EERSTE BLAD. Europa komt even op adem Donderdag 15 September 1938 Het onderhoud tusschen de beide staatslieden moet oplossing brengen* Waarschijnlijk blijft Chamberlain enkele dagen te Berchtesgaden* Ernstige incidenten België Tel. No. 69300 (3 lijnen). diste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND In den loop van gisteravond is doer den Britschen minister-president, Neville Chamberlain, een' besluit genomen, dat als een lichtstraal in den donkeren crisis- nacht is gevallen en nieuwe hoop heeft doen opleven. De grijze Britsche staatsman heeft aan Hitier ver zocht hem te willen mededeelen, wanneer hij hem op gijn vroegst zou kunnen ontvangen en de Führer heeft Chamberlain geantwoord, dat bij reeds vandaag kon komen. Daarop heeft Chamberlain onmiddellijk het besluit genomen per vliegtuig naar Berchtesgaden te reizen. Hedenmorgen tegen negen uur is hij met het modernste Brits che toestel van het vliegveld Heston opgestegen, slechts vergezeld door twee adviseurs, Horace Wilson en Strang. Chamberlains mededeeling aan Hitler. Do Britsche minister-president, Ne- ville Chamberlain, heeft gisteren den Führer en rijkskanselier door bemidt deling van. den* Britschen ambassadeur te Berlijn, de volgende mededeeling doen toekomen: „Met 'het oog op den steeds kritie- ker wordenden toestand' stel ik u voor, onmiddellijk tot u te komen om te trachten een vreedzame oplossing te vinden- Ik stel voor per vliegtuig te komen en ben morgen gereed om te vertrekken. U gelieve mij het vroeg ste tijdstip, waarop en de plaats waar gij mij kunt ontvangen, mede te dee- len. Gij zoudt mij ten zeerste ver plichten aoor een zeer spoedig ant woord'. w.g. Neville Chamberlain. De Führer en rijkskanselier heeft éiaarop geantwoord', dat hij gaarne be reid' is den Britschen minister-presi- dtent op 15 September te ontvangen. Daarop werd' uit Londen medege deeld', dat Chamberlain hedenochtend' per vliegtuig zou vertrekken. DaJarh'er had zich Dinsdag tot Chamberlain, gewend. De Fransche minister-president Daladier heeft naar aanleiding van het vertrek van Chamberlain naar Duitschland verklaard, dal hij Dinsdag in den namiddag het initia tief had genomen om een persoonlijk en rechtstreeksch contact met Chamberlain tot stand te brengen, ten einde met hem de mogelijkheid na té 'gaan, over te gaan tot een buitengewone procedure, die het mo gelijk zou maken, met Duitschland te over leggen over -Ie meest doeltreffende mid delen ter verzekering van een minnelijke regeling van het geschil, dat de Sudeten Duitschers en de regeering te Praag scheidt "Wilhehnstrasse waardeert ini tiatief van Chamberlain. De woordvoerder van het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft tegenover den correspondent van Reuter verklaard„Wij verwachten zeer veel van het bezoek van Cham berlain in het belang van den vrede in Europa. Zijn aanbod is hier aanvaard in den zelfden geest waarin het werd gedaan. Het is een ongebruikelijke stap van een Brilschen premier en dit is wat hier juist zoo gewaardeerd wordt. Er blijkt uit, dai ook Engeland een open oog heeft voor den ernst van den toe stand, die in een stadium gekomen is, welke een snelle oplossing gebiedend noodzakelijk maakt. Chamberlain Zaterdag terug? Naar vernomen wordt zal Chamberlain vanmiddag om 4 uur te Berchtesgaden zijn eerste onderhoud met Hitier hebben. De besprekingen zullen Vrijdag den geheelen dag worden voortgezet on Zaterdagmorgen zal de premier naar Engeland tcnigkeeren. Adolf Hitler. Te Londen werd bevestigd, dat dit be sluit van Chamberlain is genomen na voor afgaand overleg mot de Fransche regeering De tijding dat Chamberlain naar Berch tesgaden zou gaan, heeft in Britsche poli tieke kringen groote sensatie teweegge bracht. Over het algemeen 'had ieder lof voor den moed van den leider der regeering die bij den Duitsehen rijkskanselier de zaak van den vrede zal gaan bepleiten. Dit ge baar, zoo zei men, is in de geschiedenis van EngEeland' zonder weerga, en het onge wone Karakter ervan is in overeenstem ming met d'e buitengewone omstandighe den. Men is te Londen overtuigd, dat dit initiatief den .oorlog van Europa zal af wenden. Toen het eerste bericht van Chamber lains ongewoon besluit te Washington bin nenkwam, kon men in regeeringsfcri ngen d'e grootste verwondering cionstateeren. Het bericht wilde men aanvankelijk bijna niet gelooven. In ieder geval geen volks stemming? Ook te Parijs heeft het bericht in alle kringen levendige hoop en ver trouwen gewekt in een vreedzame re geling. Het doel van Chamberlains reis is, volgens Havas, de mogelijkheden te be- studeeren eener nieuwe procedure tot; vreedzame regeling van het Sudeten- Duitsche probleem. In welingelichte Fransche kringen verzekert men, dat het denkbeeld van een volksstemming is buitengesloten. De Frans oho en d'e Britsche regeering zijn het in het bi- zonder over dit punt eens. Chamberlain vertrokken Neville Chamberlain i9 vanmorgen om vijf voor negen van het vlieg veld Heston vertrokken, om zijn his- torischen vlucht naar Duitschland te aanvaarden. De situatie in Tsjecho Slowakije Gwatkin te Praag teruggekeerd, Ashton Gwatkin heeft gisteren om drie uur te Asch een bespreking gehad! met Franok. Het verluidt, dat Frunck heeft gezegd, dat d'e Sudeten-Duitscbers bereid zijn de onderhandelingen te hervatten, zoodra de vier punten van hun ultimatum zullen zijn aanvaard, doch hij voegde hieraan toe, dat met het oog op de redevoering van Hitler en de gewijzigde omstandighe den in Tsjecho-Slowakij'e de Sudeten-Duit scbers de regeeringsvoorsteHen niet lan ger als een geschikte basis voor onder handelingen kon beschouwen. Een basis voor nieuwe bespre kingen? Het werd mogelijk geacht, dat door de bemiddeling der Britsche missie een basis voor overstemming wordt bereikt. Eranck heeft ook verklaard, dat de Su- deten-Duitsche partij bereid is direct ©en beroep op alle Sudeten-Duitschers t© doen zich kalm te houden, zoodra voldoening zal zijn gegeven aan d'e vier ©ischen. Te Sehwaderbaeh en Falkenau. Intusschen heeft zich een nieuw in cident voorgedaan te Sehwaderbaeh, waar Sudeten-Duitsdiers een wacht post van de politie hebben bezet. In een ander gebouw, waar zij ruim voor zien zijn van machinegeweren, ge weren, pistolen en granaten worden zij door de staatspolitie omsingeld. 25) hebben 24 uur tijd gekregen zich over te geven. Te Komotau en Yakhi- foss zijn twee Tsjechen bij botsingen gedood. Sudeten-Duitscbers hebben zich in het district Falkenau meester gemaakt van mitrailleurs en munitie, de gendarmerie rukte met zware motor- mitraillears van het leger tegen een front van ongeveer 2000 Sudeten-Duit- schers op. Er zijn meer dan vijftien dooden. In een tweede mededeeling wordt ge- vanuit het tegenoverliggende benzinesta tion geschoten. Een pantserauto beant woordde het vuur. Ook vanuit den kelder van het hotel Benzei werd geschoten. Men; gelooft, dat in don kelder van dit hotel een mitrailleur was geplaatst, waarvan op roerlingen gebruik maakten. i Orn 8 uur slaagde de politie er, na ge bruikmaking van bandgranaten in, bet ho tel Victoria binnen te dringen. Een zekere George Leicht, een functionaris der Su deten Duitsche partij, werd gearresteerd* In het gebouw werden groote voorraden automatische wapens en revolvers aange troffen, en zelfs een complete radiozender Leicht verklaarde, dat zich nog tien per sonen in het gebouw bevonden. Men weet nog niet of zij zich nog in het gebouw schuil honden of gevlucht zijn. Om 10 uur verminderde het schieten in hevigheid, i De toestand in Sudeten Duitschland thans rustig? De Tsjecho Slowaakscbe radio heeft er in een uilzending om 10 uur gisteravond op gewezen, dat de regeering er tot dus ver in geslaagd was, de orde te handha ven met behulp van de organen van den veiligheidsdienst, en dat nergens van troe pen gebruik gemaakt is. Gisteren telde men nog drie haarden van verzet. Thans is er nog slechts één over: die te Sehwaderbaeh. Indien men het incident te Cheb uitzondert kan ge zegd worden dat overal elders kalmte heerscht. Dr." Benesj, president van Tsjecho Slowakije De koning te Londen Honing George is hedenmorgen uit - Balmoral in Londen aangekomen. Toen Chamberlain uit Downingstreet vertrok om per auto naar *t vliegveld Hes ton te rijden, hadt hij een gelukkigen glim lach op het gelaat. 'Om tien minuten over acht is Cham berlain vanochtend1 uit Downingstreet ver trokken. Een geweldige menigte juichte hem toe. Chamberlain was vergezeld van siri zegd', dat te Habersbirg in het district Fal- Horace Wilson en Strang, den directeur kenau de menigte een aanval.heeft gedaan der afdeeling Midden-Europa van het mi-I op de kazerne der gendarmerie en zich nisterie van buitenlandsche zaken. De meester van, handgranaten, weersomstmioigrh.sfen wen niet bizon 'er gunstig voor vliegen en waarschijnlijk beeft het vliegtuig onderweg veel regen ont moet. Aangezien Chamberlain geen Duitsch ver staat en Hitier geen Eagétsch kent, zal Strang aan Britsche zijde als tolk optre den. Een verklaring van Chamberlain. Lord' Halifax, sir Alexander Cadogan, lord' Brocket, lord' Londonderry en ver tegenwoordigers der Duitsche ambassade te Londen waren aanwezig bij het ver trek van Chamberlain van het vliegveld te Heston. "Voor zijn vertrek verklaarde Cham berlain Ik vertrek om den Duitsehen rijks kanselier te ontmoeten, daar de toe stand' mij zoodanig voorkomt, dat persoonlijke, besprekingen tusschen hem en mg nuttige resultaten kun nen tobben. Mijn politiek is steeds geweest te probeeren den vrede te ver zekeren en de gereede aanvaarding door den Führer van mijn voorstel moedigt mij aan te hopen, dat mrjn bezoek aan hem niet zonder resultaat zal zijn. De Duitsche zaakgelastigde wenschte Chamberlain geluk met zjjn grootmoedig initiatief. Horace Wilson, die met Strang Cham berlain naar Duitschland vergezeld, is de eerste raadsman van den minis ter-president. Hi) is sedert 1930 de voornaamste ad viseur der regeering en heeft een belang rijk aandeel gehad' in de besprekingen over Tsjecho-Slowakije te Londen. Strang is hoofd' van het centrale Euxo- peesche departement van het ministerie van buitenlandsche zaken, bij heeft on langs een reis naar Berlijn, Praag en Pa rijs gemaakt om in persoonlijk contact te komen met de Britsche diplomatieke ver tegenwoordigers in die hoofdsteden. 'Chamberlain, die bijna zeventig jaar is, maakte vandaag zijn eerste of althans één van zijn eerste vluchten. Chamberlain te Munchen aangekomen Minister-president Chamberlain is is vanmiddag om half een per vlieg tuig te Miinchen aangekomen. Ter begroeting van den Engelschen mi nister-president waren op bet vliegveld' 'Obenviesenfeld o.tn. aanwezig rijksminister van Imitenlancircbe zaken fon Ribbenlrop, staatssecretaris Fon Weisziicker, de chef van het protocol v"on Doernberg en de Duitsche arnba-'sadeur te Londen, fon Dirksen. fan Eng*-Ische zijde waren o.ra. aan wezig tie Engnlscbe ambassadeur te 'Ber lijn Henderson en de consul-generaal van Groot Brittannië te München, twee* maHFuïïegeweren en veertig caissons munitie. Afdeelingen gendarmerie, die per auto aankwamen, openden bet vuur op de menigte, die van repliek diende. Te elf uuri n den morgen trad de gendarmerie Mussolini bepleit volksstemming in Tsjecho Slowakije Open brief aan lord Runciman in de Popoio d' Italia. De Ropolo d" Italia publiceert onder het opschrift: Brief aan Runciman, een artikel van Mussolini, waarin deze o.a. zegtr Ik ben ervan overtuigd', dat gij in uw hart reeds tot een conclusie zijt'gekomen daar er geen Tsjech o-Slowaaksche natie is, kan er ook geen Tsjecko-Slowaaksche staat zijn. De grond-elementen van den Tsjecho-SIo- waaksche familie zijn van verschillende ras en kunnen elkaar niet uitstaan. Zij zijn niet van een centripetale, d'och van een- centrifugale kraeht bezield'. Slechts de dwang houdt ben tezamen. Te Versailles moest een nieuw Bohemen een historischean naam met een ho mogene bevolking van Tsjechen worden gegrondvest, doch in plaats hiervan beeft volgens de door de Sudeten-Duitsche parg( men rsjedl(>siowaldje uitgevonden en i men n en egen ongeveer i daarmede een kunstmatigen staat gescha pen,' die bij de geboorte alle elementen van zijn zwakte en zijn gemis aan levens vatbaarheid heeft meegekregen. Sedert de rede van Hitier is voor a, mijnheer Runciman, de goede tijd aange broken. Gij kunt handelen en wat tot stand brengen, dat in de geschiedenis ingang zou vinden. Thans is het geen tijd meer v.oor compro missen. Karlsbad' is reeds lang achterhaald'. Gij, mijnheer Runciman, moet eenvoudig aan den heer Benesj de volksstemming voorstellen, niet slechts voor de Sudeten- Duïtschers, doch voor alle nationaliteiten, die zulks zullen verlangen. En als Benesj nu eens de volksstemming Sudeten-Duitscbers op met zware motor mitrailleurs van het leger. Naar schatting zijn bij de gendarmes tien tot vijftien dooden gevallen. De ver liezen aan d'e zijde der Sudeten-Duitscbers, aldus deze mede'deeling, waren nog aan zienlijk grooter en kunnen nog niet ge schat worden. Tsjechische tegenspraak. Het Sudefen-Duitsche Persbureau heeft een mededeeling gepubliceerd, die in het buiiteniand is overgenomen en volgens welke het gisteren te Habersbirg bij' Falke nau tot een oproer zou zijn gekomen, waar bij vijftien gendarmes gedood zouden zijn en een nog grooter aantal Sudeten-Duit- schers om het leven eekomen zou zijn. Het i Tsjecho-SIowaaksche telegraafagenfsohap is de band fï gemachtigd' deze berichten met stelligheid ihet TCr?{and br«nfenj Engeland zich tegen te spreken en te verzekeren, dat van daag in het district Falkenau en trouwens in geheel Tsjecho-Slowakije de grootst mo gelijke rust heersdite. De mededeeling van het Sudeten-Duilsche Persbureau zon slechts betrekking kunnen hebben op de incidenten, die zich in Falkenau hebben voorgedaan en waarbij zes personen om het leven zijn gekomen. In sen cfficieel communiqué over het incident te Sehwaderbaeh voorgedaan, wordt gezegd, dat de toestand in d'eze ge meente, dat vlak bij de Duitsche grens ligt, zeer ernstig is, daar de bevolking niet slechts met revolvers en geweren ge wagend is, doch ook met handgranaten en mitrailleurs, die zij zich waarschijnlijk in het buitenland hebben verschaft. De oproerige elementen hebben steeds de ge legenheid, zich op bet gebied van den nabuurstaat in veiligheid te stellen. Patrouilles van de in staat van alarm ge brachte veiligheidsorganen hebben de Tsje cho Slowaakscbe grens gesloten. Het in cident is nog niet geregeld, omdat men tracht verlies van mense'nenlevens te voor komen, tn in verband met de nabijheid van de grens, internationale complicaties wil vermijden. Wapendepots in hotels te Cheb (Eg er). In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de politie te Cheb (Eger) bericth bad ontvangen, dat zicli in het hotel Victoria en het hotel Benzel be langrijke voorraden wapenen bevonden. Om half zeven gistermiddag wilden twee detachementen politie, gesteund door twee pantserauto's, tot een huiszoeking over gaan. Toen de politie het hotel Victoria wilde binnengaan, werd van de tweede nog wel eens bedenken zal voordat het zich in een oorlog stort om een ficties taat te redden, die ook in zijn geografische sa menstelling een monsterachtigmaaksel is, zoodat men hem steeds weer als een blindedarm- of worststaat betitelt. De ministerraad vergadert. Gisteravond is de Belgische minister raad1 bijeen gekomen. Volgens het na af loop gepubliceerde communiqué heeft mi nister-president Spaak dén raad op de 'hoogte gesteld' van den internationalen toestand'. Engeland De terreur in Palestina. 'Bij verschillende incidenten, zijn giste ren in het geheel tien arbeiders en zes Joden om het leven gekomen en drie Engelschen en elf Arabieren gewond'. O.m. hebben terroristen een Arabische autobus in de lucht doen vliegen, waarbij tien Arabieren gedood^ en tien gewond werden. Sovjet Rusland Binnenkort beginnen de marineman oeuvres. Cfficieel wordt medegedeeld, dat wel dra de jaaxlijksche marinemanoeuvres ge houden zullen worden in de Zwarte Zee, de 'Oostzee en den Stillen Oceaan. Vereenigde Staten Roosevelt naar Washington terug. President Roosevelt, die een lang tele foongesprek met Huil heeft gehad', beeft besloten onmiddellijk uit Rochester ia Minnesota, naar Washington terug te kee- ren, hoewel zijn zoon James, die pas een. ernstige operatie heeft ondergaan, nog niet geheel buiten gevaar is. Men verwacht, dat Roosevelt bij zijn aankomst te Washing ton zicli persoonlijk zal belasten met de verdieping en vanuit den kelder, 'alsmedebehartiging der buitenlandsche politiek. Dufci! uuuiaul verbchijut (lugelyks, motuit- jsoixdiVnng vail Zoo.- en Feflstdagou. Prija por kwartaal f 2,—-, franco per poat f 3.60. Prjja per week: 16 eta, A&ra- deriiiko nummers 4 ets. Abonnementen worden dageljjks aaugenomar Advertontiën voor hot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan tot Bureau bezorgd sijn, 's Zaterdags vóór 1» uur. Een bepaalde plaats van advertentiè'n wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Na 01 Q(57 Pru® dor Advertentlün: van 15regels f 155; l!U> 4lOO/ ledore regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 1—5 regels ft.80, iedere regel meer f0.85 Reclames f0.75 per regel. incassokosten5 ets»; postkwitantiea 15 ets. Tarieven \an advertentiën by abonnement zyn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen h f 0.50 t/m. 15 woor. den, f 0.75 t/ip. Oj woorden. Kik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden» 'a Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mita vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indiea niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd» Chamberlain bij Hitier NEVILLE CHAMBERLAIN 58*138! no™ vtrA I hrt/r Anl'An f»<» I r-A/xno or hor

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1