BM tüi# i/ööB Likeuren Wijnen Laatste Nieuws Beurs van Amsterdam. Schiedamsche Kunstkring Ontwikkelingscursussen D.E.S. Gemengd Nieuws CHRIS SCHAEFFER - Kok-Banketbakker SCRUIÜER-RIS DELANA Kinderjurken DELANA Babygoederen ^ELALIA Polo - blouses DAMES-PULLOVERS JONGENS-SLOBPAKKEN Uw adres: „Havana House" H. A. C. LAMMERINKS, F a. A. J. v. d. VEN 'T VINKJE Zijn vader gedood Hunze-vrachtschip vermist Matrozen verdronken Burgerlijke Stand BUITENLAND Een blok in Midden-Europa? GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN# Handel en Bedrijf i Jaarvergadering. De jaarlijkschc ledenvergadering van de Schiedamsche Kunstkring, die gisteren onder leiding van den heer K. J. He ij- boer in Musis Sacrum werd gehouden,, was slechts matig bezocht. De v oo r zi 11 e r wees er in Zijn ope ningswoord op, dat de aanduiding Schie damsche Kunstkring wel wat een wijdsclie benaming voor de organisatie is, zoolang zij zich alleen beweegt op het gebied van de tooneelkunst en b.v. dat der muziek- en schilderkunst onbetreden laat. Toch wordt de Sehicd. Kunstkring door zeer velen gewaardeerd, omdat hij de gelegenheid biedt eens in de 6 weken in een prettige omgeving een goede toaneelvoorsteUing bij te wonen. Bij de ingekomen stukken was een aan bod van een Haagsch ensemble, om in het volgend seizoen een avond to vullen met de opvoering van fragmenten uit opera's en/of operettes. Onder de leden zal «en enquête gehouden worden, of zij een der gelijke voorstelling al of niet vensclien. Hel jaarverslag. In liet jaarverslag constateerde uc secre- cretaris, mr. P. van Bochove, dat het leven der verecniging thans loopt in zeer rustige en geregelde hanen en dat er oen prettige en aangename sfeer hoersclil. Er is een flinke wachtlijst" aangelegd moe ten worden van personen, die gaarne lid van den Sc niet). Kunstkring willen worden. De waardcering voor het maandblad „De Tooneelrcvue" bWk hij de leden niet bijs ter groot en omdat de kosten vrij hoog waren is de distributie niet hervat. De hoop wordt uitgesproken, dat do Schied. Kunstkring een bescheiden eigen periodiek zal kunnen gaan uitgeven, waarin dan de programma's enz. opgenomen zouden kunnen worden. liet jaarverslag werd met dank aan den secretaris goedgekeurd. Financieel verslag. Uit het financieele verslag van den pen ningmeester, den heer Joh. Nau man, bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f5791.20, de uitgaven f5783.12 en dat met hut overschot van vorige jaren er een batig saldo is van f 797.26. De kascommissie, bestaande uit de hee- ren B. J. Wijchers, H. Kleyn en P. de Vogel, heeft de boeken en bescheiden in orde bevonden. Aan den penningmeester en aan den bode-administrateur, de heer Kaatsen, werd dank gebracht. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heeren B. Loer, M. Germeraad en H. Kleyn, tot plaatsvervangende leden do heeren Ch. Minderhoud en D. v. d. Ende. Bestuursverkiezing, De voorzitter, dc heer tf. C. v. cl. Broek, is als zoodanig afgetreden; als diens op volger werd bij acclamatie aangewezen do lieer K. J. Ileyboer; dr. H C. v. d. Broek en Joli. Nauman, werden bij acclamatie herkozen; op de zelfde wijze werd in de vacr'.-j G. J. Vincent voorzien door de benoeming van den heer A. C. J. van Oppen. In de contributie werd geen wijziging gebracht. Bij de rondvraag werden de zaalhuur. de garderobe-moeilijkheden en de consump tie in het Passage Theater ter sprake ge bracht. Te half 11 werd de vergadering gesloten Voor werkloozcn. De ontwikkelingscursussen voor werkloo zcn beginnen a.s. Maandag. Het rooster vermeldt voor mannen 103 cursussen, n.l 10 voor electrisch lasschen, 10 aulogenisch lasschen, 10 voor plaatwerken, 13 voor schilderen, 4 voor handenarbeid, 4 voor inlegwerk, 4 voor figuurzagen, 4 voor „electro van de auto", 4 voor automobiel techniek; 4 voor radio, 4 voor electriciens, één voor Engelsch volgens Dalton-systeem; één voor Engelsclie handelscorrespondentie 2 voor olieverfschilderen, 9 voor meubel- maken, 10 voor timmeren, één voor boek houden, 2 voor algemcene ontwikkeling, één voor Ned. Taal en 5 voor constructio- tecken-en. De deelname aan de nieuwe cursussen is ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar, do belangstelling voor do theoretische vakken is minder, die voor practischo vak ken grooter dan bij den cursus 1937 1938 Voor meisjes en vrouwen zijn 25 cur sussen ingesteld, n.l. G voor coshramnaaien G voor lingcrienaaien, G voor koken en breien, 2 voor verstellen, 4 voor patroon- tcekoncn en één voor gymnastiek .De cursussen duren 9 maanden. Botsing. Gistermiddag is de motorrijder U. P. J. M. S. uit Voorburg op de Broersvest tegen een voor hom uitrijdende vrachtauto, die plotseling moest stoppen, gereden. Hot mo- tornjwiel werd beschadigd. De boterlieffing. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschcn- tijdsche wijziging, voor de week van 6 tol 13 October vastgesteld op 70 cent per k-g- Bevorderd tot arts. Aan de Leidsche universiteit is bevor derd (ot ar's de heer P. J. W. Beukers. Bonte avond. In het Passage Theater heeft gisteravond de coöperatie D.E.S. haar leden bijeenge bracht voor een z.g. bonten avond. De zaal was geheel bezet. De opening geschiedde door den voor zitter van de propaganda-commissie, den heer A. Bakker, die enkele woorden van welkom sprak en vervolgens het woord verleende aan den secretaris van den €- a- tralen Bond van Ned'erlandsche Verbruiks coöperaties, in Don Haag, den heer R. van Sluys, voor het uitspreken van een propagandarode. Spr. wees op het feit, dat de eoüpara toren eigenaren zij'n van hun coöperatie. Indien zij dus hij den particulieren klei handel koopen, boconcurroeron zij de coöperatie en daarmede zichzelf. De coöpe ratie berust niet alleen op overtuiging, maar ook op vrijheid1, doch de leden moe ten welen, dat zij de moreele plicht heb ben om hun eigen zaak trouw te zijn. Het is de zwakke plek, dat nog zooveel coöperatieleden een gedeelte van hun in komen besteden bij particuliere onder nemers. Over 1936 bedroeg de totaal-om zet van de bij den bond aangesloten coöpe raties f40 millioen. Ifet is gebleken, dat, indien alle leden volledig trouw geweest waren, de omzet ruim fSO millioen zou hebben bedragen. De oorzaken van gebrek aan trouw zijn: sleur, onnadenkendheid en onwetendheid. Het opbouwen van de coöperatie brengt noodwendig me! zich mede strijd' tegen den particuliere-.! handel en dan gaat het niet aan, dat de Joden daar hun inkoopen doen. De coöperatie heeft naast materieele ook maatschappelijke betoekenis, namelijk in verband met hot streven naar hetero ver houdingen in dc samenleving. Het stelsel van winstbejag, dat men tot dusverre niet heeft durven aantasten, wordt door de coöperatie bestreden. Zij streeft naar betere volkshuishoudelijke toestanden en meer rechtvaardige vordeeling-in de maatschap pelijke rijkdom. Na deze rede werd d!e film „Moede, vertoond, met de zanger Benjamino Gigli in de hoofdrol. Voorts spelen or in mede Maria Cebolari, Hildc Hïidebrandt en de kleine PeterPetersen. Voordat de pauze aanbrak werd de „ex tra verrassing" bekend gemaakt, namelijk do gratis loterij, waarvoor een aantal aar dige prijzen beschikbaar was gesteld. Het programma na de pauze werd ver zorgd door liet gezelschap Van der Maeson. Gerard van der Maesen was do confe- rencicT-humorist; Lu set te Stevens zong en kele liederen en gaf oenige voordrachten ten besle, en The Kifama Ifawaiïans zorg den voor dans en zang. Muzikale medewerking verleende het or kest en ook Joop Walvis ontlokte nog eenigo melodieën aan zij'n prachtig instru ment. Het was juist twaalf uur toen de voor stelling beëindigd was. Vrachtauto contra tram. Hedenmiddag kwart voor drie heeft op het Marconiplein te Rotterdam een vrij ernstige botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd' door J. Q. uit Rot terdam en een motorwagen van lijn 1, die uit Schiedam kwam. Do botsing was zoo hevig, dat de chauffeur door die voorruit van zijn auto vloog en cm ernstige schedel- wond opliep. Hij is door dc G.G.D. naar een ziekenhuis gebracht Het voorbalcon van de tram werd ge heel ingedrukt; ook de anto werd zwaar beschadigd. Bij de botsing sneuvelde voorts een betonnen verkeerspaaltje. A G E N D A. SCHIEDAM. Passage Theater. 8.15 uur. 1. Tucson, de i onoverwinnelijke; 2. Die Fleder- maus. Zaterdag en Woensdag 2 uur en Zondag 3 uur. Matinée. City theater, 8.15 uur. 1. Do zoon van Tarzan; 2. Wraak. Zondag 3 en 5 uur. Matinée. 8 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Arb. Toon cel vereen. Tot steun in den strijd. „Kruit en eer". 8 Oct. Maison Westhuis. Openingsbal. ROTTERDAM. 7 Oct Tivoli Schouwburg, 8.30 uur. De Rotterdammers. Eva heeft geen... Vader. 7 Oct. Groolte Schouwburg, 8.15 uur. E'ansgroep Corrie Ilartong m.tn.v. Rolt. Philh. Orkest. Heden tot en met 10 Oct. De Bijenkorf. Tentoonstelling „Rondom Rem brandt." Heden lot en met 9 Oct. Doelen 15 en 711 uur. Beurs Dameskroniek. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Test-piloot. City. 2.15 u. 7 u. 9 30 u. Test-piloot. Corso. Van 11 u. af doorl. Wereldstad. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De brand van oud-Chicago. Lumière. 2.15 n. 7 u. 9.15 u. De Patriot. Olympia. 7 u. 9.15 u. Revolver-recht; De gestolen tempelschat. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Madame Bovary; Het mysterie van de JU 52. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. Do weg naar Rio. Studio. 2 u. 7 u. 9.15 u. De Wildzang. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. "t Gebeurde in Napels. 'avt Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 7 October, medegedeeld door het Kon Ned. Met. Inst, in De Bilt. Hoogste barometerstand: 7GS.1 te Wee- nen. Laagste barometerstand22.G te Sey- disfjord. Verwachting Kiachtige tijdelijk stormachtige, later af nemende Zuidwestelijke tot Westelijke wind, aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke regen, later opklarend met regen of wellicht hagelbuien, aanvankelijk zelfdc temperatuur, later iets kouder. StonnwaarscliUM ingsdienst. Geseind van Do Bilt vanmiddag om 14 uur aan alle posten: Wordt venvacht storm uit het Zuidwesten". A.s. Vrijdag en Zaterdag reuze reclame: Wij' geven 4 Mocca-boomstammen voor 25 cent Vanïlie-ringen, voor 20 cent per haif pond Onze overheerlijke Janhagel, 25 ct. per half pond Kwaliteit zegeviert! St. Liduinastraat IS, hoek Warande. BETER DAN EEN VERMAGERINGSKUUR, IS EEN CORSET VOOR UW FIGUUR. FIRMA GEZ. WILLEMS, HOOGSTRAAT 156 - TELEFOON 68324 ST. LIDUINASTR. 94 - TEL. 68335 GROOTE SORTEERING: Voortaan voor Sigaren, Cigaretten enz. HOOGSTRAAT 114, SCHIEDAM - TELEF. 67865 ALLE MERKEN Bezorgen door geheel Schiedam PRIMA Gedistilleerd HOOGSTRAAT 51 - TELEF. 68546 SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL Singe! 103 Beyerlandschestraat Teleloon 67641 Mariastraat 54 In dronken toestand beschimp te de man de overleden moeder. Gisteravond heeft zich te Middelrode, hij Beriicum een familiedrama afgespeeld, waarbij een zoon zijn vader van hot leven heeft beroofd. De pclroleumvcnter van B. kwam, zooals meermalen gebeurde, in beschonken toe stand thuis. De kinderen moes.'en hot ont gelden en de man lieeft in zijn woede de overleden moeder der kindcien, die het van den vader steeds hard te verduren had den, beschimpt. Deze beleedigingen brachten den 22-jarï- gen zoon huiten bezinning en in zijn drift sloeg hij met een scherp voorwerp naar zijn vader, waarbij hij den halsslag ader (rof. Van B. viel en was vrijwel on middellijk dood. Men heeft direct geeste lijke- en geneeskundige hulp ontboden. De dader was een kalme jongen van onbesproken gedrag. Na zijn daad' heeft hij zich bij de politie gemeld, waar hij in bewaring is gesteld. Nadat de officier van justitie te 's-IIer- logenbosch van het gebeurde in kennis was gesteld, is van B. ter plaatse een verhoor afgenomen, waarna lnj naar Den Bosch is overgebracht. Ifet iijk is in beslag ge nomen. Men is ter plaatse diep onder den indruk van hef gebeurde. Drie opvarenden aan boord. Sedert enkele dagen wordt de „Hun- ze 13", een vrachtboot van de Gro ninger-Rotterdammer stoomboot Maat schappij „Itunze" te Groningen ver mist. Aan boord bevinden zich drie op varenden, n.l. de kapitein, J. Sneltie- kop, de stuurman J. Timmer en de matroos H. Groene wo'.d. Het schip is Maandagavond van Amster dam naar Groningen vertrokken, en had, gezien het feit, dat de reis naar het Noor den in den regel in één etmaal wordt vol bracht, daar Dinsdagavond of Woensdag morgen moeten aankomen. Echter heeft de maatschappij sedert het vertrek uit Am sterdam niets meer van het schip ver nomen. Het wrak gevonden? Hedenmorgen vroeg heeft een boat van het loodswezen v-an Enkhuizen een wrak op enkele kilometers uit de kust van Edam ontmoet. Men kan wel aannemen dat het hier het wrak betreft van de vermiste „Hunze 13". Het wrak ligt geheel onder water en le vert een groot gevaar voor de scheepvaart op, zoodat men een boei heeft aangebracht, op do plaats waar het schip ligt. Aan de diepe zijde van het schip geloopcn en overboord geslagen. Do Sclt. 107,schipper C. Bal, welke lie leuochtend ie Schevcnlngen binnen liep, heeft liet lijk mede gebracht van den lichtmatroos M Ilus, die gistermiddag ter hoogte van Terschelling op het del; ge struikeld cn overboord' gevallen is. Het slachtoffer v. a- 28 jaar, ongehuwd en woonde te Scheveningen. De matroos was zoo onvoorzichtig aan de diepe zijde van liet schip te loopen. Schipper Bat waarschuwde hein nog, docb Hus struikelde en viel achterover in tiet water. Na een kwartier zoeken zag men liet lichaam in de verte drijven. Een man ging toen aan de lijn overboord' en op deze wijze bracht hij Hus aan boord! terug. Langen tijd paste men op hem kunstma tige ademhaling toe, doch het mocht niet meer baten. ICaiwijker ever boord geslagen. Van den vanmorgen te IJmuiden binnen geloopen logger K.W. 16, is tijdens den jongsteu storm de 31-jaiige matroos H. de Haas, wonende te Katwijk aan Zee, over boord geslagen en verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kin dcien achter. Tusschen Polen, Hongarije cn Roe menië. Boedapest, 7 October, (Havas). De reis van graaf Csaky, chef van het kabinet van Kanya, wordt in welingelichte Hongaar- sclie kringen beschouwd als een Hon- gaarsch initiatief tot de vorming van een Poolsch-Hongaarsch-Roemeensch blok. Een dergelijk blok, zegt men, zou Rusland den weg naar het Westen kunnen afsluiten. Te Boedapest, waar men de Duitsche gevoelig heden tracht te ontzien, vermijdt men hot spreken over de bedoelingen van het der de rijk in Midden-Europa en Oost-Europa, maar, naar ingewijden doen opmerken, ligt het voor de hand, dat die vorming van een Poolsch-Hongaarsch-Roemeensch blok in de eerde plaats oen slagboom zon be- tcekencn tegen de Duitsche expansie, die voor de drie staten oen concreet gevaar is, terwijl het spookbeeld van een Russische agressie slechts een theoretische bedrei ging beteokent. Goering wil bezoek brengen aan Parijs. Londen, 7 October (A.N.P.). De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Parijs, dal sinds eenigen tijd geruchtcu in omloop zijn, dat liet mogelijk is, dat veld maarschalk Goering binnenkoit een bezoek aan Parijs zal brengen. De waarheid is, dal Goering zich te Mönchen zeer hoffelijk jegens Daladier heeft gedragen en den Fransclien premier aan zijn vrouw heeft voorgesteld. Goering heeft toen half ern stig, half schertsend den wensch te kennen gegeven naar Parijs te gaan. De correspondent zegt ten slotte, dat dit alles nauwelijks ernstig kan worden opgevat, hoewel in de kringen van Dala dier het voorstel, dat Goering een bezoek aan Parijs zou willen brengen, niet vol komen werd afgewezen. De bezwaren zouden echfer duidelijk en onoverkomelijk zijn. SCHIEDAM. G eboren: 4 Oct. Cornelis Antonius, z. v. P. J. Leenderts en C. v. Tiiclit, Schio 34. 5 Oct. Maria Nicolina Gijsbcitha, d. v. J. 'CL J. M. v. d. Vijver en M. A. P. Nolet, Stadliouderslaan 9G. Ondertrouwd: G Oct. F. H. B. Vvj. Muller, 35 j. cn A V. Krupp, 29 j. \V. J. M. Valbeek, 28 j. en J. M. Kruithof, 22 j. C. Verkerk, 18 j. en M. II. D. Vermeulen, 17 j. J. de Groot, 2G j. cn J. P. van Splunder, 27 j. J. 0. A. Engering, 29 j. en A. M. 0. Zoetmulder, 29 j. W, Gerritse, 22 j. en M. Burgerhoudt, 20 j. J. J. den Drinker, 21 j. en B. Kooijman, IS j. V. llarteveld, 24 j. en J. AL A. Marks, 24 j. V. Esbach, 21 j. en C. A. Berk hout, 19 j. II. J. A. de Reuver, 25 j. en G. F. B. J. Ronde, 27 j. Gehuwd: 6 Oct. K. Plooster, 32 j. en P. AI. Slin gerland, 28 j. J. L. P. Hoogendijk, 31 j. en L. Andeweg, 34 j. L. II. Pen ning, 28 j. en A. M. A. Vermeulen, 21 j. C. W. Hoogeveen, 26 j. en A. Diele- mans, 23 j. C. A. Voshol, 21 j. en W. Al. van Ekris, 19 j. C. H. Boon, 25 j. en M. F. de Vries, 2G j. 13. van Toor, 22 j. en A. J. J. van der Vlies, 19 j. De Burgemeester van Schiedam; Gelet op art. 12 van de „Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen"; Maakt bekend: Dat Woensdag 12 October a.s., des avonds van 10 lot 12 uur een oefening zal worden gehouden in het verduisteren van de gemeente; dat in verhand hiermede op voormelde uren de volgende gedragsregels worden voorgeschreven Nauwlettend moet worden zorg ge dragen Dat uit de huizen en andere gebouwen geen licht naar buiten kan uitstralen; dat huiten de huizen en andere gebou wen alle lichten zijn gedoofd' (autolichten, fietslicliten enz., zijn hieronder begrepen); dat buiten noodzaak niemand op slraat aanwezig is. SCHIEDAM, 7 October 1918. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAR EN. 3837 39 Beurs eau Schiedam. VRIJDAG, 7 October. Officiecle noteering van de Commissie uü de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.'per ILL. ad 46 pCt Zonder fust en zonder belasting. N iet-of ficiecf Spoeling: fl.20. Einneniandsche spiritus f23.h 100. Buïtenlandsche spiritus f 14.50—f 15. Zonder fusl en zonder belasting. Zoo en Maan. Zonsopg. 7 Oct. G.ll u., ondg. 17.24 u. Zonsopg. 8 Oct. 6.13 uondg. 17.21 u. 9 Oei V.M. Oct. L.K. KOERSEN OP 7 OCTOBER 1938 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). JND. ONDERN. m .K HEDEN (Binnenland. A.K.U4i% 44'/,,— 5 Van Berkel66 63 Cert. Calvé91 90 Nederl. Ford 334% 334% Ned. Gist Spiritus 623 524 Ned. Knbelfabriek 652 654 Philips Gl. G. B249% 245 G% Unilever 149% 140 (Buitenland). Anaconda 28 2S%,*/w Bethlehem Steel47% 46% General Motors 88%, 38%, Kennecott Copper 84% 84°/,, Republic Steel Ï4l%, 14'/,5 U.S. Steel Corp. 47% 46"/,,— 7 ELECTR. OND. Aniem 257 258 Ned. Ind. Gas Mij. 270 270 (Buitenland). Cities Service6%, 6% MIJNEN. Aigem. Exploratie.. 63% 68% Redj'ang ebmig 166 364% Singkep Tin Mij. 170 173 PETROLEUM. Kon. Mie 849% 846%— 8% (Buitenland). Cont. Oil 28% 22% Mid. Cont. Petr. 12%, 12%, Phillips Petr81%, 80»/,, Shell Union 12% 11%2% Tidewater Ass. Oil 10% 10% RUBBER. Amsterdam Rubber243 248 6 Deli Batavia Rubber 1G8% 168%l/a SUIKER. Vorstenlanden 82 82 Handelsver. A'dam 478% 476 8% TABAK. Deli Mij290 290%— 1% Deli Batavia23C 230 l/s Senembah 202% 266 SCHEEPVAART. H.A.I118% 118% Rott. Lloyd lil»/, 110%— 2 Ned. Scheepv. Unie 123 122%4 SPOORWEGEN. Canadian Pacific 6% 5%,%6 Illinois Central 1010%, N.-York Centr. Railr. 15%, 14'/,— 5% Southern Pac15%, 14%5 Southern Railway Cy. U 11% f 'Wisselkoersen. Amsterdam, 7 October. -1 Londen 8.31%, Berlijn 73.60, Parijs 4.92Va, Brussel 31.06Va. Bern 41.90, Kopen hagen 39.35, Stockholm 45.42Va. Oslo 44.30! New-Yoifc 1.83%. Aïi'n-i 7 6.35, protongalie 'a pPI

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3