m TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT OER DONDERDAG 5 MEI 1938. No. 21855. BINNENLAND Vrouwen Vredesgang 1938 De bijeenkomst op Hontrusl. De Vrouwen redesgang zal Woensdag- middag 18 Mei om half drie van de Prrnse- giacht in Den Haag vertrekken. Lang; Loosduinschewcg, Regen (essoin an en Suez- kade wordt naar de tentoonstellingshal op Hontrusl geloopen, waar een korte sluilings- hijeenkomst zal plaats vinden. Gezamenlijk zullen onder leiding van mevr. M C. Grim- hcTg— Iluy sor uit Rotterdam enkel Jiedc- irea gezongen worden; korte toespraken zul len worden gehouden door de dames Jkvr J. Repelaer van Driol (Schemuiigen), N jW. Bijl— Viets (Den Haag) en M. van der Colk—Schmidt (Haarlem). Een en ander zal door de radio wrorden uitgezonden. De radio werkt ook mede bij de bekend' making van den Vrouwen Vredesgang. Heden spreekt mevrouw A. Tiomp— -De Jong uit Zandvoort voor de N.C R.V op Zaterdag 7 Mei mejuffr. M. H. Peferi voor de H.I.RO. en mevr. A. <C. Ploeg Ploeg voor de V.A.RA. (beiden uit Utrecht) ten op Vrijdag 13 Mei mevr. L. Spelberg Stokmans uit Hilversum voor de V.P R.O. De Wieringermeer Verpachting van 51 boerderijen, Men schrijft ons: Nauwelijks is het aantal boeren, dat in don eersten Zuiderzeepolder voor eigen rekening een bedrijf exploiteert met 50 ver meerderd on daarmee tot 213 aangegroeid, afkomstig uit alle deelem van ons land, of maatregelen werden weer getroffen voor een hernieuwde uitgifte thans van 51 boer derijen, welke 1 November a.s voor zoo ver het cultuuiland betreft en 1 Mei van het volgende jaar wat de bedrijfsgebouwen mot woningen aangaat, kunnen woulen aan vaard Dit jaar zullen 20 akkerbouw-, 23 ge mengde- en 2 weidebedrijven vvcrlem er- pacht, gezamenlijk gioot rond 2031) IIA In totaal omvat do Wieimgermeei een oppervlakte 20 000 HA. waarvan 2000 HA. afgaat voor dorpen, wegen en karaten Voorts is in het Noordoostelijke deel 50Ü H.A. beboscht, zoodat 17 500 H A cultuur land' bescliikbaai is Ongeveer 1000 H A. wordt in staatsexploitatie gehouden. 1G 500 H.A. zal derhalve in particuliere exploi tatie komen. Reeds meer dan 9600 H A. is Ibij pachters in gebruik, zoodat nog een kleine 7000 II.A resteeit Deze oppervlakte zal in drie achtereen volgende jaren wor- tdkti verpacht. In 1910 zal de geheele Wieringermeer dus haar beslemming heb ben verkregen. Alsdan zal de uitgifte van ZuïderzeegTomden moeten worden onder broken, om na verloop van eenige jaren, in den Noordoosielijken polder, aan de in dijking waaraan hard wordt gewelkt, te Worden voortgezet. De belangstelling voor de niemve bedrij ven is ook dit jaar weer bizonder groot Eenige honderden candidaten, die in vorige jaren moesten worden teleurgesteld, om dat slechts een bepeikl aantal bedrijven beschikbaar was, hopen dit jaar gelukki ger le zijn, ter-wijl ook vele nieuwe gegadig den zich reeds voor een bedrijf hebben aangemeld. N.V Stoomvaart Maatschappij .,I)e Maas". In de gisteren gehouden algemecne ver gadering van aandeelhouders van do N.V. Stoomvaart Maatschappij „Do Maas" te Rotterdam, zijn de jaarstukken ou-r het boekjaar 1937 goedgekeurd. Het dividend over 1937 werd vastgesteld op G procent, Do heer P. II S. van Ommeren Jrdie aan de Leurt van aftreden was, werd als commissaris hei kozen. Kerk en ScEiool Dc vrees bewaarheid. Het Zendingsbureau te Oegslgeest (post rekening no. G074) a raagt ons plaats voor bet volgende: at de vorige week reeds gevreesd werd, is werkelijkheid geworden: De voor dezo maand in Indie noodige gelden konden daar nog niet beschikbaar worden gesteld ^ier maanden van bet jaar zijn er voor bij, viermaal f75.000 zou er ontvangen moeten zijn om aan allo behoeften te doen. Maar in. plaats van de f300000 in werkehjkhoid ingekomen fl23.0w Zoo iets kan wel een tijd lang verdingen worden, omdat natuurlijk niet alle botalm gen dadelijk behoeven te geschieden en sommige kunnen worden uitgesteld, maar meer dan de helft uitstellen is natuurlijk ondoenlijk. Ware Pinksteren dit jaar mie zoo laat dan zouden de Pinkslercollec- misschien al uitkomst hebben gegeven, inaar ook dat is nu niet het geval. En gevolg is, dat de middelen voor de voortzetting van het werk nu ontbreken. leden jaar, toen de inkomsten reeds la ger waren dan in veie daaraan vooraf gaande jaren, is or in do eerste vier maan den ontvangen f 145.000.—maar het kelt nu nog verder af. Mag dat? vol- is .000 brok- Gemengd Nieuws Vrachtauto op stilstaanden wagen gereden De vrachtauto in brand gevlogen. Beide inzittenden omgekomen. Gisteravond laat, tegen middernacht, is op den rijksweg Breda—Tilburg, ter hoog te van Hul ten, een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het le ven lieeft ge-Lost. Terwijl rijksveldwachters op dat uur de op dein weg passerende auto's conüo- leerden en juist bezig waren de auto van de Janssen 1 imhurg express te ondei/oe- ken, reed mi vrachtauto, afkomstig uit De Lier (WeMltand), welke geladen was met groente op eerstgenoemden wagen in. Ten gevolge van de botsing vloog dc giocn- leaulo in Lrand. Dadelijk snelde de rijks veldwachters met de inzittenden van de Janssen-] imkuig Express tei hulp, doch zij mochten er niet in slagen de vlam men to doovm, daar de geheele wagen in oen oogwenk in Imhter laaie stond. Even min konden de inzittenden uit de branden de auto wo'-den gehaald en toen dit na veel moeite gt lukte, bleek een hunner reeds overleden, tenvijl de andere met zware bran wonden was overdekt De beide slacliloifors z.jn P, van der Lugt en Aart van Borkel, beiden woonachtig in De I ier. Een voorbijkomende geneesheer heeft nog getracht ter plaatse hulp te bie den, doch er bleef niets anders te doen dan de slachtoffers naar het ziekenhuis te Tilburg te vervoeren. Het parket uit Breda werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld en was spoedig op hel terrein van do ramp aanwezig De brandweer uit Til burg, welke intusschen was gealarmeerd, kon niets uitlichten daar de auto totaal uitbrandde. De gemeente-politie en do marechaussee uit Gilze regelden het ver keer. De rijksveldwacht stelt een onder zoek in naar de c-xrzaax van dit ongeluk. Boschbranden Te Noordbargc en Eninicu. Gistermiddag omstreeks duo uur is brand uilgebioken in de staatsbossellen onder Noordbarge nabij Einmen. Personeel van het staalsboschbediijf, de brandweer uil Ennnen en een giool aan tal omwonenden konden het vuur dooi krachtig ingrijpen bedwingen, waardoor de omvang van den brand m dit eenige bon derden H.A. giootc baselicomplex bepeikt bleef tot 5 H.A jong bosch met gemeng de beplanting. Des avonds tegen zeven uur weid op nieuw brand gemeld, nu hi de bekende Emmer dennen, een der meest gezochte uitspanmmgsooiden van het Noorden. Op nieuw was de brandweer met boschpcrso- neel en een zeer gioot aantal bewoners van Einmen ter plaatse om liet vuur te bestrijden. Dank zij het feit, dat de sterke Oosten wind tegen den avond was gaan liggen, kon men hiei het vuur spoedig meester worden. Een halve H A vijflien jaiig den nenbosch is verbrand. Een brandstichter gepakt. Nadat er do afgeloopen dagen al eiken dag brand had gewoel in het Edesche bosch moest do brandweer gisteravond niet minder dan <liie keer wegens nieuwe bosch branden optreden. Met inspanning van allo krachten slaag de de brandweer, bijgestaan dooi de po litie, erin liet vuur te dooven. Thans zijn ongeveer hor/deid vierkante meter dennen verbrand. Ook nu weer wees alles erop, dat de branden moesten zijn aangestoken, Tot dus ver bleven de nasporingen naar den dader vruchteloos, doch gisteravond ontdekte men in het bosch een man, die zich daar op verdachte wijze ophHd liet bleek te zijn een 56-jaiige zwakzinnige, die sinds oeni gen tijd te Ede woont. Hij legde een vol ledige bekentenis af en zal ter beschik king van de justitie worden g 'steld Boedha beSeedigd? Ruzie over een foto. Reuter meldt uit Colombo: In de pms van Ceylon woidt oen felle strijd gestreden over een ontwijding van een Boedha beeld door een Eiuopeesch meisje. Dij een bezoek aan Auuiadhapun, tijdens de Paaschvacantio was het meisje dat m dienst is bij een fotogiaaf, in dei schoot van een Boedha beeld geklommen en haar metgezel, eveneens oen Euiopeaan had haar zoo gefotografeerd. Het filmpje weid aan hef atelier van uen fotogiaaf gezonden om te woulen ontwik keld en afgedrukt. Een Boedhislische be diende maakte zijn director opmerkzaam en vleze gaf opdracht do film en de af drukken te vernietigen. Een afdruk was evenwel door een em ployé naar buiten gesmokkeld en aan de schandaalpeis gegeven, die het incident heeft opgeblazen tot een groote beleediging aan het Roedhisme. Zij beweeit, dat de foto was gemaakt om in liet buitenland' te wor den veikochf. De betrokken firma heeft dit tochtig tegengesproken en medegedeeld dat beidé Europeanen hun verontschuldiging hebben aangeboden voor hun onbedachtzaamheid. Een zcvenling op Cuba, Rafaela Casanova, de vrouw van een blanken man, heeft het loven geschonken aan een zeven!ing. De familie Casanova woont te Bayanio, in de Cubaansche pro vincie Orients i Brand in radiotoesteüenfabriek Doortastend optreden der Haag se he brandweer voorkwam erger. Gistermiddag omstreeks half drie is brand uilgebioken in de N.V. Radiofabiiek en Ingenieursbureau v.h. Van der Heem en Bloemsma, aan de Slortenbekerstraat 177, te 's Gravcnlrage. De brand ontstond op de lakspuitciij, ge legen op de eerste étage van dit perceel, tengevolge van een onvoorzichtigheid bij de werkzaamheden. Het brandbare mate riaal gaf hel vuur rijkelijk voedsel, zoo dat de lammen spoedig om zich heen grepen en de biand zich, toerr de brand weer, die weinige minuien na de alarmeo- mig met twee motorspuiten ter plaatse verscheen, mij ernstig liet aanz en. Het uur weid echter onmiddellijk krach tig aangepakt, waardoor de brand tot hel inwendige van het gebouw beperkt bleef D'e arbeid in de fabriek was direct na het brandalarm stopgezet en vele em ploye's werkten mede, om de boeken, ma chines, gereedschappen en meubilair ia veiligheid te brengen. Om vier uur was de- brandweer nog druk bezig met het blusschingswerk, doch gevaar voor uitbreiding was toan niet meer te vreezen. De belangstelling van het publiek was zeer groot. Een der brandweerlieden werd aan zijn hand verw ond, een blossure overigens van weinig beleefeemis, welke hem niet ervan weerhield nog verder aan de blusschirrgs- werkzuarilheden deel te nemen. Nog twee kleine ongevalletjes geschiedden er. Een der employe's stootte, toen hij door het brandende gebouw liep, zijn hoofd aan een balk en mede door den schrik, viel hij flauw. Dit gebeurde eveneens met een an deren employé, die teveel rook had bin nengekregen Beiden werden in de buiten lucht onmiddellijk weer bijgebracht. liet gebouw w as goed legen brand ingericht. De heer J. van der Heem deelde nog oen en mder over de eerste momen ten van den brand mee. De oorzaak is geweest, veil Iaarde de heer Van der Heem ronduit, dat een der lakspuiters zeer on- vomzichtig is geweest IIij schijnt een luci fer te hebben aangestoken in de nabijheid van de vele hoogst brandbare laksloffetn (cellulose o d welke in die afdeeiing ge bruikt woidcn. Onmiddellijk vatten al deze stoffen i Jam en in een ommezien stond de lakspuitenj in lichter laaie. De branddeuren werden dadelijk geslobn en zij hebben uitstekend voldaan. Do brand is tot de lakspuitenj bepeikt gebleven. Het personeel was onmiddellijk gewaar schuwd. Wij hebban in onze fabriek oen soorl omioep systeem, voornamelijk om menschen rooi' do telefoon te waarschuwen. Toen de brand uitbiak, verzocht ik voor do microfoon iedereen zoo spoedig moge lijk naar huiten te gaan en in oen minimum vair lijd was de fabriek ontruimd. Hel per soneel heeft tal van papieren, kasboeken, kantoormacliines, enz. uit de nabijheid van den brandhaaid kunnen weghalen. De brandschade is niet zeer groot, wel ech ter de waterschade, daar al het water naar beneden is geloopen en daar den boel heeft bedolven. De fabriek is verzekerd. Jongen door tram gedood. Ongeveer acht uur is gisteravond in de Julianalaan te Utrecht een doodelijk veikeeisongeluk gebeuul'. Een dcnlien-jarigo jongen reed op de fiets achter een tramwagen. Toen d'e tram stopte, wilde hij dezo links inhalen ea voorbijrijden. Op hetzelfde moment nader de uit de tegenovergestelde richting een andere tramwagen, waartegen do jongen met kiacht opbotste. Hij was op slag dood. Hr. Ms. kruiser ..Java" vertrok gistermiddag van Den Helder naar Ned. Indie. Do ,,Java" erlaal dc karen, nagewuifd door een belangstellende menigte. Aanvaring op de Westerscheide Tussclien Gri 'Uscli en Russisch stoomschip. In den a'adoopen nacht zijn op do Westerscheide het Engelsche s s Moss- rose", komende van Amsterdam, met be stemming Antwerpen en het ran laatst genoemde haven komende Russische s s „Enisei", met elkander in aanvaring ge komen. Van eerstgenoemd schip is de boeg beschadigd, terwijl de Russische stoo- mer schade Lekwam aan stuurboordzijde, nudschieps. Nc leilandsclie en Belgische loodsen zijn lei assistentie uitgevaren Beide schepen zijn ter reede van Vlissm- gen geankerd Nader wordl gemeld, dat het ss „Moss rose", geladen met stukgoederen de reis naar Ante erpen heeft kunnen voortzet ten Gok de „Emser", welk schip, zocmls gemeld, tamelijk ernstig is beschadigd en een scheur kreeg midscheeps van de reeling iof onder de waterlijn, is naar Antww eipen teruggekeerd Clandestiene broedcrij? Dezer dagen hooft de afdeeiing crisis dienst van het hoofdbureau vair politie te Rotterdam bij een landbouwer aan den harloiscben Lagendijk twee broedmachi nes in beslag genomen, elk van een capa citeit ran 200 «eren Le machines waren volstopt onder eea partij shoo en niet in werking De land* houwer ontkende, dat met de/e machines eieren zouden zijn uitgebroed; de politie gelooft dit echter niet (n de eerste plaats omdat de meemngen onder de huisgenoo- ten hierover nog al uiteen loopea en ia do tweede plaats, omdat de electriciteits- rekening ge turende de maand Maart drie maal zoor cel vei brink aanwees als in de maand Februari Voor dit la itste feit voer de de landbouwer aan dat er gedurende de greote schoonmaak een stofzuiger ia gebruik was gesteld, legen den landbouwer is niettemin procesvmbaal opgemaakt. De brand in kolcl Panman te Schecmda. Het paiket uit Gionmgen heelt een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand in holel Paiman te Schecmda, die Zondagochtend j l heeft gewoed en waarbij de groote tooneelzaal is verwoest In velband hiermede is de eigenaar vala het hotel, zekere L. J als verdacht van brandstichting in hechtenis genomen en naia Groningen overgebiacht om voor den officier van justitie le rroiden ge'eid Na de huwelijksinzegening van Prins Louis Ferdinand von Hohenzoilern met Grootvorstin Kyra van Rusland. Achter het bruidspaar ex-keizer Wilhelm met zijn echtgenoote Prinses Hermine. - Rechts op de foto H. K. H. Prinses Juliana, linksZ. K. H. Prins Bernhard Het bezoek van den Duitschen Rijksleider aan Rome. Hitler en Mussolini brengen den groet na de kfansiegging bij het graf van den Onbekenden Soldaat

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5