EERSTE BLAD. Woensdag 27 April 1938 De Britsche begrooting buitenland 91ste Jaargang. Tel. No. 69309 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Door sir John Simon bij het Lagerhuis ingediend. Het tekort wordt gedekt door belastingver- hooging. Leeningen voor extra-defensiekosten. Gistermiddag beeft de Britsche minister var. financiën, sir John aim on, de be- grooling aan het Lagerhuis voorgelegd. Toer hi* opstond' om zijn rede te begin nen, werd hij luide toegejuicht. De minister zeide, dat de begroeiing hestona uit drie doelen. Het eerste deel is een overzicht van het afgeloopen jaar, dal is gesloten met een overschot van ■28.786.000 pond sterling. Deze som zal in de toekomst anders worden gebruikt dan tot nu toe het geval is geweest. Het tweede deel is het totaal van de inkomsten en uitgaven, hetgeen een tekort oplevert en in het derde deel wordt de oplossing ge geven voor het dekken van dit tekort Do algerneene indruk van hel afgeloo pen jaar is, dat de eerste helft beter was d'an de tweede, hoewel ook de tweede hei0 goed is geweest. Het overschot is te danken aan drie rcocnen, n.l. de inkomsten waren hooger dan verwacht werd, de uitgaven in ver band1 met de werkloosheid zijn aanmer kelijk beneden de raming gebleven en ook de supplementaire uitgaven waren minder dan verwacht werd. Voer het komende jaar verklaarde de minister het voorzichtig te achten de schul denlast te ramen op 230 miilioen en hij verwacht, dat dit wederom een overschot zal bekekenen voor het amortisatiefonds. De uitgaven van het komende jaar. De uitgaven voor de landsverdediging ïaamt de minister voor liet komende jaar op 3J3.250.000 pond sterling, hierbij inbe grepen, de 90 millicen welke alreeds zijn geloond. Bij de civiele ramingen is opge nomen een bedrag voor luchtbescherming, dat 3'/2 miilioen hooger is. Voorts deelde Shnotn mede, dat men voor de plannen, tot voedsel-defetisie de betrekken takken van handel geraadpleegd heeft en dat de regeering in het begin van dit jaar besloten had te juister tijd voldoen de voorraden tarwe, walvbchtraam en sui ker in te slaan, teneinde de zekerheid te hebben, dat de voorraden des lands ge handhaafd zullen worden op een peil, dat noodig is voor de behoeften der burgerbe volking in de eerste maanden en tijdens een noodtoestand. Deze aankoopen zijn thans verricht. Absolute geheimhouding was van wezenlijk belang ter voorkoming van prijs stijging. Daarom heeft de regeering de zeer onge bruikelijke manier toegepast van optreden aonder^ich eerst le wenden tot de daartoe bestaande autoriteit in het vertrouwen, dat bet buis de redenen zou begrijpen en de regeering in staat zou stellen de noodige wetgevende maatregelen tot stand' te bren gen. (Toejuichingen). De totale uitgaven raamde Simon voor dit jaar zonder de 90 miilioen geleend geld', die reeds toegewezen zijn voor de defensie op 944.398.030 pond d.w.z. 811/» miilioen meer dan op de begrooting van het vorige jaar. Voortgaande gaf Simon te kennen, dat zekere wijzigingen aangebracht worden, wel ker voornaamste doel is de belastingen haar volledige vruchten te doen afwerpen, [n het bizcoder maakte hij hier mc'ding van de stappen, die men wil gaan doen om een einde te maken aan belastingontduiking. Wanneer de thans ontworpen maatregelen niet voldoende blijken, zullen andere toege voegd' worden. De inkomsten. Op de basis van de tegenwoordige be lastingen wordt voor het loopende fiscale jaar, dat op 31 Maart a.s. eindigt, de op brengst geraamd op een totaal van 914.400.000 pond, met inbegrip van 336 miilioen van douauerechteui en accynzm 319 miilioen van de inkomstenbelasting, 62 miilioen van de z.g. supertax:, 88 mii lioen van successierechten, 24 miilioen zegelrechten, 20 miilioen uil de bijdrage voor de nationale defensie en 36 millioea uit de belasting op motorrijtuigen. Er blijft een tekort van 29.998.000 pond aangezien de uitgaven geraamd waren op 944.398.000 pond1. Belasfingverhooging. Simon kondigde aan, dat de standaard' voor de inkomstenbelasting verhoogd zal worden met een sixpenco per pond, zoo dat hij komt op vijf shilling m 20S ponCe. 0Pbrengst hiervan wordt voor dit jaar geraamd1 op 221/4 miilioen. De rechten op petroleum zullen terstond verhoogd wor den van acht pence op negen pence per gallon, terwijl een gelijke verhooging wordt ingevoerd' voor zwaro oliën, die gebruikt Sir John Simon. worden voor vervoer over den weg. Deze verhoogingen zullen dit jaar miilioen opbrengen. Het recht op thee uit het Brit sche rijk en uit het buitenland' zal wor den verhoogd met twee pence per pond, hetgeen 2 3/4 miilioen zal opbrengen. Ver der zal een reclit van negen pence per gallon geheven worden van stookalcohoi, te beginnen op 2 Mei, hetgeen 350.000 pond' zal opbrengen, waardoor een alge meen totaal wordt behaald van 30.350.009 pond. Er is dus eeu overschot op de begroo- ting van 350.000 pond. Aanvullende defcnsieliegroótingen worden gedekt door leeningen. In zijn bcgrootingsredevoering heeft Si mon o.m. gezegd, dat verwacht kon war den, dat I ©langrijke aanvullende begroo tingen voor defensie dit jaar bes (reden zul len worden uit leeningen. Wij mogen, aldus Simon, verwachten, dat een belangrijke, misschien zelfs aanzienlijk© verlaging van den jaarlrjkschen last zal ontstaan voor het einde van de vijf jaarsperiode, doch de (oekorrjst'gp uitgaven voor instandhouding en vervanging moeten belangrijk hooger blijven dan in het verloden. Niets zou zoo zeer bijdragen tot een uiteindelijke ver mindering van den last als een groei van den internationalen goeden wil en een algerneene vermindering der bewapeningen, die daarop volgen zou. Dit is bet doel van Je politiek, die wij nastreven en van welker voltooiing het Britsch-Italiaansche accoord.' een treffende factor vormt. Tot dit doel echter volledige*- bereikt is, zijn wij gehouden het herbewapeningsplan voort te zetten. liet lagerhuis hechtte goedkeuring aan de begrootingsbesluiten, waarbij do rech ten op thee en olie verhoogd worden, even als de inkomstenbelasting. Ook de andere begrootingsbesluiten werden goedgekeurd. Vandaag worden do algerneene debatten gehouden. Gravin Gerakline Apponyi, die met koning Zogoo van Albanië in het huwe lijk is getreden, brengt den Albanecschen groet aan de bevolking van Ti rana, die haar een grootsehe ovatie bereidde. den. op. Zij hebben de rivier Hwai gepas seerd1, welke ,op 21 KAL ten Zuiden van Spelsjnu stroomt. Chineesche aanval op Tantsjen. Volgens Chineesche berichten van het front in Zuid-Sjantoeng hebben de Chinee* jsche troepen een aanval op Tantsjen inge- zet. In de straten der stad zou gevoelden i worden. f Naar van CJu'neesciie militaire zijde ver- j klaard wordt, wordt in de provincie-s Sjansi en Ilopei, waar de Japau.-cbe garnizoenen tamelijk verdund zijn, doordat troepen naar het front in Sjantoeng zijn gezonden, een verscherpte gueriila-actie gevoe.d. Chiuee- scbo troepen zouden reeds tot twintig kilo meter ten Westen van Peking zijn doorge drongen. Hierdoor wordt Japan voor de noodzakelijkheid geplaatst, nieuwe troepen naar China te aarden.- De strijd in Spanje Groote afdeelingen Moorcu naar het Madrileensche front. Iteutei meldt uit Gibraltar: Grooio contingenten Mooren zijn tijdens het weekend uit Ceuta in Algeciras aange komen. Zij worden onmiddellijk geoefend om naar het Madrileensche front te wor den gezonden. Het Italiaansche hospitaalscliip Gradisca is te Gibraltar aangekomen op weg naar Napels, met 369 Italiaansche gewonden aan boord, afkomstig van de rechlsche fronten in het Noorden. De rechtsche opmarsch in het Noorden, Bavas meldt uit Salamanca.: Het groote hoofdkwartier van generaal Franco deelt nu-de, dat de rechtsche troe pen, het slootte weer ten. spijt, in den sec tor van do Alfambra zijn opgerukt tot voorbij de dorpen Ababrij en Jorcas. In den sector Ejulve vorderden de reclijscbe troe pen zeven kilometer; zij bezetten belang rijke stellingen. De troepen aan de kust rukten twee kilometer op. De toestand in het Verre Oosten Soetsjau. Vier Japansche colonnes trekken, vol gens een Reuler-bericht uit Ilankau conver- geerend' op naar Soetsjau. Twee rukken op uit bet Noorden, een in de richting van Taiertsjwang en een uit Lj'nyi naar Pilisien. Tweeduizend man Japansclie troepen van oen of twee colonnes rukken uit het Zui- 15 ai lm in Ahessinië. Italië Maarschalk Balbo is per vliegtuig te Asmara aangekomen, teneinde een eere degen te overhandigen aan generaal Nasi, den eourerneur der provincie. Deze reis van Balbo heeft opnieuw het gerucht doen opduiken, volgens hetwelk Balbo in de plaats zou treden van den onderkoning, den hertog van Aosta, die thans na een operalie herstellende is. Int, Samenwerking Corbin bij Halifax', Do Fransclie ambassadeur te Londen, Corbin, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den minster van buitenland- sclie zaken, lord Halifax, teneinde de de tails te bespreken van de agenda voor de Britscb Fransclie gedachtemvisselingen, die morgen te London aanvangen. Er zijn geen bi zonderheden over het program dor besprek*1 ngen officieel bekend gemankt, doch ;yj zullen zeker het geheel3 terrein der Britsch-Fransche betrekkngen bestrij- ken en Je huid'ge Europeesche problemen, zoowel als de kwestie der Br.tschc en France' e defensie behandelen. Vereenigtfe Staten Een derde partij? De progre«sistische senator Robert lafo- lette heeft de pers een verklaring verstrekt, waarin hij zegt, dat de vorm'ng van een derde nationale partij onvermijdelijk is. Hij voegt hieraan toe, dat het oogenbl k is gekomen een dergelijke partij te vormen. De kwestie staat trouwens op de agenda van het liberale congres, dat te Madison bijeen geroepen is door den gouverneur van Wisconsin, Philippe Iafo'ette, den broeder van den senator. De groep lafo lette is, na eerst achter Roosevelt te heb ben gestaan, thans tegenstander van de New Deal. Op 8 April j.l. bracht <le groep zijn stem uit tegen het wetsontwerp op de bcstuvrshervorining. In pol tieke krin gen verwacht men, dat de gebroeders lafo lette zullen trachten een coalit'epartij te vormen, die zou omvatten de progress's ten, liberalen en democraten, welke vijandig staan tegenover de New Deal. De vorming dezer partij zou geschieden met het oog op u'e presidentsverkiezingen van 1940, waarbij een der Iafolettes candidaat zou zijn. Duitscliland neemt geen deel aan de wereldtentoonstelling. De Duilsche ambassadeur te Washington Hans Dieckhoff, heeft doen weten, dat Duitsclilaind .om financieel© redenen niet zal deelnemen aan de internationale ten toonstelling te New-Yoik in 1939. Deze officieele reden dekt waarschijnlijk den waren grond' van het besluit, namelijk het vermijden van iedere gelegenheid, waar door de ui (gesproken anti-Duilsch© stem- ming in de Vereenigde Staten aangrijpings punten zouden kunneax worden verschaft. BINNENLAND Gemengd Nieuws Nederlander in Duitschland terechtgesteld Een geval van dubbele natio naliteit. De persdienst van liet Duitsche ministerie van justitie heeft medegedeeld, dat gister ochtend de 44-jarige Wilhelm Cammans, die op 5 November 1937 door het Duilsclie Volksgerechtshof wegens landverraad tor dood was veroordeeld, met verlies van do burgerlijke eereiechten, is teièchtgé- steld. Wilhelm Cammans was oen Neder- landrch iungezetene uit Yeuto afkomstig. Toen hij verleden jaar voor zaken in Duitschland vei toefde, werd hij gearres teerd. Waarschijnlijk was Cammans van dubhele nationaliteit. Vast staat echter, dat hij ook de Duitsche nationaliteit had. Bij het uitbreken van den wereldoorlog hij was toen nog minderjarig nam hij dienst in het Duitsche leger en later diende hij een verzoek (ot naturalisatie in. Hij kreeg echter spijt en ging naar Nederland, waar hij in Vento een zaak vestigde. Daar hij ver moedelijk ook Nederlander was, lieeft de Nederlandiclie regeering destijds een ver zoek tot gratie ondersteund. Dit heeft, zooals gebleken is, de terecht stelling niet kunnen voorkomen. Jongen stak plotseling over Onder groentewagen terecht ge komen en gedood. Op den hoik van de Cathaiina Beersmau- straat en de eeiste Schausslrant te Rotter dam, is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat den zeven-jarigen A. IIui»- rm, een scholier, uil de Oranje Nassau- slraat, liet leven heeft gekost. De jongen stak pltoseling de straat over, waarbij hij onder een met eeu paard bespannen wagen raakte, welke onder toezicht van een groenteboer bestuurd werd door een dertien-jarig meisje. Een wiel ging den jongen ever dte borst. Hij liep zware inwen dige kneuzingen ,op. Per auto van den G. G. D. is Lij overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Het ongeluk is aan eigen onvoorzichtig heid te wijten. Heidebranden Landbouwer ging onvoorzichtig te werk. Te Fluitenberg (gem. Ruinen) is gister middag om één uur een heidebrand ont staan, doordat de landbouwer J, E. een hoekje heide wilde laten afbranden en daarbij onvoorzichtig tewerk g'ng. 'Onder leiding van den burgemeester en rijks- en gemeentepolitie van Ru nen heb ben dertig omwonenden het vuur bestreden. Nadat vijftig h.a. heide waren verbrand, kon Let vuur worden gestuit. De afgebrande oppervlakte is een ge deelte van den verteden jaar door den staat aangekochte*) heidegrond, welke be stemd was voor staatsbosch. Tegc-n den landbouwer E. is proces verbaal opgemaakt. Noodeloos brandalarm ie Lun teren. Gistermiddag luidde te Lanteren de brandklok en klonk het signaal van de brandiiocrn, naar aanleiding van een mede- dceling van een inwoner, dat er brand woedde m het Buurtbosch nabij het con ferentie-oord De bosclxbrandweer en ver scheidene honderden personen trokken on middellijk naar de bedreigde p'ek, vanwaar men van verre den rook zag opstijgen. Toen men ter plaatse was gekomen bleek, dat iemand bezig was houtafval te verbran den, waarbij in het geheel geen gevaar voor de omgeving bestond. Dit noodeloos alarm is een gevolg van het feit, dat de man, die zelf brandmeester is, ver zuimd had de voor het verbranden van houtafval vereisclite vergunning aan te vragen. Hiervan wordt steeds de bosch brandweer in kennis gesteld, om onnoodig uitrukken te voorkomen. De werkloosheid Eind Maart 1938 31.000 ge registreerde wcrkloozen min der dan eind Maart 9137. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende liet aantal geheel verlrioozen, bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling als wel k/oekenden ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrij ven. Gemeenten met- 20.000 inw. 131.277 150.X74 459.029 Totaal Uit bovenstaande cijfers blijkt o.m. dat er op tiet einde van Maart 1938 30.900 werkloozen minder waren ingeschreven dan op bet einde van Maart 1937. Opgemerkt zij dat het aantal werkloozen einde Miart 1938 rond 56.G0Ö minder bedroeg dan einde Maart 1936 en rond 11.830 minder dan einde Maart 1935. Einde Maart 1934 gaf gunstiger cijfers te zien. Er waren einde klaart 1938 n.l. 39.500 werkloozen meer ingeschreven dan in die maand. De ieder jaar waar te nemen daling van het aantal werkloozen van Februari op Maart bedroeg dit jaar rond 48.400, in 1937 36.210. in 1936 36.409 en in 1935 33.400 Geen bezichtiging van de Nieuw Amsterdam. De directie van de HollandAmerika Lijn beeft zich genoodzaakt gezien om, in verband met de vele weikzaamhed©n die aan boord van het stoomschip Nieuw Am sterdam nog zijn te verrichten, hot nieuw© vlaggeschip niet voor bezichtiging open te stellen. Belgisch politieman gedood bij arrestatie. Eenigen tijd geleden had de vrouw van een metselaar de echtelijke woning te Avelghem (België) verlaten, om bij een broer te gaan wonen. Toen dezer dagen de vrouw met haar broer op straat kwam', loste de verlaten echtgenoot een geweer schot op de vrouw, zonder haar te tref fen. Haar broer wide ingrijpen, doch werd in den rechterarm getroffen. De metselaar trok zich vervolgens in zijn woning terug. Korten tijd later vervoegden zich twee gendarmen bij de woning om den met selaar te arresteeren. Deze vuurde op hen en trof den 48 jarigen wachtmeester Desioo, vader van vier kïndeien, d e op slag werd gedood. De moordenaar nam de vlucht cn verborg zich achter een huisje. De gendarme: ie uil Kort rijk werd te hulp geroepen en toen de moordenaar deze po litiemacht op z ch af zag komen, gaf hij zich over. Hij werd' overgebracht naar de gevangenis van Kortrijk. Twee bruidsmeisjes verbrand. To Coventry (Engeland) is een ernstig ongeluk gebeurd op liet atelier van ©en fotograaf, die juist een bruidspaar ver eeuwigd had. Er zou daarop een groep ge nomen worden, waarvoor de personen uit de wachtkamer werden geroepen. Onderweg naar iiet atelier kwam de tul len sluier van de 23-jarige Eunice Nay- lor in aanraking met een electrisch kachel tje en in een oogwenk stond het meisje in vlammen. De brui 'egom en zij i „best man" deden w*at zij Londen om de vlammen te dooven, maar in hun zenuwachtigheid' trachtten de bruid en de andere bruids meisjes, die evi-n gevaarlijk gekleed wa ren, te helpen, met het onvermijdelijk ge volg, ciat ook baar klesren vlam vatten. Da beide mannen en de fotograaf trokken de brandende kk-eren van de lichamen der meisjes en aan hun kordaat optreden is nog te danken dat er niet meer slacht offers gevallen zijn, maar toen de zieken auto's de gewonden naar het ziekenhuis gebracht hadden bleek, dat Eunice Naylor en de zesjarige Josephine Russell reeds aan hun brandwonden waren overleden. De toestand van de pas gehuwde bruid', traar lG-jarig zusje Leonie en een meisje van acht, dat de sleep van de bruid' ge dragen had, is zeer ernstig, maar niet di rect levensgevaarlijk. Het atelier is volko men uitgebrand en de fotograaf en zijn vrouw hebben ook ernstige brandwanden opgetoopvn Van de negen menscken, die de groep zouden hebben gevormd, zijn allc-en ©en page en ©aar der bruidsmeisjes ongedeerd gebleven. Deze courant verschijnt dagelijks, aetn.it* londering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 cta. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nnm- mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd z$n, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats Tan advertentiën wordt niet gewaarborgd. iCHIE MIBSCHE COUR, INT Prijs der Advertentiën: van 1—5 regels f 155; Alflf 01 Kiln Iedere regel meer f 0.30: in lrét Zaterdagnuramer II Ua &IU*fO i—ü regels f 1.80, iedere nftel meer f0.35 Reclames f 0.75 per regeL Incassokostenö ets.; postkwitantiea 15 ets. Tarieven van advertentiën öy abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adwtentiën opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer fi cent tot ee#i maximum \an 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Aautai «ehee» werMoozi'D op het "inrlc van 100.000en meei' inw. [.7.704 15U.93 150.541 50 0 0-1' l'.OOO inw. 40.084 48.570 5C.084 •10 000 - 50000 i uw. 40.708 50.228 54 8.53 Minder d.m 37Z. 10.5 403. 05 420.7110

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1