Ontwikkeling der binnenlandsche staatkundige toestanden 1 VU W' NI 4 TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT H et regeerirt gsjubi let im van H.M, da Koningin* Belangrijke verschuivingen. De veelheid der partijen. Invloedrijke figuren T YET verschil tusschen begin- en eindpunt is treffendIn 1898 telde de Tweede Kanier Juf 35 Unie-Liberalen22 Roomsch-Katholieken, 17 Anti-Revolutionairen, Ici Vrije Liberalen, 5 Vrij-Anti-Revolutionairen, 4 Radicalen, 2 Sociaal-Democraten, i Chi'iste- lijk-Historische en 1 Vrije Socialist, samen 9 partijen. Vergelijkt daarmede de huidige samenstelling i 31 Roomsch-Katholieken, 23 Sociatu- Democraten, 17 Anti-Revolutionairen, 8 Christelijk-H istori$chen,f> Vrijzinnig-Democraten, 4 Nationaal-Socialisten, 4 Vrijheidsbonders, 3 Communisten, 2 Christelijke -Democraten en 2 Staatkundig-Gereformeerden, te zanten alzoo 10 partijen De liberalen en radicalen liepen in hun nieuwe gedaanten van vnjheiusbonders war zinnig-dernocraten van 52 tol 10 terug, de Roomsch-Katholieken kwamen van 22 tot 31, de Anti-Revolutionairen en Christelijk-Historischen van 23 op 25, de Sociaal-Democraten van 3 op 23. Bovendien zijn nieuw vertegenwoordigd de A ationacd-Socialisten sinds 193', de Communisten sinds 1918, de Christelijke Democraten laatstelijk sinds 1933 en us Staat kundig-Gereformeerden sinds 1922. Daarnaast zijn in den loop der 40 jaren vele partijen op het parlementair tooneel verschenen en daarvan na een korter of langer {meest korter) tijd weer verdwenen. DOOR P Fockema Andreae. Do veelheid der partijen. NOG belangwekkender in tusschen dan de kennisneming van deze zeker frappante cijfers is o. m., te weten, hoe de merk waardige ontwikkeling een sterke stijging hier, em diepe val daar, een tamelijk constant peil sinds zich heeft voltrokken, voorts of, en zoo ja, hoe de partijen lot een paar groote groepen kunnen worden saamgcbracht, en dan nog, hoe het met de veelheid der partijen in den loop der jaren was gesteld. Om met dit laatste punt te beginnen: In 1894 kende men nog een verdeeling in vieren: de meerderheidsgroep der li beralen (57), de kleine, doch zeker niet onbelangrijke groepen van Roomseh-Ka- tholieken (25) en Anti-Revolutionairen (15) en het zeer kleine groepje der radi calen (3). Het was een verdeeling, die toen veel van haar principieele waarde verloor, doordat de drie voorname par tijen alle evenzeer in tweeën dreigden te worden gespleten door de tegenstelling, welke de verkiezingen na de Kameront binding van lat jaar beheerschte, die tusschen Takkianen en Anti-Takkianen, m.a.w. vóór- en tegenstanders van een voor dien tijd ver gaande uitbreiding van het Kiesrecht, zooals de Tak van Poortvliet die had gewcnscht. Het was de laatste maal, dat de split sing in partijen zóó weinig ver werd door gevoerd. Reeds bij de volgende verkie zingen ie 1897, klom haar aantal, gelijk wij zagen, tot 9. In 1901 en 1905 bedroeg de Nederlandsche rijkdom aan in het parlement vertegenwoordigde partijen resp. 11 en 9; in 1909, 1913 en 1917 was het aantal tot 8, zelfs 7 gedaald; onder de werking van het nieuwe kiesrecht werd in 1918 eensklaps het ietwat angstwekkend getal van 17 bereikt; die springvloed hield echter niet aan, in 1922, 1925 en 1929 bleek de stand wederom aanmerkelijk gezakt, n,I. op 10, resp. 11; 1933 vertoonde andermaal een stijging, tot 14, en thans is men opnieuw in de blijkbaar normale bedding van 10 teruggekeerd. Dit nog altijd aanzienlijk getal is in- tusschen toch slechts een Flauwe afspie geling van den verbluffenden partijen- ©verdaad, die bij de candidaatstelling Afgescheiden van. die enkele tijdper ken van betrekkelijke rust op de linie kenden wij steeds, hetzij linksche, hetzij rechtsche ministeries naar liet zooeven aangegeven model. Linksche ministeries waren er twee, t.w. het mmisterie-Pier- son Goeman Borgesius, dat aan het be wind was, toen de Koningin de Regee ring aanvaardde, en aan het bewind bleef tot den zomer van 1901, en het mi nisterie-de Meester, dat na Kuyper's val in 1905 optrad en zijn vooral aan den „Oorlog"-kant veel bedreigd bestaan niet langer dan tot 1908 wist te handhaven. Overigens waren het rechtsche kabinet ten, genoemd naar de respectievelijke formateurs Kuyper (19011905), Heems kerk (19081913), Ruys de Beerenbrouek (1918—1925 en 1929—1933) en Golijn (1925—1926 en 1937—heden). Of de scheiding ter rechterzijde alge- meene bevrediging schenktMen blijft haar daar tamelijk wel trouw onder hel motto dat wat het zwaarste is hei zwaarste moet wegen, of ook, omdat men tegen andere schei dingslijnen overwegende bezwaren heeft. Dit wil echter niet zeggen, dat men voor de moei lijkheden, aan de huidige, in de midden partijen bovendien min of meer vervagende schelding verbonden, blind zou zijn. Deels vloeien die moeilijkheden voort uit het gemis aan overeenstemming ten aanzien van. ge wichtige principieele punten Zondagsheili- ging, lijkverbranding, inentingverzekering m infliter -staatsloterij, staatsinmenging, gezantschap bij den Paus, enz.), deels hangen zij samen met het ongenoegzame van de deellijn bij kwesties van economische en sociale politiek. Dit laatste wordt, vooral in te dezen aanzien zeer bewo gen tijden als de 20e eeuw te zien gaf (en geeft) als een ernstig euvel gevoeld woord medeEvenzeer deed dat ik mag het in ditzelfde verb id noemen het werk van enkele invloedrijke figuren van wereld- heteekenis, die heek groepen, heele volkeren in zekere richting wisten te kielen; laat mij voorbecldshalve twee geschriften noemen, Das Kapital van Marx (1867) en de Encycliek Rerum Novarum- van Paus Leo XIII (1891). Zoo deed menige belangrijke wette lijke maatregel, elk op zijn beurt voort gekomen uit staatkundigen strijd, die meermalen door een verschil van levens beschouwing, andere malen door een con flict van belangen, of een divergentie van meeningen over economische vraagstukken en sociale eischen of omtrent de taak der overheid gevoed werden, zijn invloed op de ontwikkeling der politieke verhoudingen gelden. Denkt, behalve aan het kiesrecht (dat van de vrouw niet te vergeten) b.v. aan de sociale wetgeving en die op het terrein van het onderwijs. De gelijkstelling van het openbaar en bizonder onderwijs en de gelijkstelling van de vrouw met den man ten aanzien van stemrecht en verkiesbaarheid, zijn treffende bewijzen, hoe de wetgever, als hij recht wil doen wedervaren aan ernstige wenselien en overtuigingen, die in het midden des volks leven, ook al zouden zij niet met de zijne strooken, de verhoudingen in dén lande, ook die op staatkundig ge bied, aanmerkelijk kan verbeteren. In de richting van het overbruggen van tegenstellingen is in deze veertig jaren, veler gedachteveler streven gegaan. Daarbij werd men kennelijk geleid door de overweging, dat er uit een oogpunt zoowel van wertsche- lijkheid als van staatsbelang zeer veel voor te zeggen is, hel daarheen te sturen, dat de burgers van een staat, die zich binnen de perken der wet houden en geen onaanneme lijke doeleinden nastreven, zich rustig en- vrij kunnen bewegen in een samenleving van gelijkgerechtigde, elkander waardeerende, al thans verdragende menschen en een mensch- waardig, kan het zijn gelukkig bestaan in hun land kannen leiden. De politiek der uitersten is gebleken, niet bij den Nederiand- schen volksaard te passen, evenmin een staat kunde, die gericht is op overheersching van minderhedenom niet te spreken van knotting van hel recht van wien ook om voor een eigen ernstige overtuiging uit te komen. *&3r~ H E H. Prinses Juliana en Z. K- H, Prins Bcrnhard woonden Saterdag de atletiekwedstrijden bij, die in do bosschcn te Baarn zijn gehouden, m AN de veie andere" elementen, die bij de ontwikkeling van de Staat- aait den dag treedt. Gij allen, die since Kamer vonden. Deze omstandigheid heeft er toe ge leid, dat bijna in alle groepen, in de recht sche zoo goed als in de linksche, een linker en een rechtervleugel (nu in den zin van vooruitstrevend en behoudend) te voor schijn komt. Soms blijft het één partij, soms worden het verschillende groepen. Na een vluchtig onderzoek in het oud en nieuw archief tier verschillende partijen, het politieke monsterboek zou men ook kunnen zeggen, toon ik u enkele monsters dit woord natuurlijk noch in qualitatief- ongunstigen zin genomen, noch in quantita- iief-geringsehattenden zin (er zijn onder de monsters ook welgeproportioneerde dwergjes) die hun weg naar de Tweede 1918 wel eens de vellen papier van res pectabele afmetingen hebt moeten han- teeren en er eenzaam in uw stemhokje, zonder „guide' den weg in moest trach ten te vmden, kunt er van meespreken. Men raakte den tel kwijt en behield al leen een eenigszins benauwden indruk als van een politieke spijskaart, zoo uit- febreid en aanlokkelijk, dat de veriei- ing voor menigen eenvoudigen stemge- rechtigden burger groot mocht zijn om op meer dan één van die vele délicates sen oude, belegen merken, gerenom meerde specialiteiten, brillante nouveau- té's zijn keuze te laten vallen. Scheidingslijn, DE tweede vraag was, in hoever de partijen tot enkele groote groepen kunnen worden teruggebracht. In 1898 was de tegenstelling, die men met het woord „antithese" aanduidt, reeds op den voorgrond gekomen. Zij kent een scheiding, die op godsdienstï- gen bodem is opgetrokken en samen hangt met den kijk op dit levensprobleem, m hoeverre het geloof ook de staatsrech telijke inzichten moet beheerschen; zij onderstelt een verdeeling van de poli tieke arena in twee deelen, links en rechts, vroeger wel naar maatschap- pelijken of economische inzichten (vooruit strevend of conservatief), doch naar over- tuigingen op godsdienstig gebied. Die scheidingslijn, door aldus in de linksche helft bijeengebrachte groepen herhaaldelijk gewraaktis 0p sommige oogenblikken als grondslag voor practised regeeringsbeleid ondeugdelijk gebleken, m.n. in 1925 na hel votum over het gezantschap bij den Paus, en ook wel lijdelijk uilgewischt, als de bizondere tijdsomstandigheden het samengaan van zooveel mogelijk groepen aan weerszijden van de lijn vorderde, zoo ten tijde van den wereldoorlog (1914—1918) en iiidens de wereldcrisis (19331937). Zoo kennen (of kenden) wij b.v. de Roomsch-Katholieke Volkspartij en de Ka tholiek-Democratische Partijde Christe- lijk-Democratische Partij, de Christelijk- Sociale Partij (Unie), de Staatkundig Ge reformeerde Partij en de Hervormd-Gere formeerde Staatspartij; de Vrij-Anti-Revo lutionairen, den Christelijk-Historischen Kiezersbond en de Friesch-Christelijk-Histo rische Unie. Ook de liberalen en de socialisten heb ben tal van schakeeringen naar links en naar rechts gekend. TJRAAGT Y enkele Wisselwerking. men dan eindelijk naar elementen, welke op de ontwikkeling van de binnenlandsche staatkundige toestanden van invloed zijn geweest, dan wil ik er wel enkele pogen aan te wijzen, doch ik verzoek k daarbij nadrukkelijk, niet uit het oog te ver liezen, dat oorzaken op haar beurt weel gevolg waren en er allerlei wisselwerkin gen. vielen te bespeuren. Neemt, om te beginnen, een staatsrech telijk moment van de grootste beteekenis, de Grondwetsherziening van 1917, die het algemeen mannenkiesrecht bracht nader uitgewerkt in de Kieswet, waarin toch tevens het onzuiver en soms zeer onbillijk werkende oude systeem met al zijn toe valligheden vervangen werd door het veel logischer opgebouwde, zij het veel minder romantische stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. Gij voelt aanstonds, dat die gewichtige gebeurtenis, welke een be langrijke verschuiving van de staatskun dige machten in het parlement tengevolge had, niet zoo maar uit de lucht is komen vallen, doch de afsluiting vormde van een lang tijdperk van strijd, waarop zoowel de politieke en vak-organisaties als de maat schappelijke en economische toestanden, zoomede wat men den opmarsch der ideeën zou kunnen noemen, van grooten invloed waren. Hier sprak de ontwikkeling der maat schappij, ook ver buiten onze grenzen, een\ Twee factoren kundige toestanden hier te lande een rol speelden, wil ik nog een tweetal noemen. Het eene is, dat van den wereldoorlog, die op het gansche Nederlandsehe_ leven, ook op het staatkundige, zijn invloed niet miste. In aansluiting, daaraan ver meld ik de revoluties in verschillende Europeesche landen tegen en na het einde van den krijg. Die revoluties ver oorzaakten hier wel eenige deining, doch vonden gelukkig in het neutraal geble ven, niet in levensgevaar verkeerende vrije Nederland met zijn o. a. door alge meen stemrecht gekenmerkte staatsin stellingen, in het geheel geen vrucht baren voedingsbodem, wat niet wegnam, dat de nieuwe tijd. die na zulk een wereld brand niet kon uitblijven, ook bier te lande niet werd miskend. Hel andere element is de invloed der lei dende staatslieden. Gelijk ik bij voorkeur van staatkunde heb gesproken en niet van politiek, omdat bij het hooren van dit woord alle andere zin tuigen in cpstand dreigen ie komen, zoo wil ik niet denken aan politici van lagen, logeren en laagsten rang, liedenwien soms baatzucht niet vreemd is en die zich wel door andera dan hooge algemeens belangen laten leidendoch slechts het oog richten op ware staatslieden van verheven edele opvattingen. Zulke leidende staatslieden dan gaan, ge heel verschillend te werk, organiseer end en bezielend in eigen kring, sommigen over redend ook buiten de sfeer der geestverwanten., anderen bewast of onbewust andersdenkenden prikkelend, daardoor wrijving en reactie wekkend; alzoo afwerend of bindend, ver zoenend of de zaken scherp stellend. Maar ieder van hen oefent ontegenzeggelijk een invloed van. beteekenis in de staalkundige wereld uit. Geen enkelen hunner noem ik bij name; zulks is voor wie zich op dit gebied niet geheel vreemd voelt en zijn tijd heeft mee geleefd ook allerminst noodig. Voor mijn doel was het voldoende te hebben gewezen op den in deze invloedrijke factor van de* figuren der staatkundige leiders. Minister-president dr. H, (Mijn op liet sultan van Pontianak, tijdens de terras van het Kiirhaus in gesprek met vleotsehouw te Scheveningen. Gemengd Nieuws Een naam. EL moge ik ten besluite een anderen naam noemen, dim van Haar, ter gelegenheid van Wier veertigjarige Re geering deze bijdrage met véle andere ver schijnt. Het is de Koningin, die bij de vorming van Kabinetten, en tijdens hel leven van Mi nisteries op den gang van zaken op staatkun dig gebied een niet te tniskennen invloed heeft en dien invloed tot een weldadige macht heeft weten te maken, bindendomhoog voerend, verzoenendverheffend, veredelend. Haar gezegende invloed strekke nog langen tijd ons Volk, ook bij de ontwikkeling der binnenlandsche staatkundige toestanden, ten zegen. Ernstig auto-ongeluk Anto nit de boeht geraakt. Vier gewonden. Op den provincialen weg, ter hoogte van den Blaakgchen dijk te ,M i.j n s lie r;re n I an d beeft zich gisteravond omstreeks half zeven een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waar bij vier personen uit 's-Gravenhage werden gewond. De geneesheer van. Iters on, die met zijn auto, waarin gezeten waren zijn eehtge- noote, mevrouw van ItersonDe Vries en haar ouders, op weg was van Brussel naar 's-Gravenhage, geraakte, waarschijn lijk door onbekendheid met den weg ter plaatse, met zeer groote snelheid nit de bocht, waarhij hij een boom meesleurde. Via den berm van den weg reed de wa gen vervolgens In een zeven meter breed© sloot, waar hij aan den anderen kant te recht kwam. Rijks- en gemeentepolitie waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Het bleek, dat alle inzittenden verwondin gen hadden ©pgeloopen. De bestuurder van de auto had de stuurstang tegen zijn borst gekregen terwijl zijn ecktgenoote met het hoofd door den voorruit was geslagen, waardoor zij een groote wonde opliep. Do heer De Vries brak een onderbeen. Alle vier personen bekwamen een lichte her senschudding. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam, waar bij mevr. Van Iterson opera; tief werd' ingegrepen, met gunstig resul taat. Bijt geen der slachtoffers bestond' on middellijk levensgevaar. Doedelijk ongeluk. Gistermorgen omstreeks elf uur is op de brug over het Maas- en Waalkanaal te Neerbosch een tot nog toe onbekende wiel rijder van ongeveer 55 jaar door een auto aangereden, en op slag gedood'. Den autobes tuinder treft geen schuld. Het stoffelijk overschot van den man is naar het ziekenhuis te Nijmegen ver voerd'. Autobus uitgebrand De inzittenden kenden zieh nog juist bijtijds redden. Zaterdagavond tegen acht uur is op de Oude Delft te Delft een groote autobus van een onderneming te Wateringen, die geheel bezet was met passagiers, in brand! geraakt De inzittenden afkomstig uit Rijswijk en op weg naar Delft en Rotterdam om de feestverlichting te aanschouwen, konden zich nog juist bijtijds in veiligheid stellen. Enkele personen moesten door omstan ders uit de bus worden geholpen. De autobus is geheel uitgebrand'. Eenige kleedingstukken en een liandtasch- je (gingen in de vlammen verloren. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft het vuur met een paar stralen op de Cttotorspult gebluscht Luchtvaart Ernstig motor-ongeluk. Gistermorgen kwam de '26-jarige luitenant de Jong uit Maartensdijk op den Wihes- hopperweg onder Montfaort, met zijn mo- torrijwiel in aanraking met een der blok ken, die de afscheiding vormen tusschen den ©rovincialen weg en hel rijwielpad. Hij verloor de macht over het stuur, en sloeg over den kop. De J. die bewusteloos op den weg bleef liggen, is naar het zieken huis te Oudewater vervoerd, waar men een zware hersenschudding aansta teerde. Knaapje entier auto geraakt en gedood. In de Öerleschestraat te Tilburg is Za terdagmiddag om vier uur een acht-jarig knaapje, Frans van li., die bij het spelen den rijweg ©verstak, door een auto gegie- pen en vrijwel op slag gedood. Het ventje had de auto niet gezien, daar hij achter een anderen wagen vandaan kwam. Legervliegtuig stort neer in drukke straat Zes dimden en 25 gewonden te Londen. In de Noord-Londensche voorstad' Ed monton is een ontzettend' vliegongeluk ge beurd, dat zes menschen het leven gekost heeft, terwijl dertien personen ernstig en. twaalf lichter gewand rijn. De dooden zijn de bestuurder van het toestel, een vrouw en twee kinderen. Een legervliegtuig verloor hoogte, toen het boven de dichtbevolkte wijk vloog. Het stootte tegen een huis, kwam vandaar op de straat terecht, waar een spelende jongen gedood werd, verhief zich toen weer om tegen het dak van een ander huis te botsen en n brand* te geraken. In een der huizen, die brandschade opliepen, werd een vrouw gedood, terwij] haar man en kinderen ern stige brandwonden -bekwamen. In den loop van gisteravond is een der ernstig gewonden overleden, terwijl het achtjarig zoontje van een vrouw, die zidh in het huis bevond' toen dit door het vliegtuig werd verwoest, waarbij rij om het leven was gekomen, eveneens is over leden. Het aantal dooden bedraagt der halve zes. Het lijk van den piloot is onherkenbaar verminkt. Elf deaden. Reuter meldt nog nader: Het totaal aantal dooden tengevolge van de vliegramp in de Londensche voorstad Edmonton is thans tot elf gestegen. 9EK MAANDAG 5 September 1938. Ne. 21958. %v %v. G ff

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5