mmm parlementaire enquête TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT L Het voorstel van het liberale Tweede Kamerlid mr, W. C. Wendelaar. Enkele personen, die de commissie eventueel zal moeten hooren. Uitvoerige toelichting Blijkens het door liet liberale Tweede •Kamerlid, mr. W. C.Wendelaar, bij de 'Tweede Kamer ingediende voorstel tot liet bonden van oen enquête omtrent de opdracht van den minister van justitie tot onthouding van opsporingsonderzoek door Üe brigade Oss der Koninklijke ftiarechaus- see wordt voorgesteld een onderzoek in te stellen naar: 1. De juiste toedracht van de feilen, welke den minister van justitie geleid hebben tot zijn telegrafische opdracht aan den procureur-generaal bij het go- rechtshof te 's-IIertogenbo-xh om aan. den betrokken divisie-commandant der Kon. marechaussee namens hein mede te deden, dat dc brigade Oss zich tot nader order, behoudens uitdrukkelij- ken last van dien procureur-generaal, te onthouden heeft van ieder opspo ringsonderzoek. 2. De vraag, of de minister bevoegd was deze opdracht te geven en, zoo ja, of er voldoende aanleiding voor den minister ivas om met zooveel spoed een zoo ongebruikelijken en in grijpenden maatregel te nemen. Personen, die zullen moeten wor den gehoerd. In het voorstel is tevens vervat, dat - als getuigen .of. deskundigen, onder meer zullen moeten worden gehoord: Mr. E. L. M. H. Baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch; J. van Selm, kolonel, inspecteur van het wapen der Kon. marechaussee; de bij bovenbedoelde feiten betrok ken substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te 's-Her togenbosch; de recliter-commissaris voor straf zaken bij die rechtbank; de tegenwoordige betrokken districts commandant der Kon. marechaussee, benevens diens ambtsvoorganger; de wachtmeester der Kon. mare chaussee De Gier. Snelle, doch geen degelijke be handeling. Aan de memorie van toelichting tot het voorstel wordt bet volgende ontleend. Het verloop dezer zaak in de Kamer is wel zeer bizonder snel geweest; en nu is vlug werken prijzenswaardig, mits de dege lijkheid er niet onder lijdt. Van de abnor male snelheid in deze zaak, welke de voor steller aanvankelijk mede bevorderd heeft, is echter achteraf als bezwaar gebleken, dat voor de leden der Katner de tijd ont broken heeft om gelijk na een schrif telijke voorbereiding van het debat het geval is de argumenten van den mi nister op haar volle waarde te toetsten. Hoe het zij, de minister van justitie toonde zich bereid den interpellant- den heer Drop te beantwoorden en verschafte zijnerzijds uitvoerige inlichtingen, van wel ker degelijkheid de Kamer zoo onder den indruk kwam, dat zij die voldoende achtte. Daarmede had de zaak uit kunnen zijn en zo zou ongetwijfeld ook uit geweest zijn, wanneer de door den minister ge geven inlichtingen ook voor hen, die beter dan de leden der Kamer op de hoogte van do feiten waren, afdoende geweest waren, Dc zaak is niet uit. Maar liet is gebleken, dat de zaak niet uit is, dat is in het openbaar gebleken, door de reacties van een groot deel der pers op de behandeling der interpellatie. Ook in dit stadium der zaak kan de voor steller zijn instemming niet geven aan allo ontevredenheidsbetuigingen in de pers over "s ministers inlichtingen, integendeel, ook thans wil hij uitdrukkelijk verklaren, dat er daarbij uitlatingen zijn, waarmede hij zich geenszins kan vereenigon. De Kamer vernam niet de ge- hccle waarheid. Maar daartegenover wijst hij er op, dat in verschillende serieuze bladen zeer go- reserveerde artikelen hebben gestaan, waar uit mengden indruk krijgt, dat der Kamer en, naar men mag aannemen; ook den mi nister zeer belangrijke inlichtingen ont houden zijn, volgens die bladen heeft de Kamer wel de waarheid vernomen, zij het een soms misschien ©enigszins ge kleurde waarheid, maar hoeft zij toch niet do gebeele waariieid vernomen. Het is voor de leden der Kamer in dit stadium der zaak vrijwel onmogelijk, te beoordeeld! in hoeverre dat al dan niel juist is. Maar de voorsteller acht hot nut tig, mode te doelen, dat hij en naar hem bekend is verschillende andere leden der Kamer ook buiten do pers om van zeer uiteenloopende zijden berichten heb bon gekregen, volgens welke do Kamer inderdaad niet voldoende van de feiten op de lioogte zou zijn geweest om zich een rechtvaardig oordeel over het gebeur de le Oss te kunnen vormen. Twijfel. De hoer Wendelaar laat dan eenige voor beelden volgen van punten uit de inlich tingen van den minister, welke te midden can een groot aantal andere gegevens voor den hoorder in de Kamer overtuigend en afdoende klonken en welke desniettemin den aandacktigen, rustigen lezer der Han delingen, in het bezit van een aantal toe lichtingen in de pers, doen twijfelen of de feiten inderdaad wel voldoende vaststaan. De aanhouding van den bankier. Na een citaat ""an den minister over zijn besluit de opsporingsbevoegdhed tijdenjk stop te zetten, stelt de heer Wendelaar daartegenover een gedeelte van een artikel van de Nieuwe Rotterdamscke Courant van 12 April en -vraagt dan: „Zou ik de eenige zijn, die niet aan stonds alles uit de woorden van den minister heeft weten te halen van wat er volgens dit artikel in de Nieuwe Rot terdamscke Courant, dat een zeer betrouw baren indruk maakt, toch wel in zat? Wat het geval van den dusgenaamden bankier betreft, geeft de minister een uit voerige uiteenzetting over de huiszoeking, maar over de verantwoordelijkheid voor de gevangenneming en -houding wordt zeer weinig gezegd. Bij het hooren kreeg men den indruk, of de betrokken wachtmeester der Marechaussee in dit geval een vrijwel door mets gemotiveerde aanhoud'ng had gedaan en dat de justitie hem dan ook, zoodra haar het ongemotiveerde van de aanhouding gebleken was, terstond weer had1 losgelaten, waarop de minister mede deelt, voor welke onbenullige feiten deze man gearresteerd was. Niét alleen schuld bij de Marechaussee. Leest men nu nog eens rustig na in de Handelingen, wat de minister precies gezegd heeft, en gunt men zich den tijd om over elk woord na te denken in verband met de dwingende voorschriften der wel, dan begrijpt men, dat in wer kelijkheid de schuld voor deze door den mmistei als vrijwel ongemotiveerde voor gestelde arrestatie niet ligt of althans neit alleen ligt bij de Marechaussee. Im mers, de bevoegdheid tot gevangenhou ding i an de Marechaussee reikt n'et ver der dan gedurende twee dagen. De zeven overige dagen, dat deze man gevangen gehouden is, komen dus voor de ver antwoordelijkheid gedee'telijk van den offi cier van justitie en voor het overige deel van den rechter-commi-saris. Als men dat bedenkt, wordt bet moeilijk aan te ne men, dat er voor de arrestatie van dezen man zoo weinig reden was als de minister het voorstelde." Dc jeugdwerkloozcn-zorg. 'Ook vraagt .-de heer Wendelaar of liet na lezing van hetgeen de minister heeft gëzesd over de kwestie betreffende de jeugdwerkloozenzorg, en van hetgeen dc Nieuwe Rotterdamsche Courant daarover schreef, nog wei billijk blijft, om de be deelde arrestatie van twee jonge mcnschcn alleen, aan de Marechaussee te wijten. - De zwijgplicht. Uit -het. vorenstaande moge gebleken zijn, dat liet de vraag is, of de Kamer haar voorloopist oordeel, dat ze over het geval Oss voldoende ingelicht was, bij nader inzien net moet herzien. Maar daar komt nog iets anders bij. De minister heeft het goed' gevonden hangende deze zaak deii Marechaussee nog eens hun zwijg plicht in te scherpen. Inderdaad behoort de' politie brj de vervulling van haar dikwijls zoo kiesche taak te kunnen zwij gen en er is geen bezwaar tegen, dat de minister haar daaraan af en toe eens doet herinneren. Onaangename bijsmaak. Maar in d't geval heeft de zaak een onaangenamen bijsmaak. Men heeft hier en daar den indruk gekregen, dat deze her innering op dit oogenblik minder nood'ig was ter bescherming van rechtmat'ge be'an gen van het publiek dan om de Mare chaussee te beletten zich te verded'gen. De heer Wendelaar denkt er niet aan om te beweren, dat de herinnering met dat doel gegeven is, maar hel is er wel het re sultaat van. En ook dat geeft een gevoel van onbevredigdheid. Alen kan z'cli den rechtsstaat nu eenmaal niet denken zon der een zoo ruim mogelijk recht van vode- diging voor ieder, die wordt aangevallen. Ook in dit opzicht heeft de interpellatie- Drop niet voldoende licht gegeven, niet voldoende licht kunnen geven. Het volle licht is over Oss nog niet opgegaan. Inderdaad blijkt cn men voelt dat in ruime kringen van ons volk over de zaak Oss het volle licht nog niet opgegaan, gezien de diepte van de heerschende ont stemming, ook in volkomen rustige en be- heerschte dcelen der bevolking, 'zou de voorsteller het ernstig betreuren, wanneer de Kamer deze ontstemming zou laten voortwoekeren. Het vertrouw en van ons volk in den rechtstaat is geschokt en dat moet zoo spoedig mogelijk hersteld. Er is hier een roep om recht, waaraan gehoor gegeven dient te worden. Niet in den doofpot. Maar daar komt nog meer bij. Het geval 'Oss wordt door velen te recht of ten onrechte de heer Wendelaar houdt zich daarbuiten beschouwd als een toetssteen voor hot parlemeulair-democ atisch sy stoem, als .overtuigd voorstander daarvan, acht hij het noodzakelijk, dat de Kamer doet wat in haar vermogen is om de goede werking daarvan to bevorderen. De doofpot moge het attribuut zijn voor andere syste men, bet onze blijve gekenmerkt door de behandeling van zelfs de moeilijkste zaken in hel volle licht dei' openbaarheid'. WOENSDAG 27 APRIL 1938. No. 21818. BINNENLAND Overzicht Eerste Kamer Naturalisaties. In de c-erslo vergadering van de Eerste Kamer na het Paaschrecès kwam een groot aantal naturalisaties aan de orde, waarbij mr Van V ssee. ni (N.S.B.) er over klaag de dat de Kamer niets heeft aan de zeer summiere gegevens, welke door de regee ring worden verstrekt. Na deze wetsont werpen, waarbij ongeveer 1000 personen zullen worden genaturaliseerd, wachten nog weiscol werpen, waar-dtoor opnieuw 5000 personen in het Nederlandsche volks verband zullen worden opgenomen. Met klem vees de heer Van Vessem er op, dat we t ten opname van bepaalde elementen moeien waken, en dal we met name den grooten toevloed van Joodsclie elementen niet zonder meer kunnen voorbijgaan, want dit probleem vraagt een oplossing. In dit verband vroeg de heer Van Vessem om de toelating van vreemdelingen in de toe komst te beperken tot diegenen, die het Nederlandsche staatsvevband verbeteren, waarbij hij een beroep deed op de leuze: Wij willen ons zelf zijn en blijven. Dit betoog vond bestrijding bij den heer Briët (a.r.), die in de voorgedragen na turalisaties, noch in kaar aantal, een ge vaar zag voor de samenstelling van ons volk. Bovendien wees de heer Briët er op, dat liet koninklijk woord: „Wij willen ons zelf zijn en blijven", een geheet andere bcleekeuls lieeft dan de heer Van Vessem er aan gaf, aangezien het niet anders is dan een woord van verzet tegen import van levensbeschouwingen, welke niet in ons volk passen. Ook in den heer De Zeeuw (s.d.) vond de heer Van Vessem ©en bestrijder van zijn betoog. De heer De Zeeuw, die van oordeel was, dat we ons hebben te toet sen aan de nationale traditie, merkte voorts op, dat de joden steeds ©en nuttig element in ons volk zijn geweest en dat we in gees telijk en economisch opzicht veel aan hen hebben te danken. In zijn antwoord merkte de minister Gosei ing op. dat het niet juist is, dat de naturalisaties de werkloosheid in gevaar brengen, zocals de beer Van Vessem ook had beweerd. Voorts gaf de minister de verzekering, dat hij waakzaamheid blijft bctrachtr-n in zake het toelaten van vreem delingen £ot het Nederlanderschap, het geen trouwens wel blijkt uit het groote per centage der aanvragen, dat wordt afgewe zen. Na repliek van den heer Van Vessem werden de wetsontwerpen aangenomen met aanteekening, dat de N.S.B.-erS tegen zijn. Eveneens werd aangenomen de -wijziging van de wet houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel moge lijke evenredige vracbtverdeeling in de binnenscheepvaart. Bij dc korte gedachtenwisseling over dit laatste wetsontwerp heeft de minister van waterstaat toegezegd, dat hij bij de nieu we regeling zal trachten met de'beslaande bezwaren zooveel mogelijk rekening te hou den. "1 De Duitsehe k&nnonneerboot Salamander", die op 1 November 1910 tor hoogte van Casfriciuo strandde, wordt gelicht. Voor de werkzaamhcuvZ op den achtersteven een waterdichte cabine gebouwd. dc U" De Koningin bezoekt het Prinselijk Paar. Gistoma middag heeft H.M. do Koningn een bezoek gebracht aan Prinses Juliana en Prins Bomhard te Soestdijk. H.M. keer de na de thee weder per auto naar Het Loo terug. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen De 25ste algemeene vergadering. Gistermiddag is zooals wij reeds meld den, in „De Doelen" te Rotterdam, de 25e algemeene vergadering van de Nederland sche Vercenigng van Ilusvriiouwen ge opend met een welkomstrede van de pre sidente der Rotterdamsclie afdeeling, mevr. HertzboigPhilipse, waarna de presidente der vereeniging, mevr. Chr. Noylzell de WildeMac Giliavry de openingsrede hield Vervolgens werden eenige aangelegenheden van h'üsboudclijken aard afgod 'au, waarna mevr D Opp nheimer—Beli fan eh t jaar verslag uitbracht, waaruit o.m. bleek, dat bet aantal afdeelingen tot 98 is gestegen. De spoedcursussen voor opleiding tot dienstbode hadden tot resultaat, dat een veertigtal meisjes werk vond. In het to'aal zijn in-de afdeelingen 108 cursussen ge- yoJgd.'Jaarverslag en begrooting over 1938 werden goedgekeurd. Tot lid van liet hoofdbestuur werd her- I kozen, mevr. J. Kanihaas, terwijl in de vacatures mevr. G van Anrooyde Kem- penaer en mevr. EversVeendorp werden gekozen, de dames J. van de Griendt B-unk te Kampen en B. G. TaniinensBoer ui Den Aridel. De presidente overhandigde een geschenk aan mevr. Van Anrooy en sprak woorden van dankt tot de aftredende leden. In do avondbijecnkonist werden dc ver scheidene voorstellen van het hoofdbestuur en de atdeelingen besproken. Deze bespre kingen zijn in de vergadering van vandaag voortgezet. Gemengd Nieuws Door vrachtauto overreden en ernstig gewond. Jjn de Van der Takstraat te Rotterdam is gisteren de onderladingmeester van de Ne- derlaind-sche Spoorwegen, G. Wolters, wo nende aan den Groenen Ililledijk, toen liij op zijn fiets in do richting Stieltjesplein een carrier wilde passeeren, gevallen, door dat zijn stuur vaslhaakte in dat van. iemand1 naast hem. De man viel en kwam juist voor de wielen van een zware vracht auto terecht, welke werd bestuurd door den 27-jarigen S .P. W. uit de Cronjéstraat. In zeer ernstigen toestand is W. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De tweede wielrijder is na het ongeluk doorgereden. De commissaris van politie in de tweede afdeeling verzoekt dezen wiel rijder zich als getuige te willen vervoegen aan bet bureau Nassaukade. Advisecreude commissie voor belasting- vraagstukken. Do regeeringspersdienst meldt, dal bij beschikking van den minister van finan ciën is ingesteld een comni'ssie aan welke is opgedragen den minister te adviseeren aangaande verscheidene vraagstukken op belastinggeb'ed' Tot voorzitter van de commissie is be noemd' C W. Bodenhauson, oud-viee-presi- d'ent van den Raad van Nederlandsch-In- dië te Baarn Dagelijksche indexcijfers. Medegedeeld door liet Centraal Bureau voor de Statistiek. "s-Gravenhnge, 2G April. Aamleelenkoersen 88.4. Goederen groothandelsprijzen 69.8. Motorrijder verongelukt. Gistermorgen is le Zaandam de 35-jarige rijwielhersteller P. Boekei, uit Assendelft, toen bij met zijn motorrijwiel den hoek Tsaar Peterstraat—T arinastraat wilde om slaan, in botsing gekomen met een klein model vuilniswagen van de gemeente- remiVng Hoewel lieide voertuigen slechts een ma tige snelheid hadden, was de schok toch zoo hevig, dat de heer. Boekei tegen de voorruit van den. vuilniswagen werd ge slingerd Door de glasscherven werd hij daarbij zoodanig gewond, vermoedelijk werd een slagader doorgesneden, dat hij korten tijd later ter plaatse overleed. Het Slachtoffer laat een vtouw en twee kinderen achter. Kerk en School SsSrvM Zestiende Maranathaconfercntle. In dc Luthersche kerk aan den Wolfs- hoek te Rotterdam, zal Dinsdag 3, Woens dag 4 cn Donderdag 5 Mei a.s. de 16c Maranathaconferentie worden gehouden, on der leiding van ds. J. 1. van Wijck, pre dikant bil de Vrije Evangel sche gemeente te 01de* roek. Als sprekers zullen optreden le Ned. lïerv. predikanten ds. A. T. W. de Kluis, d's. M. J. C. Visser, ds. A. A. Wildschut en W A. Zeijdner, van Rotterdam, de Vrij" Evangelische predikanten ds. A. M. Berkhof! te Groningen, ds. J. Enter te Rotterdam, ds. I. J, Vasseur te 's-Graven- hage en ds. A. W. F. Utrecht Hel conferentie-ontwerp lu'dl„Toebe reid als een bru'd, die voor haar man versierd is". Openb. 212b. Op de drie dagen zal resp. m de mid- dagsamenkoinst gesproken worden over: „Een model-gemeente": ,.Een model-dienst knecht" en „Een model-geloovige". In de avondsamenkomsten over: „Nood van dezen tijd"; „Uitzicht in dezen tijd" en „Ende van dezen tijd". Tusschen de middag- en avondsamenkom- sten zal een koffietafel worden gehouden. Waardeiiburg te Boksen LouisSchmeling definitief to New-York. De bokswedstrijd om het wereldkampioen schap aller gewichten tusschen Joe Louis en Max Schmeling zal definitief op 22 Juni in hot Yankee-stadion to New-York worden gehouden. In hetzelfde stadion won Schmeling in 1936 door knock out van Louis. De arena zal 90.000 toeschouwers kunnen bevatten en men verwacht een recette van anderhalf millioen dol.ar. Louis is dezer dagen reeds in een speci aal trainingskamp gegaan. Schmeling ver trekt 3 Mei van Breinerliafen naar New- Y-ork. Wielrijder verleende geen voorrang. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is op den hoek van de Weteringkade ©n het Weteringplein te 's-Graveuhage de 47-jarigo wielrijder E. E. uit de Dnebbelstraat door een vrachtauto aangereden, tengevolge waarvan hij met een zware hersenschud ding door den G.G.D. via den een tra ion post naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden gebracht. De oorzaak van het ongeluk is te zoeken in liet feit, dat de fietser vermoedelijk geen voorrang ver leende en bovendien ter linkerzijde van den weg den hoek omging. Den 36-jarigen be stuurder van de vrachtauto, B. S., treft geen schuld. Vinger afgerukt. Toen gistermorgen d'e arbeider Orereem in de werkplaats van de scheepsbeschie- ters van de rijkswerf in Den Helder bezig was met een electrisch gedreven boor, bad hij het ongeluk, dat de draaiende boor den trouwring aan zijn ringvinger van de linkerhand greep, met het nood- iotti.o gevolg, dat met den ring ook de vinger werd losgerukt. Na in de verbandkamer van de werf verbonden te zijn, is hij naar het Ma- rinehospi'aal vervoerd. Lage waterstand op de Waal. Wederom lieeft de directeur van den rijkswaterstaat, beperkende bepalingen inge-' voord ten aanzien van het scheepvaartver keer op de Waal. Langs de rivier te Tiel en te Dcdewaard zijn gi-oote borden ge plaatst, waarop aan de schippers wordt bekend gemaakt, dat die nacht vaart op de Waal vorbcdein is in verband met den lagen waterstand. Te Huihuizen bedraagt de minimum stand 2.65 meter. Treinontsporing bij Weesp. Hedenochtend te kwart na vier uur is een der wagens van een goederentrein komende uit de richting Amersfoort, tus schen Bussum en Weesp ontspoord. Deze wagen is met drie wielen naast de rails komen te staan, zoodat het verkeer op dit traject voorloopig slechts over enkel spoor kan plaats hebben. D«e oorzaak van deze ontsporing is nog onbekend. DER v<35j \vWvj f j 8- i Geen nieuwe watertoren, doch het in aanbouw zijnde kantoorgebouw der Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, gezien uit de Euterpestraat T.'SyjW Mr. J, D. Verbroek, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, is op 70-jarigen leeftijd overleden ?VU1 LV X

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5