Koning Gustaaf V van Zweden 80 jaar Feest te Stockholm, „Mr. 6," een vitale oude heer. Uit het oogpunt van physiek het achtste wereldwonder. Een nauwgezet democratisch vorst. Bijna GO jaar tennisspeler Nieuwe Uitgaven Sport Hengelen Kegelen. Voorjaarswedstrijden a Gemengd Nieuws Zweef schuit je omgeslagen Twee woningen in de asch gelegd Het proces-Becker TWEEDE BLAD SCHIEOAMSCHE COURANT Gust&aC V. Koning Gustaal alias mr. G. Een vitale oude beer, die er uit ziet als een man van zestig en tennist als een man van veertig. Het w®l t Donderdag oen drukke dag voor den tachtigjarige. Er ligt vaak iets tragisch over den ver jaardag van een man op hoogen teeltijd. Hij moet dien dag sterker dan anders terugdenken aan vroeger en aan de vete verwanten en vrienden» die reeds voor hem heengegaan zijn uit dit leven, hij be merkt misschien, als kinderen «ai klein kinderen komen om den gemakkelijk in zijn leunstoel gezeten grootvader te foli- clfeeren, aan woorden en gebaren, dat de huisdoktergewaarschuwd heeft voor zichtig te zijn en den ouden, hoer emoties te besparen; en wanneer de glazen ge heven worden zal lnj -vermoedelijk eten beetje beangst beproeven of hij1 nog wel nel als vroeger lier rechtop kan staan. Maar wanneer koning Gustaaf van Zwe den Donderdag den zestienden zijn taeh- tigsten verjaardag viert, zal er feest zijn in heel het Zweed- sche land, zal er een feeststemming hear- sehen, die niet door weemoedige gedach ten over den hoogen ouderdom van dert jarigen vorst ge dempt wordt en zal de bejaarde oude heer gehuldigd en gevierd worden vol gens een foestpro- gram, waarin waar lijk niets van het blauwe potlood van een bezorgden lijfarts te hespeuren valt. Hedenavond woont de koning het groo- te jaarjijkschc bal van de zeer voorname Aramantonle bi), morgenavond is er een gala-soiree ten hove en ais dan de klok ken het middernachtelijk uur slaan, zal de kroonprins zijn vader toespreken om hom de eerste gelukwenschea van familie en volk op den tachtigsten verjaardag aan" te bieden. Reeds om tien uur is er oen door heel de koninklijke familie hij te wonen dankdienst in de Groote Kerk, om elf uur vindt in de rijkszaal do officieels hul diging en de aanbieding van het nationale geschenk eon fonds van circa zes mil- Hoen kronen voor de bestrijding van rbeu- matische ziekten en kinderverlamming plaats, om kwart over twaalf vaart de koning in do staatsiesloep op 't Malar- meer paradeerend© oorlogschepen en zeil jachten en motorbooten door naar het stadhuis, om er met de vroede vaderen der hoofdstad te lunchen en daarna rijdt hij doof de versierde straten naar het sta dion om er de hulde van tienduizenden afgevaardigden uit alle deeW, dies lands in ontvangst te nemen. Van zessen tot zevenen is er vervolgens een groote pa rade van alle wapens, die met een veld- godsdienstoefening beëindigd! wordt, om acht uur begint het gala-diner op het Slot en waarschijnlijk zal de jarige zich niet terug kunnen trekken voor tot besluit van dezen dag een grootsch vuurwerk schit tert en bliksemt en kleurt en vonkt legen den lichten hemel van den zomernacht. Op dezen verjaardag van den koning zal mr, G. geen gelegenheid hebben voor 't dagelijksche partijtje tennis. iWie koning Gustaaf van nabij kent, wie weet hoe nauwkeurig hij de politiek, do bfnneniandsche en de internationale, volgt, hoe vol belangstelling hij is voor kunst, voor muziek, voor looneel, voor antiqui teiten, wie hem kent als onvermoeibaar jager en geestdriftig tennisspeler, die kan ^ich moeilijk indenken, dat deze vitale oude heer nu tachtig inplaats van zestig of vijf-en-zestig wordt. Meer zou men hem werkelijk niet geven, wanneer men. hem zoo van dichtbij in zijn doen en laten kan gadeslaan, wanneer men den welis waar niet meer jongen, maar toch vlug gen en krachtigen tennisspeler mr, G. ziet achter het net of den tentoonstellin gen-openenden vorst, die niet binnen schrijdt maar hij voorkeur den stoep of de trap bij twee treden tegelijk neemt en zich bij den officieelen rondgang alles haarfijn laat uitloggen, om, als Iets hem bizonder interesseert, na een dag of wat als gewoon bezoeker terug te komen en de dingen nog eens op zijn gemak te be- studeeren. Tretseli ap hun koning. De Zweden mogen dat wel, zij zijn er tjrotsofa op een koning te hebben, die olandgtuoot en vreemdeling verbaast door zijn vitaliteit ea die door een beken den foorsclien arts uit een oogpunt van phy- s-iok het achtste wereldwonder genoemd wordt Maar het zijn toch niet alleen en ook niet in de eerste plaats de sportieve eigenschappen van mr, G., die" koning Gustaaf in hooge mate populair gemaakt hebben en hem de warme genegenheid van welhaast heel zijn volk hebben doen winnen. Koning Gustaaf heeft nooit naar popu lariteit gestreefd'. Hij wil, als hij door jachtgeluk erg in zijn schik is, een pers fotograaf wel eens het genoegen d'oen, door een hek te kruipen om den met een „O.K. Majesteit" bedenkenden man- met-de-Jons eep mooie foto te bezorgen en hij wi] een enthousiast jongetje op de tennisbaan ook wel eens zijn hand tekening geven als mr. G. o£ dut jon getje erg goed gespeeld heeft, maar een gewoonte maakt hij daar zeker niet van en als de persfotografen al zelden een ver manenden blik van hun koning krijgen zij volgen hem immers uit hoofde van hnn vak dun zijn er toch vele enthou siaste aulogrammen verzamelende jonge tjes, die met een kop als een boei heb ben moeten constaleeren, d'at koning Gus taaf hun Landteekeningenboekje zonder een woord! te zeggen met een kort gebaar terugwees. Koning Gustaaf pleegt ook niet in de stad te wandelen, zooals zijn vader dat vaak deed, om te zien, hoe zijn goede onderdanen het maakten. Maar het is voor iemand, die koning Gustaaf maar eenigs- zins kent, ook ondenkbaar, dat hij naar het voorbeeld van zijn vader bij een hukle- botóoging een witten zakdoek naar zijn. geenszins betraande oogen zou brengen om da huldigende schare den indruk to geven, d'at hij diep geroerd was. Koning Gustaaf poseert nimmer, houdt ook niet van uiterlijke pracht en praai. Daar is hij, met het gevoel voor vor men en traditie, dat hem door afkomst en milieu eigen is, te eenvoudig en te eerlijk voor. Ernstig en nauwgezet. Hoe ernstig en nauwgezet hij zijn taak als koning opvat, bleek enkele jaren gele den bij het vijfde eeuwfeest van den Rijks dag heel duidelijk uit een rede, waarin hij o,a. zeide, steeds getracht te hebben zijn leuze„Met het volk voor het vader land", zijn lichtsnoer te laten zijn. bij al zijn handelingen. „In hoeverre ik daarin geslaagd bent," zei de koning verder, „zal eens -de geschiedenis moeten beo ordeeten, maar ik kan ,ii de verzekering geven, dat mijn bedoelingen steeds oprecht «ijn ge weest en diat ik in het diepst mijns har ten steed's de eer, het geluk en de wei- vaan van Zweden boven alles gesteld heb." Herhaaldelijk hebben ministers, nu dezer dagen nog de sociaal-democratische pre mier Per Alhin Bnnsson, er van getuigd, dat de koning in de wekelijkscbe bijeen komsten van den kroonraad en in de voorbereidende conferenties met zijn mi nisters zich steeds een oudere vriend en raadgever toont, die zijn eigen opvattin gen niet onder stoelen of banken steekt en wiens langdurige ervaring en groot in richt de ministers zich vaak ten nutte hebben kunnen maken. Behalve in 1914, toen er zich in verband niet het defensievraagstuk oen constitutio neel conflict voordeed, is de samenwer king tusschen den koning en zijn constitir- tioneelo raadgevers steeds zonder wrijving verloopen en dat dit zoo kon gaan, moet toegeschreven worden aan het feit, dat koning Gustaaf meegeleefd heeft met zijn tijd, steeds vol belangstelling en aandacht gevolgd heeft wat er zich in den lande en daarbuiten op verschillend gebied aan 't voltrekken, was, aan de omstandigheid ook, dat hij, zooals minister Hanssou het for muleert, in hoogeïe mate democraat van karakter dan van politieke opvatting is. Eenvoudig en oprecht. Het zijn do eenvoud en de oprechtheid', het rechtvaardigheidsgevoel en het verant woordelijkheidsbesef, de werklust en dan ook de jeugdige vitaliteit van den nu tachtigjarigen vorst, die hem niet alleen de achting, maar ook de hartelijke sym pathie van tatloozen in don lande heb ben doen winnen, de goede, karakter- ©igensebappen gepaard' aan de physiek© eigenschappen. Het kan misschien kenmer kend genoemd worden, dat liet eerste ge denkboek, dat ter gelegenheid van "s ko- nings tachtigsten verjaardag verscheen, niet aan den eonstitutionoelen monarch maar aan mr. G. gewijd' was, aan den koninklijken tennisspeler, die tusschen haakjes liet volgend jaar zijn zestigjarig jubileum aJs actief tennisspeler een on- getwijield uuiek jubileum hoopt te vie ren. Dial de koning ondanks zijn tachtig jaren1 steeds tijd en kracht weet te vinden voor conferenties, voor het bijwonen van plech tigheden, voor het bezoeken van tentoon-1 stellingen en schouwburgpremières, dat hij vaak wekenlang zoo bezet kan zijn, dat zijn veel jongere karuerhecren en adju danten na een maand dienst soms een week rust moeten nomen, terwijl do oude kouing in hetzelfde tempo doorgaat, dat hij daartoe in staat is, schrjjft hij! zolf too aan het feit, dut hij zich jong voelt en dat hij zich jong houdt door vroeg op te staan en matig te leven, den heden, dag in touw te zijn en geregeld te tennissen Waarlijk, men moet zich. ook wel jong voelen om op zijn tachtigsten verjaardag een feestprogramma af te kunnen werken als vastgesteld is voor den zestienden, den dag, dat uit heel dit hooge land, van de eenzame Lapperkampen in het Noorden tot de welvarende boerenhoeven in Scho nen, geil achten van dankbaarheid en ge negenheid naar den jarigen koning gaan, dat hel Zweedsch© volk in Gustaaf V den democratischer! monarch en vooral den goeden, grijzen latidsvader, of waarom niet: den eeuwig jongen grootvader des lands, huldigt. Stockholm, J. BERTIL. ABC-remans Uitgever Andries Blitz, Amster dam. Er wordt veel geklaagd, dat onze boeken zoo duur zijn. Inderdaad, goedkoop zijn ze in vergelijking met soortgelijke uitgaven In het buitenland niet. De oorzaak daar van is gelegen in. ons betrekkelijk klein taai-gebied, waardoor de oplage beperkt moet blijven. De uitgever1 Andrios Blitz is echter over gegaan tot een proefneming: het uiige ven van een serie van 6 romans in ©en eeta- j voudig kleed, waardoor de prijs van elk deeltje beperkt kon. blijven tot 7 stuivers. I Deze eerste serie bestaat uil reeds in anderen vorm uitgegeven romansDe 7 sleutels van Baldpate, door E. D, Riggers; De bewaarschool door Leon Frapié; iloe- derhart door Helen Grace Carlisle; Too- neeluitgang door Vicki Baurn; Wij vlogen over Nederlahd, over Europa en naar In- dië door A. Vituly en Adriane door Qaude Anet. Elk deeltje bestaat uil 288 bladzijden. Voetbal Zomeravondvoetbal R.V.B. Het wedstrijd)) rngranima De volgende wedstrijden zijn voor het ZoiTipravondvactbal van den R.VT.B. vast gesteld Maandag 20 Juni: Afd. BI, DHS 3—lTL>L 3. Afd. C. Hoïhmdiaan 5—SVV 10. Dinsdag 21 Ju dl". Afcl'. A> Fortuna 2HWD 1. Afd. 'BI. DSL 1Hollandiaan 3. Afd. BIL GTB 1-~0V 1. Woensdag *22 Juni Afd'. BI. SVV 7—Schied. Bovs 1. Afd. BIL VFC* 3—Singelkwartier 1. Donderdag 23 Juni Aid'. Bil. HWD 2VIaardingen 1, Afd. C. Schied. Boys 2Vlaardingoa 2, Vrijdag 24 Juni: Afd. A. Martinit 2DHS 2. Afd'. A, YeglaVDL, terrein Boschhoek. Aid. C. Holhndiaan GMartinit 4. De uitdagen. De uitslagen der gespoelde wedstrijden zijn VDLFortuna 2 1—2 Fortuna 3—Schied', Boys 1 4—2 DSL 1Waardinnen l 2—2 Hollandiaan 4DHS 3 02 Martinit 2—VFC 2 3—2 DHS 21IWD 1 0-2 0V 1- HWD 2 5—2 GTB 2Fortuna 4 13 Hollruuftaan 5Martinit 4 33 S.H.V. „De Zilvervoorn". Zondag hield de S.H.V, „De Zilvervoorn" een puntenconceuro in do Delftsche Sehie, De uitslag luidt als volgt: 1. D. Huizer, 2. H. v. d. Velde, 3. G. Vermeer, 4. H, Minderman, 5- G, A. Ver meer, 6. L. Mackay. Gevangen werden 15 maatvisschen, we gende 808 grammen. S.H.Y. „De Amateur". De S.H.V. „De Amateur" heeft Zondag deelgenomen aan het nationaal concours, uitgeschreven door de H.V. „De Karper" te Alhlasserdam. Hierbij wist de S.H.V. „De Amateur" met den eersten corps prijs uit den strijd te komen. E'c persoonlijke prijzen werden behaald door J. Schel!, eersten prijs; N. Huijskes, dorden; E. van Leeuwen, vierden; L. Gor dijn, vijfden, on T. de Bruijn, negenden prijs. Vui liet Schied imseh Kegel- comité. Het Schietlamsch Kogelcomité heeft do gebruikelijke voorjaarswedstrijden otn den N.0.T.-]>eker en om hef kampioenschap van Schiedam als volgt vastgesteld. Woensdag 15 Juni in „De Kroon". D© volgorde van werpen is: Woudsloo- piers, De Krans, Noverai, Poedelaars cn Tous les Neuf. Vrijdag 24 Juni in „Musis Sacrum". Hier is de volgorde van werpen: Woud- sloopers, Poedoiaats, Do Krans, Novenï en Tous les Neuf. De eindstrijd hoeft plaats op Dinsdag 28 Juni in Corner House. De beurt van werpen is daar:jPoede laars, De Krans, tVoudsloopers, Tons les Neuf en. Novtni. Diez© wedstrijden beloven spannend te worden daar do fraate N.O.T.-beker, Zoo wel door Tous les Nrnf als door Noveni reeds viermaal is gewonnen en do kans, dat hij door »en dezer clubs definitief wordt gewonnen dus zeer groot is. Vijf woningen in de Rustenburgerstraat te Amsterdam zijn door do brandweer onder handen genomen, omdat door de aardbeving van Zaterdag j.l. verschillende consoles en steunstukken van ba Icons zijn losgeraakt Een spannend moment tijdens den voetbalwedstrijd tusschen Frankrijk en Italië in het tournooi om het wereld kampioenschap Het Nederlandsch s.s. .Friesland van de N.V. Scheepvaart en Steenkolen Mij. te Rotterdam, dat op de Finsehe scnerenkust buiten Braheslad aan den grond liep Twee ernstig, twee licht gewonde". De drukke zomerkermis te Urnnssum werd gisteravond verstoord door een ern stig ongeluk. In volle vaart geraakte oen schuitje van een z.g. trekschuitmolen los, inet het gevolg, dat do vier personen, die zich daarin bevonden, op den grond vielen. Hoewel onmiddellijk met vollen kracht geremd werd, kon niet worden ver hinderd, dat do andere schuitjes over de mensehen lieen vlogen. Van hen werden twee ernstig en twee licht gewond. Surveilleerende leden. van de plaatselij ke afdeeling van het Rood© Kruis ver leenden de eerste hulp. Van do slachtof fers had de heer D. uit Heerlen behalve verschillende vleeschwondert een hersen schudding opgeloopen, terwijl mej. H. even eons uit Heerlen, een knieschijf brak en ernstige beenkneuzmgen kreeg. De beide anderen hadden hoofdzakelijk schaafwon den bekomen. Een geneesheer uit Heerlen heeft de gewonden behandeld1, waarna do twee eerstgenoemden naar hot ziekenhuis zijn vervoerd. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het losraken van oen kabel. Knaapje verdrinken. Om zes uur is gisteravond de acht-jirige B. Veldhuizen bij het spelen langs den Vaartscben Rijn Ie Jutpluas te water ge raakt en verdronken. Het lijkje is lafer op den avond opge haald cn naar de ouderlijke woning ver voerd. Een honderd-jarige te Vierhuizen, Gisteren vierde de weduwe W. Blink van Boven, wonende in de buurt schap Vierhuizen te Oldebroek, haar honderdsten verjaardag. De weduwe woont in bij haar ©enige nog in leven zijnde Gl-jarige dochter; sedert haar geboorte woont de weduwe Brink in hetzelfde huis. Ook in 1930 telde Oldebroek onder baar inwoners een honderdjarige. Klap, die raak was. Zaterdag wilde een steuntrekker zich mei geweld toegang verschaffen tot het gebouw van maatschappelijken steun in do Mar- uix straat le Amsterdam. Toen de portier hem wilde beletten bin nen te treden, gaf do man den ambtenaar zoo'n hevigen ldap, dat deze bewusteloos ineen zakte. Hierop nam de dader de vlucht. De portier is in emstigen toestand naar het Wilheimina Gasthuis vervoerd en kon tot heden niet over de juiste toe dracht van de zaak worden gehoord. Mofurreentr op publiek ingereden. Bij motorrennen te Penritli, nabij Sydhey, is een motor op de toeschouwers ingereden. Een vrouw en twee kinderen werden ge dood, tien personen weiden ernstig ge wond. Ernstig verkeersongeluk. Gisteravond omstreeks half zes is de zestienjarige wielrijder J. van Leeuwen uit Maasland, toen hij te Maassluis plotse ling van achter een auto vandaan kwam om deze te passeeren, door eon uit de tegenovergestelde richting komende per sonenauto gegrepen «n tegen den grond ge smakt. De jongen werd zeer ernstig ge wond. In levensgevaarlijken toestand is het slachtoffer naar het Sint Hippolytis- aicfcenhuïs te Delft overgebracht. Materiaal van de brandweer funetionncerde niet. Gistermiddag heeft le Bome een felle brand gewoed, waardoor twee woningen in de asch zijn gelegd, en zestien perso nen daldoos zijn geworden. De brand ontstond omstreeks drie uur in het woonhuis der familie Schuur, go- legen aan den ouden Deldenscheweg 82. De brandweer word onmiddellijk ge alarmeerd, doch toen deze ter plaatse ver scheen, bleek, dat het materiaal niet be hoorlijk funetionncerde. Daar er boven dien in de omgeving niet voldoende blusch- water aanwezig was, duurde het geruim en tijd, voordat men met de blussching een aanvang kon maken. Inmiddels had het vuur zoo snel om zicli heen gegrepen, dat ook de belenden de woning van do familie Leferinb weid aangetast. Beide woningen brandden tot den grond toe af, terwijl de geheele inboedel ©en prooi der vlammen werd. Omtrent de oor zaak van den brand tast men in het duister. Verzekering dekt de schade. Diefstal drijfveer der misdaden. De rechter van instructie heeft gister ochtend bij de voortzetting van het proces tegen de weduwe Becker verklaard niet te gelooven, dat de vrouw Damn ens be staat. De beschuldigde heeft van haar slechts een zeer vaag signalement kannen geven, hoewel zij haar geregeld' ontmoette. Hij zeide voorts ieder sterfgeval te heb ben onderzocht Den dag na den dood van Lambert Beyer werd' slechts zeer wei nig gevonden. Doch sinds den daarop vol genden dag leefde de weduwe Becker veel royaler en betaalde zij ook een deel har rer schulden. Dat was meestal liet geval, hetgeen d©n advocaat-generaal aanleiding gaf op te mer ken, dat diefstal de drijfveer der misda den was. Om half een werd' de zitting geschorst. Het verhoor van den rechter van in structie is 's middags voortgezet. Het bleek, dat tijdens de instructie de beklaagde in een storlvloec 'van heftige woorden was uitgebarsten. Opnieuw passeerden voorts de verschil lende zaken, die aan de beklaagden ten laste worden gelegd, de revue. De uiteen zettingen van den rechter van instructie zijn verscheidene malen door de verdedi ging onderbroken. De brand te Ludsen. Bij den geweldigen, brand in do Est land sche stad Ludsen, die, zooals gemeld, Zaterdag een derde der stad in de asch hoeft gelegd', zijn, naar nog vernomen wordt, in totaal 372 gehouwen verwoest. Ongeveer 3000 mengclien zijn dakloos en ongeveer "200 personen hebben verwon dingen opgeloopen, Overstroomingen in de Jura. In het gebied van de Jura en ten Z.W. van Bazel hebben de hevige regens op. sommige plaatsen overal roomingen veroor zaakt, In verscheidene dorpen staat een derde der huizen onder water. Slachtoffers! zijn niet te betreuren, dcch de schad© is aanzienlijk. DER DINSDAG 14 JUNI 1938 Na. 21887.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5