ZATERDAGSCHE POST Waar onze vliegers gekeurd worden SêB ra is tafleelen DIERENVRIENDEN! Betrekkingengids Studie- en keuringsdienst. Strenge keuring van al wat vliegt. De ongevallendienst. Een uitgebreid laboratorium. In enkele minuten lóOO M. „stijgen" Gemengd Nieuws Felle brand te Beek (L) HET OMGEVALLEN BLOKJE BELASTINGAANGIFTE Daadwerkelijke Gezinsbescherming. Matige prijzen. Afhalen IO,2S extra. Dagelijks versche leverworst. LOOP NIET TE VER' LET OP HET JUISTE ADRES! Tegenover den ingang van het Souster Natuurbad ligt een klein, laag gebouwtje lil de heide, dat den indruk maakt daar nog pas kort geleden te zijn neergezet. Het ziet er alles nog betrekkelijk nieuw uit, tot de weg erheen toe, welke aan zijn be gin wordt gemarkeerd door een bord, waar op te lezen staat: „Laboratorium Ylieg- mediscbe Dienst". En als wij naar binnen zijn gegaan, zit ten we eenige oogenbiikken later oor den chel van dezen dienst, majoor dr. J. E. Brouwer, die zoo welwillend is, ons het een en ander van zijn dienst te ver tellen, en ons daarna door zijn heiligdom rond fe leiden. Vliegende arisen. „De vliegmedische dienst, waar U op het oogenbiik te gast is, behoort t© ziju, en zal nu ook gaan worden een keurings dienst zoowei als een studiedienst. Eigen lijk moet hij in de eerste plaats oen stu diedienst zijn, want op de uitkomsten van onze studie in het laboratorium moet de keuring gebaseerd worden; ik bedoel: door het experiment moeten wij in staat wor den gesteld onze keuringseischen op to stellen. De dienst is dus tweeledig, maar ook wij, mijn assistenten en ik, oefenen twee functies uit; wij zijn niet alleen me dicus, doch tegelijkertijd ook vlieger. Wij moeten natuurlijk ook vlieger zijn, in de eerste plaats al, wijl verschillende van. onze experimenten en onderzoekingen al leen in bet vliegtuig kunnen geschieden; daarnaast is het noodzakelijk dat wij, als keurende artsen, volkomen van het vliegen op de hoogte zijn, terwijl het ook tegen over de menschen, die zich aan onze keu ringen moeten onderwerpen, red plezieri ger is, dat zij gekeurd worden door medici die ook vlieger zijn." „Experimenteert D veel ia het vliegtuig zelf?" „Bat moet wel. Onze onderzoekingen b.v. op het gebied van centrifugale krach ten, welke bet zoogenaamde blacking out veroorzaken, do tijdelijke verblinding van den vlieger, dienen in de lucht te worden gedaan; dat voelt U. En zoo zijn er meer dingen, waarvan het onderzoek alleen in de lucht mogelijk is". „En Uw arbeid in dit nieuwe laborato rium?" „Tja, die is eigenlijk een conglomeraat van allerlei specialismen. Wij moeten niet alleen de oogen zeer streng keuren, maar daarnaast ook oor, neus en keel, zoodat U wel begrijpt, dat wij eigenlijk zeer veel zijdige specialisten zijn geworden in den loop van onze praktijk; daarnaast gaan ivo binnenkort ook nog werken met den eleclro-cardiograaf en met oen rüntgenap- paroat, dat nog komen moet, doch waar voor reeds een aparte kamer is gereser veerd; eensdeels gaat het hier ook al weer om hel experiment. De electro-car- diograaf kan ons duidelijk laten zien, wat er precies gebeurt met iemand die zuur stofgebrek krijgt." „Keurt U hier, ia dit gebouw, alleen de militaire vliegers?" „Wij keuren alles." „Neen, wij keuren alles, iedereen, die in Nederland niet een vliegmachine iels te maken wil hebben, beroepshalve natuur lijk, moet hier worden gekeurd. Wij krijgen dus hier niet alleen de militairen van land- en zeemacht, doch evenzeer al het personeel van de K.L.M. vliegers, mecani ciens, marconisten en, niet te vergeten de sportvliegers, die zich evenzeer aan onze keuring hebben te onderwerpen, ai stel len wij voor hen de eischen niet zoo zwaar als voor hen die van de vliegerij, hetzij burgeriijke als militaire, hun beroep willen maken. Zoo hebben wij het afge- loopen jaar niet minder dan 1400 keurin gen verricht, mijn beide assistenten en ik, zoodat U begrijpt, dat wij de handen vol hebben gehad. Voor de K.L..M.-vliegers is de keuring uit den aard der zaak heel streng, zij moeten zich zelfs elk half jaar opnieuw ter keuring melden". „U weet dus wel, wat U eiken dag te doen heeft." „Ja, maar met alles, wat ik U reeds genoemd heb, zijn we er nog niet. Ik ben ook nog chef van den militairen genees kundigen dienst, ik heb hier in Soes tor berg nog de vUegongevailendienst, terwijl wij tevens nog zijn belast met de veilig heidsmaatregelen in het vliegtuig." „Hoe werkt die ongevallendienst?" Dc man> die ktjkL „Bovon op den steen en hangar hebben we een uitkijkpost, waarin den boelen dag een man zit, die niets anders doet dan kijken naar de machines die in de lucht zijn. Hrj mag niet l<yen, niet slapen, of iets anders doen, hij doet niet anders dan kijken Zoo gauw hg met een kist i-ets ziet gebeuren, drukt hij op twee knoppen, die in zijn post ziju aangebracht, en daar- door maakt, hij alarm. Dat alarm klinkt: in het hospitaal, Waar doodoopend een. ser geant-verpleger is met een fiets waarop alles is ingepakt wat lij) noodig heeft; in de garage, waar dan uitrukken de brand an to, de ziekenauto en oen bakwagen, die naar de montage gaat, om daar een ploeg mannen met allerlei noodige gereedschap pen te halen; en tenslotte in ons gebouw, zoodal ook de medici zich naar de plaats van het ongeluk kunnen spoeden. Al gaat een kist maar gewoon op zijn kant staan, de uitkijk moet alarmeeren. IVe bobben hei ver, dat bij driemaal loos alarm maakt, dau dat hij het éénmaal niet doet. Maar de kerels die daar boven zitlen, begrijpen hun verantwoordelijkheid voldoende". Vei dgheidsmaa tregelea. „U sprak zooevcn van de veiligheids maatregelen in het vliegtuig. Waf bedoelt U daarmee „Een hecle serie. Vliegbril, valhoed, riemen, parachute-harnas, do capiton- necring van den cockpitrand, de zuurstof voorziening van vliegers en waarnemers, enzoovoorts. Wat dit laatste betreft, heb ben wij een aardig apparaat, dat vrijwel geheel automatisch werkt. Het begint uil zichzelf op ongeveer 3000 meter hoogte zuurstof te leveren aan den vlieger, die niets andeis heelt te doen dan den kap op te zetten en een kraan om te draaien. De rest doet het apparaat zelf. Hoe hoo- ger de kist komt, hoe meer zuurstof het apparaat geeft, terwijl de vlieger kan eon- troicereu hoeveel liters er per uur worden gegeven; ook kan hij nog, in voorkomende gevallen, den automaat buiten werking stel len. Dan hebben we nog een zakapparaatje voor de moderne gesloten toestellen, waar in men zich kan bewegen. I>e vlieger, die zich van voren naar achteren in de ma chine wil bewegen, maakt zijn kap van het vaste apparaat los, en hangt dan een klein fleschje met gecomprimeerde zuur stof aan zijn uniformjas, zoodat hij zich overal in de machine kan bewegen zon der zuurstofgebrek te krijgen." Neus, keel ea oorea. Waarom keurt u ook zoo streng neus en keel en ooren?" „In de eerste plaats komt er bij vlie gers, net ais bij ketetmakers, veel beroeps- daofheid voor. Vorder mogen de amande len niet vergroei zijn, want dat geeft mm leiding tot ontslekiri!;, terwijl het bij het stijgen ca dalen van het grootste belang is, dat de buis van Eustachius zoo wijd mo gelijk zij, en niet verstopt door welke oor zaak don ook; liet is bijvoorbeeld slecht om te gaan vlieaen terwijl men verkou den is, wijl dan dikwijls deze buis ver stopt is. Dat kan op den duur aanleiding geven lot scheuren van het trommelvlies, doordat liet drukverschil binnen en buiten liet oor dan niet gauw genoeg genivel leerd kan warden Bij het dalen kan dan in het binnenoor onderdruk ontstaan, waar door hot trommelvlies kan barsten". Directe afkeuring. „Zijn er bepaalde dingen, die een directe afkeuring tot gevolg hebben?" „Mensclion met een los kunstgebit la ten we niet loc. Bij een eventueele crasii, dio overigens nog goed zou kuuneu afloo- pen, bestaat de kans. dat het gebit den vlieger in do keel zou schieten, waardoor bij zou stikken. Ook corrigeerende brille- g La zen laten we niet toe, vanwege hel ge vaar, dat zulk oen glas den vlieger bij een. ongeval in het oor komt. Alleen de sport vliegers moeten dit natuurlijk zelf weten; hen waarschuwen wij alleen. Wat de oogen betreft, nemen we, ten minste voor Ne derland, genoegen met 90 pCt.; voor de keuring voor Jodie moeten we echter van de oogen de volle honderd procent eischen. Kleurenblinden, laten we alleen in de sport el iegerij toe, maar voor menschen, die ook des nachts moeten vliegen, eischen we het volle kleurentwdcrschcidingsvermogen; zelfs kleuren zwakken nemen we niet. De zwaarste eischen worden wel gesteld aan het vermogen om afstanden te schatten in verband natuurlijk met het op het juiste moment op de juiste hoogte afvangen van de kist bij het landen. Wij hebben daar voor 'n aardige proef, waarhij we slechts oen geringe afwijking kunnen toestaan." Het laboratorium, Majoor Brouwer vertelt dan nog al lerlei interessante dingen, o.m. ook over het contact tusschen zijn dienst en de vliegschool, in dier voege; dat beide instanties geregeld eikaars oor deel over de jonge vliegers verifiee- ren, en leidt ons ten slotte rond d-oor zij'n prachtige laboratorium, waar zulk nuttig werk ivonlt verricht. Hij laat ons de instrumenten zien, waar mee de reactiesnelheid van den adspirant- vlieger wordt gemeten, de stoel, waarop zijn evenwichtsgevoel wordt getest, de draaistoel voor de reactie van het vesti bulair orgaan, de drie staafjes, welke de candidaat op één lijn moet brengen om aan to tooaen, dat zijn schatten vain af standen. in orde is (slechts oen afwijking van 30 in.M, is toegelaten), terwijl dr. Brou wer ons ten slotte binnen voerde ïu zijn caisson, een oude schecpsketel, waarin de candidaat kan worden getest, terwijl hij zich in een onderdruk bevindt, cor- respondeerende met elke gowenschte hoog te. Uit den aard der zaak zijn de caisson proeven van het hoogste belang, daar zij laten zien hoe de candidaat reageert, al# hij op groote hoogte vliegt Dikwijls Iaat men do keurlingen dan schrijfproeven doen, welke meermalen de wonderlijkste resul taten opleveren, als gevolg van het gebrek aan voldoende zuurstof. Deze caisson is tevens een belangrijk onderdeel van de ex- peiimenleele proeven, daar men hier btj- voerlxield in enkele minuten tijds naar 15.000 meter kan stijgen, dat wil zeggen, men kan deze uitersL snelle stijging ind iceren door stiel de lucht uit het caisson weg to pompen. Zoo kan men ook een formidabel snelle daling nabootsen, door de atmosferische lucht weer te laten toe- stroomen, on nagaan, welken invloed zulks op een levend wezen heeft. Uit allps bleek wel, dat de vliegme dische dienst te Soesterberg u its lekend is geoutilleerd, al blijven er nog wel eenige wenschen over, welke echter binnenkort ook wel vervuld zullen wor den. En dan beschikt het laborato rium over een schitterend instrumen tarium, waan'au de Nederlandsche luchtvaart nog zeer veel profijt kan [rekken. Yerfwinkel geheel uitgebraad. Gistermiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een feilen ui (si aan den brand', ontslaan in de verf- en behangers zaak van den heer H. Nijslen in <fe Burge- meester Janssenstraat te Beek (L.), Het vuur moet ontstaan zijn in den winkel, waar even fe voren nog een klant was bediend. In een ommezien stond de geheele wtnkelinvenlans in voile vlam en korten tijd later sloeg het vuur over naar de woon- en slaapvertrekken van het gezin Nijslen. De brandweer bestreed onder leiding van den gemeenle-opziehier M. Janssen het vuur met drie stralen. De door omwonenden opgeroepen mo'orspuit van Geleen behoefde geen dienst te doen. De echtgenoot© van den heer Nijslen die kinderen waren op school was bij het uitbreken van den brand in do slaap vertrekken aan het werk1. Daar den weg haar door de vlammen was afgesneden, kon zij slechts door een vensier in den zijgevel het huis verlaten. Uit winkel en woonvertrekken viel nieis fe redden. Zij brandden geheel uit. Naast het brandende perceel ligt het groote ma gazijn van den heer Nijsten, waar voorraden verf, olie en terpentijn waren opgeslagen. De brandweer slaagde er in dit magazijn te behouden. De vrij aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Doedel ijk ongeluk in de residentie. Door lot dusver unveiklaarbaro oorzaak ris gisteravond tegen 7 uur op dn nieuwe Parklaan bij den Badhuisweg te 's-Graven- hage een dame door de z.g. blauwe tram overreden. j Het slachtoffer, -waarvan de identiteit nog niet kon worden vastgesteld, was vrij wei onmiddellijk Goal Amerikaanschc toeristen blijven thuis. Uit mededeeürigcn van het bureau voor het uitgeven van. paspoorten Ie Washing'on blijkt, dat dit jaar minder Amerikanen een paspoort hebben aangevraagd dan het vorige jaar. In de afgeloopen vier maanden zijn 40.820 aanvragen ingediend, 25 pCt. minder dan gedurende dezelfde period© van het vorige jaar. De reden hiervan ïs tó zoeken in de depressie in do Vereenigd© Slaten en in dc onzeker© toestanden in Europa- 78 JAAR6AN6 ZATERDAG 21 MEI No.31 BUITELLAND ONZE BLOKKENDOOS Onze Actualis schrijft: De rede van Mussolini te Genua laat geen twijfel meer over aan hel feit dat de as-punten een ideo'ogïsch blok vormen. Dat sancties nog met vergelen zijn, willen wij graag gelooven! Zelfs dic tatoren kunnen hun oogen niet stuiten voor do harde werkelijkheid. Maar hoe zit het dan met a! de vriendelijkheden, die gesproken zijn bij het sluiten van het Engelsch-ftaiiaansche verdrag? Het militair machtsvertoon tijdens het bezoek van Hitier aan ILaliê zal zeker we! bedoeld zijn, om iemand bang te maken, hoewel wij niet kunnen bedenken wie. Nu blijft het alleen maar te wenschen dat de groote mogendheden zich niet dooi het ideologische blok tot een idiotologischen oorlog laten verleiden, want dat zal wel niet de bedoeling zijn. FRANKRIJK Sommige bladen maken met groote voldoening melding van de passage uit Mussolini's rede, waarin hij Frank rijk verwijt, dat het zich niet aan de non-mterventiebepaiingen houden zou. Men merkt daarbij op, dat alleen Italië hiertoe gerechtigd is. VAN EEN ABONNEMENT OP DE ZJP. GROOT SRMANNIE Hoewei wij er van houden, ons te onthouden van het opnemen van on houdbare geruchten in ons blad, in tegendeel er heelemaal niet van houden, om de houding aan te nemen, dat wij ons zouden bemoeien met de binnen- landsche politiek van allerlei vreemde staten, moeten wij melding maken van de verhouding tusschen Generaal von Fritsch en zijn voormalige werkgevers. Hoewel er in de emigrantenpers aller lei berichten cireuJeeren, die geen steek houden, moet men goed onthouden, dat van een aanhouding van Generaal von Fritsch geen sprake was of zrt zijn, behoudens tegenbericht. Het officieel schrijven, waarin de regeering haar houding uiteenzet, zegt dat hij zich met behoud van zijn ontslagbrief mag ophouden waar hij wil. Dit, schrijven is hem gezonden, nadat hij behouden uit Egypte was terugge keerd. En hierop moet u het dan maar hou den, voortoopig STADSNIEUWS U KUNT HAAR NIET ONGELEZEN LATEN POLITIEBERICHTEN Hedenmorgen is proces-verbaal op gemaakt tegen Fikkie van W., die, on danks herhaalde waarschuwingen, nog steeds doorging met het verontreinigen van wandel- en voetpaden, voetstraten en trottoirs. Moge hier een strenge straf velen tot voorbeeld strekken! MOEILIJKE ARRESTATIE Hedenmorgen heeft een agent van politie een zekere Fikkie van G. op heeterdaad betrapt, bij het plegen van overtreding van het nieuwe Art, SO, sub. e van de Verordening tot handha ving van de openbare schoonheid. Bij zijn arrestatie verzette de mis dadiger zich zoo,hevig, dat de agent assistentie moest fluiten. Met den over valwagen is bij gevankelijk naar het arrestanten lokaal o vergebrach t. WIJSBEGEERTE Hedenmorgen heeft de G.G.D. een zekere Fikkie van D. naar een zenuw inrichting getransporteerd, waar een langdurige rustkuur zijn geschokte gees tesgesteldheid hopelijk zal herstellen. Naar wij vernemen is dit geval van krankzinnigheid een gevolg van een nieuwe politieverordening, welke het voor een normalen hond onmogelijk maakt, om ooit nog een poot in het Slerrebosch te zetten. KLEUTERHOEKJE DE POLKABOND De Sociétë des protesseurs de danse te Genève, de Polkabon d, zooals hij eenigszins populair genoemd wordt, heeft thans een ge lie el nieuwe en bizon- der aardige gezelschapsdans in zijn repertoire opgenomen. Evenals aüe moderne dansen is deze nieuwe ook afgeleid van de rhythmische oer-be- wegingen der negervolken. Oorspron kelijk was het een Abessijnsche buik dans. De Polkabond heeft hem geheel gereformeerd en gemoderniseerd, zoo dat hij in zijn nieuwen vorm buiten gewoon sierlijk is geworden, met vele verrassende révérences naar alle kan ten, Er zit een, wij zouden bijna zeggen, ILafiaansche zwier in, en toch ook weer wat men in het Engeisch „swing: noemt. Er wordt dan ook herhaaldelijk in gedraaid, vooral naar rechts. De introductie is wel het allergeestigst: twee lange passen met stijve knieën, de z.g. paso germanitaliano, zooals dat technisch heet, en vervolgens het. op heffen van den rechterarm. Zooais ET ziet, een alleraardigste moderne dans met halifaxistische motieven. KERK EN VREDE (INGEZOUTEN) (Buiten verantwoordelijkheid van den Postbode). Nu in het dagblad, waarmee de Zaterdagsehe Post zoo nauw verbonden is, in de Ingezonden Stukken zjilke ontzettend belangrijke onderwerpen op op zoo ernstïg-diepzinnïge wijze worden uitgeknobeld, zou ik graag in de ge legenheid gesteld worden, oirt door middel van het uw veelgelezen blad, de volgende algemeenheden te debiteeren. a. Eén vraagstuk met twee onbeken den ïs niet op te lossen. b. Bescheidenheid is des duivels oor kussen. c. Kort maar krachtig. d. Wahnsinn,und keiu Ende. e. Lach, en vergeet 't (met toestem ming van den auteur). I. Wie van de Beeren? g. Ifeb medelij, Jot. h. t/m, z. Zijn er niet. SIBBEDEUS. Volg het voorbeeld van zeer velen. Laat Uw aangiftebiljet vak- en deskundig opvullen door den visch-kalen medewerker van de Z.P., het eenige in Nederland gevestigde lid van de Nationale Bond van Belastingconsumen ten, Adviesbureau voor dubbele boekhoudingen, enz. enz. Wat U aan belastingen bespaart, zijn wij dubbel en dwars waard, en wij weten dat drommels goed te berekenen. Vermijdt onze concurrenten! Tel. 670013. Het adres voor goed pension, knippen en trimmen van Uw hond, kat, kanarie en andere gezelschapsspelen is de Wenscht gij U van Uw hond, of andere huisgenooten te ontdoen? Pijnloos afmaken, ontharen en oppersen- MET DE X.P.«—REISVEREEMIGING NAAR MEXICO De leiding van de Z.P.-Reisvereeni- ging maakt bekend, dat de groote reis van 1Ö38. de „Generale", thaps reeds tot in alle onderdeden gereed is. Alleen moest nog worden uitgemaakt, waar heen ditmaal de geweldige kudde der Z.P.-Reisvereonigmg geleid zou wor den. Ook hierin is echter inmiddels voorzien. Geheel in overeenstemming met het streven der vereenigmg, haar leden steeds het beste van het beste te geven, gaat de „Generale" van 1938 naar het land der generalen, naar Mexico, zoodat men in de gelegenheid is een zeer modern land met oneindige mogelijkheden te bezoeken, als men meegaat. In het reisplan is opgenomen een rondgang over de nieuwe staats olie velden, een bezoek aan het mauso leum der dictatoren, bezichtiging van leege legatiegebouwen en begraafplaat sen van diplomatieke betrekkingen, officieele ontvangst door den huldigen president of door zijn opvolger, «nz. De clou van de „Generale" is tenslotte een bezoek aan een opstandigen gene raal. De terugreis geschiedt per vliegtuig over de Caraibische Zee. U kunt dus ook nog naar de baaien. geroddeld, dat ik er wel voor oppas iets van een ander te zeggen. d at gij niet wilt, nietwaar, dat n geschiedt, nou, dal gun ik graag een ander. En trouwens, iedereen heeft niet zoo'n bevoorrechte positie als ik. Schrijlt u in de Z.P. of ik? Oh zoo, en daarom moet ik oppassen. Ik heb een reuze verantwoording, want als ik alles in de Z.P. zette, wat ik hoor en wat ik zoo zie, den was de Z.P. geen blad van standing meer, maar een bakje met lekbier. En dat lust niemand» Daarom is het beusch een heele kunst om medewerkster te zijn. Om goed je mond te kunnen houden en niet te schrijven wat je ziet. Dat is het juist, waar alles om draait. Trouwens, daar houden wij ons ook stipt aan. Daarom zijn wij allemaal bij elkaar, zoo'n tof stelletje, de Postbode, de Actualis, de Lampenist en ook Willlem valt wel mee. En daarom vond ik het juist zoo roerend, dat de Postbode zoo sportief partij voor me gelrokken heeft, toen er geïnsinueerd werd op mijn leeftijd! Daar heb ik reuze last mee gehad. Maar met mijn Franschen baron gaat het niet door, hoor. Het zag er trouwens van den beginne af aan al naar uit, dat het niets zou worden. Hij was een beetje te klein en ik houd niet van kleine mannen. En hij voelde niets voor een werkende vrouw. Zoodoende blijf ik vooralsnog aan de Z.P., zonder partner, zelfstan dige postmedewerkster. LAST (Wetenschappelijke bijdrage van Mile. Madelief). Oh, lieve dames, ik weet het bijna even goed als u, tegenwoordig kan je overal zoo'n last mee krijgen. Maar ik houd mijn mond, hoor. Er wordt den laatsten tijd van mij zoovee! rond- Groote verccntelng, welke zich bezig houdt met het exploUcercn van massa feesten en volksspelen, het organïseeren van optochten en knalvuunrerkcn, zoekt een NIEUWEN VOORZITTER ter vervulling van dc kortelings opengevallen vacature. Vercisch- ten: persoon uit beslist eerste kringen der buigerij; represen tatief voorkomen en gewend groote bijeenkomsten te leiden; bekendheid met het organïseeren van zwemwedstrijden, strekt tot aanbeveling. Brieven met uitvoerige in lichtingen te richten aan hot Cafeetje aan den Over kant under letters O.V.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6