TWEEDS blad SCHIEDAMSCHE COURANT binnenland De wegenverkeerswet %i.r' VRIJDAG 1» AUGUSTUS 1938. No. 21944 De toestand van Ridder van Rappard Niet hopeloos. •Op liet departement van buitenland- sclic zaken te 's-Gravcnhage, is gister middag bericht ontvangen dat de toe stand van onzen gezant in Berlijn, Rid der van Rappard, die bij een au to on geluk- gewond werd, onveranderd is. Do toestand is zeer ernstig, doch be hoeft nog niet als hopeloos te worden beschouwd. Hedenmorgen werd ons nog gesneld', dat Ridder van Rappard minder goed was. Eu koorts was iets toegenomen. De doktoren zien den toestand nog niet hopeloos in, doch wel zeer ernstig. Zeevaartdag en viootsciiouw te Scheveningen Hoe het programma is samen gesteld. Onder auspiciën van liet comité voor de luisterrijke viering van liet veertigjarig TogperingsjubiJeum van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage, wordt op Zaterdag 3 September te Scheveningen een zeevaart dog en vlootschouw gehouden. De« ochtends wordt een tentoonstelling, van scheepsmodellen eu boeken op zee- vaartgebied geopend! in den tweeden foyer van het Kurhans. Gp het parkeerterrein aan den boule vard wordt een tentoonstelling gehouden ven zoeklichten, seinlampen, modellen van torpedo's, Janceerbuizcn, enz. Óm twee uur begint in de groole Kur- zaai een marine-brjeenkomst. Aan den minister van economische za ken, mr. P. L. II. Steen berghe, is ge vraagd het woord te willen voeren van de muziektent van het Kurhausterras uit tot het publiek over de betekenis van de Nectenandsche marine. •Om half vier begint op den Sclieve- ninsschen boulevard het défilé, waaraan wordt deelgenomen deor adelborsten met vaandel, mariniers met vaandel, matrozen en de Koninklijke Marine-kapel. Het staat cr.dcr command'o van den luitetianL-kolo-- re: der mariniers, F. Lugt. Hierachter ..sluiten aan o.m.-de Meerlin gen van de zeevaartscholen te FJ is sin gen en te Scheveningen; ie jongens vnri hef opleidingsschip ^Pollux" en de jongens van liet PTJ.V.-zeekainp. De troepen trekken over den boulevard en défileeren ter hoogte van het monu ment voor land- en zeemacht voor d'c autoriteiten. Om vier uur vangen de demonstraties van de vloot en de marinevliegtuigen aan. Hieraan wordt deelgenomen door: Br. Ms. Dotiieljeleider Trornp, Hr. Ms. kruiser Sumatra, de ond'erzeebooteu O. 8, de 11. 11, O. 12, d'e '0- 15 en de 0.16, de torpedobooten de Z. 6 en de Z. 7, Hr. Ms. kanonneerboot Brinïo, Hr. Ms. mijnea- leogers Donwe Aukes, en Hydra, Hr. Ms. mijnenvegers Willem van Euwijk, Pieter Fleriszoon, Jan van Gelder en A.brajiam van der Hulst, twee nevelvliegtuigen, twee Icrpedovliegtuigen, een denionstratiegroep marinevliegtuigen, bestaande uit twee T4 toestellen, 3 C 11W, en 5 C 7W toe stellen De demonstraties staan ouder lei ding van den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, commandant van Hr. Ms. Tromp, Het ïs de bedoeling, dat de schepen op ongeveer 606 meter uit het strand ligplaats zullen nemen. De schepen komen om precies 4 uur uit het Zuid-Westen, varende in kieliinto, voor de kust. De onderzeebooten zullen achter elkaar in diep water duiken. Om kwart over vijf komen uit zee twe© nevelvliegtuigen, waarop de luchtdoelartil lerie, welke op den boulevard' wordt op gesteld in werking komt. Nadat ziji over land gevlogen zijn, zul len zij een nevel scherm leggen om d'e Tromp en de Sumatra. Dan komt de tor- pedogroep vliegtuigen om torpedo's op de schepen te lancoeren. Om half zes komt de groote demonstra- ticgroep eveneens recht uit zee naar land1 waarop wederom de luclitdoelartillerie in werking treedt. Om klokslag zes nur is dit deel der de monstraties afgeloopcn. Met zonsondergang, illumineer-en de sche pen, die voor de kust zijn blijven liggen. Om halftien vangt dan het zoeklichtspel aan van boord van d'e oorlogsschepen. Lichtgranaten en lichtspoormunitie zul len worden afgeschoten van de Tromp en de Sumatra. Fan tien uur tot kwart over tien komen vliegtuigen. Zij zullen o.m. palach ute-fla- tos uitwerpen en bij gunstig weer in het 'licht van de door hen uitgeworpen fakkels landen. Van kwart over tien tot half elf wordt van boord van. de Sumatra en de Tromp vuurwerk afgestoken. Tenslotte is er om half-elf op het ter ras van het Kuifbaus een taptoe, te geven door de Koninklijke Marine-kapél met do tamboers en pijpers van d'e mariniers. Treedt 1 Januari a.s. in werking. Naar vb vernemen kan er thans stellig mee gerekend worden, dat de nieuwe wegenverkeerswet op 1 Januari van liet volgende jaar in werking zal tra den. De voorbereiding van het wegenver keersreglement en van de wegenver- keersbcscliikking verkeert in zoodani- gen staat, dat zoowel dit reglement als de beschikking tijdig zal gereedko men. Signaleering van ontvreemde en vermiste effecten Verplichting tot raadplegen van de z.g, recherche-lijsten. De minister van justitie hoeft in een cir culaire ter kennis van de procureurs-gene raai in den lande gebracht, dat de Vereeni- giug voor den effectenhandel het initiatief heeft genomen tot het in het leven roepen van een nieuwe regeling beawffende de signaleering van ontvreemde en vermiste effecten, waarmede «enerzijds 1-oogd wordt t> voorkomen, dat zoodanige «tukken het voorwerp uilmaken van door effectenhan delaars verrichte transacties, anderzijds de voor die handelaars bestaand© verplichting om geregeld de door de politie uitgegeven recherchclijsten, waarop de gestolen of ver miste stukken vermeld worden, te raad plegen, praclisch uitvoerbaar te maken. Aanleiding tot het initiatief van de ver- eeniging is geweest de tegen een effecten handelaar, die verzuimd had de recherche- lijsten te raadplegen, plaats gehad heb bende strafvervolging, welke geëindigd" is met een arrest van don Hoogen Raad der Nederlanden d.d. 27 Juni 1938, waarbij het beroep ih cassatie tegen de veroordeeling van den handelaar ter zake van het ^nis- drijf van artikel 417bïs van het wetboek van strafrecht werd verworpen. De boven bedoelde nieuwe regeling behelst o.in. het navolgende De Vereen Eging voor den effectenhandel stelt een verzamel lijst samen van door de politic uitgegeven recherchclijsten betreffen de gestolen en verloren effecten. Aan de leden der vereen.ïgitig is hot raad- Hr. Ms, flottieljeleider „Tromp" is gistermiddag hij de Ned. Scheepsbouw Mij. ie Amsterdam, waar het chip voor rekening der Kon. Marine werd gebouwd, officieel in dienst gesteld. Een overzicht aanboord tijdens de plechtigheid Hoofdpiln, Kiespijn, gjj altijd een poeder o! cachet van Mijn hardt Mijnhardt's Poeders per stuk Set. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2st. 10 ct. Doos 50 ct. Ais de liefde in haat verandert Amstcrdamstho politie trad als vredesrechter op» fa de Kleine Kattenburgerstraat te Am- sternum woont een meisje en zij was verloofd. Het boterde echter niet zoo bui tengewoon iusselien de beide jongemen- schcn en de trouwplannen werden al va ger en vager, (jol dat zij tenslotte ge heel vervaagden. Een verbroken verlo ving is op zichzelf niets bizonders, daoli in dit geval werd het ingewikkeld, door dat de uitzet reeds grootendeels bijéén gebracht was. Dit veroorzaakte een twist, plegen van da verzamelt ij se gporgeschreven ,jje njslechts tot bet ex-verloofde paar in voege als bepaald in hot op 1 April 1938 in werking getreden artikel 15a vau het reglement voor den effectenhandel. Op niet-tiateving staan reglementaire sancties, terwijl het bovendien in voorko mends gevallen voor de beoordeelmg van de strafrechtelijke aansprakelijkheid van et feetenljandelaars van bet grootste belang zat zijn, vast te stellen of zij reglementair tot raadpleging verplicht waren on zoo ja, of zij die verplichting hebben nageleefd. Gemengd Nieuws Vergiftige bessen gegeten Merkwaardige verschijnselen ont dekt bij twee Ossche knaapjes. Te Oss is hij twee jongens van acht en zes jaar een vergiftiging geconstateerd, welke moet zijn ontstaan door het ©ten van vergiftige bessen. Kort nadat Dinsdagmiddag het acM-jarig zoontje van de familie van Tilburg en zijn zes-jarig vriendje, het zoontje van den heer Vos, heiden wonende in de Arendstraat te Oss, thuis waren gekomen, klaagde het oudste kind over hoofdpijn. Het werd onder den wol gestopt, waar na de ouders eenigen tijd later, toen zij naar den jongen kwamen kijken, consta teerden, dat hij zeer vreemd deedi en war taal sprak. Bovendien liad' men veel moei te om den jongen in bed te houden. Aangezien zich ook hij het andere knaap je dergelijke verschijnselen voordeden, acht ten de ouders het raadzaam den genees heer Frank te hulp to roepen. Deze meen de aanvankelijk, dat het vermoeidheid was, zoodat hij het kind iets liet Innemen ton einde te kunnen slapen. De jongen kon echter de slaap niet vatten en bleef den geheelen nacht zeer onrustig. In den vroegen morgen werd' de dokter opnieuw geroepen. Deze achtte don toe stand van het knaapje thans zoo ernstig, dat hij het in zijn auto overbracht naar het Sint Aunnziekenhuis te Oss. Hier oordeelde men het noodig een spe cialist te cons uiteer en, die den jeugdigen patiënt •onderzocht, waarna hij tot de con clusie kwam, dat van Tilburg vergiftige bessen moet hebben gegeten, evenals het andere ventje, dat hij eveneens onder zocht. De toestand van Van. Tilburg ïs zeer ernstig en het zal nog enkele dagen du ren alvorens men zekerheid heeft of do jongen zijn ziekte te hoven zal komen. Uit de wartaal, welke het zoontje van de familie van Tilburg sprak, kon wor den opgemaakt, dat hij' met zijn vriendje op stap was geweest om bessen te pluk ker» en terwijl zij daarmede bezig waren den een of ander hen ontdekte en na zette. Het zes-jarig zoontje de® familie Vos is e® eveneens ernstig aan toe, doch1 het ventje behoefde niet fn ©en ziekenhuis lo worden opgenomen. beperkt bleef, doch waar zich de geboete familie van beide partijen in mengde Een en ander trok nogal de aandacht van de omwonenden en het dm ma zou niet in Amsterdam zijn gebeurd, wanneer zich ntet in korten tijd een oploop voor het huis 'hao gevormd, Toen kwam de beutt aan de politie, die haar ka'meerenden invloed deed gelden, met gevolg dat dc oploop spoedig geen oploop meer was eri de uit zet eerlijk in tweeën werd verdeeld De (aak van vredesrechter schijn! onze hoofdstedelijke politie dos goed te liggen. De brand te Kaban Djahe Vuurzee loeide in windstillen naclit. Chincescbc vrouw ver brand. Zondagavond 6 Augustus togen elf uur is naar reeds gemeld werd een felle brand uitgebroken in een groot complex pasarwomingen te Kaban Djahe. De percee- len, die allen van hout waren opgetrokken, boden gretig voedsel aan de vlammen, zoodat binnen een kwartier aan alle kaaien een hevige vuurzee oplaaide, waarbij aan blnssehen vrijwel niet meer viel te denken. De schade bedraagt dan ook meer dan twee ton, waarvan slechts 3D pCt. door verze kering wordt gedekt. Een oude Gkïneesche vrouw, die in een der huizen, op zolder sliep, werd aan alle kanten door liet vuur ingesloten en kwam jammerlijk om. Verschillende andere per sc-nen liepen min of meer ernstige verwon dingen op, toen zij trachtten hun goederen in veiligheid te brengen. In de ïteli Cr!, lezen wij nog de vol geilde Ij iz onderhe den Het vuur woedde zoo hevig, dat men bij do blussching slechts .op een veertigtal meters afstand van de brandende pereeejen komen kon. Verder gaan was door de hitte onmogelijk. Om elf uur ongeveer is het vuur ontdekt achter de toko van Japsen aan de Pasar straat. In allerijl werd de politie gewaar schuwd, die groot alarm maakte. De klok en de hei van de veldpolitie stemde met dit sombere geluid in. Van alle kanten stroomden de bewoners naar de Pasar- buurt, waar bet geconstateerd' was, doch er viel aan redden niet meer te denken. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat de brandweer van het begin af machteloos stond'. Men beperkte zich er daarom toe de kcdchs aan den anderen kant van de straat nat te houden en dit leverde in elk geval het resultaat op dat de vlammen niet oversloegen. Een. groot voordeel bleek, dat het windstil was. Anders had zeker heet Kaban Djahe het moeten ontgelden. Hulp aan Medan gevraagd. Om twaalf uur liet het vuur zidh nog zoo gevaarlijk' aanzien, dat men. van Kaban Djahe uit zelfs de Medansdbe vrijwillige brandweer opbelde om hulp to verzoeken. Hieraan kon evenwel door de ver verwij derde ligging van. Medan niet warden vol daan. Het weid namelijk! niet mogelijk ge acht om het z!ware bluschmateriaal tijdig over de heigen naar Kaban Djahe te 'bren- Bet Engelscbe vleriuast-jachl „Fandome" op weg voor een bezoek aan Am sterdam, arriveerde gisteren te IJmniden. Het typisch vaartuig, wachtend om geschut te worden. gen. Deze rit zou uren duren en men liep groote kans dat de bergweg te stijl en te bochtig zou blijken voor de zware auto's, zoodat men onderweg zou blijven steken. Maandagmorgen rookten de puinlioopen op verschillende plaatsen nog en als men hier en daar trachtte de verwrongen zink platen op te lichten, sloegen de vlammen soms nog even op. Zij breidden zich echter niet meer uit, daar de regen voor de noo dige beperking zorg droeg. Uiteraard zijn door dezen brand hon derden Ghineezen, Bataks en Brilsch-lndiërs dakloos geworden. Nog in den loop van den nacht heeft men de meesten hij land genooten kunnen onderbrengen en de an deren kregen, mede dank zij de hulp did de zending en dc plaatselijke hotels bo den, elders onderdak. De schade. De totale schade wordt geraamte op f 210.000. De schade voor de inheemseho groep is zoo enorm hoog, ondanks dat er meierendocis Ghineezen in de toko's woon den, omdat de BafSks alle huizen ia hun bezit hadden en die aan uithecmschen verhuurden. Knaapje in sloot verdronken. Gistormitluag is het driejarig zoontje van oe familie Sleketenburg, te Kwintsbeul, bij hef spelen in een sloot achter hef ouderlijk huis gevallen en verdronken. N.a at men het ongeluk had' bemerkt vu het ventje uit het water had gehaa'd, wera gedurende geruimen tijd kunstma tige ademhaling toegepast, betgeen eien- wel niet meer mocht baten. Schip omhoog gevaren. Het Engelsclre stoomschip City of Du blin, op weg van Antwerpen naar Water ford', is vanmorgen op de Westcrsdiehte nabij Baarland omhoog gevaren. Na onge veer een half uur is do City of Dublin op eigen kracht vlot gekomen, waarna hot op de reede van Vlïssingen voor anker ïs ge gaan teneinde een onderzoek in te stollen. Het schip, dat oogenschijnlijk geen schade heeft ©pgeloopen, heeft later de reis naar Waterford voortgezet. Overstroomingcn in Korea» In de provinciën Kankjoliokocdo en Kmikjonando in het Noordoosten van Ko rea, hebben overstroomjngeo voel schade aan den oogst gedaan. Bovendien zijn 38 mensëben om het loven gekomen, terwijl er 28 vermist werden. Tweeduizend huizen zon vernield, 11.000 slaan onder water. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg Vrachtauto door trein gegrepen. Bestuurder en mede-inzittende gedood. Gis term!, Mag omstreeks drie uui heeft zich op den onbewaakten over weg bij Groessen (gem. Duiven) een zeer ernstig ongeluk voorgedaan, waar bij twee personen het leven hebben gelaten. Een met zand' geladen vrachtauto, be stuurd door den 25-jarigen F. Polman uit Groessen werd' door den lokaalfcrein, wel ke om 14.58 van Zevenaar naar Arnhem was vertrokken, gegrepen. De auto werd meer dan vijf en zeventig meier medegesieuid en totaal vernield. De bestuurder werd op slag gedood. De 27-jarige B. Jansen uit Groessen, die naast den chauffeur zat werd in hoogst emsti- gen toestand naar het- ziekenhuis te Zevenaar vervoerd, waar hij «en uur na aankomst is overleden. De trein heeft met ruim een kwartier vertraging de reis voortgezet. Wij vernemen nader, dat h-et uitzicht ter plaatse geenszins belemmerd wordt. Het ongeluk zou aan onoplettendheid te wijten zijn. Zeer waarschijnlijk heeft de bestuurder van de vrachtauto geen acht geslagen op den naderenden trein, waar van de machinist meende, dat do auto, die een vaart van ruim veertig kilometer had, tijdig zou stoppen. Door autobus overreden en gedood. Op don Westduinweg naliij den. Scbok- kerweg, te 's-Gravenhage, fietste gister avond Ja at d e 39-jarige R. A., wonende aan het de Constant Rebecqueplein, met een meisje, na afloop van het vuurwerk huiswaarts koerend. Plotseling geraakten de trappers van de rijwielen In elkander verward, waardoor A. kwam te vallen juist op het moment dat een autobus van lijn L. uit de richting Scheveningen na derde. De jongeman werd, hoewel de auto- busLestuurder" uil alle macht remde, door de bus gegrepen en vrijwel op slag ge dood, Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht LIER ■HÜH 1 1. TJ1 1_ lH V -fflOO - - 1 Somber klokgelui.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5