EERSTE BLAD. Woensdag 21 September 1938 De eischen ingewilligd v* dl* AREND ®Slltg| iilili Duitschland Vlootuitbreiding 91steJaargang. No. 21972 E BUITENLAND Alle voorbehoud is over boord geworpen en onder druk van Londen en Parijs heeft Praag vannacht - de Londensche voorstellen aanvaard.' Havas meldt, dat de Tsjecho-Slo- waakseh© regeering, na den geheelea nacht te hebben beraadslaagd, heden morgen het door Frankrijk en Engeland in Londen opgestelde voorstel heeft aanvaard. De gezlaat van Frankrijk te Praag, - de Laerodx, heefUzich-vanochtend om half tien naar president Benesj bege ven om uit diens handen het op schrift gestelde antwoord der regeering van Tsjecbo-Sl owask'ije in ontvangst te nemen. I f JFien gezaghebbende persoonlijkheid te Praag, zeidu, na de vergadering van den ministerraad tegenover den correspondent Van Reuter, dat het onjuist zou zijn te 'zeggen, dat geen beslissing is bereikt, doch dat het gevaarlijk zou zijn bespiegelingen te houden over het resultaat der bespre- Üdmg. Een half uur na afloop van den minister raad kwam de commissie van twintig bij een, welke den toestand heeft besproken in het licht van het door het kabinet voorgelegde verslag. De toestand wordt nog steeds als gespannen beschouwd en het feit, dat de basis van verantwoordelijkheid voortdurend wordt verbreed, toont aan, diat de regeering vastbesloten is een zoo groot mogelijk aantal volksverte genwoordigers te raadplegeh. 'h De openbare meenxng, zooals deze in een groot deel der pers wordt weer spiegeld, is nog steeds sterk gekant te gen een toegeven. Twee nota's. Het definitieve antwoord van Praag is dus thans overhandigd. Het werd vooraf gegaan door een nota, welke gisteren aan de gezanten van Frankrijk en Engeland te Praag werct overhandigd en waarin be langrijke reserves werden gemaakt. In een officieel communiqué, dat werd uitgege ven, was toen sprake van verdere diplo matieke onderhandelingen". Londen en Parijs hebben na een zeer korte bestudeering van deze nota echter hun gezanten opdracht gegeven nogmaals aan te dringen op volledige aanvaarding Immers, het antwoord1 der Tsjecho Slo waaksche regeenr.g kwam practisch daar op neer, dat het Praagsche kabinet zich met de F rans ch-B ri tcche voorstellen, die zon der zijn toestemming zijn opgesteld1, niet kon vereen]gen. Verlangd werd, dat hef conflict fussolien Tsjecho Slowakije en Duitschland overeen komstig het lussenen beide landen be staande verdrag van 192C aan arbitrage wordt onderworpen, en dat de rcgpcrin- gen te Londen en Parijs de kwestie op nieuw in studie nemen De Fransche en de Brioche gezant heb ben daarom onverwijld gezamenlijk stap pen ondernomen brj Benesj. Men hoopte daarmede, clat de Tsjecho Slowaakse!» regeerders lenslotte 't Fran-ch- Britsche plan zouden aanvaaidan, tenen ié bet voor, bestaan van den Tsjecho Slownak- sehea slaat le waarborgen en den vrede te bewaren. Terstond na liet bezoek der gezanten van Frankrijk en-Engeland zijn de poli tieke ministers op het Praagsche kasteel bijeengekomen. Vervolgens vond een kabi netsraad plaats. Er werd een communiqué uitgegeven, waarin liet gemeenschappelijke bezoek der gezanten van Frankrijk en, Engeland ge noemd werd! „een nieuwe stap met betrek king tot het Frans chEngelsche plan van. Londen". De vergadering der politieke ministers was tegen 6 uur in den ochtend afgeloo- pen. De besprekingen hadden 2L/2 uur ge duurd'. Om 6 uur kwamen de ministers in kabinetsraad op het kasteel bijéén. Na deze vergadering „werd tenslotte het defi nitieve antwoord, dat volledige aanvaarding der Londensche voorstellen inhoudt, be kend gemaakt Om negen uur vanochtend werd de com missie van twintig bijeengeroepen. Deze commissie, bestaande,uit leden der regeeringscoaltitie, vergaderde in het kabi net van den minister-president onder lei; ding van de voorzitters van Kamer en Senaat, Malypetr pn Soukup. De politieke beraadslagingen zouden waarschijnlijk den geheelen ochtend1 voort duren. Italië zen aan garantie willen deelnemen. De diplomatieke correspondent van Reu ter meldt, dat men in Italiaansche krin gen te Londen verwacht, d!at Italië bereid zou zijn deel* te nemen aan een garantie der gewijzigde grenzen van Tsejcho-Slowa- kije. Men legt er echter den nadruk op, dat èen dergelijke deelneming afhankelijk zou zijh van de regeling van alle minder heidsvraagstukken in Tsjecho-SJo',vakje. Uittocht van Tsjechische ïn- dusfrieelen? De beide laatste dagen, aldus het Ruit- sche Nieuwsbureau, lieeft men op het vliegveld MünchenOberwiesenfeld een zeer sterk luchtverkeer PraagZurich kun nen waarnemen. Talrijke Tsjechische in- dustrieelen verlaten met hun gezinnen en hun geld reeds in extra vliegtuigen hun land om zich naar Zwitserland te begeven. Deeis zijn de vliegtuigen speciaal daartoe uit Zwitserland naar Tsjecho-Slowakije ge bracht. Chamberlain zal Hitier morgen te Godesberg ontmoeten Officieel wordt te Londen mede gedeeld, aai Chamberlain en Hiüer besloten hebben, de te Berchtesgaden begonnen besprekingen morgenmiddag 3 uur le Godesberg te hervatten. Vernomen wordt, dat Chamberlain wederom vergezeld zau zijn van Ho race Wilson en Strang. Naar Keuter meldt, kan aangenomen "Worden"'dat Chamberlain, „ioen hij „zijn vertrek naar Godesberg aankondigde, reeds kermis had genomen van de hoofdtrekken van het Isjecho Slowaaksche antwoord. Hiermede wordt da eerste nota be doeld.. De aard der besprekingen te Berchtesgaden Hongarije aan de zijde van Duitschland. Naar in Duitscke politieke kringen over de besprekingen van dien Hongaaxsolim ministerpresident Imiredy en den Homgaar- schen minister van buitenlandsche zaken, Van Kanya, op den ObeTsalzberg wordt vernomen, zou bij dit onderhoud het Tsje- cho-Slowaaksche probleem zijn besproken, bezien uit het gezichtspunt der Sudeten- Duitschers en dat vande Hongaarscha minderheid. De Hongaarsche heeren zijn gisterochtend' tegen half elf per vliegtuig op het vlieg veld Einring, bij Freilassing, aangekomen. Tegen elf uur waren zij op den Ober- salzberg, waar zij als gasten van den Fuhrer aanzaten aan het middagmaal. In den loop van gistermiddag zijn Im- redy en Kanya per vliegtuig naar Boeda pest teruggekeerd'. Het D. N. B. meldt uit Berehfesgiaden De Hongaarsche minister-president, Im- rc-dy, heeft gisteren in gezelschap van den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Kanya, den dief van den Hongaar- sohen generalen staf, generaal Keresztes- Fischer en staatssecretaris Fatahy, een be zoek gebracht aan den Fuhrer en rijkskan selier. Ook de minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, was bij het on derhoud op den Obersalzberg aanwezig. Besproken zijn de onhoudbare toestanden in Tsjecluo-Slowakije. Terwijl do Fuhrer een uiteenzetting gaf van de Duitsdhe vraag stukken, spraken de Hongaarsche ministers uitvoerig sover de eveneens onwrikbare eischen van het geheele Hongaarsclhe volk tot liet verkrijgen van zelfbeschikking voor de onderdrukte volksgenooten in 'fsjccha- Slowakije, 1 Havas verneemt, dat Imredy en Kanya zdch in liet vliegtuig van Hitier zelf naar Berchtesgaden hebben begeven, op uitnoo- diging van den rijkskanselier, die daartoe besloten zou hebben na een' onderhoud tus schen Goering en den Hongaarschen rijks bestuurder. De Hongaarsche regeering, die reeds steun van Italië en Rolen heeft toe gezegd' gekregen, schijnt dus thans over Duifsche hulp, te londerhandelen. Horthy zou zich nog in Oost-Pruisen be vinden, waar hij in. gezelschap van Goe- ring 'jaagt. f f Fr schijnt reden te zip ,o(m aan te ne men, d!ai aan de Hongaren ronduit de vraag is voorgelegd', wat de houding van dit land zou zijn ingeval Duitschland ge dwongen zou zijn, tot een militair ingrij pen in Tsjecho-Slowakije. Het schijnt, dat men van Duiischen kant in ondubbelzin nige bewoordingen te kennen heeft gege ven, dat hij, die niets waagt, niets wint Alles schijnt erop te wijzen, dat de Hon gaarsche staatslieden besloten hebben,, om, indien de noodzakelijkheid zich mocht voor doenj aan de zijde van Duitschland te staan. Volkenbond Japan verwerpt artikel 17 Reuter meldt uit Tokio: Het Japan- sciie kabinet heeft besloten de uitaoo- diging van den Volkenbond tot toe passing van artikel 17 van het hand vest van den Volkenbond, dat door China is geëischt, van de* hand te wij zen. Frankrijk Opeisching van werkplaatsen. In verband met de vertraging bij de tenuitvoerlegging van de werkzaamheden tot bescherming van de bevolking van Pa rijs, veroorzaakt door eén staking in de bouwvakkon, heeft de regeering besloten zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de opeisching van alle werkplaatsen, die le veranties voor de passieve verdediging hebben te verzorgen. Geen overeenstemming met de roomseh- katholieke kerk in Oostenrijk. Be onderhandelingen tussclien kardinaal Innitzer en de nationaal-sociahstische autoriteiten zijn mislukt.! Een kerkelijk hoogwaardigheidsbekleeder deelde Reuter mede, dat de kerk in Oostenrijk alles heeft gedaan om tot overeenstemming te komen, doch de huwelijkswetgeving, de inbeslagneming van kerkdijken eigendom en de opheffing van roomscho scholen, toonen aan, dat langer onderhandelen thans geen kans op slagen biedt Innitzer verklaart in een decreet, dat de roomsch- kathoreke kerk weigert 'de „Unie Gods dienstvrede", een organisatie van priesters met nationn al-socialistische sympathieën, te erkennen, In een herderlijk schrijven van de bisschoppen, dat in de meeste kerken is voorgelezen, protesteert men tcgin zekere maatregelen en wordt "het standpunt der kerk uiteengezet. Ook de politie heeft haar taak op het gebied der luchtbescherming. De speci ale gasbrigade bij een oefening van het vervoer van gaspatienten, waarbij de uitrukwagen goede diensten verleemt. v, BINNENLAND: Een half milh'oen 'sjaars voor luchtbescherming Nog" f176.000 voor het Ioo- pende jaar. Ingediend is oen wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van het vijfde hoofd stuk dor rijksbt-grooting voor het dienst jaar 1938. Nu ten aanzien vin de uitvoering van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen, practische ervaring is ver kregen, heeft de regeering het noodig ge acht zich nader te beraden over de beant woording van de vraag, op welk punt even wicht kon werden bereikt tusschen het belang van de voorziening in luchtbe scherming eenerzijds en de omstandigheid, dat voor dit doel, als voor elk ander, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden slechts beperkte middelen kunnen worden beschikbaar gesteld. De regecring heeft daarbij richtsnoeren vastgesteld en daaraan bekendheid ge geven vclgens welke de voorzieningen het meeste nul zullen afwerpen. Ten einde binnen afzienbaren tijd te ge raken tot een toestand, welke, met in achtneming van eischen van soberheid, toch beviedigtnd mag worden genoemd, is, naar een berekening aangaf, jaarlijks een bedrag van f500.000 noodig. De regeering stelt zich voor, in de komende jaren dan ook de middelen tot dat bedrag aan te vra gen. Om echter de voorziening volgens het programma, dat de regeering zich voor stelt te verwezenlijken, zoo spoedig mo gelijk lot stand te brengen spoed toch is inhaerent aan den aard dezer veilig heidsmaatregelen meent de minister reeds voor het dienstjaar 1938 de gelden te moeten aanvragen, tot een bedrag van f500.000, weshalve hij bij dezen aanvraagt de som van £175.000, zijnde het verschil tusschen genoemde f 500.000 en het he- drag, aanvankelijk voor 1938 gevoteerd, n.L f 325.000. Een vijfde kruiser. In totaal 28 oorlogsschepen op stapel. Naar de N.R.C. verneemt, zal op de be groeting van defensie voor het komends jaar een eerste termijn worden aange vraagd voor den bouw van een' vijfden kruiser. Deze kruiser zal, naar in de be doeling schijnt te liggen, een schip wor den van 8300 ton, met tien kanons van 15 c.M'. en een anti-luchtbatterij van 12 automatische kanons van 4 c.M. Voorts zullen gelden aangevraagd wor den voor den bouw van zes motortorpedo boot en tnzes torpedovliegtuigen. Voorts schijnt overwogen te worden, over te gaan tot het aanbouwen van tot dus verre nog niet in de lijst van Nederland- sche oorlogsschepen voorkomende typen, nJL z.g. escorteurs, die speciaal bestemd zouden zijn voor het convoyeeren van Nederlandsche koopvaardijschepen, aange zien zulks in den ioop der jaren een be langrijke taak van de Nederlandsche ma rine (men denke aan de Spaansche wate ren) is geworden. Indien zulks door de volksvertegenwoor diging goedgekeurd wordt, zullen niet min der dan 2S oorlogsschepen op stapel staan op de Nederlandsche werven* en wel eon flottielje leider, van hetzelfde type als Hr. Ms. Tromp, twee kruisers, vier torpedo jagers, drie kanonneerbooten, negen on- derzecbooten, een mijuenlegger, een artii- lerie-instructieschip en zeven motortorpe do-booten. Dat daarnaast de Marineluelitvaartdienst een aanzienlijke uitbreiding ondergaat, mag als bekend worden verondersteld. Prins Bernhard in het rijksmuseum te Amsterdam. Gistermiddag heeft Z. K. H. Prins Bern hard' een officieel bezoek gebracht aan het rijksmuseum te Amsterdam. Om twee uur arriveerde de Prins per auto aan den ingang van het'mlisëum, waar hij .werd' ver welkomd door den hoofddirecteur dr. F. Schmidt Degener. De Prins heeft eerst een rondgang ge maakt door de historische afdeeling, welke een beeld geeft van onze geschiedenis ter zee en te land. Z. K. H. toonde bizondere belangstelling voor de scheepvaart-afdeeling, met name voor de schilderijen van zeegevechten van Willem van der Telde, de relieken van de overwintering op Nova Zembla en in de 1 andafdeeling interesseerde de Prins zioh speciaal voor hetgeen betrekking heeft op den Napoleontischen trfd. Vervolgens werden de klassieke schilder stukken in oogensehouw genomen. Met groote aandacht bezichtigde de Prins de groote doeken van Rembrandt en de Vermeers en voorts verschillende schilde rijen, behoorende tot de schenking van sir Henri Deterding. Ten slotte bezichtigde de Prins de eere galerij, waar de afdeeling kunstnijverheid is ondergebracht, o.a. omvattende het Delftsch aardewerk der beroemde collectie- Loudon en de collectie zilveren kunstvoor werpen der gemeente Amsterdam. Het bezoek duurde ongeveer anderhalf uur. Bij* zijn vertrek werd' de Prins door het publiek luide toegejuicht. Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus Tweede Kamer Aanbieding rijksbegrooting 1939. Gistermiddag om 4 uur kwam de Tweede Kamer onder leiding van mr. J. R. HL van Schaik bijeen. De minister van financiën, mr. De Wil- d'e, bood de ontwerpen van wet betref fende de rijksbegrooling voor 1939- met de gebruikelijke nota omtrent den toestand' van 's lands financien aain de Kamer aan. Nominatie voorzitterschap. Aan de orde was vervolgens liet opma ken van de nominatie voor het voorzitter schap der Kamer. Voor de eerste plaats werden 85 stemmen uitgebracht, waarvan 80 op mr. J. R. H. an Schaik, 3 op den heer W. Drees (s.d.) en 2 blanco, zoodat mr. van Schaik weder no. één op de voordracht zal zijn. Voor de tweede plaats werden 87 stem men uitgebracht, waarvan 61 .op den heer Smeenk (a.r.), 23 op den heer Drees (s.d.) een o>p nxr. Terpstra (a.T.) en een op dr. van den Tempel (s.d.), zoomede één blanco stent, ""Zoixlat de heer Smeenk als no... 2 op de nominatie is aangewezen. Voor de derde plaats werden 88 stem men ingeleverd, waarvan 67 iop den heer Drees (s.d.), een .op elk van de heeren Oud, van den Tempel, Serrarens en Die penhorst en 17 blanco, zoodat als no. 3 de heer Drees is aangewezen. De voordracht zal schriftelijk aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De voorzitter verdaagde te kwart voor vijf de vergadering tot morgenmiddag één uur. Nieuwe secretaris generaal van waterstaat. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1938 aau den secretaris generaal van het departement van waterstaat, mgr. G. van der Meulen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, en benoemd tot secretaris generaal van het departement van water staat, mr. D. G. W. Spitzen, thans admini strateur bij het departement van binnen- landsche zaken. f j Nieuwbenoemd Eerst© Kamerlid. Het centraal stembureau heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het overlij den van mr. P. Dtroogleever Fortuvn, tot lid van de Eerste Kamer benoemd ver klaard den heer J. Gelderman, te Losser. tpiftpÉ I Dezo courant «erschynt dagelijks, motuit- zonflortug van Zon- til Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 8.50. Prijs por week: 15 ets. Afzon derlijke nununers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien ?ooi ïiet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau, bezorgd zyn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien •wordt niet gewaarborgd* Tel. No. 69300 (3 lijnen). SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Prys der Ad verten tiëu- Wal—5 regela ti 55j iedei 3 regel meer f 0.30, m het Zaterdagnummer 15 regela f 1.80, iedere regel meer 1 035 Reclames fÖ75 per regel. Incassokostenöcta.; lostkwitanties 15 ets. fariSTtm van advertentien uj abonnement zijn aanzet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klun© Advertentión opgenomen 1030 t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 ooi den. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertantiën tot 25 woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertentien 1100, indien oiet \óór Vrijdagavond 6 uur bezorgd Postrekening No. 5311. HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden H. M. de Koningin leest de troonrede voor bij de plechtige opening van de Staten Generaal

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1