EERSTE BLAD. De besprekingen te Londen. Vrijdag 29 April 1938 Filmglinsters 91ste Jaargang. No. 21850 Tel. No. 69308 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk over de militaire samenwerking. Vandaag komt Tsjecho Slowakije aan de orde. Over do besprekingen van gistermorgen tusschen de Fransche en Britsche minister presidenten en ministers van buitenland- sche zaken, weet de bizondero correspon dent van Havas medete deelen, dat deze op de eerste plaats de betrekking tot Italië tot onderwerp hadden. .De Britsche mi nisters zetten in details'het tot stand ko men van het Britsch-Itaiiaanscho verdrag uiteen en hetgeen men hiervan in de toe komst verwacht. Frankrijk is voornemens de normale be trekkingen met Rome te herstellen. Dit zal op korten termijn moeten geschieden door erkenning van de verovering van Ethiopië. Dit vraagstuk zal door Britsch initiatief voorkomen op het programma van de ver gadering van den Volkenbondsraad1. Met steun van zijn Framschen collega zal lord1 Halifax den raad voorsbellen de leden van den Bond vrij te laten ten aanzien van dit punt. Aangezien de overeenkomst van Rome ook het terugtrekken van de vrijwilligers nit Spanje voorziet, heeft lord Halifax ook deze kwestie besproken. Bonnet besprak de voonvaaidom, waaraan moet worden voldaan, om bet terugtrekken der vrijwil ligers doeltreffend te maken. Hieruit zal het werkelijk voornemen van de Italianen blijken. Vervolgens werd gesproken over de tech nische samenwerking tusschen beide lan den. Lord Halifax herinnerde aam de \ve- derkeerige overeenkomsten inzake de ver dediging van het grondgebied'. De Britsche regeering hoef' een uitgebreid programma van reorganisatie opgesteld, teneinde de strijdmacht te land, ter zee en in de lucht in staaf te stellen het nationaal gebied en de verbindingslijnen te verdedigen. Zooals de Britsche pers reeds herhaaldelijk heeft aangeduid, verlangt Engeland vooral op luchtvaartgebied een nauwe samenwer king. Aangezien Engeland een eiland is, is het zeer kwetsbaar voor aanvallen uit de lucht en deze kunnen alleen worden tegengegaan door een ver vooruit gescho ven verdediging, met bases op Fransch grondgebi -d. In het korte communiqué, dat gis termiddag na de besprekingen is uit gegeven, en waarin gesproken wordt over het bereiken van volledige over eenstemming, wordt geen melding ge- maakt van de besproken onderwerpen. Men neemt een uitgesproken terughou ding in acht ten opz chte van de details der besprekingen. Er verluidt echter, dat volledige overeenstemming tot stand is gekomen ten aanzien van het vitale probleem der coordinate van de Britsche en Fransche defensie, in het bizon lei voor wat betreft de coördi natie der luchtstrijdkrachten en de coördinatie der voorzening van levens- m:adelen en grondstoffen, die van es sentieel belang zijn in ooilogstijd1. Volgens een bepaald bericht zou ovueenslemming tot stand gekomen zijn o.in. ten opzichte van hot ge bruik door de Britsche luchtstrijd krachten van de vooruitgeschoven ba ses op Fransch gebied. Na de besprekingen hebben Daladier, Bonnet en Corbin zich naar Windsor Castle begeven, waar zij de gasten waren van den Brilsclien koning. Het Tsjccho-Slowa-aksche pro bleem. Vandaag komem Tsjrebo Slowakije en de Midden Europee5 che problemen aan de orde. Wat Tsjccho-Slowakije betreft, is het mogelijk, da! de besprekingen de volgende drie asp-c'en zullen behandelen: 1. Het T-'j cho Slowaaksche probleem als deel van het algemeene Midden-Eurepee- «che probleem na den Anschluss. 2. De Tsj cho-Slowaaksche kwestie als een binnenland-ch minderheden pro bleem en 8. De mogelijkheid van mililairen, diplo- matieken en ccmomischen bijstand aan Tsjccho-Slowakije daarnaast zou dan aan dacht worden gewijd aan economischen bij stand aan andere Midden-Europeescho mo gendheden. Do Britsche en Fransche ministers zijn in het bezit van een Tsjecho-S!owaaksch -vqt- memorandum, dat te Londen en Parijs over- lKmdiSd 's 011 waarin de Tsjecho-SIowaak- 4 £che regeering een uiteenzetting geeft van de concessies, die zij bereid is te doen aan" de Sudeten-Duitsche partij om een regeling tot stand te brengen. Deze conces sies waren reeds opgesteld voor de" be kende redevoering van Henlein op Zondag j.I. Volgens Tsjecho-SIowaaksche, kringen in Londen gaan de concessies ver. Het me morandum was opgesteld met het oog op do bereidheid, die door do Britsche dn Fransche regeeringen uilgesproken was om Tsjccho-Slowakije allen mogelijken bijstand te verloeren teroplost.og van het Sudeten probleem. Tezelfdertijd werd toen bij de Tsjech o-Slowaakscbe regeeringen aange drongen op het nemen van onmiddellijke stappen ter verzoening der Sudeten-Duit- scliers in het belang van-den Europeeschen vrede. De Tsjccho-SIowaaksche regeering besloot derhalve Groot-Brittannië en Frank rijk de maatregelen voor to loggen, die zij overweegt en deze landen te verzoeken hun meening daarover uit te spreken. Vermoedelijk zullen deze maatregelen thans bespreken worden door de B itsche en Fransche ministers tijdens de gedach- teowïsselingen van Vrijdag. Venvacht kan worden, dat hun opvattingen aan Prang zul len worden medegedeeld, waar zij ernstige ovei wegingen zullen vinden. Hoe ver de concessies overigens ech ter ook mogen gaan, er zijn twee punten, waarop de Tsjrcho-Slowaaksche regeering onwrikbaar is, n.l. de erkenning van de nationaal socialistische partij en het op- gewen van de Tsj f cho-Slowaaksche verdra gen met Frankrijk en Rusland. De toestand in fiet Verre Oosten De strijd bij Taiertsjwang. In de stellingen, die de beide partijen aan het front van den spoorweg Tientsin Poekau bezet houden, is volgens het gis teren te Hankau gepubliceerde communi qué geen wijziging gekomen. De Japan- neezen hebben gisteravond' tot driemaal toe een aanval ondernomen op de Chi- neesche stellingen ten Noorden van Taiertsjwang, doch telkeas werden zij te ruggeworpen. Aan Japansche zijde vielen daarbij negenhonderd dooden en gewonden. Daar de Japanneezen thans hun aanval len gestaakt hebben is de strijd ten Noor den van Taiertsjwang op het doode punt gekomen. Ten Noord-Oosten van genoom de stad richten de Japanneezen voortdu rend aanvallen op de Chineesche linies, doch zij maken geen noemenswaardige vor deringen. De strijd in Spanje Regenval belemmert de krijgs verrichtingen. Het groole hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de krijgsverrichtingen door zvvaren regenval belemmerd worden. Al leen in den sector van de Alfambra wer den de voorste liniën wat gerectificeerd. De strijdkrachten in den sector Ejulve ver bonden zich met die in don sector Aliaga. Het ministerie van defensie te Barte lona deelt mede, dat de regeeringstroepen ten Noord-Oosten van Tremp vijandelijke aanvallen op de stellingen bij Ortonada hebben afgeslagen. Ook ten Oosten van den Cabello werden aanvallen afgeslagen. De vijand oefent nog steeds druk uit op Ababuj en La Hoz. Vereenigde Staten Gebr. Lafolette stichten nieuwe partij. De in het politieke leven van Amerika Lekende gebroeders Lafolette, t.w. gouver neur Ph'h'p en senator Robert Lafolette, hebben oen nieuwe politieke partij gesticht, de National Progressive Partij". Op hun partijprogram komt voor: staatscontrole op liet geld- en crc-dietwezen, versterking der centrale macht van de bondsregeering, af schaffing van alle steunverleeningen aan bedrijven, toeneming der productie, waar borging der sociale positie van arbeiders en lioeren door vaststelling van een mi nimum inkomen. De gt broeders Lafolette volgden vroe ger de New Deal-politiek van president Roosevelt, maar zijn hiervan de laatste maanden afgeweken. Portugal Portugal zal binnenkort Franco erkennen. Minister-president Saiazar heeft rn do nationale vergadering medegedeeld, dat Por tugal binnenkort Franco erkennen zal. Duitschiand De ..arLseering" van Oostenrijk. De rijkscommissaris voor de hereemgiu» van Oostenrijk met liet" Duitsche rijk, B ire kei, heeft krachtig gewaarschuwd tegen „het hier en daar waar te nemen streven van bepaalde elementen, uit de ariseering in Oostenrijk ongeoorloofde en voor de volksgemeenschap" schadelijke voordeden voor zichzelf te trekken". „Het geheele ariseeringsproces, aldus gofhvleïdei Büxckel, wordt van nu af aan persoonlijk door mij geleid. Ik zal de noo- digp maatregelen op absoluut wettige basis, doch des te grondiger nemen. De Jocdscht hetze in het buitenland zal er echter weinig toe bijdragen het ariseerings- proces een stijgendi-loyaal karrakter te ge ven." Witter dan wit Proces tegen Scfiuschnigg op komst Vroegere regeering beschuldigd van inbreuk op de Grondwet, Reuter meldt uit Weenon In de meening, dat het terrein wordt gereedgemaakt voor een proces tegen dr. Schuschnigg, den vroegeren hondskanse lier en zijn medeministers, is men ver sterkt door de publicatie van een offi- cieele mededeeding, waarin gezegd wordt, dat de vroegere Oostenrijksche regeering zich schuldig heeft gemaakt aan inbreuk op de Grondwet. De onderdrukking van sommige politieke partijen in een parle mentairen democratischen staat, zoo ver volgt de mededealïng, staat gelijk met schending van de Grondwet. Daarna wordt de redevoering aangehaald welke Dollfuss in Juni 1933 gehouden heeft, waarin deze verklaarde volgens de «Grondwet te arbei den. Niettemin, zoo vervolgt de mededee- ling, heeft hij ze geschonden. Hieraan wordt een lijst van personen toegevoegd, op wie de verantwoording voor de schen ding. der Grondwet wordt, gejggd, jt.w. Dolt-, fu£37'Schuschnigg,éVinfcJèr, Bachmger, Buresch, Weidenhoffer,*-Jakonlig en gene raal Vauggoin. Van hén bevinden -dr. Schuschnigg en gene raal Vauggoin zich in het concentratiekamp van Dachau, en dT. Winkler, de vroegere vioe-kanselier, verliet het land na den moord op "Dollfuss in Juli 1934. Hij zou nazi-sympathieën gehad hebben en mem hoorde daarna'van hem in Berlijn. Lord Rol!.:.mere over de Duitsche luchtvaart. lord Rotbermere publiceert een artikel in de „Daily Mai", waarin hij schrijft, dat hij tijdens zijn jongste reis door de Ver eenigde Staten een ontmoeting heeft ge had met een der grootste Amerikaansche lucmvaartdeskundigen, die, met vergun ning der rijksregeering alle groote Duit- sche vliegtuigfabrieken heeft bezocht. Hij constateerde, dat Duitschiand per jaar 7000 toestellen bouwt, doch er 14030 kan vervaardisen. Hij vernam voorts uit zeer beLrouwbare bron, dat Duitschiand thans beschikt over 20 000 vliegtuigen, die luchtklaar zijn Toe stellen van Loven de vier jaren worden zonder aarzeling gesloopt. Int. Samenwerking Het bezoek van Hitier aan Rome Een bezoek aan den paus onwaarschijnlijk. In ïeligieu/e kringen te Rome heeft men den indruk, dat Hitier ter gelegen heid van zijn bezoek aan Italië geen be zoek zal brengen aan d'en pau*. Het staats secretariaat beeft tot nu toe nog geen aanvraag tot een audiên'ie ontvangen en vooi do aankomst van Hitler zijn nog siechts er.ko'e dagen, zoodat hel s'eeds minder waar-chijnlijk wordt, dat de Fuhrer een bezoek zal brengen aan het Vatieaan. In verband hiermede merkt men ver der op, dat Hitler roomsch-kathobek is en nooit door den paus is veroordeeld, ter wijl het concordaat met Duitschiand nog s!/<--> van kracht is. Het is n'et waar schijnlijk, d'at de paus in verband met de houding van de nationaal socialisten ten aanzien van de kerk, geweigerd zou hebben Hitler te ontvangen, inden dit gevraagd zou zijn. Italië Arrestaties in verband met het bezoek van Adolf Hitler. In een officieel communiqué worden de berichten in de buitenlandsch© pers over arrestatie van duizenden joden en tegen standers van het nalionaal-aocialjsllsch be wind in Italië in verband met het bezoek van Adolf Hitler, fantastisch genoemd. Wel beeft de politie een aantal verdachte perso nen in bewaring genomen, doch alleen in de drie steden, welke door den Führer zullen worden bezocht Deze maatregel, welke geheel normaal is, treft niet in het bi zonder de joden. Ck Het vorstelijk huwelijk te Tirana. Een foto tijdens de plechtige voltrekking van het huwelijk van. koning Zogoe van Albanië met gravin Geraldine ApponyL Engeland Eenige incidenten in Palestina. Eenige incidenten zijn voorgevallen op den eerrten dag, dat de deelingscommissie in Palestina vertoeft. Op verscheidene in stellingen werden schoten gelost, een han gar werd m brand gestoken, een telefoon lijn vernield, een spooilijn versperd op twee plaatsen. Er vielen daarbij geen slacht offers. Te Jeruzalem zijn dertien ver dachte Arabieren gearresteerd. De in het concentratiekamp an St. Jean d'Acre op gesloten Arabieren, die in hongerstaking waren gegaan, hebben deze opgegeven, aangezien zij aan het einde van hun krach ten waren gekomen. BINNENLAND De verplaatsing der Ossche Marechaussee-brigade Zes onderofficieren maken de zaak aanhangig bjj het ambte narengerecht. Naar hef ViuL vyeet_ Je melden, hebben de zes onder-officieren" die" tof de brigade- der Koninklijke Marechaussee té Oss heb ben behoord en die eerst van hun opspo ringsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, bij het amblenarenge recht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot de bovengenoemde ontheffing en hun over plaatsing hebben geleid. De klaagschriften van de zes onderoffi cieren zijn bij het ambtenarengerecht in gezonden. Van elk der klagers is boven dien een verweerschrift bijgevoegd. De kla gers vragen vernietiging van de besluiten, waartegen zij beroepen inbrengen, ten eer ste wegens onbevoegdheid van den minis ter van justitie, en ten tweede omdat, al ware de minister bevoegd geweest, de klagers geen zoodanige handelingen heb ben verricht, dat de door den minister ge troffen maatregelen gemotiveerd zouden zijn. Mr. R. H. James, advocaat en procureur te Apeldoorn, zal als raadsman van de klagers optreden. Het blad voegt hier het volgende aan toe: Volgens de Ambtenarenwet en de Mili taire Ambtenarenwet zijn de zittingen van het ambtenarengerecht openbaar, tenzij een van de partijen sluiting van de deuren verlangt. Deze kan ook dan echter nog worden geweigerd, indien de voorzitter van oordeel is, dat liet algemeen belang be handeling in het 0|>enbaar vereischt. Aan gezien dit laatste ongetwijfeld het geval is, is het te hopen, dat inderdaad doze zaak in liet openbaar zal woiden behan deld. Evenzeer als het te hop™n is, dat van deze procedure dooi de Tweede Kamer geen kapstok zal gemaakt worden om er de door mr. Wendelaar voorgestelde par lementaire enquête aan op te hangen. Het onderwerp en hiermede de omvang der enquête is in het voorste!- Wei de! a a r weliswaar nogal eng omschreven, nmar de grenzen van lr-t onderzoek kunnen tij dens de loehandeling door de Kamer ge voegelijk ruimer worden getrokken, waar toe alle aanleiding is om daarin het ge- heele politioneel© beleid in Oss en daar buiten in liet ambtsgebied van Noord-Bra bant en Limburg onder den procureur-gene raal in den Bosch te liet.rekken, opdat in dat district weer de uit een oogpunt van algemeen belang zoo wen schel ijk© normale betrekkingen tusschen justitie en politie (w.o. ook de marechaussee) weerkceren Hei ambtenarengerecht, waarvoor de zaak gebracht is, zetelt in Dan Haag. Dat ambtenarengerecht van drie leden (waar onder de voorzitter mr. Van Haeringen) wordt voor militaire ambtenarenzaken aan gevuld met twee milita:re leden. Deze worden benoemd door den minister van defensie uit de militairen of eervol ont slagen militairen van de landmacht Gnuivers. 29 April. In de politiek, xn de zalen des rechts en in de kolommen der actua liteit, daar heeft alleen de ijzeren keten der feiten beteekenis wanneer een of a'r- der publiek schandaal aan de orde gesteld, wordt. Maar hier, in dit hoekje van de kraait, waar de sfeer te gast is, Worden die geweldige dingen alleen maar even tjes menscbelijk bekeken. Hier is, in het nette en propere de bloole mensch te gast: de bloote medemeusch. En wat zijn er een gnuivers, een plezier- makeis in-de-narigheid, een pretmakers-om- de-ellende, een verkueuteraars om het schandaal, om het reuze-fijue-knusse-echt- plezierige schandaal onder die blooberikkca. En wat geven die naaktloopers-in-de-ver- ontwaardiging zich bloot! Toen ik zoo'n klein knaapje was in het stedeke mijner prilheid; woonde daar een keurig lieer, die mij vriendelijker en be moedigender aankeek en op den ten geren schouder Idopte, naarmate ik meer on voldoendes op - mijn rapport had. En een keer dat ik met vlag en wimpel gezakt was, heeft hij mij zoowaar gul getracteerd' op vanille-ijs met nog een roomhoorn toe. Als knaapje-zijnde vond ik dat reuzelief. Ik vond dien heer een besten beer omdat bij meelij met mij had en mij troosten wilde. Doch tot de bittere jaren van het zure onderscheid gekomen, heb ik dien man, die vriendelijkheid en dat vanille- ijs anders leerem zien: toen begreep ik, dat deze aardige man, die zelf een zoon tje op het gymnasium had, er zoo innig veel plezier in had, dat ik oen slechtere leerling was dan zijn Christiaan. En nog later werd mij dit bevestigd door het geluk, dat dezen man beving, wanneer de een-of-andere stadgenoot fail leerde, wanneer zijns buunnans dochter niet wilde deugden, of de vriendjes van zijn Christaan een baantje niet kregen, dal zij ambieerden. Nu, en van zulke meneeren loopen er heel wat rond met meewarigheid in hun blikken en een krant in hun zak, die zij warm van agitatie, te voorschijn halen om de met bloedrood potlood onderstreep te gedeelten te pas en te onpas op tafel te leggen, met een spitsen, norveuzen vin ger aan te wijzen en nog eens te onder strepen en te zeggen„Vind je het niet allerdroevigst?, is het niet diep-en-diep treurig Zou je ei als heer zijnde, als altijd-keurige lieer niet diep-en-diep ver drietig om worden?" En zijn zooveel verontwaardigde, tol op den bodem hunner hijgende harten door wonde, echte hèéren, die zoo innig ge lukkig met dit droef schandaal zijn. Ze hebben waime handen en bibberende wangetjes van de alteratie; ze schuimen liet nieuws af om er maar weer, onder een kopje knusse koffie, het schandaal, het schandinl, het schandna.'H af te schui men, te roomen, te pasteuriseeron en te kamen tot het een heerlijk-vet botertje is geworden, waarin het heerlijk met twee gulle handen kliederen is. Misschien vind ik zoo'n schandaal ook wel schandalig. Misschien ben ik ook wel anti. Maar ik ben nog veel meer anti-de-roo- mige-vanille-ijs-mel-©en taartje m-nocren, an ti de snoepers en de smikkelaars aan het schandaal om het schandaal. Ik gun u en mijnbuurman, mijn nichtje en mijn dienstbode en allen vriendelijkcn, aardigen menschen al het geluk en al do vreugde ter wereld. Maar aan deze gnuivers bij de thee, de koffie en do slappe Catz gun ik hun ge- luk-om-het-scbandaal niet. En al is het nog zoo roomighun vanille- ijs lust ik niet.. tl I Deze courant verschijnt dagelijks, a et uit zondering van Zon- en ïeeetdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per poet f S.50. Prjjs per week: 15 cta. Afzon- derlijnnmmers 4 ets. Abonnementen worden degelijks aangenomen Adrertentifen tooi het eeratvolgond num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau betorgd zjjn, Zaterdags vóö nur. Een bepaalde plaats Tan adverteniièn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURAIT Prfjs der Advurtentiur van 1—5 regels 11 55; Iedere regel meer f0.30, in bet Zaterdagnummer 1—5 regels fl.80, iedere regel meer f0.35 Reclames fü.75 per regel. IncassokostenS cta.; postkwitantieslo ets. Tarieven van advertentfën by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks morden tegen vooruitbetaling Kleme Advertentrèn opgenomen 1050 t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot ee*i maximum van 30 woorden. *a Woensdags: Kleine Advertentientot25woor den f 0.25, mits \óór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Klemc Advertentiën 14.00, indien niet v6ór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met (UAp linie .neutn i u»o- V e "VltWl t? i i As

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1