EERSTE BLAD. WAT DOET PRAAG? Maandag 15 Augustus 1938 buitenland De plannen van de Tsjechische regeering tot oplossing van het nationaliteiten-vraagstuk Dé toestand in het Verre Oosten Engeland Hongarije m Vereenigde Staten Gemengd Nieuws Drie personen gewond Tel No. 69300 (3 fijnen). 91ste Jaargang, BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAttEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 531!. Het beste wat ten opzichte van den toestand in Tsjecho-SlowaMje gezegd tan worden van de vorige week js, dat we derom een week voorbijgegaan is, zonder dat bet tot een breuk is gekomen. Het zou echter «onjuist zijn te erkennen, dat men geen stap dichter is gekomen tot een over brugging van den kloof. De aanwezigheid van Runcimau heeft tot dusverre geweikt bJs een rem op de extremisten van beide kanten. Eir zijn echter aanwijzingen, dat Berlijn ongeduldig wordt en dat de Tsjechi sche nationalistische gevoelens eenïgszïns beginnen de overhand te krijgen. Aan Sudeten-Buifsche kant beslaat er niet de minste neiging tot matiging van de eischen en wanneer de Sudeten-Duitsdhers niet opzettelijk provoceerend ziju opgetre den, hebben bun vrienden in Duifschland in bun plaats hun gevoelens gelucht door een campagne van uiterste heftigheid On der deze omstandigheden is de atmosfeer heelemaal niet gunstig voor onderhande lingen en kan de tijd een factor vormen, die in gutisfigen of ongunstrgen zin kan werken, al naar de ver van Praag werkende invloeden. Runciman, die Zaterdag Sudeten Duiische industrleelen ontvangen heeft, beeft het weekend buiten doorgebracht. Gisteren en vandaag varen alle regeeringsbureaux ge sloten, 1 Inlichtingen uit officteele bron noemen de volgende bizonderheden van de regee- xingsontweipen ter oplossing van liet Su- deten-Duitsche vraagstuk. De ontwerpen berusten op de grondwet. Be regeering is van meening, dat de grondwet, wanneer zij vertegenwoordiging der verschillende nationaliteiten mogelijk maakt, dozen nationaliteiten de gelegen heid geeft baar wenschen kenbaar Ie ma ken. De bevoegdheid der provinciale bh sturen zal worden uitgebreid ten kosle van die van de miaisteriën van binnenland sche zaken, onderwijs, landbouw, sociale voorzorg, handel, nijverheid en handnijver heid, Be provinciale landdagen zullen de tegenwoordige provinciale vertegenwoordi gende vergaderingen vervangen. Deze landdagen zullen worden verdeeld, in nationale afdeelingen, Duitsche afdeelin- lingen voor de kwesties, waarhij de Duit sche bevolking belang heeft, en Tsjecbiscllie afdeelingen. Deze afdeelingen zullen de ga rantie hebben, dat haar besluiten niet «on gedaan worden gemaakt door de landdagen waarin zij een minderheid Vormen. Be uitvoerende organen der nationale afdeelingen zullen de presidentschappen zijn, Be provinciale regeeringen zullen uit den landdag gekozen worden. Zij zullen bestaan uit leden der verschillende natio naliteiten voor de behandeling der vraag stukken, die deze nationaliteiten aangaan. Economische, sociale en financieele vraagstukken zuDen door speciale commis sies worden behandeld. Er zullen waarborgen gegeven worden, die de onderdrukking van een nationaliteit door een andere onmogelijk maken. De strijd aan het Jaiiglsetront Het eenüum van den strijd tusschen de Chineezen en Japanneezen heeft zich ver plaatst naar den Zuidelijken oever van de Jangise, boven Kioekiang, waar de Japan neezen een epmarsch in Zuidwestelijke richting, naar Jocitsjang, hebben ingezet. Volgens de Clriacesehe militairen is de Ja- pansehe opmarsch tot staan gebracht op enkele kik,rn-eters ten Westen van Joeit- sjang. ;jf Japansche oorlogsschepen, lig gende buiten Kiangkoe, die trachtten de ri vier op te varen, zijn door het vuur van de CbineescliO batterijen gedwongen zich terug fa trekken. Be toestand aan hol front van Kioekiang zon kalm zijn. Cliince«che mi'ifaire autoriteiten zijn van mecning dat de Japaiötoozen hun voor naamste offensief op Hankou zullen 'uit stellen tot den herfst. Men is verder van meen in g, dat de Ja pansche aanvallen er slechts op gericht zijn vast te slellen hoe sterk de Chineescho troepen zijn, die de stad verdedigen. In sommige kringen schat men hun aantal op ongeveer een millioon. Be Japanneezen hebben gisteren opnieuw een aanval ondernomen langs den groeten weg van Kioekiang. Er wordt lievig ge voelden in bet heuvellandschap ten Oos ten van Joeitsjang. Gemeld wordt, dat hij Kioekiang nieuwe Japansche troepen zijn aan land gezet De vrijwilligers-kwestie Franco's antwoord binnenkort venvacht.' Reuter verneemt, dat in Londen, de ver zekering is ontvangen, dat generaal Franco binnen enkele dagen aal antwoorden pp het Brifscm, voorstel tót terugtrekking öêr vrijwilligers nit Spanje. 1 Het Russisch-Japansch -conflict Protest van Libvkof bij 'Sjigè-: mltsee. Wapensülstihd" lp ge-' vaar? - - De Russische volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken, Litwinof, heeft' Zat ér-" dag hg den Japanschen ambassadeur, Sjige- mitsoe er tegen geprotesteerd, dat volgens berichten van den generalen staf van het roode leger in het Verre Oosten de Ja pansche troepen zich in het tot dusverre omstreden gebied van Tsjangkoefeng schul dig gemaakt hebben aan een nieuwe schen ding van de Sovjet-Russische grens. ,De Sovjet-Russische regeering is van meening, dat deze gebeurtenis oen schending vormt van de overeenkomst van 10 Augustus, waarbij beide partijen overeenkwamen de vijandelijkheden te staken met behoud van de tot dien datum ingenomen positie. Litwinof voegde hieraan toe, dat, wan neer dit nieuwe incident niet wordt op gehelderd, de Sovjet-Unie zich niet meeir aan de overeenkomst gebonden kan ach ten. Sjïgemitsoe verklaarde daarop dit pro test van de hand te moeten wijzen. Hij had' geenerlei berichten van dien aard ont« vangen. Alle door hem ontvangen berich ten bevestigen veeleer, dat de militaire ac ties volledig gestaakt zijn en dat er ab solute rust heersckt in den sector van Tsjangkoefeng, waar tusschen de wetfer- zijdsche onderhandelaars reeds een voor- loopige overeenkomst tot stand gebracht is. Hij, Sjigemitsoe, zou echter desondanks Tokio om onmiddellijke inlichtingen ver zoeken. Tegelijkertijd echter moest hij ook de Sovjetregeering verzoeken hij haar ver antwoordelijke mititaire leiders in het Ver re Oosten een onderzoek in te stellen. De troepen SO meter terugge trokken. Uit Seoel wordt door Domei gemeld, dat de Japansche en Russische troepen, in overeenstem,.ling met de bepalingen van den wapenstilstand, 80 meter van den heu vel Tsjangkoefeng teruggetrokken zijn. Gis ternacht is de laatste hand gelegd aan de overeenkomst. Kaarten geven de positie der troepen aan op het oogenblik van be ëindiging der vijandelgkheden De mititaire maatregelen in West-Duitschland De Britsrlie pers «ver dc Dnït- sclic manoeuvres. Renter meldt uit Londen; De Duitsche manoeuvres trekken de aan dacht van de geheele Britsche pers. De News Chronicle verlangt dat de regeering het land de naarheid zal zeggen over de alarmeerende geiuchten van het weekeinde. Het blad verklaart verder, dat officieeie kringen te Londen gisteravond voor het eerst hun «onrust lieten blijken. De Daily Telegraph schrijft dat, Duitsch- land niet verbaasd moet zijn, dat zijn bu ren een zekere onrust aan den dag leggen Het is misschien normaal manoeuvres te houden, het aanleggen van versterkingen in het Rijnland ie versnellen en reservisten onder de wapenen te roepen, doch het is niet normaal de reenden medo te doelen, dat zij niet op den vastgeslelden datum naar huis kunnen gaan en alle mannen he neden 65 jaar te verbieden het land te verlaten. Ook is het niet normaal alle offi cieren te gelasten zich gereed to houden voor den dienst, doktoren en geneeskundig personeel beperkingen op te leggen wat betreft verplaatsing en He burgerbevolking te bevelen zich bij de politie aan to mel den voor speciale diensten. Niet alleen in het oog van buitenlanders, doch ook' in het oog van Duitsehers hebben deze maat regelen den schijn van mobilisatie. Een geruststellend' feit, is, dat alles in het openbaar geschiedt. De Duitsche autoriteiten mogen ontken nen, dat dit een kwade betoeterds beeft, doch zij moeten zich bewust zijn dat zij in het verleden reden hebben gegeven tot ongerustheid. j i Niemand ontzegt Dtiitschland het recht zijn legers te -oefenen, doch in verband met de zenuwachtige spanning, welke thans bestaat, zouden minder opmerkelijke maat regelen aan te hevelen geweest zijn. Duitschtand Balbo door Hitier ontvangen Aanmaning tot gematigdheid. VTan semi-officieele zijde* wordt medege deeld, dat Hitler Zaterdag te Berchtes- gadeji den Italiaanscken luchtinaarscbalk ïlalo Balbo heeft ontvangen. Hitier begroette zijn gast, die na den maaltijd bij den plaatsvervanger van Hitier, Rudolf Hess, in Mönchen lang5; den rij la- autoweg naar Berchtesgsaden was geiedeu, bij zijn aankomst om half vijf aan den ingang van „Berghof!' hel verblijf van Hitler, op de meest hartelijke wijze en begeleidde hem het huis in. In den loop van het bezoek stelde Balbo zijn begeleiders aan Hitier voor en be groette vervolgens de aan de ontvangst 'deelnemende Duitsche aanwezigen. Tijdens de tea, die bij een arandend haardvuur genoten werd, klaarde het regen achtige* weer op, zoodat Balbo nog een Indruk kon krijgen van de schoonheid der omgeving. Tegën zes uur wan het bezoek tort einde. Na een hartelijk afscheid van Hitter ver trók Balbo per auto weer van den Ober- sal'zberg. Volgens den correspondent van de „Sunday Times" te Berlijn heeft Balbo van Mussolini de opdracht medegekregen, te Berlijn nauwkeurige mededeelingen over dc militaire maatregelen te verkrijgen en tol gematigdheid en voorzichtigheid aan te manen. Ik verneem ook, zegt deze correspon dent, dat Balbo tegenover Goering en Hess uiting heeft gegeven aan de sympathie ven Italië voor het Duitsche standpunt ten aanzien van Tsjecho-Siowakije, doch ook verklaard heeft, dat Italië geer onkel belang zou hebben bij een eventueel con flict. ontstaan door een overhaaste actie in M"dden-Europa. Verboden toegang voor Joden. De badplaats Baden nabij Weenen heeft maatregelen tegen, dc Joden genomen. Tot nu toe werden in de meeste hotels en sanatoria Joden toegelaten, voortaan mo gen slechts twee hotels en twee sanatoria Joodsehe gasten en patiënten ontvangen en dit nog slechts in een verhouding van 15 procent. Ook de warme bron en alle café's zijn voor Joden verboden. Alle parken en openbare tuinen te Weenen zijn zonder -een «enkele uitzondering verboden terrein voor -'de Joden, terwijl alle banken op den Ring uitsluitend gere serveerd zijn voor arische wandelaars, en het aan Joden verboden is zich daarop neer te zetten. Een Jood groette met „Heil Hiflcr*'. De vijftig-jarige Jood te Halle, Stempel genaamd, is tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij zoic» brutaal is geweest, aldus de Westdeutscher Be> hacihter, om bij het binnenkomen van een café te groeten met „Heil Hitier" en een lid van de nationaal-sodaJistische partij in tegenwoordigheid van andere leden der partij, de hand te schudden. Speciale kaart voor Oostenrijksche Joden. Met ingang van 31 December a.s. moeten alle Joden in Oostenrijk voorzien zijn van een speciale legitimatickaaxt. Wanneer dan een Jood iets te maken heeft, met de auto riteiten, moet bij deze kaart toonen, zon der dat hierom wordt gevraagd. Overtre ding wordt gestraft met hooge boeten, De terreur in Palestina. j Reu Jood, die met zijn vrouw nabij Pe- tahtikvah fietste, is Zaterdag in een hin derlaag gevallen en gedood' door een bende Arabieren. Ilun. kind, dat zij', zittende op het stuur, met zich hadden meegenomen, is ernstig gewond. Vier der daders zijn aangehouden. Tijdens een gevecht, dat Zondagochtend nabij Oum el Fhani werd geleverd, werden zeven terroristen gedood. Een aantal per sonen weiden gewond, terwijl er twee per sonen werden gearresteerd. In dezelfde streek werden de vorige week eveneens gevochten geleverd, die het leven hebben, gekost aan acht terroristen. Be onderhandelingen niet de Kleine Entente. De besprekingen tusschen Hongarije en. de Kleine Entente rijn voor zoo ver Hon garije, Roemenie en Zuid'-SIaviê betreft, in een definitief stadium getreden. Do partijen zijn het cr over eens geworden, dat aan den eenen kant een gemeenschap pelijke verklaring zal worden uitgegeven ïn de kwestie der erkenning der rechtsge lijkheid' van Hongarije op bewapeningsge- bied en aan den anderen kant dat verkla ringen zullen worden afgelegd betreffende verplichtingen in den geest van hot Ivcl- loggpaet. Het accoord' tusschen Hongarije en da Kleine Entente zou eerst van kracht wor den na de regeling van do minderheden- kwestie in Tsjecho-Siowakije. Praag is uit- genoodigd zich bij de aangenomen for mule aan te sluiten. Men verwacht, dat een gunstig resultaat der onderhandelingen voor de deur staat. De aankomst van Z. K, H, Prins Benifiarfl, ter bijwoning van Je opening van huize „Schoonoord" te Zeist als den zetel van de stichting „Nationaal Centrum". Overschot aan graan zal worden uitgevoerd. Welingelichte kringen te Washington heb ben verklaard, dat Wallace, de minister van landbouw, thans de mogelijkheid be studeert op de wereldmarkt, 100 mUlioen. schepel Amerikaansch graan af te zetten en daarvoor een uitvoersubsidie toe te staan. Hij zou aldus de graanprijs in de Vereenigde Staten kunnen brengen op een peil, dat concurreercnd zou zijn met de builenJandsche markten en den Aineriksftn- sche exporteurs liet verschil kunnen be talen van de wereJdprijzen en de voor Amerika geldende prijzen. Het subsidie zou bepeikt worden tot de hoeveelheid, wel ke Wallace voldoende acht om Amerika zijn plaats op de buitenlandsche markten te doen behouden. Het congres heeft er in toegestemd, dat een gedeelte der douane- ontvangsten daarvoor zal worden aange wend. Financiert Hollywood het communisme? In liet rapport aan de congres commissie van onderzoek naar „niet Amerikaanse!*; aetmteii" wordt beweerd, dat oenige leden der filmfcotonie te Hollywood een deel van hun hooge gages aanwenden om het communisme te financieren.. „In de sluJio's heerscht algemeen een radicale en communistische activiteit, die er zich in alte fasen voordoen" dit Is, aldus het raport een ontstellende en zeer ernstige situatie Er wordt gesproken over revoluiionnaire activiteit te Los Angcfes, San Francisco, Portland en Seattle. Voedselvergiftiging in Arnhemsche kazerne Yljt-en tnintig militairen op genomen, In de Menno van Coehoom kazerne te Arnhem, hebben zich. vele gevallen van. vocoselvergiftiging voorgedaan bij] mili tairen van het achtsle en negentiende Regimen t-Infanterie Vijf en-twin tig patiën ten" zijn in het militaire hospitaal opge nomen, Hun toestand wos Zaterdag gunstig, hoewel deze zich aanvankelijk voor som migen ernstig liet aanzien. Het voedsel zal bacteriologisch onderzocht worden, In middels is de leger-hygienist uil Utrecht te Arnhem aangekomen om een onder zoek j 1 te stellen. Bij botsing tusschen motorrijder en aïclriidc-rs. Drie personen ge wond. Gisteravond is de 19-jarige motorrijder L. A. E. uit Groningen, die terwijl zijn meisj'e op de duo zat, de Kerkstraat te Haren 'ai 1de inrijden, door onbekende oor zaak ingereden op twee wielrijders. Bö echtgenoote van een der wielrijders, die een dochtertje achter op de fiets mee voerde, sloeg tegen den grond. Moeder en kind werden licht gewond. Ete duo- passagier van den motorrijder kwam even eens te vallen en liep daarbij ernstige ver wondingen op. Nadat een geneesheer uit Haren eerste hulp had- verleend, zijn de slachtoffers naar het Biaconessenhuis te Groningen overgebracht. De motorrijder zelf bekwam geen letsel, doch zijn motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Drama in Haagsch ziekenhuis Verpleegster werd door patiënt bedreigd en sprang het rsam uit. Patiënt sprong haar achterna en werfl gedood. Door een afschuwelijken samenloop van omstandigheden is Zaterdagavond in het gemeente-ziekenhuis aan do Zuidwal te 's-Gravenbage een vreeselijk ongeval gebeurd, waarbij een aan oen zware longontsteking lijdende patiënt bet leven, heeft gelaten, terwijl de ver pleegster, die hem oppaste zeer ernstig werd' gewond. De patiënt, de 37-jarige F. 0., die zwanei Ijlkoortsen had en daarom ïn een aparte kamer werd' verpleegd1, maakte zich op een gegeven, oogenhlik uit zijn bed', waar in hij' met singels was vastgebonden, los. Hij rende daarop naar de deur van dia kamer grendelde deze ca wilde zijn ver pleegster te lijf gaan. In haar angst ge raakte de zuster geheel overstuur en wist geen anderen uitweg dan uit bet raam van. de eerste verdieping gelegen kamer to springen. Zij kwam op öe binnenplaats terecht, waar zip ernstig gewond werd' opgenomen, Be patiënt sprong in zijn razernij even eens uit het raam en hoewel de verwon dingen, welke hij "daarbij opliep, zich aan vankelijk niet zoo ernstig deden aanzien, is hi| mede in verband met den aard van zijn ziekte, Zondagmiddag bezweken. Het geval Is daarom aan een zoo on gel ukkigen samenloop van omstandigheden, te wijten, omdat de patient zich tot vlak voor het ongeval zeer rustig heeft gedra gen. la aparte kamer ondergebracht. Men had hein wel in verhand met rijn. ijlkoortsen in een aparte kamer gelegd on de voorzorgen genomen zijn bod van hoo ge zijkanten ie voorzien en hem boven dien met singels vast te binden. Vrijdag nacht had men nog voor alle zekerheid een broeder bij hem de wacht laten hou den, doch daar de patiënt geen teekenem. van groeten onrust vertoonde, had men den broeder Zaterdagavond door oen zuster vervangen. Ook bij de zuster hield de patient zich aanvankelijk nog kalm, doch pa het wisselen van den dienst is hij tot plotselinge razernij gekomen. Het is een raadsel, hoe altos zich zoo snel hoeft afgespeeld, een raadsel, dat wel niet zoo spoedig zal worden opgelost, daar de zuster, de eenige, die hiervan iets zou kunnen mededeelen, voorioopig nog niet gehoord kan worden. Enorme kracht ontwikkeld. In een minimum van tijd' schijnt de pa tient zich uit zijn bed te hebben losge werkt, waarbij hij zelfs een dikke ijzeren stang heelt verbogen. Be geneesheer-directeur van het zieken huis, deelde ons in verband hiermee mede, dut het inderdaad wei voorkomt, dat pa tiënten in zulk een toestand enorme krach ten vertoonen, over welke een mmsch in normale omstandigheden niet beschikt. In enkele oogenblikben was toen het ge* beele drama gebeurd. Vliegensvlug was de deur gegrendeld, cte zuster, die zich door den patiënt bedreigd zag, was zóó onthutst, dat zij' in haar angst het raam uitsprong, welken noodlottigen weg de patient onmiddellijk volgde. Lichamelijk waren noch patiënt, noch. zuster ernstig gewond. Be eerste had slechts enkele kneuzin gen, de laatste een gebroken arm en an dere lichtere verwondingen opgeloopt-n. De patiënt is evenwel gistermiddag over leden. Of het ongeval daarvan de directe oor zaak is geweest, valt moeilijk te zeggen. De buitenlucht en rijn zware ziekte zijn natuurlijk factoren, welke hierbij mee heb ben geteld. Niettegenstaande haar betrekkelijk lich te verwondingen is de toestand van de zuster zeer ernstig, voornamelijk tengevol ge van den zenuwschok. Het is niet on mogelijk, dat zij in levensgevaar verkeert. Natuurlijk heeft het gebeuren in liet ziekenhuis groote consternatie verwekt, doch men is, ondanks de tragische gevol gen van het ongeval, kalm gebleven. Alte voorzorgen genomen. "Wijf hebben ons, zoo zeide ons nog de geneesheer-directeur, niets te verwijten, want wij hebben alle voorzorgen genomen, welke wij meenden dat noodig waren. Men staat in een ziekenhuis dikwijls voor ge vallen, welke niet altijd zijn te voorzien. Het voorgevallene is een ongelukkige sa menloop van omstandigheden geweest. De hij dit ongeval gewonde zester is de "42-jarige J. J. S. Door ricctrisfhen stroom gedood. Vanochtend had de 37 jarige mejuffrouw J, van der WielenDekkers, bij haar werk zaamheden in het hotel van Atom te Oss het ongeluk', hij het inJassfibcn van een ver lengstuk in het stofzuigersnoer met den electrischen stroom in aanraking te komen, waardoor zij op slag gedood werd. Het slachtoffer laat een man en vier kinderen achter. S«t* eoarknt erachyot digejyks, met wit- towdering taw Zon- m Fteitdigen. Prijs per [Wartaal 1 2.franco por poot f 3.50. Prijs per week: 18 ete. Afian- dor!ijfce nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelsjk» aangenomen. Adterteatïsn voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur etui het Bureaa bezorgd rijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats tan adrertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Nn 91Q Aft Prijs der Ad verten litin: van 15 regels ft 55j I w*Tlf Iedere regel meer 1030, ju het Zaterdftjnuramer J—5 regels fl.80, iedere recel meer r(X35 Reclames fü*75 per regel. -Incasso toatenö ets. ÊostkwltwitleslS ets. 'larioTOD *an ndvertenüen U Abonnement *ijn aan het Bureau verkrijgbaar- Dagelijks worden tegen vooruitbetaling hierna Advertcntiën opgenomen f0*50 t/®- moor den, f ft.75 t/m, 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 50 woorden. a Woensdags: Kleine Advertenüën tot ©woor den f 0.25, mita vóór Dinsdagavond 6 uur aan bot Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién 11*00, indien met vóór Vnjdagotond 6 uur bezorgd. - ii

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1