De Karimata ligt stil Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Cricket J Ruim een uur vertraging TWEEDE BLAD SCHIEDAMSGHE COURANT In verband met het ongunstige weer is de molen naar een rustiger plek gesleept. Het was gisteren in dto omgeving der Terschelling» gronden vrij ongunstig weer. Reeds Maandagavond was er een vrij sterke zeegang en om acht uur besloot de leider van de „Karimata"- expeditie het werk voorloepig slop te zetten. Men besloot voor anker ie gaan en dto eb al te wachten. De melen is een eind versleept. De „Karimata" werd een- eind- gesleept om uit de onmiddellijke nabijheid der gevaarlijke grondton te komen en beter weer in het diepere water af te wachten. Erj deze werkzaamheden is de nok van een ankerkettingschijf gebroken, waardoor het anker onbruikbaar werd'. Echter be hoeft dit geen nadeeligen invloed op de werkzaamheden te hebben, aangezien de molen nu voer het reserve-anker ligt. Aan vankelijk dacht men gisterochtend om zeven uur weer met draaien te kunnen beginnen. Dit viel echter tegen, omdat dto zee nogal ruw bleef en het daarom een betere tactiek gieoordteeld werd, rustig te blijven waar men was. De kans, dat na één of twee uur draalen dto molen weer versleept zou moeten wor den, was groot en op deze wijze zou men toch niet kunnen opschieten. Het is echter verwonderlijk, zoo rustig als de molen ligt, zelfs -op een sterke dtoinende zee. In het begin waren dto leiders van de expeditie van meening, dat bij een ruwe zee dto molen naar de reede gesleept zou moeten worden, omdat het bij het wrak te gevaarlijk zou zijn. Dc kans hierop is echter minimaal gebleken. Als er geen uitzonderlijk slecht weer komt, blijft de „Karimata" rustig waar zij is des noods tot 15 September, den uitersten termijn, welke men voor het baggerwerk heeft gefield. Mocht echter een zware storm opsteken, dto behoeft er nog geen oogcublik aan gevaar gedacht te worden, aangezien er permanent drie sleepbooten rond de „Karimata" liggen om in nood gevallen oen molen bin tien een uur tijd naar dto reede te sleepen. Wel zal men er waarschijnlijk at en toe toe moeien over gaan den molen bij sterken zeegang „op te schuiven", doch dit ontmoet geen enkel bezwaar, 'Ook gisteren is het werk stopgezet. De weerberichten waren nog niet bizonder gunstig. Eeu oogenblik had men nog de hoop vannacht om twaalf uur weer te kunnen gaan draaien, doch de gegevens, welke in den loop van den avond binnen kwamen, waren van dien aard, dat daar weinig uitzicht op staat. Hedenochtend zou opnieuw beoordeeld worden, lioe wind en zee zijn en dan zou beslist worden, of de „Karimata" weer binnen bet afgepeilde gebied gebracht zal kunnen worden. Nog steed's is men niet begonnen met het baggeren op de plaats, wetke aangege ven is als dto plek, waar het Lutinewrak zich moet bevinden. Wat tot nog ine gedaan is. De molen is in dto afgeloopen dagen bezig geweest een trapje te graven, een soort talud, dat geleidelijk naar beneden af loopt, Hierdoor bereikt men, dat hel wrak op een. plateau komt te liggen, aan dto afgraving waarvan men nu binnen enkele dagen hoopt te beginnen. Tol nu toe heeft men op een diepte van 14 meter gebaggerd. Wanneer men echter aan liet plateau gekomen zal zijn, en de zaken dan dus ernst beginnen te worden, zal de molen tot ongeveer 20 meter in den zandbodem gaan. Wat tot op dit oogenblik opgehaald is, heeft met het eigenlijke basgerwerk weinig te ma ken. Het zijn in hoofdzaak voorwerpen, welke hij vorige pogingen voornamelijk met.zandzuigers niet naar boven zijn ge haald', aangezien de „Karimata" echter een aanzienlijk grobler rendement heeft hij lre£~baggereri dan eeh zandzuiger, ha ten de emmers thans alles op, wat de zandzuigers hebben achtergelaten, Dc wacht niet afgelost Gisteravond slond er buitengaats een zware deining. De leider van de werk zaamheden, de heer Bol, besloot daarom Amilda-crêmo, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde tcinten. Mat en Bruin- Doos 50 en 25 ct. Sport Voetbal De wereldkampioenschappen in Frankrijk Brazilië wint den kwart eindstrijd van Tsjecho-Si»wakije, Brazilië heelt te Bordeaux den kwart- eindstrijd van. het toumooi om het we reldkampioenschap meL 21 van Tsjecho- Slowakije gewonnen, waardoor dit land morgen to Marseille voor do halve finale tegen lüdié uitkomt. De ontmoeting tusschen de Tsjechen en de Brazilianen van Zondag j.l. heeft toch nog groote gevolgen gehad in de ploegen, welke gisteravond in den tweeden wed strijd tusschen heide landen tegenover el kaar hebben gestaan, waren zoovele wij zigingen aangebracht, dat zij niet meer te herkennen waren. In de Brazil iaausdie ploeg waren negen spelers vervangen, slechts doelman Walter en mid voor Looni- das waxen opnieuw opgesteld. Bij de Tsje chen ontdekten wij zes andere spelers. O.m. moest Planicka vervangen worden. Hij ligt met een arm fractuur in het zieken huis, waarheen ook Kejedly vervoerd is met waarschijnlijk een ernstige voet blessure. Kostalek speelde wel mee, doch geenszins op volle kracht. Voor Planicka viel Buibert in, die per "vliegmachine uit Praag was gekomen. Gelukkig droeg de wedstrijd van gisteravond niet hetzelfde onaangename karakter van Zondag. Wij willen daarmede niet zeggen, dat er zacht zinnig gespeeld is, integendeel, maar tot excessen is liet in ieder geval niet geko men. Dat enkele spelers toch nog voor korten -of langeren tijd het veld verlieten, omdat zij verwondingen moesten laten ver zorgen, hebben wij1 eigenlijk niet eens op gemerkt, zoo verheugd waren wij al met het feit, dat er zich geen incidenten voor deden. Het 'groote verschil in spelwijze viel ook nu op. De Tsjechen ontplooiden het ook in Nederland zoo bekende klassieke spel, de Brazilianen speelden enthousiaster, forselier, bij het ruwe af, nu en dan op het kontje van het geoorloofde. Brazilië was in de eerste helft steeds iets sterker in het veld, doch zag géén kans dit in doelpunten uit te drukken. Tot veler ver rassing wist Tsjecho-Slowakije juist in die periode een goal te maken, In de tweede helft waren», de Brazilianen over het algemeen sterk de meerder heid, Het Tsjechische "doei werd letterlek gebombardeerd. Een voorzet van Britto werd keurig door Leonid as opgevangen en onhoudbaar in geschoten en korten tijd later scoorde Lnizona het tweede doelpunt. Het merkwaardige was, dat er vrijwel geen verschil to onderkennen was in het de wactt welke gisteravond afgelost zou dat team &ns V0OTZette W1 dat van de ploeg van j.l. Zondag. Wel een bewijs, dat Brazilië over re serves beschikt, die niet voor de anderen onderdoen. En dit kon Brazilië wel eens te pas komen in den wedstrijd worden, aan boord van de „Karimata' te lak-n en geen nieuwe ploeg met een sleepboot en een vlet te zenden. Om do mannen, die na den geheelen dag gewerkt te hebben nu ook nog den nacht aan boord van den molen moesten doorbrengen, «enigszins met dezen tegen valler te verzoenen en hun na den lan gen dag warrn eten te verschaffen, werd gisteravond een zak aardappelen, de noo- digo groenten, en vleesch naar do „Kari mata" gebracht. De kok zal wel kans ge zien hebben daar een smakelijk warm maal van te bereiden. Ook een hartige slok om in liet koude weer van binnen wat warmte te krijgen, ontbrak bij de zending niet. Er komen in de laatste dagen vrij veel belangstellenden naar Terschelling, dat voor de zooveelste maal de waarde van hot Lutinewrak in zijn nabijheid' heeft. Of alle Terschellingers, ook zij, die bij het toeristenverkeer betrokken zijn, de Eilliton- Maatschappij bij liaar pogingen diep in hun hart een spoedig en oprecht succes toe- wenschen, betwijfelen wij. Hl den wedstrijd van morgen tegen Italië, want dan kan men voor een groot deel spelers, di© van den wedstrijd van Zondag jj. uitgerust zijn, opstellen. - MartinitB.D.M. Vanavond om 7 uur spelen de kam pioenen der derde klasse, Martinit en R.D.M. op Boschlioek een wedstrijd tegen elkaar. Beide ploegen hebben toen zij kam pioen der vierde klasse waren eveneens een vriendschappelijken wedstrijd tegton el kaar gespeeld, welke toen gewonnen werd door Martinit met 101. De eerste foetswcdslrijd Engeland Australië. De eerste toetswedstrrjd tusschen Enge land' en Australië te Nottingham gespeeld, is in een draw geëindigd. Engeland maakte 658 runs voor 8 wickets, Australië in de eerste innings 411 en in de tweede innings 427 voor 6 wickets. In dto tweede innings was Bradman met 144 not out en Brown scoordto 133 runs. Athletiek De S.Y.V.-nicerkamp. Morgen zal de meerkamp voor de senior en junior-leden van S.V.V. worden voort gezet met do navolgende nummers. Dribbelen links en rechts en 200 M. hardloopen junioren; kogelslooten ea 81)0 meter hardloopen senioren. ïiKT, S2r Electrische trein wegens kort sluiting tal stilstand gekomen. Tengevolge van kortsluiting is do te 16.23 van Rotterdam-Maas naar Eindhoven vertrokken electrische trein tusschen Rot terdam en GapeBe tot stilstand' gekomen. Het gelukte den wagenbestuuider den trein nog langzaam tot Chpelle te brengen, maar toen stond de trein stil. De lijn Rotterdam 'Gouda was hierdoor versperd. Te 16.35 uur verlrok stoomtrein 327 van Rotterdam-Maas naar Enschede. Tot Nieu- weikerk aan den IJsel reed deze op ver keerd' spoor. Te Capelle stopte deze trein teneinde de reizigers van den daar staan- den electrisclien hein op te nemen ei a naar Gouda te vervoeren, waar zij met 75 minu ten vertraging aankwamen. De stoomtrein zelf had 60 minuten vertraging. Ook in omgekeerde richting werd' stag natie veroorzaakt, daar de stoomtrein die over verkeerd spoor moest rijden, de lijn GoudaRotterdam ook' blokkeerde. De elec trische trein van Arnhem, had 25 minuten veilraging. Ook de D-lrein 284 van Frank fort am Main en de Diesel 124 Groningen— Rotterdam, moesten tusschen Rotterdam Gouda worden opgehouden. De te Capelle tot stilstand gekomen trein is cl oor een treinstel uit Rotterdam op gehaald. i Te zes uur was de dienst weer normaal. Gemengd Nieuws De ontvoering van Skeegie Cash Mc Call erkent schuldig te zijn. Mc Call heeft bekend Op de beschuldi ging, dat hij om het bezit to geraken van losgeld, Skeegie Cash heeft ontvoerd. Hier op staat in Florida de doodstraf. Mc Call heeft zijn onschuld betuigd voor wat betreft de tweede beschuldiging: het ter dood brengen van Skeegie Cash. Mc Call wordt door achttien politiebe ambten bewaakt. Hij heeft de hoop uitge sproken naa'r de electrische stoel lo wor den gezonden. Dat heeft hij liever dan levenslange gevangenisstraf. Het nieuwste: poslooievaars! De Poolsche professor graaf K. Wod- zicki zal binnenkort «en proefneming" met ooievaars nemen om via te gaan, of deze dezelfde instincten tootien als duiven. Per vliegtuig zullen namelijk zes ooievaars uit Polen naar ilelsingfors worden vervoerd. Baar zullen zij worden losgelaten in de hoop, dat zij huil weg terug zullen vin den. Allen waarnemers is verzocht bizon- derlieden omtrent den tijd, waarop de ooievaars gezien worden, door te geven aan het Zoölogisch Musemn te Helsing- lors. Naar mon beweert, had een ooievaar, die oulangs le Boekarest werd losgelaten, slechts drie dagen noodig om de 450 mijl naar Polen af te leggen, terwijl oen andero ooievaar de reis PalestinaPolen in twee weken deed. Ernstig treinongeluk in Japan. In Zuid-Japan na! ij Okoyama zijn gister nacht twee treinen uit de rails geloopen. Tweehonderd personen zijn gedood1 of ge wond. Kader vernemen wij dat 20 personen zijn gedood en 150 gewond. De meeste slacht offers zijn kinderen. Tengevolge van een grondverzakking zijn beide treinen tegen elkaar geloopen. Het proces-Becker Deskundigen aan het w-oord* De zitting van gistermiddag in het prooei tegen dto wed'. Boeker was gewijd! aan dto' deskundigen verklaringen. 1 De deskundigen hebben vrij verschillend^ conclusies getrokken uit de chemische iet- acties der digi tal ine op de kikviorschea- harten, die voor de proefnemingen gebruiif zijn. Prof. Firiet heeft echter in het geval van. mevr. Lange de conclusie getaok'kton,, dat een zeer groote dosis dighalïn© moed zijn ingenomen. Dr. Bach, die doceert aanf dto universiteit te Luikt, heeft voorts dto conclusies ingediend van de laboratorium proeven, welke de resultaten van dto au topsie van prof. Firktet op het lijk van mevr. Lange, steunen. Px-of. Zuns van de Brusselsclie universiteit, spreekt ©enig voor behoud uit ten aanzien van de laborator riumconclusies, waarop een langdurige dis cussie ontstond tusschen de professoren Friket en Zuns over do mogelijkheid1, dat tot ontbinding overgegane weefsels digita- lifclie stoffen vormen, De verdedigers der beklaagde, de civiele partij en het O. M. stelden vragen. De prof. stelde vast, dat de dïarrhee een argument vormt ten gunste van de diagnose, dat vergiftiging met digi- tine gepleegd' is. Ook de loomheid, die naar de verklaringen der aan den vergif- gingsdood ontsnapten lien tij Je is lmn on gesteldheid overviel, vormt een ernstige aanwijzing. Prof. Fiket concludeerde, dat de helft van. een klein fle-chje digtaline vol staan kan om een normaal individu te dood en. De zitting eindigde met pogingen van do verdedigers om door vragen de aantast baar heid der deskundigen verklaringen te be wijzen. Carbidvat ontploft Smid ernstig gewond. Omstreeks zes uur gisteravond was de smid' met een knechL in zijn werkplaats aan de Botermarkt te Thoten aan het Jas- schou toen door onbekende oorzaak een ledig carbidvat met een hevigen knal ont plofte. De smid weid zeer ernstig aan het hoofd gewond en is in bewusteloozen toestand' naar het Algemeen Burgerziekenliuis te Beigen op Zoom vervoerd. Zijn knecht weid niet gewond. In de smidse werden dc ruiten verbrij zeld. Overigens werd er geen schade aan gericht. i her WOENSDAG 15 JUNI !»38. No. 21888. WAWfAn can Hri/vrH won Hjv krtirirtioln. 1 Hugo de Groot te Delft in de stellingen om het beeld te beschermen tegen eventueeie beschadiging bij de aan staande studenten-lustrumfeesten De .Tjibadak" van de Java—China—Japan tijn heeft 1250 vluchtelingen van het door de Japanners veroverde Amoy naar Hongkong overgebracht Een exclusieve opname tijdens het aan boord nemen der vluchtelingen, waarbij motorbarkassen van Engelsche oorlogsschepen assistentie verleenden T'lY<7, Vt&ï5» Met d© .Dempo* reisde uit Indlë af de sultan van Boeloengan, 2». O. Z. H. Maulana Mohamad Djaloedin, ter bijwoning van bet -aanstaand regearmfpu jubileum van H. M. de Koningin. Tweede-van- rechts- de-Sultan

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 11