m-.mm De belastingdruk in ons land De opleiding van huispersoneel Kunst én Wetenschap Rechtszaken Water bij de melk Sport Nieuwe Uitgaven TWEEDE BLAD SCH1EDAMSCHE COURANT binnenland Met Damk>p' geen verkoudheid bij groot en klein. Oranje-waarschuwing vóór mobilisatie vervallen Voetbai R.K.S.V. Excelsior Athletiek Zwemmen Denemarken - Nederland Dammen Korfbal Schrikbarende stijging. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft weder de nieuwste gegevens op be lastinggebied véreenigd tot een publicatie, die onuer den naam van „belastingdruk in Nederland 19381939" liet licht beeft ge zien. - - i De tabellen met gegevens betrefffende elke belasting, die door het: rijk, de pro vinciën of de gemeenten over dit jaar worden geheven," stellen in staat voor elk willekeurig inkomen of vermogen na te gaan, hoeveel belasting 'hiervoor in elke der 1056 gemeenten verschuldigd is. De inleiding somt. allereerst op, welke wijzigingen in de jaren 1934 tot en met 1938 in de belastingen gebracht zijn. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de gemeentefondsbelasling recht streets worden, geheven, is gedaald van >81 over 1934—1935 tot 14 over 1938—1939, terwijl het aantal gemeenten met het hoogst mogelijke aantal opcenten in dit tijdvak is eestegen van 427 tot 708. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de vermogensbelasting worden geheven, die rechtstreeks aan de gemeente ten goede komen, is gedaald van 208 over 1934—1935 tot 61 over 1938—1939. Daarentegen is het aantal gemeenten met het hoogstrnogelijke aantal opcenten op deze belasting gestegen van 784 tot 941, Óver de jaren 19341935 tot 19381939 wordt verder een vergelijking gemaakt tus scüien den totalen belastingdruk' op het inkomen in de verschillende gemeenten. De voor enkele belastingen geldende progressie blijkt duidelijk hieruit, dat over 1938 1939 bij een" inkomen van f 1000 de hoogste totale druk! 1.33 pGt. eh. bij een inkomen van f 10.000 13.06 pCt. van dit inkomen bedraagt. Deze progressie blijkt ook hieruit, dat Over laatstgenoemd jaar een gehuwde zon der kinderen b;ij een inkomen van f800 minstens 0.46 en hoogstens 1.67 pCt. van dit inkomen aan inkomsten- en gemeente fondshelasting te zamen betaalt, terwijl bij een inkomen Van f 500.000 minstens 36.88 en hoogstens 45.12 pCt. van dit inkomen moet worden betaald bij een vermogen van f 20.000 moet aan vermogens- en ver dedigingsbelasting te zamen minstens 0.13 en hoogstens 0.16 pCt. van dit vermogen betaald worden,, terwijl bij een vermogen van f 1 millioen dit het geval ïs voor resp. 0.46 en 0.55 pCt. van dit vermogen. Dok. betreffende andere belastingen wor den in de inleiding vergelijkingen gemaakt, waaruit duidelijk blijkt, dat de belasting druk in de laatste jaren nog belangrijk is toegenomen. Verzoek om vrijstelling van dienstplicht voor onmisbare arbeidskrachten. Het Verhond van Nederlandsche Werk gevers, heeft zich tot den minister van defensie gewend, met het verzoek, zoo spoedig mogelijk een regeling in het loven te willen roepen om aan arbeidskrachten, die voor het bedrijfsleven onmisbaar zijn, hij voorbaat een bewijs van vrijstelling van militairen dienstplicht te doen verleenen. Een dergelijko regeling bestaat wel voor de z.g. ingeschakelde bedrijven, waarvoor de regeering zich uit een oogpunt van defensie of volksvoeding bizonder interes seert. Daarnaast zijn echter nog talrijke andere bedrijven, die voor het in stand houden van onze nationale economie van beteekenis zijn en waar werkzaamheden Verricht moeten worden door specialisten, die niet op korten termijn door anderen vervangen kunnen worden. Dit geldt niet alleen voor fabrieken, doch ook voor bureaux, van waaruit centrale leiding aan bedrijfstakken wordt gegeven. Het Verbond zou liet betreuren, indien de beslissing omtrent vrijstelling voor on misbare krachten eerst kon worden ge nomen nadat de betreffende personen onder de wapenen zijn geroepen. In die omstan digheden gaan daar zeker eenige weken mede verloren, gedurende welken tijd het betreffende bedrijf volkomen gedesorgani seerd kan zijn. Het Verbond heeft er daar om op aangedrongen, dat thans reeds een regeling worde getroffen om bij voorbaat uit te maken welke personen in geval van mobilisatie op hun post in een fa briek of kantoor kunnen blijven. aerie van 23 Diesel-locomotieven wordt Amsterdam gebouwd, bestemd voor de •grondsehe st-eenkolentreinen bij de Nederlandsche Staatsmijnen. Adres van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen aan den minister van sociale zaken. De Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft een adres gericht aan den minister van so ciale zaken, waarin zij er aan' herinnert, dat sinds 1934 op initiatief der vereenïging dagcursussen tot spoedopleiding van huis personeel worden georganiseerd. Eenige jaren later is daarnaast de -op leiding in internaten ontstaan met het oog op meisjes, wonende in plaatsen, waar geen huishoudschool aanwezig is, of waar zich geen voldoende aantal heeft aangemeld, om een spoed-dagcursus te kunnen vormen. Het wil de vereenïging echter voorko men, dat de dagcursussen in vergelijking met de internaten financieel wat al te stief moederlijk worden behandeld. Als men bedenkt, zoo vervolgt het schrij ven, dat voor de internaat-opleiding door de overheid circa f90.per meisje sub sidie wordt verstrekt, terwijl deze voor de dagcursussen op het oogenblik slechts circa f26 bedraagt, dan ïs het verschil wel wat al te groot. Nu vestigt het adres nog de aandacht erop, dat do opleiding door middel van dagcursussen bij die der inter naten in zooverre ten achter staat, dat men zich daar voortdurend met de leerlingen' kan bezig houden, terwijl dit hij de dag cursussen alleen gedurende een beperkt aantal uren- het geval is. De resultaten zouden echter niettemin heter kunnen zijn, indien het subsidie niet zoo uiterst krap was berekend. l Van een vermeerdering van het aantal wekelijksche lesuren van 20 op 22 en" eon gewijzigd 'programma zou naar de meenrig. van adressante veel meer succes te ver wachten zijn. Hierdoor zou voor vermeerdering van het leeraressensalaris met 2 lesuren per week en voor vermeerderd gebruik van in grediënten circa f60 meer per cursus noo- dig zijn. Om deze redenen verzoekt do vereenï ging het subsidie voor de dagcursussen' voldoende te verhoógen. Minister Sloiemaker de Bruine naar Groningen. Naar wij vernemen zal de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, op Woensdag 5 October a.s. bet juLileumconcert van de Groningsche Orkest Vereeniging, ter gele genheid van haar twintig-jarig beslaan te geven, bijwonen. De minister is voornemens reeds des morgens te Groningen aan te komen ea dan restauratieweikzaamheden aan kerken, en kerktorens in de provincie ie bezoeken,, waarbij ook1 de Martinitoren zal won len bezichtigd. De minister zal verblijven ten huize van den commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan De Nederlandsche telegraafdienst werkt vlug. In do laatst gehouden internationale sta tistiek betreffende de snelheid van over brenging van telegrammen voor het bui tenland over 1937 neemt Nederland een eervolle plaats in. Als normaal wordt aangenomen, dat 75 procent van de telegrammen in het land in verbinding moet zijn ontvangen binnen 30 minuten in het rechtstreeksclie verkeer, en binnen 45 minuten in het verkeer met voorafgaande binnenlandsche overbrenging. Voor Nederland is dit percentage in de meeste gevallen dicht bij de 100 procent. Ons land neemt op de lijst der landen, gerangschikt naar de snelheid der telegra fische overbrenging, de derde plaats in, na Denemarken en Luxemburg, waarbij moet worden aangestipt, dat gedurende het over 3 dagen loopende anderssoek, bet aantal in Nederland gecontroleerde tele grammen (4770), belangrijk hooger was dan in Denemarken (998) en in Luxemburg met slechts 376 telegrammen. Wel een bewijs, dat de Nederlandsche te legraafdienst het publiek niet alleen accu raat, maar ook zeer snel bedient. Waardeerlng van den commandant van heit veldleger. De commandant van bet veldleger heeft de volgende order uitgegeven: Voor de houding van de pa der mij res- sorteerende .onderdeden der weermacht, waarbij ingedeeld1 o.m. de lierhalingfelich- tingen 1932 en 1934 betuig ik mijn bizon- dere waardeering. I Zoowel bij het inperken der bewegings vrijheid, als bij de verschillende, dikwijls onverwacht in den nacht verrichtte ver plaatsingen per spoor en met auto's, is geen wanklank gehoord. Deze verplaat singen verliepen, dank zij de goede maatre gelen, getroffen door de er bij betrokken, commandanten, op uitstekende wijze. De maatregel, dat de lichtingen in weike- Jrjken dienst moesten worden gehouden, werd. op ernstige wijze, vastberaden aan vaard. Een ieder werkte aldus ton volle mede tot !het bevorderen van de gropte belangen, waarvoor hij werd gesteld of wellicht zou Komen te staan. Want elke verkoudheid, géneést er vlug en radicaal mede. Pot 50 cent. Groote doos 30 cent. BIJ Apothekers en Drogisten'. Dp regeeringspersdienst meldt i De minister van defensie maakt Le- - kend, dat zij, die een oranjewaarseliu- wing hebben ontvangen om zich ge reed te houden voor onmiddellijke op komst bïj voor-mobilisatie, kunnen han delen, alsof deze waarschuwing niet was uitgereikt. Da tentoonstelling ^Meesterwerken uit vier eeuwen' boekt 40.000sten bezoeker. Naar wij vernemen is gistermiddag de 40.000sie bezoeker van de jubileumtentoon stelling „Meesterwerken uit vier eeuwen", in het museum Boymans te Rotterdam de controle gepasseerd. Het was de werklooze koopvaardïjmachinist C. Wijs te Rotterdam, die van den directeur van het museum, den heer D. Hannema, aangeboden kreeg een doorlappend1 toegangsbewijs voor de tentoonstelling, een beschrijvende en ge ïllustreerd e catalogus en het bekende boek over Rembrandt van dr. A. Bredius. Het gebouw van den Hoogen Raad In Den Haag is grondig vernieuwd en gistereffi opnieuw in gebruik genomen. In liooger beroep voor de Rotterdamsche rechtbank. Verscheidene malen heeft in dio afge- loopen nn-.anden voor den kantonrechter «dhier gediend de zaak tegen den 55 jari gen veehouder en melkgrossier N. v. A. te VIanrdingc-r-Ainbachtdio terecht moest si aan wegens het bij de melk voegen van water. De controleur A. v. d. Berg bad! 's avor.as gezien, d'at een zoon v.,n ver dachte uit zö bussen een' liter mek. n un en de inhoud! van elke bus weer aanvulde met een liter water. De kanl onrechter veroordeelde ve.d. tot 30 dagen prineipieele hechtenis. Deze ging van het vonnis in hooger beroep en gis teren diende deze zaak voor de Rotter- damselie rechtbank. j De Eerste Kanier tijdens de spoed-bebande- De geheimzinnige Greta Garbo begeeft zich De controleur A. v, d. Berg bleef bij Jüig van de wetsontwerpen, welke aanhangig te Gotenburg aan boord van het m. s. zijn. verklaring voor den kantonrechter af [gemaakt werden in verband met den inter- ,,Kungsholm" op weg naar Amerika. Op gelegd1. Verd. zeiue, dat de melk niet voor verkoop bestemd was en d'at hij boven dien zijn zoon geen opdracht had gegeven water bij de melk te dóen. Een van ae zoons van 'verd', a's ge tuige opgeroepen, wenschte van liet ver- sehoöiriiïgrrerfit gebruik te maken. Een andere zoon verklaarde onder cede, dat bij bij bet ophalen van d'o molk bij de boeven de inhoud van een bus was kwijt geraakt en dat hij thuis uit 26 bus sen een liter had genomen en deze hau vervangen door water om het verlies voor zijn vauer te camoufleeren. Getuige J. Kooistra is vroeger chauffeur bij verd. geweest en deelde mee, toen op dracht te hebben gehad! melk door water te vervangen. Verd. ontkende die opdracht ooit te bebberi gegeven. Eenige deskundigen legden nog verkla ringen af. Het '0. M, achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Ais veroediger trao. op mtr. F. Borde- wijk, die meende dat er aanleiding is verd'. vrij te spreken en vroeg subsidiair een clemente straf. De uitspraaz werd bepaald1 op, 14 0c tober as. nalionalcn toestand. den voorgrond dr. Axel Jonsson. keu. Dat verdachte zelf getrouwd was, vormde geen bezwaar. A'rin in arm, met de hand op de knie van het meisje, be stuurde hij den wagen met een hand, met bovengemeld gevolg. Bij' een onderzoek van de auto bleek bovendien, dat de stuurinrichting ondeug delijk was. Mr. Kleine uit Assen pleitte clementie. Uitspraak over veertien dagen. Ecu doode beroofd van £2000? Op 21 Februari overleed ten huize van Roelof van G., uit Bloemberg, gem. Zuid1- wolde, 'Berend Arends. Het was bekend, dat hij contant geld bezat, echter vond de familie- na zijn dood geen geld'. De po litie vond bij onderzoek twee bankbiljet ten van duizena gulden in het kabinet van Roelof van G., nadat deze tevoren ontkend' had', dat hij veel geld in huis had. Deze van G. beeft thans voor de rechtbank te Asser terecht gestaan we gens diefstal van deze twee duizend gui tten. Tegenover de familie hadi verdachte be kend, dat hij dit geld uit de portefeuille van Arends hau genomen, nadat deze over leden was. Ter terechtzitting echter ver klaarde hij, het geld' van Arends te heb ben gekregen voordat deze overleed. De officier van justitie achtte den dief stal bewezen aan de hand van de ge- tuigenverldaringen en eischte e'en gevan genisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. De verdediger, mr. Buwalda, uit Groningen, pleitte vrijspraak, aange zien hij van meening was, dat het hier hoogstens verduistering, doch in geen ge val diefstal betrof. DageHjksche indexcijfers. (Medegedeeld door liet Centraal Bureau voor de Statistiek). 1 i 's-Gravenhage, 30 September, Koersen van aandeelen 91,1. 1 f Goederen groothandelsprijzen 71,2. Doodelijke aanrijding bij Odoorn. Do officier van justitie bij de rechtbank te Assen eischte drie maanden gevange nisstraf tegen den 32-jarigen handelsreizi ger O. M. van 't S. te Assen, omdat het aan zijh schuld te wijten zou zijn, dat in den nacht van 1 op 2 Juni de jongeman Harm Talens uit Odoom was doodgereden op den weg OdoomBorgeir. Het bleek, dat verdachte dien avond flink was uitgeweest, waarbij hij de noo- dige drank had geconsumeerd. Ten slotte had hij een auto geleend om met een meis je uit Odoorn een klein rondritje te ma- De wedstrijd tegen S.J.C. 1. Morgen ontvangen onze stadgenooton het vinnige Noordwijkscho S.J.C. De be zoekers zijn nog ongeslagen en het spreekt vanzelf, dat zij alles in het werk zullen stellen ook nu den vollen buit binnen te balen, Of hun dat gelukken zal betwijfelen we, daar Excelsior in de wedstrijden tegen D.II.L, en Spartaan beter speelde dan haar tegenstanders, maar met veel pech had te kampen. Wanneer Troost c.s. van liet be gin tot liet einde het hooge tempo, dat de Noordwijkers spelen, weten vol te houden, dan blijven de punten wol in Schiedam. Hel programma voor dc overige elftallen is als volgt: Graaf Willem 2Excelsior 2, lialf drie, Den Haag. Excelsior 3—-S.G.V. 2, 12 uur, Bamlaan. T.O.G. 2Excelsior 4, half drip, Berkel. Aeolus AExcelsior A, 12 uur, Rotter dam. Junioren programma voor hedenmiddag: Leonidas BExcelsior BI, 4.15 uur, Rot terdam. Aeolus BExcelsior B2, 4.15 uur, Rot terdam. Excelsior C2Aetivitas C-2, 3 uur, Dam- laan. "Wesl-DnitselilamlOost. Nederland. De jaaiiyksche voetbalwedstrijd West- DuitschlandOost-Nederland, zal op Zon dag 6 November in het Borussia-Stadion tc München-GIadbacli gespeeld worden. Nieuw wereldrecord 10.000 M. Nog is de 30 minutengrens op de 10.000 M. niet bereikt, maar steeds meer komen de wereldrecords in de buurt van het halve uur. Tijdens athlotiekwedstrijden te Helsinki bracht de bekende Finsche athleet Taisto Maeki het wereld- en Europeesch record op de 10.000 M. op 30 minuten 2 sec. Het oude record stond sedert 19 Juli 1937 ten name van zijn landgenoot H'mari Salminen met een tijd van 30 min. 5.6 sec., gevestigd te Kowola. Het record verwisselde van bezitter, maar de Finsdhe hegemonie op de lange afstanden bleef onaangetast. De Nedcrlamlsclie damesj)loeg samengesteld. De Nedertandsche damesploeg voor den. Jandenwedstrijd tegen Denemarken op 5 en 7 October te Kopenhagen en voor d'a wedstrijden op 9 October te Odensee is als volgt samengesteld 100 en 400 meter borstcrawl: Trude Malcorps (B.Z.Z., Zwolle), Riet van Veen (R.D.Z.) 100 meter rugslag: Iet van Feggelen (Het IJ), Dini Kerk meester (Z.C. Rotterdam). 200 en 409 meter schoolslag: Jopio Waalberg (A.D.Z.), Dora IIGese laars (O.D.Z.) 4 maal 100 meter estafette borstcrawl i Joke Grornc-weg (R.D.Z.), Willy Soute- kouw (R.D.Z.Trude Malcorps (B.Z.Z. Zwolle) en Riet van Veen (R.D.Z.) Algemeen reserve: Greta Sweres (II.D.Z.) De match Raichenbacli-Kellcr. Do wereldkampioen M. Raichenbach, is in Amsterdam aangekomen. De opening van de match is vastgesteld! op hedenmiddag om vier uur. Direct daar-i na wordt de eerste partij gespeeld. Vlug cn Lenig. Vlug en Leng 1 is voor a.s. Zondag vrij en nail eens aanzien, wat de andere clubs prestoeren. Vlug en Lenig 2 ontvangt Spangen 3 op haar terrein. Deze wedstrijd! vangt om 12 uur aan. Rotterdamsche Scheepvaart Gids. Uitgave A. H. Kalis, Sehiebreek, Verschenen is de 10e jaargang (2e editie) van de Rotterdamsche Scheepvaart Gids. Hij bevat o.a. een alphabetische opgave vart overzeesche agentschappen, carga doors, lijst van buiteulandsche havens en hun verbindingen met Rotterdam; Rijn diensten-beurtvaarten Rijndienstentrans- port overnamen, expediteurs, stuwadoors, veemen, makelaars in assurantiën, consu laten en alle binnenlandsche verbindingen! met de aanduiding van reederijen, lig- en standplaats, telefoonnummers en vertrek dagen en -uren. i Voor wie" iels te maken hebben met det scheepvaart is deze gids een goede weg- wijzer. i DER ZATERDAG 1 OCTOBER 1938, Ne. 21981

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5