'mm TWEEDE BLAD SCHIEOAMSCHE COURANT rm DEK MAANDAG 22 Augustus 1938. N». 21946. Sport Athletiek Nederland-Duitschland-België Nieuw Ncderlandsch record 400 meier. Zeker circa 10.000 toeschouwers zijn gistermiddag in het Feijortoonl Stadion te It otterdam «etjpige geweest van een zeer sron tienden ,ith)etiekkamp tusschen de ver tegenwoordigende Duilsehc, Belgische en Nr-itorlaridsdie ploegen. Behoudens een wel zeer fraaie prestatie van K. Baumgarten, die het Nederiandsch record op de 400 M. (48,4 sec.) reeds op zijn naam stond, met 0,4 sec. verbeterde, hebben zich geen bizondere verrassingen voorgedaan. Dit record is des te opmer kelijker omdat de atbletiekbaan van hel Fetjenoord Stadion, sinds langen tijd niet gebruikt, vrij zacht was, hetgeen op de gemaakte tijden van de loopnummers van invloed is pje woest. Zooals algemeen word verwacht, won Duitschland, dank zij vooral de technische nummers van de Nederlandsche ploeg met 85 tegen 66 punten. België bleek mot 58 punten tegen onze ploeg, die tegen onze Zuidelijke buren 93 punten verzamelde, over de geheele linie niet opgewassen. Een prachtige race liep Brasser in het nummer 110 meer horden tegen do sterke Duitsehers Weguer en Glaw. Onweerstaan baar won hij langzamerhand terrein en juist 0,1 sec. voor Wegner passeerde hij de finish ia 14,8 sec., waarmede hg het Nederiandsch record' evenaarde. Het nummer 803 meier hardloopen gaf een spannender! strijd te- zien tussclien Bonman en de sterke Duitscher Eichber- ger. Domnan startte vlot en wist gedu rende ongeveer 300 meter Eiïdiberger ach ter zich te laten, die echter nog niet alles gegeven had, zoodat hij op bewonderens waardige wijze zoowel Boumau als zijn landgenoot Schumacher wist te passeeren. Op de 100 meter was het echter ge daan met de Dtii tsehe superioriteit. Hier liepen Osendarp en Van Beveren tegen de Duitsehers Roenecke en Koenze en de Belgen Saelons en Guthy. Totaal niet bedreigd door de Diuitschers, maar wel door Van Boveren wist Osendarp deze race te winnen met 0,1 sec, voorsprong op Van Beveren. De Belg Saelens wist zelfs op het laat ste «ogenblik de beide Duitsehers te..pas- scoren en word goede derde (tijd 11 sec.). Zooals gezegd, verbeterde K. Ranmgar- ten het record op de 403 meter. Ook hier moesten de Duitschers de beste plaatsen aan twee Nederlanders afstam. H. Baum- garlen wist zijn broer in zijn prachtige prestatie vrijwel te volgen en werd twee de in 49 sec., een tijd, welke nog nimmer door hem gemaakt is. Een felle strijd ontspon zich op de 5000 meter. Jan Zeegers en H. Slegt ver tegenwoordigden Nederland, terwijl voor Duitschland Osterlag en Eberhard liepen en. voor België 0. van Rumst en Chapelte. Wist Zeegers zich gedurende de eerste ronden te handhaven, de twee Dnitschers, die eikaar prachtig hielpen, namen na vier ronden de leiding, om die niet meer af te slaan Weliswaar hield Van Rumst een. tijdlang prachtig het hoofdpclelon bij, maar hij kon hei tegen den voorlreffelijken stijl" van Os ter lag en Eberhard niet bol werken. Zeegers was inmiddels eerst tot 100 meter achter geraakt en na 8 remden zelfs 200 meier. Toen nog circa 800 M te loopen. waren, bleken Osterlag en Eber hard nog voldoende reserve te hebben om het tempo nog belangrijk te versnellen en zoo won Oslertaa de 1500 meter in 14 min. 53,8 sec. Het. was de Belg J. Bosnians, die zich in het nummer 403 meter horden, waarin Duitschland niet vertegenwoordigd' was, als eerste wist te plaatsen, terwijl zijn land genoot Regemeutler goede tweede werd'. Zij bleven editor belangrijk hoven het Bel gische en Nederlandsche record. Op de 200 meter heeft Osendarp het Nederiandsch record, dat op 21,1 sec. staat, geëvenaard. Weer was de Belg Sa el-ons derde met 22 sec., terwijl Van Beveren Osendarp met 21,6 sec. volgde. Op het numner 1500 wist een Belg met de zege te gaan strijken. liet was Mostert in den lijd van 4 min. 8 sec. Zoowel De Ruyter, de houder van het Netterlandseh record, als Kalkman, bleven verre beneden hun kunnen De Ruyter moest na Jacob (Duitschland) met een derde plaats ge noegen nemen, terwijl Kalkman laatste werd. Echter dient gezegd, dat de zachte haan de Nederlanders parten heeft ge speeld. Het internationale programma werd be sloten met het nummer 4X103 meter esta fette, Duitschland kwam hierin uit met Boenecko, Gillmeïster, Rïether en Koenze, die lezamei een ^eer sterk team vormen. Voor" Nederland kwamen hierin uit II. Baimigartcn, Van Beveren, Boers ma en Osendarp, die echter op fraaie wijze voor een overwinning, zij het een zeer benauw de, hebben zorggedragen. Nadat II. Baum- garten tegen Boenecko wat terrein ver loren luid, wist Van Beveren Gillmeïster te passeren en tenslotte liep Osendarp tegen Koenze -een. enorme retco, waarin hij als overwinnaar de finish passeerde. Hij bleek zijn enkel licht geblesseerd te hebben. 2ooa!s reeds gezegd, bleken de Duit schers op de technische munm r.s de ster keren. Het programma werd voorts afge wisseld met een 103 meter race voor da mes (nationaal) welke gewonnen werd dooi Fanny Koen (Sagittaj in 12,3 seo.; een 1500 meter teamrace (nationaal); een 4X 100 meter estafette voor scholieren en oen 4x400 meter estafette om het kampioen schap van Botterdam, welke gewonnen werd dour Pro Patria. Aan den na afloop gehouden maaltijd werd aan den voorzitter van de R.V. en A.V, Feijenoord, den heer U. van Zandvliet, het ©erekruis van de K.N.A.TJ. uitgereikt. De leider van de Duilsche ploeg, de beer Trossbadh, overhandigde aan de K.N.A.U. officials A. J. G. Strengholt, G. A. Burger en J. H. Moerman liet cere- teeken van do Duitsche athletiek. De Europeesche kampioenschappen te Parijs De Nederlandsche ploeg samen gesteld. Naar wij vernemen is de Nedeilandscho ploeg, welke zal deelnemen aan de Euro peesche kampioenschappen op 3, 4 'en 5 September te Parijs, door do nationale technische commissie van. de K.N.A.U., on der nadere goedkeuring van het bestuur, als volgt samengesteld 100 Meter: Osendarp (Trekvogels) en Van Beveren (A.V. 1923). 200 Meterr Osendarp en Van Beveren. 400 Meter: K. Baumgarten (Trekvogels). 800 Meter: Bouman (A.A.C.) 1500 Meter: De Ruijter (Quick). 110 Meter horden: Brosser (A.,A.C.) Hoogspringen: Spanjerdt (N.E.O.) 4 maal 100 meter estafette: H. Baum garten, Van Beveren, Boersma en Osen darp. De ploeg vertrekt op Donderdag 1 Sep tember naar Parijs en keert Dinsdag 6 September terug. Do reis zal worden mee gemaakt door do hecmen A. J, G. Streng holt en G, A. Burger als algcmeene lei ders, J. Korver (Coach), G. E. van der Wcrff (financieel leider), J. II. Moerman (assistent-leider) en J. Ouwcrkerk (mas seur). Deze officials maken de reis mee voor een overgroot deel buiten bezwaar van de schatkist van de K.N.A.U. Zooals raen ziet zal Brasser niet in den tienkamp uitkomen. Wat de blessure van Osendarp, gister middag in de estafette tegen Duitschland en België „opgc-loopcn, .aangaat, dr. Ven- rijp heeft de verwonding onderzocht en volgens, zijn opinie is het niet'ernstig. Gemengd Nieuws Auto over den kop geslagen Jeu ge man zwaar gewond. Door het springen van een achterband is een personenauto, waarin vier perso nen gezeten waren, bij Halfweg op de naast den weg gelegen trambaan terecht gekomen en over den kop geslagen. Fen inzittende dame uit 'Oven-een en een heer uit Amsterdam werden uit de auto geslingerd'. De dame was ongedeerd, de heer, die bewusteloos bleef liggen, bleek een schedelfractuur Ie hebben op- goioopen. Hij is naar het Wi'helmina Gast huis te Amsterdam overgebracht. De twee andere inzittenden zijn door glasscherven licht gewond De auto, die zwaar was gehavend, is in beslag genomen. Jongen verdronken. Gisteravond om kwart voor acht kwam de heer Mast, wonende Daniël Stalpert- sü'aat 99 te Amsterdam, twee hoog voor, aan het bureau Stadhouderskade opspo ring vragen van zijn. 8-jarig zoontje Mar tin, die -om 1 uur des middags de woning liad verlaten om te gaan spelen. Om tien uur kwamen enkele jongens melden, dat zij Martin Mast hadden zien spelen in een kano, liggende in do Ruys- daelkade tussclien Govert Flinckstraat en Eerste Jan Steenstxaat. De politieboot en enkele agenten op den wal zijn toen gaan dreggen en om half elf werd het lijkje van den knaap bovengebracht. Het is naar het Wilhelminagasthuïs vervoerd, Hollywood tijger in het dierenpark "Wasse naar. Meermalen wordt ons land door film sterren van grootere en ldeinere vermaard heid tijdens hun verblijf in Europa be zocht. Zoo is het ook met de groote Soenda- tijger, welke thans voor den. duur van en kele maanden zijn intrek genomen heeft in het dierenpark Wassenaar, alvorens zijn talenten bij een der groot© filmmaatschap pijen te Hollywood te ontplooien. Op den voorgrond dienen wij te vermel den, dat Gerlha, hoewel zij een volwassen exemplaar is van dc zoo gevreesde roof dierensoort, zich keurig gedraagt en zelfs zóó tam en gedresseerd- is, dat haar op passer zich rustig in den kooi kan be geven om met haar te gaan sollen. Als filmster ontbreekt hot haar niet aan de noodige belangstelling, welke zij evenais haar menschelijke collega's waardig en kalm over zich heen laat gaan. Wel heeft zij zich tot nu toe nog niet verwaardigd autogrammen uit te dealen! Engelse!) jacht in nood Behouden op Ameland binnenge bracht. Schipper Bruid van Hollum heeft Zater dag in de bocht bij Ballum een Eugelscii jacht zonder naam binnengebracht. De bemanning bestond' uit drie personen, die met hun vaartuig 36 uur hulpeloos op de Noordzee hadden rondgezwalkt. Het jacht is afkomstig uit Lowestoft en was via Terschelling naar Norderney ge varen. Op den -terugtocht naar Engeland kreeg het schip moeilijkheden. De motor raakte defect en roer en zeilen, kregen ernstige averij'. Schipper Bruin kreeg kermis van de nood waarin hot jacht verkeerde en ging cr op af. Hij trof de bemanning in uitge- pulten toestand aan. Hij sleepte het vaar tuig naar de bocht bij Ballum, waar het voorioopig ligpkiats lieeft genomen. De drie leden van de bemanning zijn aaa boord gebleven. Getracht zal worden de motor zooveel mogelijk te herstellen. Daarna zal het jacht naar Harlingen worden gebracht om de overige schade te herstellen. De drie Engdschen hebben het voor nemen per vliegtuig naar hun land terug te keeren. Windhoos boven Gouda Schade aan de kweekerijen. Gisterochtend viel er boven Gouda en aan den buitenkant dier stad- een fiksche regenhui. Aan den Graaf FJorisweg heeft een windhoos d-e ramen van de aldaar gelegen kweekerijen en de in de kassen en in open bakken gekweekte gewassen ver nield. De tomaten en komkommers wer den door den wind meegevoerd. De daar- aoor aangerichte setiade beloopt circa f 1C0. Aardverschuiving Huizend meter kooge berg in beweging. Uit Guadalajara, in den staat Jalsico, wordt gemeld, dat een duizend meter hooge berg, de Ceno Ganlcas, gelogen bij het dorp Huejuran, is gaan schuiven. Reeds verscheidene dagen had men een onder- aardsch gerommel gehoord. Rjgid het dorp is thans de grond ge scheurd en de Wé? tusschen Guadalajara en Zacntecas is vernield. Bizonderheden omtrent het aantal slacht offers en de aangerichte schade zijn nog niet bekend. Geen voorrang verleend. 'Op het drukke kruispunt Wïihelminar straatKerkstraat le Brunssum ontstond 'Zaterdagavond1een botsing tusschen een motor van den lieer D. uit Brunssum en een auto 'van mej. P. uit fioens- broek, doordat deze laatste in gebreke bleef voorrang te vcrleen-on, D en zijn duorijder sloegen tegen de straat D, moest met zware inwendige kneuzingen in een ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. De d'uorijder liep ver wondingen 'aan gelaat en handen op. Motor en auto werden zwaar bescha digd Aanrijding met dnodelijken afloop. Zaterdagmiddag is op den Bunschoter- wog onder Nijkerk, een verkeersongeluk gebeuri, d'at den matroos P. van M. uit Hilversum het leven heeft gekost Van M, reed met eert kameraad' per fiets ran Harderwijk naar Hilversum en werd gegrepen door een uit de richting Bunschoten komende auto. De man rvas op slag dood. Boerenknecht verongelukt. Zaterdag te omstreeks half acht ver voerde te Wemeldinge de 22-jarige onge huwde boerenzoon H. Brouwer, die in dienst is van zijn vader, een ijzeren vat inhoudende zeshonderd liter water naar de weide. Het val lag op een kar waarvoor een paard gespannen was. Bij den opril gekomen aan de postbrug, is blijkbaar de karboom gebroken, waar door de kar voorover sloeg en Brouwer viel, lief vat kwain op het hoofd van den jongeman terecht, tengevolge waarvan deze op slag werd gedood. Treinontsporing eischt vele menschrnl evens, Tusschen Triclionopoly (Brilsch-Imlië) en Madura is een personentrein ontspoord. 25 Personen zijn om het leven gekomen, 117 gewond. Na een wolkbreuk was de rails weggespoeld. Noodweer in Zuid-Slavië. Een zwaar noodweer lieeft in de ifcr- z ego win a en in de kustgebieden vier Adriatsche Zee 'Onoverzienbare schade toegebracht aan den oogst. Volgens ofti- cieele gegevens wordt de schade, die het noodweer de beid® laatsLe weken in de verschillende gebieden des lands heeft veroorzaakt, berekend op ruim 50 mil- lioen dinaren. Vrouw verdrijft een. wolf» In bet dorp Mehalla el Kobra in de Egyptische provincie Behera heeft een boe renvrouw een wolf verdreven, nadat bet dier elf personen had gewond. Het endier wilde haar vier-jarig kindje verslinden en de vrouw verzette zich hiertegen met Mot te handen, tot hulp kwam en het dier word' verdreven. Moeder en kind zijn met ernstige kwetsuren in het ziekenhuis op genomen, i Alpinisten verongelukt. Drie Alpinisten uit Rome zijn om het leven gekomen Lij een. beklimming van den Mout Blano. ss Op „Elswuiil" in Overseen zal ter gelegenheid van het regeeringsjabilenin van H. JL de Koningin een openluchtspel, „Eenheid door Oranje", worden opgevoerd. Een kijkje tijdens de ongerust «meerde repetitie, welke Zaterdag plaats vond. II Het m.s. „Prins Bernhard" is Zaterdag als 300ste schip van de werf lemsche Scheepsbouw Mij. te water gelaten. Het vaartuig, dat bestemd is scheepvaart, in de West-Indische wateren, glijdt in zijn element. ft:z Brand deer blikseminslag. Vannacht om vier uur tijdens een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in den. lartdbouwschuur van den" heer D. M. Boot te Capello (Duiv eland). In een minimum van tijd stond de ge heele schuur in Jichter laai®. biet moeite wist de zoon. van den land bouwer een op stal staand paard te red den. De pas binnengehaalde oogst werd een prooi der vlammen. Dank zij de gunstige windrichting en het optreden, van d© brandweer va - Nieu- werkerk kon het woonhuis, dat voel wa terschade kreeg, behouden blijven. Verzekering dekt de schade, die op £15000 wordt geschat- VaLscbc rijksdaalders te Delft in. onilnop. Te Delft worden den laats ten lijd her haaldelijk valsche rijksdaalders in omloop gebracht. Zij zijn lichter van kleur en ge wicht dan de echte, tenvij.1 het randschrift geheel of gedeeltelijk ontbreekt. Bij de politie zijn er reeds verscheidene gedeponeerd-. Brand in een katoenspinnerij. De katoenspinnerij Fossati in Sondrio (Italië) is door door een brand half ver nield'. De brand is ontstaan in de opslag plaats en greep snel om zich hem. Die ma chinekamer werd eveneens vernield. Do schade wordt op zeven millioen lire ge raamd'. Ontploffing in chemische fabriek. Te Moravisch O straw a (Tsjccho-Slowa- kïje), heeft zich in de chemise! i® fabriek van Rutgers een geweldige ontploffing voorgedaan. Twee arbeiders weiden ge dood, zes gewond. Na de ontploffing ontstond een he vige brand. Een dikke rookwolk hing den geheelen ochtend boven do stad. Noodweer in Noord-Korea* Uit Keijo wordt officieel gemeld, dat ten gevolge van het jongste onweer ia Noord-Koi a meer dan vierhonderd mem schen om het leven zijn g-ekomen. Vijf tig werden ernstig gewond. Bovendien, wor den 250 personen vermist, 2300 huizen werden weggespoeld; eubaMMmiixS nTiSiga "-J.fi der Haar vaat de WW» Osendarp (voor) werd winnaar op de 100 meter tijdens de drielanden- athletiekwedstrijden, Nederland-België-Duitschland, die te Rotterdam zijn gehouden. Achterj Van Beveren, die tweede werd

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5