„Rustig fentrnof-jfjut;? Militaire maatregelengrensbeveiliging en eventueele voormobilisatie fiS TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Dr. H. Co lij r* wekt op tot tucht eh kalmte Voorts wettelijke maatregelen tegen hamsteren moeten komen. Tenzij tusschen nu en morgen een ^.ontspanning in den poli- tieken toestand zou intreden, ligt het in liet voornemen, morgen het tele gram voor de eigenlijke z.g. voor- mobilisatie te doen uitgaan. Die voormobilisatie heeft betrekking op enkele tienduizenden dienstplichtigen, die dan onder de wapens komen om in de mobilisatiecentra de overige dienstplichti gen wanneer die opgeroepen zouden moeten worden te ontvangen, ter uit reiking van do wapens en verdere uit rusting. Of en wanneer die laatste oproe ping, d.w.z. de volledige mobilisatie, zal plaats vinden, hangt geheel af van de ver dere ontwikkeling van den politieken toe stand. De voormobilisatie is evenwel noo- dig om de vollediuge mobilisatie, indien zij noodig wordt, ongeveer even snel te kun-] nen doen verloopen als in 1914 het geval is geweest. Toestand van oorlogsgevaar. In verband met 11 deze maatrege len is ook een andere voorziening noodig gebleken.. Om n.l. in den bi zonderen toestand, 'waarin wij verkee- ren, de noodïge wettelijke maatregelen te kunnen toepassen, is bij K. B. „dé toestand1 yan oorlogsgevaar" ge proclameerd'. Dit betéekent dus niet dat een werkelijk gevaar voor oorlog reeds aanwezig is, maar bewerkt slecbtSj.dat bijv. mogelijk wordt ge maakt de inkwartieringéwet toe te passen, zekere vorderingen mogelijk te maken en soortgelijke andere ban delingen te verrichten. Dit voor zoover betreft de maatregelen van militairen aard door de regeering ge nomen. Hamsteren. Echter zijn ook op- ander terrein voor zieningen noodig gebleken. Sommige in m 1914"" voorgekomen - verschijnselen bij de bevolking, doen zich ook- nu - weer voor. Met name heb ik bet oog op het z.g. „hamsteren' van levensmiddelen en liet opvragen van gelden bij spaarbanken. Ik iaat nu rusten de 'bezwaren van zede- lijken aard tegen deze handelingen, want ik heb een argument, dat weliswaar van zuiver practischen aard is, maar tevens veel sterker uitwerking kan hebben. Strenge maatregelen. Deze handelingen, waarop ik het oog heb, zijn volstrekt onnoodig en boven dien helpen ze niet. Naast eenige andere ontwerpen, zal de regeeiing morgen bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen indienen, die betrek king hebben op de distributie van le vensmiddelen en de prijsregeling er van. De voorraad levensmiddelen in het land is ruim voldoende en dus is „hamsteren" onnoodig. Maar het helpt ook niet, want de regeering zal niet aarzelen de gehamsterde voorraden weer in beslag te nemen. Bovendien zal de regeering aan de Staten-Gene- raal bevoegdheden vragen om prijs opdrijving tegen te gaan. Laten nu allen, die neiging tot deze af keurenswaardige, onnoodige en nuttelooze maatregelen mochten hebben, van mij eens een goeden raad aannemen. Maak U aan dit volstrekt onnoodige hamsteren niet schuldig. Het zal U aan het noodige in niets ontbreken en ge spaart U zelf en de regeering vele moeilijkheden, terwijl gij Uw geld rustig op de spaarbank kunt laten. De tucht in een volk is van even groo- te waarde als de voorzorgen, die de re geering neemt. Herinnert U zoo vraag ik U het Koninklijke woord, dat ook een klein volk groot kan zijn, door zijn houding in moeilijke tijden en toont die grootheid door met de regeering mee te werken in stede van haar een stok tnsschen de beenen te steken. De minister-president dr. H. Colijn heeft gisteravond de volgende rede voor de ra dio uitgesproken: iWat tot voor kort door zeer velen in den lande en daarbuiten in de wereld niet meer denkbaar werd geacht, hangt ons thans dreigend boven het hoofd. ,Weer pakken de oorlogswolken in Euro pa zich saam, weer moet de vrees wor den gekoesterd, dat de bloem van Euro pa's jeugd en van mannen van middel baren leeftijd op groote schaal aan ver nietiging zal worden prijs gegeven/ om maar niet te gewagen van het gevaar, dat ook vrouwen en kinderen uit de lucht be dreigen kan. Er is nog hoop. Aangezien wij buiten het geschil staan, dat tot dezen toestand aanleiding heeft ge geven en wij er ook buiten wileln blij ven, ligt het niet op mijn weg u bezig te houden met beschouwingen over de vraag op wien de verantwoordelijkheid rust voor het ontstaan van den gespannen toe stand, waarin wij thans verkeeron. Dit standpunt sluit tevens in, dat wij" onzer zijds zoo bitter weinig kunnen doen om invloed' ten goede uit te oefenen. Wel mag ook onzerzijds dit worden gezegd', dat het liaast longeloofeiijk moet worden geacht, dat de nog be staande verschillen gedurende de dagen, die ons nog van den fatalaa dag van 1 October scheiden, niet te overbruggen zouden zijn. Aan die hoop houd ik dan ook nog vast, tegen allen schijn van het tegendeel in. Immers, de volken begeeren den oor log niet, zij wiljen vrede. Dan kan het niet volstrekt onmogelijk zijh, dat de leiders der volleen, zrj het te elfdder ure, den uitweg vinden, die ons den vrede be waart. ----- Het verstand eischt maatregelen. Intussdien eischt het verstand van het Nederlandsche volk en de Nederland sche regeering beide, dat er rekening worde gehouden met het tegendeel, dat we ons dus indenken in den toestand, dat er in 'Ce n (raai-E u rap a tot wapengeweld zal wor den overgegaan en dat de groote mogend heden in het Westen bij het conflict be trokken kimnen worden. De toestand' is dan niet dezelfde als in 1914. Toen richtte het aanval lende leger zich naar het Westen en ontstond' er dus voor Nederland' een direct gevaar in den oorlog betrok ken te worden en wel reeds in het begin er van. Thans is dat_ gevaar naar mijne meening niet aanwezig. De gewa pende actie, als men er toe overgaat, richt zich thans in Oostelijke richting en dit vermindert voor ons althans het onmiddellijke gevaar. Het standpunt der Nederland sche regeering. Dit verscchil neemt echler de noodzaak van voorzorgsmaatregelen niet weg, al dra gen ze een ietwat ander karakter dan in 1914, We behoeven naar mijn vaste overtuiging thans in eerste instantie geen schending van ons grondgebied te duchten, maar wat wij wel hebben te doen is een praolische onderstreeping le geven van het standpunt der Nederlandsche regeering, zoo als dit o.a. laatstelijk te Genève door mi nister Patijn is uiteengezet. Dit komt in het kort hierop neer, dat we het voornemen hebben onder alle omstan digheden onze onzijdigheid te handJhaven en dus ook aan geen enkel leger doortocht door ons land zullen verleenen, terwijl, ge lijk vanzelf spreekt, elke aanval op ons grondgebied zal worden geweerd. Vanuit dit gezichtspunt moeten de maat regelen door de Nederlandsche regcëring reeds genomen of nog te nemen, worden beoordeeld. Grensbeveiliging, Reeds een paar weken geleden werden de eersle maatregelen tot verhoogde waak zaamheid aan de landgrenzen, zoowel Oost- als Zuidwaarts, getroffen. De verscherping van de oplitieke verhoudingen heeft er vervolgens toe geleid, de grensbeveiliging te versterken, door in den afgeloopen nacht de dienstplichtigen op te roepen,' die inge deeld zijn bij de 16 afzonderlijke grcnsb'a- üljc-ns, die een paar jaar geleden in het leven werden geroepen. De voormobilisatie. Verder is hedenmorgen aan de bur gemeesters toegezonden het telegram, dat de waarschuwing tot de oproeping van die dienstplichtigen bevat, die bij voormobilisatie in werkelijfcen dienst Herhalingsoefeningen uitgesteld De Regeeringspersdienst meldt: De opkomst van de dienstplich tigen, behoorende tot de Koninklijke landmacht, die in 1938 op of na 29 September in werkelijken dienst moeten komen voor herhalings oefening, is tot nader order uitge steld. ten van de leidslieden der volken mei ge tot het behoud van den vrede, die ons allen, de regeering en U, zoo zeer ter harte gaat. De hoop daarop is weer ver levendigd, waarvoor gij met mij den eer sten minister van Groot-Brittannië, daink zult weten. Hij deed den eersten stap, waarvan wij allen hopen, dat deze mor gen zijn bekroning vinden zal. Dit doet mij dit korte woord besluiten met den zelfden wensch, waarmede 'Chamberlain gisteravond eindigde: „Goeden nacht". '&k 'i§®sssa BINNENLAND Toestand van oorlogsgevaar De voorzorgsmaatregelen der regeering in belang van 's lands veiligheid. Gisteren is afgekondigd het Ko ninklijk Besluit van 27 September 1938 (Staatsblad nc. 182), houdende bepaling, dat oorlogsgevaar in den zin, waarin dit woord in 's lands wetten voorkomt, aanwezig is. De minister-president had dit Konink lijk Besluit in zijn radïo-rede reeds aan gekondigd1, er daarbv op wijzende, dat dit niet beteekent, oa; een werkelijk gevaar voor "oorlog reeds aanwezig is, doch dat dit noodig is geLdeken om de noodige wettelijke maatregelen te kunnen toepas sen. Uitvoer-verboden Een lijst van stoffen en artikelen. In verband met de ontwikkeling van den internationalen toestand heeft do Neder landsche regeering besloten op grond van de gewijzigde wet van :3 Augustus 1914 eenige uitvoerverboden af te kondigen. Het doel van dezemaatregelen is te voorkomen, dat de vooorziening van de nationale behoefte in gevaar komt. Zij dra gen derhalve een preventief karakter. Indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, zullen dispensaties van deze uitvoerverboden kunnen worden gegeven. Met de uitvoering van deze maat regelen is belast het crisis-uitvoer-bureau te 's-Gravenhage, bij welk bureau verzoe ken om dispensatie kunnen worden inge diend. De uitvoerverboden treden terstond in werking en gelden voor: wol en wollen artikelen; katoen, hennep, jute en vlas, al dan niet bewerkt; touw en koord, zakken en juten doek, verbandwatten en verhandstoffen, kinabast, kamfer en chloroform, leder, hui den en vellen, laarzen en schoenen, vlieg machines, latex, rubber, cement, gips en kalk, punt- of prikkeldraad, blik, metalen en metaallegeeringen, ertsen, teer, asphalt, aether, aceton en andere chemische stof fen, ontplofbare stoffen wapenen. Te s-Eerlogenbosch is gisteren een aantal militairen aangekomen, die in de veemarkt- hallen en veilings loodsen zijn ingekwartierd. Rustig vertrouwen. Andere mededoelingen heb ik U thans niet te doen. Ik zou U neg liobbon kun nen aanraden vooral de noodige kalmte niet te verliezen, die juist in spannende dagen zoo noodig is. Maar ik laat dit na uit vrees, Uw goeden naam te na te komen. De toestand' in de wereld is ongetwijfeld niet zonder ernstige gevaren, maar de po gingen tot een vreedzame - oplossing te komen wolden voortgezet en de laatste uit- nood'iging van president Roosevelt, zoo mede de laatste stap van Hitier, inhouden de de uitnoodiging aan Chamberlain, Dala- dier en Mussolini om te Miinchen een onderhoud met hen te hebben, kan stel lig leiden tot opklaring van den toestand én behoud van den vrede. - Daarom kan er, ook zonder aansporing mijnerzijds, bij U een rustig vertrouwen aanwezig zijh. En laat voorts ons gebed uitgaan tot den Koning der Koningen, dat hij die har- Verhooging van het invoerrecht Binnenkort wetsontwerp te verwachten. In de memorie van antwoord betreffende wijziging van de lariefmachtigingswct 1934, wordt het volgende medegedeeld. Binnen zeer afzienbaren tijd is de in diening le verwachten bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal van een ontwerp van wet, waarin de plannen zijn be lichaamd, welke de regeering koestert op het stuk van herziening in hot tarief van invoerrechten. Het is der regeering, om overigens licht begrijpelijke redenon, niet mogelijk reeds thans melding te maten van den gedetailleerden inhoud- van deze voorstellen. In het verband, waarin deze aangelegen heid hier ter sprake wordt gebracht, is zulks ook niet noodzakelijk en kan vol staan worden met het aangeven van aard en strekking van het in voorbereiding zijnde ontwerp van wet. Dit ontwerp nu zal een voorstel inhou den tot verhooging van het invoerrecht ten aanzien van een aantal goederemgroepein, welke zooveel mogelijk een afgerond ge heel vormen. Bij deze voorstellen zal het aan het huidige tarief van invoerrechten ten grondslag liggende beginsel' van pro gressieve belasting van de toegevoegd© waarde gehandhaafd blijven. Generaal Syrovy, dc nieuwe minister-president van Tsjech o-SIowakijc bij de inspectie der troepen te Praag na zijn officieel© ambtsaanvaarding, t DER Donderdag 29 September 1938. No. 21979 15»V+W^».V -• 'O-t-y" vAw^s-v.* 4j444*£fr -M&JmO&IwA? »v<4 i t Door den Bijzonderen Vrijwiiligen Landstorm te Rijswijk zijn eenige j&hutifoopgraven Vervaardigd, welke voor buraers, die een derge- lijken loopgraaf fa eigen tuin willen graven,'dis niodef zulten kurb- Te München zijn groote borden op gehangen, welke aan de bevolking den weg wijzen naar de schuilkelders bij een eventueelen luchtaanval meeste voetgangers in Praag dra gen nu het gasmasker bij zich, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5