EERSTE BLAD. Vrijdag 7 October 1938 De grenzen van Tsjech© Slowakije Sovjet Rusland Fraude met loongelden 91ste Jaargang. Tel. No. 69308 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Overeenstemming in de internationale commissie të Berlijn. Van. E-uitsche officieuze .zijdewordt medegedeeld, dat de op grond „van do overeenkomst van Munchén ingestelde", internationale commissie 'gisteren' de door do sub-cpmmjssie voor militaire aangelegenheden" uitgewerkte, defini tieve lijnen van het vóór iO October door de Duitsche troepen té bezetten, gebied in Tsjecho-Slo'wakije heeft be vestigd. Na de beslissing over de grensafbake- nïng van de vijfde zóne, welke-door Duik sche troepen tusschen 7 .en -iO"Ociolxm zal worden bezet, is mén irri welingelichte Duitsclie kringen van i meaning, dat'onge veer 30.0.000 Duitschers in Tsjecho Slowa kije zullen blijven. Overigens zullen naar schatting ongeveer 300.000 Tsjechen door de bezetting van deze zóne van Tsjecho-Slowakije vóór 10 October onder Duitsche souvereiniteit ko men. Daarbij wordt dan geen rekening gehouden met de vele Tsjechische ambte naren of bedienden in deze omstreken en met al degenen, die de Duitschers „immi granten" nc-emen, de door de „politiek van Tsjechisatie" uit Sudetengebied aangekomen personen. Het aantal Tsjecho Slowaaksche immi granten wordt op eenige duizenden ge schat en over hun lot, evenals over dat der Sudeten-Duitsche ambten are i, die voor dienst naar Tsjechische of Slowaaksche streken zijn gezonden, zal door de beide regeeringen moeten worden onderhandeld. De internationale commissie belast met de regeling van de toepassing van de overeenkomst van Muncben, ?al Maandag as. o; nieuw bijeen komen Zij zal dan kunnen eesehikken over nieuwe gegevens van de militaire, economische en finan cieels subcommissies. Ter: aanzien van het vaststellenvan de gebieden, waar een volksstemming zal worden gehouden, is de intemationa'e com missie van. meening, dat zij slechts op behoeft te treden, wanneer dienaangaande geen overeenstemming tot stand kan lco men tusschen Duitschland' en Tsjecho Slo wakije Volgens schatting van bevoegde zijde maakt het gebied, dat tot 10 October door de Duitsche troepen bezet zal worden, een vijfde tot een zesde van het geheelc ge bied van Tsjecho Slowakije uit Wat betreft de berichten in de buiten- landsclie pers, dat gisteren een overeen stemming is bereikt inzake de gebieden, welke tusschen 7 en 10 October zullen worden bezet, merkt men op, d'at Tsjecho Slowakije zich hierbij heeft neergelegd De Tsjecho Slowaaksche gezant te Ber lijn, Mastyny, heeft in de veigadering ge zegd: „De Tsjecho Slowaaksche regeering neemt met droefheid kennis van de be slissing, welke dc vier groote mogend heden 5 October hebben genomen, zij aan vaardt de grens van het gebied, dat van 7 tot 10 October door de Duitsche troe pen zal worden bezet en zal de maat regelen nemen, welke noodig zijn Dc Duitsche ciselieu gaan tc ver, zegt Praag. De persdienst van het permanente Tsje- cho-Slowaaksche bureau bij den Volken bond publiceert een communiqué, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche gedele geerden en deskundigen op do conferentie te Berlijn iemtoriale eischen tegenover Tsjecho Slowakije hebben, geformuleerd, die buiten het zuiver ethnische kader gaan on uitsluitend gebaseerd zijn op het verlangen voor Duitschland een zoo groot mogelijk gebied met welvarende steden, centra van nijverheid en belangrijke verkeersmiddelen te annexeeren. De Fiihrer in het Sudelenland. Adolf Hitler heeft gisteren wederom een bezoek gebracht aan het door de Duit sche troepen bezette Sudetenland. Van het grensplaatsje Fugau begaf hij zich per auto naar Schluckenau, Rumburg en Schoen- linde. Overal werd hij luide door de be volking toegejuicht. Te Rumburg hield de Fulrrer een korte toespraak, "waarin hij o a. zcide, dat in do toekomst iedere voet breedte Duitsche aarde, Buitsch zal blij ven. Dc bezetting. De Duitsche legerleiding heeft medege deeld, dat die troepen onder commando van generaal Van Rundstedt in zone 4 dd voor gisteren vastgestelde lijn Oberiinde- wieseFneiwaldauOlbersdorf hebben be reikt. Van Tsjechische zijde wordt medegedeeld, dat afdeelingen van het Duitsche leger op drie plaatsen _dé vastgestelde lijn ten Zui den van Zateo hebben overschreden Zij trokken evenwel terug, in een geval op last van een Duitsch opperofficier en in de beide andere gevallen op aanwijzing van de Tsjechische autoriteiten. Een gift van 10 miilioen pond? De politieke correspondent van de „Daily Herald'- meldt, dat het „voor schot", van Groot Brittannië aan Tsjecho Slowakije, ten bedrage van 10 anillioen pond, waarvan dé minister president Maandag in het Lagerhuis i melding Leeft gemaakt, waarschijnlijk een gift zaï zijn, waarvoor geen voor waarden zijn gesteld. De Tsjechische regeering had om een ieening van 30 miilioen pond ver- C zocht, om. bij te dragen tot het ece- nomisch herstel. Er worden nu.onder handelingen gevoerd met de regeerin- gen van Frankrijk en andere landen om het verschil te verstrekken. De Britsche regeering aldus het blad hoopt, dat ook de overige 20 miilioen pond als een gift zullen wor- cen overhandigd. De nieuwe buiteniandsche politiek Het is waarschijnlijk, dat de bui teniandsche politiek van Tsjecho Slo wakije anders georfenteerd zal zijn, nu Benesj is afgetreden en Tsvalkofski, tot nog Los ambassadeur te Rome minister van buiteniandsche zaken is geworden. De laatste wordt te Praag beschouwd als vriendelijk gezind je gens ue totalitaire mogendheden en met het oog op de slagen, die aan Benesj' politiek zijn toegebracht, kan verwacht worden, dat hij zal streven naar nauwere betrekkingen met deze stalen. Een officieels verklaring aan gaande dé politiek is echter nog niet gedaan. Demobilisatie Gisteren werd aangekondigd, dat on middellijk twee lichtingen van het Tsjeciho-Slowaaksche leger gedemobili seerd zullen worden. De overige lichtingen zullen succes sievelijk worden gedemobiliseerd. De Slowaken hebben thans een be slissing gpnomen in de vraag, welk staluut zij wenschen. Zij hebben zich uitgesproken voor autonomie in een federatieven staat. De strijd in Spanje De krijgsverrichtingen. Havas meldt uit Barcelona: Het ministerie van defensie deelt o.m. mede, dat de rechtschen gisteren aan het Oostelijke front hun aanvallen herhaald hebben op de regeeringsstellingen van de Sierra la Vall de la Torre. Zij stuitten op zeer doeltreffenden tegenstand én leden groote verliezen. Niets bekend omtrent plan tot beëindiging van den oorlog. De Spaansche regeering heeft officieel de buiteniandsche correspondenten er van in kennis gesteld, dat zij volstrekt geen kennis droegen van eenigerlei plan om een einde te maken aan den Spaanschen krijg. Valencia gebombardeerd. Gistermiddag is Valencia door tien Sa- voia vliegtuigen gebombardeerd. Twee per sonen werden gedood en elf gewand. Franco nog steeds tegen be middeling. Te Burgos wijzen alle teekénen erop, dat Franco nog steeds sterk gekant is te gen het denkbeeld' van bemiddeling in den Spaanschen burgeroorlog. Geen bommen, maar brood uit vliegtuigen. Twee vliegtuigen van Franco hebben gis teren eenige honderden pakken brood laj ten vallen boven de stad Alicante, welke zich nog in handen der regeering bevindt Het afweergeschut vuurde hevig op de toestellen, die 2 a 3 minuten rondvlogen, en na hun last te hebben uitgeworpen, ver dwenen. De autoriteiten van Alicante ver klaarden later, dat de hevol'king zich om het brood niet bekommerde, aangezien het afkomstig was van dezelfde lieden, die den 'dood' van honderden bewoners op hun geweten hebben. Vrijwilligers teruggetrokken. Overeenkomstig de voorstellen van Negrin te Genèv© worden de strijders van de internationale brigaden van het front teruggetrokken en volgens de nationalitei ten gegroepeerd in kampen achter liet front ondergebracht. Zij warden als gede mobiliseerd' beschouwd. Reeds eenigfen tijd warden geregeld gewonden naar dé gren zen getransporteerd. De toestand in Jiet Verre Oosten Chiueeseh succes aan het front van ïïankau, Volgens een door de Chineesehe ambas sade te Londen ontvangen telegram van het Chineesehe ministerie van buiteniand sche zaken hebben de Chiaeezen de beide belangrijke steden Kwansjan en Moesjih- kang, gelegen ten N.0. van Hankau, op de Japanneezen heroverd. Hierdoor, zoo ver klaart men, wordt de druk van den Ja- panschen opmairseh naar den spoorweg PeipingHankau langs den weg van Paisji- tang verminderd. Chineesehe berichten uit Hankau mel den, dat de Jap an sche strijdkrachten, die langs den Noordelijken Jangtseoevex in Westelijke richting naar Hankau oprukken, genaderd zijn tot het op 130 K.M. stroom afwaarts van Hankau gelegen Kitsjoen, dat gedeeltelijk bezet werd. De Chineesehe troe pen hebben stellingen betrokken in de heu vels ten N.W. van Kitsjoen. Op den Zuidelijken '„oever zijn de Ja- pansche strijdkrachten, die Woening trach ten te bereiken op weg naar den spoor weg KantonHankau, door de Chiaeezen tot staan gebracht in de heuvels op 40 K.M. ten 0, van Woening. Engeland Het Paiestijnsche probleem Besprekingen te Londen. Ge- ïijke rechten voor de verschil lende godsdienstige gemeen schappen. 1 De minister van buiteniandsche zaken van Irak, Sayid Taufife al Suvraid, die thans in Londen vertoeft als gast,der Brit sche regeering, heeft een plan bij zich, het welk, naar men hoopt, een regeling der Paiestijnsche kwestie zal kunnen bewerk stelligen. Hij zou liet plan vandaag bespre-' Waarschuwingen aan Weensche Joden, ken met Hore Belisha, den minister van Naar de officieeie woordvoerder van de oorlog, Mac Donald, minister van kolo-' nationaal-socialistische partij te Weenen pien en dr. Weizmann, den president dcc, meedeelde, zijn gisteren zonder speciaal Zionistische wereld-organisatie. 1 hevel van de autoriteiten, waarschuwingen Een gezaghebbend iemand^ die in nauw gericht tot de Joden in verschillende deelen contact staat met de onderhandelaars heeft van Weenen, om Duitschland binnen 24 tegenover een vertegenwoordiger van da uur te verlaten. Er zouden evenwel, naar Daily Telegraph and Morning Post ver-' de woordvoerder zeide, maatregelen geno- klaard: men worden, om aan deze actie een eind De Joden zullen elk recht krijgen, dat te maken, hun als EaJestijfien kan wöMen verleend, „j S.A.-lieden zouden van huis tot huis doch cr zal geen Joodscho staat kunnen gegaan izjjn, en den Joden hebben aange komen. Het denkbeeld is een staat ondec zegd het Jand te veriaten, wegens hun uit- Britsclie controle, zoo'ds frak'. j dagende houding tijdens de politieke crisis. Het plan faufik Suwaidi beoogt een be- Zij zouden in extra treinen vervoerd v, or- Italië Maatregelen tegen de loden Besluiten van den gr noten fascistisch en raad. De groote fascistische raad heeft gister avond vergaderd. Binnen het kader der rassenpolitiek heeft de raad met name besloten: 1. Het is Italiaanschen mannen en vrou wen verboden huwelijken aan te gaan met elementen, behoorenden tot het chamieti- sche, semietische of een ander niet-arisch ras. 2. Het is burgerlijken en militairen amb tenaren verboden buiteniandsche vrouwen te huwen, tot welk ras dezen ook be- hooren. 3. Italiaansche vrouwen en mannen, die met vreemdelingen willen trouwen, moe ten tevoren toestemming verzoeken van het ministerie van bïnnenlandsche zaken. Deze l>epaling geldt ook, wanneer bedoel de vreemdelingen arisch zijn. Voorts wordt buitenlandsclien joden ver boden Italië binnen te komen, terwijl be paald is, dat ongewenschte elementen zul len worden verwijderd. Als joden worden beschouwd: kinderen, geboren uit twee joodsehe ouders; kinde ren, geboren uit een joodschen vaderen een buiteniandsche vrouw; mannen, geboren uit een gemengd huwelijk, die den jood schen godsdienst belijden. De joden zullen uit openbare bedienin gen worden gezet, doch hun zal de uitoefe ning van hun godsdienst volkomen wor den gewaarborgd. De groote raad heeft de mogelijkheid van emigratie naar Aliessinie onder oogen gezien, doch dan onder voorbehoud van een zekere controle. Duitschland! Gemengd Nieuws gin te zijn van samenwerking tusschen Jo den en Arabieren en het einde van het po litieke Zionisme. Slot van de Lagerhuiszitting Motie van vertrouwen in het regeerinsgsbeleid aangenomen. Het Lagerhuis heeft gistermiddag de motie van vertrouwen in het beleid der re geering aangenomen met 366 tegen 144 stemmen. Het amendement der oppositie op de door de regeering ingediende motie van vertrouwen, werd verworpen met 369 te gen 150 stemmen. Men meent ie welen, dat negentien con servatieven, waaronder Churdhill, Eden en Duff Cooper, en een afgevaardigde van de nationale arbeiderspartij zich bij de stem ming in liet Lagerhuis over de buiteniand sche politiek der regeering hebben ont houden Runciman minister? Als opvolger van Duff Cooper. Lord' Runciman is gevraagd Duff Cooper op te volgen als minister van marine. Demobilisatie, Naar vernomen wordt zullen alle reser visten, die de vorige maand onder de wa penen zijn geroepen, op 11 October a s. gedemobiliseerd worden. Int. Samenwerking Engeland en Italië De besprekingen tusschen lord Perth en graaf Ciano. Havas meldt uit Rome: Gisteren heeft de Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, opnieuw een bezoek gebracht aan den Italiaanschen minister van buiteniandsche zaken, graaf Ciano. In officieeie kringen wordt de grootste stil zwijgendheid in acht genomen, alleen zegt men, dat de besprekingen in een hartelijken toon worden gehouden. Tot nu toe heeft lord Perth de besprekingen gevoerd uit eigen initiatief, doch het schijnt, dat hij gisterochtend naar het Palazzo Chigi is gekomen met nauwkeurig omschreven op dracht van zijn regeering. De regeoringeQ! van Londen en Rome zoeken een over eenkomst welke het mogelijk zal maken de Britsch-Italiaansche overeenkomst van April j.l. in werking te doen treden. Tsjecho Slowakije Benesj Jieeft Praag verlaten. Dr. Benesj heeft gisteren afscheid ge nomen van. de leden van de presiden tieel huishouding en is diaama naar zijn landgoed te Seizimovausti, ongeveer S0 k.m. ten Zuiden van Praag, vertrokken. den. De actie heeft groote opwinding onder de Joden verwekt. De Gestapo zeide er niets van af te weten. Maarschalk Bliicher. Volgens een Japansch bericht, is maar schalk Bluclicr in September naar Moskou teruggeroepen. Blucher zou de functie ge kregen hebben van een adviseur in het volkscommissariaat voor de nationale ver dediging, doch onder strikte bewaking van dc Gepeoe. Het Japansclie blad Asabi Sjimboen meldt, dat maarschalk Bluclicr in een ge vangenis te Moskou, zelfmoord zou hebben gepleegd. De Asahï Sjimboen verklaart dit bei- richt „uit betrouwbare bron" te hebben vernomen. Frankrijk Kroonprinses van Italië komt naar Parijs. Ofschoon nog geen officieeie verklaring is gepubliceerd, meent men te weten, dat de kroonprinses van Italië de Fransche dig te zijn bij de onthulling van een stand beeld van haar vader, die de volgende week te Parijs zal geschieden. Men gelooft voorts, dat de kroonprins haar zal ver gezellen. Bedrijfsleider van een fabriek te Maassluis aangehouden. De recherche te Maassluis heeft onder verdenking van verduistering en valsch- heid in geschrifte den heer B., bedrijfs leider van een asplialtfirma te Rotterdam, welke te Maassluis een fabriek heeft, aan gehouden en in bewaring gesteld. Bij een onlangs door het bureau voor de s teun verleen in g te Maassluis gehouden controle trok het de aandacht, dat van. ar beiders, die op deze asphaltfabriek had den gewerkt, de opgegeven inkomsten niet in overeenstemming waren met de bedra gen, welke door B. waren verantwoord. Bij het onderzoek, dat naar aanleiding van deze bevindingen werd ingesteld', kwam aan het licht, dat B. hoogere bedragen had verantwoord, dan hij den arbeiders had uitbetaald. De boeken werden in beslag genomen! en B. werd aangehouden. Het onderzoek wordt nog met kracht voortgezet. De politie kon nog niet opgeven, hos groot het verduisterde bedrag is, daar het onderzoek bemoeilijkt wordtj doordat do verduisteringen over verschillende jaren loopen. Tot dusverre konden alleen dié arbeiders, wier inkomsten bij het bureau voor de steunverleening bekend zijn, wor den verb ooi d. Voor zoover het onderzoek thans ge vorderd is, kan reeds gezegd! worden, dat er honderden guldens te weinig zijn ver antwoord. Doer bliksem getroffen. Tijoens een kort, heiig onweer, dat gis termiddag boven Made, gemeente Won- brugge woedde, is de arbeider G J. Kroes- mever door den bliksem getroffen. K. liep met een juk in de weidé. Do bliksem sloeg in het ijzer van den juk- heltirg, waarbij K. ernstig aan het hoofd en aan de schouders werd gewond en liéwasteloos tegen den grond! sloeg. Do gemeentegeneesheer Loth, die direct was entboden, achtte overbrenging naar het Academisch ziekenhuis te Leiden nood1- zakelrk. Des middags was het bewust zijn nog niet teruggekeerd'. ->■> --F 'LI Het 1400 ion metende motorschip ,.Bajidjerma.sin"„ voor rekening van de Kon, Piketvaart Mij. op de scheepswerf Gebr. Pot te Bolnes gebouwd, is gisteren te water gelaten. Het schip kiest zijn clement. Deze courant verschijnt dagelijks, met uit sondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal f2 franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon- derlijke nummers 4 ets. Abonnementen ■worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd ;ujn, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van ach ertentien wordt met gewaarborgd. SCHIEDAMSCIE COL RANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). po: o»J Pry 8 der Ad venen tt én: vao 1—5 regels f 1 55; Ale% 01QQC Iedere regel meer f0.30, In liet Zaterdagnummer 1»U« fc I vOP 1o regel» X 1.80, .edel© reget mtxet f&35 -= eclames f0.75 per regel lncassoKosten5cts ostkwitantiea 15 ets. larieven ïan ad\ertentifen ij abonnement zijd aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks word-sn tegen >ooruitbttahrig Kle'ne Advertenüén opgenomen 4 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags. Kleine Advertentien 11.00, indien oiet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd Toscanini bij zijn vertrek uit Parijs naar Amerika. Martinelii, tenor van de Metropolitan Opera te New York, neemt afscheid van den meester Fv-prnntr A» nifirrinnr lacxoff oonvonwl om «u.»w v uww». V» VOA W VZVA

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1