EERSTE BLAD. Maandag 10 October 1938 De vrijwilligers In Spanje 1 91ste Jaargang. No. 21988 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Be terugtrekking der Italianen. Rome ver wacht thans verbetering van de italiaansch- Britsche betrekkingen. De Italiaansche regeering heeft in overleg met Franco besloten tot on middellijke terugtrekking der Italiaan sche vrijwilligers in Spanje, die 18 maanden aan het front gestreden heb ben. Stefani meldt uit Salamanca: „Generaal Franco bereidt, den onmiddel- lijken terugkeer voor der Italiaansche legio nairs, die langer dan 18 maanden ononder broken dienst in Spanje hebben gedaan. Door deze' terugtrekking op belangrijke schaal draagt het nationalistische Spanje op doeltreffende wijze bij tot het herstiel van hét internationale vertrouwen, terwijl het tevens voldoet aan het verlangen van de niet-inmengingscomtmssie". De Inforrnazione Diplomatica te Rome publiceerde gisteravond een nota, waarin o.m. gezegd' wordt, dat men er in verant woordelijke kringen te Rome op wijst, dat het besluit tot repatrieering van ©en groot contingent infanterie der Italiaansche le gionairs in Spanje lang voor de con ferentie te Müncheu door Franco in vol ledige overeenstemming met Italië geno men is. Het betreft vrijwilligers, die sedert JanuariFebruari 1937 in Spanje zijn. en die verdienen te worden gerepatrieerd' op een oogenblik, waarop het lot van den oor log als in het voordeel van Franco be slist kan worden beschouwd'. Voorts schrijft de nota, dat dit besluit niet in verband staat met bizonderc om standigheden van intarnatioiijaal polilieken aard of hesluiten der niet-ibmengingscom- missie. Onafhankelijk van dé ontwikkeling der BritscihItaliaansche betrekkingen is de repatrieering substantieel. JMen is in verantwoordelijke kringen te Rome van meening, dat zij Groot- Brittanje de gelegenheid' zou kunnen bieden over te gaan tot uitvoering van de accoorden van 10 April, die sedert zooveel maanden in de archieven van liet Foreign Office rusten. Wanneer dat gebeurt, des te beter. In verantwoordelijke kringen te Rome denkt men, dat, na te zijn overgegaan tot deze niet-symboliscke, maar daadwerkelijke repatrieering van vrijwilligers, Italië niets meer eenzijdig zal doen. Alles wat gedrukt wordt over Middelland'sche Zee pacten in wording is tendentieus en voorbarig en doet de oplossing van sommige welomlijn de problemen geen slap voorwaarts komen. "Vertrek reeds morgen of "Woensdag? Havas meldt uil Bayonne: Volgens berichten uit het door Franco beheerschte Spanje zullen zich morgen of Woensdag twee Itilaansche divisies, „23 Maart" en „Littorio", te Sevilla naar Italië inschepen. Het aantal repatriceren- den zou 17.000 lot 18.000 man bedragen. De Italianen zouden een deel van het ma teriaal van infanterie, artillerie en lucht macht in Spanje lalen. Ook de technici zou den nog eenigen tijd blijven. Zij zullen het materiaal, in het bizonder het geschut, aan de" Spanjaarden moeten overdragen. Ook eenige vliegers Wijven in Spanje. Men her innert er aan, dat tijdens den strijd om Bilbao het Italiaansdie huipleger uit 4 di visies en 70.000 man bestond; de zwarte pijlen, 'de blauwe pijlen, 23 Maart en Lit torio. In Juni zouden nog slechts 30.000 man zijn overgebleven, na belangrijke re- patrieeringen en samenvoeging van zwarte en blauwe pijlen. Sedert het begin van den oorlog zijn 4000 Italianen gesneuveld en 9000 gewond, ziek geworden of ge vangen genomen. In een toespraak tot de buiterdandscihe vrijwilligers, die uit het linksche Spanje vertrekken, heelt de minister van binnen land se lie zaken gewezen op de schuld van dankbaarheid van Spanje jegens de internationale brigades, die tegen hun wil uit Spanje gaan vertrekken. Hij herinnerde aan de gesneuvelde strijders en verklaard©, dat het republikeinsche Spanje den wil heeft weerstand te bieden en d© overwin ning te behalen. De C. N. T. zegt in een aan de.interna tionale brigades gerichte boodschap, dat de regeering, door de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers voor te stellen, de wereld den waren aard wilde bewijzen van den strijd in Spanje. De boodschap besluit: Morgen, wanneer wij de overwin ning zullen hebben behaald, weet dan, dat gij in Spanje een vaderland hebt. Trein gebombardeerd. Zaterdagavond' om acht uur is een personentrein gebombardeerd donor een' redhtseh vliegtuig. Op het o ogenblik, waarop de trein van acht wagons hij San Vicente Calders in Cia- talónië aankwam, wierp een watervliegtuig zes hommen van* 100 K.G. b'ij den spoorweg neer. De locomotief en verscheidene rijtui gen, die vol reizigers zaten, werden om vergeworpen en vlogen in brand, waar door een paniek ontstond. De overlevenden verdrongen elkander om aan den dood le ontkomen. In het donker moest de eerste hulp worden georganiseerd; Tot drie uur verzorgden de toegesnelde artsen ter plaat se de gewonden, terwijl do do oden langs den spoorweg weiden gelegd. Hun aantal moet ongeveer 150 bedragen. Broodbombardement. Het grootste deel van de broodjes, welke verleden week door de rechtsche lucht macht boven Madrid' waren neergeworpen, is verzameld en naar het front gevoerd. De soldaten van de regeering hebben deze broodjes door middel van mortieren of met de hand naar de rechtsche linies teruggeworpen, terwijl zij riepen: Hier heb jullie je brood terug, wij. hebben het niet noodig. De. reehlschen antwoordden hierop met een hevig vuur, dat echter geen gevolgen had. Barcelona gebombardeerd. Tegen middernacht hebben Zaterdag tien vliegtuigen der opstandelingen Barcelona hevig gebombardeerd. Ex zijn tien dooden en vier gewonden. Het bombardement was echter zoo hevig, dat men gelooft, dat het aantal slachtoffers veel grooler most zijn.. De toestand in het Verre Oosten Van het oorlogsfront. Het Japansche cavalleriedetachement, d'at Vrijdag ji. liet kleine station te Lioeling aan den spoorweg PeipingIlankau op 90 mijl ten Noorden van Ilankau ingeno men heeft, houdt nog stand', ondanks de krachtige Chinoesche tegeuaanv.d'en Wan neer de Japarmeezen er in slagen hun greep op den spoorweg te Lioeiiug le cotisoü- deeren, loopen de Chineesclie troepten, die thans geconcentreerd liggen te Sinyang. ge vaar te worden geïsoleerd! van de andere Chineescha troepen, die Ilankau verdedi gen. Engeland Het koningspaar naar Canada Van Balmoral Castle wordt gemeld1, dat het Britsche koningspaar d!e uit- noodiging van den Canadeeschen mi nister-president, het volgend' jaar een bezoek te brengen aan Canada, heeft aangenomen. Hun majesteiten hopen vroeg in den zomer aan te komen en drie weken te vertoeven in de Do minion. Naar vernomen wordt, zijn nog geen bizonderheden vastgesteld inzake de reis van het Britsche koningspaar naar Canada. Dit bezoek is het eerste, dat d'e koning zal brengen aan een gebied buiten Enge land. Vermoedelijk zal het koningspaar met een speciaal schip reizen. Tot nu toe heeft nog geen regeerend Britsch vorst een bezoek gebracht aan de Nieuwe We reld). Britsche versterkingen naar Palestina, Het departement van koloniën heeft gisteren bekend gemaakt, d'at besloten is militaire versterkingen naar Palestina te zenüen. Nog vier bataljons en een bat terij artillerie, benevens eenige pantser wagens met hulptroepen zullen in den loop van de eerstvolgend© twee of drie weken in Palestina aankomen. Dit zal de sterkte der militaire troepen brengen op 17 batal jons infanterie, twee regimenten eavalle- rie, een batterij artillerie en pantserwa gens. Men gaat voort met omvangrijke ver dere recmteerïng van oudrinilitairen voor de Britsche afd'eeling van de Palestijn- sche politie. De terreur in Palestina. Gisteren zijn op verschillende plaatsen in Palestina drie Arabieren en twee Jo den gedood'. Nabij 'de kolonie Zirkhon Yakov zijn acht Joden min of meer ernstig gewond' door de ontploffing van een mijn juist op het oogenblik, dat d'e vracht auto, waarin zij hadden plaats genomen, passeerae. Rebellen hebben te Djenin een veertigtal huizen in brand' gestoken en nabij Lydda een goederentrein tot ontsporing ge- ontsporing gebracht. Voorts wordt melding gemaakt van tal rijke overvallen, o.a. op het politiebureau te Djenen en op verscheidene Jood'sche kolonies, alsmede van bomontploffingen in de onmiddellijke omgeving van Jeruzalem. Het gevoel van onveiligheid neemt der mate toe, dat het verkeer tusschen de voornaamste steden vrijwel geheel stilge legd is. "-v s v" - - WmmmÊmimmi t P-v..^w&sm Duitschland Ongeregeldheden te Weenen Betoogingen tegen kardinaal Innitzer. Zaterdagavond is het te Weenen tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Een groot aantal nationale socialisten, hield een betooging tegen den r.k. kardinaal tnnitzcr, naar aanleiding van enkele opmerkingen over de verhouding kerk en partij in den preek van den geestelijke van Vrijdagavond De- raiten van het -paleis van den kar dinaal werden ingeworpen, liet paleis werd bestormd en huisraad werd op straat ge worpen en verbrand. Nadat de politie de betoogers had ver strooid, kwamen twaalf ambulance wa gens om de gewonden te verzorgen, ter wijl de brandweer de vuren op straat bluschte. Naar verluidt is kardinaal Innitzer liclil gewond door glassplinters van eet. gebroken ruit, doch een officieele bevestiging hiervan is niet verkregen. Do correspondent van de „Times" te Weenen werd bij vergissing gearresteerd tijdens de betooging voor het paleis van den kardinaal. Hij werd kort daarna even wel vrij gelaten. De betooging was omstreeks middernacht t" .'-mtligd. De moeste betoogers hadden toen het plein voor het gebouw verlaten. I-t oülli. hield evenwel nog een. oog in het zeil. Toen de hetooging begon trok kardinaal Innitzer zich met de overige priesters in het paleis terug in de kapel. De betoogers schreven op de muren: „Innitzer naar het concentratiekamp van Dachau". Het paleis werd bezet door politie. Kardinaal Innitzer heeft huisarrest in zijn paleis. Een priester verklaarde echter, dat de aartsbisschop het paleis niet mag verlaten. Het paleis is bezet door amb tenaren der Gestapo. De Gestapo stelt een onderzoek in naar de relletjes en kardinaal Innitzer zelf is gisteren tweemaal ondervraagd. Gistermor gen heeft hij de mis mogen celebreeren in de kapel van het bisschoppelijk paleis. Het is verboden met zijn huis te telefoneeren. De verwondingen van den kardinaal aarts bisschop zijn niet ernstig. In de dagbladen staan geen berichten over de relletjes. Ooggetuigen, cmder wie in het bisschop pelijk paleis wonende priesters, hebben na dere bizonderheden omtrent de beloogin gen bekend gemaakt Terwijl een groep betoogers het paleis bestormde, drong een andere groep door in de pastorie. Daar werden verscheidene priesters aangevallen en een zestigjarig geestelijke, Johann Krawarijk genaamd, werd uit het venster op de eerste verdie ping op de binnenplaats geworpen, met hi-t gevolg, dat hij een hersenschudding be kwam en beide beenen brak. De kostbare bibliotheek der Weensche bisschoppen werd volkomen vernield. De belhamels zullen werden gestraft. De leiders van de beioogingen tegen kar dinaal Innitzer zullen op last van gouw leider Bürckcl streng gestraft en voor een jaar naar een concentratiekamp gezonden worden. In officieele kringen te Berlijn veroordeelt men het incident, vooral in verband met de goede betrekkingen, die tusschen den kardinaal en de Duitsche autoriteiten bestonden. In welingelichte ciericale kringen wordt te Weenen verklaard, dat de spanning tusschen kerk en partij thans in Oostenrijk veel erger is dan in het oude Duitschland en men verwacht, dat de gebeurtenissen in Weenen gevolgd zullen worden door een nieuwen en vinnigeren strijd tusschen do katholieke kerk en de nationaal socia listische partij in geheel Duitschland. In Oostenrijk zou een zoodanige ontwikke ling bizonder ernstig zijn, aangezien ruim 95 pCt. der Oostenrijksche bevolking uit trouwe katholieken bestaat. Nieuwe versterkingen in het Westen Bede. van Hiücr le Saarbrücken. Gisteren heeft Adolf Hitler te Saar brücken een rede uitgesproken, waarin hij o.a. mededeelde, dat hij had besloten tot uitbreiding van de v e-rslerkingswerken ia het Westen. Ik zal tlians, aldus Hitler, de beide groo- te gebieden, die tot dusver voor onze veTsterkingswerken lagen, namelijk het groofe gebied van Aken en het gebied van Saarbrücken, in deze versterkingen betrek ken. Hitier verklaarde verder zich er over te verheugen, dat liij reeds in de komende dagen de maatregelen kon opheffen, die in de kritieke maanden en weken waren genomen, en dat honderdduizenden man nen weder naar huis konden gaan. De ervaringen der laatste acht maanden, zoo zeide Hitler o.a., moeten Duitschland sterken in den wil, voorzichtig te zijn en nooit iets na te laten, wat tot bescherming van het rijk moet worden gedaan. Duitschland staat tegenover staatslieden, die eveneens den vrede willen. Alleen re- geeren zij in landen, welker innerlijke op bouw het mogelijk maakt, dat deze staats lieden te allen tijde afgelost kunnen wor den door anderen, die vrede niet zoo zeer op het oog hebben. In Engeland zou na een Chamberlain slechts Duff Cooper, Eden of Churchill behoeven te komen, om vast te staan, dat het doel dezer mannen zou zijn, direct een wereldoorlog te beginnen. Hierdoor wordt Duitschland genoodzaakt, waakzaam en op verdediging bedacht te zijn. Duitschland, zoo ging Hitier voort, is als sterke staat te allen tijde bereid, met zijn omgeving een politiek van verstand houding te voeren. Duitschland kan dat, want liet verlangt niets van anderen. Wij hebben geen wenschon, wij hebben geen eischen, wij willen den vrede. Iets is er echter, dat Duitschland wenscht en dat geldt in het bizonder voor zijn be trekkingen met Engeland: Het zou goed zijn, wanneer men in Engeland' geleide lijk bepaalde allures uit den tijd van Ver sailles zou laten varen. De gouvernante- aclitige voogdij over Duitschland' verdraagt Duilschland' niet. Informaties van Britsche staatslieden of parlementsleden over het lot van Duitschers en van rijksonderdanen binnen de grenzen van het rijk zijn mis plaatst. Duitschland bekommert zich ook niet om dergelijke dingen in Engeland. Hitier wees o.m. op de gebeurtenissen in Palestina en verklaarde: Tot de bevordering van den vrede be hoort ook, dat alle staatslieden en politici, die zich van hun verantwoordelijkheid be wust zijn, zich om bun eigen zaken be kommeren en niet voortdurend zich in de problemen van andere volken of landen mengen. Tsjeciio Slowakije Hel Sudeten-Duitsche vrijcorps ontbonden. De Rijkscommissaris Henlein, als leider van het Sudeten-Duitsche corps, heeft gis teren het Sudeten-Duitsche vrijcorps ont bonden. Poolsche troepen (rekken Bolieemin binnen. Poolsche gemotoriseerde troepen zijn kort na het aanbreken van den dag, gisteren! Boehoc-min, een belangrijk Tsjechisch spoar- wegkruispunt, binnengerukt. Volgens de oorspronkelijke regeling van de geleidelijke bezetting van het afgestane gebied zou men Bolioemin eerst morgen heb ben mogen bezetten. De Poolsche officieele verklaring zegt, dat het gebied eerder is overgenomen volgens een overeenkomst met de Tsjechen, die het moeilijk vonden de orde te handhaven. De Poolsche be zetting van Silezië over de Olsa is thans voltooid. De onderhandelingen met de Hongaren. Twee uur nadat de onderhandelingen te Komaron begonnen waren tusschen de Tsjecno S.'owaaksche en d'e Hongaarsche delegatie, werd' bekend gemaakt, dat een overeenkomst reed's tot stand! was geko men op drie punten, ald'us meldt de spe ciale correspondent van Reuter. Deze punten zijn: 1. De belde steden Polysas en Sato- raljaughely zullen door Hongaarsche troe pen nezet worden binnen de eerstvolgende! 36 uur. 2. De Hongaarsche politieke gevangenen in Tsjecbc Slowakije sullen geleidelijk in vrijheid worden gesteld!. 3. De Hongaren in het Tsjechische leger zullen ge'eidelijk uit den dienst ontslagen worden. De besprekingen zullen verscheidene d'a- gen voortduren. Egypte Nahas Pasja licht gewond. De oud-premier Nahas Pasja en het hoofd der politie te Cairo Russell Pasja zijn licht gewond tijdens een gistermiddag ontstane botsing tusschen de politie en betoogers. Ook de rvoegere minister van financiën, Makrame Beid Pasja, werd' licht gewond. Rechtszaken De zaak tegen den industrieel van Z. In hoogcr beroep veroordeeld tot een jaar en zes maanden. Het gerechtshof te "s-Hertogenbosch heeft vanochtend arrest gewezen in de zaak tegen den industrieel M. van Z. uit Oss, die wegens eenige zedendelicten door de Bos sche rechtbank is veroordeeld' tot twee jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft de advocaat- generaal eveneens twee jaar gevangenis straf geëischt. Het bef heeft het vonnis van de recht bank op formeele gronden vernietigd en, opnieuw rechtdoende, van Z. schuldig ver klaard en hem veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar en zes maan den, me! aftrek" van het geheel© voor arrest. Dezo courant verschijnt dagelijks, mei uit- sondering van Zon- en Feestdagen- Pr^s |er kwartaal f 2.-:i'ranco per post f 2 50 Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nnmiere 4 ets. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd rijn. *s Zaterdags voor uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. CHIEDAMSCHE COURAMT Prijs der Advertentien: van 15 regels M 55; Iedere regel meer f 0-30; in het Zaterdagnummer 15 regels S l."80, iedere regel meer l 0.35 Reclames f0.73 per regel. Incassokosten5cta.; nostkwitanties 15 ets. 'laneven \an advertentien bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen l 0.50 t/m. 15 k jor~ den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent lot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags? Kleine Ad verten tien tot 25 woor den i 0.25, mits vóór Dinsdagavond uur aan bet Bureau bezorgd. 'e Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. Het vertrek der vrijwilligers van linksdie zijde, v A t1 -b' - V1 >5, 'Vv avZ CV"*-. pe f'-# Ds logger Sch. 102 is Zondag in het gezicht van de haven even buiten het havenhoofd te Scheveningen vergaan. Het moment, waaroo de reddingsboot het laatste lid der bemanning, den schipper, van het zinkende schip haalt

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1