EERSTE BLAD. f Dinsdag 26 April 1938 Britsch-lersch accoord Een belangrijke schrede voorwaarts op den weg naar betere verhoudingen. Engeland Ongeregeldheden in Britsch Indië Tsjech» Slowakije De rede van Henlein Oostenrijk m U 11 Duitschland Vereensgde Staten Zwitserland Polen Int. Samenwerking Gemengd Nieuws Auto op wielrijders ingereden - *fl 91ste Jaargang, No. 21847 Tel. No. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De strijd in Spanje Vlugger met „Mijnhardtjes" Joodsche uitgever mishandeld De aardbeving in Anatolië Dcxe courant rerschgnt dagelijks, aefciut* sondorinjt van Zon- on Feestdagen. prgi por kwartaal f 2.franco per past f 2.60. Prqe per week: 15 eta. Afaon- derljjbe mumnera 4 eta. Abonnementei worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau besorgd rijn, 's Zaterdags vóór uor. Een bepaalde plaats Tan advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEK 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Pry» der Advertentiëc; vanl5 regels /L55; Iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 1—5 regeU f 180, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel Incassokosten5 cta.; lostkwitanties 15 ets. Taneven van advertentiën lij abonnement zijn aan het Bureau verkrygbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen 10.50 t/m. 15 ■woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vöör Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet tóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. Gistermiddag is te Londen de overeen komst lussdien Groot Briltannïë en Ierland gclcekend. Bij het verlaten van het Foreign Office werd' do Valera luide toegejuicht. De Engelscli-Iersche overeenkomst wordt in Britsche kringen toegejuicht. In kringen van de Iersche delegatie ge voelt men een uiterst groote voldoening, welke getemperd wordt door teleurstelling over het feit, dat, in ieder geval voor het oogenblik, de kwestie der deelihg van Ierland1 nog open blijft. In Iersche kringen echter gelooft men, dat het accoord oen groote stap naar een vollediger overeenkomst in de toekomst is. Met dit accoord is een volledige fïnaii- cieele en economische regeling tusschen de heide landen tot stand gekomen. Be paald wordt, dat Eire (de Iersche vrijstaat) 10 millioon pond zal betalen voor 30 No vember a.s. als definitieve vereffening van alle financieele eisclien van weerskanten. Eire zal jaarlijks een kwart mïlhoen pond blijven betalen voor vergoeding "van schade aan eigendommen volgens de overeenkomst van December 1925. Alle door Engeland als shoimaatregel tegen Eire geheven rech ten en de overeenkomstige represaillerech ten tegen Engeland worden afgeschaft. Voorts -worden in het accoord bepalin gen aangetroffen aangaande overdracht van kustverdedigingsstations aan Eire. Deze sta tions worden door Engeland onvoorwaar delijk ontruimd. De handelsovereenkomst bepaalt, dat Ier sche goederen vrij van douanerechten in Engeland mogen worden ingevoerd, met dien verstande, dat de fiscale rechten be taald moeten worden en dat zekere voor zieningen getroffen worden voor de kwan titatieve regeling van den invoel' van Ier sche landbouwproducten. Een aanzienlijk aantal Britsche goederen, o.m. steenkool, zullen het recht hl ij en behouden van vrijen invoer aan Eire. Eire neemt voorts op zich een invoerrecht te heffen van buiten land seho steenkool. Tevens zal Eire on middellijk de beschermende rechten op 25 producten van het Vereenigd Koninkrijk verminderen. De beschermende rechten, ge richt tegen goederen van het Vereenigd Koninkrijk, zullen over het algemeen her zien en verlaagd worden, met dien ver stande, dat zij toch nog een passende be scherming ,zullen blijven vormen voor de Iersche industrieën. De bestaande marges vain preferentie voor goederen uit het Ver- eenigde Koninkrijk worden gehandhaafd. Het handelsverdrag zal drie jaar loop tijd hebban. Daarna kan het met een ter mijn van zes maanden door beide partijen opgezegd' worden. Het verdrag moet door de parlementen in beidie landen beves tigd worden. Geruchten over een reehtseh complot in Catalonic. De Inlransigeant publiceert een bericht van zijn correspondent te Perpignan, waar in dezie melding maakt van geruchten over een reehtseh complot in Catalonië. Te Figueras zouden verscheidene liooge ambtenaren zijn gearresteeid. De militaire gouverneur van Gerona is van zijn post ontheven, naar Barcelona gevoerd en in de gevangenis opgesloten. Valencia gebombardeerd. Gisteren is Valencia door reclitsclre vlieg tuigen gebombardeerd. Dertig personen wer den gedood, waaronder een matroos van het Britsche schip Star, Drie opvarenden van liet s.s. CM tic Star werden gekwetst. Beide schepen hadden veel schade. De reehtsche opmarsch. De rechtschen, die uit Aliaga, ten Noord oosten van Teruel, oprukken, hebben Agui- lar bereikt. Dit ligt 10 mijt verder op den weg naar het Zuidwesten. De rechtschen hebben derhalve sedert Zaterdag ongeveer 20 mijt terrein gewonnen. CALAN vApocimo ALIAGA ALFAMBRA 3 MAT RUEL APU5BLA LUCENAl vfcTORREBLANCA •AÖEMUZ - V*"\ ONDA *IVE ealmazora- HC LVA W-- ALENCI CHIVA Wf-JJ ATARROJA WpUENA De troepen staan 10 kilometer voorhij Aliaga en blijven oprukken. Vele krijgsge vangenen en veel materiaal vielen dein rechtschen in handen. Twee en dertig dooden en 48 ernstig gewonden. Reuter meldt uit Bangalore: De politie heeft geschoten, op een me nigte van 10.000 personen, die een congres- bijeenkomst in het dorp Vjdurawatam (dis trict Kolar) bijwoonden. Er werden, naar gemeld' wordt, 32 personen gedood en 48 ernstig gewond. De menigte veiklaarde te'zijn samenge komen om het verbod van de autoriteiten van den staat Mysore, de congres-vlag te lnjschen, te trotseeren. Zij weigerde uit een te gaan. j Visum voor Duifscliers verplicht. De Britsche regeering hoeft de Duitsche regeering medegedeeld, dat zij wederom verplicht visum instelt voor Duitsche on derdanen, die zich naar Engeland begeven. Deze maatregel wordt 21 Mei van kracht. Oud-Oostenrijksche onderdanen, die voorzien zijn van Oostenrijksche paspoor ten, zullen slechts tot 2 Mei zonder visum van don Britschen consul Engeland krui nen hinnenreizen. Een leerrijk voorbeeld. De politierechter te Aldershot heeft een Duitsche, Oiga Perauer, veroordeeld tot zeven dagen dwangarbeid, waarna zij zal worden uitgewezen, omdat zij heeft ver zuimd haaf aankomst in het district bij de politie te melden. Men brengt dit strenge vonnis in ver band' met de protesten in het Lagerhuis ©n de pers tegen het toenemend aantal Duit sche dienstboden in officieisgezinncïi vooral in Aldershot, in de onmiddellijke nabij heid van het groote legervücgkamp, waar den laatsten tijd veel gespiosmcerd wordt. De sterkte der luchtmacht. De Daily Herald meldt, dat binnenkort de bouw zal worden aang, kondigt! va» ©en uitgebreide nieuwe luchtvloot, waarmede de totale steik'e der R. A. F (koninklijke luchtstrijdkrachten) gebracht zal worden op 9000 vliegtuigen. De regeer ing zal bekend' maken, dat liet uitbreidingsplan der R. A. F. geheel zal worden herzien. De bouw der toestellen zal worden uitgevoerd op een basis van massa productie. De regeering heeft zich tos. alle groote vliegtuigfabrieken gewend voor bizonder- hed'ön. Er zijn plannen bestudeerd voor de uitbreiding van ©enige fabrieken. Hebben de eischen slechts een demagogisch karakter? In Tsjechische politieke kringen wordt erop gewezen, ten aan/.ien van de lede van Henlein, dat de onrust na de ver kiezingen in Duitsckland' nog niet is ge- kalmemd Toch ziet men in de acht pun ten van Henlein een zekere demagogie, men acht ze niet redelijk en onaanvaard baar De punten zijn in strijd met de grondwet. Bovendien woidt erop gewezen, dat Hen lein verscheidene malen heeft verklaard niets te maken te hebben met het na tionaal social'sme en thans, heeft hij plot seling keert gemaald. Ook heeft hij het nationaliteiten-statuut, dat Hodza heeft aan gekonuigd, verworpen, zonder de inhoud te kennen. Tenslotte stelt men zicli de vraag of eischen van Henlein worden geruggesteund door Duitschland, zooals Henlein en de Voelkische Beobachter doen veronderstel len. De eischen van Henlein vormen dus een punt, dat tussclien Tsjecho Slowakije en Duitschland moet worden opgehelderd, aangezien Iverdoor een nieuwe toestand wordt geschapen tusschen beide landen. Te Weenen zonden 12.000 personen in de gevangenissen verblijven. Een speciale correspondent van de „News Chronicle" meldt aan dit blad, dat te Weenen 12000 personen in de ge vangenissen zijn ingesloten In verschillen de andere centra van Oostenrijk zijn nog 40000 personen gedetineerd. Het zijn di plomaten, leden der aristocratie, priesters, socialistische leiders of joden 0© correspondent voegt hier aan toe, dat te Weenen terreur heerscht Hel ge ringste woord van twijfel of de minste criliek is voldoende dengene die zich in dien zin uitliet in de gevangenis te bren gen. Dr. A. D. de Leeuw vierde gisteren zijn zilveren arts-jubileum. Bestuur en directie van Maatschappelijk Hulpbetoon kwamen den gemeente-arts, te zijnen' huize compliinenteeren. V.r.n.1.: mevr. T. de LeeuwVenhuis, dr. A. D. de Leeuw, wethouder J. Hinkelaar, voorzitter van! de Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon; de heerc® J. Oosllander, le controleurP. van der Vlies, directeur en Jac. van der Graaf, secretaris van de Commissie voor M, H. Ja dit is zeker, dat zij kou, griejl en pijnen niet alleen vlugger, maar ook veel grondiger en meer blijvend verdrijven. Mijnhardtjes zijn hart vormige cachets die zeer gemakkelijk innemen en verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Koker 12 st. 50 et. Proefverpakking 2 st. 10 st. Elk kind een spaarbankboekje. De stad-sspaarbank te Keulen heeft mede gedeeld, bereid to zijn aan alle ouders, die voor een pasgeboren kind een som willen storten van één mark, dit deposito te verhoogen tot -drie mark> Het gestorte geld' mag pas worden opgevraagd, als het kind' naar school gaat. Predikanten moeten eed op Hillicr afleggen Do predikanten en functionarissen van de oud-Pruisische Evangelische Unie zul len voortaan don eed van trouw aan Hit ter moeten afleggen. In geval van weigering zullen zij worden afgezet. Omdat hij geweigerd had een hakenkruis te kussen. De „Daily Telegraph" meldt uit New- York, dat een troep nationaal-socialistou to New York een aanval heeft gedaan op den heer Charles Weiss, oen Joodschen uitgever van een anti-natioaaal-socialistisch tijdschrift. Deze aangelegenheid trekt ia do Vereenigde Staten sterk de aandacht. Die heer Weiss, die kreupel is, was niet in staat zich te verdedigen. Hij word bewusteloos geslagen, toen hij weigerde oen hakenkruis te kussen, dat \ior aan vallers onder zijn neus hielden. Hij werd bewusteloos op den grond van zijn kantooi' gevonden niet oen schedel breuk. Op zijn armen waren niet oen scherp mos nationaal socialistische emble men ingekorfd. Bestuursleden van den anti-naüonaal-so- cialislischcn Lond hebben verklaard, dat indien do regeeriug niet optreedt tegen „Amerikaansche nalionaal-socialistische storke-arm-bendon" zij vergunning zullen vragen voor het dragen van revolvers, om zich zoo noodïg te kunnen verdedigen. Zeer groote luchtmanoeuvrcs in voor bereiding. Het departement van oorlog maakt be kend!, dat tusschen een en twintig Mei d'e grootste luchtmanoeuvTes uit de Ame rikaansche geschiedenis zullen worden ge houden. De opzet zal zijn een aanval op do Amerikaansche kusten, gelijktijdig van Aziatische en van Europeesche zijde. De luchtmacht zal belast worden met de ver dediging van de zone tusschen Baltimore en het Noordelijk gedeelte van den slaat New York. 200 vliegtuigen, 3000 officiereu en man schappen zullen aan de manoeuvres deel nemen. Maatregelen voor de defensie. De federale raad heeft in de federale vergadering in het belang van de lands verdediging een iceks maatregelen voor gesteld'. lO.in. wordt voorgesteld in geval van algemecne mobilisatie een generaal te doen benoemen door den Bondsraad en niet meer, zooais tot dusverre gebrui kelijk was, door do bondsvergadering. Voorts vraagt d'e raad verlenging van de oefentijden van twee op drie weken. Ten slotte vraagt de raad 21 millioon die nog resten van de dcfensieleening voor aankoop van oorlogsmateriaal. Spoorweg KaunasWilna vernield. Naar de Poolsche bladen melden, is de zoo jurat gereed gekomen spoorbaan Kau nasWilna, op bet traject tusschen het Lilauscne station Jewje en de Poolsche grens vernield. Over een afstand van meer (San tien meter zijn de rails en dwars liggers losgerukt, terwijl d'e telefoon- en telcgraafleidmgen doorgesneden zijn. De Frausch-Britsehe besprekingen. Men meent te Parijs te kunnen mede-doe ten .dat de Brilscbo re-geering bij de aan staande besprekingen met de Franscho staatslieden niet het plan heeft, het donk beeld' van een pact van vier opnieuw maar voren to brengen. De Franscli'e regeering, die trouw blijft aan haar politiek, is trou wens een dergelijk plan niet gunstig go- zuid'. Vier personen gewond. Gistermiddag omstreeks twee uur is - aan de Verlengde Schans te Iluizum een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen werden gewond, wo, ds. Deüimers, uit Sneek. Drie jongens kwamen op de fiets uit de lichting Leeuwarden, terwijl een auto uit de richting Heerenvcen kwam. De jon gens staken den weg over om een zij weg m te slaan, doch halverwege weifel den zij en wilden terugkeeroa. De autobe stuurder if-ed met een snelheid van pl.m. 50 kilometer Hij trachtte door uitwijken en Lractdig remmen een aanrijding te voor komen, doch dit mocht hem niet geluk ken. Hij reed op de jongens in, waarna de wagen tegen een boom reed. Twee van de jongens, Dainstra en Kramer uit Hui- zum, weiden gewond, de derde. D. Visser, eveneens ui; Huizum, werd minder ernstig aan handen en boenen gekwetst. De bestmuder van den wagen kroeg geen letsel, cioch een der inzittenden, ds. Dotli- mers, Gereformeerd predikant te Sneek, werd em=üg gewond. Nadat den gewonden geneeskundige nulp was verleend, zijn zij per ziekenauto naar Leeuwarden overgebracht Ds Dethmers en Kramer zijn in het Diaconessenhuis opge nomen, Damster is naar het Bonifacius- liospitaal vrnocid, waar hij van de H Sacramenten der Stervenden is voorzien. Visser werd naar zijn woning vervoerd. De auto, welke bestuurd' werd door den lieer A. Wijtzes, directeur van de christe lijke school le Sneek, werd' beschadigd. De due jongens zijn negen en tien jaar oud'. Eemua nsslaking. De eigenaar van den eenigen stier in het dorpje Iloff hij Saarbrecken, lieeft kort geleden oen staking aangekondigd, indien do huuiprija van zijn eigendom niet nu-; tien procent verhoogd zou worden. Hij weigerde bet dier te verhuren aan de boeren in de omgeving, zoolang niet aan zijn wen sell tegemoet gekomen was. De gemeenteraad zat erg in haar maag met deze moeilijkheid, doch na vele onder handelingen kwam men tot overeenstem ming Da dorpsomroeper kondigde den dag daarop met lui Ier stemme aan: „De sta king ran den stier van Hoff is geëindigd". Nieuwe aardschokken richten aan zienlijke schade aan. Uit de provincie Kirsehir komen be richten over een nieuwe aardbeving bin nen., Do aardschokken zouden daar sedert gisterochtend negen uur voortduren. Er zou aanzienlijke schade aangericht zijn, doch nadere bizondeiheden ontbreken nog. De aardschokken werden ook te Ankara gevoeld, zij liet ook zwak. Aanklacht wegens beleediging van een volksgroep. Op een icrgadering in het gebouw van den Protestantenbond te Wo mm, sprak ds. E. Beeser van Winterswijk over de nationaal socialistische beweging. Spr. be weerde o.a. het volgende: „In Amsterdam werd onder toestemming van burgemeester De Vlugt op een ten toonstelling van de vrijdenkersvereeniging „De Dageraad1" gelegenheid gegeven voor een dubbeltje op een Christusbeeld te schieten." Naar aanleiding hiervan heeft de voor zitter van „De Dageraad", de heer J. Ho ving, een aanklacht ingediend bij den officier van justitie wegens laster en be leediging van een groep van de Nederland- sche bevolking. Zeventig jaar in den echt verbonden. Op 9 Mei a.s. hoopt het echtpaar Jan Wolff en Hilhgje Drogt, wonende in de buurtschap Droch teropslagen, zijn zeventig jarig huwelijksfeest te herdenken. Beide oudjes zijn nog zeer kras. De man is 98 jaar oud en de vrouw 89 jaar. Uil dit huwelijk werden negen kinderen geboren, 3C kleinkinderen en 47, achterkleinkinderen. Merkwaardig is wel, dat de oudjes sinds hun trouwdag in hetzelfde lmis wonen. Hun oudste doch ter is lieden 48 jaar getrouwd. De oudste dochter van deze weer is gehuwd met den jcmgslon zoon van de 70 jaar ge trouwde echtelieden. Motorbestuurder onwel geworden. Gistermiddag werd de heer Van Hiltcn te Den IJeldcr, toen hij aldaar op de Bin nenhalen een nieuwe motor inreed, plot seling onwel. Hij begon te slingeren en kwam links van den weg tegen oen brug leuning terecht. Bij zijn val kwam hij met het hoofd tegen hel wegdek terecht. Met een ernstige schedelfractuur is de onfortuin lijke motorrijder j>er ziekenauto van het vliegkamp De Kooi, naar het marinehos pitaal gebracht Vanmorgen was hij nog steeds bewusteloos Brand in café-restaurant ie Breda. Gisteravond te negen uur brak hiand uit op do bovenverdieping van het café restaurant „De Druif" aan de Havermarkt te Breda, bewoond door de wed. Nele mans. In zeer korten tijd stonden de beide bovenverdiepingen m lichter laaie en toeai de brandweer arriveerde, stond zij in dit dichtbewoonde en zeer oude stadsgedeelte voor een zware taak. Met groote energie en met veel mate riaal trad do brandweer op, zoodat binnen een uur het gevaar voor uitbreiding was geweken en het vuur was bedwongen. Do beide bovenverdiepingen van bet go- bouw zijn gelieel uitgebrand'. De omwo nenden kregen zeer veel waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. 3 ir.W t -ff}

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1