TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT ANWEZIGEN Groote bosch- en heidebrand BINNENLAND Gezantenconferentie De Zomerpostzegels De giften voor de defensie ONDER DE 0 De stijging der aardappelenprijzen Gemengd Nieuws Kerk en School Uit het Engelsch van Arthur Somers Roche Op militaire wielrijders ingereden Door eiectrischen stroom gedood DER DONDERDAG 28 APRIL 1938. No. 21849. Bespreking van hel buitcnlandsck beleid. De lugeeringsperadienst meldt Tegen Vrijdag 13 Mei beeft de mi nister van buitenlaudsche zaken Hr, Ms. gezanten te Londen, Berlijn, Pa rijs en Brussel tot een conferentie te zijnen departement© bijeengeroepen, waarin algemeens onderwerpen van buitenlandscli beleid besproken zul len worden. Tol dusver zijn, in tegenstelling met liet buitenland, hier te lande dergelijke samen komsten van diplomaten niet gebruikelijk. Van de ervaring, met deze conferentie op te doen, zal eventueel© herhaling afban gen. Van 15 Mei a.s. af verkrijgbaar. Namens bet comité voor de Zomerpost zegels schrijft de beer Bart Peizel, voor zitter van Sint Lucas o.a. het volgende: „Van 15 Mei a.s. af zullen de nieuwe Zomerpostzegels met de daarbij behooren- de briefkaarten worden verkocht. De winst, die op deze postzegels en briefkaarten zal worden gemaakt, zal ten goede komen aan cultureel© en sociale doeleinden. Hel is gebleken, dat dit, -vat het cultu- reele gedeelte betreft, nader omschreven dient te worden. Een zeer groot gedeelte van de cultureel© werkers, de beeldende kunstenaars, verkeert in groote moeilijk heden. Door de sterk verminderde koop kracht van het publiek is hel geven van opdrachten en het aaakoopen van kunst werken zoo sterk verminderd, dat vele kunstenaars hun bestaansmogelijkheid' be dreigd zien. Deze kunstenaars hebben steeds aan allen op gulle wijze kunstgenot ge schonken op tentoonstellingen, voor de ramen der kunsthandelaars, in reproduc ties, enz. en zij ontvingen daarvoor wei nig of niets terug. Nu nog is het gehoele Noderiandsche volk trotsch op zijn schilders, die voor een ieder in een schoon© taal spraken door hun uitdrukkingsvermogen, kleuren pracht en diep gevoel. In allo musea ter wereld1 worden de Nederlandsch© lot de kostbaarste bezittingen gerekend. Laat het goed tot allen doordringen, dat de namen van ..onze grooto schilders, nog steeds een introductie zijn in de geheel© beschaafde wereld voor eiken Nederlander. Dank zij de opbrengst der zegels in den zomer van 1937 was bet aan den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen mogelijk, voor een vrij groot "bedrag kunstwerken aan te koopen en opdrach ten te geven. Kunstenaars werden daar door op eervolle wijze geholpen en tevens werden vele openbare gebouwen met kunstwerken verrijkt. De waarde der Zomerpostzegels zijn: 1 Va cent prijs 3 cent, 3 cent prijs 5 cent. '4 cent prijs 6 cent, 5 cent prijs 8 cent, 12'/2 cent prijs 16 cent. Verantwoording. Blijkens de laatste opgve is tot nu toe aan vrijwillige g'ften voor de defensie ont vangen f 112.955 381/2. Zending verbandmiddelen naar China. Vanctaag is de eerste zending verhand- stoffen verzonden, bijeen gebracht door liet comité voor hulpverleening aan de burgerbevolking van China. De verscheping geschiedt mot het s.s. „Meerkerk", van de Holland-Oost Aziilijn, welk schip de zending van Rotterdam naar Hongkong zal vervoeren. Burgemeester van Amsterdam verzoekt telegrafisch afschaf fing van monopoliercchten. De burgemeester van Amsterdam, dr. W, de Vlugt, heeft gisteren het volgende telegram gezonden aan den minister van econ omische zaken „Op sterken aandrang van den levens- middeienraad, daartoe eenstemmig geadvi seerd door een met dit lichaam verbon den commissie voor aardappelen, groen ten en fruit, waarin vertegenwoordigd zijn de groot- en kleinhandel, de tuinders en consumenten, verzoek ik uw Excellentie dringend in verband met de belangrijke prijsstijging in de laatste weken van con- sumpte-aardappelen hier ter stede, ten spoe digste te willen bevorderen, dat de invoer van Malta-aardappelen en andere imiten- land'sclie aardappelen niet meer aan mono- polierechten onderworpen zal zijn. Minister De Wilde maakt proefvaart met nieuwe douaneboot. Mat het nieuwe snelvarende rijksreclier- sche vaartuig „Sinninghe Damsté", ver vaardigd op de werf van De Vries Lentscli te Amsterdam, is gisteren een proeftocht gemaakt op het IJsselmecr, met aan boord den minister van financiën, mr. J. A. de Wilde. 'Op Pampus is het vaartuig, dat bestemd is voor den dienst in het Noorden van liet land, door den minister overgenomen. Vervolgens voer men naar Volendam, waar minister De Wilde het schip verliet en per auto naar 's-Gravenliage terugkeerde. Het schip is bestemd voor den dienst in de Waddonzee, Het haalt een snelheid van 25 K.M. Onderzoek inzake bestrijding der werkloosheid in het buitenland. Naar aanleiding van hel bericht in de dagbladen, dat een. tweetal hoofdambte naren naar Zweden is vertrokken, teneinde aldaar een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop in dat land in verband met de werkloosheid openbare weiken worden uitgevoerd' ein gefinancierd, vestigt men «r vain bevoegde zijde de aandacht op, dat niet alleen Zweden in dit onderzoek wordt betrokken, maar ook Engeland, Duitschland en België. Gelijk naar Zweden, zal zich ook naai' elk van die ianden een tweetal hoofdambtenaren begeven, om zich ter plaatse op de hoogte te slellen van de overeenkomstige aldaar toegepaste midde len tot bestrijding der weiklooslieid. Nationale Burgcrwacbldag. D2 nationale Burgerw.ichtdag, levens her denicing van het twintigjarig beslaan der Burgerwachten, zal worden gehouden op Waterloocteg, Zaterdag 18 Juni a.s., op het vliegveld Ypenburg Ie Rijswijk (Z.-H.J. De minister van binnenJandsche zaken, alle commissarissen der Koningin, de in specteur dei Burgerwachten en de bur gemeester van Rijswijk (Z.-H.) verklaar den zich bereid zitting te nemen in hot eere-comité. Rmir, 80 Burgerwachten gaven zich reed's voor deelname op. Zij komen met min stens 2500 man. Do minister van binnenland'sche zaken, de heer H. van Boeyen, verklaarde zich beieid' een rede uit te spreken. Het programma vermeldt o.a. een vaan- delgioet, te brengen door Burgerwacht- deputaties van 3 man, den vaandeldrager inbegrepen. Voorls vendelzwaaien door een Brabant- scLe groep. Aan de demonstraties zullen dertig groe pen deelnemen, te leveren o.a. door de Burgerwacht uit Alphen, Barneveld1, Delft, Gend'ringen, 's-Gravenhage, Helmond, Lei- dfïi, De Lier, Rotterdam, Voorburg, Bloe- mendaal, Nieuwer-Amstel, Utrecht en Zwolle. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Brakel ds. J. do Lange te Welsum (Ov.). Gcref. Gcm. Beroepen te Giessendam ds. A. van Stuy- venberg te Benthuizen. Bedainkt voor Rijsscn en voor 's-G raven- polder ds. M. Heikoop te Utrecht. Vijt minuten later ontving ik den ho tel knecht in mijn appartementen. Twin tig minuten later had' ik een bad geno men cn was ik gekleed' in een pas op geperste smoking. En rijf minuten voor elven kwam ik de sociëteit binnen, vroeg naar enijn post, beantwoordde een paar toevallige begroetingen, sloeg een partij bridge af, en trok mij daarna in een leeszaal terug om mijn brieven te ope nen De opeenhooping, ontstaan in de vier maanden van mijn afweziglie'd, was niet zoo groot als wel kon worden ver wacht. Jaren geleden had ik int erne vriend- schappt-n afgebroken; ik had' geen vrien den, die mij klotsbriefjes schreven. Mijn -wekeninnen werden altijd betaald binnen ^ecn paar dagen, nadat ze binnen kwamen, ...ocitei'sniededeelingen, reclames en uit- noodiaingen... De laatste nam ik door. Lr was een uitnood'ig'ng van weken gele- dep voor de partij tor eere van Jeanne's debuut Ik keek de leege kamer rond, zag, dat er niemand was en kuste de gegraveerde kaart. Ik voelde me blozen, terwijl ik die in mijn zak stak. Daarna maak'.o ik een brief open, d'ie kennelijk geen zakenbrief, noch een reclame of uit- nondiging was. Het hoek'ge schrift, icen- I nelijk vrouwelijk, was er geen, dat ik I van vroeger kende. Maar de datum van I liet pos!merk was d'e dag, waarop ik met Jeanne in de Colony had moeten lun chen. Voor ik nog d'en brief open maakte, tvisl ik, dat die van haar was. „Beste Lacy," las ik, „ik zal je niet vergelen Jeanne." Dat was alles, maar mijn oogen werden wazig, terwijl ik er naar keek. Ik kon raden hoeveel de briet haar had gekost. 'Onervaren in de wereld, als zij was, kon zij toch haar eigen waarde vermoeden. Zij wist, dat zij vermogend was; haar spiegel vertelde haai', dat zij mooi was. De onl- vangcf van het norsche briefje, dat ik baar had gestuurd, moest haar in haar trots hebben gekwetst. Maar omd'at zij zelf zoo nobel was, kon zij niet begrij pen, dat anderen minder nobel waren. Ik moest een reden hebben te schrijven, zoo- als ik had gedaan, en die reden non niet minderwaardig zijn. Zoo interpre1- leerde ik haar gedachtengang. En het ver trouwen, d'at de brief loonde, schokte mij oneindig moer in mijn binnenste, dan eenige uitrng van woede of verachting kon hebben gedaan. In de opwelling van het ©ogenblik nam ik d'en tetefoong ds op de schrijftafel op. Ik vond' het nummer van de Sceley's en vroeg het aan. Een be diende gaf antwoord, naar het scheen. „Is jüïfrouw Seeley thuis?" vroeg ik. „Jnflrouw Seeley is uit," luidde het antwoord. Een milicien door vracht auto gewond. Gistermiddag om half vier kwam het muziekkorps van het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch onder de gemeente Vught, den Helvoirtscheweg oprijden, toen op een afstond van ongeveer tachtig meter een vrachtauto naderde, Een der manschappen gaf den chauffeur een teeken te stoppen. De militairen ver volgden kun weg, doch de autobestuur der reed met onverminderde vaart door. Het gevolg was, d'at de auto midden onder de wielrijders terecht kwam. De meeste manschappen konden nog uitwijken, doch twee hunner werden aangereden. Een \an beiden kwam er met een flinke buil op hot hoofd nog goed af, maar de milicten van Bladel, uit Tilburg, lag met een bloe dende hoofdwonde bewusteloos tus&ehen de stukgereJ.cn rijwielen. Spoedig was geneeskundige ea geeste lijke hulp aanwezig. Den gewonde werden de H. Sacramenten der Stervenden toe gediend. Na ongeveer een kwartier kwam de man weer bij kennis, waarop hij naar liet Groot Ziekenhuis te *s-IIertogenboscli werd vervoerd. Wij vernemen, dat zijn toestand niet verontrustend is. De gemeentepolitie van'. Va glit heeft tegen den chauffeur proces-verbaal opgemaakt. Een lichtmast kwam in aanraking met 50.000 Volllijn der P.N.E.M. Om drie uur is gistermiddag op het scha kelstation der P.N.E.M. te OrtUem eon doodelijk ongeluk gebeuid. Bij het opzetten vain een lichtmast kwam deze tn aanraking met de 50.009 Voltlijn, waardoor de 27-jarige A. Donhuyzen uit Vught, die in dienst van een aannemer werkte, den stroom door bet lichaam kreeg. Hij was terstond' dood. Twee andere ar beiders liepen onbeduidende brandwonden op. Nabij de NederlandschBelgische grens. Te ongeveer half elf brak gistermorgen een bosch en heidebrand uit onder de ge meente Reusel in do nabijheid van de Belgische grens. Door den sterken wind verspreidde bel vuur zieli uitermate snel. De bosclibrand- weer van Reusel cn omliggende plaatsen was vrij spoedig onder leiding van den den burgemeester aanwezig. Op enkele plaatsen kon het vuur ge»luit worden, kon althans voorkomen worden, dat het overging in bosschen, belioorende aan den Belgischen koning. Een aantal Belgische arbeiders keek nog lijdelijk toe zoolang het vuur op Haüsuidsch grondge bied bleef. De vuurzee och lei was zoo uitgestrekt, dat niet voorkomen kon worden, dat op ©en andere plaats liet vuur toch op Bel gisch gebied sloeg. Op Hollandsch gebied heeft de brand niet zoowel schade aangericht doordat bier slechts heide verbrandde en het vuur vast liep op de plaats, waar het voor eenige weken eveneens gebrand had. Op Belgisch gebied, woedde de brand gisteravond nog voort in de bezittingen van den Belgischen koning, van baron De Lunderd en van baron De Broqueville. Zeker 100 II.A. hei de en bosch zijn verbrand. Kind bij het spelen door Gooischc tram gegrepen» Het 4-jarig zoontje van de familie R. te Huizen, dat gistermiddag op den weg tus- schuil Blaricum on Huizen met eenige vriendjes aan het spelen was en plotse ling de tramrails overstak, is door een motorwagen van de Gooische tram gegre pen. Het knaapje werd deerlijk gewond en is in zorgwekkenden toestand naar do Ma- jellastichting te Bussum overgebracht, waar hij eenige uren later aan de bekomen verwondingen is overleden. sss WSPp®»! ;''v Vt 'W Dc ministers Van Dijk, Weiter en Colijn (v.Ln.r.) op de commandobrug van Hr. Ms. kruiser ,,Java" tijdens den tocht, welke gisteren van IJmuidcn naar Den Helder gemaakt werd. „Zou u mij kunnen zeggen, waar zij is?' vioeg ik. „Mag ik weten, met wien ik spreek?" „Met Crandall," zei ik. „Een ooxenblikje, mijnheer." Ik wachtte; daarna sprak de stem van Jeanne's moeder tegen mij. „Spreek ik met Lacy Crandall?" „Met niemand anders," zei ik, in de hoop dat mijn vlotheid een gelijk vlot antwoord zou uitlokken. „Waar ben je toch geweest?" vroeg zij. „Jou ondeugd. Ik had op je gerekend 0111 te assisleeren bij Jeanne's eerste seizoen." „Zij .sad' geen hulp noodig, hè?" lachte ik. .Moederlijke trots lag in het antwoord. „Neen, dat had ze ook niet. Maar toch wo hadden je zoo vaak op de boot gezien ben je nu in de stad „Voor een tijdje," zei ik. „Ik ben op reis geweest voor zaken. Vanavond' net teruggekomen." „lïn nu plotseling voortvarend'?" „Ja, ik wou Jeanne graag weer eens zien," zei ik. „Zij eet bij de Aldines, en zou later gaan naar het bal, dat de Harrison's in de Rilz geven. Een partij voor hun nicht, Belty Keman." „Ik vond een uitnoodig'ng op de socië teit," zei ik. „Ik zal er heen gaan." „Ik ben er zeker van, d'at Jeanne opge togen zal zijn je te zien," verzekerde zij mij. „Erg jammer, dat je niet een dag eerder nebt kunnen komen. Jeanne's patij van gisteravond was alleraardigst." „Dat geloof ik graag," zei ik. Groote boerderij in vlammen, opgegaan. Cistermiddag om half twee is brand ontstaan ra do groote boerderij van den landbouwer J. v. d. Eisen, te Gemert (N.-B.). De plaatselijke brandweer stond wegen» gebrek aan water vrijwel machte loos tegenover de vlammenzee en moest lijdelijk toezien hoe do boerderij geheel afbrandde. liet vee was voor een groot deel in de weide. Eenige varkens, die zich in de schuren bevonden, konden tijdig wor den gered. De inboedel, alsmede de groote voorraad hooi en stroo, gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke op 15.000 gulden wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt. Mijngnsonip!offing cischt zeven dunden ,1 n de steenkoolmijn St. Clair op. onge veer acht kilometer van Pottsville iu Penn sylvania heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan, die door een brand gevolgd werd. Zeven mijnwerkers werden gedood, elf gewond. Van verscheidene gewonden is de toestand ernstig. Schippersknecht verdronken. Gistermiddag omstreeks drie uur is een 15-jarige schippersknecht van hot Duitsolie sleepschip „Hugo Slinnes 16" in de Waal bij Brakel verdronken. De jongen was aan hot werk in een aan de „Hugo Slinnes 16" vastgemaakte roei boot, welke plotseling lichtelijk werd aan gevaren door een haar achteropkomende sleepboot. Do schippersknecht viel uit hel bootje en verdween in de diepte. Knaapje doodgereden. Omstreeks 12 uur gistermiddag is op den hoek van de Nijhoffstraat en den Ilommel- "mheweg te Arnhem het negenjarig zoontje van schipper J. Kuperus tegen een met ec'a paard bespannen groentewagen geloo- pen en door oen der wieten overreden Het ventje liep een zware verwonding aan het hoofd op en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht „En ik hoop, dat we je, nu je in de stad bent, af en toe zullen zien, zei zij. „Wanneer u mij wilt laten..." begon ik. „Millicent Crandall was mijn beste vrienuin," zei zij, „en haar zoon Jeanne zal je misschien op een avond, dat je bij ons zoudt kunnen komen eten, zijn naarii kunnen noemen." „Ik zal het haar vragen," zei ik. Waarom zou ik mij er over verwonde ren, vrot-s ik mij af, toen de telefoon op den haak legde, dat mevrouw Seeley aar dig tegen mij was Natuurlijk had Jeanne haar moeder niets gezegd van den hefti- gen kus, die wij aan boord van de Ma jestic hadden gewisseld. Gngetwijfe'd bad Jeanne's trots bewerk!, d'at zij mijn ver dwijnen luchtig had opgenomen. Dat stond vast, al was Jeanne gekwetst of doos, dan zou haar moeder daar nog niets 'van afweten. Ik had natuurlijk geen uilnoodi- ging voor de partij van vanavond ont vangen, maar in deze onconventioneele tijden deed zoon kennelijke onbe'eefdheid er niets toe. De Harrisons zouden dank baar zijl. voor iederen extra man, die kwam, wanneer d'ie maar presentabel was. Ik keek op mijn horloge en zag, d'at het pas half twaalf was. liet feest zou nog maar net op gang zijn. Ik kon Jeanne er misschien toe krijgen een dans met mij uit te zitten. Maar wat zou ik haar zeg gen? Welke uitleggiug zou ik kunnen ge ven, gesteld al, dat zij geneigd was mij aan te Looren? Mijn uitlegging moest na tuurlijk een leugen zijn. en ik wilde niet lecen Jeanne liegen. Maar ik begeerde Minister mr. J. A. de Wilde maakte gis teren een proeftocht mede van het nieuwe rijksreeherchevaartuig „Sinnighc Damsté", bestemd voor de Ncderlaadsche douane in Noorden des lands. Naast den minister de ontwerper, de heer H. W. Yoogt uit Haarlem (met pet). Villa afgebrand. In den afgeloopen nacht om drie uur is d'oor nog niet bekende oorzaak brand ■ontstaan in de villa van den kunstschilder Fr. Langeveld, aan het Sevenend te Laren. Ondanks krachtige bestrijding door de brandweer, werd de geheeie villa met in boedel, w.o vele kostbare schilderijen, een prooi der vlammen. haar te zien,, meer, scheen het mij toe, dan ik ooit iets in mijn leven had be geerd'. Dui ging ik naar het bal. Ik gaf hoed en jas af, noemde mijn caatn aan den man in livrei, hoorde dien aan mijn gastvrouw herhalen, boog voor baar en de aardige kleine brunette, wier debuut diï was, en ging, na volbrachte plichtplegingen, de danszaal bnnen, en keek om mij heen. Het was een groote menigte; daar was geen twijfel aan. Zelfs zoo vroeg in den avond was de dansruimte al overvol, en een dubbele haag mannen stond aan den rand van de voor dansen bestemde ruimte. Ik dacht bij mij zelf, niet alle bewondering voor de schoonheid en de charme van miss Betty, dat het wel de champagne zou zijn, die de massa hier te hoop had doen loopen. In or.ze tijden, met zooveel groote" par tijen iederen avond om uit te kezen, zoe ken de jongelui de partij uit, d.e het beste en rijkelijkste geneesmiddel tegen dorst schijnt te waarborgen. Daar was de oude Jed Bajeard, precies zooais hij gisteravond was geweest en morgenavond zou zijn, zooals hij zou zijn in de eerstvolgende veertig jaren ge steld dat hij zoo lang bleef leven. Zijn kropduivr-nborst, zijn wapperende jaspan den, zijn roode wangen, zijn wit haar. Als een epicurist en op het gebed' van vrouwen was hij niets minder dan dat controleerde hij de lieflijke verzameling, die voor hem was uitgestald. Ik kon zijn gedachten lezen. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5