EERSTE BLAD. Maandag 2 Mei 1938 De eischen van Henlein Yalioozen defileerden voor de Prinses Int. Samenwerking Aardige tafreeltjes 91ste Jaargang. No. 21852 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 CHOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND „Wij zullen ons nooit accoord verklaren met de positie yan een minderheid." De toestand in het Verre Oosten De strijd In Spanje Engelsche stap te Berlijn Tsjecho Slowakije Mei-groet aan Hitier Engeland Sovjet Rusland Vereenigde Staten Prinses Beatrix voor het raam Velen hadden gehoopt de Jonge Prinses te kunnen aanschou- weinigen hadden het verwacht wen. Duitscfifand Frankrijk Deze courant verschijnt dagelijks, net uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prjjs per week: 15 ets. Afzon- derlij ko nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten voir elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. O IEDAMSCHE COUR IN" Prijs der AdierlefitiCir; van l5 regels 2 53; Iedere regel meer f0.30; In het Zaterdagnumiuer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0-35 Reclames f0.75 per regel. incassokostenöcts.; postk\\itantiea15 ets. Taneven \an advertentie» bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks tvotden tegen vooruitbetalmg'Kl» me Advertentien opgenomen k 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 00 woorden. 'e Woensdags: Kleine AdvertenliCn tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdapm oud t> uur aan het Bui eau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, indien met Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Gisteren lieeft de iekler der Sudelen- Duitschers in Tsjecho Slowakije, Henlem, tijdens een 1 Mèi-belooging te, Gablonz, een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde, daft hij er van overtuigd was, dat de hou ding der' Tsjechische pers niet in overeenstemming is met de wer kelijke gevoelensen deii wil van het Eigenlijke Tsjechische volk.' - Laat. men toch eens in 'n onbeïnvloede volksstemming het Tsjechische volk vra gen, of het in voortdiirenden strijd en haat met het Duifsche,'wil leven, "of in vrede en rechtvaardigheid.' De eischen, die spr. in Karlsbad gesteld hééft,' zijn géén A t-ximale .eischen. Het zijn de een i ge mo gelijke, dié' spr- als juist' nog voldoende basis beschouwt,waarophet nationale rrobieem" kan worden opgelost. Achter deze eischen staat de aaneengesloten .wil van het gehèele, een eenheidvormende Su- deten-Dailsche .volk. Niemand heeft het, recht de voorstellen van Karlsbad als een' oorlogsverklaring op te vatten,, tenzij men niet den mede, maai' dén "oorlog wil. Ons doel, aldus spr., is de volledige rechts gelijkheid1 In den staat. Een zoodanige reorganisatie is echter niet alleen voor ons, maar voor geheel Europa van levens belang'. Laat van deze waarheid eindelijk ook die mogendheden kennis nemen, dve jelooven, d'at een ondersteuning van de Tsjechische suprenialie-aanspraken den vrede in Europa dienstig is. Het kan niesde taak van Europa zijn, het principe van den Tsjecchischen aan spraak op heerschappij en macht met alle middelen te steunen legen het beginsel van rechtsgelijkheid van alle volken en volksgroepen in Tsjecho Slowakije. Inte gendeel, het zou de taak van Europa zijn, de birmeaüandsclic pacificatie te be spoedigen. Ik herhaal: Wij zullen ons nooit accoord ver klaren met de positie van een minder heid in den staat en nooit den Tsje chen voorrechten hl den vonn van heerschappij aanspraken, welke hen bo ven ons stellen, toekennen. Wij achten den legcnwoordigen rechts toestand' van don staat in strijd met de beloften en toezeggingen der Tsjechische vredesdelegatie, met het verdrag van St. Germain en met de grondrechten van de grondwet en kunnen dien rechtstoestand derhalve ook niet als basis voor een duur zame reorganisatie van de staatsverliou- dïugen erkennen. Wij zijn wel bereid de grondwet als punt van uitgang voor het ter hand nemen van de oplossing van het probleem te beschouwen, doch leggen er tegelijkertijd den nadruk op, dat de grond wet tot stand' is gekomen met volkomen uitschakeling van de Sudeten-Duitsclsers on niet voldoende recht doet wedervaren aan het kernprobleem van den staat, het nationale probleem. Hei gaat ons hier mei om doode para grafen, maai' om- het levende rcch, van de Huilsclie volksgroep, dat wij grond wettig verankerd! willen zien. Dat is in de tegenwoordige grondwet niet het geval. Het gaat dus in zekeren zin om niets an ders dan om de zinrijke aanpassing van de grondwet aan feitelijke toestanden en behoeften. Ik vei klaar openlijk: Wij willen geen voorrechten tegen over een ander volk in Tsjccho-Slo- wakije, maar wij willen ook geen min dere rechten hebben. Wij willen geen Tsjechisch vcsligingsge- hicd veroveren, maar ook ons eigen niet verliezen. Wij willen geen heer.-chappij over hel Tsjechische volk' uitoefenen, maar ook zelf niet door het Tsjechische volk over- hoerschl worden. Wij eischen niets, wal de souvereiniteit en integriteit van do Tsjccho- Slowaakscho republiek schendt, niets wat niet in overeenstemming gebracht ka'a wor den met het algemeen recht der volkeren op een door hen zelf bepaald leven. Inderdaad bestaat er niet slechts een in tegriteit van het Tsjechische volk en den rsjeéhischeti staat, maar ook een integriteit yan het Sudeten-Duiischo volk en van zijn yestjglngsgebied. Wie deze integriteit schendt en zij worn, sinds 20 jaar geschonden maakt ,L?n'f?n doodsvijand. Ik weet niet ctr-)f sj^chische volk don duizend jarigen strijd tusschen Tsjechen en Duitschers in «et Boheemsche gebied tot in alle eeuwig- JeWtten' «"at net mlt Duitschers vrede wil sluiten. Dat een zoodanige vrede slechts op de Insi, volledige rechtsgelijkheid en van de ver- zesérmg van het rechtmatige vestigingsei bied_ mogelijk is, moet den Tsjecho als den Europeeschen mogendheden einde- hjk thudelijk worden. Wat echter mijn woorden van Karls bad betreft over do verhouding van x-ho-Slowakije, zijn bondgenooten eti Duilscliland', ik heb daarvan niets te rug te nemen, noch daaraan iels too te voegen. Incidenten te Troppau. Hoewel de 1 Mei-dag meer dan vier millioen menschen op de heen gebracht lieeft, wordt slechts een enkel incident gemeld1. In Opava (Troppau), waar de be toog in gen door de plaatselijke autoritei ten verboden waren. Zaterdag kwam het daar tot twisten tusschen Tsjechen en Duitschers, zoodat de politie moest ingrij pen. Daarbij werden drie menschen ge wond, twee Duitschers en een Tsjech. Een dor Duitschers, de advocaat HamplZattig, kreeg een hersenschudding. Op last vain den minister van binnenlandsche zaken •is de directeur der staatspolitie naar Opava vertrokken om een onderzoek naar dit betreurenswaardige incident in te stellen. Indien daaruit blijkt, dat een der organen een fout gemaakt heeft, zal de verant woordelijke zonder aanzien des persoons gestraft worden. Ernstig incident tc Sjanghai. Gisteravond is hevige opwinding ont staan, toen oen afdeeling Japai.ische gen darmerie, de bajonet op het geweer, voor den duur van zes uur feitelijk bezit nam van een gedeelte van den Naaking-road. De Japanneezen gingen tot deze actie over, nad'at een handgranaat tot ontploffing was gekomen, die op een Japansche vracht auto was gemunt. Elf Chineezen werden daarbij gewond, Degene, die de bom beeft geworpen, kon ontkomen. Als gevolg van dit incident is do toestand te Sjanghai thans tamelijk ge spannen. Do Biilsckc bevelhebber heeft vanochtend1 een afdeeling op post gezel bij de plaats, waar zich het incident heelt voorgedaan. Een aantal Japamcho gendarmen bevindt zich nog steeds in do straten. Gisteravond zijn eenige gendarmen een politiebureau binnengekomen, waar Brit-che beambten dienst deden. Gemeld1 wordt, dat de Britscbo bevel hebber den Japanneezen heeft gevraagd liet gebied' te ontruimen. Een groote menigte ziet toe, wat er gebeurt. Versterking van Briftclie troepen. Er is nog een Britsche trocpenaCdeelmg naar het politiebureau gezonden met, naar men gelooft, bet bevel er te blijven, zoo lang de Japansclio gendarmen er zulten blijven. Dit bevel geldt ook voor de afdeeling, welke dienst doet op den Nanking-Road. Ook deze afdeeling heeft versterking ont vangen. De spanning neemt toe. De algemeeno spanning in de neder zetting is nog vercroot door betich ten, volgens welke 2000 man, dio doel uitmaken van een afdeding ongere gelde troepen, ter sterkte van 5000 man, en gezonden waren om het de Jappanneezcn in het gebied van Sjanghai en Nanking lastig te maken, in het geheim zijn binnengekomen in de door buitenlanders bewoonde stads districten. De politie zoekt naar verdachte per sonen en naar wapens. Japannrrzcii melden overwinning De Japanneezen melden, dat twee Chi li eesche divisies, die 23 kilometer van Hanglsjau waren doorgedrongen, vrijwel ge heel vernietigd zijn. De Chineezen trokken over een grooten afstand terug en lieten meer dan 2300 dooden op liet slagveld. Een oproep van Tsjang Kai Sjek. Do Chinee-ebe generalissimus, Tsjang ICai Sjek, heeft een beroep gericht tot het tand, waarin hij het volk oproept zijn aandeel bij te dragentot de overwinning van China tegenden Japanschen aanval. Tsjang Kai Sjek wijst, er op, dat het de plicht is van ieder lid van de Kwomintang do binnengevallen Japanners achter hun front to bestoken en den aanvaller af te matten, teneinde de slo tover winning van China te verzekeren. Voortgaande zet Tsjang Kai Sjek uiteen, dat de Japanneezen alleen de groote ste den. met goede verbindingen kunnen be zetten en niet de kleine districtssteden. La ten zij, die gevlucht zijn uit de door de Japanneezen bezette streken terugkoerén naar hun steden dn dorpen en zich onder ling organiseeren, zoodal zij den vijand kun nen bestrijden, waar daartoe ook maar de gelegenheid ontstaat. Het is thans tijd het land zoowel als u zelve te redden. Laten wij ons aaneensluiten om te vechten voor ons land. Mededcelingeu van regeerings- zijde. Het Spaansche ministerie van defensie dleelt mede, dat de regeeriugstroepeu ccn aanval op de stellingen te Picalias de Sierra Monsech hebben afgeslagen. In den sector Aliaga zijn de opstandelingen tot d'en aanval overgegaan. De vijand bezette eenige stellingen, d'ie echter door de re- geerings troepen heroverd' werden. Mededeelïiigen van dc zijde der opstandelingen. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de reclitsche strijdkrach ten m d'en Alfambra-sector, hoewel het weer slecht blijft, hun stellingen hebben verbeterd en belangrijke posities hebben bezet bij het dorp Jórga, dat eenige da gen geleden veroverd was In den sector Ovejo aan het front van Cordova is een vijandelijke aanval afgeslagen. In verband met de Sudetcn- Dnitsche kwestie. Een aantal I r-ndensclie Zondagsbladen meent te weten, dat een Engelsche stap te Bc-riijn en een. Fransehe te Praag kunnen worden Verwacht in ver band met het vraagstuk der Sudeten- Buitschers. De Franseh-ItaHaansrhe besprekingen. Ten aanzien van het onderhoud tusschen Ciano en Blondel te Rome, beperkt men zich van gezaghebbende zijde er toe te verklaren, dat de gedachlenvisselingen in een sfeer van volmaakte hartelijkheid zijn vc-rloopen. Van ttaliaanschen kant is men namelijk de meening toegedaan, dat het in liet be tang d"r onderhandelingen gewcnschl is, omtrent het verloop der besprekingen vol strekte geheimhouding te betrachten. Dit is ook het standpunt, dat men in de Fransehe ambassade huldigt. Telegram van president Benesj. Dr. Benesj, de president der Tsjecho Klowaakscbe republiek, heeft ter gelegen heid van den 1 Meidag, welke in het Duits che rijk met b.-sond'cre plechtigheid werd gewerd, een telegram gezonden aan Adolf {filter, waarh»'hij den 'rijksltansel er zijn. bote wenschen aanbed'l. ilc-t telegram lu.dde woordelijk: „Aan Z. Exc. Rijkskanselier Adolf Hit ler, Berlijn. Ter gelegenheid' van den na- tionnlea feestdag bied ik uw Excellentie oprecht mijn beste wenschen a;m. Eduard Benesj." Dc Trjecho Slowanksche staatspresident heeft voorts Zaterdag bij een bezoek aan de nieuwe beurs een toespraak gehou den, waarin hij o.m. zeide: „Het doet mij genoegen vast te stellen, dat uw acti viteit, evenals de bouw van dit nieuwe liurs, het resultaat zijn van samenwerking tusschen Tsjechen en Duitschers. Ik blijf herhalen, dat er oneindig meer dingen zijn, die ons verbinden dan dingen, die ons schmden. Slechts oogen, die voor de feiten gesloten zijn, zien het niet." liet terrorisme in Palestina. Gistermorgen zijn in Palestina zes Ara bische politiemannen gedood tijdens eai uiterst lieftigen aanval van terroristen op oen verplaatsbaren post nabij Tulkirftn. De aanvallers leden eveneens zware ver liezen. De eerste Mei in Londen. Die eerste Mei in Londen werd geken merkt door groote betoogingen van socia listen, communisten en anti-fascisten in llydepark en een fascistische» optocht door Zuid Londen. In Westminster ontmonden een afdeeling socialisten en een afdeeling fascisten elkaar. De fascisten gingen langs den leant van den weg staan en brachten den fascSwiseVn groet, waarop <le Labour- mannen antwoerlden met opgeheven vuist. Er werd over en weer geschreeuwd en ge joeld, hier en daar werd even gedrongen, maar do krachb'ge ordebewaking verhinder de, dal het lot botsingen van belang kwam. Do viering van den eersten Mei. Op het Roode Plein te Moskou is gis teren de 1 Mei-parade met do daaropvol gende betooging géhouden. Op de treden vau het Mausoleum van Lenin hadden plaats genomen Stalin, Molotof, Kalinn, Kaganowitsj, Dimitrof, Jesj'of en vele an dere op den voorgrond tredende persoon lijkheden. Worosjilof hield een toespraak. Bij de parade trokken zwaar geschut, tanks en bombardementsvliegtuigen voor bij. Do eerste Mei in New-York. Terwijl 50.000 communisten in optocht naar do Union Square trokken voor een 1 Mei-betooging, juichten een millioen an dere Amerikanen do repetitie van de \ve- reldtcmtoonstellingsparade toe, waarbij 452 opgetuigde voertuigen door de straten re den naar het tentoonstellingsterrein op Long Island'. De beide optochten verliepen later door den regen en een kleinen stof storm. (Van onzen redacteur.; Soestdijk, 30 April. Hul hooatepunt voor al degenen, die vandaag hun hulde wilden betui gen jegens de jarige Prinses, is wel geweest het oogenblik, waarop men de geheule Koninklijke Familie, gezeten achter een der venstere van het pa leis Soestdijk, kon zien. Velen kon den hun ontroering niet bedwingen bij het zien van de Prinses, die Haar jonge Dochter in de armen hield, en van geluk straalde. Een geluk, waarin ook de koningin en Prins Berahard deel den. Reeds vroeg in den ochtend gaven velen van hun belangstelling voor dezen dag al blijk door hun aanwezigheid. Een le gertje van rijksveldwachters was op de been, teneinde stagnatie te voorkomen en om de behulpzame hand te bieden tijdens liet défilé dat gehouden zou worden en waaraan menschen en kinderen zouden deelnomen, die van heinde en verre waren gearriveerd, vervuld als zij waren met de hoop ook Prin-.es Beatrix te mogen en. Lang niet alteen bewoners der o ntiggende gemeenten waren te Soestdijk samengeko men, celui ge het groote aantal n iet-Utrecht scli'ï auto's, die hier en daar geparkeerd stonden. 'Om half twaalf ving he! dóf:lê aan... honderden hebben voetje voor voetje en reifchaJrend dc korte, maar onvergetelijke wandeling langs het paleis gemaakt en du meesten hunner hebben eerbiedig hun bloemenhulde gelegd langs de trap die toegang geeft tot de zijvleugel van het paleis. Eenvoudige veldbloemen, bloem- kramjes en bouquetjes liggen er in bonte mengeling. Een enkeling vergeet zijn gave neer te leggen bij het zien van de Ko-{ ninkliike Familie, die stralend en blij dei huldebetuigingen in ontvangst neemt en loopt «door, tot hij opeens zijn ver J gissing bemerkt en terugkeert en zich nog! oens kan verheugen in liet ontroerend tafree!. Ordelijk veiloopt het défilé, Feme nte na cemèlide maakt zijn opwachtii". Schoei-, kinderen loopen juichend en zwaaend mot vlaggetjes voorbij de Ptinzci v.rift lachend terug \erplecg (ors 'oor.e.1 ge kleed' :n hun aardig costurv. langs de Pauses dankt I. vereeniringen in bonte vo'"ordo défilé»reu de Priu-e* beantwoordt de Haar gebrachte hulde. 1 Gezond en opgeruimd riet Zij t uit. t Geen oogenblik vermindert Hare belang-j stelling voor wat zïrh daarbuiten te Ilanirj eere afspeelt, terwijl Prinses Beatrix, dio in zalige onwctendln id over liet feit dat honderden en honderden menschen zich uitrekken om een glimp van Haar op tej kunnen vangen, in Haar armen ligt. j De Koningin, die er ook zew goed uit- j ziet. bekijkt met welgevallen het défilé en j wuift velt malen naar de langstrekkende.!, i terwijl ook Prins Bomhard zeer ingenomen De Koninklijke Familie slaat liet défilé gade. Vriendelijk lachend beantwoordt H. K. II. Prinses Juliana met op Haar arm dc klrine Prinses Beatrix de enthousiaste toejuichingen. beloont met wat zich buiten a ft peelt. Steeds mec-r bloemen vullen den border en zij stapelen zich op langs de trap. Rustig en vriendelijk vervult de rijks veld wacht haar laak. Geen oogenblik stagneert het défilé en geamuseerd kijkt een veldwach ter toe als een deelnemer in zijn verbouwe reerdheid zijn bloemen vergeet neer te leggen en zich weer torugspoedt en slechts een enkel maai moet oen terugkeeren ver hinderd worden om een opstopping te voorkomen. Naast ons staat ee-n jongetje van een jaar of tien. Stevig heeft hij zijn bosje bloemen in zijn hand, terwijl hij al lang de trap voorbij is. Hij weet het niet. Het eenige dat hij weet is: „Ik heb Beatrix gezien", en hij zegt het met ec-n stralend gezicht. Circa half één is het einde van de stoet te zien. Het défilé loopt ten einde. Men schen trekken in drommen weer naar hun ne gemeenten. De rijksveldwachters ver zamelen zich weer en rukken even later in met uitzondering van hen, die Paleis wacht hebben. De grootsche manifestatie is ten einde. Slechts weinigen blijven achter, men "kan nooit weten! Hun hardnekkigheid wordt in zooverre beloond, dat Prins Bomhard naar buiten komt en de gebrachte bloemenhulde in oogenscbouw neemt. Do Prinses blijft evenwel binnen het Paleis. Des middags echter maakten de Prinses en Prins een rit in de omgeving van Soest dijk, waarbij de Prins aan het stuur is ge zeten. Na een rit van omstreeks een half uur is het Prinselijk echtpaar, dat overal waar het zich vertoond met laaiend enthou siasme werd ontvangen en toegejuigd, Ion Paleize teruggekeerd. De viering van den eersten Mei. Het hoogtepunt van dc-n nationalen feest dag van 1 Mei bestond gisteren in de be tooging in de Lustgarten te Berlijn, waar een duizendkoppigo menigte hijeen was, In het midden van den Lustgarten was een Meiboom uit Oostenrijk opgesteld. Rijksminister dr. Gocbbels en Hitier hiel den redevoeringen. Een teleurstellende amuestie. Het anmestiebesluit van Hitier beperkt zich lot do straffen van een maand en voor Oostenrijk tot veroordeel in ge» van clan destien 'bij de N. S. D. A. P. aangesloten personen. Deze bepeikte amnestie heeft een zékéré teleurstelling gewekt. Over het algemeen had men, na het grootsche resultaat der volksstemming van 10 April, op een mild gebaar van den Führer geiekend, en wel op een amnestie, waarvan, zooal niet allo vroegere politieke tegenstanders van het nat, socialisme, toch minstens talrijke pro testanten en katholieken geprofiteerd zou den hébhen, die sedeit maanden gevangen zitten omdat zij datgene gepredikt heb ben, wat zij als de christelijke waarheid' beschouwen. Zoo zit ds. Niemoeller nog Steeds gevangen in het concentratiekamp van Sachsenhauseii. Eenige clementie zou den, zoo zegt men, de vijanden der nazies stellig gewaardeerd hebben. De afgekondigde amnestie evenwel blijft bepmkt tot de kameraden der paitij, die zich vóór 10 April hebben schuldig ge maakt aan overtredingen, welke uitsluitend tot de parlijrechtbanken belmoren. Deze amnestie schijnt uitsluitend ten doel te hebben om sommige dissidente elementen in de partij te verzoen en. Men vraagt zich af, waarom er geen algemeeno amnestie is afgekondigd, waarop op Hitiers verjaardag, 20 April j.l, gerekend was. Naar veiluidt, zou de Gestapo zich hiertegen gekeerd hebben. De 1 Mei-viering. Do eerste Mei week niet veel af van de gewone Zondagen van het jaar. In de straten was hel niet erg druk en alle open bare diensten functioneeren normaal, ter wijl men van de politie weinig merkte. Van de dagbladen is alleen do Action Francaise verschenen. Op straat worden als gewoonlijk lelietjes van Dalen verkocht als „geluksbrengers". De afdeeling Parijs van de Unie van Vak- verecnigingen, hield in het bosch van Vin- cennes een groote hetooging.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1