EERSTE BLAD. Maandag 19 September 1938 Besprekingen te Londen Vrijkorpsen langs de grens Volkenbond Gemengd Nieuws I 91ste Jaargang. No. 21970 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. i* BUITENLAND Engeland en Frankrijk hebben overeenstem ming bereikt. Geen volksstemming, maar een eenvoudige procedure voor de aansluiting der Sudeten bij Duitschland. Internationale garantie voor de nieuwe grenzen van Tsjecho- Slowakije. Gisteren hebben de Fransche minister- preMdent Dn la dier en de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken, Bon net, een bezoek gebracht aan Londen, waar zij besprekingen hebben gevoerd met hun Britsche collega's over den internationalen toestand. TJit het verstrekte communiqué bleek de volledige overeenstemming tusschen beide landen over de te volgen politiek om een vreedzame regeling van het Tsjecho SIo- ■waaksche vraagstuk te bevorderen. Tevens kwam duidelijk tot uiting, dat voornamelijk gestreefd moet worden naar „een meer algemeene regeling in het belang van den Europeeschen vrede". Omtrent de besprekingen te Londen meldt de speciale correspondent van Ha- .vas, dat de leidende Britsche politici thans tot de overtuiging gekomen schijnen te zijn, dat het gevaarlijk zou zijn, de dissidente elementen nog langer tegen hun zin deel te laten uitmaken van de Tsjecho-Slowaak- sche gemeenschap. Men zou dus te Londen overwegen, de thans nog aan de souverei- niteit van Praag onderworpen grensdistric ten, waar de Dnitsche bevolking een uit gesproken meerderheid heeft, naar Duitsch land te doen terugkeeren. Naar het oordeel van de verantwoor delijke Britsche kringen zonden deze rectificatie van de grens en het over brengen van de bevolking, dat hieruit zou kannen voortvloeien, bij voorkeur dienen te geschieden langs den weg. Van recktstrceksche onderhandelingen onder controle ecner internationale com missie, zonder gebruik te maken van de minder soepele en minder snelle pro cedure eencr volksstemming. Die overi gens de andere minderheden, o.a. de Hongaarsehc en de Poolsche, ertoe zou kunnen brengen, op haar beurt even eens een volksstemming te eischen. Hoewel de mogelijkheid van oen derge lijke oplossing met het oog op de huidige omstandigheden en het gevaar dat hierin schuilt van Fransche zijde moeilijk kon worden verworpen, meenden Daladier en Bonnet hun Britschen collega's er met nadruk op te moeten wijzen, hoe onrecht vaardig het zou zijn, een dergelijk offer van de Tsjechische regeering te verlangen, zonder haar een compensatie te bieden voor het veriies der natuurlijke grens, die door het Sudeten-gebergte wordt gevormd. De beide Fransche ministers hebben den Britschen premier ertoe kunnen be wegen, zijn collega's in het Britsche kabinet de noodzakelijkheid te doen in zien, van een internationale garantie, geldend voor het nieuwe territoriale statuut, terwijl de traditoneele opposi tie in officieel» Britsche kringen tegen iedere verplichting op het vasteland van Europa hun nog Zaterdag een dergelijk plan had doen verwerpen. De onafhankelijkheid van Tsjecho-SIowa- kij'e zou zoodoende voortaan gewaarborgd kunnen worden door een conventie naar het model van het veTdrag van Locarno, een conventie geteekend door de aangren zende staten Duitschland', Polen, Hon garije en Roemenië alsmede d'oor En geland, Frankrijk en Italië. Op grond' hier van zou Tsjedho-SIowakije moeten afzien van de vroeger met Frankrijk en de Sov jet-Unie aangegane verplichtingen tot bij stand. De regeering te Praag zal officieel door Parijs en Londen op de hoogte gesteld worden van 3e opvattingen der beide re- geeringen en uilgenoodigd worden, zoo spoedig mogelijk haar meening hieromtrent te laten weten. Chamberlain rekent Or na melijk nog steecis op, zich morgen of op zijn Jaatst "Woensdag naar Godesborg te kunnen begeven om opnieuw Hitler to ontmoeten. Praag wenscht geraadpleegd te worden Geen verantwoordelijkheid voor beslissing buiten haar om. Tijdens de Fransch-Britsche besprekingen in Downingstreet beeft, naar Reuter ver neemt, de Tsjecho-Slowaakscbe regeering door bemiddeling van den Tsjecho-Slowaak- schen gezant te Londen, Masarrjk, aan de Britsche en Fransche ministers schriftelijk laten weten, dat zij' aanneemt, dat zij, al vorens besluiten genomen word'en, geraad pleegd zal worden. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft hieraan toegevoegd, dat zij geen verant woordelijkheid op zich kan nemen voor beslissingen, welke buiten haar om zijn genomen. „Volksstemming is onaan vaardbaar" Radïoredeveering van Hodza. In een radio-redevoering, welke hij gistermiddag heeft uitgesproken, ver klaarde de Tsjecho-Slowaaksche minis ter-president Hodza, het plan van een volksstemming onaanvaardbaar. Iedereen weet, dat wij, na zeer moeilijke .onderhandelingen een voor beide partijen aanvaardbare basis hebben gevonden. Doch toen deed zich een dramatische ommekeer voor. Een opstand begon. Men beschuldigde d'e regeering er van krachtig te zijn opge treden. Wij wijzen deze beschuldigingen van de hand. Wij hebben eenvoudig onzen plicht gedaan. De onderdrukking van een opstand is geen vervolging. Dank zij den uitzonderingstoestand slaagden wij er in het ergste te voorkomen. De buitengewone maatregelen, door de regeering genomen, zullen van kracht blij ven zoolang zij noodig zullen zijn. Tsjecho-Slowakije komt al zijn plichten na. Andere landen moeten dat ook doen. De betrekkingen tusschen Tsjechen enDuit- sohers moeten geen nieuwe twisten doen ontslaan. Een plebisciet zou niets oplossen. Hodza wees op ondubbelzinnige wijze ieder denkbeeld van een volksstemming van de hand. Hij verklaarde deze oplossing onaanvaardbaar, daar zij nieuwe problemen zou kunnen doen ontstaan, analoog aan de thans bestaande. De regeering zal geen politiek van wraak, noch van vervolging roeren. Zij moet even wel haar aandacht gericht houden op de eerbiediging en de handhaving der wet, kalmte en orde. Op het gebied van de rust en openbare orde kan zij geen concessies d'oen, daar slechts in kalmte en orde de mogelijkheid kan bestaan een al geboete re delijke overeenstemming te waarborgen. Overal kalmte en rust Uitzonderingstoestand in geheel Tsjecho-Slowakije. Volgens te Praag ontvangen berich ten, heerscht over het gellieele gebied' der republiek orde en rust. De in de lokalen der Sudeten-Duilsche partij ver richte huiszoekingen vinden zonder in cident voortgang, alsook de uitleve ring van wapenen. Het kabinet heeft besloten den uit zonderingstoestand af te kondigen voor geheel Tsjecho-Slowakije, welke zal gel den voor een tijdperk! van drie maanden. Antwoord op de ontbinding der Sudeten-Duitsche partij. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een bericht uit Asch, meldende,, dat Hen- lein hevel heeft gegeven, dat Zaterdag „de geheele grens van het vaderland" bezet zal wordten door „vrijcorpsen van Sudeten-Duitschers". „'Ons antwoord op de ontbinding van de Sudelen-Dui'seha partij is de vorming van een vrijwilligerscorps, dat met het wa pen in de vuist zal vechten voor de vrijheid van ons volk". Aldus verklaarde de Sudeten-Duitsche perschef Sebehowski, die Zateid'ag in Ber lijn is aangekomen. Hij legde deze verklaring af tegen over de verzamelde buitenlandsche jour nalisten en ze'te voorts uiteen, dat het corps zal komen te liggen op Duïtsch gebied, larws de Sudetengrens en gereed zal worden gehouden om op te treden, zoo dit noodig mocht worden geacht, ter bescherming van het Sudetenvolk. Arrestatie van Tsjechen in. Dnitsehland. Uit Tsjechische bron wordt gemeld1, dat uit geheel Duitschland' nog steeds berich ten van arrestatie van Tsjechen komen. Te 'Berlijn zjjn zestien. Tsjechen, onder wie drie leid'ers der Sokol-organisatie in Duitschland1, in hechtenis genomen. Dok functionarissen van weldadigheidisvereeni- gingen zonder eenig politiek karakter en eenvoudige arbeiders, zijn gearresteerd. Te Chemnitz moeten zes Tsjechen gear resteerd zijn, terwijl ook te Hamburg en Keulen arrestaties verricht zijn. Uit goede Iron geeft men d'e volgende nauwkeurige inlichtingen Tijdens een gesmak, d!at de zaakgelas tigde van Duitschland1 te Praag, Henkei, heeft gehad met bevoegde Tsjechische kringen, 'heeft de vertegenwoordiger van Duitschlanu een toespeling gemaakt op eventueele represailles tegten in Duitsch land' wonendte Tsjecho-Slowaksche onder danen, in geval van arrestatie of tereclit- slel'ing van Sudeten-Duitschers. Te Praag kent men aan deze verklarin gen slechte de waarde van een waar schuwing toe, welke overigens onibloot is van ieder karakter van actualiteit, daar in Tsjecho Slowakije geen enkele hoofdstraf is ten uitvoer gelegd', noch voor het oogenblik voorzien is. Reeds 84.000 Duilschers nit Tsjech» Slowakije gevlucht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat volgens de laatste inlichtingen het aantal der naar Duitschland! gevluchte Sudeten- Duitschers thans to+ 84000 gestegen is. De vluchtelingenstroom ui' Sudeten-Duitseh land is ook Zon dag niet verflauwd Steeds weer komen in bijna- alle grensplaatsen lange stoeten van vrouwen, kinderen en grijsaards aan. Zn deel en volgens het D. N. B. mede. dit d'e Sudeten-Duitsche man nen in gev.ingenentransporlen naar 't bin nenland worden vervoerd. „Volksstemmingen de eenige oplossing" Verklaring van Mussolini. In zijn met belangstelling tegemoet- geziene rede te Triest, heeft Mussolini verkiwd, dat de eenige oplossing voor het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk ligt in het houden van volksstemmin gen. De gebeurtenissen, aldus Musso lini, kunnen een snel tempo krijgen en het karakter van een lawine aan nemen. Er moet derhalve snel gehan deld woruen, wanneer men vei warring en complicaties wil vermijden. Er zijn in het leven der vodken. momen ten, waarin de mannen, die hen leiden, niet mogen teiugschnhken voor hun ver antwoordelijkheid, doch deze in vollen om vang moeten aanvaarden. Dat wat ik u thans zeg, wordt niet alleen door de po litiek vin de as RomeBerlijn gedioteeid, doch slechts door de gevoelens van vriend schap die ons verbinden met de Hongaren, de Polen en andere nationaliteiten in den staat, welke men den moxaiekstaat num mer twee zou kunnen noemen. Wat ik u zeg, wordt gedicteerd door mijn ver antwoordelijkheidsgevoel, dat ik niet zoo zeer Italiaansch dan veeleer Euroipeesck zou willen noemen. Wanneer de door de geschiedenis gestel de problemen een graad van stormach tige complicaties hebixm bereikt, dringt zich de meest eenvoudige, meest logische en meest radicale oplossing op. Tegenover het probleem, dat in deze da gen de wereld in ademlooze spanning houdt, heeft de oplossing slechts een naam: Volksstemmingen. Volksstemmingen voor alle nationaliteiten, die in dien staat zijn gedwongen, welke liet groote Tsjeciho-Slo- wakije had moeten worden en zieli thans in zijn geheele organische onhoudbaarheid openbaart. D'e Engelsche minister-president, die zich als vredesbode van Londen naar Munchen begaf, moet begrepen hebben, dat men snel moet handelen, omdat ieder uitstel niet aan de oplossing ten goede komt, dödh bepaald zal leiden tot de onheil spellende botsing. De oplossing der kwestie begint reeds ondanks de campagne van Mos kou in de harten der E,uropeesehe volken een plaats in te nemen. Wij wen schen, in deze laatst© uren, dat een vreedzame oplossing wordt bereikt. Wij wenschen dat, wanneer zij niet mogelijk is, dat het eventueele con flict wordt begTensd en gelocaliseerd'. Wanneer dat echter niet zou ge beuren en voor of tegen Praag een iopmarsch van universeel karakter zou komen ,dan moet men weten, dat Italië zijn stelling reeds heeft betrokken. Een grensincident bi] Eger Ilavas meldt uit Praag: Uit gezaghebbende bron woidlt melding gemaakt van een grensincident bij Eger op SuJeten-Duitsch gebied'. Volgens deze inlichtingen zouden on geveer 150 tot 200 personen, gebruik ma kend1 van handgranaten, geprobeerd' heb ben een overval te pleger op het nieu we stadsgedeelte van Asch. Zij hadden het gemunt op de douanepost. Met spoed ontboden politievcrstcrkin- gen en militairen kwamen direct met pantserauto's ter plaatse. De douanebeambte Wolf werd licht aan no knieën gewond1. De douanier Pergel liep wonden op aan hoofd' en lichaam. Op het terrein heeft men overblijfselen van handgranaten van Duitsch maaksel aangetroffen. Volgens deze zelfde inlichtingen konden de aanvallers niet geheel worden geïden tificeerd. Men veridaart aan Tsjecho Slo- waksche zijue niet te weten of men hier te doen heeft met een overval van Duit sche stormafdeelmgen dan wel van mili taire formaties. De toestand in het Verre Oosten Het optreden der Japanneezcn ia China. Seihin Ikeda, de Japansche minister van financiën, handel en industrie, heeft tegen over de pers veiklaard, dat de a.s. val van Hahkau niet genoeg zou zijn om voldoe ning te geven aan Japan, dat vastbesloten is volledig ieder anti-Japansch bestuur in China te doen verdwijnen. Oproep van Tsjang Kaï Sjek tot Chtneezcn in Mandsjoekwo. Aan den vooravond van den zevenden verjaardag van het incident te Moekden, dat leidde tot de bezetting van Mandsjoerije door Japan, heeft Maarschalk Tsjang Kai Sjek een oproep gericht tot de in Mand- sjoekwo wonende Chineezen, zich als één man te verheffen. De Japanneezen, aldus Tsjang Kai Sjek, zijn op het oogenblik aan het eind van hun krachten. Ons uur is gekomen. Ge moet u niet tevreden stellen met aanvallen te doen op Japan- sehe munitiedepots, vliegvelden en spoor wegen. Ge moet actief meedoen aan den strijd voor u zelf en voor China's vrijheid en onafhankelijkheid. Duitschland Duitsche scheepvaart naar Tsjecho- Slovakije gestaakt. De Duitsche reeders op de Elbe hebben het scheepvaartverkeer in de richting van Tsjecho-Slowakije, met het oog op de hui dige gebeurtenissen, stop gezet. België België handhaaft zijn zelfstandigheids politiek. Men heeft er de laatste dagen van verschillende zijden bij de regeering op aangedrongen, d'at zij de Kamer of de commissie van buitenlandsche zaken zou bijeenroepen o„-©en verklaring over de bui tenlandsche politiek zou afleggen. De re- georing is van meening, dat een vervroegd bijeenkomen van het pailement niet noodig is en c'at er ook geen reden bestaat voor het breenroepen der commissies Bo vendien is de regeering vastbesloten zich met onwankelbare kracht te houden aan de beginselen der onalhankelijkheidspoli- tiek, die alleen zal bijdragen tot het be houd van den vrede, maar ook de groot ste kans biedt, dat Belgie aan het ge vaar van oorlog ontkomt. Po-lcn niet meer in den Volkenbondsraad. De PoolscLe folkenhondsgedelegeerde, Komarmucki, heeft den voorzitter zijn re geering medegedeeld, dat Polen niet voor nemens i= zich als lid' van d'en Vol ken bondsraad te doen herkiezen. Polen bezet den senu-permanenlen zetel in dten den raad sind 1925. De zetel van Po len zal dan worden ingenomen doorGrie- kenlml, dat de staten van de Balkan Entente zal vertegenwoordigen. De aankomst der Fransche ministers Dala dier en Bonnet op het vliegveld Croydon, waar zij gistermorgen verwelkomd werden door Chamberlain en lord Halifax. t De legeroefeningen In kleiner verband. De regeeringspersdienst meldt In verhand met da reeds getroffen maatregelen in het grensgebied, zullen de voorgenomen oefeningen in leger- verband worden vervangen door oefe ningen. in kleiner verband. Motor van Dieselt rein in brand gevlogen. Gistermiddag omstreeks half vijf is op hot traject EindhovenWeert een der mo toren van den uit drie wagons bestaan- den Dicseltrein AmsterdamMaastricht ter hoogte van Maarheeze bijl Weert in brand gevlogen. De bestuurder bemerkte dit bijtijds en bracht den trein tot stilstand. Men heeft den brand spoedig kunnen blusschen met de in den trein aanwezige apparaten, waarna de wagon is losgekop peld. De passagiers bewaarden hun kalmte ten stapten onmiddellijk over in de andere twee wagons. De trein had slechts geringe vertraging. De beschadigde wagon is naar Weert vervoerd, waar deskundigen teen onderzoek naar de oorzaak van den brand zullen instellen. De kinderverlamming Bewaarscholen te Rotterdam blijven gesloten. Op advies van den inspecteur der volks gezondheid voor Zuid-Holland heeft dte burgemeester van Rotterdam teen besluit genomen om de sluiting van scholen voor voorbereidend onderwijs ten van de km- derbewaarplaatsen, welk© tot en met Za terdag was bevolen, tot een nader te be palen datum te verlengen. Voor de scholen, voor gewoon- en buitengewoon lager on derwijs is de sluiting niet verlengd, aan de laatstbedoelde scholen is het onder wijs vandaag hervat. Zaterdag is bij den directeur vau den G.G. en G.D. te Rotterdam een geval van kinderveriamming aangegeven. Het betreft een jongetje van vier jaar, wonend aan den rechler-Maasoever. BINNENLAND De toestand van Prinses Juliana Spoedig vertrek naar Soestdijk. Men meldt ons van officieole zijde dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana steeds vooruitgaande is. Toch gevoelt H.K.H. zich, tengevolge van de hooge koorts in de eerste dagen der ziekte, nog vermoeid. Pa behandelende geneesheer acht het waarschijnlijk dat het vertrek naar Soest dijk deze week zal kunnen plaats vinden. Gedurende de eerstvolgende weken zal H.K.H. ook dan nog grootere inspannin gen moeten vermijden. Ovstcnrijksche passenvervallen met 1 Januari a.s. Het Duitsche consulaat-generaal vestigt er de aandacht op, dat de thans nog gel dige Oostennjksche passen na 31 Decem ber 1938 hun geldigheid verliezen. Be zitters van Oostenrijksdie passen moeten derhalve voor dezen datum, onder over legging van hun pas en van drie foto's persoonlijk of schriftelijk een Duitsche consulaat-generaal te Amsterdam, aanvra gen. Sluiting van de zitting der Slatcn-GcncraaL Terwijl Zaterdagmiddag te kwart voor drie de ereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten Generaal door mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk werd' geopend, zagen op dat tijdstip dia nieuwsgierigen, die zich aan het NoordL einde hadden opgesteld, het hofrijtuig hij het Paleis voorrijden. Te ongeveer vijf voor drie verliet de minister van binnen- landsche zaken, de heer H. van Boeyen, gekleed in ambtsgewaad', het Paleis, daar bij uitgeleide gedaan door den thesaurier van H.M. de Koningin, jhr. J. H. Repaler van Driel. Een eerewaeht van huzaren bracht het eerbewijs. Voorafgegaan en gevolgd door een de tachement huzaren reed de koets over de Heulslraat, den Kneuterdijk en den Vijver- dam naar het Binnenhof, waar een ©ere wacht van huzaren-te-voet de karabijn pre senteerde en d'e minister na het uitstijgen door de commsisie van in- en uitgeleide aan den ingang van het gebouw der Twee de Kamer werd begroet. Zoowel aan het Noordeinde als langs de korte route en op het Binnenhof was het belangstellende publiek weinig talrijk. Ook in de Staten Generaal zelf was de opkomst dit jaar minder groot dan an dere jaren. Na de sluiting der zitting vertrok de kleine stoet op gelijke wijze wodter naar het Paleis Noordeinde. li Bezo com ant versoliijut dugelciks, xuetuit- söEdonsff vuil Zoq- en Feestdagen. Prijs per kwartaal 2.—, franco per poet f 2.BO, Prija per week: 15 eta. Mson- derljjfce nanuners 4 eta, Abonnementen worden dagelijks aangenomen. AdvertsntiSn roor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau beaorgd zpn, 'a Zaterdags vóór 9 uur. Ken bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Pr^i der Advertentlén: vau 1—5 regels f i 55; Iedere regel meer f 0.30, in het Zaterdaguummer 1—5 regels f 180, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. IncassokOBtenS cts.j po9tkwitanties 15 ets. Tarieven van ad\ertentiea by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentlén opgenomen f 0.50 t/m, 15 woor den, f 0.75t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum Yan 30 woorden, 'e Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentlén f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. t-

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1