Verslag van den Gemeenteraad Radioprogramma's Vergadering van Vrijdag, 16 Sept. 1938, 's namiddags 2 nor. IV. ;(sm). Vooïziiter: de burgemeester, mr. êr. F. li J. van Haaren, Nieuwe vuilnisbelt Voorstel tot aanwijzing van een nieuwe stortplaats voor de Gemeente Reiniging in den Nieuwlandschepioildnr. i j De Ned. Spoorwegen. De heer mr. Kavelaars (r.k.) vraagt. «f hij het onhverpen van dit plan rekening is gehouden met artt. 36 en 38 van de Spoorwegwet, die Spr. voorleest en be perkende bepalingen bevatten ten aanzien van stortplaatsen van vuil in de nabijheid van een spoorlijn. Spr. vreest, dat van de zijde der Spoor wegen weinig mewerkïng zal wooslen verleend om de stortplaats otp het door R. en W. voorgestelde terreinen te vestigen, jn verband met den stank, die zal worden I derhandelingen zullen echter worden voort- veroorzaakt en die onaangenaam zal zijn j gezet en spr. verwacht, dat het poldetrbe- De slappe structuur van den bodem heeft dit voordeel, dat als daarop 3 M. hoog vuil wordt gestort, daar over dne jaar slechts 1 M. meer van over is. Het storten van vuil daar ter plaatse is dus in het be lang van de grondverbetering. De heer Kavelaars vreest, dat reizigers in den trein last van stank zullen heb ben hij het passoeren van de vuilstorting- Jaren lang heeft een. vuilnisbelt dicht bij de bebouwing gelegen en de directeur van den Gemeente Reinigingsdienst heeft -r angstvallig voor zorg gedragen, dat geen hinder werd veroorzaakt aan de omwonen den (Ho-ho-geroep). De directeur zal er met de commissie ook wel voor zorgen, dat den reizigers geen overlast wordt aan gedaan. De kosten van wegvcrbetering. In het bestuur van den polder Niéuw- land' heeft spr. als vertegenwoordiger van de gemeente zitting. De gemeente zou gaar ne den Oudedijk door „Nieuwland" willen laten bestraten, maar het bestuur van dien poldeT denkt er niet over daarvoor het sommetje van f 15.000 te betalen. De on wingsvoorschriften Koemarkt W.Z. in comité-generaal zullen worden behandeld. De openbare zitting wordt te 10 minuten voor 5 geschorst De voorzitter heropent te half 7 de openbare vergadering en deelt mee, dat de ponten 10 en 11 van de agenda in een spoedig te houden raadsvergadering opnieuw aan de orde zullen worden ge steld'. Voorts doet spr. eenige spoed-voorstellen inzake den aankoop door de gemeente van het pand Broersvest en een aantal panden aan de Westvest en Lange Nieuwstxaat. In ons blad' van Zaterdag 17 September zijn de nummers der panden en de prijzen reeds vermeld. Overeenkomstig het voorstel wordt be sloten. De voorzitter sluit de vergadering. voor treinreizigers. stuur toch nog wel iets zal bijdragen, al In de tweede plaats vraagt spr. of die I iaeeft spr. van de grootte van dat bedrag grond later nog te bebouwen zal zijn, als I geen overdreven voorstelling daarcjp, «thans een stortplaats van vuil wordt aangelegd. Wat de besteding van de £15.000 be treft: zeker vier-vijfde, als het niet meer lis, van dit bel rag wordt besteed aan de :Ï1 uut estrating; het overblijvende aan de ver- De u-eer Van Dorp (r.k.) acht het eenI Metering van de brug tusschen Bamlaan moeilijke zaak een geschikte stortplaats j n Oudedijk. in deze gemeente te vinden. Elpens het s Wat d£Ujr gebeuren moet is louter vak- schrijven van B. en W. aan den raad isl Wcrk, dus niet geschikt als werkobject. Bo daar ruimte voor het verzamelen van hei vendien moet Gemeente Reiniging zeer huisvuil gedurende de 10 eerstvolgend-"? spoedig gebruik van dien weg kunnen ma jaren. Misschien wordt in dien tusschenlij. en een andere oplossing gevonden om hetj \yat de kwestie van de slootcn, die vuil van de Gemeente Reiniging kwijt te 1 zullen verdwijnen aangaatook in oen der- I clijk geval beeft de wetgever voorzien raken. Aan het slot van hun schrijven zeggen zaj ge<!n enkele eigenaar eenige schade B. en W dat er besprekingen worden ge- ondervinden door dit voorstel. voert! met het bestuur van den Nieuwland' sehepolder. Over het terrein, dat als stortplaats be Deze aangelegenheid moest snel haar beslag krijgen en daarom is de huurprijs niet in de Commissie v-oor het Grondbe stemd is, loopen vier slooten, die elkaaraan (j0 m<fe gesteld; dat kan mis- twee aan twee kruisen. Spr. wil er op at-l^y^ jajer nog eens geschieden. Grondbe- maken, dat polderbesturen in denl^jf kan geen huurderving aanvaarden en regel niet zoo gemakkelijk zijn, als het er over gaat bestaande slooten te dempen. Vroeger heeft spr. wel eens gevraagd of het verbeteren van den Oudedijk' geen ge schikt werkobject is en daarop is toen gezegd, dat het onderhoud van dien dijk een zaak is, die het polderbestuur van Nieuwland aangaat. Thans blijkt echter, dat de gemeente cr toch wel wat aan heeft, daarom heeft spr. toegezegd, later de zaak nog eens te zullen bekijken. Gemeente Reiniging v erkt goedkoop. De heer Slaven burg (c.h.) heeft zich over dit voorstel verheugd. Onze Gemeen te Reiniging werkt zeer goedkoop in ver gelijking met deze diensten in andere go als die dp goed berijdbaar is en nu moet 1 meenten, dank zij de gelegenheid, die wij de gemeente dien weg zelf in orde maken, hier hadden om het verzamelde vuil te Vermoedelijk zal de gemeente nog niet storten. Daarom is ook over lichte bezwa- dadclijk gebruik maken van de nieuwe ren, die er waren, heen gestapt, stortplaats. Nu de gemeente loch in onder-j Dankbaar is spr. dat v-oor de Gemeente handeling is met het bestuur van den Nieuw i Reiniging op dit terrein de hand kan wor- landsdhepolder, kan zij nu niet het voor- J den gelegd. Al is het niet uitermate, het is stel doen om gezamenlijk den Oudedijk in I dan toch eenigermate geschikt, orde te laten maken door jeugdige werk loozen Aan dien weg is veel werk en als werkobject is het maken van een behoor lijken weg nog voor den winter zeer ge schikt. De huurprijs. Geen verdere toezeggingen in zake verlaging tarieven. De heer Scheurkogel heeft er over ge klaagd, dat do aflevering van puin b.v. nu zal moeien geschieden op een plaats, die zoover van de stad verwijderd' is, waardoor De heer Hoog en dam (a.r./ meikljle kosten stijgen. Maar de gemeente kan op, dat in het schrijven gesproken wordt j tefch niet de nadeelen voor particulieren, van een huurprijs van f 1500 per jaar voor lie gelegen zijn in een verplaatsing van de dit terrein aan Grondbedrijf. Dat is niet in stortplaats, voor haar rekening nemen. De de Commissie voor het Grondbedrijf be- j Gemeente Reiniging is een gemeen;-; handeld. De heer Bergman maakte spr. - liensl, die werift in het belang van de gc- daar juist attent op. Hoeveel huur brengt heele burgerij en waarvan de koeten ook thans die grond' op? j j worden omgeslagen over de geheéle bur- gerij. Voor speciale diensten worden ech- 1 n. 0 w ter rechten in rekening gebracht. De heer Soheur kogel (c.hj herin- Spr. wil de kwestie van de tarieven nert er aan, dat toen de aschsfaal nog aan j nog wel eens in de Commissie voor de deta! Buitenhavenweg gelegen was, men IGemeente Reiniging bezien, maar kan er alles kwijt kom wat men wilde. Later I Verder geen toezeggingen doen. is de gemeente er een zaak van gaan ma-I De heer mr. Kavel aars (r.k.)De ken en moest ieder, die iets aan de vuilnis- heer Houtman heeft gezegd, dat de vuil- belt afleverde, daarvoor betalen Als men storting 20 M, van den spoorweg komt. Gemengd Nieuws straks iets kwijt wil, zal men daar niet g]leen voor moeten betalen, maar krijgt men ook nog hoogere ver voerkost en in verband met den verren afstand. Kan do wethouder voor de Gemeente Reiniging niet overwegen de thans gel dende kosten iets te verlagen? Do mini mum prijs om iets op de vuilnisbelt te brengen is thans £0.15. De heer P. A. v. d. Berg (r.k1.) vraagt welke verbeteringen er wol aan de brug aan de Damlaan moeten worden aange bracht, dat deze f 15.000 zullen vorderen. Geen overlast. De heer ir. Houtman (lib.) zal al leen de vragen beantwoorden, die zijn Staat dat vast? De heer i r. II-ou t rn an (lib.)Ja, dat staat vastl De heer mr. Kavelaars (r.k.): Ik rraag dit, omdat indien dit niet het geval mocht zijn, ontheffing zou gevraagd moe ten worden I Overeenkomstig het voorstel wordt be sloten. Uitbreiding Baronie" De voorzitter stelt opnieuw aan de orde het schrijven van D. en W., waar in wordt geadviseerd aan het verzoek van de N.V, Cacao- en Chocoladefabriek „Ba ronie" om in de straatlijn van de Warande dienst betreffen; de heer Slavenburg zal Ite m°gen bouwen, niet te voldoen, als wethouder voor de Gemeente Reini ^e voorzitter herinnert er aan, dat ging wel de andere opmerkingen voor zijn de ilecr Hoogendam heeft voorgesteld dit rekening willen nemen. schrijven eerst in een volgende vergade- De heer Kavelaars heeft attent gemaakt j rinS ,in behandeling te nomen. Spr. vraagt op de Spoorwegwet en de gemeente moet l dit voorstel tot uitstel steun vindt bij in de eerste plaats de wet naleven. Maar den Taad- blijkt het geval te zijn. dat doet zij ook, want de vuilstorting komtStemming over dit voorstel tot uitstel meer dan 20 M. van de spoorlijn te lig- J wwdt nict gevraagd, zoodat dit punt van gen. De Ned', Spoorwegen hebben ter plaat-'ie agenda wordt afgevoerd'. se zelf bezittingen. Wat een eventueole bebouwing van het terrein betreft: de eerste jaren zal in die omgering wel niet gebouwd' worden. Als we dat verwachtten, zouden B. en i\V. niet met dit voorstel zij!n gekomen. Comité-generaal De voorzitter doolt mee, dat de pun ten 10 en 11 van de agenda: Vaststelling rooilijn bouwblok Gerrit Verboonstraat, Westvest en Lange Nieuwstraat en bebou- Waar een waterleiding ontbreekt Bij vergissing ammonia ge dronken. Het ontbreken van een waterleiding in da gemeente 's-Gravenzatulo heeft de ge woonte doen ontstaan een flesch met drink water gereed te zetten ten behoeve van dorstigen. Gistermiddag kwam het negen jarig dochtertje van de familie Ottervan ger dorstig van het buiten speten thuis. Het meisje greep een flesch ammonia, in de veronderstelling, dat deze water be vatte en nam eenige slokken. Zij bekwam inwendige brandwonden en werd op ge neeskundig advies naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht. Ernstig auto-ongeluk Twee ernstig gewonden. iGstermiddag is op den rijksweg Wou denberg-De Klomp, even voor het dorp Renswoude ,een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Fen personenauto, bestuurd' door den heer Van Ommeren uit Amsterdam, vertegenwoordiger van een filmmaatschap pij, moest achter een paar melkwagens blijven om een tegenligger te laten pas- seeren. Door de groote snelheid, waar- med egereden werd, kem de heer Van O. niet tijdig meer remmen. Hij gooide het stuur met een ruk naar links om, waardoor de wagen tegen een bmm vloog. De zijkant van het voertuig werd geheel weggerukt. De heer Van O. bleek ernstige hoofd wonden en inwendige kneuzingen te heb ben lopgeloopen. Zijn mede-inzittende, die nog niet geïdentificeerd kon worden, was er erger aan toe. Met een schedelbasis- fractuur en zware inwendige kneuzingen, werd hij in zaïgwekkcnden toestand naar Amersfoort vervoerd, waarheen ook de heer Van O. werd getransporteerd. Bedreiging van het leven. Fen 22-jarige stucaxteor uit de hoofdstad had sedert eenigen tijd omgang met een meisje, wier vader, een 50-jarigen grond werker te Scheveningen woonachtig is. Deze was blijkbaar niet te zeer op zijn a.s. schoonzoon gesteld en had' dezen dan ook onomwonden te kennen gegeven, dat het tusschen hem en zijn dochter maar uit moest zijn, hetgeen evenwel niet be lette, dat de liefdesbanden des to nauwer werden aangehaald. Nu wilde het toeval, dat toen de vader Zondag bij een oudere dochter, woonachtig in de Rorger- straat te Amsterdam, ,op bezoek kwam, hij daar het paartje eveneens aantrof. Het duurde dan ook? niet lang of er ontstemd een woordenwisseling, waarbij de vader plotseling een mes trofc en daarmede den jongeman dreigde te dooden. Deze wist evenwel het gevaar te ontwijken en kwam er zonder letsel af. Intusscihen was de po litie gewaarschuwd, die den opgewonden vader arresteerde en naar het bureau aan de Maxnixstraat overbracht. Nadat aldaar proces-verbaal tegen hem was opgemaakt ter zake van bedreiging tegen het leven gericht, is hij in vöorïoopige bewaring gesteld. Nieuwe o rang oetan ia «Ie Rotter dam sdie Diergaarde. Enkele jaren geleden zond de Rotlerjam- sclic Diergaarde op verzoek van een harer vrienden, die ziel) sterk voor het dieren park Deli te Medan interesseerde, aan dien Indïschen dierentuin eenige leeuwen en verschafte daardoor aan de inheemsche bevolking de gelegenheid kennis te maken met den koning der dieren, die er nog nimmer te zien was geweest. Men kende daar maar al te goed „Ri mau" den tijger, „Rimau Kembang" den panter en andere katachtige roovers. Het heeft door omstandigheden een tijdje geduurd, eer „Deli" zijn tegenprestatie naar „Rotterdam" zond, maar thans is deze daar aangekomen in den vorm van een circa vijf-jarigen onang oetan. „Adram" genaamd, die een aardige kleine jongen is. Weliswaar had men verwacht, dat hij een geschikte partner zou blijken te zijn voor de groote wijfjes orang oetan, die al een paar jaar in den tuin en sedert een jaar weduwe is, maar daarin is men bedragen uitgekomen. Mogelijk zal het be zoek, onlangs door den sultan van Langkat aan de diergaarde gebracht, in deze een oplossing kunnen geven. 1 WOENSDAG 28 September 1938. Hilversum L 1875 M. VARA-uitzending. 1010.20 v.m. VPRO. 6.30-7 RVU. 7.30 8 VPRO. 8 Graraofooa. 9.30 Causerie. 10 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Causerie. 12 Gramofoou. 12.451.45 Orkest en gra mofoon, 2 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen, 5.30 Gramofoou. 6.30 Cau serie. 7 Geluksvenschen. 7.06 Koor zang. 7.30 Lezing. 8 Berichten. 8.15 Revue. 9 Radiotooneel. 10 Berichten, 10.05 Orkest 11 Causerie. 11.30—12 Gramofoou Hilversum II, 301.5 en 415.5 M. NCR V-ui tzendïng. 6.307 'Onderwijs fonds »oor de Scheepvaart. 8 Schriftlezing, 8.15 Gramofoon. 10.30 Morgendienst. 11 Gramofoon. 11.15 Ens. van der Horst. 12.15 Gramofoon. 12.30 Orgel. 1.30 Gramofoon. 2 Ens. van der Horst en gramofoon. 3 Chr. lec tuur. 3.30 Trio en gramofoon. 4.35 Gra mofoon. 4.45 Felicitaties. 5 Kinder- uurlje. 5.45—5.55 Gramofoon. 6 Cau serie. 6.00 Causerie. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoou. 7.45 Reportage. 8 Berich ten. 8.15 Gramofoou. 8.45 Causerie. 9.15 Orkest. 10.10 Berichten. 10.15 Kwintet. 10.45 Gymnastiek. 11 Concert. 11.30 Gramofoon. Ca. 11.5012 Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.2511.50 Gramofoon. 12.10 Piano. 12.35 Orkest 1.20—2.20 Gramofoon. 3.10 'Orkest. 3.50 Concert. 5.20 Gra mofoon 5.10 Dansorkest. 6.45 Kwintet. 7.40 Solistenconcert. 9.159.55 Symplio nie-oi'kest. 10.15 Orkest. 11.30 Dans muziek. 11.50—12 20 Jazzmuziek. Radio Paris, 1648 M. 8.10, 9, 10.35 en 11.20 Gramofoon. 12.35 'Orkest. 3.03 Gramofoon. 4.20 Zang. 4.35 Viool. 5.20 Orkest. 6.50 Gramofoon. 7.20 Pjano. 7.35 Zang. 8.50 Cello en piano. 9.20 Gcvar. progr. 10.501105 Gramofoon. Keulen, 456 M. 6 50 en 7 30 Orkest. 8.50 Gramofoon. 12.20 Orkest. 1.35 Orkest. 2.30 Con cert 4 10 Gramofoon. 4.20 'Orkest. 7 35 Trio. 8 30 Orkest. 10,35 Gramofoon. 10 50—12.20 Orkest. Brussel, 322 en 484 M, 322 M. 12.20 Gramofoon. 12.30 ea 1.30 Dansorkest. 1.502.20 Gramofoon. 520 Piano. 5.50 en 6.50 Gramofoon. 7.20 Dansorkest. 8.20 „Sepp'l", operette. 10.30 11.20 Gramofoon. 484 M. 12.20 Gramofoon. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50—2.20 Gramofoon. 5.20 en 6 Orkest 6.35 en 7.35 Gramofoon. 8.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoon. Deutsehlandsender, 1571 M. 8.50 Orkest. 10.05 Gramofoon. 10.50 Piano. 11.2C—1220 Orkest SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE Woensdag, 28 September 1938. Programma 3. Keulen 8.00, Parijs Radio 10.50, Radio P.T.T. Nrnd 12.05, Brussel (Vlaamsch) 12.20, Keulen 2.20, Londen Regional 3.20, Keulen 4.20, Parijs Radio 5 20, Keulen 7.35, Brussel (Vlaamsch) 10.20, Wcenen p!m. 1050. Programma 4. Brussel (Vlaamsch) 8,00, Diversen of gramoofon, 9.2010,35, Londen Regional 10.35, EiToitwich plm, 12.10, Londen Re gional 2.20, Droitwich 3.10, Londen Re gional 7.05. Droitwich 7.40, Londen Re gional 8,20. Boedapest of Diversen 9.00, Droitwich 9.15. Luxemburg 8.209.20 Concert, Diver sen ot Luxemburg 9.2010.35, Luxem burg 1035—11.35 Concert, 11.45—12 20 Gramofoon, 12.20—12.45 en 12 50—1.15 Concert, Diversen 1.151.35, Keulen 1.15—1.50 Omroeporkest, Luxemburg I.50—2.15 Gramofoon, Diversen 2.15 2.30, Luxemburg 2.303.00 Zang, 3 09 —3.35 Gramofoon, Deutschlandsender 3 35—3.50 Orkest, Luxemburg 3.50 5 50 Gramofoon, Keulen 5 50—6 23 Or kest, Diversen 6.206.35, Brussel (Fransch 3 357.20 Gramofoon, Parijs Radio 7.20—7.50 Piano en zana, Luxem burg 7.55—S.20 Fransclie liederen, Brus sel (Vlaamsch) 8.2010.20 Operette, Luxemburg 10.2511.25 Orkest, 11 25 II.50 Dansmuziek. DruivcndiefstaL De politie te Monster, heeft oen inval gedaan in de woning van Van V., in Ter Heide. Zij vond een partij van driehonderd pond druiven. Het verder onderzoek bracht aan hel licht, dat een zoon van Van V. met zijn vriend B. deze druiven van een tuinder te Ter Heide had gestolen. Met een bakfiets was het fruit naar de woning vervoerd. De daders hebben be kend en zijn opgesloten. Bocrdcrijbrand. In de kom van de gemeente Hoogczand brak gisteravond door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij toebelioorend aan den lieer M. K. Boon. De schuur met een gooten voorraad koren ging verloren. Het voorste gedeelte van de boerderij kon be houden blijven. Spoorwegongeluk bij Barcelona. Naar gemeld wordt zijn ten gevolge van een spoorwegongeluk bij Barcelona vijftig person en om het leven gekomen en twee honderd gewond. Ernstig spoorwegongeluk nabij Essen. Te#; Roijfcn nabij Essen (Quitschland) heeft zich een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan, dat aan 15 personen het le ven heeft gekost. Vijf personen zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Vijf menschcn in den Rijn verdronken. Op den Rijn bij Coblenz is een veerboot met een Belgisch motorschip in aanvaring gekomen en snel gezonken. Van de zeven opvarenden zijn er vijf om het leven ge komen. Mijn dochter helpt mij niet. Menigmaal hoort men, dat moeders zich beklagen, dat haar volwassen dochters zich zoo weinig bezighouden roet huishoudelijke dingui. Zij maken zich dan min of meer bezorjd, hoe het in de toekomst zal gaan, indien haar dochters trouwen. Inderdaad zijn er moeders, die hiervoor alle reden hebben, want lang niet iedere vrouw is huishoudelijk aangelegd, voelt iets voor het „sleur"-werk, dat dagelijks terugkeert, totdat zij er op een gegeven oogenblik voor gesteld wordt zelfstandig te handelen. Men moet als mooier reeds vroeg begin nen om de dochters kleino plichten op te dragei en haar verschillende huishou delijke werkjes laten doen. Maar er is ge duld noodig om de meisjes te leeren hoe de dinger gedaan moeten worden en me nige moeder meent, dat ze het veel vlug ger en beter kan, neemt haar daardoor het werk uil de hand. Zij ziet over het hoofd, dat het feit, dat haar dochters weinig of niets voor de huishouding gevoelen, hier aan te wijten is, dat zij niet „geschoold" zijn en haar handen verkeerd staan. Mcis-'es, die studoeren of zich l>ekwamen voor een of ander beroep, voeten niet veel voor al het huishoudelijke gedoe, om dat haai geest vervuld is van andere din gen, die haar belangstelling vragen. De weinige uren, die haar resten, zullen zij gaarne besteden op een wijze, die haar het aangi na ambt lijkt. Moeders, die in haar jeugd niet zelf op een of andere wijze buitenshuis een werkkring vonden, kun nen den gedaclitengang harer volwassen dachtcis dikwijls niet volgen. „Miji- dochter kan rustig toezien, als ik mij afsloof; zij steekt geen hand uit. Komt zij thuis, dan wacht zij met de handen over elkander, totdat het eten op tafel gebracht wordt. Zij vindt het vanzelfspre kend, dat ik alles voor haar cfoo; zelfs haar wasch moet ik nazien, 's Avonds gaat zij rustig zitten lezen of handwerken, maakt afspraken met haar vrienden en ik heb nieis aan mijn eigen dochter!" Zijn er niet vele moeders, die dergelijke verzuchtingen slaken tegenover haar vrien dinnen? Laten wij alles toch niet te donker in zien en l>egrijpen. dat de jeugd behoefte heeft aan ontspanning na een dag van veel al hard werken. Trouwens, zoo erg als sommige moe ders dit alles kleuren is het volstrekt niet in alle gezinnen gesteld en er hangt veel af van de wijze, waarop moeders en doch ters met elkaar omgaan. In vele gevallen liesteden de werkende meisjes één avond in de week om haar dessous na te zien' en kousen te stopj>en. Huishoudelijk aan gelegde meisjes vinden het heerlijk om op een vrijen dag eens huisvrouw te spelen, en te koken, vooral, indien zij binnen af- zienbaren tijd denken te trouwen. Vele moeders stellen te hooge eischen eu ver wachten van baar volwassen dochters, véél hiushoudelijko hulp, die zij met den bes ten wii ter wereld niet kunnen bieden. Vele werkende jonge vrouwen, die een drukken werkkring hebben, staan een goed deel van haar maandloon aan haar moe der af, helpen baar dus in dit opzicht en zijn geestelijk of lichamelijk doodmoe, wan neer zij 's avonds thuis komen. De inge spannen arbeid, en de terugweg naar huis, door drukke straten of in volle trams, maakt dat velen, thuiskomende, door een groote moeheid overvallen worden. Is het dan niet begrijpelijk, dat deze jonge, wer kende vrouwen, zich gaarne even op een: divan uitstrekken of zich in haar kamey terugtrekken? Ze vinden het zoo heerlijk zelfs al zeggen zij het niet wan neer moeders zorgende hand vootr een ge zellig gedekte tafel en een smakelijk maal heeft gezorgd. 1 Vrijwel in de meeste gevallen zullen! de jonge vrouwen, die gaan trouwen, geenszins schipbreuk lijden, wanneer het er op aankomt haar huishouding te doen, vooral niet als zij in haar meisjesjaren reeds een vooropleiding van haar moeder ontvingen. Verder is er vrijwel in alle ste den eetegenheiu cursussen te volgen in ko ken, uasschen en op allerlei huishoudelijk gebied. Veel onaangenaams wordt voorkomen, indien moelcrs de eischen van hulp in de vrije uren harer werkende dochters niet te hoog stellen en niet vergeten, dat hot geen onwil is, wanneer haar dochters, thuis ko mende, geen hulp bieden, doch veel meer omda* de lange werkdag veel van haar krachten, vergt. Slechts een -tegemoetko mende houding van beide kanten kan den band tusschen moeder en dochter hecht en sterk houden, want is deze eenmaal verslapt, dan is het heel moeilijk dén ouden toestand te herwinnen. Zooals steeds in het leven is het de moeder, die begrijpend en met veel geduld haar kin deren jn casu haar dochters tege moetI moet treden, vaak met voorbijziet van eigen wenschen. Laten de moeders ten opzichte harer werkende dochters deze kwestie niet te tragisch opvaUen, doch veeleer trachten een tegemoetkomende houding aan te ne men. Zij zullen hierbij niets verliezen, in tegendeel: véél winnen!

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 7