ABDIJSIROOP W'\ KOOLHOVEN EERSTE BLAD. Stop dien hoesi VLIEGTUIGEN N.V. Zaterdag 17 September 1938 De spanning is verminderd PO NTI AC De AKKER's versterkte x0~ IV* Volkenbond Tei. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. No. 21969 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 6930Q (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Chamberlain en Runciman te Londen, maatregelen der Praagsche regeering. De Tsjeciho-Slowaaksche regeering heeft besloten de werkzaamheid' der Sudeten-Duitsche partij te schorsen. Het ligt in het voornemen de kwestie van ontbinding der partij op 19 Sep tember voor te leggen aan de perma nente Kamercommissie, die bevoegd' is de partij ontbonden te verklaren oa daartoe ook zal worden uitgenoodigd. Het bevel tot arrestatie van Hen- lei 11 ontkend. De Tsjeche-Slowaaksche gezant te Parijs heeft zich met Hodza in verbinding ge steld! naar aanleiding van de radioberich ten volgens welke een bevel tot arresta tie van Henlein was uitgevaardigd, Hodza sprak deze berichten met stelligheid tegen en de gezant stelde minister Bormet hier van onmiddellijk op de hoogte. Hij deelde tevens mede, dat het rustig is in Tsjecho- Slowakije. Sudeten-Duitsche leiders manen, tot kalmte. Reuter meldt uit Praag: De Sudeten-Duitsche leiders hebben liun volgelingen den raad gegeven kalm te blij ven en vredelievende houding aan te nemen. De algemeene toestand' was giste ren veel minder gespannen en er wordt geen melding gemaakt van ernstige inci denten. Te Karlsbad is het Bruine Huis, het hoofdkwartier der Sudeten-Duitsche partij, door de politie omsingeld en doorzocht. Er werd' geen verzet geploegd, het gebouw is gesloten. In verscheidene steden, o.m. te Aussig, Stroppau en Saaz hebben de Sudeten-Duit sche leiders een bezoek gebracht aan de autoriteiten en verklaard, dat zij al het mogelijke zullen doen om hun volgelingen tot kalmte aan te manen. Rund mans op roep tot kalmte heeft veel bijgedragen tot geruststelling van het publiek. Welke eischen heeft Hitier te Bcrclitesgailcn gesteld? De poli ieke redacteur van de „Daily Express" schrijft„Het plan dat die be spreking te Berchtesgaden zou iiebben op geleverd en waaraan Hitier zijn goed1- keuring zou hebben gehecht, zou als vo'gt zijn 1. Afstand door Tsjecho Slowakije aan het rijk oer Sud'eten-Duitsche gebieden, •waar de bevolking voor 50 procent of meer uit Duitsehers bestaat. 2. Instelling van een svMecm van auto nome kantor1- in de streken, waar de be volking een belangrijke Duitsche minderheid telt, doch m een verhouding van min der dan 50 procent. 3. Waarborg van de nieuwe Tsjecho Slowaksche grenzen door Duitschland, Hon garije, Roemenië, Zuid SJavié en Polen. 4. Supergarantie dezer grenzen doo: En geland, Frankrijk en Italië. De diplomatieke vertegenwoordiger van item Evening Standard schrijft: Chamber lain brengt een rapport mede over de eischen van Hitier ter zake van een re geling van het Sudeten-Duitsche vraag stuk. Hitter wijst iedere tijdelijke regeling van de hand. Hij wil dat een definitieve en onherroepelijke rege'ing tot stand komt en wil deze vrijwel direct. Ilij denkt daarbij aan liet eind'e van de maand. De Führer zou er in toestemmen, dat onder internationale controle in de Su deten-Duitsche gebieden een volksstem ming wordt gehouden, op voorwaarde, dat Tsjecho Slowasije zijn troepen en politie terugtrekt, naar het voorbeeld va,u het Saargebieü. Ingeval de regeering te Praag zou wei geren gevolg te geven aan dit voorstel, zou haar weigering het Duitsche leger er toe aunnen brengen over te gaan tot het bezetten van de Sudeten-Duitsche ge bieden. Hitter is van meening, dat in deze stre ken reeds een staat van burgeroorlog be staat. Praag wordt gemeld', dat de Tsje- cho Siovvaken zich vastbesloten betoonen weerstand' te biedèn tegen iedere schen- g van de integriteit van hun grond'ge- In een telegram meldt het Builsfche Nieuwsbureau, dat het hoofdbestuur van de Sudeten-Duitsche partij, dat intusschen ge camoufleerd' zijn zetel opnieuw te Eger heeft overgebracht, mededeelt, dat bijna alle leiders der partij zidh nog op Tsjecho-Slo- waaksch gebied bevinden, hoewel, om be grijpelijke redenen, hun verblijfplaatsen niet ■openbaar gemaald kunnen worden. Het D. N. B. meldt nader: Kionrad1 Henlein heeft incognito, verge zeld van twee Sudeten-Duitsche afgevaar digden gistermiddag een bezoek gebracht aan Eger, Met functionarissen der Sudeten- Duitsche partij uit Eger en het Land' van Eger, hield' hij besprekingen, waarna hij uit Fger vertrok in onbekende richting. De aankomst van Chamberlain ijg. j en Itiinciinan te Londen. Chamberlain is te 17.29 uur op Heston aangekomen en lord Runciman arriveerde een minuut vroeger op G'roydon. Lood Runciman zeide: De toestand is zeer moeilijk. Alles ligt in God's hand. Chamberiain verklaarde Bk ben vroeger dan verwacht werd teruggekomen na een reis, die, als ik niet zoo veel zorg had gehad, buitengewoon aangenaam zou zijn geweest. Ik heb Donderdagmiddag een lang gesprek met Hitler gehad. Het was een openhartig, maar vriendschappelijk onder houd en ik heb thans het voldane gevoel, dat wij een volledig begrip liebhen van elkanders opvattingen. U verwacht natuur lijk niet van mij, dat ik thans spreek over de mogelijke resultaten. Ik ga thans met mijn collega's besprekingen voeren en ik raad u aan geen voorharige verslagen over de besprekingen te aanvaarden, die niet uit gezaghebbende brom komen. Later, mis schien over enkele dagen, zal ik een nieuw onderhoud met Hitier hebben. Ilitler zeide mij, dat bet dezen keer zijn bedoeling was mij halverwege tegemoet te komen. (Deze woorden verwekten bij de omstanders vroo- lijkheid en instemming). De beer Hitler, aldus vervolgde Chamberlain, wenscht een oud man zoo'n lange reis voor de tweede maal te besparen. De korte toespraak van Chamberlain werd met instemming begroet. De Duitsche zaakgelastigde, die den premier was bo men verwe'komen, zeide: Ik hoop, dat u den indruk hebt succes te hebben gehad. In ieder geval hebt u de harten van mijn landgenooten veroverd. Chamberiain en Halifax begaven zich daarna per auto naar Downingstreet. Bij aankomst te Heston werd Chamberiain een brief van den koning overhandigd, die per sperialen koerier naar het vliegveld' was gebracht. - Lord Runciman zag bleek, toen hij uit het vliegtuig stapte, hij was vergezeld van Gwatkin. Hij" zeide niet te weten,, wanneer bij zou terugkeeren en geen inlichtingen over den toestand te kunnen geven. Gisteravond zijn direct besprekingen in Downingstreet gehouden. Chamberiain heeft rapport aan den koning uitgebracht. De strijd in Spanje Luchtbombardement op Barcelona. Gisteren te omstreeks elf uur hebben negen vliegtuigen de stad Barcelona ge bombardeerd. Tijdens het bombardement zijn de En- gelsche schepen „Powier" en „Caulake" getroffen. De brug van het eerste schip werd door een bom vernield, waarbij een opvarende gewond werd. Het bombarde ment op de stad heeft dertig menscken liet leven gekost, terwijl veertien personen ge wond werden. Alféénverkoop 2JAREN VERZEKERD \>v biedt Sudeten-Duitsclic leiders «re- vlucht? B De Ts jecho-SJowaaksche radio beeft eea communiqué verspreid, waarin wordt ge zegd, dal Henlein en afgevaardigde Frank, zoomede de meeste Sudeten-Duitsche lei ders naar Duitschland zijn gevlucht. Het communiqué besluit met de mede- deeling, dat bet in het geheele land rustig is en dat alle berichten van de Duitsche radio over den toestand' in Tsjecho-Slo wakije geheel verzonnen zijn. De toestand in het Verre Oosten J&panneezen melden succes. De stad' Kwangtsjau, halverwege tus- schen Koesjih en Sinjang aan het Zui delijk deel van den spoorweg Pciping Hankau, is volgens een Domei-bericht, door de Japansche troepen genomen, na een algemeen offensief. Daardoor wordt de op- marsch naar Hankau vergemakkelijkt. Chineesche oorlogsberichten. Het Chineesche persbureau meldt, dat hevig gevochten wordt aan het Jangtse- front en in Honan, waar de Chineezen hun stellingen konden handhaven, behalve ten Zuiden van de Jangtse, waar zij Joeit- sjang en de omliggende stellingen moes ten ontruimen, om zich naar het Westen terug te trekken, In Honan hebben de Japanneezen heftige aanvallen gedaan en aan be'Je zijden zijn zware verliezen ge leden. Engeiand Dc gevechten met de opstandelingen in Palestina. In het beTgland ten Zuiden van Nabloes woedt de strijd tusschen de opstandelin gen en de Britsche strijdkrachten nog voort. De infanterie, geleid' door vliegers, is er in geslaagd de opstandelingen, die vele uren hadden stand gehouden, te omsin gelen. Een tweede treffen heeft zich voorge daan ten Zuiden van Jeruzalem in de buurt van Gaza. Eif opstandelingen wer den gedood. De bende is versperd. Bekende tennisspeler richt vredesoproep tot de jeugd. Bunny Austin, de bekende Engelsclie tennisspeler, richt in een brief in de Times van gisteren een oproep tot de jeugd van dc geheele wereld, die door gemeenschap pelijke Kefdt voor lichamelijke gezondheid verbonden wordt, om schouder aan schou der te marcheeren voor moreele herbewa pening van de naties. Zijn brief sluit aan op den oproep van 33 parlementsleden, die hun steun hebben toegezegd aai. het programma tot moreele heruewapening van de Oxfordgroep, dat kei'geleden op bet parlementaire diner door Buchman is uitgestippeld. Duitschland Duitschland is paraat. Er worden tal van maatregelen genomen om een eventueele mobilisatie te verge makkelijken D thans in opleiding zijnde reservisten moeten een maand extra die nen. D'it geldt ook voor de manschappen, wier tweejarige diensttijd deze maand af loopt Alle mannen beneden de 45, die een militaire opleiding hebben gehad, moeten zich melden. Wanneer men den Westelijken autoweg, die van Berlijn naar de Belgische grens leidt, volgt, kan men constateeren, dat de wegen verlaten zijn tot men het Roer gebied bereikt Vandaar tot aan de grens is er een voortdurende stroom van zware vrachtauto's van elk type, die gecomman deerd v/orden door de militaire autoritei ten en door de dekzeilen afgedekte ladin gen vervoeren. Langs de Belgische grens zijn buitengewone maatregelen genomen. Duizenden militairen liggen langs de lijn van Tülich naar Aken. België Huiszoekingen bij afgevaardigden, In verband met het onderzoek naar het bestaan van militaire organisaties van rexisten en Vlaamsch-nationaliston zijn huiszoekingen verricht bij de afgevaardig den Daye en Wyns en bij Brunswijck, ean broer van den secretaris-generaal van justitie. Talrijke documenten zijn in be slag genomen. Deze documenten hebben betrekking op het bestaan van op mili tairen leest geschoeide orgaiisaties en op de uitwerking van plannen tot het bouwen van cellen in leger, gendarmerie en po litie. Tegen den rexistischen senator Vig- neron is» een beschuldiging ingediend we gens overtreding van de wet op de mili tie. Vergadering van de Assemblee. Gistermiddag om half vier is de Volken bondsvergadering onder voorzitterschap van de Vaiera geopend. De Noorsche mi nister van buitenlandsche zaken Koht opende de beraadslagingen. De Chineesche gedelegeerde Wellington Koo, verlangde, dat de Volkenbond uitvoe ring geeft aan de verschillende resoluties, waarin aanbevolen wordt, tegen den aan vallenden staat een embargo toe te pas sen op wapens, petroleum en. belangrijke grondstoffen. Een der belangrijkste maat regelen, die de Volkenbond dient te nemen is het zenden van een commissie van neu trale waarnemers om aan den Volkenbond rapport uit te brengen. Italië Dorp aan de Zwitsersehe grens voor vreemdelingen verboden. Op grond van een besluit van het Ita- liaansche ministerie van binnenlandsche zaken rrogen vreemdelingen het Italiaan- sclie dorpje Campione» aan het meer van Lngano bij de Zwitsersehe grens niet be treden. Deze maatregel is genomen om deviezensmokkelarij te voorkomen. Vele buitenlandsche Joden, die Italië moeten verlaten, verzamelen zich op het station to Chiasso, vanwaar zij verder reizen. Vereenigde Staten Besprekingen te Washington President Roosevelt heeft een belang rijk onderhoud gehad met de ministers Huil en Morgenthau. Een ambtenaar van het Witte Huis deeid'e mede, dat de conferen tie betrekking had op maatregelen dooi de Vereenigde Staten te nemen, n geval van. een Europeesch conflict. Daarbij is vooral sprake van fmancieele en econo mische maatregelen. Over militaire maatregelen is niet ge sproken. Roosevelt beeft alle verbinte nissen buiten de hoofdstad afgezegd Ook de belangrijke rede, die hij te Pougkeepsie zou houden, vindt geen doorgang De pre- si Jent heeft met Norman Davis den interna tionalen toestand besproken, om daarna een. bijeenkomst van het kabinet te lei den. Gemengd Nieuws Aquarium- en terrariumtentoon stelling In hotel Coomans te Botterdam. De Aquarium- en Terrarium Veroen. „De Natuur" te Rotterdam, afdeehng vau den Ned. Bond van Aquarium- en Terrarium- vereemgingen, houdt in hotel Coomans aan de lloofdsteeg te Rotterdam ter gelegen heid van haar löjang bestaan een ten toonstelling die zeer uitgebreid is. Ook de afdeehng Schiedam van genoemden bond vc-rleent aan deze tentoonstelling naar medewerking met niet minder dan 19 inzendingen. Er is op het gebied van aquarium- en terrarium-bewoners in Coomans veel merk waardigs te zien, zoowel voor den leek als voor den kenner. Aan een opsomming kunnen we niet be ginnen; enkele dingen, die ons als leek bizouder interesseerden, willen we even vermeld' n. In zeewateraquaria ziet men een gs-val van symbiose: een klein vischje, dat een zee-anemoon var? voedsel voor ziet en a« dank daarvoor door do ane moon, als er gevaar dreigt, beschermd wordt, door het vischje door vangarmen geheel te omgeven. Het zeldzame geval is te zien, dat een brakwatervisch „ge- acclamaüseerd" is tot zoet-watervisch. In twee bakken zijn geen vijflingen, maar „duizcndlingen" te zien; het resultaat van éen broed. De „ouders" zwemmen in een bak, dm in de onmiddellijke nabijheid van hun kroost staat. Aardig is ook de evolutie gang te zien, die een aquariumliefhebber meestal doormaakt; hij begint met een eenvoudig aquarium met wat stekeltjes, bootsmannetjes en torren; de volgende trap is een aquarium met karpertjes en gondvisschen en de daarop volgende een met tropische visschen. Zeldzame exem plaren en ook zeldzame verzamelingen zijn aanwezig I Er zijn slechts twee terrarium-inzen dingen, rraa» deze zijn vrij uitgebreid; de oeno heeft 7, de andere 11 afdeolingen. Daarir zijn bijeengebracht: leguanen uit Rrazi'ië, slangen, hagedissen, salamanders, padden en schuimnestbouwende Irikvor- schen Onze jeugdige stadgenoot, de heer C. van Duin Jr., zond ter opluistering een verzameling mikrofoto's en gekleurde tee- keningen in Van de inzendingen door de Schiedam- sche vtreeniging „Mijn Aquarium" werden twee mei een tweeden prijs bekroond. Gisteravond is de tentoonstelling officieel geopend door wethouder B. J. Ratté. Voor af voerde het woord do heer T. Anceaux, voorzitle' van „De Natuur", die o.a. dank bracht aan de Technische Bedrijven van Rollerjam voor hun groote medewerking; aan de afdeeling Schiedam, voor haar inzending; aan onzen stadgenoot den heer C. van Duin, die als secretaris van de tentoonstelling zeer veel werk heeft verzet en aan den directeur van de Dier gaarde, dr. K- Kuiper, die ter opluistering; ook iets uit zijn groote verzameling af stond. De heer J. G. van Roon jo.it Den Haag, bracht de gelukwenschen van het hoofd bestuur om met het Skte resultuat op dezo tentoonstelling; ooi; hls keurmees ter heeft spr. zeer groote*" waardeering voor het geëxposeerde. De heer W. Bergijk, voorzitter van de Schied. Vereen. „Mijn Aquarium", roemde de goede samenwerking. Wethouder Ratté wees op Se opvoeden de kracht, die uitgaat van het verzorgen van een aquarium. Met oen variant opj BOse Menschen haben keine Lieder, zeide spr.: Kwaadaardige en egoïstische men schen hebben geen aquarium. I Be tentoonstelling blijft geopend tot en met Zondag 25 September a.s. Voorwiel liep van de truck Bestuurder van vrachtauto tegen een boom verpletterd. Gisteravond is onder Laude, in de ge meente Vlagtwedde (Gron.) een ernstig on geluk gebeurd, dat aan den 34-jarigen ex pediteur P. J. Seip uit Baxnflair het leven beeft gekost. De heer Seip was met een truck met trailer, welke was geladen met kunstmest, op weg van Ter Apel in de richting Win schoten. Onder Laude liep plotseling het linker- voorwiel van de truck, waardoor liet voer tuig een zwenking maakte en tegen een boom botste. De zware volgwagen verbrij zelde de truck, waarin drie personen wa ren gezeten. De besuiurder, P.. J. Seip, was op slag dood. Zijn 20-jarige broeder kreeg ernstige hoofdwonden. Een derde persoon kwam met den schrik vrij. Het lijk van den om gekomene werd voorloopig in een nabij gelegen boerderij ondergebracht, vanwaar het later naar de woning van Seip te Barn flair is vervoerd. De gewonde heer Seip heeft zich on der behandeling van een geneesheer te Ter Apel gesteld. De overledene was gehuwd en vader van drie kinderen. Ontploffing op een Rijnschip Drie kinderen loepen brand wonden op. Op het in de haven van Rheinau bij Keulen liggende Nederiandscbe vracht schip „Nelkje" heeft zich Donderdagavond een ontploffing voorgedaan, waarbij drie kinderen van den kapitein vrij ernstige verwondingen hebben opgeioopen. In het slaapvertrek, waar de kinderen te bed lagen, is oen benzollamp geëxplo deerd', waarbij de vlammen snel om zich heen grepen. Voordat hulp geboden kon worden, waren de kinderen reeds met brandwonden overdekt. Het waren de 18-ja- rige dochter en de 15-jarige en 13-jarige zoons van den kapitein-scheepseigenaar. De laatstgenoemde jongen opende in zijn angst een. luik van het ruim en sprong in den Rijn. Hij kon echter gelukkig spoedig wor den gered'. Ook de twee andere kinderen konden uit hun hachelijke positie be vrijd' worden. Zij zijn alle drie in het zie kenhuis opgenomen. Er bestaat voor hen geen levensgevaar. De brand kon spoedig bedwongen worden. Kind verdronken. Gistermiddag is te Boskoop het 5-jarig zoontje van de familie D. Loeff in de Gouwe geraakt en verdronken. Citroen-Jenever „De Tulp» A. Daalmeijer N. V. Dezo courant verschijnt dar 'tlhs, met uit zondering van Zon- en heestdagen. Prijs per kwartaal f 2.-; franco per post 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worde öügelijbe aangenomen Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten véór elf nur aan het Bureau bezorgd zyn, 's Zaterdag'; voor -» «ror. Een bepaalde plaats van advertentien wordt- niet gewaarborgd. SIIjHIEDAI 1CHE -0 JR.Uil0," Prijs der Advertentién: van 1—5 regels 11 55; Iedere regel meer f 0.30, in het Zaterdagnummer 45 regtto f 1.80, iedere regel tnecr f 0.35 Reclam est 0.75 per regel. Inea»sokosten5 ets.; postkwitantios 15 ets. ianeven \an advertentien bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertenühn opgenomen k 10.SQ tym. 15 moor den, f 0.75 t/m. 25 moorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleme Adverteatiëntot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond O uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleme Advertentien 11.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop lien hoest direct, maar bedenk dat die" hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop ls vanouds eer natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhaiings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nut nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestas;, namelijk de codeïne". De nieuwe versterkte Akker Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de siacbte maar grondige werking de; geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop,,'a Werelds béste Hoest-slroop". NEDERLANDSCH FABRIKAAT vOE iuO' Distillateur sinds 18S7

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1