liegende Cowboys n de tuin en in hu: s DE MASTIFF Baas boven baas Mm ZOEKPRENTJE Het „paard" van vela cowboys is tegertefteet 20'n geweldige kracht aanwaaien, dat woordig de vliegmachine, Harry Afin or uit Hyannis in de staat Nebraska, is daar OS4 daar kalm -doorheen te kunnen vliegen. geveer tien jaar geleden mee begonnen toen hij van de universiteit kwam. wilde zijn vader eens laten zien, hae je» een moderne farm moest beheren. De oude Minor was al heel lang bij de farm en hij voelde er niets voor om de raad van zijn zoon. op te volgen. Maar deze zette zijn zin door en. kocht een eigen vliegmachine, Unige tijd later werd de rust van de farm verstoord, door het geronk van de motor. Ca hiermee brak een nieuwe tijd aan. Langzamerhand gingen veel meer far mers ertoe over om met een vliegmachine langs hun gebied te reizen. De afstanden in de prairie zijn erg groot en men begon het gemak ervan in te zien, dat je nu in korte tijd alles bereiken kon. je wel een heel goede piloot moet zijn om Een voorbeeld van de kracht en de gro te snelheid van deze winden blijkt uit het avontuur van den comboy Bill Manning, die eens met een machine, die ongeveer 100 km. in een uur kon vliegen het was al een oude machine, een recordvlucht maakte in het gebied van de zandheuvels, Hij merkte, dat de steden erg vlug onder hem langs gleden, maar hü had geen tijd om uit te rekenen hoe snel hij vloog, om dat zyn vliegtuig als een vlindertje door de storm heen en weer werd geslingerd. Later ontdekte hij, dat hij.... vierhonderd kilometer in één uur en twintig minuten had afgelegd. Zijn machine had dus drie honderd kilometer in een uur gelopen. Het is erg veel waard voor een man, L-'.Wyg V--0: Ook voor andere doeleinden, dan alleen om de „koeien te hoeden" werd de machi ne gebruikt. Een paar jaar geleden viel Frances, de dochter van den ouden farmer Tom Arnold van haar paard en kreeg toen een schedelbreuk. Ze was mijlen ver van de farm van haar vader af. Het bericht van het ongeluk werd zo gauw mogelijk naar hem overgebracht en hij ging haar direct met zijn vliegtuig halen en bracht haar naar Omaha. Deze tocht zou met een trein zeker dertien uur geduurd hebben en nu waren ze er in drie uur. Frances werd di rect behandeld en dat redde haar het le- yen. Veel farmers vliegen zelf, maar andere nemen piloten in dienst. Heel wat jonge mennen verlangen ernaar om „koeien-vlie ger" te worden. Maar dit is evenmin ge- chikt voor slappe jongens, als vroeger het f'lden op de wilde paarden, want het Wil- s Westen is erg onvriendelijk tegenover nge, nieuwe piloten. De winden komen wiens vee over honderd bergen en dalen verstrooid is, om een eigen vliegtuig te hebben. Meestal ligt het grootste gedeelte van hun bezittingen een heel eind van hun huis af en toch moet de eigenaar steeds met elk deel van zijn terrein in aanraking blijven. Ook in de herfst, als het vee verkocht raoet worden, is de vliegmachine van groot nut. De grote veefokkers verkopen bijna al hun vee aan de kleine fokkers, die de dieren dan voor de markt vetmesten. Vroe ger werd het vee eerst naar een centrale markt gevoerd en dan daar verkocht. De dieren werden daardoor veel duurder, want de tussenhandelaren, die hen naar de markt brachten moesten ook betaald worden. Nu gaat de farmer met zijn pi loot in het vliegtuig, vliegt acht- of negen honderd mijl weg en keert dezelfde dag nog met drie of vier kopers terug. Hij laat de dieren dan aan de kopers zien en ver koopt ze meteen. De verkoop gaat op die manier veel vlugger en er is bovendien he lemaal geen risico voor de kopers aan ver bonden. Ook in de winter Is het bezit van een vliegmachine een groot voordeel Wanneer het erg gesneeuwd heeft, komt het vee wel eens op bepaalde plaatsen vast te zit ten en dikwijls duurde het dan dagen, voor de farmer op zijn paard deze plaatsen gevonden had. Nu vliegt hij over het hele gebied, ziet onmiddellijk waar het vee zich bevindt en kan snél hulpmaatregelen ne men. Wanneer het onmogelijk is om de dieren over de besneeuwde paden te be reiken, kan de vliegmachine voedsel voor de dieren en hun bewakers laten vallen. Ook voor de schaapherders is er een grote verandering gekomen. Deze worden namelijk met hun schapen uitgestuurd en moeten zelf maar de plaatsen vinden, waar het beste voedsel te krijgen is. Het ge beurde dikwijls, dat de farmer na een week al niet meer wist in welk deel van het land hij den schaapherder en zijn schapen kon vinden. Het duurde dikwijls dagen voor ze hem gevonden hadden. Ook hier is natuurlijk veel veranderd. Sen van de grootste honden w de Mas- iÜt uit Engeland. Een lange geschiedenis is aan deze hond vooraf gegaan. De Engelsen hadden heel vroeger, even- als de Kimbren en Teutonen, grote jacht honden, die voor allerlei doeleinden ge bruikt werden. De Romeinen leerden die onden daar ook kennen en namen ze mee naar Rome om ze in het circus te gebrui- en. Men neemt aan, dat de mastiffs van eae dieren afstammen. Ze waren zo moe dat ze, zonder zich een ogenblik te bade aken, een woedende stier aanvielen, i Late werd het moeilijker om zulke woes- te dieren groot te brengen en uit de over- weringen lezen wij dan ook, dat dit reu- éebeeet aan het einde van de achttiende eeuw in Engeland begon uit ie sterven, jfrear omdat het niet de bedoeling was om hst dier helemaal te laten verdwijnen, #erdea uit Denemarken en Duitschland de grootst mogelijke Duitse doggen ingevoerd én op die manier geprobeerd de dieren toeh nog te bewaren. De mastiff, zoals we hgm tegenwoordig kennen, is het gevolg van deze kruising geworden. Hij is niet zo bewegelijk en pittig als de Duitse dog, maar toch wordt er steeds meer naar mastiffs gevraagd. De eerste mastiffs, die uit Engeland wer den uitgevoerd waren zo duur, dat alleen rijke mensen, meestal vorsten, zich de weelde van een mastiffpaar konden ver oorloven. Deze mensen kweekten ze dan verder op en verkochten de jongen. Te genwoordig zijn ze nog vrij kostbaar, maar het onderhoud van deze honden is het moeilijkste. Je kunt ze eigenlijk alleen op grote buitengoederen houden, want ten eerste k het erg lastig in een huis met een kleine tuin. en ten twede heeft het dier veel ruimte nodig. Een goede mastiff moet zo groot moge lijk zijn. Hij mag geen kromme poten heb ben. Zijn kleur wisselt tussen roodachtig geel, zilvergrijs en donker grijsachtig bruin Zyn bek, oren en neus zijn zwart. Het is opvallend, dat deze reus, die bij dierenge vechten zelfs een os zou kunnen doden, toch erg trouw, goedmoedig en gehoor zaam k. Hertog Philip van Bourgondië, die in de vijftiende eeuw leefde, had een hofnar, Kölling genaamd. Deze was wijd en zijd bekend en men zei, dat hij een bijzonder goede nar was. Altijd wist bij grapjes te vertellen en oyéral verzon hij iets op. Als er iets nieuws aan het hof voorviel, maakte Kölling er direct een grapje op. Ook bij de meest onverwachte gebeurtenissen wist hij hoe hü zich gedragen noest. Hertog Philip kon heel goed met hem opschieten, maar hefr hinderde hem ook wel eens, dat de nar hém altijd voor de gek hield. Hy dacht daarom heel lang na df hij Kölling nu ook niet eens voor de gén zou kunnen houden. Eindelijk had hij een plan Hij liét Kölling bij zich komen en zei: „Ik heb je hij me laten komen, om je voor te bereiden op een kleine verrassing. Ik kan je niet zeggen wat het is, maar wees op je hoede." Mogen jullie vader wel eens helpen, als in de tuin werkt? Hebben jullie ook wel eens mogen zaaien? Dat is een erg leuk ;werkje en het is zo fijn, als je dan later de plantjes en bloemen uit het zaad ziet op domen. - Maar weten jullie wel, dat de vogels zul ke lastige gasten zijn in een tuin waar ge zaaid is? 2e pikken al het zaad op, want daar houden ze erg veel van. Je kunt wel touwtjes over de zaadvelden spannen, als de vogels daar met hun poten in komen, schrikken ze meestal zo, dat ze direct weer weg vliegen, maar dan moet je de touw tjes wel heel dicht op elkaar spannen, an ders helpt het niet Bovendien, gaan dfe touwtjes meestal erg gauw kapot en dan ziet het er erg slordig in je tuin ujt. De meeste mensen, vinden dat dan ook niet voldoende. Nu is hier een rekje, dat je gemakkelijk zelf kunt maken en dat je. dan over de plekken waar gezaaid is heeriT kunt zetten. De volgende morgen werd de nar al heel vroeg uit zyn bed gehaald. Gewapen de dienaren sleepten hem mee, trokken hem aan. armen -en benen door de gangen van het slot en brachten hem tenslotte naar een van de grootste zalen. Daar Wachtte hem iets vreselijks. Aan een lange tafel met een zwart kleed bedekt, zat de hertog met zyn raadsheren. In het midden Van de zaal was een schavot opgericht en daarnaast stond een beul met een grote bijl, 1 De hertog en de raadsleden keken som ber voor zich uit en zeiden geen woord. De nar werd tot vlak voor den hertog ge bracht. Lange tijd bleef het doodstil, Köl ling begreep er niets van en keek den her tog eens vragend aan. Eindelijk draaide deze zijn hoofd naar den nar om en zei met barse stem: „Nar Kölling, je hebt al tijd je hertog voor de gek willen houden. Dat zal je nu het leven kosten," Hierna gaf hy den beu! een teken, de knechten trokken Kölling naar het scha vot en duwden zyn hoofd op het blok. De nar scheen te begrijpen, dat het hem toch niets zou helpen, om tegen te stribbelen en dat hij het verstandigste deed, met zijn lot te aanvaarden. Hij zei geen woord en sloot zijn ogen. Toen kwam de beul dichterbij, trok een grote bloedworst uit zijn zak en gaf daar mee den nar een slag op zyn hals. Allen, die in de zaal waren, begonnen luid te lachen. Dat vonden ze nog een een goede grap! Zoiets hadden ze nog nooit meegemaakt! Maar wat was er nuDe nar bleef doodstil liggen met zijn hoofd op het blok. Niets bewoog meer aan hem. Wat bete kende dat? Toen begon de hertog plotseling luid te jammeren, „Hij is van schrik gestorven!" riep hij uit. „Nu is myn aardige grappen maker dood en dat is mijn schuld. Hij Is zo erg geschrokken, dat hij dood ging, toen hij de slag tegen zijn hals voelde!' Alle raadsheren en bedienden keken Je maakt van hout, twee driehoekige plankjes. Dan zaag je allemaal kleine lat jes, misschien heb je die trouwens al en dan is het helemaal erg gemakkelijk. Deze latjes spyker je tegen de driehoekjes en je rekje is al klgar. Je kunt het nu nog groen verven, dan valt het niet zo erg op in de tuin. Het is ~een werkje, waar je in een half - uurtje mee klaar bent en je zult eens zien, hoe goed het helpt en hoe mooi het zaad op zal En dan neb ik hier nog iets aardigs voor jullie. Als je uit de stad gaat of met de he le familie ;i^it logeren gaat, is het dikwijls erg moeilijk" cm je planten allemaal onder dal teïberfèen. Hebben jullie zelf planten op" ie kamer staan.? Anders heeft moeder er vast wel een paar. Misschien kan je tante of iemand anders elke dag even ko ten om de planten water te geven, maar als dat niet mogelyk is, moet je er wel iets anders op vinden. Letten jullie maar eens goed op, hoe je dat kunt doen. Je vraagt een inmaakglas aan moeder en vult dat helemaal met water. Daarna zet je het op een omgekeerde bloempot. Nu heb je een flinke reep stof nodig. Het mag niet al te dik zijn, maar het water moet er goed in op kunnen trekken. Deze doek hang je nu zó op, dat hy tot op de bodem van het inmaakglas komt. Het andere uit einde wikkel je om de onderkant van de plant, zo dicht mogelijk bij de wortels. De reep stof doet nu dienst als waterleiding en brengt het water van het inmaakglas naar de plant. Dit helpt werkelijk heel goed. De plant wordt op deze manier de hele tijd vochtig gehouden en je hoeft niet bang te zijn, als je op reis gaat, dat je planten, allemaal zul len verdrogen en dood gaan. naar de roerloze figuur. Maar plotseling kwam er beweging in den nar.... Hij sprong op, ging naar den hertog toe en zei: „Wel hertog, u kunt my toch niet voor den gek houden! Nu is u er toch nog zelf ingelopen!" De hertog was erg opgelucht, dat er niets ergs gebeurd was en hy begreep nu, dat Kölling hem in het grappen maken toch de baas was. Schipper Vlieger is juist van de visvangst terug gekomen. Hij had zijn hele boot vol vis en die moest zo gauw mogelyk inge pakt worden. Zijn vrouw, Neeltje, heeft hem daarby geholpen. Nu 2ijn ze klaar en rusten uit van het harde werken. Schipper Vlieger heeft zijn pijpje er eens bij opge stoken. Een voorby ganger vond, dat ze er zo ge moedelijk uitzagen, dat hy een kiekje van hen genomen heeft. Maar hij heeft zich vergist en twee foto's ovêr elkaar genomen. Toen hy de foto's liet afdrukken, kon hij vrouw Neeltje niet meer vinden. Zien jullie haar? Ze staaf' toch heus ook op het plaatje, kijk maar eens goed. •ftz iceq at uspireq reeq ?aui 'jseui ap izoSej jeejs ati[S3N! amoJA 'ueteeaputo ofjuBpI ?aq jaoui ap •ÖNISSOTdO DRONKEN PAARDEN, Een Engelse boer ontdekte op een dag, dat zijn paarden absoluut dronken waren. Ze stonden in de boomgaard en hingen te gen de bomen aan. Ze konden hun poten niet gebruiken en zwaaiden heen en weer. De boer schrok vreselijk en begreep eerst niet wat de dieren hadden. Maar langza merhand kwam hü erachter, dat ze dron ken waren. En toen hü het geval ging on derzoeken, begreep hij hoe het was geko men. De stormen, die de laatste tyd gewoed hadden, hadden veel fruit van de bomen gewaaid, en dat was door het lange liggen, gaan verrotten. De appels hadden daardoor alcoholisch sap gevormd, en de dieren, die de appels gegeten hadden, waren daar dronken van geworden. In de zeventiende eeuw werden de gan zen in Engeland net zo geschoren als de schapen. Men-dacht, dat dee groei van de veren op die manier erg bevorderd werd. In Shanghai vond men in de ingewanden van een kip,-die voor een hotel geslacht moest worden, kleine goudkorreltjes ter waarde van 160 gulden. Niemand begrijpt, hoe het beest aan dit goud kwam. De ingenieurs in de Verenigde Staten, hebben met hun olieboortorens een diepte van twee myl bereikt. Men gelooft met de zelfde torens nog een mül dieper te kun nen komen. By het graven voor de ondergrondse spoorbaan in Londen, heeft men een ver steende krab gevonden, waarvan men denkt, dat hy meer dan 50 millioen jaar oud is. Door proefnemingen is gebleken, dat een mens, wanneer hij zich volkomen rustig houdt, en af on toe iets te drinken krygt, 3 tot 4 weken zonder voedsel kan leven en 6 dagen zonder slaap. De grootste explosie in Europa. In de steengroeve by Kirchheimbolanden in het Noorden van de Palts is onlangs de grootste explosie bewerkstelligd geworden, die ooit in Europa is voorgekomen. In een tweetal boorgaten, waarover men maan denlang gewerkt had, zün elk 300 ton ont plofbare stoffen tot explosie gebracht ge worden, waardoor circa 200.000 ton ge steente opgeblazen werd. X v.f'j

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8