e zilveren Bruiloft ]ns Aquarium iB Vacaniie op het water 8 IN DE REGEN Het leven onder water - '"'--JSf w ynwi- t«ftac»a<£ a door IET HOOGERS. Al weken van tevoren maakten ze plan nen hoe ze vader en moeder zouden kun nen verrassen. Over een tijdje vierden va der en moeder hun twaalf en een halfja rige bruiloft en de kinderen vonden, dat ze dat feest tot een echt feest moesten ma ken. Een zilveren bruiloft, dat klonk zo mooi, dat wilden ze ook allemaal meevie ren. Leens, de oudste, had lang met tante Lau, de zuster van moeder gepraat en ten slotte had tante gezegd: „Zou het niet leuk zijn, als jullie een muziekstukje voor vader «n moeder speelden? Jij kunt op je guitaar spelen. Hans op de fluit en Nelleke en Zusje kunnen zingen. Ik denk, dat ze het erg fijn zullen vinden. Ik wil wel helpen om een mooi stuk uit te zoeken." Leens vond het een erg leuk idee. Ze ging naar huis om het met de anderen te bepraten en ze hadden alle drie erg veel zin. Zusje was eigenlijk nog wel te jong en ze wist nog niet eens, wat dat eigenlijk was: een muziekstukje opvoeren, maar ze 2ag, dat de anderen het allemaal leuk von- den en daarom zei ze heel gewichtig: „Zus je ook meedoen. Zusje ook muziek voor mammie en pappie." „Ja hoor Zus", zei Leens, „jij mag ook mee doen met de mu ziek." Nu moesten ze nog bedenken, wat ze zouden spelen. Diezelfde avond, toen Nel- lekt: en Zusje al in bed lagen, kwam tante Lau en liet een stuk zien, dat ze voor hen had gevonden. Het was voor piano, guitaar en fluit en je kon ook zingen. Tante Lau 2eï: „Ik kon niets vinden alleen voor fluit en guitaar, overal was piano by, maar dat is helemaal niet erg, want het klinkt ook wel mooier, als er piano bij is. Ik zal jul lie dan begeleiden en we zetten de piano achter het gordijn van de erker, dan kan je me niet eens zien en zien vader en moeder jullie alleen.'1 Zo was dat allemaal in orde, maar nu moesten ze natuurlijk veel repeteren en dat kon niet thuis gebeuren, want dan zou den vader en moeder het horen. Moeder zei wel twintig keer in de we ken, die volgden: „Wat hebben jullie toch? Ik zie jullie nooit meer thuis en jullie zeg- fen altijd, dat je naar tante Lautje gaat èlfs onze kleine Zuske zien we niet meer thuis. Wat gebeurt er toch allemaal?" Dan lachten Leens en Hans even naar elkaar en gaven elkaar een knipoogje. Ze zouden het toch lekker niet vertellen, al was moe der nog zo nieuwsgierig, want een verras sing moest een verrassing blijven. Het was erg leuk om bij tante Lau te re peteren. Ze gingen er om de dag heen, na Schooltijd. Tante Lautje haalde eerst Zus je, want zij moest toch ook meedoen, maar meestal liep ze halverwege weer weg en geholpen en we zullen het nu voor u spe- len Vader en moeder keken elkaar erg ver baasd aan. Daar hadden ze toch helemaal ging spelen met haar beer of met een pop j niets van gemerkt. Maar moeder begreep opeens, waarom haar viertal altijd bij tan te Lau moest zijn na schooltijd. Tante ging aan de piano zitten, die ze eerst een beetje opzij geschoven hadden. Ze gingen alle vier bij de tussendeuren staan. Leens zat op een klein bankje, Hans stond achter haar en Nelieke cn Zusje ston den ieder aan een kant. Heel zacht speel de tante de eerste maten. Eventjes was Leens bang, dat het niet goed zou gaan, het leek opeens zo moeilijk, maar toen zet te de fluit van Hans in en Leens dacht niet meer aan angst. Ze speelde, zoals ze moest spelen en alles klonk nog veel, veel mooier dan op de repetities bij tante Lau thuis Nellekes stemmetje klonk zo zuiver en lief en Zusje keek met een blij gezichtje naar Leens en zong ook een beetje mee. Ze was soms wel even ernaast, maar dat deed er helemaal niet toe. Het klonk zo lief, dat moeder tranen in haar ogen kreeg. Vader knikte haar eens toe. Ze voelden zich al lebei zo gelukkig. Wat hadden de kinderen dat goed geleerd en allemaal om hen te verrassen. Toen de laatste tonen van de piano ver stomden, bleef het even heel stil. Daarna klapten ze allemaal in hun handen en rie pen: „Bravo, bravo! Dat was prachtig!" Va der en moeder stonden op en gaven hun kinderen elk een stevige zoen. Tante Lau tje werd er ook bij gehaald en toen was het een gelach en gepraat! Ze hadden het al lemaal zo mooi gevonden, hadden ze dat heus allemaal zelf ingestudeerd? De kin deren straalden van blijdschap! Wat was het fijn, dat het zo goed gelukt was. Zelfs Zusje was op haar plaatsje gebleven. Ze bleven de hele verdere dag in een echte fijne feeststemming. Tante Lautje bleef eten en ze hadden veel plezier aan tafel, maar moeder zei, dat het toppunt van de dag toch het muziekstukje was geweest. Wat voelden de kinderen zich trots en ge lukkig. Ze hadden niet gedacht, dat vader en moeder zó blij ermee zouden zijn. En toen ,ze die avond in bed lagen en moeder hen kwam instoppen, zei ze: „Pap pie en ik zullen dit nooit vergeten, kinde ren. We waren er heel erg blij mee. Het was de fijnste verrassing, die jullie konden geven". Toen stopte ze hen in en gaf hun allemaal nog eens een extra nachtzoen. Ze was ook nog zo klem en echt meezin gen kon ze nog niet. Als ze maar rustig bij hen bleef staan, als ze het voor vader en moeder deden. Het spelen en zingen zelf ging steeds beter. Ze kenden het liedje nu al heel goed en soms merkte Leens tot haar grote schrik, dat ze het liedje thuis liep te neuriën. Dan keek ze verschrikt naar moeder, maar die scheen niets te mer ken. Ze hadden met tante Lau afgesproken, dat ze het stukje 's middags zouden doen, als opa en oma en de andere ooms en tan tes ook kwamen. De grote dag kwam nu steeds dichter bij en ze verlangden er alle maal erg naar. Het was een wonder, dat Zusje nog niets had verklapt Ze hadden haar verteld, dat ze niets aan vader en moeder mocht 2eggen, maar ze was nog zo klein, dat ze toch bang waren, dat ze het zou zeggen. Maar Zus liet zien, dat ze niet meer zo erg klein was en ze hield haar mondje stijf dicht. Ze vond het veel te fijn om met de groten een echt geheimpje te hebben en ze lachte stilletjes naar Leens, als moeder zei: „Vertel jij het mammie eens, kleine pop. Doe jij ook al mee met het geheimpje? Mammie is zo nieuwsgie rig!" En zo brak de grote dag eindelijk aan. Het leek wel of de laatste dag omkroop! Ze waren allemaal vroeg naar bed gegaan, want ze mochten morgen niet moe zijn. Wat was het een prachtig weer. Moeder en vader hadden het niet beter kunnen treffen. Ze waren allemaal in een echte feeststemming en ze voelden zich zo vro lijk en blij. Wat zouden vader en moeder toch wel van het stuk zeggen? Zouden ze het mooi vinden en zouden ze er blij mee zijn? Ze hadden er zo hun best op gedaan met zijn allen! 's Middags waren ze allemaal bij elkaar. Vader, moeder, opa, oma en de ooms en tantes. Leens was er heus een beetje ze nuwachtig van. Zou het wel goed gaan? Zou Hans, dat ene moeilijke loopje nog kunnen spelen en zou Zusje bij hen blij ven staan? Tante Lau knikte even naar haar en toen stond ze op en zei: „Lieve vader en moeder, we hebben met ons vieren een muziekstuk je voor u ingestudeerd. Tante Lau heeft ons door Lies Helgers. (fO, kijk ens, Marietje, wat leuk! We we gen precies evenveel!" Het is niet zo gemakkelijk om een aqua rium goed in te richten. We bedoelen nu niet zo'n eenvoudige ronde kom, waar eigenlijk alleen goudvissen in kunnen le ven, maar een mooi ruim aquarium, waar voldoende lucht in kan komen, want de vissen hebben veel zuurstof nodig. Je kunt al vrij goedkoop een geheel glazen aquarium kopen. Op de grond lean je hel- 3er gewassen kiezelstenen leggen en dan zó, dat de bodem achter in het aquarium hoger is. Het staat heel leuk om op de ene plaats de bodem hoger te maken dan op de andere. Tussen deze kiezelstenen kun nen we dan de waterplanten zetten en daarna voorzichtig water in het aquarium gieten zonder de bodem op te woelen. Dit is wel een heel eenvoudige manier. Het is beter voor de planten om klei en zand op de bodem te doen en ze daar voor- I ziehtig in te zetten. Je kunt het zand eerst schoonwassen, want het is meestal erg vies en het spreekt vanzelf, dat je aquarium dan ook veel gauwer vies wordt dan an ders. Wanneer je het aquarium hebt ingericht, doe je het beste met het een weekje zo te laten staan. De planten staan dan goed vast en het aquarium is op de goede tempera tuur gekomen. Nu doen we de vissen er in. Je kunt erg veel verschillende soorten vis sen kopen, maar je moet er aan denken, dat niet alle vissen goed bij elkaar passen en ook vooral, dat je niet te veel vissen te gelijk in je aquarium doet. We voeren ze met gedroogde watervlooien of ook met le vende, maar het gebeurt wel eens, dat de levende tussen de schubben van de vissen gaan zitten, waardoor de dieren ziek wor den. Het beste is om het eten altijd op de zelfde plaats te doen in een klein glazen raampje. De vissen hebben al heel gauw in de gaten, dat dat hun „etensbakje" is en ze komen steeds weer naar die plaats toe. Als je er nu voor zorgt, dat de bodem, recht onder de plaats waar het etens bakje drijft, een beetje uitgehold is, valt het vuil en de etensresten in die holte, Toppie kom maar bij den baas, Ik heb een grote paraplu. Hier onder blijf je lekker droog, Wat zegt het hondje nu? Ben je bang voor een regentje? Zeg schaam je je eigenlijk niet? Je bent geen grote, flinke hond, Stel je voor, dat de vrouw je nu ziet! Ze zou erg om je moeten lachen Want regen is juist fijn! Toch ben ik blij met mijn paraplu Want ik vind het ook niet prettig om nat te zijn....! waar je liet weer gemakkelijk met een he vel uit kunt halen. Verder zorgen de planten en de vissen voor elkaar. De vissen ademen koolzuur uit, wat de planten erg nodig hebben om te kunnen groeien en de planten geven door hun bladeren zuurstof en dat hebben de vissen weer erg nodig. We moeten zo nu en dan de zijwanden van het aquarium met een zeempje een beetje schoonmaken, want anders komen er algen op en kun nen we niet meer zo goed in het aquarium kijken. In de winkels kan je heel mooie sierste- nen kopen in allerlei kleuren. Dat staat heel vrolijk in het aquarium en wanneer je er een kleine grot van bouwt, zullen de vis sen telkens eens even in de grot gaan kij ken. We moeten er ook aan denken, dat we het water niet te vaak verversen. Het is wel goed om eens in de drie weken een klein gedeelte te verfrissen, maar dan moet het schone water eerst een paar dagen in de kamer hebben gestaan, zodat het dezelf de temperatuur heelt als het water in het aquarium. Je kunt ook wel eens een nieu we plant in het aquarium zetten en een van de oude eruit halen, maar dat hoeft maar heel weinig te gebeuren. Richten jullie je aquarium nu eens op deze manier in, dan zal je zien, dat je vis sen lang blijven leven. Meer dan twee derde deel van het aard oppervlak wordt door water ingenomen. Het diepste water, dat tot nu toe bekend is, is een plaats in de Stille Oceaan, die 10793 meter diep is. Dus de geweldige berg de Mount Everest, zou bijna twee duizend me ter diep onder water liggen op deze plaats, want de Mount Everest is 8882 meter hoog. In al dat water leven ongelofelijk veel vissen. Alleen in de Noordzee zijn al meer dan 1500 mïllïoen schollen volgens, de schattingen. Hierbij zijn nog niet eens de schollen meegerekend, die kleiner dan 12 c.M. zijn. Eoe kunnen al deze dieren zich nu voe den? Je zegt al gauw: „Er zijn toch meer dan genoeg planten in de zee!" M3ar in werkelijkheid zijn er minder van deze gro te planten in de zee, dan je zou denken. Het is gebleken, dat de vissen zich voor een groot deel met heel kleine plantjes voeden, zó klein, dat ze niet eens met het blote oog te zien zijn. Soms zijn ze niet groter dan 1/1000 m.m. Op sommige plek ken in de Oceaan zitten in 1 liter water ongeveer 5.000.000 van. dergelijke kleine plantjes. Er zijn dikwijls ook heel kleine diertjes bij, die ook alleen maar met een microscoop te zien zijn. En deze heel kleine wezentjes zorgen nu voor de voeding. De grote vissen zoeken deze plantjes natuurlijk niet op. Maar er zijn heel kleine kreeften, die lange borste lige haren hebben en in deze haren blijven de plantjes en dieren zitten. De grotere vis sen eten deze kreeften weer op. Er zijn wel eens 50.000 tot 60.000 van dergelijke kleine kreeften in de maag van een haring gevonden! Zo leven de vissen en andere dieren in de oceaan er eigenlijk van om elkaar op te eten. Maar toch hoeven we nooit bang te zijn, dat de vissen daardoor zullen uit sterven, want ze leggen zoveel eitjes, dat zelfs in de Oceaan niet genoeg water zou zijn, om al die dieren te bergen, als ze el kaar niet ook dood maakten. WETENSWAARDIGHEDEN. In de haven, van Sydney zijn elke dag duikers aan het werk. Maar omdat er zo veel haaien zijn, dragen ze altijd een lucht- pistool bü zich, omdat het gebleken is, dat haaien het meest bang zijn voor luchtbel len. Een Fransman, Dr. Peinard, heeft ont dekt, dat honden op een hogere of lagere toon blaffen, al naar mate ze in een war mer of kouder klimaat zijn. Hij zegt, dat honden van hetzelfde ras in het koude Noorden lager blaffen, dan in het Zuiden. In het plaatsje Elham in Engeland heeft men er tegen geprotesteerd, dat de wegwij zer niet vast aan de grond staat. De wind draait hem in de rondte en daardoor ver gissen de touristen zich telkens in de rich ting! In Budapest werd een schilderijenten toonstelling gehouden van een schilder, Gjula Kurucz. Pas later hoorde men, dat deze schilder 7 jaar oud was! Sinds 14 jaar komt iedere dag in een be paald restaurant in Parijs een man, die el ke keer hetzelfde eten bestelt, maar 10 mi nuten in het restaurant blijft en. weer ver dwijnt, Hy komt elke dag op precies de zelfde tyd, maar tot nu toe, weet niemand hoe de man heet, van welk land hij komt en wat hy doet, want hy heeft in al die jaren nog nooit tegen den kelïner gespro ken. se'-ij. Leans' r HOE GREETJE HAAR WAGEN WEER MAAKTE!

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8