Victoria-Water TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BINNENLAND De convooidiensten voorJoopig stopgezet Rechtszaken Kunst en Wetenschap Polikliniekenheilgymnastiek en massage Onbetrouwbare penningmeester De belastingfraude te Schagen Beleediging van minister verhoogt uw gezondheid Uit de Pers De benoeming van mr. Oud DER VRIJDAG, 7 October 19-'<8. No. 21986. In verband met gewijzigde omstandigheden. Naar wij vernemen, heeft de regee ring besloten in verband met gewij zigde omstandigheden, de convooidien sten m de Straat van Gibraltar voor loopig stop te zetten. Zooals men weet, is Hr. Ms. „Johan Manrits van Nassau", die met deze con vooidiensten was belast, dezer dagen reeds van daar in de richting Nieuwediep ver trokken, Wegens hel slechte weer is de „Jolan Maurits van Nassau" evenwel tij delijk op de reede van Spitsbergen gean kerd. Hoe een huis te beveiligen tegen gevaar uit de lucht. De afdeeling 's-Gravenhage van de Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming heeft in het gebouw aan den Hof weg, waar het gemeentelijk gasbedrijf vroe ger zijn toonzalen had, een woonkamer, zolder en kelder ingericht op zoodanige wijze, dat deze vertrekken tegen gevaar uit de lucht voor zooveel mogelijk bevei ligd zijn. Verder zijn er gasmaskers te zien van verschillende types, waaronder ook het z.g. volksgasmaskers, vervaardigd door de artillerie-inrichtingen van de Hembrug en zelfs een voor honden, brand'bluschmid- delen, sirenes, die schril het naderend ge vaar aankondigden, afgeschermde richtlam pen en wat dies meer zij'. Zoo geeft deze tentoonstelling een overzicht van wat in dividueel en collectief aan luchtbescher ming gedaan kan worden. Minstens tot 1 December blijft deze tentoonstelling ge opend en omd'at de organiseerende vereeni ging overtuigd is van het groote belang, dat zooveel mogelijk personen haar komen zien, heeft zij geen entree geheven. Men vindt er ook een stand, ingericht door de drie E.H.B.O.-veieenigingen en het Roode Kruis en een z.g. behandelkamer. Van gemeentewege zijn nu 14 van derge lijke kamers ingericht. Deze hoofdverhand:- plaatsen bevinden zich in kelders van verschillende groote gebouwen en zijn te beschouwen als een klein noodziekenhuis. Daardoor wordt in de ure des gevaars een decentralisatie van den geneeskundigen dienst verkregen. Behalve onderricht- uit aanschouwing biedt deze tentoonstelling pok_de_geleg-aa- hetd andèi© kennis te verkrijgen want tij dens haar duur zullen driemaal indie week lezingen worden gehouden. Teutoons telling. Ier gelegenheid van liet 5-jarig bestaan van de Rotterdamsclie poliklinieken voor heilgymnastiek en massage voor on- en minvermogenden zal van 1215 October in het voormalig raadhuis te Rotterdam een tentoonstelling worden gehouden. In 1933 hebben alle heilgymnasten-masseurs aangesloten bij den Kring Rotterdam van het Ned. Genootschap voor heilgymnastiek en massage zich bereid verklaard aan die poliklinieken hun medewerking te verlee- nen; per jaar worden ongeveer 4000 be handelingen op medisch advies gegeven. Be Rotterdamsclie wethouder voor so ciale belangen, de heer R. J. Dijk, zal Woensdagmiddag de tentoonstelling openen. Er zullen tijdens de tentoonstellingsdagen films vertoond, demonstratie's gegeven en lezingen gehouden worden. Tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vijfuc kamer van de arr. rechtbank te Amsterdam heeft de 58-jarige H. S., die terecht gestaan lieeft wegens verduiste ring van rum f34.000 fen nadeele van de Federatie van handels- en kantoorbe- diendenvereenigingen in Nederland, waar van hij penningmeester was," veroordeeld' tot twee en een half jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Sedert 1927 had' hij zich bedragen toe geëigend- uit" de onder .zijn beheer -staande kas der Federatie, hoewel hij een zeer aanzienlijk salaris genoot. De officier van justitie had drie jaar gevangenisstraf tegen verd, gerequireeid'. Arrest van het Amsterdamschc gerechtshof. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren arrest gewezen in de strafzaak tegen den oud-wethouder en accountant te Scha gen, J. S. en den manufacturier J. G. B., aldaar. Aan den manufacturier was ten laste gelegd het opzettelijk vervalschen van zijn balans, waarbij de oud-wethouder hem als accountant van advies diende. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde den oud-wethouder tot acht maanden ge vangenisstraf en den manufacturier tot drie maanden. Beide verdachten kwamen van dit von nis in hooger beroep. Omvangrijke belastingfraudes zijn in het begin van dit jaar te Schagen en omstre ken aan het licht gekomen. De staat was voor duizenden benadeeld. Navorderingen tot groote bedragen zijn het gevolg ge weest van het omvangrijke onderzoek der rijksaccountant. Een belangrijke rol in deze fraudezaken speelde de accountant, die vele inwoners van Schagen adviezen gaf. In' het onderhavige geval, een uit velen, had het O.M. ten laste gelegd','dat de ma nufacturier zijn voorraden ruim f 13.000 te laag had' opgegeven op advies van den accountant. De procureur-generaal bij het gerechts hof had tegen den manufacturier drie maanden gevorderd en tegen dien accoun tant acht maanden gevangenisstraf met af trek der voorloopige hechtenis. Het - hof veroordeelde den manufactu rier B. tot een voorwaardelijke gevange- jnisstraf van drie' maanden met een proef tijd-van. drie jaar, henevens tot een geld- .boete .-van ,.-1500 subs, lüp dagen- hechte nis, i Mr. Rost van Tonningen tot een geldboete van' f 200 veroordeeld. De Ilaagsche rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van bet Na tionale Dagblad, in welk blad op 13 April een artikel voorkwam, dat beleedigcnd voor minister Goseling werd geacht. De rechtbank veroordeelde den lieer Rost van Tonningen tot een geldboete van f200 'subs. -50 dagen hechtenis.. Het O.M, had behalve >deze vgeld boo te nog een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden gevorderd, met de bizondero voorwaarden, dat, zoo lang mr. Rost van Tonningen werkzaam is bij het Nationale Dagblad-, hierin geen artikelen van beleedigeilden inhoud mo gen worden gepubliceerd'. Verschillende opvattingen. De benoeming van joud-minister mr. -Oud tot burgemeester van- Rotterdam, heeft aan de onderscheidene Rotterdamsclie bladen zeer verschillende waardeeringen ontlokt, van welkewij er hier enkele laten vol gen. De accountant S. werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, echter met aftrek van acht maanden, in voorarrest doorgebracht, zoodat hij onmiddellijk in vrijheid wordt gesteld. Inbreker-onderwijzer veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde een werkloozen onderwijzer uit Hil versum wegens drie inbraken en diefstal len en een poging tot diefstal, tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige 'hechtenis. De rechtbank bepaalde, dat de straf zal moeten worden ondergaan in de bi- zondeve strafgevangenis te Scheveningen, dit in Verband met het psychiatrisch rap port, waarin geconcludeerd wordt tot ver minderd' toerekeningsvatbaarheid van ver dachte. De cfficier van justitie, mr. -Bosch, had vier maanden gevangenisstraf geëischt en de ter beschikking stelling van verdachte van de regeering, om van harentwege te worden verpleegd. Verdachte had in wanhoopsstemming tusschen 17 April en 28 Mei in vier Hilveistmsche villa's ingebroken. Tenslot te is hij op heeterd'aad! betrapt. He liberalen zijn tevreden. De N.R.C. schrijft: t De benoeming van mr. Oud tot burge meester van Rotterdam zal ïiiJ breedë krin gen van de burgerij, met groote instem ming worden vernomen. De regeering stond bij de keuze voor een moeilijke taak. De samenstelling-- van "den gemeen teraad', neerslag van de"-politieke schakee- ring van de burgerij, is steeds een belang rijke factor bij d'e benoeming van'n bur gemeester. D'e huidige samenstelling van den Rotterdamschen raa'd .biedt in dit op zicht haar eigenaardige moeilijkheden.Vrij wel alle politieke groépen van links naar rechts hebben er haar ^vertegenwoordigers in, onder wie de sociaal-democraten verre weg de grootste .fractie vormen. Het is echter duidelijk, dat - te Rotterdam geen sociaal-democraat .kon. .worden benoemd. De finaricieele positie,, w.ahrin de Maas stad' verkeert, v.ereischt eéh - voortdurend - contact.-. metT -liêt-hoogeï gezag, -dat- -zeker niet bevorderd1 zou werden, indien de bur gemeester, met .-dei wethouders, inzichten op financieel-eConomisch gebied zou zijn toegoaaan, welke, in beginsel althans, in te sterke tegenstelling zou staau tot die der regeering. Het belang van Rotterdam vereisdit.e derhalve, dat in anderen kring werd gezgcht naar een opvolger van bur gemiester Fortuyn. -Benoeming van een man van rechts zou ook met beantwoord hebben aan de samenstelling van den raad, die in meer derheid immers niet rechts is. De po'itio neele bevoegdheden van den burgemeester dienen gehanteerd te worden niet in strijd met de inzichten op geestelijk terrein, wel ke nij de meerderheid van de bevolking leven. Vanzelidiende de keuze dan ook te val'en op iemand uit vrijzinnige krin gen, die geacht kan worden het „juiste milieu" te vormen in hot spel der opvat tingen en overwegingen, welke-het terrein van de gemeentepolitiek beheerschen. Al dus kan de burgemeester het bindende dement tusschen de politieke groepeerin- gen en de onderscheidene bevolkingsgroe pen vormen. Dat de keuze van de regeering geval len is op een vrijzinnig-democraat, wiens partij in den raad- juist niet meer is ver tegenwoordigd, is een overweging van vol maakt ondergeschikte bete-ekenis, nu de persoon van den benoemde, er borg voor is, dat hij zich geen partijman zal too- nen. De figuur van mr. 'Oud' is weliswaar gestaald in den politieken strijd-, maar zijn ministerschap heeft getoond-, dat hij de scherpte van zijn inzichten weet af te slijpen. Daarenboven is hij altijd1 een fier strijder in de politieke arena ge weest, met wien het een genoegen was den degen te kruisen. Mr. Dud is een man van ontegenzeg lijk groote bekwaamheden. Zijn ervaring op politiek en administra tief „gebleet .kan hem te Rotterdam zeer te stade komen» Men mag van hem ver wachten, dat hij een beleid zal voeren, dat het evenwicht nastreeft tusschen de eischen van een sluitend budget en de levensbelangen van Rotterdam. Dat hij daarbij een goede en in Den Haag ge ziene pleitbezorger van deze belangen zal zijn, is een reden te meer tot verheuge nis. ^Men mag evenzeer verwachten, dat dé nieuwe burgemeester een warme belang stelling en toewijding zal toonen voor de behartiging van de levensbelangen van deze stad. Krachtens zijn beginselen is liij immers overtuigd van het groote nut van den internationalen handel. Ook het be drijfsleven zal den nieuwen magistraat daarom met vertrouwen tegemoet "treden. Qf 40.000ste bezoeker van de tentoonstelling .100 jaar Fransche Kunst" in het Stedelijk Museum te Amsterdam was de bekend^ dirigent prof. dr. Willem Mengelberg kleur heeft van de grootste raadsfractie. Over het feit, dat mr. Oud in den raad politiek gesproken geen enkelen, geestver want heeft, schrijft het blad: Maar in een stad als Rotterdam is dit misschien meer een voordeel dan een be zwaar; hij kan nu zonder moeite boven alle politieke partijen staan. Wat zijn persoon betreft, zal de toe komst moeten leeren of de keuze gelukki ger kon zijn; dat het een goede keuze is, zal niemand durven tegenspreken. Natuur lijk denkt men onwillekeurig aan de ge woonte om een afgetreden minister, voor al als hij om politieke reden tot heengaan gedwongen werd, aan een goede positie te helpen; maar deze benoeming is toch volkomen door de capaciteiten van den be noemde te rechtvaardigen. Het is waar dat Mr. Oud na zijn "loop baan bij de belastingen zich hoofdzakelijk met de l'andspolitiek bemoeid heeft en zich niet als stadsbestuurder met gemeentezaken heeft ingelaten; als' minister van finan ciën had- hij -voortdurend oen zeer nauw contact' met de gemeente en is hij, bij wijze van spreken, een goede kenuis vain den Rotferdamsclieii wethouder van financiën, die hem straks de ambtsketen zal overdra gen. Ook bij benoemingen als deze dient men aanbevelingen en reserves tegen elkaar af te wegen en wanneer men dit objectief doet, dan kunnen wij de keuze van den ministerraad toejuichen en Rotterdam met de benoeming gelukwenschen. De eerste havenstad van ons land' krijgt in mr. Oud ongetwijfeld een krachtig magistraat, ©en doelbewust regeerder, een kundig financier en een werker, die zich ten volle aan de hem opgedragen taak geeft. Wij behoeven waarlijk niet te verzwijgen, dat onze begeerte indien do verhou dingen dit rechtvaardigden zou uitgaan naar een burgemeester, die openlijk het Woord en de Wet Gods als richtsnoer voor zijn beleid koos; maar de politieke situatie zou een dergelijke benoeming nog minder verdragen dan de tegenwoordige. Ook daarom gelooven wij, dat de regoe- •ring de meest aanvaardbare oplossing ge vonden heeft. de cumulatiebeperking van zijn nieuwen post weinig of geen stoffelijk voordeel ge niet, ook wel moeite hebben gekost. ,,Zeg het mef bloemen". Het grensbataljon der jagers uit Tilburg beeffi gisteren, ter gelegenheid van den terugkeer van de grenzen, voor de autoriteiten een défilé Toor het stadhuis gehouden. Een stem uit den anti-rev. hoek. De (a.-r.) Rotterdammer blijkt ook opge merkt te hebben, dat de soo. democraten een burgemeester uit hun kringen hadden verwacht, hoewel die verwachting eigen lijk niet eïnstig genomen kan worden. Het is geenszins leen wet van Meden en Per zen, dat een burgemeester do politieke Een R.K, stem. De Maasbode schrijft: Een scherpslijper is deze oud-minister ze ker niet; wat liij vroeger aan overdreven scheipte had', schijnt in de bestuursjaren afgevijld. De heer Oud is een man van breede belangstelling, die in staat is snel en veel materiaal te bc-arbeiden, zooals o.a. zijn bekende boeken „Om de democratie" gé- tuigen. Zijn kennis van en ervaring met financieel bestuur kan voor Rotterdam on getwijfeld van zeer groote betoekenis zijn. Inzake de zorg voor groote gezinnen heeft do heer Oud' getracht aan do ver langens van de katholieke Tweede-Kamer fractie tegemoet te komen door de instel ling van een commissie. Mede daardoor zijn nu verbeterende wijzigingen in ons belastingstelsel voorgesteld. Van hem is ook de inwilliging van' mr. Teulings' ensch een commissie te benoemen inzake het bankvraagstuk. Wij gelooven, dat, alles bijeengekomen, Rotterdam in dén menscli en bestuurder Oud, een goed' burgemeester ontvangt on dat hij, voor zoover hem dit ontbreeki, het vertrouwen van de burgerij zal weten te winnen door -een tegemoetkomend' optre den en door een arbeidslust, welken hij als Kamerlid wellicht niet meer zoo heeft kunnen bevredigen. Voor de Kamer én zijn partij is 's lieeren Oud's heengaan uit de actieve politiek een weTkelijk verlies. Niet spoedig zal de kleine fractie, die vroeger onder leiding van mr. Marehant een ware falanx was, de oude kracht weer hebben herwonnen. In zoo verre toch moet de aanvaarding van het burgemeestersambt voor den heer Oud, die, in verband met De boosheid der soc.-demo- craten. Voorwaarts trekt nogal van leer en doet geen moeite om de teleurstelling in rood© kringen te verlieelen. j Nu het ongelooflijk' schijnende gerucht waarheid blijkt te hebben bevat en de re- geering inderdaad tot burgemeester van Rotterdam heeft benoemd den leider oener partij, die in Rotterdam niet eens den kies- deeler heeft kunnen halen, is het eerste gevoel, dat bij de grootste groep der Rotter- damsehé bevolking opkomt: bittere ge griefdheid om 3e onbegrijpelijke, welbewust kwetsende daad van achteruitstelling en onrecht, die deze benoeming ten aanzien van het sociaal-democratisch volksdeel l>e- teekent. Rotterdam had recht op een sociaal-de mocratisch; burgemeester, op een man, die ■de grootste groep der bevolking kent zon der andere groepen te„ miskennen, en die, het belang-van heel.de bevolking dienaide, tegelijk een symbool zou zijn Van de be- teekenis, welke de partij, waartoe hij be hoort, voor hetalgeineen' belangin zijn gemeente heeft gekregen. De sociaal-democratie had recht op deze belangrijke post in het gemeentelijk be stuur. Zij beeft bijna veertig procent der bevolking achter zich, zij heeft in het dage- lijksch bestuur der gemeente geloond voor treffelijk opbouwend wede te kunnen ver richten en heeft haar stemepl op gaheel -hot bestuursbeleid in deze stad gezet. Desondanks heeft de regeering. benoemd niet een sociaal-democraat, maiar een ver tegenwoordiger van een partij, die nauwe lijks vijf procent van de beteetenis en in vloed heeft, die de Rotterdamsche sociaal- democratie zich heeft verworven. Behalve grievend jegens de sociaal-democratie is naar onze opvatting deze benoeming een krasse aantasting van de beginselen volgens welke de Rotterdamsche raad in 1928 de burgemeesterskeuze wilde zien geschieden. Wij betreuren dit kwetsende onrecht je gens de grootste bevolkingsgroep en deze negatie van de opvattingen, die in eten raad ten aanzien van dusdanige benoemingen ge bleken zijn te leven. En niet in de laatste plaats betreuren wij deze benoeming, om dat er voor de zooiveelste maal uit blijkt, dat Den Haag jegens deze groote, sterke en nijvere stad eens te meer blijk heeft' gegeven van gebrek' aan vertrouwen'in en' waardeering voor de gaafheid en kracht van het eigen Rotterdamsch gemeentelijk leven. r» (^tij-minister mr. P. J. Oud Is be noemd tot burgemeester van Rotter dam

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5