De aanslag KATTE NO G F I J 1 Een aardige vouwprent Èk h wetenswaardigheden. i door Iet Hoogers. De deur sloeg dicht achter de rug van mijnheer Merkman, den. onderwijzer van de zevende klas. De jongens begonnen di rect met elkaar te fluisteren en praatten door elkaar heen. Er hing iets bijzonders in de lucht, dat kon je direct merken. Frits, de grootste jongen van de klas. ging op het podium staan en zei: „Jongens, hst doet er niets toe, of we zo geheimzin- ■jiiig doen, daar komen we niet verder mee, We moeten wraak nemen, want het is reu- se onrechtvaardig, dat Henk zon bende strafwerk heeft gekregen. Dat is gemeen van mijnheer Merkman." Juist, we moeten wraak nemen", riepen de jongens. „Ja maar, Henk had toch ook zijn boek vergeten, dat is toch waar...." probeerde Hans, "het zoete jongetje nog even. „Dat doet er niets toe", zei Frits. „Zo'n bende strafwerk alleen omdat je je boek hebt vergeten? Dat zou nog mooier zijn!" „Bravo!" brulde het koor. Op dit ogenblik kwam juist mijnheer Jansen de klas bmnen. Iedereen rende naar zijn plaats, alleen Frits bleef staan en vergat zelfs van het podium af te gaan, „De zevende klas is de rumoerigste klas van de hele school", zei mijnheer Jansen „Dat gaat zo niet langer. Ik zal het aan mijnheer Merkman zeggen en dan nog eens apart praten over Frits Hengelveld. Ga zitten!" „Alle mensen wat was hij boos", zei Henk verschrikt, toen mynheer alweer uit de klas was weggegaan. „Ik ben al bang voor het volgende uur. Wat zal hü woe dend zyn!" „Doe toch niet zo kinderachtig", zei Frits. „Als iemand straf krijgt, ben ik het Maar we moeten onze wraak nemen. Weet je wat we zullen doen? Ik neem die spring veer uit de kast en leg dsare en krijtje op. Dan maak ik hem zo achter de tafel vast, dat als mijnheer met zijn vuist op de tafel slaat, het krijtje in zijn gezicht springt," „Prachtig! Wat een goed idee!" riepen ze allemaal. Frits haalde de springveer en maakte hem heel handig, vlak onder de rand van de tafel vast. Frits was erg knap in dergelijke dingen. Daarna ging de deur weer open en kwam mijnheer Merkman binnen Hij ging voor het podium staan. De jongens konden al aan zijn gezicht zien, dat mijnheer Jansen het hem al verteld had. Daar had je het al' „Mooi is dat! Alweer een klacht over-jul- lie! De zevende klas maakt deze hele school te schande. Als ik nog één klacht over jul lie hoor, blij"ven jullie allemaal om vier uur na." De klas was doodstil. Ze keken allemaal naar de veer. Als hij nu.,.. Nee, dat zou toch heus te erg zijn. Als hij in zó'n stem ming was! Rekenles kregen ze nu Het was het laat ste uur van de dag en daarna konden ze naar huis gaan. „Jan, kom voor het bord!" zei mijnheer. Zuchtend stond Jan op. Hij moest een heel moeilijke breuk oplossen Hij deed erg zijn best, want hij wilde proberen om mijnheer weer in een goede stemming te brengen. Maar hij vergiste zich toch nog en maakte een fout. „Fnts Molenaar, hoeveel heeft Jan teveel opgeschreven?" vroeg mynheer Merkman opeens. Frits schrok op, hy had zo aan de veer zitten denken, dat hy helemaal niet lette op wat Jan had opgeschreven. „Welke fout heeft Jan gemaakt?" vroeg mynheer nog eens. En toen hoorden de jongens plotseling een klein krakend geluid en direct daarna suisde het krijtje rakelings langs het hoofd van mijnheer en kwam op het bord te recht, precies onder het cijfer, dat Jan ver keerd geschreven had. Daarna viel het op de grond en brak in stukken. Het was plotseling doodstil in de klas. Niemand durfde zich te bewegen. Frits staarde naar de punt op het bord. Ineens begreep hij het en riep: „Er moet 143 staan, mijnheer. Jan heeft 4 teveel geteld!" Weer werd hel stil. Zou er nu iets vreselijks gebeuren? Nee, er gebeurde helemaal niets. Mynheer Merkman zei alleen: „Dat is goed, Frits. Voortaan niet meer zo dromen." Het verdere gedeelte van het uur ver liep rustig en de jongens slaakten een zucht van verlichting toen de bel ging Nu kon den ze weer naar huis gaan voor vandaag. Zodra mijnheer de klas uit was gegaan, liepen de jongens naar de plaats van Frits. „Geweldig aardig van Merkman", zei Henk, „om niets van dat stuk krijt te zeg gen. Dat hadden we niet moeten doen!" Daar waren ze het allemaal over eens. Het was toch eigenlijk wel flauw geweest, om dat met die veer te doen, „Daar had wel een ongeluk van kunnen komen", zei -Tan, Plotseling kwam mynheer Merkman weer in de klas. Hy had een uitdrukking op zijn gezicht, die de jongens nog nooit eerder gezien hadden. Hij ging voor de klas staan en zei: „Ik scheld Henk zijn straf kwijt", Hü sloeg het klassenboek open en streep te iets door. Daarna ging hij weer weg. De jongens waren stomverbaasd. 2ó ver baasd, dat ze niet eens op hun plaatsen wa ren gaan zitten, toen mijnheer Merkman binnen kwam. „Begrijpen jullie er iets van?" vroeg Henk. „Het is gewoon een raadseL ïnplaats dat hij ons nog eens dubbel straf geeft, scheld hy mij mijn straf kwijt." De jongens wisten niet, dat mijnheer Merkman nu glimlachend in de gang liep Want hy had de .aanslag" wel begrepen en ook waarom de jongens dat bedacht hadden. En toen had hy weer eens aan zijn eïgei schooltijd terug gedacht. EEN PAAR AARDIGE KUNSTJES GETALLEN. MET Hier Is een aardig getallenkunstje. Je mag er elk willekeurig getal voor nemen, van drie cijfers, als je er maar aan denkt, dat het laatste cijfer kleiner Is dan het eerste. We zullen er nu een paar bereke ningen mee doen en dan zal je zien, dat, welk getal je ook neemt, de einduitkomst altijd 363 zal zyn. Als voorbeeld nemen we het getal 856: 856 we keren dit getal om, dan ontstaat 658 en trekken dit van het eerste getal af, dan blijf over Dit getal draaien we weer om, dan krijgen we 193 891 en dit tellen we bij het vorige getal op, dan ontstaat 1089 Dit getal delen we nu door 3 en dan is de einduitkomst 363. Probeer het maar met elk ander getal van drie cijfers en je zult zien, dat het al tijd litkomt, als het laatste cijfer tenmin ste kleiner was dan het eerste. moet jullie eens laten zien hoe vlug je kan rekenen. Je schrijft op een stukje papier achter elkaar de getallen: 1, 2 3 18, 32, 64, 128, 256, 512, 1024. Nu kan jé deze getallen heel vlug by elkaar optellen, zonder dat je daarvoor de getallen onder elkaar schrijft. Je hoeft ze helemaal niet op te schrijven, maar kunt het makkelijk uit je hoofd berekenen. Dat komt, omdat elk getal, dat je opgeschreven hebt twee maal zo groot is als het vorige. Als je dan ook de einduitkomst wilt berekenen hoef je alleen het laatste getal, dus 1024 te ver dubbelen en er dan het getal 1 af trekken. Dus: 2 x 1024 is 2048—1 is 2047. Op een bloemententoonstelling in Chel sea kon men een rhodondendron bewonde ren, die 2.70 meter hoog was en 1500 bloe men had. In het jaar 1924 waren nog 104.000 In dianen in Canada en nu zijn er weec 114.000, Dus men hoeft niet bang te zijn, dat de roodhuiden zullen uitsterven. ut Trekvogels vliegen op hun trek meestal 200 tot 400 meter hoog. Maar het schijnt, dat er ook al vogels waargenomen zijn, dia 1000 meter hoog vliegen. Jullie hebben allemaal wel eens gezien, dat de ogen van een poes licht geven in het donker! Hoe kan het nu, dat kattenogen dat wel doen en onze ogen niet? Want ze zeggen wel eens van iemand, die groene ogen heeft: „Je hebt kattenogen", maar 1 is toch nooit gebeurd, dat iemand met kattenogen ook licht gaf in het donker! Als bij ons, de lichtstra len door de pupil (dat is het ronde gat in het zg. regen boogvlies) dringen, vormen ze op de achtergrond van de oogappel een klein beeldje, net als bij een fototoestel. De ze achtergrond van de oog appel bestaat uit een laagje met kleine cellen, die het beeld opnemen en verder naar onze hersenen voeren. By een kat gaat het licht door die iaag met cellen heen en valt dan op een twe- de laag, die helemaal glad is Hierop wor den de lichtstralen nu weer terug gekaatst. Elke kat heeft dus twee spiegels in zijn kop en kan daarmee het weinige licht van de schemering extra goed opvangen. Nu zou je misschien denken, dat een kat overdag dan toch wel erge last van het schelle licht zou mceten hebben, maar dat is helemaal niet waar. Een kat kan zelfs in de zon kijken, zonder erdoor verblind te worden. Onze ronde pupillen blijven altijd een beetje open, maar de spleetvormige kattenpupil kan helemaal dicht gaan. Daar om is het kattenoog van binnen gesloten, terwyl hij toch zijn oogleden open houdt. De spleetvormige kattenpupil dient om een klein stukje van de omgeving heel scherp van boven naar beneden te kunnen overzien. Zo 2ijn de ogen van een paard en ten koe bijvoorbeeld juist erop ingericht, dat ze een wijde kring, dus horizontaal, te gelijk kunnen overzien. Het regenboogvlies van een kattenoog is geelachtig. De geelbruine kleurstofkorrel- ijes houden het Uciit, a at naast de pupil door wilde dringen, heel goed tegen. Jonge katten hebben zuiver blauwe ogen en dat komt, omdat ze meestal In de mand of dicht by de moederkat zyn, zodat ze het licht niet zo schel opvangen, maar meer verstrooid. Daarom hoeft hun regenboog vlies ook niet 20 tegen het licht bestand te zijn. Want weten jullie hoe die blauwe kleur ontstaat? Wanneer licht door een half doorzichtig voorwerp op een donder- der achtergrond valt, schijnt ons dat blauw toe. Daarom schijnt sigarettenrook, die wij in de kamer zien, terwijl we zelf buiten staan, ook blauw. Dezelfde rook is geel, als we in de kamer staan en naar het raam kijken. De blauwe kleur van de hemel, komt ook doordat we door de doorzichtige luchtlaag van de aarde in de donkere ruim te van de wereld kyken. Mensen en dieren, die in het Noorden wonen, waar het licht niet zo schel en meer verspreid is, hebben dan ook meestal blauwe ogen en de mensen uit het zonni ge Zuiden lichtbruine of donkere ogen. Hier zien jullie Flip, Katrientje en oom Toon. Zie je wel hoe vrolijk ze kijken? Al leen oom Toon kykt een beetje verbaasd, want hy begrijpt nog niet precies, wat er gebeurt. We zullen eens een grapje met hen uit halen. We zullen het hoofd van oom Toon op de benen van Flip en op het lichaam van Katrientje zettenl Of het hoofd van Katrientje op het lichaam van Flip en op de benen van oom Toon, of het hoofd van Flip op de benen van Katrientje en het lichaam van oom Toon. We kunnen nog veel meer doen: het hoofd van Flip op de benen van oom Toon en het lichaam van Katrientje of wat je maar wilt. We hebben daarvoor alleen maar een m hd&Éï schaar nodig Eerst knippen we de hele plaat uit. Vooral niet langs de lynen, die over Katrientje en Flip lopen en ook niet over de stippellijnen. Nu keren we de plaat om, zodat de ach terkant boven Jicht en oom Toon, Katriea en Flip met hun gezicht naar de tafel kij ken. We vouwen oom Toon naar binnen (kyk maar op de tekening in het grote middenveld, daar kan je op zien, hoe je het moet doen). Daarna vouwen we Ka trientje of Flip daar overheen en tenslotte degene die nog overgebleven is. Dan ligt dus Kntrien of Flip boven. Nu knippen we haar (of hem) door langs de dikke lijnen, maar denk eraan, dat we niet helemaal tot aan het einde toe doorknippen, want dan valt de hele plaat uit elkaar. Jullie zien dan zelf wel wat er gebeurd is'

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8