Onze weermacht op haar best mmjci m TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Een prachtig georganiseerde en schitterend verioopen wapenschouw in den Haag. Alles liep even vlot. Groot enthousiasme bij het publiek, dat op de duinen had plaats ge nomen. DINSDAG 30 Augustus 1938, No, 21U53, Zeer reel afwisseling (Van onzen specialen verslaggever), ,s-Gravenhage, 29 Aug. Ontegenzeglijk is de wapenschouw, wei- te de weermacht dezen middag heeft ge houden ais huldebetuiging aan Hare Ma jesteit de Koningin ter gelegenheid1 van Haar veertig jarig regoeringsjubileum, de beste, die ooit in Nederland is gehouden, zelfs de mohilisatiejaren meegeteld'. Ilier heeft gedurende twee uur het puikje van de Nederlandsche weermacht gedefileerd voor het Koninklijk gezin, voor de ïndi- sclie Jaiulsgrooten en zeltbestuordors, voor de regeerders van ons land, voor de ci viele en militaire vertegenwoordigers van de builöiiandsche mogendheden, gedefi leerd ten slotte voor het Nederlandsche volk zelve, dat in duizenden en duizenden de duinenrijen langs de Van Albemade- laan bezette, in rijen dik langs de aan grenzende straten stond, en niet moe werd de voorbijtrekkende troepen toe juichen. Als men dat prachtige schouwspel, dat zich daar voor ons oog ontrolde, in zich op nam, id dat geschitter van de uni formen en van de middagtoiictten der da mes, de bepluimtte en bevederde loc-pis dor officieren, den pracht en den praal der Indische zelf bestuurders de Sultan van Pontianak verscheen met een gouden pa jong op den radiateur van zijn auto als men de duinen van den voet tot aan den top dicht bezet zag met toeschouwers, die zich hier al uren van te voren een plaatsje hadden veroverd, en als men dan tiifeschen dat alles door alle onderdooien van onze weermacht zag opmarchoeren, keurig stram in de houding, volkomen en volkomen model, alles tot in de puntjes verzorgd, dan moet dat op allen, die dit militaire schouwspel hebben bijgewoond een onvergeteliken indruk hebben gemaakt Speciaal de buitenlanders onder de gasten zullen tot de conclusie zijn gekomen# dat ook Nederland niet heeft stil gezeten, en de laatste jaren oen -weermacht heeft op gebouwd, die er zijn mag niet alleen, doch daarbij ook wordt gedragen dopr de sym pathie van het volk, dat - zich in- deze angstige dagen vaster dan ooit heeft ge schaard om deu Oranjetroon. En dc vers lave ver, wïen is opge dragen zijn indrukken van deze wa penschouw op papier te zetten, kan nie' anders dan constateeren, dat on ze weermacht dezen middag op de van Afkeroadeplein wat een prach tige gelegenheid voor zulk een défilé! een hoven allen lof verlieven in druk beeft ach lage] alen In de eerste plaats klopte de organisatie als een hüs. Alleen had men moeite om per taxi het ten* in te bereiken jn ver band met de uitgerekend' op dezen dag uitgebroken staking van taxi chauffeurs,' waaronder het vervoer naar de plaats van het défilé uit d'en aard der zaal; had te lijden. Maar de organisal oren hebben alle eer van hun werk; niet alleen de verkeers regeling liep prachtig, doch ook het dé filé zelf toonde c-en moment hapering. Alles liep even vlot, zelfs zoo vtlot, dat de vliegtuigen, de demonstratie van hot luebtwapen, over de Koninklijke loge vlo gen juist op het moment dat op de straat de luchiafwoerkanonnen voorhij daverden! Diat toevallige sanicngaan stond niet op het programma, doch werd veroorzaakt door het feit, dat het voorbijtrekken iels langer duurde dan vooraf was berekend, terwijl de vliegtuigen precies op tijd waren. Maar prachtiger kon het al niet! Het was goed gezien, het défilé te doen openen door de Koloniale reserve, die keur troepen, die zich in ons land reeds een zoo goeden naair. hebben verworven door hun mareheeren. Wat zij vanmiddag lie ten zien, was in één woord af. In stammen paradepas marcheerden zij voorbij, eiiüiou? Last toegejuicht door de duizenden c-u gevolgd door de mari niers en de matrozen die voor hen in geen enkel opzicht onder deden. Een golf van zeer levendipen bijval rolde van de domen naar bem-e, voor dat paradecren. He* werd slechts verderop geëvenaard door het kaderbataljon, dat eveneens frenetiek werd toegejuicht en toegektapt. Dit kaderbataijon vormde het slot van do groep der onbereden troepen, waar vóór defileerden <1.- verschillende regi menten infanterie onder hun comman danten, vooraf gegaan door de divisie- commandanten, die, na de Koninklijke Familie gepasseerd P- zijn, aEslegen, en ter zijde van de Koninklijke logo ble ven slaan, totdal hun divisie voorbij was. Zo© vormde zich ter zijde van do Koninklijke tribune een front van op- peroL'icieren met hun adjudanten, dat eéri zeldzaam decoratief beeld oplever de. Het tweede gedeelte. Het défilé van de infanterie vorderde den meesten tijd, en werd ook op den duur wat eentonig, doch het tweede ge deelte van de wapenschouw, waarin de hereden wapens en de gemotoriseerde af- deelingen den boventoon voerden, hood afwisseling te over. Daar waren in de eerste plaals de hu zaren, die in draf voorhij trokken, en met hun kolbaks en getrokken sabels ©en bui tengewoon martiaien indruk maakten. Ach ter hen volgden de wielrijders, met liet Fuuopeesche militaire unicum, waarvan Ne derland het monopolie beztt: het rijdende muziekcorps van het regiment wielrijders, dat furore maakte. Zooveel lawaai en druktealff* 'de huzaren maakten," zoo ge luidloos trokken de wielrijders in geslo ten colonnes voorhij. De „onhoorbare vijand" hoorden wij dit deel van onze weermacht betitelen en terecht. Zij boden levens het unieke schouwspel van ruim 60Q rijwielen bij elkaar zonder belasling- merk! Hot was de veldartillerie, die vervol gens aller sympathie veroverde door even eens iu draf te defiloeren met veldstukken en houwitsers, waaronder de nieuwste en meest moderne stukken. En ten slotio was het woord aan den molor. De gemotoriseerde afdr.-elingeii na derden in onafzienbare rijen. Met één slag was de romantiek, die men a.*tijd nog in de bereden wapens kan zien, ve-'Twenen. Hier reden de representanten van de mo derne oorlogvoering, hier was de rauwe werkelijkheid. Wij hebben kunnen lezen hoe het Duitsehe leger met gemotoriseer de afdeelingen Oostenrijk ten tijde van den Anschluss is binnen gerukt, wij bob ben nu een indruk, hoe dat is geschied en hoe snel een belangrijke legermacht zich heden ten dage kan verplaatsen. De vrachtwagens waren elk bemand' met vrjf soldaten, die zittende het geweer presen teerden, wat een aUeraardigsten indruk maakte, doordat men boven de zijschot ten van de wagens alleen de bajonetten zag uitsteken. Menigeen zag voor het eerst het pant- serafweergeschut, de kleine antkank- kanonnetjes, ieder achter een motorwa gen gespannen, zooals velen ook voor het eerst zagen de pantserwagens en de motorniitrailleurs. Gok de beide laatslen maakten geweldige furore, doordat de officieren van de pantserwagens, halver wege uit het dak van den wagen ste kend, het saluut brachten, terwijl de mntorrijders, die aan deze eskadrons vooraf gingen, hoornblazers op den duo hadden zitten, die zich met schallende rignalen aankondigden. Het was opmer kelijk, hoe keurig alle wagens van de gemotoriseerde afdeelingen eruit zagen. Zij blonken en glommen als spiegels. Ten slotte maakten de rupspanisr-nva- g'-ns, het nieuwste wapen van onze weer macht. sensatie, ;Deze kleine, kwieke wa gentjes, die volkomen terecht namen van, roofdieren dragen, zullen in den strijd een geducht wapen ziju, vooral iu onze lage landen! Zooals gezegd, juist toen hel luchf- afwei rgf-schut de,deerde, daverden de machines van de luchtmacht over de Koninklijke ..tribune. Zoo kon men ook een idee rij gen van de uitbrei ding, welke ons lucklwapen de laat ste jaren heeft ondergaan. De Java, die vloog onder leiding van kapitein van Weerden Poelman, vloog in een grooteW, als huldiging van de luchtmacht aan de Landsvrouwe. Dat was het einde van deze indruk wek kende wapenschouw, de indrukwekkend ste en meert gesiaagde, dien Ned-rland ooit heeft gekend' AT1 lubde am de or ganisatoren. alle hulde, aan d'e (roepen zelf, die, niebegens'a in I© de drukkende warmte, kranig voor den dag zijn ge komen! Het was een kleurig, een fleurig, en daarnaast een veelzeggend1 schouwspel, veelzeggende ten aanzien van het feil, dat ook de Nederlandsche weermariif paraat is, en volkomen op de hoogte is van haar tijd i H. M. de Koningin betuigt Haar tevredenheid Dagerder van den commandant van het veldleger. Na afloop van hc-t défilé der weermacht heeft de luitenant-generaal Fan Voorst tot Voorst, adjudant in b-d. van H.M. do Ko ningin, commandant van hot veldleger, de volgende dagorder tot do deelnemend^ troepen gelicht; „Officieren, onderofficieren, korporaals, matrozen en soldaten. II.M. de Koningin droog mij" als com mandant van hel veldleger en belast met hel algemeen bevel over de onderdeel en, die aan de wapenschouw op heden deel namen op, aan alle commandanten en on derdooien Hocgslderzelvei groote ingeno menheid en buil ongewone waardoering te betuigen voor de uitnemende wijze waar op de onderdoelen van de Koninklijke Ma rine en de Koninklijke Landmacht, zoo te land als in de lucht, zoomede de Kolo niale Reserve, vertegen woord igde het Ko ninklijk Nederlandsrh Indische Leger, he den hebben gedefileerd. H.M. de Koningin verzocht mij daaraan tor- te voegen, dat de door de gezamenlijke op zoo indrukwekkende wijze tot uiting ge brachte hulde een onvergeetelijfc ©ogenblik van Haar leven heeft gevormd. Ook voor de uitvoering van de getroffen voorberei ding, welke lekLle tot een onberispelijken. voorhijioarsdi, had II.M. de Koningin niets dan lof. Terwijl ik mij van deze hoogst eervolle opdracht kwijt, noodig ik u uït u ten volle te doordingen ran de beteekenïs voor ieder uwer en voor de korpsen en d'e on derdeed ea welke gij hebt vertegenwoor digd, van dezen op zoo waardeerende Mm f- m hm Een Imposant overzicht tijdens het défilé van de Nederlaiulsche weermacht op de Tan Alkemadelaan in Den Haag voer II.M, de Koningin. De Indische vorsten als belangstellende toeschouwers tijdens het défilé, dat gister* middag in Den Haag plaats had in verband met het regcerïngsjsbilenm van H.M. de Koningin, Da Familie vj? «-rettlbwne de Tan Alkemadelaan In Dm Haag tijdens het défilé de* weermacht, dat gistermiddag plaats had. 7 wijze uitgesproken dank van Haar, Die ge durende veertig jaren aaneen op Konink lijke wijze het oppergezag over zee- en landmacht heeft gevoerd. Verplaats u, officieren, onderofficieren, koipomnls, matrozen en soldaten in ge dachten te zamen nog eenmaal terug naar het ocgenhlik waarop gij ten aanschouwt' van de hoogste militaire en burgerautori teiten en van duizenden van ons volk, op hot drfileerpun* uwe Koningin uw eerbe wijs bracht en vereenigt u dan in den uitroep„Lang leve Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin'*," Deze dagorder is voor het front der troepen voorgelezen. Gemengd Nieuws Macht over het stuur verloren Wielrijdstcr aangereden. Gistermiddag reed de automobilist W. uit Nieuwer" Amslel op don Stad ion weg te Amsterdam tussclien Olympiaplein en Mi- nervalaan brak plotseling het bovenblad van een veer van een der voorwielen, waar door W. de macht over zijn stuur verloor. Foor hem uit reed' een 22-jarige wieO- rijdster. B. poogde nog door naar rechts uit te wijken een aanrijding te voorkomen, doch het stuur gehoorzaamde niet meer aan het mauoeuvrceren van den bestuurder, aoodat de auto tegen de fiets bolste. Hei meisje werd' tegen den grond geslingerd' en kreeg een hoofdwonde en inwendige kneu- zangen. Het slachtoffer is in het Wilhclmina Gasthuis opgenomen. In de bocht gepasseerd Botsing tussclien auto en motor. In de WipsLiikfcerallee te Zwodlerterspel, ter hoogte van het punt, waar deze aahsluit aan den oprit naar de nieuwe brug over het Almelosche Kanaal, is gistermiddag een bol sing voorgevallen iussdhen een vracht auto en een motorrijwiel, bereden door den veehandelaar F. Morjenberg uit Zwol- lerkcrspel. Zoowel de automobilist als de motorrij der kwamen uit de ridding van de Water- steeg. Waarschijnlijk heeft de motorrijder de mdhlaulo beiden wilden de brug oprijden nog in de boent willen pas- seeren, hel geen hem noodlot lig is gewor den. Hij werd ©ver den weg geslingerd en bekwam een lichte hersenschudding, als mede een gebroken been. Die vrachtauto werd licht beschadigd1. De gewonde werd per ziekenauto naar het Sophia ziekenhuis vervoetd na eerst ter plaatse door dr. Wachters te zijn be handeld. De burgemeester, do beer H. van WaJsern, was .op het terrein van het onge val aanwezig. Kort na dit ongeluk raaide de lieer W, uit de Wipstrik, die ijverig medewerking had' verleend bij het transport van den gewonde, builen bewustzijn, zoodat ooik deze moest worden geholpen. Atitubus legen een brom gereden. Een autobus, waarin dertig menschen hadden plaats genomen, is te Waltersbau- sen, in Dmtsehiand', tegen een boom ge reden en vernield!. Acht inzittenden wer den ernstig, ongeveer vijftien lichter ge wond. DER oho'-.,

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5