ZATERDAGSCHE POST Eés ra iiiadtelti GRATIS KERSEN ETEN Van paarden en menschen OUD GOUD Het genot van paardrijden. Het leger der Zondagsruiters moet niet vermeerderd worden. Het paard krijgt altijd de schuld STADSNIEUWS Gemeenteraad ZATERDAG 2 JULI 1938 DE STAATSGEHEIME COURANT. WEER 'n BERICHT BUITELLAND BINNENLAND N.V. BANKA LET OP HET JUISTE ADRES! BEZOEK AAN EEN „BONGERD" ONDER DESKUNDIGE LEIDING Brood en kersen meebrengen! IN DE SCHIETTENT BAGGERNIEUWS LAATSTE NIEUWS ONS KORT VERHAAL Een deskundige op het gebied van de ruitersport heeft zich bereid veiilaard voor ons een se no artikelen te schrijven. Hel eerste artikel van deze serie bieden we hierbij onzen lezers aan. Red. Schiedamsche Courant. Wat paardrijden ook voor de middel matige beoefenaars en zelfs voor de beginnelingen zoo aantrekkelijk maakt, zijn de eindelooze mogelijkheden. De adspinmt-ruiter met nog weinig routine en ervaring kan evenveel vol doem ig hebben als de meergevorderde ruiter, kan ook dezelfde emoties smaken en een gelijk resultaat bereiken. Dat dit laatste slechts schijnbaar is, doet er niet zoo veel toe, als het gaat om zijn eigen voldoening. Nemen we als voorbeeld een manege- les, waarbij een beginneling van zip in structeur de opdracht krijgt het paard m een bepaalden galop te brengen en eoa ge oefend rniter met een jong of een recalei- trant paard diezelfde opdracht volvoert. Voor den buitenstaander is er niet veel verschil in de beide verrichtingen en hij gaat naar huis met de overweging, dat paardrijden toch onmogelijk zoo moeilijk kan zijn en dat het best in een spoedcursus te leeren is. Komt hij in een goede manege terecht, dan ontdekt hij gauw genoeg dat hrj zich vergist heeft en belandt liij in een weinig serieuze inrichting, dan bestaat er alle kans, dat hij binnen zeer korten tijd het toch al ontstellend groote leger der Zondagsruiters bomt vermeerderen. Het laatste is jammer, want voor den ruiter, die onvoldoende onderlegd is, gaat de aardigheid er gauw af. Voor wie het ge duld hebben om dootr te zetten, als zij mer kten, dat paardrijden behalve een sport ook een kunst is, die niet in drie vloeken en een zucht geleerd kan worden, wacht een altijddurende bron van genot. Dat dit tegenwoordig voor velen wegge legd is in plaats van voor enkele uitverko renen, zooals in vroegere jaren, moet ge waardeerd worden. Alleen rust op die velen ook de pb'cht te toonen, dat zij de sport, die zij gekozen hebben, waard zijn, dat zij er prijs op steden goede ruiters te wezen, die met ernst hun sport beoefenen. Daartoe behoort in de eerste plaats het geduld om zoo lang in de manege te rijden tot men werkelijk eenige zeggenschap over hel paard gekregen heeft. Hoe lang Dat met geen mogelijkheid te zeggen. Op de vraag van een dame, die de eerste les nog krijgen moest en die wilde weten wanneer zij nu „buiten kon rijden en tochtc ma ken", heb ik eens een manege-eigenaar vol komen eerlijk, maar weinig diplomatiek hooren antwoorden: li heb er geen flauw idee van. Dat kan ik u later pas zeggen. Haast hij den beginneling. Het is een van de groote allesbe halve denkbeeldige gevaren, waardoor de ruitersport bedreigd wordt, die ont zettende haast van de beginnelingen, die nog beginnen moeten, om naar buiten te willen. Het is waar, i oor een zeer groot percentage is het ook wel mogelijk om na een zeker aantal les sen, laat ons zeggen twintig, op een mak rustig paard langs een gemakke lijker! weg een wandelrit je te maken. De moeilijkheid is, dat je ze, als dat goed en prettig is verloopen, gewoon lijk niet meer de manege in krijgt, om- dal ze meenen dat niet meer noodig te hebben. Ze gelooven het nu verdor wei en daar mee hebben ze dan don eersten stap gedaan op den weg naar het contingent Zonlagsnii- ters. Zoo lang er geen rijbewijs van ruiters geiraagd wordt, zooals van automobilisten en motorrijders, zoo lang, wanneer er eens iets met goed gaat, het paard altijd de schuld krijgt en de ruiter nimmer, zoo lang het mogelijk is voor iemand met rij laarzen en bij voorkeur een paar groote sporen aan, om ergens een verbuur-in richting binnen te stippen ei op het eerste het beste beschikbare paard wee te rijden, zoo lang zal daar wel niet veel verandering in te brengen zijn. Want lner doet het goede voorbeeld niet altijd wonderen, omdat juist deze begin nende ruiters hun kunnei altijd overschat ten. Zien zij iemand met jarenlange routine in de manege oefenen zoioals bij het hierboven gegeven voorbeeld dan is ge woonlijk niet hun reactie dat, dergelijke oefening voor hen ook wel noodig en (nuttig zou zijn, maar iets van: jongens, wat ben ik toch een kraan. Die ruiter daar rijdt al zoo vee] jaren en moet nog altijd les in dte manege hebben en ik rijd nog maar drie maanden en ik kom er nooit meer, nóóit. Op een dergelijke opmerking heb ik eens eon amazone met meer jaren ervaring dan de ander oud was, droog hooren repli- ceercn Nee, dat dacht ik al. TRIXIE. Agenda. Onder voorzitterschap van den burge meester mr. dr. F. L. J van Hamen, kwam gistermiddag de raad bijeen. Behalve de lieer A. de Bruin, die wegens ong& steldheid verhinderd was, waren alle le den aanwezig. Aan ie orde kwam: la. Benoeming van een lid van de Com missie Monumentenzorg (vac. P. J. van Harderwijk). Aanbevolen wordt de heer A. S. H. A. Blaisse, cand.-notaris alhier. Uitgebracht werden SO stemmen, alle op den heer A. S H. A. Blaisse, zoodat deze iKinocmd werd. lb. Voorstel turn den heer A. H. <ie Bmyn weder voor 5 jaar te benoemen tot ge neesheer-directeur van het gemeente zie kenhuis. Met ai gemeen e slem mm en 30 werd overeenkomstig het voorstel besloten, 1c. oordracht ter benoeming van een kenringsveearts-plaalsvervangcnd directeur van den keuringskring Schiedam: 1, De heer J. J. Ooms, veearts bacterioloog aan het slachthuis te Rotterdam; 2. de heer J. Beigsma, idem en 3. de heer J, W. Jongeneel, tijdelijk idem en Lijdelijk keu- rings veearts alhier. Benoemd werd de heer J. J. Ooins met 17 stemmen; op den heer J. Jongeneel waren 13 stemmen uitgebracht. 2a. Wijziging begrootingen gemeenle-zie- keniiuis, dienst 1937, 2b. Idem Gemeentelijke Reinigingsdienst, 2c. Idem Openbare Leeszaal en Biblio theek. 2d. tdem Maatschappelijk Hulpbetoon. 2E. 'foorstel tot wijziging van de be groetingen van hel Algemeen Handels En trepot ex het dienstjüar 1937. 2F. Idem van de Gasfabriek, de Drink waterleiding en het Electricitextsbedrijf voor het dienstjaar 1937 Dienovereenkomstig werd beste en. 3. Voorstel tot huurvermindering aan den heer 31. van Houwelingen voor een consumptietent-standplaats aan den West- frankelandsehedijk. Dienovereenkomstig werd besloten. 4a. Voorstel tot verkoop aan den heer P. Dupont q.q, van eenperceel bouw grond, gelegen aan de Rubenslaan W.Z., hoek Frangois Haverschmid tlaan Z.Z- ter breedte van, pl.m. 20Ve M. en ter diepte van ruim 24 M., tegen een prijs van f 16 per 312., ter bebouwing met een dubbele villa. Dienovereenkomstig werd besloten. 4b. Idem aan den heer 0. van Wingerden alhier, van een perceel bouwgrond, gelo gen aan de Rubenslaan W.Z., ter breedte van pl.m. 20,45 M. en ter diepte van ge middeld pLm, 24 M., tegen een prijs van f IR per M2. ter bebouwing met een dub bele villa. Dfen overeenkomstig werd besloten. 4c. Idem aan den heer W. Moerman q.q. alhier van den kop van het bouwblok, be grensd door de Burgemeester Knappert- laau, den Vlaardingerdijk en de Jan Steen- straat, ter oppervlakte van ruim 1800 M2, tegen den prijs van f22 pee: 312., ter be bouwing met 15 panden, bevattende 45 woningen. Dienovereenkomstig werd besloten. 41?s. Voorstel van B. en \V. tot het opnemen van tijdelijk kasgeld voor het lijd vak L Jaü tot en roet 30 September 1938 tot een masimum-bedïag van f 500.000. Dienovereenkomstig werd besloten. 5. Voorstel a,tot vaststelling van een verordening op de heffing en op de invor dering van besmettelijke ri(driegulden; b. tot wijziging van de verordening voort vloeiende uit artikel 122 (oud 114bis) der Gemeentewet betreffende onderscheidené ontvangsten buiten de bedrijven, ïirichün- gen of instellingen met afzonderlijk gelde lijk beheer. Dit punt werd an de agenda afgevoerd1. 6. Bespreking ran het adres van den heer J. B. v. 3j Berghes en 5 andere bij Overeenkomstig het voorstel werd be sloten. 11. Voorstel inzake het huren van het pand Broers vest 05 ten behoeve van de inrichting in het benedengedeelte van een toonzaal voor de Technische Bedrijven. Na een toelichting van wethouder mr. Van Velzen werd overeenkomstig het voor stel besloten. 12. Voorstel tot wijziging van de samen stelling van de Monumentencommissie en lot wijziging ui verband daarmede van de verordening op de monumenten in de gemeente Schiedam. Na een opmerking van den heer A. Hoek, werd overeenkomstig het voorstel besloten. 13. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe voorgevelrooilijri voor het gedeel te van de Noordvest N.O.Z. nabij de Spoe- Ungbiug. (Hierbij te behandelen de ter zake in de rijkswerkverschaffing te Staphorst te geinen bezwaarschriften van de N.V, werkgestelde arbeiders. De heer Collé bepleitte een krachtiger houding tegenover de regeering. De heer Dinkelaar deelde mee, dat door B. en W, reeds is bereikt, dat de categorie waartoe aoressanten behoorcn geen „waclitwoLtn" zonder het ontvangen van steun gedurende dien tijd', meer behoeven dner te maken. Over een dergelijke rege ling voer de zg. zelfstandigen-te werkge- stelden wordt nog onderhandeld. Het adres werd ter afdoening in handen van B. en IV, gesteld. 7, Verzoek om toestemming tot het hou den van een interpellatie door het lid van den gemeenteraad, den heer B. Kodde, be- trefiende het verbieden door den burge meester van een openbare vergadering van de afdoe ling Rotterdam en Omstreken van den Nieuw-3Ia!thusiaanschen Bond. De heer Kodde bepleitte de noodzake lijkheid van hel houden van een interpel latie; de voorzitter bestreed dit. Met 18— 12 stemmen werd de interpellatie gewei gerd (voer de sod. dem. en de commu nisten). Distilleerderij v. h. Simon Rynbende en Zn, en den heer G. Harreman). Na een comité-generaal lies loof de raad overeenkomstig het voorstel. 14. Advies van B, en \V. naar aanlei ding van het verzoek van de R.K. Ver een i ging voor Ziekenverpleging tot toe kenning van een hoogere bijdrage in de kosten van verpleging van on- en min vermogende patiënten. Een ultvoeiig debat ontstond, waa.am deelnamen mevr. Benthemde Wilde en de heeren mr. Van Velzen, mr. Nolo!, Scheur kogel en Slavenburg. Nadat laatstgenoemde namens B. en W. had' meegedeeld, dat overwogen wa:dt het tarief voor de 3e Kasso patiënten, die hun verpleging zelf betalen, te wijzigen, werd z.h.s, overeenkomstig het voorstel besloten. 15. Voorstel tot het verkenen van een crediet van f4.425,ten behoeve van de aanschaffing van een absorptie-apparaat voor den vuiJverbrandingsoven op het terrein van de gemeente-reiniging, don bouw van een nieuwen roestvrijen chroom- mkkel-stalen schoorsteen ter hoogte van 8,5 M. en de verbouwing van den oven, 8. Voorstel tot vaststelling van een: j fll- <-n ae verbouwing van den oven, a. Instructie voor den directeur van aanleg van en waterleiding en dem aanleg van een afvoerriool met bijkomen dten keuringsdienst van vee en vteesch te Schiedam b. idem keuringsveearts, plaatsvcrvan gend directeur; c. idem voor de hulpkeurmeesters. Dienovereenkomstig werd1 besloten. 9. Voorstel tot bet verleenen van een crediet van f372.60 voor de aanschaffing van een 60-tal confiscaatbussen met Lips- sloten ten behoeve van den keuringskriag Schiedam. Dienovereenkomstig weid1 besloten. 10, Voorstel tut bet verleenen van een crediet van f750.voor de aanschaffing van een dienstauto en het geschikt maken daarvan voor den dienst in den Keurings kring Schiedam, De heer Th, J. L. v, dl Berg achtte ,het niet in overeenstemming met de waardig heid van de gemeente een tweedehands auto aan te schaffen. de werkzaamheden. Dienovereenkomstig we:d bes'oen. Ingekomen stukken. Over twee ingekomen stukken werd' het woord gevraagd. De heer Van Dorp drong aan hij B. en W, spoed' te betrachten hij het uitbrengen van een advies op het adres van de firnjn. Tollens en Go. inzake verbetering van jden Overechiescheweg. De heer Van der Kraan vroeg inlichtingen over het voorstel van B. en W, om te ver klaren, dat een herziening van het uitbrei dingsplan van Nieuwland' wordt voorbereid. De heer mr. Van Velzen deelde mee dat de bedoeling is te voorkomen, dat B, en W. voor de noodzakelijkheid zouden worden gesteld een bouwaanvrage in behandeling te nemen voor het gedeelte van het plan- Nieuwland, dat nog niet gedetailleerd is. 7e JAARGAH6 Ko.36 Het schijnt noodig te zijn, dat wij te dezer plaatse onze lezers er nog eens op attent maken, dat de Zaterdagsche Post het eenige dagblad is, dat elke week de meeste lezers van iederen Zaterdag heeft. De redactiekantoren zijn ge vestigd in het Cafeetje aan den Overkant. Ieder kind wijst U de Tijding zaal, waar onze vaste medewerkers doorloopend in werking te zien zijn. De algeheele leiding berust bij den Postbode, wiens geschiftheid voor zijn werk onzen lezers wei- bekend is. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT OP BREEDE BASIS Het was vroeger om dezen tijd kom kommertijd. Maar sinds de herfst in Juni valt en het met Kerstmis Mei is, is dat niet meer het geval. De kommer is wel gebleven, daar niet van, het zijn nog als vanouds kommervolle dagen, maar die hebben VAN BEN ABONNEMENT OP DE ZJ>. JE KUNT HET NIET OPZEGGEN. we het heele jaar door. Het zit *m juist in de kom van komkommer. Dat is heel anders geworden. Bij ons om eens een leelijk Germanisme te gebruiken is het „kom" „kom niet" geworden, waar iets ongeweaschts in zit. In Spanje is het „kom" veranderd in „ga" of eigenlijk „ga je?". Maar ondanks alle ga je's is de burgeroorlog nog steeds aan den gangl Maar ja, in Spanje zitten nu eenmaal rare Ckmeezen. SPANJE Onze Actualis meldt uit Alicante: In Spanje gaat het nog steeds Spaansch toe, en niemand weet waar dat op.uil zal loopen. Er schijnt over eenstemming te zijn bereikt over het terugtrekken van de vrijwilligers, maar het moeilijke zit hem daarin, dat ze alleen maar gaan, als anderen over de brug komtn. En daar schiet niemand wat mee op. Ergo: de terugtrekkende vrijwilli gers moeten onvrijwillig optrekken. En de adviseurs trekken zich nergens wat van aan, voorzoover zij er niet de lijn trekken. En als wij onze eigen meening hierin mogen betrekken: diegene, die hier de hand in bebben, zullen hun trek ken wel thuis krijgen. Speenhoff had wel gelijk, toen hij zei: „Alles is betrekkelijk, en zelfs dat niet." CHINA Onze Actualis meldt uit Hangkau: In China gaat het nog steeds Spaansch toe» ea niemand weet waar dat op uit zal loopen. Een keel oud ChïneescL spreekwoord zegt: als de watersnood het hoogst is, is de ver drinking nabij. Dit geldt natuurlijk zoowel voor vriend, als voor vijand, en dit zal dan ook wel de reden zijn waarom Duiischland die twee niet zoo goed meer uit elkaar schijnt te kunnen houden. Zij heeft daarom: haar gezant teruggeroepen, om zich f eens duidelijk te laten voorlichten wie nu eigenlijk pro en wie contra is, De Cbïneesche regeering juichte dit verstandige besluit ten zeerste toe, en heeft uit beleefdheid haar eigen gezant op de thee genoodigd, hoewei ze zelf door een en ander op de koffie komt. Uit particuliere bron vernemen wij nog, dat mevrouw Tsjiang Kai-sjek in de afgeloopA week boodschappen gedaan heeft in enkele democratieën. GROOT GERMANNIE Onze Actualis meldt uit Weenen: Bij den Anschluss gaat het nog steeds Spaansch toe en iedereen weet waar dat op uit moet loopen. Hitler is niet in Weenen geweest om klachten over of uit de partijleiding te beslechten. Dij die gelegenheid heeft hij 100 partij functionarissen doen arresteeren. Deze zijn echter niet naar het concentratie kamp Dachau overgebracht, maar naar Dachau. En over de Joden-vervolging is hier heelemaal niets bekend, hoewel er nog enkele overgebleven zijn. ITALIË Onze Actualis meldt uit Rome: In het programma der feestelijk heden ter viering van liet Russische graan-aanbod zal o.a. een zw/emwed strijd worden opgenomen, waaraan de geheele regeering za! deelnemen. Het doei tiler van is om aan iedereen te toonen, dat de directe medewerkers van den Duce althans lichamelijk ge zond en fit zijn. Het is daarom te hopen, dat de deelnemers, en niet de plannen in het water vallen. ENGELLAND Cize Actualis meldt uit Londen: i fgezien van enkele gebombardeer de i chepen, zou er deze week in Enge- lant. niets bizonders gebeurd zijn als mijnheer Sandys niet zoo ongerust was geweest over de luchtverdediging. Aangezien hier een staatsgeheim verraderlijk luchtje aan zat, zijn er onmiddellijk 19 commissies in het leven geroepen, zoowel ter verdediging als ter beschuldiging van Sandys. En doordat nu iedereen iedereen lastig valt, en zelfs „geachte vrienden" niet onaantastbaar blijken te zijn, vergeten ze dat er steeds meer Fritten een eerlijk zeemansgraf in do 5paansche wateren vinden. En dat is oneerlijk. Wij geven de hoogste prijzen. Wij sparen kosten noch moeite om het (op) te halen. Stuur ons even een Lutmesp rookie en wij staan tot Uw dienst! (DoortUi de Postbode nog steeds met vaeantie fa, bebben wij een beetje zitten tobben met de wcrkverdeeling Zoo beeft Mile. Madelief zich b.v, genoodzaakt gezien, Binnenland te doen. ifet resultaat is er dan ook naar). 4 Gunst, moet ik daar Binnenland schrijven, 't Is om je een onbetaalbare kriek te lachen I En dan zoo'n land ats jullie land. Wat kun je daar nu voor belangrijks van verwachten! Enfin, ik moet, dus moet het maar. Nou, eh, er is niets gebeurd. Klaar. Nee, natuurlijk niet. 't Heeft ge stormd, da 's waar ook. En raak cokl M'n hoofddoek is weggewaaid, 't Was juist zoo'n mooie, een blauwe, weet u wel, met bootjes er op. Erop geteekend, bedoel ik. Jammer, hè? Zoo. O nee, toch niet. Er is nog wat. Tot onze groote verrassing is gebleken, dat ons dapper minis terpaar het niet elkaar eens is. Over Ors. In een ver klaring. Mm. Nooit gedacht, hè? Als u van de week eens tijd heeft, moet u van de week eens tegen koffie tijd langs ons bureau komen. Zal ik u eens vertellen,hoe ik over Jan Kle assen denk, die ze in Delfi willen gaan opvoerenl Dan fuif ik op taartjes, ik ben toch over een poosje jarig. Achttien. Eenïg, hè? En meer nieuws weet ik niet. Ik heb nog wei een ansichtkaart ontvangen van de Postbode, maar dat is natuur lijk Buitenland, En bovendien vind xk hem een echte griezel. Nu, dag, maal. Mile MADELIEF. Getrouw .-ran haar traditie organi seert de Z.P.-retalub dezen &#mer voor het eerst enkele -enige reisjes naar de Betuwe, die thans in volle bloei staat. Deze tochten oogsten een stormachtig succes, te meer waar de heen- en terugreis gemaakt wordt per luxe touring handkar. waar U ruimschoots den tijd heeft, om de plaatsen te bezichtigen, waar eigenlijk kersen hadden moeten hangen. wordt U getoond, hoe .-en bevroren appelboom er na een storm uiöies. Onderstaand bericht geven wij cenigszins verminkt door, aangezien onze schaar zich bij het uitknippen krom gelachen heeft, en sindsdien niet meer knipt zooals hij (zij?) knippen moet. Volgens een Nationaal Dagblad, waarvan wij den naam niet behoeven te noemen, is het instorten van muren en het vallen van gevelsteenen uit sluitend het gevolg van de marxistische bouwmethode. Een heel ander Leidsch dagblad, waarvan wij uit naijver den naam niet noemen willen, heeft dit ook aan zijn lezerskring bekend gemaakt en er aan toegevoegd, dat het ihans geen reden meer zag, om nog langer te verwzijgen dat de aardbeving onlangs veroorzaakt is door de demo-liberalen. Waar blijft op zoo'n manier het redactiegeheim? Wij zullen nooit en te nimmer vorklappen, dat de storm van de afgeloopen week niets anders is dan destüta die de Anschluss vooraf gaatl DE KARIMATA Aangezien Willem, onze oud-zeeman, in den trein naar Den Helder het on geluk had, om op een stukje kauwgom te gaan zitten, en nu al gedurende zes dagen op die bank vastgekleefd zit en ondertusschen door heel Nederland heen en weer reist (gelukkig heeft hij abonnement!) hebben wij in allerijl onzen Lampenist naar Terschelling gezonden. Deze kon de verleiding niet weer staan, om in den vuurtoren te klim men, en vernam daar van de vuur torenwachtersdochter, dat het AverK-mysterie een wel zeer simpele verklaring heeft. De baggeraar was thans nJ. (dat isi namelijk) tot op de plaats van het wrak van de „Lutine" genaderd, doch stuitte daar op zulke geweldige bon ken goud, dat de emmers er op vast liepen, waardoor de geheele machine installatie onklaar is geraakt. Uit wraak heeft men toen vanaf de „Karimata" enkele ankers laten vallen, doch het is niet bekend of daarmede slacht offers zijn gemaakt. Willem, -onze Popeye, schrijft ons uit Aalsmeer, Abbekerke, Beek, Bergen, Callantsoog, Dalfsen, Druten, Eind hoven, Ferwerderadeel, Goes, Gïnne- ken, Halfweg, lerseke, Jubbega, Joure, Katwijk, Leeuwarden, Moercappelle, Naarden, Ommen, Paterswolde, Raams- donkveer, Schiedam, Tegelen, Uit hoorn, Venlo, Weesp, IJsselmonde en Zandvoort aan de Zee: „Ben hier zoo juist aangekomen. AUes -wel." Evelyn was de dochter van boer Jaspers. En zij is dat nog natuurlijk. Haar jongste broer was tandarts, maar dat wist hij niet. Ik bedoel Jaspers. Dat wil zeggen, de oude Jaspers, Niettemin vlotte het niet tus- schen die twee. Welke twee? Nu? Nul 9 Of nooit. Einde,

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6