Uit het land der wereld kampioenschappen SCHIEDAMSCHE COURANT TWEEDE BLAD De Ncderiatidsck-Iadisehei voetballers zijn gisteren van Den Haag naar Reims ver trokken voor den "wedstrijd, van. a.s. Zon dag tegen Hongarije. 5 Koetbal Wij zouden naar Rome gaan Thans geen overwinning verwacht, maar men hoopt op een wonder. Twee „Oranje"-elftallen* (Bjzondere correspondentie). I. Precies vier jaar is het geleden dat tr op, een vroegen Dinsdagochtend uit Arnhem de Rheingold expresse ver trok, toegejuicht door de halve be- volkrng van Gelre's hoofdstad, die 2! cli op de straten en pleinen naast de spoorbaan had opgesteld om aan dezen sneltrein AmsterdamBazel eon laatste vaarwel op Nederlandsclim bo dem toe te roepen. Die vlaggen wap perden aan SoosboeksingcL en Ease- Musbui tensing®], waarlangs de trein, passeerde, op de imlcons en zelfs op de daten stonden dte brave Arnhem mers te juichen en to zingen, want deze Rheiugold-exptesse van Dinsdag ochtend 22 Mei 1934 bevatte Neder- lar.d's moest besproken, bezit van die dagv-nhet Nederlandseh voetbalelftal, dat in Italië onze kleuien zon hoog houden. hij de wereklkainpï oenscliap- pen-1134. Teneinde zich geheel te pre pareeren voor do zware wedstrijden, zon hel zich vier dagen gaan concen- treeren aajn het Como-meer te Cernob- hio, waar de K.N.V.R. een hotel met veertig kamers volledig had afgehuurd voor het zorgzaam, geselecteerde ge zelschap van spelers, reserves, bonds- officials, journalisten, fotografen en filmoperateurs. Dat was dc tijd van vaetbaspanai ng pardon voelbalov erspauning, toen do an ders zoo bezadigde Nederlanders ,,football- crazy" waren geworden door de 93 op België en de 52 op den lerscken Vrij staat, de tijd waarin bet oranje-elftal ons nationale troetelkind1 was en er voor de zanglustige vaderlanders slechts één lied bestond: We gaan*naarr'Roirio'Tl Voor zomer 1934... We zijn weer nuchtere 13ei landers geworden. Thans slaan we weer aan den voor avond van een vcetbaltournooi om bet wereldkampioenschap, waaraan ook nu Ne derland zal deelnemen, maar hoeveel rus tiger is het Lbr.ns geworden. We staan weer met beide voeten op den grond zooals het aan nuchtere Nederlanders past, De dolzinnige periode van opgezweepte voetbairazemij is achter den rug. geluk kig voor het weldenkende deel van de Nederlandsehe sportwereld, dat zich aan de „we gaan naar Rome"-stemming van vier jaar geleden ergerde, gelukkig ook voor de Ned. elftaispelers, die zonder veel drukte morgenochtend uit Den Haag naar Lo Havre vertrekken, om den volgenden middag omstreeks kwart na vijf Neder landse hen tijd nit te komen tegen Tsjecho Slowakije. Geen vier dagen concentratie- training aan een Zwitsersch bergmeer dit maal, we zijn weer normaal geworden. We mogen er onze spelers mee folicilee- ren! Een merkwaardige periode was hel an ders, die voetbalhausse van vier jaar ge leden. Weet men nog wel, hoe er vijf duizend Hollanders als supporters meetrok ken naar liet verre Italië, hoe men reisde met extraIreinen, autobussen, par ticuliere aulo's, zelfs fietsen en hoe er con géestdritleiing was die als voetganger op weg was gegnann, telkens auto's aan houdend oin een eind nteo te rijden en daarbij door den verkoop van prentbrief kaarten in zijn levensonderhoud voorziend? Weet «non nog wel, hoe op dien gedenk waardiger! Zondagmiddag 27 Mei 1927 jn Nederland de straten uitgestorven waren, omdat letterlijk iedereen aan den loud speaker zal om Han Hollander's radio verslag uit Milaan le hooren Maar weet nion ook nog wel, hoe na tie on vernachte, doch verdiende 3—2 nederlaag, legen do Zwitsers, de reactie op die opgezweepte stemming zicii deed voelen, doordat de oraujespelcrs bij him thuiskomst te Botterdam door een deel van het publiek bij den stationsuitgang werden uitgefloten? Voor dergelijke voor vallen behoeft men thans niet bang te zijn; de wereldkampioenschappen 419 Juni 1938 in Frankrijk staan minder in de algerneene belangstelling dan de we reldkampioenschappen 27 Mei10 Juni 1934 in I[a!ië, al worden ook nu onze voetbaJrcprescntanten naar Le Havre ver gezeld' door ettelijke honderden landgenoo- ten, die kans zien om aan dezen voet- halwedstrijd een gezelig Pinkslerbezoek aan het altijd' attractieve Parijs te verbinden. Waar blijft het wonder? Vier jaar geleden verkeerden we al in een overwinmngsstemmïng zonder nog ge speeld te hebben, niet licht zullen de Mila- neezen vergeten hoe de (aan hen steeds als kool en nuchter afgeschilderde) Neder landers Zondagmorgen op het Domplein aan het hossen waren in een soort ver vroegde Koninginnedag-stemming met enor me stroohoeden, toeters eri verdere lmite- Sport nissigheden, dat alles onder het zingen, van hun lijflied „we gaan naar Rome", dat we den volgenden dag, toen na de 23 nederlaag deze schlager voor eeuwig in. de ban gedaan was, nog door een klein itaiiaanscli straatjochie hoorden zin gen als „wa gana Roma", Thans echter verkeeren we min of meer in een voet- baidownstemming, waarbij alleen do 72 van eind Februari een tijdelijke opkikke ring beduidde, bed Nederland rekent op een nederlaag tegen de sterke Tsjechisch© beroepsvoetballers die, zcoals we hén bij- de wereldkampioenschappen van 1934 in Italië hebben zien spelen, veel meer den wereldtitel verdiend hadden dan de door de scheidsrechters bevoordeelde Italianen, van wie ze in de finale na verlenging ver loren na tot zes minuten voor het einde nog met 1—0 te hebben voorgestaan. - In Milaan verkeerde' Ifet'-'Nèd.'-'elflaf* in' de moeilijke positie te moeten-winnen om dat letterlijk iedereen een overwinning ver wachtte, in Le Havre kan de oranjeploeg veel rustiger spelen omdat er normaal beschouwd toch verloren moet worden en in zulke gevallen (Uruguay, Oostenrijk, Engeland) pleegt Nederland zijn beste spel te spelen, aangezien er dan niets te ver liezen en alles te winnsn is. Een Neder landsehe zege op de sterke Tsjechen, fi nalisten uit 1934 en dit seizoen, slechts met 54 door Engeland te Londen ge slagen, zou een voetbalwonder zijn, maar was ook de 10 zege van Feijenoord op Arsenal vorige maand niet zoo'n voetbal wonder? Laten we rekenen op een neder laag met lage score, doch in stilte hopen op het wond er 1 Het zal aan de meeste Nederlandsehe voetballiefhebbers onbekend zijn dat dit zesliendaagsclio tournooi cnn den Gouden Wereldbeker pas hel den Je wereldkampioen schap is; en 1939 le Montevideo won Uru guay in eind.rtrrjd tegen Argentinië, In 1934 te Rome verwierf Italië don fraaien wissel- beker door een 21 zege (na ve:longing) op TsjechoSlowaldje, onzo tegenpartij van Zondag a.s. Feel en veel ouder zijn de alleen voor amaleuiwoelballe'S (of alliums wat men daaronder verslaat) toegankelijke Olympische voetbalt oum ooi en, die achter eenvolgens gewonnen werden door Enge land (1908 en 1912), Italië (1920), Uruguay (1924 en 1025) en Italië (1934). Bij de Olympische Spelen, van 1932 te Los Angeles ontbrak voetbal op hef, programma en dat was mede een van de redenen, die de F.I. F.A. ertoe bracht om in de jaicn tusschen dc Olympische Spelen in zelf wereldkam pioenschappen te organiseeren, waaraan dam zoowel amateurs als profs mogen deelnemen. Foor Nederland is natuurlijk onze Strijd tegen de Tsjechische profs, van wie we irt 1932 le Amsterdam met 21 verloren (ruststand 11), het groole evenement van de eerste ronde, maar daarnaast villen we toch d'e hoop uitspreken dat ons andere oranje-elftal (Ned.-Indië speell in dezelfde kleuren) erin moge slagen de nederlaag le gen de Hongaren le Reims tot bescheiden proporties als 3—0 of 40 te bepeik'cn. Nederland speelt in Le Havre op een goed verzorgd' grasveld in een stadion met 27.700 plaatsen, waarvan slechts 1609 zitplaatsen. Het veld ligt in een dal, het kan er geducht warm zijn daar bij bet standbeeld' van „la vierge noire" uit den wereldoorlog, maar de kriele Atlantische Oceaan bevindt zich slechts op een paar honderd' meter van het stadion met zijn voor Hollandsclie begrip pen onlogische verdeeling van 5 pCt. zit plaatsen en 95 pCt, staanplaatsen in het romantische Nonnandië dicht bij Parijs' badplaats De au vi lie, die heel wat interes santer is dan de havenplaats Le Havre. Wielrennen Van Vliet slaat Scherens Tijdens openingswedstrijden op de stadionbaan. Voor do openingswedstrijden op de sta dion wielerbaan te - Amsterdam, bestond slechts matige belangstelling, hetgeen te wijten was aan do zeer ongunstige weers omstandigheden. - Het programma-hood' enkele aantrekke lijke nummers. Natuurlijk het' was niet voor de eerste maal, dat het viertal Sche rens, Van Vliet/. Richter en Gerardin el kaar ontmoetten,maar, men mocht toch nieuwsgierig zijn.hoe deze nieuwe kracht meting tusschen den wereldkampioen en Van Vliet, vooral.met het oog op de aan staande wereldkampioenschappen, zou ein digen. Onze Landgenoot Van Yifet is niet al leen ïn snelheid, maai vooral ook in tac tiek sterk vooruitgegaan. Hij bekeek de koersgoed, ia beide ritten tegen Sche rens, en won. Won door snelheid, maar niet alleen daardoor. Scherens groote kracht zit a.m. ia zijn formidabelen. sprong van de laatste tientallen, meters. Prachtig nu was de tactiek vazi Van Vliet ïn den eersten rit tegen den wereldkampioen, toen hij bij de Marath on tribune demaiTee- rend, bij het ingaan van. dea bocht, zeker anderhalve lengte tusschen hem en Sche rens .bad -verkregen- en" daarbij reeds op volte snelheid lag. Scherens moest nog op topsnelheid ko men en dus 'alle krachten inspannen om te verhinderen, dat het verschil nog groe ier werd. En toen hij daarin geslaagd was, had ldj zooveel energie verbruikt, dat er voor zijn sprong op de laatste tientallen meters niet genoeg meer over schooi In den teslissenden rit beiden wa ren met 5 puntc-n geëindigd na zes mat ches a deux en een rit a quatre dwong Scherens Van Vliet den. kop te nemen. Van Vliet ging echter hoog door de voor laatste hochl Scllerens nam do leiding over, maar gaf onzen landgenoot voor de Marathontribune volop gelegenheid binnen door te komen. Maar toen zette Van Vliet ook, iel spurtend door, en bij bet uit komen van de bocht, was Scherens reeds geslagen. Ilij liad het wiel niet kunnen houden. Ooms won bij de amateurs zonder eenïge moeite, maar renners als Ropman, Smits en De Heus komen meer en meer naar voren. Bij de stayers werd Wals gemakkelijk eerste. Lawntennis Fransche tenniskampioenschappen In het Roland' Garrosstadion 1e Parijs zijn gisteren de jaarlijksclio internationale Fransche tenniskampioenschappen begon nen. Reeds deze eerste dag leverde een groote verrassing voor de Franschen een groote teleurstelling op. Yvon Petra, van wien tennis-Fralikrijk gehoopt en verwacht had dat bij het toch tenminste tot de halve eindstrijden zou brengen, werd leeds in zijn eerste partij, tegen den Poo schen Davisbeker-speter Spv- chala, zij het .ia hardnekkigen tegenstand, uitgeschakeld. De Nederlandsehe kampioen Hughan, die in de eerste ronde tegen den Franschmali Lecoinlre moest ui ik omen, had een walk over. Van Swoï verrichtte een uitstekende prestatie door den Engeischman Füliy te verslaan. Onze landgenoot speelde in de eerslc set nog wat onzeker en moest die toen aan den Engeischman laten, maar de tweede set was, na feilen strijd', tcch voor van Swol en toen was de Amsterdammer zoo goed op dreef, dat hij de volgende twee seis ook in de wacht sleepte. De Neder- land-ch-lndische speler Davidson verioor in straight sets van den Uruguay «dien spe ler Harreguy, Mej. llardwick verslaat Helen Wills. De befaamde Amerikaansche tennisspeel ster, Helen Wills,, die haar „eomc-hack" gevierd heeft mei het winnen van enkele toernooien, heeft gisteren in de vierde ronde, van hei St. George's Hill tournooi to F eybridge tegen Mary Hard wick een nederlaag geleden. Dc Eugclsche speelster versloeg haar groole tegenstandster met 1—6, G—3. 6-3. Hockey LaiidMitennm&i ia Nederland. Naar vrij vernemen heeft het bestuur van den Node Hand schen Hockey Bond aan Frankrijk, België en Duitschland een Uit- noodiglng gezonden deel te nemen aan een vicrlaTidenlournooi, dat ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van den Bond or 15 en 16 October a.s, te Am sterdam georganiseerd wordt. Van Rdgië is reeds bericht ontvangen, dat men gaarne aan deze invitatie gehoor zal geven. De wedstrijden" wonden gespeeld' op het nieu we hoekcysladion, gelegen bij de Bosch- baan, dal in September a.s. in gebruik zal woeden genomen. Wandelen Trainuigsloelil D.W.S. Zondag (Isten Pinksterdag) zal de W.S.V. „Do Schiedamstli© Wandelaar" een trai nings tocht je houden 0''<;r een afslaud van 30 K.M. Do loojwrs zullen om 9 uur vertrekken van het clubgebouw. Z.E.H. Prins Brrnhard bracht gisteren een bezoek aan het garnizoen te Vemte, waar hij de oefeningen der troepen bijwoonde. De Prins slaat de gas-oefeningen gade. J De nieuwste modesnufjes in het Nederlandsehe leger. Eenige soldaten demonstreer den gisteren ie Fenlo voor Z.K.H. Prins Bern hard, hoe een tentzeil als regenjas gebruikt kan worden. Luchtvaart Aan den dood ontsnapt Brand in Britsck verkeersvliegtuig. Vier personen zijn ternauwernood aan den dood ontkomen, toen een lijntoestel der imperia.' Airways, de „Dorado", vlak voor het vertrek naar Bangkok heden morgen in brand geraakte. De inzittenden dankten hun leven aan het koelbloedige optreden van den heer IVaüs, manager der Imperial Airways, die hen door de vlammen naar den nooduitgang bracht, vanwaar zij op een vleugel terecht kwamen en op den grond konden springen. De post en dc vracht zijn gered, maar het toestel zelf was te sterk beschadigd oin dc reis aau te vangen. Waarnemer nit militair toestel gevallen. Nabij Dyon, is tijdens den vlucht van een Fi.jusch militair toestel, dat deelnam aan een soeomhineerde oefening met een regiment infanterie, dc waarncmcr-mitr.iil- list uit hei toestel gestort. Zijn lijk is rta langdurige opsporingen in een ravijn nabij Longues gevonden. Te Legionowo bij de Poolseho hoofd stad is men begonnen mot den bouw van de toekomstige - grootste stratosfeerballon ter wereld. De ballon wordt opgebouwd uit 3200 stukken doek, en zal 40 verticale en en 80 horizontale naden hebben. De leng te van hot te gebruiken materiaal zal Ongeveer 40.000 voet bedragen. Met dei. bouw van dit luchtmonster zal vermoedelijk 21/a maand gepaard gaan. Nieuwe luchldicnst L»mlenVcnetiii. Woensdag is een nieuwe lucht verbinding geopend tusschen Londen en Venetië. De Alpen worden bij den .Uont Cenis gepas seerd, zoodat op groote hoogte gevlogen moet worden. Hiertoe is bet vliegtuig vooizien van zuurstof-apparaten voor ïcderen passagier. De toestelten, welke ap deze lijn vliegen zijn Fiat-vliegtuigen, zij hebben een be manning van drie personen en kunnen 16 passagiers vervoeren. Rechtszaken Aanslag op een veldwachter Notarisklerk tot een zware straf veroordeeld. Gisteren deed de Utrechtsche recht bank uitspraak jn de strafzaak tegen den 25jarigen notarisklerk uit Drift, die op 3 Februari j.i, des avonds om elf uur op dea rijksweg tusschen Vianen en Waarden- burg, waar deze de Poldersteeg scheidt, den ruim vijfiïgjarisjen veldwachter Bi. uit Evcrdingen met eenïge revolverschoten neerschoot. l Conform den eiseh werd de jongeman veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar, met aftrek vim den tijd, ïn pre ventieve hechtenis doorgebracht. Doodclijkc mishandeling van «en Driejarig jongetje. Dc rechtbank te 's-ÏIertogciibusch heeft gisteren met gesloten deuren de zaak be handeld tegen den 53-jarigen arbeider A, W. K. uit Mill, die aldaar in December 1937 en Ju .1 muari van dit jaar zijn drie jarig zoontje zoodanig heeft mishandeld, dat liet kind aau de gevolgen is over leden. K. heeft het kind met een klomp op het hoofd geslagen, het geschopt en daar na, bijna geheel ontkleed, in een onver warmd vertrek opge.-loten. Tegen K. heelt de officier van justitie twee jaar gevangenisstraf geeiseht. De verdediger, nir. Wubbe, heeft afgezien van hel houden van een pleidooi. De beleedigingszaak van nir. Rost van I Tonningen. 1 De raadkamer van het Haagscha gerechts- Jiof heeft m honger beroep het bezwaar schrift behandeld, dat inr. Rost van Toa- ningon, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, tegen de dagvaarding had in gediend, waarbij hrj voor de Haagsche rechtbank wegens beloediging van minis ter Goseling was opgeroepen. Het gerechtshof beeft de beslissing van de rechtbank bevestigd, waarbij de straf zaak naar de openbare terechtzitting van de Haagpche rechtbank is venvezen. VRIJDAG, 3 JUNI 1938. No. 21879. - Va» Swol wint, Hughaa iieeft w.o. Petra uitgeschakeld, - v.* Grootste slratosfcrrfeerballon ter wereld. DER

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5