STADSNIEUWS Luchtbescherming Debailonwedstrijd in de feestweek De Industriehaven Gaat U met VACANTIEJ Luxe Verhuur „UNIQUE" Tel. 68817 Fa. Wed. C. v. d. MOST RnM-, Ms- ea VarlmiaEai Antoffipr Mig Patrimonium Luchtbeschermingstentoonstelling Uitreiking middenstandsdiploma Onze fototentoonstelling VRIJZ.-GQDSDIENSTIGE PREDIKING Ds. G. J. SIRKS, Ernstige verkeersongevallen Ernstige scheepsbotsing Een schrijven vut de commu nistische raadsfractie aan den burgemeester. Namens de communistisch© raadsfractie heeft de heer B. Kodde, d.d. 21 Septemlier het eigende schrijven gericht aan den bur gemeester. Be tot iiet uiterste gespannen toestand in de wereld, waarbij een ongekende af schuwelijke oorlog met alle ontzettende ge volgen van dien schier eiken dag dreigt ta zullen uitbreken, is aanleiding dat on- dergeteekende zich namens de communis tische raadsfractie tot u wendt met het volgende Een der vreeselijkste zaken in een mo dernen oorlog zijn de gevaren uit de lucht voor de buigerbevolking. De ervaringen in Spanje en China bevestigen dat ten volle. Het is daarom, dat wij en ongetwij feld velen mot ons van meening zijn, dat op het gebied van de luchtbescherming wij geen oogenblik tijd hebben te verlie zen. In het bizonder geldt dat zeer zeker voor onze gemeente, welke èn door haar bepaalde inluslrie èn door haar gevaar volle ligging ongetwijfeld mede een der eerste aanvalspunten voor luchtbombarde menten zal weaen. O.i. is het daarom thans een eerste en dringende vereischte, dat de zaak van een zoo doelmatig mogelijke bescherming van onze burgerij in het middelpunt van de belangstelling wordt geplaatst. Met waardeering voor dat wat reeds van gemeentewege en door de Ned. Vereeni ging vcci Luchtbescherming werd en wordt gedaan, zijn wij niettemin van oordeel, dat het noodig en zeker zeer nuttig is, dit punt speciaal onder de aandacht van den gemec-Dfceraad te brengen, om het aan een uitgeLreïde bespreking te onderwerpen. Hierbij zou het Amsterdamsche voor beeld kunnen worden gevolgd. Destijds is daar door het hoofd van den Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst een lezing gehou den in de zitting van den raad. Daarbij werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Aldus wordt de vraag van een dringende, zoo doelmatig mogelijke lucht jicschernrng. veel meer dan nu het geval is, een zaak van den geheelen raad. Een tweede ter navolging aanbevelens waardig voorbeeld gaf Rotterdam. Daar heeft onlangs op voorstel van den chef van de afdeehng bouwpolitie van de gemeen lelijke technische dienst, de hoofdcommis saris van pclitli in zijn kwaliteit als hoofd van de luchtbeschermingsdienst de organi saties van architecten en bouwondernemers uitgenoodig' tot het bezichtigen van en kele sclvcTkelders. Daaraan werd een praatavond verbonden. Een en ander moet zeer vrucht Iragend hebben gewerkt. Iets dergelijks zou ook in onze gemeen te, zij het dan, indien noodig, in andere vormen, aangepast aan plaatselijke verhou dingen, kunnen worden gedaan, om het bouwen van schuilkelders te stimuleeren. Een bespreking van deze zaak bij de behande'ing van de a.s. begrooling zou weinig of niet tot haar recht komen tus- schen zoovele andere zaken. Wij hepen, dat u aan ons verzoek zult willen voldoen De Sehicdamsehe ballon de derde prijs. De in de jubileumfeestweek gehouden internationalen ballonwedstrijd om den Haagsche Ballon Club-beker, heeft een vlot verloop gehad. Ballon commandanten uit België en Frankrijk hadden ingeschreven, terwijl ballonvaarder Boesman voor Ne derland deelnam. Eerste werd de Parijze- naar Jacquet, die op 31 Augustus te Woer den opsteeg en na een vaart van 2 uur een geslaagde landing bij Asperen maakte. Tweede werd oaize landgenoot J. Boesman, voorzitter van de Haagsehe Ballon Club, die met twee passagiers te Zwijndrecht opsteeg en na een vaart van bijna 30 K.M. bij slot Loevestein landde. Derde word de Fransehman Cormier, die van hier met een passagier een luchtreis maakte naar Som- melsdijk en vierde werd de Gordon-Ben- nettvaarder Dollfus, die op G September met de Rexona een mooien tocht maakte naar Schoonhoven. Aangeziv.n de organisatie, wier ballon de grootste afstand aflegde, winnaar van den wisselbeker werd, kwam do bokaal voor 1938 aan de stichting Ballonsport fonds. Immanaël. Zooals de gids voor de Jubileumfeesten reeds vermeldde, zal bet Chr, Kinderkoor ImmanuëJ Maandag 3 0c!ohr a.s. in ge bouw Eendracht een uitvcerin geven. Deze datum is gekozen, omdat deze samenvalt met het 5-jarig bestaan van de afdeeling Oost van „Immanuël". Het kinderkoor heeft drie afdeelingen: West, Oost en Zuid. De directeur, de beer Zuyderduvn, heeft voor deze uitvoering een Oc'oher-ca.ntaie geschreven, waarin eenige episoden uit hei dens beleg zijn verwerkt. Mej. W. Uhlen- broek verzorgt de piano begeleiding. Voorts vermeldt bet program een zang en deelamatiespel: „Feest in Hollands tuin" geïnspireerd op bet 40-jarig regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin en ten slotte zuHen jongere koorleden het sprookje: Sneeuwwitje bij de dwergen" opvoeren. Ea de watersportvereeniging 't Sterrebffsch. De VVatcrbporlvereeniging 't Slerrebosch heeft zien d.d. 20 September 1938 ine' het volgende schrijven gewend tot bet col lege van B. en W. Het bestuur onzer vereeni ging heeft ken nis genomen van de mededcehng van den havenmeester d d. 15 September 1933, lui dende als volgt: „De ha\ enmeester van Schiedam brengt ter kennis van degenen die ligplaats heb ben genomen met bootjes of kano's in de z.g. Industriehaven, dat zij deze ligplaats moeten liebi>en ontruimd uiterlij k op 1 October as. en dat eventueele opstallen en werken, zooals bootenhuisjes, steigers, vlotten, meerpalen e.d. eveneens vóór dien datum mceten worden opgeruimd. Bij eventueele nalatigheid zullen van wege den Havendienst nadere maatregelen moeten werden genomen ter uitvoering van dit door den gemeenteraad aange nomen besluit, zoodat een ieder in zijn eigen belang wordt aangeraden hieraan onverwijld gevolg te geven." Verkregen rechten. Het zal uw college, althans oen haven meester bekend zrjn, dat de leden onzer verecniging het havengeld hebben betaald- tot 31 December 193S, zoodat naar onze meening tusrehen de gemeente Schiedam en die leden een overeenkomst is geslo ten, waarbij zij gelegenheid kregen tot 31 December 1.938 ligplaats met hun booten te nemen in de Industriehaven tegen be taling van hel daarvoor verscnuld'igde. Nu dit verschuldigde havengeld inder daad is betaald, kan naar onze meen'.ng niet worden gevorderd, dat vóór 31 De cember 1933 de booten van diegenen die tot dien datum hebben betaald, uit de Industriehaven verdwijnen. Immers de ge sloten overeenkomst bindt beide partijen en kan niet door de gemeente Schiedam eenzijdig worden verbroken. Tegen even tueel te nemen maatregelen tegen de leden onzer vereer.iging, die tot 31 December 1938 hebben betaald, om hun booten vóór dien datum u't de Industriehaven te ver- wijdeien, moeten wij ten sterkste protes teeren. Wij kunnen ook niet zien, dat de ge meente krachtens de verordening van 10 Juli 1917, gewijzigd 6 April 1923 en de verordening did 14 December 1934, het recht zou hebben binnen den overeenge komen termijn, i c. 31 December 1938, maatregelen te nemen tot het verwijde ren van booten onzer leden Indien de gemeente z;ch zou willen beroepen op art. 25 der verordening van 10 Juli 1917, ge wijzigd 6 April 1923, dan gaat dit be roep naar onze meening n:et op, in ver band met art 24, waar wordt bepaald, dat va.-,-o ligplaatsen ten behoeve van be paalde schepen kunnen worden toegestaan. Waar nu door de gemeente Schiedam van de leden onzer vereeniging havengeld is geëiscbl en ontvangen voor ligplaats der booten in de Ind'ustriehaven tot 31 De cember 1933, kan niet anders worden aan genomen, dan dat onze leden voor hun booten laste" ligplaats in de Industrieha ven hebben verkregen. De vereeniging van goeden wille. Boiendicc kunnen wij niet begiijpen dat in verband met het verhandelde in den raad d.d. 20 Mei 1938 de havenmeester zonder meer gerechtigd zou zijn de ont ruiming te vorderen. Immers naar ons oordeel kan de raad nimmer ae bedoeling gehad hebben alle booten op 1 October nit de Industrie- haven te doen verwijderen. Lezen wij de verslagen goed dan was het 'de bedoeling, dat vóór 1 October getracht zou worden overeenstemming te hereiken over de voor waarden enz., om ligplaats te blijven hou den in de Industriehaven. Dat zulks niet is geschied, ligt niet aan onze vereeni ging. 'Ons bestuur stel' er In de eerste plaats prijs op te verklaren, dat de uitlating van wethouder Slavenburg, die volgens de Schiedamsche Courant van 9 Juni 1938 heeft gezegd „er is onderling gekrakeel daar in dat haventje", niet op onze vereeniging kan slaan, daar wij nog nimmer met welke vereeniging of welken persoon d,m ook. verschil van meening over de Industriehaven hebben gehad'. Kort na het raadsbesluit van 20 Mei 1938 heeft ons bestuur zich gewend tot den havenmeester, met het verzoek het daarheen te leiden, dat de toestand in de Industriehaven wordt verbeterd en aan dien ha\ enmeester voorgesteld de z.g. paal woningen aan de zijde van Wilton te verplaatsen naar de overzijde, goed te vinden dat door onze vereeniging eenige behoorlijke vlo'ten enz. werden aangebracht op de plaats waar nu die paalwoningen staan, oplat een en ander een behoorlijk aanzien zoa krijgen en met het verzoek aan den havenmeester om gezamenlijk ter plaatse den toestand op te nemen en eventueel die aanwijzingen te geven die noodig varei tot het verkrijgen van een goede outillage Echter .:on de haven mees Ier op d'it ver zoek niet iriaaan en hij kon ook niet mede werken aan het streven onzer vere.niging tot het verkrijgen van een goede ouli'lage. Het 'S derhalve niet aan onze vereeni ging te wij'en, dat tusschen de betreffende aulnri'eiten en ons geen overeenstemming is bereikt. De Wesicrhavcn ongeschikt. Ons is medegedeeld, dat de bootjes, die thans ligplaats hebben in de Industrie- haven, kunnen worden overgebracht naar de Westerhaven. In heel Schiedam is voor de water sport geen ongeschikter haven te vinden dan de Westerhaven; immers om uit de Westerhaven in de Maas te komen, moe ten twee sluizen worden gepasseerd, ter wijl Zondags die sluizen gesloten zijn, Zeven-persoons Auto's met aanhangwagens voor alle bagage Vraagt prijs Burgemeester Knappcrtlaan 2 SCHIEDAM Broersveld (lik, Heerenpad) Tel. 68842 althans des Zondigs een boom voor de sluizen ligt, waardoor geen verbinding is te verkrijgen met de Maas. Voor het ge bruik maken van die sluizen moet telkens f0.10 per sluis worden betaald, zoodat iemand, die .na volbrachte dagtaak met zijn boot op de Maas wil gaan varen, daarvoor wekelijks f 1.20 aan sluisge'.d be talen moet. Maar bovendien, en dit is het voornaamste, kan des Zondags de water sport niet worden beoefend', terwijl het voor het giootste d«el onzer leden alleen maar mogelijk is des Zondags de water sport te beoefenen. Indien het absoluut noodig zoa zijn dat de Industriehaven wordt ontruimd, dan meent onze vereeniging, dat in de on middellijke nabijheid van de Maas wel een andere haven of een ander water te vin den is beter geschikt voor de beoefening van de watersport dan de Wesierhaven. Weliichl zou deze zaak tot een op lossing kunnen worden gebracht, door ae betreffende Havencommissie opdracht te geven deze kwestie met de bestaande ver eeniging te onderzoeken en op te lossen. Wij willen gaarne medewerken tot een bespreking met welke autoriteit of welke commissie dar. ook. Voor de goede orde merken wij ten slotte op, dat wij niet aan den raad' heb ben gereqcestreerd, omdat, voor zoover ons tiekena, geen vergadering voor den lsten October a.s wordt gehouden. „De historie der conjunctuur". Gisteravond hield de afdeeling Schie dam van Patrimonium haar eerste verga dering in dit seizoen, in het Gebouw voor Christelijk Sociale Belangen. Na mededeeiingen over het wintorpro- gramma en over de aetie van Patrimo- nium's „Practisch Werk", hield de heer W. A, J. Dal may er een causerie over: „De historie der conjunctuur". Met den naam conjunctuur, aldus spr., duidt men in den regel aan, de afwisse lende bedrijvigheid in liet economisch leven. Spr. vestigde voorts de aandacht op de z.g. seizoensclioinmelingen, die in hoofdzaak door de wisselingen van tem peratuur en weersomstandigheden worden veroorzaakt, alsmede op de betoekenis van de korte en de lange conjunctuurgolven Spr. gaf daarna een overzicht van de crisis-perioden in de 19e eeuw, die over het geheel een beeld geven van heftige groeistuipen in lmv.inodern© productiestel sel. Spr. betoogde, dat in deze crisis Enge land een beteekenende rol heeft gespeeld, terwijl in de jaren, die aan den wereld oorlog voorafgingen, het centrum der con junctuurbeweging verplaatst is naar de Ver- eenigde Staten. In den breede stond spr. stil bij die crises van 1920 en 1929. De eerste stond in nauw verband met den wereldoorlog. Het verband tusschen oorrog en conjunc- i viel ook in 'de eerste jaren na den f Jdoorlog duidelijk te constatoeren. Een ite prijsval en een sterke afneming der economische bedrijvigheid waren er de symptoomen van. Aan de hand van een door prof. G. M. Verrijn Stuart geschreven opstel, be toogde spr., dat de crisis van 1929 samen viel met een groote depressie in den land bouw. Overziet men het oonjuncluurvor- loop in de verschillende landen, dan be merkt men, dat de depressie bet eerst ge komen is in de agrarische landen en zich eerst later aldus voordeed. De lange duur der depressie kan ver klaard worden door het feit, dat het aan passingsvermogen en de geneigdheid tot aanpassing van verschillende groepen in bet economisch leven, na den oorlog klei ner is dan tevoren. Enkele vragen en opmerkingen werden door den spr. beantwoord. In het vormalig postkantoor. Tot dat liet omstreeks half 10 ging re genen, was de belangstelling gisteravond voor de luchtbeschermingstentoonsielling in iiet voormalig postkantoor zeer bevredi gend. Vele leden van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, die met hun gezinsleden vrijen toegang hebben, brachten met. eenige honderden anderen een bezoek aan de tentoonstelling, waar o.a. reserve officie ren de noodige voorlichting gaven. Om de fiimvertooningen en de demon straüe's van drs. Chr. de Graaf te kunnen bijwonen, werden door de bezoekers files gevormd, zoo groot was de belangstelling daarvoor. Vertoond werden de eerste Dres- denefluchtbeschermingsfilm, de Yiaarding sche luchtbeschermingsfilm en de bedrijfs film van de N.V. Oxygcnium van hier. Van de llanzc-speedcursus. Het vorig jaar heeft de afdeeling van de Hanze een spoed-curuss georganiseerd voor hen, die het middenstandsdip'onu wil den behalen, diat vereiseht wordt door de Vestigingswet. De cursus stond onder lei ding van den heer M. Z. J. v. d. Poel; gedurende 10 maanden is in de openbare school aan dten Singel vier uur per week les gegeven ia boekhouden, handelsreke- nen, Nod. taal en correspondentie, han delskennis, wcUcenuis en bedrijfs.eer. Van de -17 cursisten, die examen deden, zijn er 35 geslaagd. Aan hen is gisteravond' in de bovenzaal van den R. K. Volksbond het diploma uitgereikt. De voorzitter van de Hanze, de heer A. J. Vreae bregt, heette de burge meester, mr. dr. F. L J. van Haaren, be stuursleden van de Hanze te Vlaai-dingen uit welke plaats ook enkele leerlingen den cursus bier ter stede volgden, en de leeraren welkom. Dat er zooveel candi- daten geslaagd zrjn, is-te danken aan den ijver van de leerlingen, maar vooral aan de toewijding van de leeraren, die een voor hen geheel vree inde materie moesten behandelen. Burgemeeste: Van Haaren reikte de diploma's uit Spr. zeide, dat de gedi plomeerden getoond hebben wil, ijver en toewijding orn na de gewone dagtaak te studoeren voor het examen. Dat is een geiukwensch waard'. Voor de toekomst kan dit diploma van groote waarde zijn; daarmee wordt de weg geopend zich een bestear&mogelijkheid te scheppen. Ook komt een geiukwensch tos aan de Hanze en de leeraren. Met een handdruk reikte de burgemees ter aan ieaer der geslaagden, wier namen we in ons blad van 4 Augustus reeds meedeelden, het diploma uit. De heer Vrede bregt dankte den bur gemeester voor de vriendelijkheid de diplo ma's persoonlijk te willen overhandigen. De middenstand heeft oin ordening ge vraagd en nu die er komt, beginnen voor den middenstand ook de moeilijkheden. De geslaagden zijn nu in het bezit van het diploma voor algemeene handelskennis; voor het bijbrengen van de noodige vak bekwaamheid zorgt de Hanze niet. Door de organisatie komt er orde ning in het middenstands lied rijf, waardoor de kans cp hernieuwde bloei aanwezig is. De heer M. Z. J. v. d. Poel, directeur van den cursus, sprak de geslaagden aan met: vrienden-cursisten en sprak zijn dank uit aan der burgemeester, d'ie steed's groote belaugshillin. toont voor onderwijsaange- legenliedenaan het Hanze-bestuuur, dat ge heel belangeloos zijn tijd en arbeid heeft gegeven om den spoedcursus te organi- seeren en waarmee spr. steeds prettig heeft samengewerkt, en aan de cursisten. Dp de lessen heeft steedis een prettige, vriendschappelijke verhouding geheerscht, zonder den minsten wanklank, wat het werk van de leeraren zeer veraangenaamd heeft. Spr. nekte de geslaagden op zich ver der te ontwikkelen door hel lezen van tijdschriften en vakbladen en het volgen van lezingen De K.J.M.V. wil, naar spr. heeft vernomen, zich ook interesseeren voor de opleiding voor het middenstands diploma Spr hoopt, dat het voortreffelijk werk van de Hanze de K.J.M. V. tot voor beeld zal dienen en dat een prettige sa menwerking zal ontstaan. Ook de collega's leeraren bracht spr. dank voor hun medewerking. De heer W. Jan se, bestuurslid van de Hanze, bracht dank aan den wethouder van onderwijs, den heer J. Dinkelaar, en het gehee'e gemeentebestuur voor de wijze, waarop tenslotte de noodige schoollokalen besciiiibaar zijn gesteld voor den spoed cursus. Namens de leerlingen bood' de voor zit t e r den directeur, den beer M. Z. J. van der Poel, een bureaulamp aan; ook de leeraren, de heeren A. J. J. van der Poel en L. Th. Huising, ontvingen een ge schenk. De heer M. Z. J. v. d'. Poel heeft ook namens de leeraren dank gebracht voor de souvenirs, omdat daaruit de goede geest spreekt, die op den cursus heeft ge heerscht. Namens de leerlingen bracht de heer J. Penders bestuur, directeur en leeraren nog dank en dlaarna werd' het officieel© gedeelte gesloten verklaard. Later op den avond' verscheen nog de geestelijke aaviseur van de Hanze, kape laan We sterkamp, die de geslaagden complimenteerde en eon propagandistisch woord' spark voor dte K.J.M.V*. Gezellig is men nog tot 12 uur bijeen gebleven. De heer en mej. Hakkert zorg den voor de muziek; de humorist Brou wer trad op, die o.a. met „Mina* veel suc ces hel en er slag van had' door het organiseeren van een polonaise en van spelleljes, het gezelschap, dat meerondecls uit jongeren bestond, te amuseeren. Ordening. Voor de samenwerkende hr. sociale bonden: den hr. Nat. Werkmansbond, Ned, Werkliedenverbond „Patrimonium' en den. Ned. Lutliersclien Bond voor Chr. Sociale Actie „Maarten Luther", zal Donderdag 6 October a s. in lerene bet Tweede Kamerlid de lieer J. Bakker, uit Menaldum, spreken over: Ordening. De verbetering der Rotterdams ehe binnenstad. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft doen aanbesteden het maken van een onderheide gewapend betonplaat met pompenkelder, spuileiding en putten, voor de demping van de Scliiekolk en een ge deelte van de Delftschevaart, alsmede den onderbouw voor de te verplaatsen Delft- sche Poort. j De laagste inschrijver was G. v. d. Welle alhier, met f76.650, hoogste inschrijver was het Rotterdamsch bouwbedrijf te Hil legers berg met f 103.560. Onze fototentoonstelling, die van M an- dag 26 to: ea inet Woensdag 28 Septem ber a.s in de bovenzaal van Muds Sacrum gehouden word't, belooft inte ressant te worden Door een jury zul ten alleen de foto's, die betrekking op de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jirig regeeriugsjubileum var, II. M. de Koningin hebben, worden beoordeeld' Andere goede inzen lin ger, die ter opluistering kunnen die nen, zullen echter, voor zoover de ruimte dit zal toe!a;en, ook een plaatste in de tentoonstellingszaal krijgen De toegang is ueei geheel gtati-. De tentoonstel ing zal geopend zi n Maandagavond van 810 uur n.trï.; Dinsdag en Woensdag telkens \an half 3—en 810 n.m. Kerk Ned. Prot, Bond Westvest 92 ZONDAG 25 SEPTEMBER, half elf v.m., Rem., Amsterdam. Jongen sum de gevolgen be zweken. De 17-jarige wielrijder L. J. V.,' uit de Gorzen, is gistermiddag, om streeks 6 uur, in de Lange Nieuw st raat, ongeveer ter hoogte van de Romi-tabriek, met een personenauto van dokter J. R. in botsing gekomen, waarbij do jongen zoo zwaar verwond werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. V. zou voor zijn a;s. zwager, die jarig was, een boodschap in de stad doen en mocht daarbij de nieuwe fiets van zijn opdrachtgever gebruiken. Op weg naar de stad reed' de jongen volgens een getuige vrij snel op het midden van den weg. Van den kant van de Gerrit Verboönstraat kwam dokter R. met zijn auto. Door de linkerzijde van de auto werd V. aange reden, waarbij hij een schedelbasisfractuur opliep. Cckter v. d'. Broek verleende ge neeskundige hulp, waarna het slachtoffer per po.'tie-auto naar het gemeentezieken huis werd vervoerd', waar hij kort na aan komst is overleden. De nieuwe fiets werd vrijwel geheet ver nield'. In verbana met den emstvan dit onge val verzoekt de commissaris van politie getuigen van de aanrijding in het be.ang van het onderzoek zich zoo spoedïg_ mo gelijk aan het politiebureau Lange Nieuw- straat 55, te willen melden. Op den Rotterdiunsehcdijk. Hedenmorgen om kwart voor zes is op den hoek van den Rotterdamschedijk en den Gustoweg een aanrijding geschiedt. De 25-jange 0. van der M„ int Ke- thei, botste met de door hem bestuurde vrachtauto tegen een handwagen, welke wera' voortgeduwd' door den 49-jarigen J, Ouddorp, van hier. Deze geraakte onder de auto. Met ernstige verwondingen is hij in het gemeenteziekenhuis allner op genomen. In de Merwehaven. Hedenmorgen 7 uur zijn twee schepen in de Merwehaven met elkaar in aanvaring gekomen, waarbij zeer veel materieel© scha de is aangericht. Eenige sleepbooten trokken het Duitsche j.s. „Gneissenau" van de Ndrd Deutschd Uoyd achteruit de Merwehaven in. Op een gegeven ©ogenblik konden de sleepbooten de „Gneissenau" niet meer hou den, tengevolge waarvan dit schip möt v»HJ groote kracht tegen twee langs de kade ge* meerde Rijnschopen botste. Het schip, dat aan den buitenkant lag, de „Hercules lie© een zeer groot gat in het voortui m op. Hot sdhitpt begon te zinken, doch Weef nog drijven op een waterdicht tusschen schot. Het Rijnschip, dat tusschen de bade en dö „Hercules" lag, geraakte bij de botsing klem en werd over de geheel® lengte ont zet. Pompbooten hebben het ruim van de „Hercules" leeggepompt, nadat een bekis ting was aangebracht. Het s.s. „Gneissenau" kreeg geen schade. Brieven in vensterenveloppen. De persdienst van de P. T. I. verzoekt het volgende mede te deelen. Herhaaldelijk geven briefomslagen met doorschijnend adresvlak (z.g. venslerenve- loppcn) moeilijkheden bij de postale sor teering, doordat het venster niet voldoen de doorzichtig is, het adres met pollood is geschreven of niet juist onder het ven ster past e.d. De afzenders van brieven met venster- enveloppen zullen goed doen aan zeer duidelijke adresseering bun aandacht te besteden, willen zij niet het risico loe pen,- dat hun brieven vertragen. Men be denke daarbij dat de briefpostsorteering voor een groot deel bovendien bij kunso licht moet geschieden. Melkbus omgetrokken. Gisteren waren eenige jongens op den Singel achter op een met oen paard ]>e- spannen mei!,wagen van W. v. D. geklom men. Toen 7ij zich van den wagen wil den iattn glijden hield een hunner zicli' vast aan «ren melkbus, die kantelde en op straat viel. waardoor 33 L. melk ver loren ging.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2