest daarbij de eerste schrede doen en de school aan den Buys Ballotsingel toe staan de tweede schrede zou door het schoolbestuur gezet worden, door de aan vrage om nog vier andere lokalen nog even uit te stellen. Bij het toestaan door den raad van een nieuwe school aan den Buys Ballotsingel zou feitelijk alleen bevestigd1 worden, wat reeds eerder <?dn 1932 werd toege staan. Deze oplossing zou een verschil in kosten met het plan van B. en W. opleveren van f 25.000, want de bouw van ean school aan den Buys Ballotsingel wordt mei den grond inbegrepen geraamd op f85.000, 'terwijl het plan van B. en W. bij uitvoering f GO.000 zon vorderen. Bei de voorstellen leveren 7 lokalen op. Met die f 25.000 moer worden twee voord celen bereikt: lo. wordt een betere huisvesting verkregen in een nieuwe school dan in de school aan de Lange Nieuwstraat en 2o. zal dezo oplossing op den duur oen bezuiniging voor de gemeente bettekenen Het U.L.O. Uitvoering van het plan van B. on W. zal op groote moeilijkheden sluiten. De bedoeling van het schoolbestuur is n.l. het U.L.O. uit te breiden tot 4 klassen, zooals ook bij hot openbaar U.L.O. hier ter stede en elders 't geval is. Komt die uit breiding tot stand, dan is er reeds aan stonds ruimte te kort in de school aan de Lange Nieuwstraat. Er moet thans onmiddellijk overgegaan worden tot het bouwen van oen nieuwe school aan den Buys Ballotsingel. De 7 lokalen, die daardoor verkregen worden, kunnen dadelijk ingenomen worden door klassen van de Veroen. voor Chr. onder wijs, die thans buiten de school, waartoe zij feitelijk behooren, zijn ondergebracht. Is de school aan den Buys Ballotsingel gesticht, dan is men nog altijd vrij inzake de organisatie en eventueele concentratie van het U.L.O. van genoemde schoolver eeniging. Mevr. Benlliem heeft gezegd hel hemel tergend te vinden, zooals,, het openbaar U.L.O. hier is gehuisvest. Afgezien nog, dat spr. de uitdrukking: hemeltergend niet gaarne zou gebruiken, meent spr., dat ook die voorstelling van zaken niet door den beugel kan. De huisvesting van het open baar U.L.O. is zeker niet zoo slecht als van het bizoader U.L.O. aan den Oost singel. Mevr. Benthem zegt: De gemeente kan niet altijd dadelijk klaar staan om aan elke uitbreiding van. schoolruimte, die ge- wenscht wordt, te voldoen. Wie dat zegt in verhand met de hangende aanvragen blijkt van don bestaanden toestand niets te hegrijpen! Voorts hoeft mevr. Benthem Ix-tocgd, dat na 1932 het totaal aantal leerlingen op de scholen van de Vereeniging voor Chr. onderwijs maar met 165 is toegenomen. Maar daaibij wordt vergeten, dat in 1932 reeds leerlingen in andere scholen dan die van de Vereeniging voor Chr. onderwijs waren ondergebracht. De vrijkomende ruimte. Mevr. Benthem schijnt als een bezwaar te gevoelen, dat bij hot toeslaan der aan vingen lokalen in openbare scholen leeg komen te staan, maar de -thouder van onderwijs Loeft gezegd: „1 zal den dag zezenen, dat de lokalen van de openbare scholen aan hot Edisonptem en Singel door het bizonder an dc-r w worden ont ruimd" en spr. vermoedt, dat ook het be stuur van de kleuterschool „Kiveva" den dag zal zegenen, als het weer de beschik king krijgt over de afgestane lokalen, ten einde daar weer bewaarschool klassen in te kunnen opnemen. De lokalen van de school aan de Lange Nieuwstraat zijn niet groot; in elk kunnen niet meer dan 30 leerlingen, die het U.L.O. volgen, worden geplaatst, dus in totaal 180 leerlingen in de geheele school. Het getal van 180 leerlingen zal vermoedelijk spoedig bereikt zijn en bovendien kan men de klasse-bezetting niet met een schaartje knippen. Er zijn nu reeds klassen, die meer dan 30 teerlingen tellen. De school aan de Lange Nieuwstraat, Nog twee argumenten heeft mevr. Ben them aangevoerd, die zwak zijln. Zij zegt: Gij hebt bezwaar tegen de school aan de Lange Nieuwstraat, omdat deze achteraf staat en gi, hebt zelf de Kiveva-school op een binnen-lerrem gebauwd. Gaat deze ver gelijking op? De bouw van de „Kiveva"- school is door de betrokken vereeniging zelf bekostigd Zij heeft van den nood een d-ugd moeten maken? Moet dat nu als argument dienen? Op zijn zachtst uitge drukt is dat argument zeer onjuist! Op zich zelf acht spr. het geen groot bezwaar, dat de school aan de Lange Nieuwstraat niet aan de straat staat. Als daar ter plaatse een goede ULO-school kon worden verkregen, zou dat plan het overwegen waard zijn. In de tweede plaats heeft mevr. Ben them gezegd- Ju'lie kinderen moeten zoo gunstig afsteken, dat zij de kinderen, die do werkinrichting voor Zwakzinnigenzorg zullen bezoeken, geen overlast aan doen Do heer Th. J L. v. d. Berg heeft reeds terecht geinterumpeerdTheorie! Spr. wil gaarne aannemen, dat mevr. Benthem een flinke onderwijzeres is geweest, doch spr. zou toch incr. Benthem willen aanraden maar niet de proef to wagon, dat haar leerlingen nooit de zwakzinnige kinderen overlast zouden aandoen. Voorts hot ft mevr. Benthem opgemerkt: Gemeente Werken heeft getoond goede scholen te kunnen bouwen". Inderdaad! M<-n donke maar eens aan de school aan hel Frans Halsplein! Maar hier staat de zaak toch wel iets anut.s. De openbare school, aan de Lange Nieuwstraat verliep; op het schoolgebouw op zich zelf was veel critiek van alle zij den in de lokalen wordt licht verkregen door bovenlichten, waardoor in de klas sen doode vlakken ontstaan; langs de lo kalen loopt een gang, dio het bencden- lirbr wegneemt Men zou thans wat meer licht in die lokalen willen doen binnen .''hm F-., rijn zulke donkere hoeken in de |e' e 'end.P tic arme kindertjes wair- voor de heer Keilde zegt zooveel te ge- vudtn rauwelijks hun werk kunnen ZATERDAG, 23 April 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 M. KRO-Uilzending, 8—9,15 en 10 Gramoloon. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12 Berichten. 12.15 De KRÜ-Melodisten en solist. 1 Gramoloon. I.20 Concert. 2 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Uramofoon. 3 Kinderuur. 4 Gramo- foou. 4.15 KRO-Kamerorkest. 435 Gra moloon. 5 Concert. 5.30 Gramofoon 5.45 De KltO-Nachtegaaltjos. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoon. 7 Be richten. 7.15 Causerie. 7.35 Actueele aelherfiilsen, 8 Berichten. 8.15 Over peinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KR0-0rkest en solisten. 10.30 Berich ten. 10.40 Filmpraatje. 10.55—12 Gra mofoon. Hilversum II, 301,5 M. VARA-Uitzending. 10—10 20 v.m. en 7.30—8 VPRO. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12 Orgel. 12.301.45 Gramofoon. 2 Filmpraatje. 2.15 Solisten. 245 Fanta sia. 3.15 Scliaakles. 3 30 Residentie-Or kest. 4.30 Economische lezing. 4.50 Concert. 5.30 Gramofoon. 5.40 Liteiairo causerie. 6.05 Orgel. 6.30 Groningsche uitzonding. 7 Filmland. 7.30 Causerie. 8 Berichten. 8.15 Amusementsorkest en solist. 8.45 Gramofoon 9 Toe-s pi aak 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten. 10.35 Community-Singing (gr.opn.l 11 Solisten. II.3012 Gramofoon. Droitwich, 1500 M. 10.20 Gramofoon. 10.50 Orgel. 11.20 Piano. 11.50 Gramofoon. 12 20 Orkest I.05 Orgel. 1.35 Shakespeare-kmteaking 2.20 Tango-Orkest en soliste. 3.05 Sport- roportage. 4.05 Gramofoon. 4 20 Billy Cottons Band, 5.20 Berichten. 5.50 Sporfpraatje. 6.05 Zang ©n OikeM m. m. v, solisten. 6 50 Radiojournaal. 7.20 Music Hall programma. 8.20 Berichten. 8.40 AmeriLinnsch nieuws. 8.55 Repor tage. 9.05 St. George's Dagprogramma. 10.10 Declamatie. 10.20 Jack Harris' Band. 10.50 Orgel m. m. v solisten. Radio Paris, 1648 M. 7.10, 7.55—8 30, 9.05 en 10.20 Gramo foon. 11.35 Orkest. (Om 12 50 Zang.) 1.20, 2 20 en 3.05 Zang. 6.20 Piano. 6.35 ©a 7.35 Zang. 7.50 iladiotoonoal. 8.30 Variétéprogramma. 9.25 Sympho- nioconcert m. m. v. soliste, 10.20—12.20 Dansorkost. Keulen, 456 M. 5.30 Gramofoon. 6.30 Sextet on Schrara- mel-ensemble. 11.20 Woensch Kameror kest. 1.30 Gramofoon. 3.20 Orkest on solisten. 6 Zang en piano. 6.30 Orkest. 7.20 Orkest en solisten. 9.35 Gramofoon. 9.50—12.20 Orkesten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M. (Vlaamsch): 11.20 Gramofoon 11.50 Salonorkest. 12.30 Dansorkcs-t. 12,50 Gramofoon. 1.35 Kwartet. 2.20 Orkest. 3.05 Gramofoon. 3 20 Omroep orkest. 5.05 Salouorkest. 6.50 „Die Walkure", opera. Na afloop tot 11.20 Gramofoon. 484 Ai. (Fransch); 11.20 Gramofoon. 11.50 en 12.30 Orkest. 12.501.20 en 2.20 Gramofoon. 3 20 Pianoduo. 335 Gramofoon. 3.50 Viool en piano. 4.35 en 5 Gramofoon. 5.35 en 6.05 Kamer muziek. 6.35 Gramofoon. 7.20 „0 Yes Kitty", operette. 9 30 Gramofoon. 10.20 —11.20 Orkest. Dentsclilaadscndei', 1571 M. 6.30 Orkest, soliste en pianoduo. 7.20 Dansorkest, Amusementsorkest, piano duo en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en piano. 10 05 Berichten. 10.20 Kleinorkest en solisten. 11.2012.15 Dansorkesten en solisten. Zaterdag 23 April. Programma 3. Keulen 8. Parijs Radio 9.20. Regional 10.05. Parijs Radio 11.40. Brussel (VI.) 12 20 Keulen 1.20. Paoze 2.35 Droit- wick 2.40. Keulen 3.20. Regional 5.20. Brussel (Fr.) 6 40. Regional 6.50- Di versen 7.20. Brussel (Fr.) 9.20. Berlijn 10.20 Programma 4. Brussel (VI.) 8 Diversen S.20. Droil- wieh 9.35. Regional 1.35. Pauze 4. Droit- v.ich 4.05. Regional 1010. Druitwieh 1020 Parijs Radio 11.10. Programma 5. Luxemburg S ConcerL Brussel (Fr./ 12.30 Concert. Diversen 1.20. Luxemburg 2.55 Concert. Diversen 6.20. Kalundborg 7.20 Omroeporkest. Diversen 8.20. Luxemburg 10.20 Concert, daarna dans muziek. De interne aangelegenheden. Le ceor'urie van spr. is dus: le. dat zijn spr. S', ©omipromis niet dimrder. is. dan liet voorstel van B. en W., maar op den duur zelfs tot bezuiniging zal leiden en 2e. ontkent spr. het recht van de ge meente ,om in de interne aangelegenheden van het schoolbestuur In te grrfpen." Voor te schrijven, dat de II. L. O.-school aan den Ocstsingel overgebracht moet worden naar de Lange Nieuwstraat, behoort niet tot de competentie van het gemeentebe stuur; noch van den wethouder of den gemeentelijken inspecteur van het onder wijs. Dat behoort uitsluitend tot de com petentie van het betrokken sdioolbestuur. Spr. heeft zich bij de bestrijding van het voorstel van B. en W. gematigd uitge drukt. Ex wordt echter de Vereeniging voor Chr. onderwijs groot onrecht aangedaan bij aanneming van dat voorstel. Als men de zaak objectief beschouwt, is het com promis-voorstel ,dat spr. heeft verdedigd, 'eer wel te aanvaarden en daar het school bestuur het recht heeft zijn interne aange legenheden zelf te regelen, mag de raad dat compromis-voorstel niet afwijzen. CWordt vervolgd). Verdachte vond f100 toch wel veel, maar de officier van justitie vroeg bevestiging Ir- deze boete. Uitspraak Niet op Hemelvaartsdag. In afwering van andere jaren aal «f« Vaisily d'it jaar niet plaats hebben, op den Hemelvaartsdag, dcch op Zondag 15 Mei, zulks in verhand met het feit, dat de feestdagen dit jaar later in het seizoen vallen, zoodat, indien de Varsity, die de andere wedstrijden inluidt, op den Hemel vaartsdag plaats zou vinden, de volgend© wedstrijden te veel in elkaar gedrongen zouden worden. Wel zullen evenals verleden jaar d'e uni- versiteitsroeiwedstrijden dit jaar weder ge houden worden op de Boschbaan. Deae baan heeft sedert verleden jaar zieer san 'aantrekkelijkheid gewonnen, doordat zoo wel de begroeiing van de oevers als de bebossching meer zichtbaar is geworden, waardoor om de baan sfeer en intimiteit begint te ontstaan. Geen twee kwartjes, maar f 100 boete. Er schijnen nog altijd winkeliers te zijn, die, naar zij althans veinzen, onbekend zijn met de wet op de uitverkoopen. De Delflsche winkelier N. B. had b.v.. op zijn winkel een ontzaglijke aankondiging ge plakt, dat zijn zaak was aangekocht „door do bekende kooplieden", hetgeen altijd een reden is voor de aanbieding van verleide lijke koopjes. Heel verbaasd was B. ge neest toen een agent proces-verbaal tegen hem opmaakte. „Ik geloof niet, dat ik iets strafbaars heb gedaan", meende hij „maar als ilat wel zoo is, maak dan maar proces-verhaal op, ik heb er wel twee kwartjes voor over". Die twee kwartjes boete werden hem een vorigen koor opgelegd, toen hij do wet overtreden had. Het viel echter an ders uit, de Delftsche kantonrechter be paalde de boete op f 100. B. toekende hoogcr beroep aan en de president van do Haagsche rechtbank hield hem voor, dat hij het bestaan der wet toch wel kende, nu bleek, dat hij al een koor veroordeeld was. „Ja", verontschuldigde zich verdachte, „een ander dreef eigenlijk dio zaak, maar ik hielp hem erbij en toen ze proces-ver baal kwamen opmaken, was ik er toeval lig alleen". Aan dit poovere excuus probeenlo hij kracht bij te zetten door te vertellen, dat hij al twintig jaar lang uitverkoopen houdt, zoneter dat hij or een bekeuring voor heeft gekregen. „Dat komt uit", antwoordde de presi dent, „zoo lang bestaat de wet ook niet". Het internationaal tournooi te Margate. Het internationaal schaaktournooi te Margate is gisteren voortgezet met de tweede ronde. De uitslagen luidden: Hoofdtournooi AlexanderSpielmann 01; Milner Bar ryBook, afgebroken in betere stelling voor Milner Barry; Sir G. A. Thomas Aljechin 01; GotlombekSergeant 1/2 1/2I'otrornors. StevensonMenchik 1/2 Premier reserve tournooi A: \an Se ter 3—Conde (Mexico) i/2lh Premier reserve tournooi B: Landauïllïngworlh (Engeland) 1/2 1/2; Koltanowski (België)P r i n s i/aVa Premier reserve tournooi C Van Doesburg hSkillicom (Enge land) 1—0; SchelfhoutHeath (Enge land) afgebroken in betere stelling voor Schelfhout. De afgebroken partij uit de eerste ronde in het hoofdtournooi tusschon Aljechin en Milner Barry is door den wereldkampioen gewonnen. Do partij uit de eerste ronde van hot premier reserve tournooi C Ins- schen Meyer en onzen landgenoot Schelf hout eindigde- in remise Van KlaverenChristoïoriilb. Naar wij vernomen zal Heb van Klaveren op 23 Mei a.s. in de Nenij'tohal te Rotter dam in een gevecht over tien ronden var* drie minuten uitkomen tegen den bekenden. Griekschen bokser Chrisloforidis. Deze bokser is kampioen van Griekenland ia het midden-, halfzvvaar- en zwaargewicht en heeft een mooion staat van dienst ach ter den rug. Onlangs nog won hij te Tterlijn op pun ten van Gustav Edor!

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 7