De Wind rr verandert iets in België Blaast Radioprograama's lie internationale positie en militaire oefe ningen. Aanvallen die den persoon van den koning niet ontzien. J>e nimiwe or iënteering in gegeven door parlement en land Sport Atfifetiek Internationale wedstrijden te Londen SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE Gemengd Nieuws Verdronken Brussel. Toen wij, een tweetal maanden geleden, in Den Haag waren, ea met een Belgische personaliteit spraken over het op dat oogen MA aangekondigde be soek vaa koning Leo pold aan het Nedcrtandsche hof, vernomen wij zonder verbazing overigens, dat men er te Brussel eenigszins tegen opzag den datum bekend te maken waarop de koning naar Amsterdam en Ben Haag zou komen. Se reden was eenvoudig deze, dat men er saoh te Brussel rekenschap ran gaf, dat het te Parijs eenigszins kwalijk wordt ge nomen, waanneer de koning daar officieel afwezig blijft en niettemin officieel naar Nederland gaat. Se nieuwe oriënteering van de Belgische buitenlandsehe politiek, welke iedereen kent, en dagteofcent sedert de faracuse rede van den koning, wordt te Parijs op een zeer speciale wijze geïnter preteerd en angstvallig wordt aJles nage gaan wat er gebeurt en dat aan deze nieu we oriënteering vorm en gestalte geeft. Het bezoek aan Den Haag schijnt dus een van tïcze gebeurtenissen te zijn. In zekere Franschgezinde kringen, welke overigens niet moeten worden overschat aan be langrijkheid, is men er niet ver van af deze opvatting over te nemen, want wan neer het te Parijs druppelt, regent het te BrusselHet feit is slechts van "retro spectief belang en de eenvoudige reden, diai de neutrale onafhankelijkheids poiitiek, welke thans een dogma is geworden in België, onbetwistbaar beantwoordt aan wat de openbare meening in haar groote meerderheid verlaagt en verwacht. Indien wij me en en n daar te moeten over onderhouden, is dit hoofdzakelijk, omdat het nagaan van sommige readies in be paalde kringen een negatieve demonstratie uitmaakt, welke evenveel waarde heeft als positieve uiteenzettingen, In vele gevallen is het zelfs een demonstratie, die veel waarde heeft. Manoeuvres. keml bediendajarm-manoeuvres in «e garnizoenen van Bergen, Charleroi, Door- nik; belangrijke oefeningen van het ver sterkte Brass elsche garnizoen, de eene mot front naar het Zuiden en de andere front naar het Zuid-Westen, kaderoefeningen in Vlaanderen, steilingverkenningen o vei al met front naar het Zuiden. Men is neutraal of men is het niet. Men zal het slechts volledig zijn, wanneer versterkingen zullen gebouwd zijn te Bergen, Doornik, Char leroi, Ronse en als te leper alle wegen en bruggen zullen ondermijnd zijn. De form hiervan zegt alles. Het ia dus het bed tuide orgaan, dat aan de oefeningen een politieke be teek en is hecht en in zijn Franschgezindheid is het ten zeerste ver bolgen, omdat zij rekening houden mot een denkbeoidigen vijand die uit het Zuilen zou kunnen komen opzetten. De leidende personen van hel blad verblijven veelal te Parijs en bekijken de Belgisch© gebeurte nissen van daaruit. Baar kan men dus wel alles van denken. Critiek. van het parlement en van het land. Do zorg van België voor zijn onafhankelijk heid doet, zegt La Likje Belgiqué, de Fran- ache buren nadenken, en ook het feit dat België geen mill i oenen wil uitgeven om den Mnginotmuur verder te bouwen, wat niet naar den zin vaa zekere Fransch© levenmeeris van oorlogsmateriaal is. Dit debat, om het zoo te noemen, is niet zonder beteekenis. Het toont aan hoe er ien Zuiden van de Nederlandscho grens zeer veel is veranderd. P© Vlamingen moe ten soms verwonderd zijn te ontdekken hoe, op korten tijd", de opvattingen die zij steeds hebben verdedigd, officieel zijn ge worden. In dezen geest is het ook, dat sommige aanvallen moeten worden beoordeeld, die op het oogenblik in België worden gericht tegen generaal Van Overstractcn, den offi cier die sedert 193-1 het cool.net verzekert tusschen den persoon van den koning cn het ministerie van landsverdediging. Deze aanvallen vinden hun aanleiding m de oefeningen van het Belgische leger, welke in den laalsten tijd weiden gehouden nabij Oudenaerde en elders, met het front naar het Zuiden. Wij zijn niet ingewijd in de geheimen van de militaire strategie, maar het mag toch worden aanvaard, dat strate gische oefeningen, waarin rekening wordt gehouden met een denkbeeüdigen vijand, niet moeten worden afgezonderd van de politieke internationale positie, welk© het land inneemt. Dat is het overigens wat wordt kwalijk genomen. Zij die met leed© oogen hebben moeten vaststellen, dat België zich loswerkte uit een atmosfeer, om het niet anders te noemen, die bet tegen zijn wil in gewapende conflicten kon betrek ken, waarbij het geen werkelijk levensbe lang beeft te verdedigen, zien in de oefe ningen een uiting van deze nieuw© poli tiek. Een Franschtalig zoogenaamd' humo ristisch. blad, dat een groeten lezerskring heeft, en voor een groot deel ook gewijd is aan politiek, schreef het volgende: „Als de Fransehen het nu nog niet hebben ver staan, dan zullen zij het nooit verstaan. Sedert enkele maanden worden zij ultsto- DOOR. DONN BYRNE UIT HET ENGELSCH DOOR J, YAN P. 12) Oom Robin's brieven waren vol wijs heid, „Ja, lees maar boeken, jongen. Een slecht ontwikkeld! man voelt zich altijd achter in den omgang met mea=chen van i.i'ent en aan boord kun je'meer lezen e". denken dari op een universiteit. Ik neb een pakje voor je klaar als je weer hier komt; Hakluyt's Reizen en eeu go ..-de Marco Polo. En het nieuwe boek van meneer DickensThe Haunted Man. En er is nu een nieuwe groote schrijver, die je niet moet overslaan, zijn naam is Thackeray." En dan was er het biljet v..n de Bank van Engeland, „uit vrees dat je het bij een speciale gelegenheid noodig mocht hebben en je ij gebrek eraan ongelukkig zou voelen," Goede oom Rohm. Eu ahn ©en flits van gevoeligheid als een regenboog. „God zegene je en beboeoe je, mijn broer's zoon." De brieven van oom Robin placht hij te begroeten met een glimlach en misschien iret ietwat vochtige oogen, die van Alan Donn met een grinniken al-of zij van een i ouderen lioer waren, maar de hrievea van zijn moeder nam hij op met een kilte, Degene, die de ontwikkeling van de ge beurtenissen hier volgt, vindt er alleszins een aanwijzing In Herhaaldelijk is in den laatsten lijd door minister Spaak nog de internationale positie van België bevestigd geworden. De kritiek die uit den laten wij zeggen Franscbgezmden hoek komt, maakt duidelijk, dat de strategische opvat tingen van den staf in dienst van deze positie wordt gesteld. Deze kritiek gaat zeer ver en spaart noch de legerleiding, noch den persoon van den koning, die wel iswaar niet bij name wordt genoemd, maar duidelijk wordt bedoeld. Het wordt voorge steld alsof, sedert generaal Magiinse, de opperbevelhebbers hot steeds hebben aan boord gelegd om Frankrijk onaangenaam te zijn. Generaal Nuyten, zoo heet het, die generaal Galet opvolgde, wou zich niet onderwerpen aan de inzichten van den toenmaligen minister van landsverdediging. Devèze en vertrok. Van de eerstvolgende regceriogscrisis werd dan gebruik gemaakt om Devèze aan wal te zetten. Dat er een zekere wrijving bes'aan heeft tusschen Devèze en andere, verantwoorde lijke personen is een openbaar geheim en er wordt verteld dat ,de opvattingen van Devèze niet strookten met die van den koning. Dat kan echter niemand bevestigen. Doch thans wordt voor goed te velde getrokken legen den geest, die Devèze van het ministerie zou hebben verwijderd en die nu een beleid' wil doorzetten waarmee de „Franschgezinden" het niet ©ens zijn. De koning in het gedrang. Generaal Van Overstraeten, den man die het contact verzekert met den koning, wordt een lyrannieke invloed toegeschreven en de orienteering van de legeroefeningea, de volledige motoriseering van het leger, de verzaking aan den bouw van het fort te Sougné-Remouchamps, wordt aan zijn invloed toegeschreven," een in viool die worth uitgeoefend „namens het Hof", Het „Hof" dat .is de koning. En zoo wordt verder gegaan en wordt de koning zelf in het gedrang gebracht, waarbij dan te vens de overweging wordt ten beste gege ven, dat dit alles is fe wijten aan den in vloed van de Vlaamsche opvattingen, die bewerkt worden door pro-Duilsche invloe den. Het feit dat generaal Van Overstraef<m, goed Nederlandsch is gaan leeren wordt er ook al bij te pas gebracht. Niet zonder beteekenis. De nieuwe orienteering van do mils'ai re oefeningen zijn ingegeven door beslissingen die op vrees geleek. Hij vond het ver velend ze t*e openen; het was als een onplezierige plicht. De werkelijkheid aan haar was altijd een verkillende teleurstelling, maar het dToomen over haar was een hooggespan nen verwachting. En op donkere wateren van de Chmeesche zeem, of ge,luiende de nachtelijke wachten bij de Azoreti, waar de hruinvisschen in het lichten der zee speelden, kwam er verandering ia de kenni-, die hij van haar had. Al baar spiritueel e, al haar mentale hoekigheid vervaagden tot bevallige lijnen en orn haar dichte lippen speelde een glimlach, als ©cn bloem, die open gaat en haar oogen, hard als diamanten, openden zich en werden vriendelijk als een .verlicht huis. En de vreemde dingen van het hart kwamen uit, als kleine schuwe konijntjes, of als de jonge bruinvi-schen, die zich koesterden in dat vriendelijke beeld. En ae dingen, die zij samen wisten, maar die men niet kon zeggen, maal alken aan voelen, zdoals de primula's in de lente worden aangevoeld, niet gezien, niet aan geraakt, zelrs nauwelijks geroken, alleen maar aangevoeld... De aarzelende diepe gedachten, die hij dan zei te en het waar- th'ge, glimlachende antwoord, of zelfs -de druk van de hand er> de buiging van den schouder... En de mensehen, die hij ontmoet'© en die hem over zijn moeder vroegen en wien hij niets kon antwoorden, zoodat zij hem dom en onachtzaam vonden... Maar, wat Prachtige prestatie van Bon man en Kart Banmgarten. Een kleino groep Nededandsche athlo- ten liceft gisteren deelgenomen aan de in ternationale alhJetsekwedstrijden, welke tor gelegenheid ran Bank Holiday in het White City Stadion te Londen werden gehouden, Bouman kwam uit op den hal ven mijl en wist na een fraai en wedstrijd op de derde plaats beslag te leggen achter Woo- derson en den Italiaan Lanzi. Voor Bou man werd een tijd van 1 min. 53 sec, ge noteerd, waarmede hij het Nederlandsen record, dat sedert 7 Juni 1936 met een tijd van 1 min. 59.1 sec. op naam van Tackema stond, gevestigd te Amsterdam, zeer aanzienlijk verbeterde. Helaas zal dit record niet officieel kunnen worden er kend omdat er slechts één of fid ede tijd- waamemer voor Bouman aanwezig was. Een. halve mijl is 8015 meter en dus heeft Bouman ook het Nedcriandsch re cord op de 800 meter verbeterd, dat op zijn eigen naam stond met een tijd van 1 min. 54,2 secc,, gevestigd tijdens de inter nationale .ithletiek'.vedsirijderi te Be.iijn op 19 Juli jj. voor 4 h'2 meter mag men zeker 0.3 of 0.4 sec. aftrekken, met andere woor den Bouman heeft de 800 meter in 1 min. 52,6 sec. afgelegd, een prestatie, welke hem stempelt lot een der beste 500 meier loopers van Europa. Ook dit record zal niet officieel kunnen worden eikesi-l, om dat natuurlijk ook hier één tijdopnemer onvoldoende is. Wocderson leg.«e den hal- vc-n mijl af in 1 min. 50.9 sec. hetgeen een nieuw Britscli reooru beteehemte. Tweede was Lanzi, Een spannende s'rijd vond plaats op do 100 yards, welk nummer met tegenwind werd geleopen. waardoor de tijden niet zoo bisouder fraai werden. Dc Amerikaan P. Walker werd eerste in 9.9 sec., gevolgd door Osendaip, voor wien 10 sec. precies werd opgenomen. De Trekvogelman liet den Italiaan Mariani «achter zich. Ook op de 220 yards was het gesecht bizonder spannend. Opnieuw moest Osen- darp om de overwinning met Walker vech ten. Op ongeveer 40 meter voor de finish, toen onze landgenoot zeker 2 a 3 meter voor den Amerikaan lag, hield Osendarp iets in .waardoor Walker, die een prach tige finish had, nog juist de eerste plaats kon bezetten. Het verschil bedroeg slechts enkele centimetere. Voor beiden, werd 21.7 sec. genoteerd, geen bizondei" fraaien tijd dus, wat ook voor een deel toe te schrij ven was aan de kersversche baan, welke onder leiding van Kreigsman in het White Stadion was gelegd. In piaats van de 120 yards borden werd de 110 meter geloopen, dit op verzoek van de deelnemers zelf. De Amerikaan Tofmïeh werd eerste in 14.G sec.; onze landgenoot Brasser eindigde als vijfde, in een lijd', weike ongeveer 15 sec. zal heli- ben bedragen. De strijd op den kwart mijl was bizon der spannend. Brown, de Engelsche rnid- WOENSDAG, 3 Augustus 1938, Hilversum I, 1875 ea 415,5 M. ARA-uitzending. 10.00—10,20 v m. en i.30- 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoon. (Om circa 810 Be richten). 9.30 Causerie. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Con tinubedrijven 12,00 Gnunofoon (Om ca, 12.15 Berichten). 12 30 Lsmendda-Sep ic t 1.151.45 Gramofoon. 2.09 Gramo- foc«. 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gra mofoon. 600 De Ramblers- 6.25 Arbei ders Muziekvereen. „De Pionier", Gou da. 7.00 Gramofoon. 7.06 Esrneralda- Septet m.m.v. solist. 7,308.00 Cau serie. 8.05 Berichten. 8.20 VARA-Orkest m.m.v. solist 9.00 RadiotooaeeL 9.30 Gramofoon (Om 10,00 Berichten). 10.30 Orgel. 11.00—12CO Gramofoon. Hilversum II, 391,5 M. NCRV uitzending. 6.307 00 Onder wijsfonds voor de Scheepvaart 9.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Be richten, gramofoon. (9.30—9 45 Geluk- wenschenh 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoon. 11.15 Ensemble. (1200 12.15 Berichten). 1100 Orgel. 2.00 Re portage. 3.15 Gramofoon. 3.45 Christe- lijki. Lectuur 4.15 Gramofoon. 4.45 Ge- iukwensehen. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoon. 6.30 Taalles en cau serie. 7.00 Berichten. 715 Gramofoon. 7.45—8.00 Reportage 805 Berichten. 8.15 Nf-oerd, Herv. Kerkkoor, Nijmegen, cle Arnhemschc Orkcstrereen. en solis ten. 9 45 Causerie. 10.15 Berichten. 10.20 Gramofoon ca 11.5012 20 Schriftlezing Droftwich, 1500 M. 11.25 Gramofoon. 1155 Orgel, 12.25 Va riété-orkest. 12.50 Harpkwintet. 1 20 Or kest m.m.v solist. 2.20 Gramofoon. 2.50 Piano. 3.20 Folkloristisch programma. 4.20—5.10 Vesper. 5.20 Gramofoon. 5.40 Bert Murrays Band. 6.20 Berichten. 6.45 Orgel. 7 20 Causerie 7.40 Orkest. 8.10 Vroölijke voordracht 8.20 Variété-orkest en solisten. 8.30 Operette. 9.20 Radio- toeneel 9 50 Eddie Carrolls Band. 10.20 Beriiliten. 10.45 Piano 11.35 Oscar Ra bins Band 11,501223 Jazzmuziek. Radio Paris, 1648 M. 8.10—9,20, 10,10 en 12.35 Gramofoon. 1.50 Zang 205 Gramofoon. 3.23 Zang. 3.35 Gramofoon. 4.20 Viool. 4.35 Zang. 4.50 en 5.20 Gramofoon. 6.50 Piano. 7.05 Gramofoon. 7.20 „Don Juan", 10.50 11,05 Gramofoon. Keulen, 456 M. 6,50 Amusementsorkest 8.50 Oresi. 12.23 Orkest. 1,35 Grarnofoon. 2.30 Populair etmeert 4,20 Militair orkest 6,50 Zang. 7.20 (I 'amofoan. 8.80 Orkest en piano duo. 10.35 Gramofoon. 10.50 Ittein-or- kest m.m.v solist. 12.20—3.20 Gramo foon. Brussel, 322 en 484 M. 322 M. (Vlaamsch) 12.20 Gramofoon. 12.50 en 1.30 Kleinorkest 1.50—2,20 en 5.20 Gramofoon. 7,23 Orgel. 8.20 Cel lo-kwartet en gramofoon. 9.20 Orkest m.m.v. sotist, 11.0011.20 Gramofoon. 484 51. (Fransch). 12.20 Gramofoon 12.50 en 1.30 Orkest 1.50—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoon. 8.50 Symphoaaie- coucert m.m.v. solist. 10.30—11,20 Gra- mofcon. Deutschlandsendcr, 1571 M, 7.20 „Don Juan" (Om 8.20 Berichten) 10.05 Voordacht 10.20 Berichten. 10.35 Sporlrcporlage. 10.50 Cello en piano. 11.05 Berichten. 11.20 Kleinorkest ©ri solist. 12.20 Orkest. 1,15 Tijdsein. 1,26 2.20 Concert. Woensdag, 3 Augustus. Programma 3. Keulen 8. Parijs Radio 10.20. Radio P. T. T. Norit. 12.05 Brussel (VI., 12.20 London Regional 2,20. Brussel (VI.) 5.20. Kouten 6.50. Parijs Radio 7,10, Keulen 10 50. Parijs Radio 4.20. London Iieeio- nal 4,35. Programma 4. Brussel (VI.) S. Diversen 9.20. London Regional 10.35. Droitwich 12.25. London Regional C.45. Droihvich 7.40. London Regional. 9.20. Droitwich 9.50. frogramma 5. Luxemburg 8,20. Luxemburg of diversen 9.20. Luxemburg 10.35. Keulen 5.50, Lon don Regional 6,20 Luxemburg 6.45. Keu len 7.20. Luxemburg S.Ö5. Brussel (Fr.) 8.50. Luxemburg 10.25. deiiafsiandslooper, vestigde een nieuw Britscli record in den uitstekenden lijd van 47,6 sec. Kara Baumgarten werd vierde achter Fritz en Herbert. Officieel werd voor hem geen tijd opgenomen, doch de leider, de T. T. C'.-voorziUer, de heer G, A, Bur- ger, noteerde ongeveer 48 sec., waarmede de Hagenaar dus aanzienlijk beneden het Nederiandsch record van ir. Paulen, dat sedert 1924 op 50.5 sec. staat, is ge bleven Ook dit record van Kar! Baumgarten zal natuurlijk niet kunnen wenden erkend, door liet gebrek aan offïcieele tijdopnemers. Bij het hoogspringen werd Spanjerdt vijf de met een sprong van 1.75 meter (5 voet en 9 inches). Lulkevoïd bezette eveneens de vijfde plaats hij het speerwerpen met een worp van 57.71 meter. kon hij werkelijk zeggen? En eens sprong hij in de Goll van Biskaye een kajuits jongen na, die over de rec.ing was ge vallen en in Plymouth had de moeder van den jongen hem bedankt, omdat bij het leven van haar kind had gered: „Je moe der zal we! trotsch op je zijn," had de oude vrouw gezegd. En de werkelijkheid van de harde Fransche vrouw kwam tot hem als een slag in hot gelaal. „Christus, a's ze het eens was," riep zijn hart, maar de afgebeten kleine Schofsch-tersehc stem antwoordde: „Ja, ik deuk van wel." En weer kwam dan de teedere stem ming over hem en dan kwam er een bii:f van haar, eindigend met dal rauwe bevel, oat was aL eeu vlaag va.i een urceJen «term in haar eigen leven, waarin rijn vaocr was ondergegaan: „Bid God je rein in lichaam en zie. te houden." Cn veer thuis varend, bleef in liet zachte flu Lieren van den wind door het w.-pd en het lichte lachen van het water aan den boeg weer de droom-moeder van de nachtelijke w,achturen hem bij, totdat hi,- bij zichzelf zeidc, dat de werkelijkheid zeker vai«ch was en dat zij aan het tuin hek op hem zou wachten inot eer groote diepte van vriendelijkheid in de oogen en met armen, warm als zonneschijn én een boezem, waar een jongen even zijn hoofd kon neerleggen, na de groote hardheid van de vreemae plaatsen. Maar de vriendelijkheid kwam niet van haar; zij kwam van Robin More, die den tuin sneller doorliep dan zijn waardig heid hem wei veroorloofde. „Is alles wel, Jongen kon niet zwemmen. Gistermiddag waren ecnige jongens tus schen Oppenhuizen cn Sneek aan het zwemmen in een put, waaruit zand wordt gegraven voor den aanleg van den rijks weg AfsluitdijkHesrenveen. Een van de jongens, de 16-jarigo L. de II. uit Sneek, die niet kon zwemmen, kwam in een gedeelte, waar tien meter water stond. De jongen verdween in do diepte en kon niet meer worden gered. Het lijk Is in den loop van gisteravond opgehaald. W»v -wt** kleine Shane? Is alics goed met je? Je ziet er goed uit, maar je bent toch niet ziek geweest, kleine baas? Zeg eens, je bent toch niet ziek geweest?" Of zij kwam van Alan Doun met zijn snuivend lachen: „ClnLtus, ben je weer thuis? En al die brave kerels, die op zee verloren raken. Ja, ja, des duivels binders hebben des duivels geluk, lia, ha, jochie, laat eens voelen A Rigli O, koning der Genade, maar je bent een mager jong. Moray, Nellie, Cassia, tliee en verduiveld vlug ookt" En dan kwam zijn. moeder de kamer binnen als een kille wind', of als een magere geest en dan kwam er esn kus op den wang, een koude, nauwkeurige pik als van een vogel. En dan: „lleb je een goede reis gehad net alsof zij zei de: „Denk je, dat het zal gaan rege nen?" „O, goed', naar de hel ermee," zooals Alan Donn zeide, toen hij zijn slag naar de laatste green verknoeide voor een of ander kampioenschap. „Wat je nooit ge- bad hebt, kun je nooit verliezen." Ja, waar genoog; wat je nooit gehad! hebt, kun je eigenlijk niet verliezen. Ja, daar zat veel waars in, juist, maar... Jongens deiiken lang na... II. Daar zijn oom A!an ergens in Schotland op co hertenjacht was en eerst over ©enige dagen thuis zou komen eii oom In een kuil geraakt. Om acht uur is gisteravond in een door de kanalisatie afgestaan gedeelte van de Maas onder Reek de 18-jarigo A. L., die met enkele vrienden aan het baden was, in een kuil geraakt en verdronken. Pogingen om door kunstmatige atlemlia- ling de levensgeesten op te wekken, had den. geen succes. Een bloedige bruiloft in Turkije. Een bruiloft, welke twee vijandige fa milies tol elkaar moest brengen, is uitge- loopen op een bloedig gevecht, waarin de bruidegom werd gedood. Beide families waren houthakkers in het Zuiden van Turkije en leefden sedert ja ren in bloedwraak. Tenslotte besloot men zich te verzoenen en de zoon van het eene familiehoofd te'doen huwen mtet do dochter van het andoTC hoofd. Tijdens het bruiloftsmaal ontstond een twist en de gasten gingen elkaar met messen, revol vers, geweren en flesschen to lijf, In to taal werden vier personen gedood en velen, gewon#. De politie heeft do voornaamste onrust zaaiers gearresteerd. Zij zullen worden gebracht naar plaat sen, welke duizenden kilometers van hun geboortegrond zijn verwijderd: Ernstige brand te Oostende. Een zeer ernstige brand te Oostende, die een schade van ruim 2 mBlioen frauds ver oorzaakt, heeft, heeft gedeeltelijk ©en op slagplaats vernield, waar 600 ton hennep, en olie lagen opgeslagen. Robin, in Parijs was, besloot de jonge Shane, nu do Goban Saor in Dundalk was binnengevallen om een lading onge bleekt linnen in te nomen, ©enige da gen daar te blijven, voordat hij naar het Noorden reisde naar dc valleien van An trim. Hij voelde, dat hij het huis te Cus- liend'lm niet kon. betreden nu alleen zijn koude, stijve moeder daar was, zoodat hij d'c gastvrijheid van eeu mede-teerling aannam. liet was op een landelijke danspartij gedurende dozè paar dagen, dat hij Moyra Dolan ontmoette. Eeu lange jonge vrouw mei bruin haar en dc uiterste blanke luid, die met rossig haar gepaard gaat, met staat voor oogen, bezat zij een gratie ca houding, die haar onderscheid fe van de andere boerenmeisjezooils eei koningin zou kunneu spelen voor slaaf en toch zich zelf verraden als eea koningin. Er waren andere meisjes, even aardig, met hanr als vlas en oogen als Wauw water, of met hanr als een vage blauwe wolk en oogen als eon veeg houtskool, mi ar geen van hen had! haar tanden, haar smalle enkels, haar lange, gevoelig© handkar. Een droppel adellijk bloed' van den tijd der Stuarts was in dat geharde boeren geslacht gekropen toon deze op weg war ren naar den nederlaag aan de Royne... In Londen of Dublin had zij misschien, niels meer geschenen dan een aanlig ka mermeisje, maar in Noord' Loutli was zij een koningin... {Wordt vervnfo

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6