m akkertjes De clearing met Duitschland Zoo'n erge Hoofdpijn? TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De nieuwe transfer- en ciearingovereenkomst tusschen Nederland en Duitschland. BINNENLAND Rechtszaken Onrechtmatige ovërheidsdaad De vreemdelingenindustris op Marken De steunfraudes te Krimpen aan de Lek Op bet departement van builenlandsche zaken is onder voorzitterschap van den lieer A. J. Licvegoed; chef van den re- geeringspersdienst, een persconferentie ge- ]iouden, waar dr. II. M. Ilirschfelu, lio'ofd der ondcrhanueJingsdclegatie, bijzonderhe den heeft medegedeeld over de tot stand gekomen overeenkomst ter zake van de ran Ie transfer en over de clearing-overem- komsl. De overeenkomst terzake van de rente- transfer bestaat uit twee afzónderlijke dee- len, t.w.: Een overeenkomst, welke betrekking heeft in het bi zonder op de langloopende particuliere vorderingen op Duitschland en het voormalige Oostenrijk; en een overeenkomst, welke betrekking heeft op de Duitsclie rijksleeningen (Dawes en Young) en de publieke leeningen van het voormalige Oostenrijk, welke een interna- tionaal karakter dragen. De regeling terzake van de particuliere langloopende leeningen, waaronder ook val len gemeentelijke leeningen en andere dan de hierboven bedoelde publieke leeningen, werd afgesloten voor het tijdvak van 1 October 1938 tot 30 Juni 1941. De overeenkomst terzake van de Duit sclie rijksleeningen en de Qoelenrijfescbe publieke leeningen loopt tot 31 December 1939. De hoofdinhoud dezer regelingen is de volgende. Voor obligaties, hypotheken en lang-, loopende leeriingen van anderen aard bedraagt de rentetransfer 3 pCt. in contanten (3i/o pCt. tot dusverre), ter wijl daarnaast beschikbaar gesteld worden li/a pCt. zoogenaamde Holland mark-a (vroeger 2 pCt.) Dividenden op aandeelen worden tot 3 pCt. ten volle in contanten ge transfereerd (31/2 pCt. vroeger) en voor ieder verder procent dividend wordt ï/t pCt. extra (vroeger 2 pCt.) in con tanten getransfereerd tot een maximum van 31/2 pCt., m.a.w. bij een dividend van 5 pCt. wordt 3V2 pCt. in con tanten overgemaakt. Bezitters van aan- deelen ontvangen over hun dividend geen Hollandmark. Winstaaadeelen zonder nominale waar de worden voor 50 pCt. in contanten ge transfereerd'. Huren en pachten worden voor 70 -pCt. in contanten getransfereerd. De Hollandmarlc-a kunnen voor dezelf de doeleinden als tot dusver worden Ire- steed. Voor diegenen, die om persoonlijke redenen geen gebruik kunnen maken van de Hollandmark-a, kan in gevallen, waar in zulks een persoonlijke hardheid zou beteekenen, een regeling getroffen worden, waardoor zij iets meer den 3 pCt. in con tanten zullen kunnen ontvangen. Nadere bizonderheden hieromtrent zullen binnen kort worden bekend gemaakt. Deze regelingen gelden ook voor vor deringen op het voormalige Oostenrijk. Ook voor de vóór 1 October vervallen termij nen zijn zij ran toepassing. De regeling voor de Dawcs- en Young- leening blijft onveranderd. Beschikbaar ge steld worden 31/2 pet. in contanten en 2 pet. in z.g. Dawes- en Youngmarken. Houders van de internationale b( nds'.ee- ning der republiek Oostenrijk 1930 zullen 4 pet. rente over bun coupons ontvangen. Do voor deze publieke leeningen be- noodigdo bedragen zullen ten laslo van de clearing worden gebracht. Gedurende den looptijd van het thans op 30 September afloopende oud'e trans ferprotocol werd aan de Reichsbank uit de clearing V2 pet. extra in vrije deviezen beschikbaar gesteld. Deze regeling wordt niet gecontinueerd, zoodat- het daardoor beschikbaar komende bedrag aan de alge- meene dearingpositie ten goede zal ko men. Het' clearing verdrag. Het op 31 December 1938 afloopende cleunngverdrag werd op 13 September 1938 onveranderd verlengd lot 31 December 1939. Te Wiesbaden werden tevens de gebrui kelijke besprekingen der regeeringscommis- sfess gehouden, ten einde de betalingsccn- ting-n ten voor den uitvoer van Neder- landsche en Nederlandsch-Indiche produc ten naar Duitschland vast te .stellen. Gezien het streven .van de Nederland- scho en Duits.chè commissiesom te ko men tot' regelingen van Jongeren duur, werd besloten de' betalihgscohtihgenten in eens vast ie stellen voor de periode van 1 October 1938' tot 31" Maart 1939. Dezebetalingseontingcnten werden vast gesteld op hetzelfde niveau als de beta- lingscontirigeilten van het derde kwartaal van 1.938, m.a.w. van'een verdere ver laging dezer betalingscontingenten werd af gezien. Alhoewel de contingenten voor een half jaar zijn vastgesteld, zullen zij voor het 4de kwartaal van 1938 en het 1ste kwar taal 1939 afzonderlijk worden uitgegeven. Tóen" het op grond van verschillende omstandigheden'niet mogelijk bleek de tot dusverre' bestaande transferover- eenkomsf -onveranderd te verlengen, •stond men voor de vraag hoe te han delen met het vrijkomende gedeelte van het importprovenu, dat niet noo- dig zou zijn voor transferdoeleinden. Er werden bedragen beschikbaar ge steld, ten einde de exportpositie te verbeteren Het bleek mogelijk te zijn boven de alg: onene betalingsc'ontingenteneenige niet onaanzienlijke verboogingen toe te kennen ten behoeve van den uit-" voer o.a. van kaas, boter, druiven, boomkwrekerijproducten en. Indische tabak. Ook voor eenige andere artLj kelen zal een bescheiden verhooging mogelijk zijn. Nederlandsclie arbeiders ia Duitschland. Tenslotte is in Wiesbaden nog gespro ken over de toeneming van het aantal Nederlandsche werknemers in Duitschland. Het werknemen in Duitschland is voor den Nedcrlandschen arbeider alleen dan aantrekkelijk, wanneer hij zijn bespaiin- gon mede kan nemen naar Nederland. Er 'is eenigen tijd geleden gemeld, dat het overmaken van bespa ingen voor hen, die Duitsf,bland-na.--5 September zijn binnen gekomen, alleen mogelijk zal zijn, ais zij via oe organen der arbeidsbemiddeling zijn aangesteld Bij nadere fce-preking is nu besloten voor dit jaar voor g n emde groep nog een zeker bedrag beschikbaar te stel len.. Hierdoor wordt mede bereikt, dat de druk, welke deze groep op het be talingsverkeer uitoefent, binnen zekere gren/.en beperkt blijft. Overgaande tot een neoordeeling van de g' sloten overeenkomsten, zeidie dr. Hirschfoln, dat men zich bij vergelijking met vroegere regeling-en voor de betrok kenen eenige teleurstelling kan indenken. Bij nadere beschouwing echter zal men moeten begrijpen, dat mon niet alleen moet vergelijken met vroegere regelingen, maar ook met de regelingen, welke in dit jaar tusschen Duitschland en andere hm len zijn getroffen. En dan is daarbij nog in acht te nemen, dat de samenstelling der kapitaal-vorderingen hier te lande anders is aan elder Zoo maakt/ b.v. het rente- belang van Nederland bij de publieke lee- ningen slechts een zeer klein gedeelte uit van het totale rentebelang, hetgeen in Engeland niet het geval is. Prins Bernhard te Amersfoort. Z. K. li. Pi ins Bomhard heeft gisteren een bezoek gebrach. aan het mobilisatie bureau van het 16e regiment infanterie te Amersfoort, Zijne Koninklijke Hoogheid, vergezeld van zijn adjudant, de kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, werd aan den hoofdingang van de infanleriekazerne aan den Leusderweg ontvangen door den commandant van het 16e regiment infante rie, luitenant-kolonel J. Visser en den ka pitein A. M. M. van Baak, hoofd van het mobilisatiebureau. Kapitein Van Baak lichtte den hoogen bezoeker uitvoerig in over de werkzaamheden van het bureau. Tevens gaf hj een uiteenzetting van wat de registratuur omvat en beoogt. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de magazijnen. He incidenten in het Sudclen-Dniisclic land. Een der winkels te Usli nad Labcni, welke het tijdens een botsing; tusschen Sudotcn- Duitschers en Tsjechen meest ontgelden. De wilde autobnsdienstcn. Het Tweede Kamerlid, de heer P-osthuma (O.D.U.) heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld1: Is het waar, dat het z.g. wilde autobusbe drijf zich in ons land sterk uitbreidt en door justitie en politie vrijwel ongemoeid wordt gelalen? Is liet voorts waar, dat door genoemde autoriteiten hierop een uitzondering wordt gemaakt voor die autobus-ondernemingen, die diensten van en naar Friesland willen exploiteei'en, door herhaaldelijk de auto bussen aan te houden en in beslag te nemen? Indien bovenstaande vragen bevestigend beantwoord' moeten worden, is de minister dan bereid, maatregelen te nemen of zijn invloed aan te wenden, dat aan deze onge lijke behandeling spoedig een einde komt? DER -i ZATERDAG 17 September 1938. Ne.21969 Een pont-transbordeur bij Maarssen. In opdracht van den rijkswaterstaat heeft de N.V. Machinefabriek en constructiewerk- plaatsen Hensen le Rotterdam een z.g. pont-lransbordeur vervaardigd, welke gis teren naar de plaats van beslemming, Maarssen, is vervoerd. Deze pont-transbordeur is een geheel nieuwe .toepassing van vervoer over het water. Men kent den z.g. transbordeur in de havens. Het zijn wagentjes, welke .onder een brug hangen en zich zoo langs de rails voortbewegen. In de haven dienen zij voor het vervoer van b.v. steenkolen, zoodat aan de wagentjes een knijper bevestigd is. - Deze pont-transbordeur nu is gebaseerd op h etzelfde principe. Het doel is hier ech ter, niet het vervoer van steenkolen, maar van wagens en hun berijders. Bij Maarssen is dezer dagen een nieuwe brug over het Amsterdam-B 0ven-Rijnkan aal gereed' gekomen. Echter is deze brug voor de boeren in de nabijheid niet bizonder geriefelijk, daar zij de toegangswegen ervoor niet gemakkelijk kunnën bereiken. Bene- dendijks zullen zij nu hun vragen op den transbordeur moeten rijden. Met een snel heid' van G K.M. per uur glijdt men onder- lan-gs de brug naar. de, overzijde, een af stand' van 91 meter. Het stalen gevaarte heeft een eigen ge wicht van ca. 18 ton en wordt voortbewo gen door een electromotor van 16 P.K., welke gevoed' wordt door middel van een v-oedingsdraad1, welke onder de brag be vestigd is. Het rijdek van den transbordeur is 7.5 M. lang en 3.5 M. breed'. De hoogte tot aan den bovenkant van de rails is 7 meter. Het geheel zal ca. 30 c.M. boven het water komen te hangen. Binnen eenkwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her- boren voelen door één of twee A Volgens recept van Apotheker Durr.ont Op verschillende plaatsen in het Sudeten-Dnitsehe gebied hebben de Henkinisten op schriften in de Tsjechische taal beklad, waarvan hierbij ©en tweetal foto's. Langs de Seine te Parijs worden groot© hoeveelheden zand gelost, om verdeeld t© worden onder de inwoners der Fransche hoofdstad len gebruik© in tijd van gevaar bij luchtaanvallen voor het blusschcn van brand. Mishandeling door een politie- agent buiten de grens der ge meente. D© procureur-generaal hij' den Iloogen Raad; mr. Berger, hoeft gisteren conclusie genomen in de zaak van zekeren M. tegen de gemeente Voorburg. M. bevond zich in den nacht van 22 op 23 April 1934 met een aantal personen in een café te Voorburg. Bij het sluitingsuur verlieten hij en zijn makkers het café. Het gezelschap werd tot aan de grens der ge meente begeleid' door Uvee politie-agenten der gemeente Voorburg. Aan de grens van de gemeente gekomen, zeide M. tegen één van zijn makkers: „Ga je mee kwajongen". Eén der agenten meende, dat dat e|p hem sloeg. Beide agenten trokken hun sabel, overschreden het gebied der gemeente Voorburg, achter volgden M. op het gebied der aangrenzen de gemeente Slompwijk en sloegen hem met den blanken sabel, waardoor bij: kwam te vallen. Hij werd daarbij dusdanig ge wond', dat bij 33 dagen in het ziekenhuis moest worden verpleegd. Zijn rechterhand bleef* stijf en onbruikbaar voor den arbeid. M. stelde bij de Haagsche rechtbank een actie in tot vergoeding der schade, geleden tengevolge van de mishandeling, van ieder der beide agenten van politie, benevens van de gemeente Voorburg. De gemeente Voorburg was van oordeel dat zij, waar de mishandelingen hadden plaats gehad' over de grens der gemeente j Voorburg niet aansprakelijk was voor de toegebrachte schade. De rechtbank bleek deze opvatting echter niet te deelen. Zij was van oordeel, dat ook volgens de lezing van Voorburg de slagen onrechtmatig zijn toegebracht door de agenten in dadelijk verband met de uitoefening van bun werkzaamheid in dienst der gemeente Voorburg, te weten het begeleiden van M. naar de grens van de gemeente, zoodat de gemeente volgens art. 1403 B. W. voor de onrechtmatige door haar toegebrachte schade aansprakelijk is. Van deze beslissing kwam Voorburg in appèl. Het gerechtshof te 's-Gravenhagc was de redeneering van de gemeente Voorburg gunstiger gezind en verklaarde den eischer ni e t-onlvankel ijk, Van dit arrest voorzag M. zich in cas satie. Thans overwoog mr. Berger, dat de gewraakte handelingen met de werk zaamheden der agenten zoodanig verband hebben gehouden, dat zij als een, zij het ook onrechtmatige en door den meester in casu de gemeente niet opgedragen, voortzetting daarvan zijn te beschouwen, waarbij het er niet op aankomt, of de handelingen buiten de gemeente hebben plaats gevonden. Op grond hiervan concludeerde de pro cureur-generaal tot vernietiging van het arrest van het gerechtshof en tot algetheele bevestiging van het vonnis der rechtbank. Van bedelarij vrijgesproken. De politierechte: te Amsterdam heeft vonnis gewezen in de strafzaak legen het bekende Marker vrouwtje Marctje van A., j die terecht heeft gestaan wegens bedela rij, subs, wegens uitlokking daarvan. On geveer een maana geleden was zij bij ver stek tot drie dagen hechtenis veroordeeld, doch van dit vonnis kwam zij in ver zet. Bij de verzetbehand'eling eischte de officier bekrachtiging van net verstckvon- nis (drie dagen hechtenis). De politierechte, sprak de vrouw ech ter vrij. Hij cverwoog, dat zij zich niet schuldig had gemaakt aan bedelarij of uit lokking daarvan, daar zij eenige kinderen opdracht had gegeven voor fotografeeren- de bezoekers van net eiland te poseeren en dat dit dus dien' te worden beschouwd als een conlra-presta'ie lege no ver bet geld, dat zij van de bezoekers ontving. De zaak tegen den gemeente secretaris. In de namiddagzitting van de strafka mer der Rotlerdamsche rechtbank werd de zaak tegen den gemeentesecretaris van Krimpen aan de Lek, A. v. d. M. voortgezet. Diverse getuigen werden gehoord in ver band met de fraudes van M. Allen legden stuk voor stuk bezwarende verklaringen voor verdachte af. De officier van justitie, mr. F. M. Wil- brennincik, liield een zeer scherp requisi toir, waarin hij de handelingen van diverse Krimpensohe secretarie-ambtenaren sterk afkeurde. Verdachte, die chef over deze ambtena ren was, is zeer zeker de hoofddader te noemen. Een groot deel" van wat de mede verdachten op hun kerfstok hebben, i3 het gevolg van zijn handelingen. Hij achtte verdachte schuldig aan ver duistering van gelden, die hij als gemeente secretaris onder zich had en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden, benevens ontzegging om een ge meenteambt te bekleeden voor den tijd van vijf jaar en vijf maanden. Mr. J. A. Cl M. Loeff kon de meening; van den officier van justitie niet deelen en pleitte vrijspraak. Uitspraak 29 September a.s. Hevig verzet tegen de politie. In den avond van 28 Mei hebben do 33-jarige schipper A. L. R. uit Rotterdam en zijn stiefzoon, opvarenden van het jacht Lady Sheila in de wachtkamer van het station te Middelburg, zicli aan mishande ling van den kastelein schuldig gemaald, waarna zij aan boord bleven ruzie maken. Toen de politie op verzoek van den eige naar van het jacht de dronken personen wilde verwijderen, verzetten zij zich lievig. Dit verzet ging voort tijdens de overbren ging naar bet politiebureau. A. L. R. was gisteren voor do rechtbank te Middelburg gedagvaard, doch had verstek laten gaan. Na het hooren dpr getuigen, waarbij nog nader bleek, hoe de mannen hebben huis gehouden, heeft de officier van justitie zes maanden gevorderd. De stiefzoon valt nog onder de kinder wetten en zijn zaak is daarom met gesloten deuren behandeld. - Uitspraak 30 September.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5