EERSTE BLAD. Donderdag 28 April 1938 De besprekingen te Londen. Sproeten kómen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. KREYHBORQ mms Vêertigjaren".in een paar maanden buitenland Te). No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. No. 21849 Postrekening No. 53)1. Tusschen de Britsche en Fransche ministers. Het Tsjecho Slowaaksche vraagstuk in het brandpunt der internationale belangstelling. Gistermiddag om half vijf zijn de Fran- sclio minister-president Dialadier ©n minis ter Bonnet per vliegtuig naar Londen ver trekken. Tegen Zes uur arriveerden zij op Oroydon. Dialadier en Bonnet werden op het vlieg veld1 ontvangen door lord Halifax en den Framschen ambassadeur, Corbin, benevens het hooggeplaatste personeel der Fransche ambassade. Voor zij per auto naar Londen vertrokken onderhielden de beide minis ters zich eenige ©ogenblikken met lord Halifax. 1 Direct na hun aankomst ie Londen heb ben Dialadier en Bonnet een onderhoud ge had! met den Franschen ambassadeur, waar na in de Fransche ambassade het diner werd' gebruikt. De eerste bespreking met de Britsche ministers is bepaald' op hedenochtend om half elf in de weiKkamer van Chamberlain, bij wien de Fransche delegatie ook de lunch zal gebruiken. Des middags om drie uur zullen do besprekingen hervat wor den. Later ,in den middag zullen de Fran sche ministers zich naar Windsor Castle begeven, waar zij de gast van het Biitsche koningspaar zullen zijn. Doitsehe persbesrhouwingen. Het bezoek van Daladier en Bonnet aan Londen wordt door de Duitsche bladen meer en meer in verband gebracht met de kwestie der Sudelen-Duitschers. Intusschen schrijven de bladen in krachtige termen over de eischen van Henlein. De Angriff schrijft, dat Praag oen stad van Duitsche cultuur ïs en dat Tsjecho-Slèwairfje aan Frankrijk slechts de „vemegeriug" heeft ontleend, zooals dit overal gebeurt, waar het jodendom en de vrijmetselarij zich heb ben gevestigd. De Nachtausgabe schrijft: Toekenning der autonomie aan de Sudeten zou uiteraard de vernietiging met zich mede brengen van de door Praag ten voor- deelo van Parijs en Moskou gevoerde ge- weidpolitiek. De Nat. Soc Rorrespondenz schrijft over het memorandum, dat door den Tsjccho-Slowaakschen gezant te Parijs is overhandigdNooit heeft Ptraag met zooveel heimwee de verschijning der wol ken van Stresa bespied1. Vandaar ook de diepe buigingen, die het maakt in de Itali- aansche antichambres. Het Hamburger Fremdtehblatt, dat de opvattingen van de Wilhelmstrasse weergeeft, is van oordeel, dat opzegging van het Russisch-Tsjecho- Slowaaksche pact een conditio sine qua non is voor een compromis tusschen de Sudeten-Duitscbe minderheid en den Tsje- cho-Slowaakschen staat. Na Frankrijk en Engeland te hebben uitgenoodigd af te zien van hun plan tot reorganisatie van het Donau-bekken, moodigt het blad Hodza mit zijn plan te hervatten en dit aan te passen aan den toestand, zooals die door den Anschluss is geworden. De gedachte aan een Duit°ch-Tsjecho-Slowaaksche tol linie woidt door dit blad voor de eerste maal uitgesproken. .Terugkomende op de aanbiedingen van j?raag aan Oostenrijk schrijft het blad, dat de aanpassing van het plan .van Hodza aan de tegenwoordige toestanden beschouwd kunnen worden als een daad van goeden wil van den kant van Praag. Engelsch perscommentaar. De „Times* verklaart in zijn commen taar op :1e Britsch-Fransche besprekingen, die vandaag beginnen, dat het vraagstuk van !>]Pcho Slowakije een «der belangrijk ste is, dat aan de orde zal komen. Het blad schrijft: „Er is een zeer groot ver schil tusschen de standpunten cïer Fran sche en der Britsche regoering in deze aangelegenheid, daar Frankrijk gebonden is door een bondgenootschap en Groot Brittannië n'et." Het Wad is van meening, dat het niet waarschijnlijk is, dat er een wijzigng komt in het '-landpunt, dat de ©erste minister op 21 Maart ia het Lagerhuis heeft om lijnd en zet uiteen, dat, hoewel er een automatische verplichting bestaat opgrond van het Volkenbondsstat u ut tot actie over te gaan, noch het lidmaatschap, van den Volkenbond, noch de Britsche belangen eenige onverschilligheid veroorloven, in dien een oorlog zou uitbreken. De „Daily Telegraph" is van meening, dat de beraadslagingen aangaande Tsjecho Slowakije van het allergrootste belang zij voor de toekomst van Europa. Het blad verklaart, dat de eenige kans om ern stige mogelijkheden te ontgaan, gelegen is in de hechtheid der overeenstemming tusschen Frankrijk en Groet Brittannië. De opmarsch van Franco Tegenstrijdige berichten. Terwijl een telegram uit Barcelona meldt, dat het offensief tegen Catatonic tot staan is gebracht en de regeeringstroepen het initiatief hebben genomen in de sectoren van den Ebro, de Segre en de Pyreneeën, meldt een telegram uit Saragossa, dat ondanks het slechte weer en den sneeuw val, de reehtschen acht kilometer opge rukt zijr ten Noordwesten van Teruel, waar zij het dorp Escorihuela bezetten in het dal van Alfambra. De toestand in het Verre Oosten Van het oorlogstooneel. Van Chineosche zijde wordt medegedeeld dat aan het front van Jisien, Taiertsjwang, Pisien en Tantsjeu de strijd is verminderd. Aan beide zijden zijn zware verliezen ge leden. Naar verluidt hebben de Japarmeezen versterkingen gezonden om hun afdeelin- geo bij Pisien te steunen. De Tungwo vrijgelaten. Het Britsche stoomschip Tungwo, dat aan de monding van de Jangtse door Ja- pansche militairen was aangehouden, is gisteravond vrijgelaten. Engeland Eden terug naar het Foreign Office? De Evening Standard meent le welen, dat lord Halifax tijdens de Paaschvacan tia een bezoek heeft gebracht aan Eden. De beide staatslieden, zouden langdurig van gedachten gewisseld hebben over den internationalen toestand!. Het blad meent niet, dat de kwestie van een terugkeer van Eden naar -»het département van buiten- laiidsche zaken tijdens de besprekingen is aangesneden. Het verwacht echter, dat de oud-minister van bu tenlandsche zaken vorr de eerste maal duidelijk en in het openbaar zijn opvatting zal uiteenzetten over het Britsch-Italiaansche pact in eeu redevoering, die hij op 6 Mei iu Lea mington zal uitspreken. De moeder van de Koningin ernstig ziek. Gravin Strathmore, de moeder van de Koningin, ligt ernstig ziek in haar Lon- densche woning. De Koningin is twee maal aan het ziekbed van haar moeder geweest. Gravin Strathmore was op 25 April to Londen aangekomen om het huwelijk bij te wonen van een nicht van de Koningin. Volgens het bulletin van hedenmorgen was de toestand van lady Strathmore iets beter. Lagerhuisdebat over de begrooting. In het -Lagerhuis is gisteren de in be ginsel aangenomen begrooting besproken Het viel op, dat de critiek der oppositie gematigd' was. De liberale leider, Sinclair, aeïde: „De regoeringen van zekere landen zouden zich zeer vergissen, als zij zouden rekenen op eenige aarzeling van onzen kant bij het brengen van de noodige of fers, zoolang er gevaar bestaat voor een aanval van de landen, die den oorlog blij ven beschouwen als een instrument van nationale politiek. Niettemin oefende Sinclair ernstige cri tiek op de verhooging der theebelasting, die volgens hem vooral de arbeidende klas se zal treffen. Hij vroeg, waarom de re goering niet liever haar toevlucht had1 ge nomen tot een extra successierecht. Na mens de regeering antwoordde Colville, dat het wat overdreven was zich ongerust te makeu over den nieuwen last der thee belasting voor de arbeidersklasse. Hef de bat werd verdaagd tot heden. Duitsehland Jóden moeten nauwkeurig hun bezit opgeven Genera al-veldmaarschalk Goering heeft als gevolmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uitgevaardigd op grond waarvan ieder Jood van Duitsche natio naliteit zijn geheel© vermogen in binnen- en buitenland moet opgeven en taxearen op de tegenwoordige basis, tenzij het ver mogen niet een bedrag van 5000 M. over schrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoe ven slechts hun bezit in Duitsehland op te geven. Roemenië De maatregelen tegen de IJzeren Garde. Het Roemeensche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft voor 167 voor- aanslaande loden der IJzeren Garde, het klooster Tismana bij Craieva voor een jaai als gedwongen verblijfplaats aange wezen. De bladen trachten aan te toonen, dot Codreanoe geen Roemeen van bloede is. België Minister Rubbens overleden. Gisteren is de Belgische minister van koloniën, E-dmond Ruhhens, overleden ten gevolge van een hartverlamming. Minister Rubbens werd geboren in 1894. Italië Het aanslaande bezoek van Hitler. Het aanstaande bezoek van Hitier staat in het middelpunt der belangstelling. Alle Italiaansche bladen wijden gcheele blad zijden aan de gebeurtenis en publioeeren artikelen over het leven en den arbeid van den rijkskanselier. De diplomatieke redacteur van Stefani deelt mede, dat bij den wapenschouw, die ter ©ere van het bezoek zal worden ge houden, 400 kanonnen en 400 tanks in het veld' gebracht zullen worden. Aan den vlootschouw zal door de geheel© duikboot- vloot worden deelgenomen. Oostenrijk De positie van aartshertog Otto van Habsburg, Volgens dr. Huber, den Oostenrijkschen minister van justitie, overwegen de auto riteiten een proces van hoogverraad legen aartshertog van Habsburg, in diens af wezigheid, te openen. Een definitief be sluit hierover is echter nog niet genomen. In ©en onderhoud met dan correspondent van Reuter bevestigd© de minister, dat alle landgoederen van Otto in beslag zijn genomen. Het desbetreffende decreet is half Maart afgekondigd, en wel „om politieke rede nen". De Ooslenrijksche bezittingen der an dere leden san het huis Habsburg zijn onaangetast gelalen en zij zijn ook niet beschuldigd van hoogverraad of van een andere politieke overtreding. De mogelijk heid om aan Belgie de uitlevering van aartshertog Otlo te vragen wordt ook overwogen, maar de autoriteiten zien wel in, dat een dergelijk verzoek zuiver for meel zou zijn. Indien Otlo naar Duitschlaud zou komen, aldus minislc-r Iluber, zou hij gearresteerd svorden en zou hij terecht staan voor hot njhsgerechtshof te Leipzig. Int. Samenwerking Conferentie der Kleine Entente op 4 Mei a.s. De conferentie der Kleine Entente, die op 4 Mei a.s zal svorden gehouden te Sinajn, zal een zeer uitvoerig programma hebben. In de eerste plaats gaat het hier om de eerste bijeenkomst der ministers van buitenlaadsche zaken der drie lan den sedert den Anschluss. In verband met den daardoor geschapen toestand zul len dc vertegensvoordigers de volgende punten behandelen: 1. De betrekkingen met Italië aan den vooravond van de Volkenboadsvergadering, die de Abesrijnsche ksvestie uit de wereld moet helpen. 2. De Donaukwestie na den Anschluss, waardoor Oostenrijk uit de internationale commissie is verdwenen. 3. De Duitsche druk op Tsjecho Sloss-a- kijc 4. De pogingen tot toenadering tot Hon garije, dm den vorigen zomer begonnen zijn en die de Anschluss bizonder drin gend maakt, terwijl de moeilijkheden er grooter door zijn gesvorden. IIP tt Jubileumfilm groeit Einde Juni hoopt men gereed te zijn met de opnamen in Loet C. Barnstijn's Filmstad Vermoeiende arbeid vVan onzen redacteur.) Den Haag, 27 April. Groote Jupiterlampen flitsen aan in ©en klein vertrek, dat propvol men- sclien is. Een fluitje snerpt schel... in verschillende talen wordt stilte ge boden. Gespannen zit de cameraman aan zijn toestel, regisseur Greville wacht aandachtig af. Dan treedt Cees Laseur naar voren en voor de vierde maal klinkt het: „Hoe zou het komen dat Dick er niet is. Hij zou toch ook luisteren". En voor d© veerde maal antwoordt Ank van der Moer: „Misschien is hij naar het Concertgebouw". Eu eindelijk zegt Edmond Greville en het klinkt als een verlossing; „C'est boni" Eiken dag wordt or thans gefilmd aan d© jubileumfilm, die vervaardigd wordt ter gelegenheid van het 40-jarig rogeerings- jubileum van H.M. d© Koningin. Vm den vroegen morgen tot den laten avond schij nen de Jupiterlampen onbarmhartig op de geschminkte gezichten der spelers. Een outsider, die zich een uur in de studio gewaagd heeft, kan niet anders dan be wondering voelen voor de menschen, die het hier dagen weten uit to houden. Zestig draaidagen zijn geprojecteerd, waarvan dertig gewijd zijn aan binnenop namen en de andere helft openiuchtver- filming. 19 April is men begonnen en, eenige speling inbegrepen, rekent men ein de Juni gereed te zijn. De opzet van de film is, om aan de hand1 van de schildering van twee fami lies ©en in Brabant en een in Amster dam de diverse gebeurtenissen, die een groote rol gespeeld' hebben iu de af- geloopen regeeriugsperiod© van onze Vorstin, in de herinnering terug te roe pen. Van een „speelfilm" kan, gelijk Ben van Eysselstcin de vervaardiger van 't scenar.o zeide, met worden gesproken, want de loop der filmgeschiedenis wordt daarvoor teveel beïnvloed door de historische fei ten. De film zal dan ook oen mengeling zijn van een speel- en documentaire film, waarin de geschiedenis van de twee ge zinnen zooveel mogelijk aaiiknoopingspun- ten zal bieden om de gebeurtenissen der laatste veertig jaar ermede te verweven. Van Meorie (Cees Laseur), een der hoofd personen, komt als officier van gezond, beid, na een Indischen werktijd van drie jaren in het vaderland terug. Het is in het jaar 1898 en bij zijn komst valt hij midden in de kroningsfeesten. Een nieu we periode breekt aan voor Nederland, een nieuw geslacht gaat aan het werk. Van Meerle vestigt zich in Amsterdam en herstelt de oude banden met zijn boe zemvriend Maasdonk (Matthieu Eysden), die in Noord-Brabant oen fabriek heeft. Beide mannen stichten een gezin en ten slotte huwt de zoon van Van Meerle met de dochter van zijn vriend, hetgeen ge schiedt in 1938. Dan is er weer een va der, die een dronk uitbrengt op zijn zoon en er op wijst, dat de toekomst aan een nieuw geslacht is. De handeling heeft op die manier een continuïteit gekregen die de regisseur zooveel mogelijk zal trachten te bevorderen door het acceutueeren van het contrast: Vroeger en nu. De Brabantsclie fabrikantenfamilie biedt de gelegenheid om via de boycot van En- gelsche goederen den boerenoorlog en la ter om met. het verschijnen der Belgische vluchtelingen en nog later door de werk loosheid respectievelijk de wereldoorlog en de crisis in. de handeling te betrekken. Dat een der zonen uit dit gezin avia- teur wordt en medehelpt om den vlieg- dienst op Indië tot stand te brengen, maakt het mogelijk zoowel de ontwikkeling van de luchtvaart als onze overzeesche ge westen zelf zij het dan slechts en pas sant te behandelen. En het feit dat een andero zoon musicus wordt, vormt de trait d'union met de Nederlandsche kunst wereld, terwijl tenslotte het huwelijk van dezen zoon met een hypermoderne vrouw, di© architect© van beroep is, zoowel de geëmancipeerde vrouw als de moderne techniek aanroert. Zuid-Slavië Oompiet om den zoon van den prins-regent te vermoorden? De Daily Telegraph meldt uit Boulogne dat een man, die er door het gezantschap van Zuid'-SIavië te Parijs van verdacht werd' voornemens te zijn prins Alexander, den 14-jarigen zoon van prins-regent Paul, te vermoorden te Boulogne is gearresteerd. Prins Alexander, een neefje van de her togin van Kent, studeert te Eton. Dinsdag keerde hij daar van vacantie uit Zuid-Sla vië terug. De arrestatie werd uitgevoerd na «ten dringend telefoongesprek van de Zuid-Sla vische legatie met den chef der speciale politie to Boulogne, die opdracht kreeg den man, wat het ook zou kosten, vast te houden totdat prins Alexander uaar Engeland zou zijn vertrokken. De verdachte persoon werd aangehou den, toen bij zich aan boord wilde be geven van een. barkas, waarmede passa giers voor een voor Zuid-Amerika bestemd schip vertrokken. Do politie stelde vast, dat zijn plaatsbewijs betaald was door het Zuid-Slavische emi gratiebureau, De man werd in het bezit gevonden van een betrekkelijk Hein bedrag aan geld en weinig bagage. Bij een nauwkeurig onderzoek van 's mans paspoort kwam vast te staan, dat dit vervalscht was. Een vrouwelijke tolk las het arrestatie bevel voor in het Duitsch, Servisch, Hon.- gaarsch en nog enkele talen, doch de man deed het voorkomen of hij er niets van. begreep. Fan de Zuid-Slavische legatie werd in tusschen de mededeeling ontvangen, dat het een zeer gevaarlijk individu is, die in verband met een aantal moorden wordt gezocht. Vereenigde Staten Roosevelt keurt marinebegrooiing goed. President Roosevelt heeft goedkeuring gehecht aan de marinebegrooting voor 1939, die een bedrag van 546.866 494 dollar bereikt Op deze begrooting zijn o.m. ere- dieten opgenomen voor het op stapel zet ten van twee pantserschepen, twee krui sers, ackl lorpedobo-otjagers, zes onder zeeërs, een mijnenveger en andere secun daire eenheden. Voorts zijn credieten uitgetrokken voor de voltooiing van twee pantsersdbepen, drie vlicgtuigmoederschepen, acht krui sers, drie en veertig torpedobootjagers en zestien onderzeeers. De begroeting staat los van het vlootbewapenmgsprogram, dat op net oocenhlik in de vlootcommrssie van den Senaat besproken wordt. Amerikaansch bezit van Duitsche onder neming in beslag genomen. Het Amerikaansch© hooggerechtshof heeft liet bezit van de Allgemeiao Electrizitats Gesel! schaft, ten bedrage van enkele mil- lioenen dollar, in beslag genomen. Het doel hiervan is de maatschappij te dwin gen te voldoen aan de verplichtingen van liaar in Amerika gesloten leeningen, bet- geen haaT niet mogelijk was tengevolge van de deviezenbepaiingen, In belanghebbende kringen te Berlijn wordt deze maatregel betreurd, aangezien de A.E.G. haar verplichtingen niet kon nakomen tengevolge ;an de deviezen be palingen. Men zal trachten een oplossing te vinden. Kunst en Wetenschap Opera Italiana Zomereoneerttournée. Van 19 Juni tot 21 Juli a.s. zal de Ita liaansche Opera wederom een zomercori- certtoumée door ons land organïseeren. Te Rotterdam worden vijf concerten ge geven als naar gewoonte in het sociëteits gebouw van do Diergaarde en wel op da Dinsdagen 21 en 28 Juni, 5, 12 ea 19 Juli. Dei» courant verschijnt degelijks, a et tut- londering van Zon- en Feeitdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per jtoat i 2.50. Prijs per weeks 16 ets. Afzon derlijke nummers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiér voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf sur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdag» vóór O uur. Een bepaalde plaats» van advertentie» wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSGHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Prijs der Advmentiën. van 1—5 regels 1165; Iedere regel meer f030, in het Zaterdagnummer 15 regels fl.80, iedere regel meer FIX35 Reclames fQ.75 per regel. Incassokosten5 cts.j posikwltantiea 15 ets. Tarieven van advertentiën ou abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetalmg'hlem» Ad\ertentién opgenomen tü.50 t/m. 15 woor den» f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tién tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags' Kleine Advertentiën i 1.00„ indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Wilt.U niet alleen 'n sterk, maar vooral ook een leuk, vlot rpakjq voor Uwe jongens? £>isa' moesuri eens .de proef nemen met de Waorborg- jSogenskleedlng" van Kreymborgl - ALLEEN BIJ Frits Schuurman, dirigent der Haarlem- sche Orkestvereeniging, die benoemd is tot dirigent van het Residentie-orkest

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1