DE BALDADIGHEID DER SCHIE- DAMSCKE JEUGD Zedendelict STADSNIEUWS Tact en Inzicht zijn noodig. De baldadigheid niet erger dan vroeger. De omstandigheden van invloed. Eerbied voor het gezag. Een pessimistisch geluid. De ouders hebben de voornaamste taak Gaat U met VAC ANTI Et Luxe Verhuur „UNIQUE", Tel. 68817 Het vraagstuk der kinderspeelplaatsen Het oordeel van den gemeentelijken inspecteur van het onderwijs Ervaringen van den oud-directeur der R.H.B.S. De secretaris van de R. K. Vereen, voor Kinderbescherming en -ver pleging zegt zijn meening De chef van den plantsoendienst is slecht te spreken Fa. Wed. C. v. d. MOST gel-, Ms- a Mensslaisnt AatoftlgüF Mug Gonclusie's Luchtbescherming Leger des Heils-padvinsters Verkeersonderwijs VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Ds. G. WESTMIJSE, Confessioneele vereeniging Zcien-persoons Aalo's mei aanhangwagens voor alle bagage. Vraagt prijs Burgemeester Knappcrtlaau 2 SCHIEDAM Uit ons vorig artikel, opgenomen in ons blad van gisteren, bleek, dat de politielei ding niet (Ontevreden is over de bereikte re sultaten bij de bestrijding der baldadigheid, terwijl zij levens eenige opmerkingen maak te ,hoe verder aan dit probleem geweikt kan worden, met kans op succes. We laten bier nu het oordeel van eenige andere stadgenootem volgen, die in ver schillende functies met de Schiedamscke jeugd in aanraking komen. Do gemeentelijk inspecteur van het on derwijs, dx. W, J. Smit, was ten aanzien van de baldadigheid van de Schiodamsche schooljeugd niet .pessimistisch gestemd. Tact en inzicht. Er is tusschen de politie en het bu reau onderwijs een afspraak gemaakt, dat bij kleine delicten van schoolgaande kin deren hij gewaarschuwd zal worden, om soo mogelijk een herhaling te voorkomen. Daarbij moet echter wel een heele appara tuur in werking worden gesteld: De agent van politie; die een geval van baldadig heid vaststelt, rapporteert dat aan het po litiebureau; een hoogere politie-ambtenaar deelt het geval mee aan het bureau onder wijs; dr. Smit begeeft zich naar de school, welke de jongen bezoekt en stelt zich in verbinding met het hoofd der school; de betrokken onderwijzer, bij wien de „boos doener" in de klas zit, komt er brj te pas en de delinquent verschijnt op het matje. In totaal heeft dr. Smit op deze wijze 9 a 10 gevallen behandeld. Er komen ook wel eens „zielige" geval len voor. Zoo was een Heine dreumes van 6'/2 jaar „gegrepen" bij het afgooien van kastanjes. Bij onderzoek bleek, dat bet ventje alleen maar had staan kijken naar deze „sport", die door ouderen werd be oefend en toen een agent ten tooneele verscheen, was hij niet aan den haal gegaan, and' t hij zich van geen schuld bewust was. üe anderen waren den agent te vlug af, het stille, goedmoedige ventje was de eenj- ge, die de kastanjes uit het vuur moest halen, die anderen hadden afgegooid. Maar hij verscheen ten onrechte op het matje. Bij de bestrijding der baldadigheid moet ook met tact en inzicht worden gehandeld. Wij zijn allen jong enondeugend ge weest. De laatste maanden zijn op het bureau •onderwijs geen klachten over baldadig heid, door schoolgaande kinderen bedre ven, meer ingekomen. En dat acht dn Smit 'op een schoolbevolking van 9000 leerlin gen een gunstig toeken. Ook dr. Smit toonde zich een warm voor stander van het inrichten van speelterrei nen voor ,de jengd. Deze moet zich kunnen uitleven. I i Den oud-directeur van de R. H. B. S., den heer N. W. van Gelder, hebben we gevraagd; of zijn ervaring klopt met de mededeeling, in ons vorig artikel aan een radio-rede van dr. Th. van Schelven ont leend1, nJ. dat bij de begaafde leerlingen er eigenlijk geen vraagstuk van orde bestaat Dat bleek niet het geval te rijn. Ook begaafde leerlingen halen kattekwóad uit; zij zijn geen heilige boontjes en veroor zaken evengoed moei lijbeden als hun gees telijk en verstandelijk minder bevoorrechte mede-leerlingen. Een uitzondering maakt misschien de hyper-begaafde, maar zoo'n exemplaar komt maar zelden voor. De meening, dat een begaafde leerling minder baldadige neigingen zou hebben dan anderen, zou, merkte de beer Van Gelder op, trouwens in strijd zijn met de uitdruk king „Hoe grootex geest hoe grooler beest". Dergelijke uitdrukkingen ontstaan niet, zon der dat daan-oor eenige grond aanwezig is. Nu en vroeger. Dat de baldadigheid thans greoter zou zijn dan vroeger, is volgens den oud-direc- feor der R. H. B, S. niet waarschijnlijk. 'Alleen uit zij zich wellicht thans anders, als gevolg ook van gc-uijzigde omstandighe den. Er heeft zich wel eens een geval van ergerlijke baldadigheid voorgedaan in dea tijd, dat de heer Van-Gelder, dircc.eur Nadat dit artikel reels gezet was, ver namen we ,dat in deze regeling thans een kleine wijziging is gebracht. Voortaan zal de inspecteur van het gemeentelijk onder wijs wel van overtredingen door school kinderen op de hoogte worden gesteld, maar de chef van de kinderpolitie, mej. F. G. van Thiel, zal in het vervolg de ge vallen behandelen. der It. II. B S. was, maar dat waren uitzon deringen. Wel heeft hij ervaren, dat de omstandigheden een zeer grooten invloed hebben op de gedragingen van de jeugd; een overigens rustige leerling kan onder bepaalde omstandigheden tot dingen ko men, die niet door den beugel kunnen. De heer Coon Kramers, see etaris van de R. K. Vereeniging voor Kinderbescher ming en Kinderverpleging is ook van moo ning, dat de baldadigheid thans niet groo- ter is dan vroeger. Aan de opvoeding kent de heer Kramers eon groeten invloed toe en aan de slappe houding van meerdere ouders tegenover hun kinderen is liet wel licht te wijten ,dat de eerbied voor het gezag daalt in evenredigheid met de toe name van de brutaliteit. Vroeger waren de kinderen over *talgemeen gevoeliger voor een vermaan dan nu wel eens blijkt. Als mem een jongen op het verkeerde van zijn handeling wijst, komt het niet zelden voor, dat man een antwoord krijgt, dat neer komt op: Waar bemoei jij je mee. En dan is deze vorm nog een zeer gekuischle weergave van de werkelijk gebezigde ter minologie. Het kudde instinct. Het kudde-instinct is ook hij de jeugd zeer sterk. Om een voorbeeld te noemen: Bij het heiwerk in verband met den bouw van de nieuwe Oranjebrug staan veelal jongens met belangstelling te kijken. Om het goed te zien, klimmen ze op een tas steenen. Als één jongen het in zijn hoofd zou halen een steen in de haven te werpen, lag er binnenkort een steenendam in de haven. De heer Kramers acht even-eens gerichte bezigheid onder goede leiding een pro baat middel om de baldadigheid te be strijden. De chef van den Plantsoendienst, de hoor A. Geurtsen, wiens oordeel we ook vroegen, was slecht te spreken over de Schiedamsche jeugd. Van een verbetering heeft hij niet veel gemerkt; integendeel! Hij heeft zich den laatsten tijd weer ge ërgerd over de vernielingen in de plant soenen, speciaal in den nieuwen aanleg achter de Stadhouderslaan. Ook zijn weer pogingen gedaan om eieren te rooven, door gemeentelijke eenden ge'egd in nesten, en aan singels gemaakt. In het Ster- BroerBveld iiik. Heereapad) Tel. 68342 door rebosch wordt door de jeugd veel ver nield1, die de paden verlaat en in het hout doordringt, De heer Geurtsen is een uitstekend vak man. Het komt ons echter voor, dat hij rneer kijk heeft op planten en een mooien aanleg, dan op de behoeften van de jeugd' om haar drang naar beweging en bezig heid uit te leven. Zijn groote liefde voor het bosch heeft hem er b.v. toegebracht een grasvlakte in het Volkspark, achter de Stadhouderslaan., aan het eind' van de Willem de Zwijgerlaan, waar heel wat schoolkinderen in het vrije kwartiertje verpoozing vonden en buiten schooltijd jon gens zich met een bal vermaakten, aan de bestemming van de laatste jaren te onttrekken. Een aanvechtbaar axioma. Dat gaat dus in een tegenovergestelde richting als die, welke de commissaris van politie aanga! om de baldadigheid te beteugelen, nl. het inrichten van pro visorische speelplaatsen, veilig gelegen huiten de banen, waarlangs het snelver keer zich beweegt. Toen we den heer Geurtsen daarop at tent maakten, voerde hij aan, dat hetbo-sch bosch moet blijven, wat een axioma van den chef van den Plantsoendienst is, dat echter niet door allen wordt aan vaard Zij, d'ie met de jeugd in aanraking ko men en haar behoeften kennen, zijn het ermocdelijk hier wel over eens, dat een gelegenheid voor jongens om te spelen, waard-oor de baldadigheid, waaro -er door zoovelcn te recht wordt geklaagd, wordt tigen gegaan, meer waard is dan een mooie giasmat van eenige honderden vierkante meters. Het bosch is ten slotte voor de burgerij, die het ook bekostigt. De hoer Geurtsen wil de jeugd, die spelen wil, concentreeren op de z g. zand vlakte in het Volkspark, tusschen Ary Prinslaan, Westfrankeiand-schedijk en de JuJianaJaan, maar dat is om practisehe redenen onmogelijk. Hel vraagstuk der kinderspeel plaatsen. Wil men de baldadigheid doeltreffend be strijden, dan zijn speelterreinen noodig, zoo mogelijk in verschillende deelen der stad', elk met een oppervlakte van een H.A. Kleinere teiTeïntjes provisorisch ingericht zooaJs b.v. aan de Schoolstraat hebben hun bezwaren, vooral als ze in de bebouwing liggen. Aan liet vraagstuk dor kinderspeelplaat sen wordt gewerkt. By het gemeentebestuur zijn van buurtvereenigingen verzoeken bin nen gekomen om grond beschikbaar te steden voor speelplaatsen. Deze zaak dient echter centraal geregeld te worden en daarom hebben B. en~\V. aan den S.B.L.O. gevraagd het vraagstuk der kinderspeel plaatsen in studie te nemen en het college van advies te dienen. Bij de behandeling der laatste begrooting is reeds belangstel lend geïnformeerd, waar het rapport van der. S.B.L.O. blijft. Het vraagstuk der kinderspeelplaatsen is echter veel moeilijker dan velen wel den ken, omdat gebleken is, dat het vermoe delijk onmogelijk zal zijn een centra'e or ganisatie in het leven te roepen, d.e her geheele speeltuinwerk in handen neemt. Al zullen speeltuinen de baldadigheid tegen gaan een panacee tegen dit euvel zat het met zijn. Er zal steeds een groep kinderen over blijven, die ook, al is er gelegenheid om van een speeltuin gebruik te maken, toch zich overgeeft aan baldadigheid, omdat dit in hun aard ligt, of omdat zij te kort komen op het stak eener richtige opvoe ding. De ouders de voornaamste taak. Van de ouders in de eerste plaats zal de actie tot bestrijding der baldadigheid moeten uitgaan. En die actie kan doeltref fend gesteund worden door onderwijzers, politie en burgerij. Misschien is er op het voorbeeld van Amsterdam en Den Haag, waarover we Wijkvergadering. Gisteravond vergaderde in de bovenzaal van hotel Beijersbergen de wijkafdeeling, begrensd door Korte Haven, Oude Sluis, Sehie, Breeds traat, Vlaardipgerstraal met fnsscbeniiggende straten, vnn de afd. Schie dam van de Ned. Vereen, voor Luchtbe scherming. Het wijfchoofd van deze wijk is de rcscrvc-kapiteia de heer Peters. Deze vergadering werd door het plaatsvcrvan gend wijkhoofd, de heer W. Berg ijk, geopend, daar de heer Peters eerst later aanwezig kon zijn. Spr zette in korte trekken hei d'oel van luchtbescherming uit een en gaf een overzicht van de reeds in deze wijk gehouden vergaderingen, wa air verschillende afdeehngen werden opgericht. Hierna werd liet speciale doel van dezen avond belicht, n.l. het vormen van een afdce'ing E H B.O., welke in tijd van nood direct in staat zal zijn daadwerkelijke hulp te verleenen. Door den heer Peters, welke inmiddels was binnen gekomen, werd een uiteenzet ting gegeven van de verschillende takken van dienst, welke in elke wijk moeten worden georganiseerd. Na een geanimeerde bespreking gaven alle aanwezigen zich op als medewerkers(sters) voor de aideelin gen E.H B.O., brandweer, telefoondienst enz. Het wijkhoofd heeft allen opgewekt om vriendinnen en vrienden te vragen medewerking te verleenen. Vader en zoon ia voorloojiige hechtenis. Door de -politie zijn hier ter stede een directeur van een fabriek en diens zoon, die als bedrijfsleider optreedt, aatigehoduen en voorloopig in arrest gesteld, verdfCbt van het plegen van een ziedendelict met meisjes, op hun fabriek werkzaam. Het geval echijnt van vrij emstigen aard- te zijn, waarbij ook meisjes van 15 en 16 jaar betrekken rijn. Hedenmorgen zijn vader en zoon, die van Maandag af in het politiebureau hebben vertoefd, ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam gesteld en naar daar overgebracht. behoeft het niet zonder meer te ge- looven, dat Waarborg-Kleeding zoo voortreffelijk is. U kunt dat in de Kreymborg-eialages met eigen oogen zien. in ons eerste artikel spraken, ook hier iets tot stand ié brengen. Wie daartoe, het initiatief neemt, kan verzekerd zijn van de sympathie vanzeei velen, die zich tegenover* ons beklaagd hebben over de baldadigheid der Schie- dair sche jeugd. Maar we herhalen: De voornaamste taak brj de bestrijding' van dit euvel rust op het gezin 1 Viering éénjarig bestaan. Ter gelegenheid van het éénjarig be staan van de padvindsterstroep van het Leger des Heils afdeeling Schiedam, gaf deze troep gisteravond in het Legerge- bouw aan de Lange Haven een demon stratie, waarvoor groote belangstelling be stond; zaal en galerij waren geheel be zet, terwijl velen zich met een •daan- plaats tevreden moesten stellen. Mede waren aanwezig eenige leidsters van do Driehoekmeisjes en deputaties van de padvindsters uit Rotterdam, Delft en Vlaardingen. Na de gebruikelijke opening ©u het zin gen van het Jaarfeestlied was het woord aan d'e leidster van de troep, mej. J. •B o e 1 e, die zeer dankbaar was voer den grooten steun in bet afgeleopen jaar on dervonden van de donateurs en donatrices, zood'at de troep het in alle opzichten goed maakt, ook wat de financiën betreft. Spr. besloot met er op te wijzen, dat Troep 10 niet alleen een eer voor den Bond, maar ook voor God1 wil rijn, en dat het motto. „Redden en dienon", steeds in het oog zal worden gehouden. Majoor Kuh las Psalm 119 vers 916 voor en knoopte daaraan eenige beschou wingen vast Spr. deelde mede, dat de uit- geuoodigde leider van den avond, regi- mc-nlleider Schrale, uit Den Haag, door droeve familie-omstandigheden verhinderd •was, waarna spr. overging tot de aitrei king van de jaarsterren. Aan een aantal padvindsters werd tevens het „kook-in- signe" u.tgere'kt. Voorts bracht spr. dank aan do leidster en instructrice voor het vele uerk in het afgeloopen jaar voor de troep gedaan. Een afwisselïnd programma werd afge werkt Groot succes hadden de figuur- rrarsch, vlegelspel cn komische gymnas tiek. Aan het einde van de demonstratie bo den twee padvindsters met een aardig gedichtje aan de leidster een mand met bloemen en aan de instructrice een vaas met bloemen aan, waarvoor beide met eenige vriendelijke woorden dankten. Na het zingen van den Avondzang werd deze geslaagde avond met dankgebed ge sloten. Hedenavond vieren de padvindsters hun jaarfeest in hun repetitielokaal in d!e open bare school aan de Dwarsstraat. Een honderdjarige. Woensdag 11 Mei hoopt d© heer Teunis Polder te Batlenoord, gemeente Nieuwe Tonge, zijn honderdsten verjaardag te vie ren. De oude heer maakt nog eiken dag zijn wandeling. Op de Lagere school. Er wordt wel eens geklaagd, dat te veel vakken op school moeten worden onder wezen, maar allen zullen het hier wel over eens zijn, dat een nieuw vak brood noodig is: verkeersonderwijs. Voor de openbare school hier ter stede zal dit enderwijs als verplicht vak met't be gin van den nieuwen cursus: 1 September worden ingevoerd, te beginnen reeds in het le leerjaar. Tot nu toe werd dit onderwijs op vele scholen occasioneel gegeven; bij de lees-, geschiedenis-, of aardrijkskundeles b.v. werd het onderwerp aangesneden, maar er ontbrak een geschikte handleiding en niet overal werd aan dit onderwijs do gewensch- te aandacht besteed. Tot de scholen, waarop dit wel gebeur de behoort die aan de Lekstraat, hoofd1 de heer A. Hukshoom. Deze had' gister avond een aantal autoriteiten uitgenoodigd om eens kennis te nemen van de wijze, waarop in school L, de regels van den. weg worden onderwezen. Aan de uitnood'iging hadden on. gevolg gegeven: de commis saris van politie, do beer H. P. Clasie; in specteur W. EL Kloeseman, chef van de verkeersbrigade en eenige leden dier bri gade; de beer J. P. Kruize, schoolopziener in de inspectie Rotterdam; de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, dr. W. J. Smir; de heer Th. J. L. v. d„ Berg, lid van. de Onderwijs Commissie en eenige bestuursleden van de afdeeling Volkson derwijs. Ook eenige ouders en de voorzit ter van de Oudercommissie van school L., de heer P. Wiegel, waren aanwezig. De Sbux- gomeesler, mi. dr. F. L. J. van Haaren en do wethouder van onderwijs, de heer J. Hinkelaar, hadden bericht van verhin dering gezonden. De lieer k. Huk shorn hield een in leiding, waarin hij opmerkte, dat bij het g es ch i c-d en's on d er wij s er op gewezen wordt dat vroeger het Rroersveld, Nieuwstraat, Lange- en Korte Achterweg de voornaam ste strater van Schiedam waren. Door Rroersveld en Lange Kerkstraat liep zelfs in Let midden nog een water. Als men daarmee de Bxoersvest en de Burgemeester Knappenlaan vergelijkt, met hun intensief en snelverkeer, kan men zich voorstellen, hoe het verkeer zich heeft ontwikkeld. In de jaren 1932—1936 was het aantal verkeersongelukken in ons land! resp. 41.195, 41.816, 44.705, 43.013 en 43 720, die resp. 770, 843, 775, 716 en 763 doo- d'en eisebten In 1935 was ruim 80 pCt. van de verkeersongevallen aan eigen schuld te wijten. De strijd tegen de verkeersongelukken is dus zeer gerechtvaardigd. Daaraan kun nen deelnemen: particulieren, politie en de lagere sLcool. Particulieren kunnen weg gebruikers op gemaakte fouten attent ma ken, maar veel is daarvan niet te verwach- Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 1 HEI, half elf v.m., HERV., ROTTERDAM ten. Een belangrijke taak heeft de politie. Gebleken is, te Den Helder, Maastricht en Barnevt-ld, dat na het instellen van een motorbrigaJo bij de politie het aantal doo- delijke ongevallen sterk is afgenomen De school kan werk voor de toekomst doen jong geleerd, oud gedaan! Zeven jaar gel-eden is spr. roods met ver keersondenvijs op school begonnen. In ©en schrift plakten de kinderen de bekende A.X.W.r>.-zegels met krantenknipsels, die er op betrekking hadden en daaronder werd dan als conclusie de verkeersregel geschreven. Daarna zijn de vcikeersplaten van don A.N.W.B gekomenhet goede en si-echte voorbeeld naast elkaar, waarover genoog lijk een kwartiertje of 20 minuten kan worden gepraat. Naar aanleiding van een dergelijke plaat maken de leerlingen ook gaarne eon opstelletje. Op school behandelt spr. de verschil lend© soorten verkeersborden, die de kin doren ook natodcenen. Voorts loeren zc versjes, die in spreekkoor opgezegd of ook gezongen kunnen worden. Spr. heeft do beschikking gekregen over ©en aantal verkeerscahiers, waarin de ver keersregeis en -borden zrjn opgenomen. Als dit schrift vol is, krijgen de kinderen liet mee naar huis. Een wedstrijd is georganiseerd in liet opsporen van alle verkeersborden in Schie dam. D© kinderen moeten opschrijven, waar b.v. een bord: éénrichtingverkeer; afgeslo ten rijweg; verboden parkoeren, enz. te vindein is. De wedstrijd eindigt 1 Mei Oudercommissio heelt enkele prijsje- he schikbaar gesteld. Een goede handleiding voor het vei keersonderwijs is: „Leidraad voor het ver keersonderwijs voor de lagere school ten dienste van onderwijzers en onderwijzeres sen" uitgegeven door het Verbond van veroen i gin gen voor Veilig Verkeer, Centraal- bureau Utrecht. Dit boek geeft een vol'edige methode voor het verkeersondersvij- van het le tot en met het 7e leerjaar. Op de werkloozencursussen zijn door be* middeling van den al gemeen en leuter, dr. •W. J. Smit de 35 verkeersborden, die in gebruik zijn, vervaardigd. Aan alle open bare en bizondere lagere scholen samen 44 zal zoo'n stiel verkeersborden ter beschikking worden gesteld. Nadat thee geserveerd was, heeft de heer A. Hukshom met de epidiascoop een geschenk van do ouders van school L een 30-tal plaatjes en toekaningm ver toond, die hij bij het verkeersonderwijs gebruikt. De teekeningen zijn door hem en den heer v. d. Kraan, volontair aan school L, vervaardigd. Getoond wordt aa. dat men bij het verkeer altijd rechts moet houden, wat voor kinderen nog vrij moei lijk is, omdat zij niet altijd vlug zich rea- liseeren wat rechts en links is. Ook de juiste manier van oversteken wordt aan gegeven. De heer Hukshom houdt voorts oefenin gen in de practijk. Hg maakt b.v. op straat 10 fouten en dan moeten de kinderen op- teekenen, welke fouten zij ontdekt hebbeln, Bg de gymnastiekles wordt eveneens aan dacht aan de regels van dein weg gewijd. Uit een flank wordt b.v. een frontrij ge vormd1 om dan gezamenlijk den (denkboel- digen) rijweg in het gymnastieklokaal over te steken. In dit verband wees spr. op het gevaar van spelen op straat en zeide het te betreuren, dat ter wille van het be houd van een grasmat aan kinderen ver boden wordt in het Volkspark te spelen. De zandvlakte in het Volkspark is voor de meeste kinderen te ver verwijderd. De statistiek samengesteld' door intellectueele weridoozen, heeft dit bewezen. Spr. sprak tenslotte de hoop uit, dat ook hier ter stede een verkeersexamen zal worden ingesteld, waardoor een prikkel bij de jeugd zal ontstaan om de regels van den weg te loeren en juist toe te passen, waardoor het aantal verkeersongevallen zal verminderen. Bestuur en beheer der Ned. Hcrv. Kerk. De Confessioneele Vereeniging hield gis teravond onder vrij goede belangstel ring liaar laatste vergadering van dezen win ter in het Gebouw voor Chr, Soc. Be langen. De voorzitter, de heer N. Koren,'open de deze vergadering en na oen korte in leiding verkreeg de hoer P. de Hoog, cand. tot den Heiligen Dienst te Polsbroek, het woord) om een causerie te houden over: Het bestuur en beheer derNod.Herv. Kerk. De Kerkelijke Reglementen zijn een pracht stuk werk. waarin letter) gk alle voorkomende gevallen ter sprake komen, zander evenwel bijna het geestelijk ele ment der kerk te raken, waarom wij er niet veel aan Lebben. Zij zijn edht libe raal en neutraal. Het is een vrij droog onderwerp, maar toch is het goed', dat men Ifcesmis'vaira deze materie heeft. De Ned. Herv. Kerk wordt hier- archisch geregeerd', dat is van hoven al, dus niet presbyteriaanse!! van onder af.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2