Natuur en natuurbescherming TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Het Nederlandsche Roode Kruis Gemengd Nieuws BINNENLAND Propaganda voor Indië De kinderverlamming Wrak aangespoeld Een week van gedachtenis. Terugblik op wat bereikt werd. ii DER DINSDAG 13 September 1938. No. 21905. Plannen van het gouvernement Naar wij vernemen overweegt het In dische departement van economische za ken plannen om een aantal films te doen vervaardigen, welke zullen dienen voor de propaganda voor Indië in het buitenland, aldus het Nws. Men beoogt hiermee niet alleen do be vordering van het toerisme, maar meer nog de verspreiding van kennis omtrent de Europeesche en Inlandsche cultures, gouver- ncmentsinste'lingen enz. in deze gewesten. Deze voorstellen, zij het in gewijzigden vorm, Jaleeren reeds van 1937, doch hier op werd met het oog op don financieelen toestand van het land afwijzend beschikt. Hel departement hoeft deze plannen ech ter niet losgelaten, doch zich in verbinding gesteld met den handelsvertegenwoordiger in de Vvreenigde Staten, den heer Zim merman die hieromtrent alle gewenschte iriliel.tingen hij verschillende Amerikaan- schc filmmaatschappijen heeft ingewonnen. Het resultaat hiervan was, dat hot de partment met een zoo volledig mogelijk plan en een gunstige kosten bereken in g voor den dag kon Komen, waarna de be treffende voorstellen thans opnieuw aan de regeertng zijn voorgelegd, die nu haar goedkeuring daaraan gehecht heeft. Deze voorstellen implic-eeren een aanvul lende begrooting voor. 1938, welke binnen kort bij den volksraad zal worden inge diend. Wij vernemen, dat het in -de bedoeling ligt om de betrokken Amerikaansche film maatschappij op te dragen een twaalftal gekleurd documentaire films te doen ver- vaardipen in overleg met de daartoe aange wezen ambtenaren van E.Z. Het staat nog niet vast, wanneer do Amerikaansche regisseur en filmoperateurs zullen arriveeren. De ledenwerfcampagne. Men. zendt ons het volgende commu nique 1 De onlangs aangevangen campagne van het Neuerlandsche Roode Kruis, tot op voering van het ledental tot minstens 100 090. gepaard aan een algemeeuc actie, om meer bekendheid te geven aan de belangrijke en omvangrijke - Roode Kruis-taak is'op zeer sympathieke wijze door het publiek ontvangen. Nu geleidelijk een heter inzicht in ii<?t prachtige Roode Kruis-werl. wordt gevestigd en men in ziet, dat het Roode Kruis een particu liere vereeniging is, die bij zijn vee! geld vereistherdan inenscldievenden arbeid grootoud eels is aangewezen op contribu ties en vrijwillige bijdraien, nu begint het publiek spontaan op de bovenbedoelde ac tie te reairceren, en nog dagelijks komen de contributies van nieuwe teden op post- rekeni g >2121 \ai let hoofd'e-.uu van .het Roo ie Kruis Primes egr.uh i7 Dan Hang, bii'ren Daaronder zijn zeer fraaie jairlijksche contributies van i'5ü, 125 en f20. Hce/.e<w deze vrijwillige vas' gestelde hooge contributies ook op piïj-. gesteld worden, evenzeer woiden de kleine mi nimumcontributies van f 1 per jaar hoo- gelijk gewaardeerd1, vooral wanneer men ziet, dat zulk een contributie oen waar lijk offer vertegenwoordigt, Toorts zijn reeds eonige royale giften binnen geko men, waaronder eon an f 500. enige van £50, enz. Men is den schenkers hiervoor zeer erkentelijk Men koestert evenwel de hoop en de verwachting, dal nog tal loos velen dit goede voorbeeld mogen volgen. De transfer-onderhandelingen mei Duilseh- land. Naar aanleiding van de geruchten om trent het terugbrengen van den rentevoet der Duitsche leeningen tot 30 pet., heeft het bestuur der Nederlandsche vereeni ging van oLligatiehouders een barer hoofd bestuursleden, den heer Arn. Terhagen, naar Wiesbaden waar de onderbande lingen tusschen de Duitsche en Neder landsche delegaties plaats vinden ge zonden, om vast te stellen of deze ge ruchten waarheid bevatten. 'Op grond van de indrukken van den heer Verhagen meent het bestuur der ver eeniging te mogen aannemen, dat voor bovengenoemde geruchten geen grond'aan wezig is. Te Groningen twee scholen ge sloten. Wederom heeft zich een geval van kin derverlamming voorgedaan en wel hij; een 2-jarig meisje. Uit voorzorg is thans de school, waar een broertje van het pa tiëntje onderwijs geniet, gesloten. In overleg met den inspecteur van de volksgezondheid is voorts de Scliippera- school te Groningen gesloten. Te Moordrecht. In de gemeente Moordrecht is teen twee de geval van Idnderveriamming geconsta teerd', thans bij een 14-jarig meisje. In verhand hiermede hoeft de burgemees ter in overleg mot den inspecteur voor de volksgezondheid' gelast, dat alle scholen voor voorbereidend en voor gewoon lager onderwijs moeten worden gesloten, voor- loopig tot en met 24 September a.s. Weer twee gevallen te Waddinx- veca. Het aantal gevallen van kinderverlam ming te Waddinxveen is thans gestegen tot twaalf. Vier patiëntjes zijn overleden. De sluiting van de scholen is opnieuw met een week verlengd. Te Rotterdam. Bij den directeur van den G.G.D. te Rot terdam is aangifte gedaan van een geval van kinderverlamming bij' een 38-jarigen vrouw' in Hillegersberg woonachtig. De vrouw is in een der barakken te Rot terdam opgenomen. Elfjarig knaapje spoorloos verdwenen. Sinds Zaterdagmiddag omstreeks drie uur wordt het 11-jarige jongetje Frits Stra- ting, wonende aan de Molenstraat te As sen, vermist. De jongen werd omstreeks genoemden lijd voor een boodschap naar een apotheker iri de stau gezonden, doch nadien .keerde hij niet naat zijn ouderlijke woning terug. Zaterdagavond om plm. 10 uur schijnt hij nog door cenige jongens op de markt te zijn gezien. Dioor den burgemeester der gemeente As sen is reeds opsporing verzocht Aanrijding met doodelijken afloop. Omstreeks vijf uur is gistermiddag de ongeveer 50-jarige mevr. De Haan uit Veendam bij' het oversteken van den weg nabij de brug over het Wesfcerdiep te Veendam door een auto aangereden. Zij sloeg tegen den- grond en bleef ern stig gewond liggen. Op advies van den geneesheer Heerdt uit Veendam werd zij naar het academisch .ziekenhuis te Groningen vervoerd*, op wieg waarheen zij aan haar verwondingen is overleden. Eca Woonark in z«c? Gisteren bemerkte een bramenzoeker op de duinreep, staande 5 k.in. ten Zuiden van Zand voort, dat uit zee een wrak naar de kust kwam drijven en wel ter hoogte van de vierde bank. Hij begaf zich onmiddellijk naar den strandvonder, den heer P. van der Mije, die met een vlet cadelijk op onderzoek uittrok, liet wrak was mtusschen naar do ku-A gedre ven en vastgeloopen op de eerde bank. Door het rallen van het wafer bleef het vastzitten, doei. men verwachtte dat het gisteravond tegen het opkomen van den vloed aan land zou spoelen. De strandvonder is van meening, dat het wrak een woonark is geweest, die waarschijnlijk van een sleep is losge raakt. Door het stooten op de zandbank is het wrak in tweeën gebroken, het ach terstuk is ongeveer zeven meter lang en het voorste gedeelte, dat gedeeltelijk on der water ligt, ongeveer vijf meter. 'Op het achterste schip staat een huisje, ter wijl op het voorstuk een gebroken kast in het water ligt. Men verkeerde in de eerste uren in de veronderstelling, dat er menschen op het wrak aanwezig waren, doch toen het aangespoeld was, bleek dit niet het gteval te zijn. Het wrak vermeldt geen naam, zoodafc men nog naar do afkomst gist. Jongeman door auto aangereden cn gedood. Gisteravond omstreeks half zeven is ©en 18-jarige jongeman, werkzaam hij' de Hero- fabrieken te Zeist, op den straatweg tus- schen Leersum en Doorn door een auto aangereden en op slag gedood. Het slacht offer reed' naast twee vrienden op de fiets. Plotseling schrokken zij' voor een achter opkomende auto, waarvan de bestuurder hevig toeterde. Dfe fietsen geraakten in el kaar, waardoor een van lien voor de auto kwam te vallen en door het voortuig werd gegrepen, met het vermelde noodlottig© gevolg. Het stoffelijk overschot Is naar Doom overgebracht. Rijwielplaatjes in ruil tegen een piano. Het was de gemeentepolitie te Assen op gevallen, dat in^de maand Augustus op- nierk-lijk voel rijwielbelastingmerken op geheimzinnige wijze verdwenen. Het aantal aangiften van vermiste plaatjes steeg on rustbarend, zoodat een uitgebreid onder zoek werd ingesteld, met gevolg, dat een zekere Harm Z. uit Assen, voor de politie geen onbekende, werd aangehouden en in arrest gesteld. Ook kon ©en zekere R. uit Dellen worden aangehouden, die eveneens in arre-t werd gesteld. Tijdens het verhoor bekende Z. oen acht tal plaatjes te hebben ontvreemd. De ge stolen plaatjes waren allo ongemerkt. En kele van de plaatjes zou Z. geruild hebben tegen... een piano. P© gouden generaal Snijders-medaille voor ir. Damrae, Gistermiddag werd in oen der lokalen van hotel Wittebrug te 's-Gravenhago tij dens een vergadering van het bestuur van de stichting „Generaal Snijders-Fonds" door den eere-voorzit ter, generaal b.d. J. Snijders, met een hartelijk© toespraak aan dr. ir. M. H. Damme, directeur-genieraat der P.T.T., overhandigd de gouden gene raal Snijders-medaille, die etens in de drie jaren wordt uitgereikt, en wel naar aan leiding van zijn groote verdiensten voor en zijn ophouwend werk aan het groot Nederlandsche 1 uch t vaart verkeer, en mot name het luchipostverkeer, Dagclijksche indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's-Gravenhnge, 12 September. Aa,n leelenkoersen 88.7. Goederen groothand'elsprij/.en 68.2. Tot de vele gebieden, waarover de hooge gebiedster van ons land, die in de afgcloopen week zoo luisterrijk Ilaar regeeiingsjublleuni mocht gedenken, haai aandacht heeft laten gaan, behoort ook de naliiu;bescherming. Het mag dan ook vanzelfsprekend nor- den coacht, dat wij na een week lan gedachtenis, thans een oogenblik stilstaan bij en een terugblik werpen op wat ge durende de \eerfig jaren, die voorbij gin gen, op dil gebied van belang is ge weest. Twee dingen kunnen dan aanstonds met vreugde en met droefheid worden geconstateerd'. Tiet verblijdende feit is dit, dat de liefde voor de natuur in de laat ste decern) nia ten zeerste is toegenomen, zoowel in de Ineedte als ook in de diepte. Het bedroevende feit, daartegenover te stellen, is, dat de natuur zelfs sinds hel eind van de vorige eeuw op ontstellende wijze is verminkt, beperkt, gehavend'. Daarna veel en veel meer dan daarvoor. Wat hebben vele plaatsen, juist in de het meest om de nabijheid van schoone natuur gezochte streken, zich ontzaglijk, ja soms haast angstwekkend uitgebreid in de laatste tientallen jaren! Wat heb ben zij een akkers en een velden, een heiden cn ten duinen, een bosschen en een landgoederen opgeslokt in dien korten tijd. Wat heeft de ontginning, al of niet in werkverschaffing, veel oorspronkelijke natuur een nieuwe, stellig nuttige, maar voor de oorspronkelijke schoonheid vaak vernietigende bestemming gegeven. Hoe hebben de zomerhuisjes hier en daar bosch en duin, heide en plas toch stellig niet mooier gemaakt Hoeveel molens zijn er af gebroken sinds 1898, hoeveel meer pit toresks ging er in deze luttele jaren ver loren. Lang zou de lijst kunnen zijn en doret de litanie! ilaar dat wil niet zeggen, dat niet ook vreugdeklanken zouden kunnen worden aangeheven, dat niet de jubeltoon in dit jubeljaar zou kunnen worden gehoord 1 In 1898, in hetzelfde jaar dat onze Honingin Haar bewind aanvaardde, werd de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Vogels opgericht, die zooveel succesvol werk heeft gedaan voor het be houd en de uitbreiding van onze prach tige Nederlandsche vogelwereld. In 1905 weid deels cio-or de stuwkracht vui dezelfde mannen, die in 1898 begon nen waren, de Nederlandsche Vereeniging tot Behoud van Naluurmonumenten ge sticht, die van het Naardermeer in 1905 af tot het Fochtelooveen in 1938 toe zoo vele prachtige en uiigebreide stukken Ne- derlandsch natuurschoon in ongereplen slaat wisten te behouden. Daarop volgde in 1909 de stichting van den Rond Heemschul, die zioh eveneens bizondere verdiensten verwierf voor het behoud van de schoonheid van stad en land. Het duurde to-t 1923 voordat de mo lenvrienden zich verzamelden om alarm te blazen lol bescherming van deze unieke bouwwerken, die zoo veel bijdroegen de eeuwen door tot de karakteristiek© schoon heid1 avn ons land. Zij slichtten de vereeni ging „De Ilollandsche Molen" ,die lang niet alles doen kon, wat zij wel wensdite en die ook sinds dat jaartal nog heel veel molens zag sneuvelen, maar die, weerbaar op de bres staande, toch nieuwe mogelijk heden wist te openen voor zooi menig stoer en sierlijk molenbouwsel. De molens heb ben den wind weer wat mee. Het duurde niet lang of ook provinciaal organiseerden do vrienden dor schoonheid van stad en landschap zich, vereenigingen als „Het Utrechtsch Landschap", „Het Oversticht", „It Fryske Gea" werden ge vormd, om waakzaam en werkzaam te zijn in de afzonderlijke provincies, die nu alle een dergelijke organisatie bezitten. Liefde voor de natuur groeide en deed als vanzelf de lichamen ontstaan, die ©en bolwerk zouden vormen tegen steeds voort woekerend© aantasting van het karakter en de pracht van Holland's erf. Het wachten is nu nog op een „natuur beschermingswet", die dte Troonrede al in 1928, tien jaar geleden dus, beloofde en die het zoo nuttige en noodigo kader zou moeten vormen, waarbinnen het veelzij dige werk, waarvan ik hierboven iels schetste, zou kunnen worden gevat. Moge deze wet zeer spoedig komen, gedragen door de warme liefde voor ons landschap van steeds meer burgers van Nederland! Het zou mooi zijp, als 1938 voor de natuurvrienden ook in dit opzicht een ju beljaar kon worden. A. li. B. H. M. de Koningin vertrok Maandag officieel uit de hoofdstad, om on middellijk daarop incognito terug te keeren verband met de ziekte van H. K. H. Prinses Juliana. Het galarijtuig bij het verlaten van den Dam FTi/ly.j■TT,-,, - KM - ».<4.vwfw Xu*T*"%v c\ ^nn^nmlïftm fi De Mozes en Aaronstraat langs het paleis te Amsterdam werd Zondagavond voor alle verkeer gesloten In verband met de ziekte van H. K. H. Prinses Juliana >-v.' N8?' f W'-te- m f* Indië filmt Nederland. Een aardig snapshot van den Pangcran Hangabc-hi van Soe- rakarta tijdens het bezoek van dc Indische vorsten aan de stichting Nationaal Cen trum" op huize Schoonoord te Zeist, Jongetje onder vrachtauto gedood, Gistermiddag is het vijf-jarig zoontje van den heer Van Houten te G entert, bij' het oversteken van den rijweg onder ©en vrachtauto van de firma Van Gend' en Loos geraakt. De wielen gingen het kind' over het lichaam, de jongen was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het r.k. ziekenhuis overgebracht. Overstroomingen in Neder-Silczic. Het graafschap Glatz en de streek om het Uilengebergte worden door watersnood geteisterd-, veroorzaakt door zware regens in den nacht op Zondag. Bi) Bad Altheide is de Weistritz door twee dijken gebroken, waardoor groote op pervlakten land onder water werden ge zet. Bijna alle bruggen zijn beschadigd. D© arbeidsdienst en de brandweer zijn geroe pen. In Ober- en Nieder-Schwedeldorf werden de bewoners in hun slaap door het water verrast, zoodat zij slechts met moeit© zich zelf en het ve© konden redden. In Frankenstein staat een stadsgedeelte bijna 1 meter onder water. In twee andere plaatsen moesten vrijwil ligers en brandweerlieden, bijna tot hun borst in het water staande, midden in den nacht vrouwen en kinderen naar de boven verdiepingen der huizen brengen. Ernstig ongeluk. Gistertridd'ag ontstond een ernstige aan rijding op d©n Poeldijkscheweg aan de grens van Den Haag en Wateringen, ech t-er neg binnen de gemeente 's-Graven- hage. Vermoedelijk door onvoorzichtig oversteken reed de wielrijder G. M., wo nende in de Schoolstraat te Poeldijk, tegen een personenauto op, waarvan de 38j-a- rige G. M., wonende te Hillegersberg, de bestuurder was. De wielrijder kreeg ©en zware hersen schudding. Een particuliere ziekenauto vervoerde hem naar het r.-k. ziekenhuis aan het Westeinde. De toesland' van den gewonde is van dien aard, dat hij nog niet gehooid kon worden. Zijn familie is ge waarschuwd. Rechts henden in Oostenrijk. De Ooslenrijksche verkeersregeling is in zooverre aangepast aan de in Duitschland! geldende voorschriften, dat men met in gang van 19 September 1938 in geheel Oostenrijk rechts zal moeten houden. Werd reeds voor de aansluiting van Oostenrijk bij het Duitsche rijk in Tirol en Kiimten rechts gehouden, in het overig© gedeelte hield men nog steeds links. Voer dezö streken is dus met ingang van 19 Sep tember deze regel niet moer van toepas sing en volgt men de regeling zooals deze' in de meeste Wiest-Europeeseh© landen van toepassing is.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 4