ZATERDAGSCHE POST yr r\ an paarden en mens :hen LH SENSATION DO SAISON -^„SOliS LA LONE"^- fAR,,S 1 t j Zvmeriek, Zace had er genoeg van s. z. cp. a g. a—a. CABARET De Zaterdagsche Post la Als het paard geranseld. sneen" zegt. Er wordt teveel Spurt Schaken Waterpoio STADSNIEUWS Gemeenteraad LE SAMEDI SOIR Met is niet alles koper, wat er blinkt. is het eenige internationale dagblad dat er zich met den Franschen slag afmaakt van Hotel du Commerce HOTEL de ia PAIX Hotel Ambassadeur B TV life Je hebt van die ruiters, die, als ze een paard ongehoorzaam zien, bedenkelijk het limfè schudden met een gezicht van: lat zou bij mij niet gebeuren. Er zijn er ook óie het ronduit zeggen. Missch'en met de bijvoeging als ik er maar eens op zat Dooi zou je wat zien gebeuren. Inderdaad. Maar mi«?kJiien wel heel iets anders dan hun bedoeling zou zijn. Want zoo goed als hel Leste paard wel ©ens struikelen kan, zoo goed kan ook het beste paard de go- hoo'iaaniiieid opzeggen en de beste ruiter kan daar dupe van zijn. Wat al weer een. Iroosi kan wezen voor de velen, d.e zich zelf veeUnlüig als dupe zien, zij hebben na tenminste weer een grond te meer om als er iets verkeerd gaat, de schuld te geven aar het paard. En als een paard werkelijk, willens en wetens ongehoorzaam is, speciaal aan den ruiter wien het gewend is te gehoorzamen, dan is daar in de eerste plaats wel een grondige reden voor en "in de tweede piaats doet zijn ruiter er op dat oogenblik niet zoo veel aan In het bizonder niet, als rit ju bet publiek geschiedt. Want evenmin als je een recalcitrant kind in het open baar een afstraffing kunt geven, evenmin kan je dat een paard doen. Al zou het op dat oogenblik misschien niet alleen nuttig, maai ztlfs noodzakelijk zijn. Het is ook goed, dat het zoo is. Er wordt nog altijd veel te veel dom en on oordeelkundig geranseld uit tienduizend gronden, behalve om die éêne paedaeoji- sche, welke reden van bestaan zou kunnen hebben. Daarom is het beter, dat de ©ene welverdiende afstraffing dan maar achter wege blijft, alleen otn een einde te maken aan het domme gezwiep, dat meer een mid del is om eigen ontstemming te koelen. Daar komt nog bij dat de goede ruiter, dat wil zeggen hij, die den naam werkelijk verdient, die zijn paard verstaat en be grijpt, bi; plotseling optredende ongehoor zaamheid in een overigens willig paard, eerst zal zoeken naar den mogelijken grond, voordat hij met zijn represaillemaatregelen begint. En als een paard welbewust: neen, zegt en het meent dit, onverschillig om welke reden, nu, dan blijft het gewoonlijk neen. Op he*, concours hippique in Amsterdam kwam ia den landenwedstrijd de fersche kapitein Lewis in den ring met het bekende paard Limerick Lace, Niet de eerste de Ivste ruiter en ook niet het eerste het beste paard. .Maar Limerick Lace had zijn dag niet Waarschijnlijk had hij van het heele con cours meer dan genoeg en wilde hij dat op orumhbeizinruge wijze aan zijn baas ken baar maken zoodat cr geen twijfel aan zijn meenïns mogelijk bleef. Ongelukkig ge noeg werd naar die meeaing niet gevraagd. Hij moest springen en zichtbaar tegen uil er. drink gmp hij over een paar hinder nissen. Toen weigerde hij koppig, telkens opnieuw en hij de derde maal werd hij overeenkomstig de regels uitgeleid. Er was echter nog een tweede ronde ea die moest gereden worden, wilde de kapitein niet een formidabel aantal straf- punten op loepen. Dat vond Limerick Lace waarschijnlijk uiterst onbillijk. Hij had im mers gezegd, dat hij niet meer wilde. En toen de tweede ronde kwam, maakte hij dat nog eens extra duidelijk. Na een paai onwillige sprongen, waarbij hij steeds meer tempo inboette, zette liij zich schrap, gleed door zijn eigen zwaar tekracht noc even door en ging toen op zen Lurken voor de hindernis zitten, waar bij hij zijn ruiter dwars door den imitatie- muur van beschilderde blokken heensineet. De ruiter kwam aan den anderen kant te recht, ondei en tusschen de houtblokken, gelukkig zonder zich te bezeeren, En Li merick Lace bezag het werk zijner beeneu fn zag dal het goed was en begaf zich naar den uitgang Duidelijker kan je als paard toch niet zeggen, wat je er van vindt en wat je bedoeling is. Ais de menschen er zich dan niet aan willen storen, is dat hun zaak e:i zij moeten dan maar nemen, wat cr b| staat Bi, een ruiter eu een paard, die elkaar kennen en begrijpen, zijn zulke momenten zeldzaamheden, dat spreekt Zij worden in het loer. geroepen door buitengewone ora- stnnjigheden. Als ongehoorzaamheid bij een paard veelvuldig begint voor te ko men, dan hapert er iets aan. Bij den ruiter of 1 if het paard of bij beide. Het komt im mers vaak genoeg voor, dat zoowel het paard als do ruiter uitstekende kwaliteiten hebben, maar dat zij eenvoudig niet sa men passen, dat de combinatie niet deugt, zooals dat ook bij. menschen kan voorko men. In het laatste geval anüoopen zij cimiar. Maar als het gaat om mensch ea paaru, dan zie je juist dikwijls, dat de een den andei niet met vree kan laten en hem te kens weer opzoekt En dan zegt het paard, ook zonder dat er een speciale re den behoeft te zijn: neen en neen en nog eer3 neen. TRLX1E. Het toernooi om het kampioenschap van Nederland. De winstpartij van Landau tegen Prins uit do vijfde ronde van het toumooi om het kampioenschap van Nederland is be kroond met den spocialen schoonheids prijs, f Het eerste heerta zevental van S. Z. C. speelde Donderdagavond met een invaller in het hccrenbad aan den Westfranfceland- scboddijk tegen P. 0. G. uit Gorinchem. Deze wedstrijd, die voor de derde klasse van den K.N.Z.B. gespeeld werd1, eindigde in een 20 overwinning voor onze stad- genooten. Hedenmiddag speelt S. Z. G. 1 haar laatsten competitiewedstrijd te Charlois tegen P. C. G. Agenda. Behalve de benoemingen, waarvan we den uitslag reeds meldden, kwam gisteren in de raadsvergadering cmder leiding van wethouder tnr. M. M. van Vel zen nog aan de oide 2. Voorstel om aan de Watersport vereen. „Samenwerking" een strook grond aan de Spuihaven te verhuren voor f30 per jaar. Dienovereenkomstig werd besloten, 3. Voorstel tot verkoop aan den heer J. Dupont qq., vau een perceel bouwgrond aan de Julianataan N.Z., breed 21,3 .M. en gemiddeld diep 24,5 At. tor bebouwing met 3 villa's onder één dak tegen f17 per AI2. Dienovereenkomstig word besloten. Sa coistcl lol verkoop aan den heer G. A Slavenhuig alhier, van een perceel bouwgrond aan de Rubenslaan 0Z, langs do stlaat, breed plm. IS M. en diep van pin 27 Al tot nhn 20.30 AL, ter bebou wirj pk i oen dubbele villa, tegen den pp* au f'-d per M2 Dienovereenkomstig wordt besloten. 3b. Voorste! tot verkoop aan den heer J. Z. van Online, alhier, van ecu strook grond, gelegen aan de Rubenslaan O.Z., langs do straat breed 4 Al. en achteraan op een diepte van 27 M. eindigende in eer. punt, ter oppervlakte van plm. 64 M2., met bestemming als siertuin, tegen dm prijs van f 16 per M2. Dienovereenkomstig werd besloten. 4. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooling voor het dienstjaar 1937 in verband met door Gedep, Staten dezer pro vincie gestelde eiseben tot wijziging van de aan hen ter goedkeuring ingezonden begrooüng. Dienovereenkomstig werd besloten. 4a Voorstel tot vaststelling van een 5- tat onlwerp-besluiten tot wijziging van de gemeente-Ixgrooting voor het dienstjaar 1937 Dienovereenkomstig weird besloten, 5. Voorstel tot wijziging van bedrijfsbe- grootingen en begroetingen van kapitaals- ontvangsten en -uitgaven van ecnige ge meente-diensten. Dienovereenkomstig werd beslotfin. 6. Voorstel tot goedkeuring van de be grootingen voor het jaar 1938 der bizon- dere bewaarscholen. Dienovereenkomstig werd besloten. 7. Voorstel tot vaststelling van do ver goedingen in de materieel© exploitatie kosten, verschuldigd over het jaar 1933 aan do Bizondere Schoolbesturen ingevol ge artikel 101 (oud) der Lager Onder wijswet 1920. Dienovereenkomstig wenl besloten. 8. Voorstel tot verhooging met £900, van het tot een totaal bedrag van f 15.900 toegestane crediet voor de verbouwing van de Buitengewone School; Dienovereenkomstig werd besloten. 9. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en op de invorde ring van schoolgeld voor het gymnasium. Dienovereenkomstig werd besloten. 10. Voorstel tot wijziging van art. 10 van de veroidening op de heffing en op de invordering van schoolgeld voor do scholen voer G.L.O., U.L.O. eu Buitenge woon L.O. D'ienovcrectJ;omslig werd besloten. 101§. Vc-oraiel naar aanleiding van het bezwaarsemdt van den heer Chr. van der Klink, alJrier, tegen zijn aanslag in het vergi nmnqsiv'-ht voor het vergunningsjaar Dienovereenkomstig werd besloten. IJ, Schrijven van B. en W. betreffende- de tervisieïegging van een voorstel tot vaststelling van de voorgevel rooilijn voor de West vest, hoek Branderssteeg. De lieer Scheurkogel opperde ©enig !>e- zw.u'r legen de voorges telden nieuwe ge broken rooilijn. Die waarnemend voorzitter beantwoordde den heer Scheurkogel. De raad vereenigd© zich met het advies van B. en W 12. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot vaststelling van een verkeers verordening voor de gemeente Schiedam. Na een opmerking van den heer Scheur kogel werd overeenkomstig het voorstel besloten. 13. Voorstel van de Commissie voor die Strafverordeningen tot wijziging van do ver ordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden en den handel in gebruikte roerende goederen te Schie dam, Dienovereenkomstig wenl besloten, 14. Voorstel van B, en W, tot vaststel ling van een nieuwe voorgeveirooijjjn voor het'gedeelte van de Noord vest N.O.Z. na bil de Spoelingbrug, (Hierbij te behandelen ter zake ingeko men bezwaarschriften va nde N.V, Distil leerderij v.h. Simon Ribbende en Zomen en den heer G. Harreman). De hoeren nor. Kavelaars en mr. Nolet vroegen aanteekening dat zij geacht wil len worden tegen te hebben gestemd. Overeenkomstig het voorstel werd beslo ten, 15. Voorstel lot het vorleecen van een credïet van f 18 000 ten behoeve van de gedeeltelijke vernieuwing van den kade muur van de Buitenhaven. Dienovereenkomstig wordt besloten. 1G. Voorste! tol hel verleenea van een subsidie van E C00 aan de Commissie voor de voor- en nazorg van krankzinnigen "m. het district Delft (één cent per inwoner 's ja ars) Dienovereenkomstig wordt besloten. 17. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe Verordening op den Keuringsdienst van vee ©n vlaescli in den kcuringskring Schiedam Dienovereenkomstig werd besloten. 13. I ooistel tot vaststelling van een nieuwe Verordening op de heffing ©n in vordering van keurtoonen, van slachlloo- nen en andere rechten voor het gebruik of genot van het slachtlokaal, liet ver kooplokaal voor vleesch en den sterilisa tor ia het koui'ngsgebouw St. Anna Zus terstraat 21 te Schiedam. Dienovereenkomstig werd besloten, na een opmerking van den -hoor J. N, Hoek. 19. Voorste! tot vaststelling van een Verordening op de heffing en op do in vordering van besmettelijk© ziekten gelden. De hoeren J N. Hoek en mr. Kavelaars; maakten ccnige opmerkingen, die bcant- wooid werden door wethouder Slavenburg. Overeenkomstig het voorstel werd bcslo- ctn 7« JAARGANG ZATERDAG 23 JUL! 1938 Nd.40 BERICHT De groots uitbreiding van onsen, lezerskring tengevolge pan de door ons ingeslagen koers, noodzaakt ons om nogmaals uiteen te zetten, dat de Zaterdagsche Post een internationalen inslag heeft ge kregen. Al onze medewerkers hebben de beschikking thans over vlieg tuigen ea suizen ononderbroken, om den aardbol heen. Zoo werd deze week een noodlanding ge maakt ts Parijs. De redacliebureaux blijven echter als vanouds en voor ecu w ig gevestigd in het Cafeetje aan den Overkant. DE POSTBODE. BUITELLAND RUSSISCH-j A PANSCHE 'TOENADERING De spanning in het Verre Oosten, tengevolge van den onlangs verjaarden strijd tusschen China en Japan werd deze week nog vermeerderd door de geruchten dat in Rusland troepen concentraties plaats zouden vinden aan de Japansche grens. Hoewel het Russische spreekwoord: „Liever tien generaal: tegen dm muur dan een tegen Stalin" nog steeds in zwang is, schijnt men thans aan Japan te willen duidelijk maken, dat die ééne er dan toch nog maar is, en zoonoodïg een hartig woordje Russisch zal spreken. Al is de waarheid nog zoo snel. Met ambtenarengerecht achterhaalt haar wel. 4" STADSNIEUWS EEN NIEUWE ATTRACTIE In onze Tijdingzaal heeft de Postbode een hoekje afgezet voor de nieuwste attractie op het gebied van onschul dig amusement, het „Ballengooi-spel", een Nederlandse he vinding, waarop patent is aangevraagd. Trouwens het werkt ook patent en er is groote be langstelling Yoor. Deelname aan het vermakelijke spel staat voor iedereen open, behalve voor niet-iezers van de Z.P. Degene, die bij onzen portier Wüleni 163 nummers van ons weke- lijksch dagblad inlevert, mag een half uur „Ballengooien", In een groote houten bak zijn 379 cirkelvormige driehoeken uitgesneden, welke alle een letter hebben. Wie nu binnen een half uur het woord „Zaterdagsche Post" gooit is winnaar van den hoofdprijs, bestaande uit een serie gouden knoopsgaten in luxe ver pakking of (naar keuze) een opvouw baar week-abonnement op ons blad met gratis dageiijksche luehlverver- sching. Nu iedereen aan he-t „Ballengooien". Let op, volgende week trekking van den hoofd prijswinnaar! VIVE LE KING! Parijs, 23 Juli 193S. Onze Actualis meldt: Het is mij schier onmogelijk u de indrukken te beschrij ren, die ik heb opgeloopc-n van het k minklijk bezoek aan onze nooit volpn zen „hoofdstad der wereld". Ik moet raggen, alles was overweldigend! Telkenmale als er iets aan de hand was, heb ik mij op de gunstigste plaatsen opgesteld, ten einde zooveel mogelijk te kunnen ont dekken van hetgeen er eigenlijk zou gebeuren. Alles wat er gebeuren moest, is ook inderdaad gebeurd, dat ver zeker ik u, maar uw onderdanige ver slaggever heeft het niet kunnen con- slateeren. Bij de aankomst van den koning aan het station zou ik vast en zeker aanwezig geweest zijn. Ik had met een minister afgesproken, dat ik zijn jaquette en toegangskaart zou krijgen, maar de geheime politie bij den ingang wilde mij in zijn plaats met doorlaten en men geloofde niet eens, dat ik de nieuwe minister van pers en propaganda was in het nieuwe mmisterie-Daïadier! Er is ook inder daad een zekere stilstand gekomen in het getij van af- en aan vlooiende ministeries. Bij de rit van den stoet door de Champs Elysées had ik een telescoop opgesteld tusschen de beenen van drie rijen soldaten, garde repubficaine, en politie, maar toen de heele boel in de houding ging staan, werd mijn buis jammerlijk dicht geknepen, zoodat ik niets zag. Nergens kon ik naderbij komen. Overal stond ik midden tusschen de doodgewoonste volksTronters, die ge weldig veel schik hadden en onophou delijk zwaaiden met de papieren En- gelsche vlaggetjes en schreeuwden: „Vive Ie king" en dan een sprong omhoog maakten om hem te zien. Maar ik heb nog niemand gesproken die den koning gezien heeft, behalve dan op een foto in de „Samedï Soir". Pos geopend op het hoogste punt von Montparnasse. Romantische sfeer. Apachistisehe bediening, intieme dansvloer. Streng gesloten bar, Exquise jazzband. Eminente uitsmijter. IN „SOUS LA LUNE" ONT MOET IEDEREEN IEDEREEN ON PA R LE F R A N 9 A I S! Breng uw vacantia door in eigen land volg het voorbeeld van zoovolen! In Versailles probeerde ik of ik misschien een baantje kon krijgen als hellebaardier, docli het bleek, dat men daarvoor alleen betrouwbare Spahi's gebruikte. Maar van het afscheid van den ko ning en de koningin heb ik het neusje van de zalm meegemaakt. Duidelijk zag ik den grijzen hoogen hoed van den koning, voordat hij in dc- auto stapte. Ook een vitte schaduw van de prach tige robe van de koningin viel waar te nemen, maar dat zei mijn buurman Ik heb het zeil niet meer kunnen waar nemen. Mijn ontroering was te groot. Ik weet nu precies hoeveel knoopen er op de ruggen van de Parijsche politie-agenten zitten, en wat het VAN HET FILM AM ENT STERRENBAL IN HET KURHAUS MUe Madelief meldt: Vanavond ben ik op een speciale toegangskaart, die ik op mijn minzaam verzoek ten geschenke gekregen had van den directeur van een onzer bioscooptheaters ik zeg niet van wien, want dan zouden de heeren vast ruzie krijgen naar het Sterren bal in liet Kurhaus in onze heerlijke badplaats Skcvcnènzje geweest. Oh, ik zag er zoo leuk uil. Mijn haar was la Mae West gekapt, geweldig aardig. Een furore, dat ik ermee gemaakt heb, neel Mijn dïrecteurtje herkende me eerst niet, toen hij mij thuis kwam afhalen. Hij zei tegen me; Duifje, is Mademoiselle Madelief thuis, maar als ze niet thuis is, is het ook niet erg, hoor! Hoe vind u zooiets? Een guit, hé, mijn directeurtje. Maar, enfin, wij komen heelhuids op het bal. De heeren waren stemmig ENOCOMIEKE BERICHTEN achterlijk verschil b tusschen een oldaat en een garde républicaine. "daar het lastige is, dal mijn aanstaan de verloofde nu maar voortdurend zeurt over een zeer geslaagde imitatie van een Marie-Louise-ledikant, dat zij ergens in een warenhuis gezien heeft. En ik denk er vooralsnog niet aan te gaan trouwen. De groote vraag in een deel van de Parijschepers is nu, wat er gebeuren zal, als het volgend jaar Hitler op beraek. VAN ONZE Z.P. REISCLUB NAAR DE LICHTSTAD Groot was de animo bij onze reis lustige leden om deze week naar Parijs te gaan. Onze bussen reden af en aan. Iedereen was opgetogen over hetgeen hun geboden werd. Klachten waren er zoo goed als niet, behalve van drie dames, die haar man ver loren hadden. De reisleider is nog met het onderzoek bezig, zoodat wij daar over vooralsnog geen inlichtingen kunnen verstrekken. gekleed, precies in de kleuren van het bioscoopdoek, zwart-wit, echt atttent. OJi ja, ik was bezig te vertellen hoe ik eruit zag. Nou, dat begrijpt u, buitengewoon aardig natuurlijk. Na mijn haar komt mijn gezicht. Dat was heelemaal gemeckupl volgens de nieuw ste opvattingen van Elisabeth Aardig. Met echte wenkbrauwen, stel je voor! Daar moet je eerst weer aan wennen. En dan mijn japon, een droom van kant h la Dcnlelle met elegante ver chroomde stangen om de taille, die erg hoog gehouden was. 't Is trouwens heel modern een hooge taille. En onder de kant droeg ik een creatie van Pi- randclli, een zeer geslaagde combinatie van een geanlenneerde paülettevorm met rigor morlusplissé en cioisonné- passemenlen in v-vorm. U kunt zich wel voorstellen, dat ik de clou van den avond was. Het was er bizonder aardig. En een sterren dat er waren, ik heb er den geheelen avond naar zitten kijken. Mijn directeurtje heeft ze mij allemaal aangewezen. Maar de meeste namen ben ik weer kwijt. Er was een Venus bij, een Sa turn us, een Mars en ik weet al niet meer. liet was ook al zoo laat. TOER DE FRANC 't Is werkelijk een heele toer om den franc zoolang op peil te houden, zooals thans reeds maandenlang ge beurt. Zooiels moet men niet te licht schatten. Elke dag is als het ware een étappe op den weg, die naar het eind doel voert. Een nadeel daarbij is wel, dat de munt ook de franc tegen woordig rond is, zoodat zij heel ge makkelijk aan den rol gaat. Maar tocfe heeft het er den schijn van alsof de franc boven de Nederlandsche munt weer een onmiskenbaar voordeel heeft, waardoor hij niet zoo snel ou moeten rollen. Hij moet namelijk alles alleen doen. De gulden heeft daaren tegen nog een achterwiel. En loch rolt hij niet. WEER EN ONWEER. Wat brengt de zomer? {Van onzen weerkundigen medewerker) Mijn berekeningen kloppen al aardig. In ieder geval is hot, volgens ruwe schattingen, dit jaar ook weer zomer, hoewel het niet te warm en tocii ook weer niet te koud was, Mijo regencijfers zijn doorgeloopen, zoodat de uitkomst daarvan nog openstaat. Misschien kom ik hear nog tegen, dan zal haar ze dichtdoen. Overigens geen nachtvorst. De Zondagen zullen wel meevallen, hun aantal zal gelijk zijn aan dat van verleden jaar. EEEBBSESaESEEiiIEESSESISE®® WAAR LOGEER IK f asaaasiSBaESEaSEBKEESEiïiES Annex restaurant en bar 100 kamers, -10 suites. 150 ledden waarin Napoleon gesiapen heeft; 20 "L service. 200 uitsluitend Napoleon-braden. Lift en ascenseur, telefoon; goedkov.tr, billijk en niet duur. Grill-room Dancing 500 kamermeisjes; 50 liften 804 kellners; 39 obers dag en nacht geopend JL I t M e 'rr^t O! 4»lk

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6