Aan den haveningang vergaan V.D.L. - S.V.V. 3-3 Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag Scheveningsche logger op de Noorder- havenpier geslagen. Drie opvarenden om het leven gekomen. Zwaar werk voor de red dingsboot. Het Roode Kruis oefent VOETBAL. Zes minuten voor tijd had S.V.V. nog de leiding met 3-1. Kunst en Wetenschap Luchtvaart Toch een record! TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BINNENLAND SPORT. Terngkcercnd van de haringvangst is de Scr,e\ cningscbe logger SCH 102, van de reederij N.V. Fr. Vrolijk, schip- por "Piet van dor Zsvan, gistonnidnag aan de buitenzijde van de haven op den Noerd'erhavenpier geslagen en ver gaan. Het schip telde een bemanning van 14 koppen, waarvan er 11 zijn gered. De veertigjarige matroos Jan Bruin is in het ziekenhuis aan den Zu.d!- wal over,eden, terwijl de „jongste", Hendrik Roeleveld! en de afhouder Cornells Pruin, vermist worden en vermoedelijk in de golven zijn omge komen. liet was guur herfstweer en de Zuidl- westenwind joeg de golven hoog op tegen de havenhoofden. Velen wilden dezen mid dag genieten van het machtige schouwspel, dat de wilde golven bieden en de vis- schersbevolking" van Selieveningen trot seerde de wand- en regenvlagen, om hun familieleden, die aan boord1 van haring- loggers lange weken de zee hadden be varen, een vroolijk welkom toe te roe pen, zooals men dat gewoon is van de havenhoofden af. 'Om 12 uur ongeveer kwam er een logger in zicht,onmiddellijk gevolgd door een tweeden, die koers zet ten naar de haven, om met hoog water binnen te loopen. De win"1 had een kracht van 6 a 7 en men. vreesde het weer niet, want in de afgelopen week waren verscheidene loggers 1 innen gekomen, toen de wind •het water feller opzweepte dan gisteren het ge vil was. De SCH 102 was om ongeveer 1 uur aan de Zuidzijde van de haven aangekomen en de schipper zelte zijn logger in den juisfen koers om de rustige haven binnen te low- pen, na een reis van ruim 4 weken, waarop 38 last haring was gevangen. Die gevaarlijke Noorderpier. Voor den haveningang evenwel werd de stroom zeta sterk', dat de logger uit zijn roer liep en de gevaarlijke Koorlerpier naderde. Nog dacht men van den wal af, dat de logger zonder ongelukken deze manoeuvre zou volbrengen, toentwee, ge weldige golven vlak achtereen liet schip totaal uit den koers brachten en voordat de bemanning zidk kon herstellen sloeg, de SCH 102 aan de buitenzijde van de Noor- derpier op de bazal IblöAkeajv zeewering vormen. De schok' kwam hevig aan, want het-was van den wal af te zien, dat de logger water maakte en dat de bemanning een geweldi: gen strijd zou moeten voeren om het leven te behouden. Hoog over de bruine zeilen van de visschersboot spatte bet schuim uiteen en met iederen slag kwam het schip dieper te liggen, en gevaarlijker voor de 14 opva renden. De redding. Oogenblikkelijk werden de verschillende reddingsdiensten gewaarschuwd. De beman ning van de reddingboot der' Noord-Zuid- Ilollandsche Reddingmaalschappij „Zee mansboop" spoedde zich naar de eerste binnenhaven, waar de boot gemeerd ligt en na korten tijd voeren de redders onder leiding van schipper M. Bruin uit om te trachten de opvarenden van den log-gear aan boord te nemen. Inmiddels waren op het Noorder-haven- hoofd odk' alle voorbereidingen getroffen om van den kant af reddingspogingen te ondernemen. Drie leden van de bemanning van de SCH 102 sprongen overboord1 en bereikten het strand, daarbij geholpen door vier mannen, die zich onmiddellijk na de stranding te water hadden begeven. Deze drie werden gered, maar een van hen, de ongeveer 40-jarige Jan Bruin, "overleed in bet ziekenhuis. De „Zeemansboop" zwoegde tegelijker tijd tegen de geweldige deining op en in angstige spanning keken de duizenden toe zonder dat zij in staat waren de menschen aan boord de helpende hand (e kunnen reiken. Aan boord van den logger wachtten de mannen op bun redding. Twee van hen waren in den achtermast geklommen om zoo voor de mokerslagen van de golven bevrijd' te blijven en' zij moesten voor hun redding langs het ver bindingstouw tusscben de masten naar vo ren klimmen, want de reddingsboot had- zich tusscben de pier en den logger inge- wrongen en was gereed de opvarenden aan bo-ord te nemen. ïfocvelen het er waren? Niemand kon op deze vraag een antwoord geven, want men beschikte niet over communicatiemid delen. In bange spanning stonden allen daar, Ook de burgemeester mr. S. J. R. de Monrhy kwam zich ter plaatse op de hoogte stellen. Om 2 uur maakte de „Zeemanshoop" zich gereed om de geredden in veilige ha ven te brengen. Maar de kleine Boot had- de groolstie moeite zidh tegen den stroom en de golven te handhaven. Telkens weer sloegen de zeeën over het dek, hot was - 4pderdaad een worsteling om het beslaan van velen. Van het Noorden van de haven voer de reddingboot ver naai' bet Zuiden en daar draaide het schip voor den wind o binnen te komen. Het was precies drie uur toen de „Zee manshoop" de vis schors lm ven binnenvoer, waarbij de duizenden, die het angstige tale- reel hadden bijgewoond, juichten om de geweldige prestatie van schipper Bruin en zijn stoere mannen. Bij de loods van de Noord-Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij zorgde de Haagsebe politie voor een afzetting en daar kwamen de opvarenden van den logger aan wal, doodelijk vermoeid en verkleumd van k-ou, maar gelukkig, om dat zij aan den greep der golven ont snapt waren. Wij telden 9 koppen, zoodat nog 2 leden van uë bemanning vermist wer den De „jongste" Hendrik' Roeleveld eh de „afhouder" Cornells Bruin, die waarschijnlijk in de visclmelten ver ward is geraakt en zoo een prooi der golven werd. De reddingboot v-oer onmiddellijk door naar de helling ter reparatie, want twee maal was het schip in botsing met den ge- stranden logger gekomen. 5 Twee auto's van den geneeskundigen dienst vervoerden de geredden deels naar huis, deels naar het ziekenhuis aan den Zuid wal. De 15-jarige Evert Groen werd opgenomen in het Roode Kruis ziekenhuis. Tegen de hazen lag de SCH 102 vrijwel onder do golven, welker kracht vermin derden, omdat de vloed afnam. Dc residentie als" centrum. Ver veer en behandeling van ge wonden. Elk jaar houdt het Nederlandsche Roode Kruis een croote oefening ter voorberei ding van zijn taak in oorlogstijd. Ditmaal speelde de oefening zich af in de pro vincie Zuid-Holland', met de residentie als centrum. Ruim 303 personen namen aan deel, verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en liuidverfraaiende Purol. Doos 80, 00 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten •sw/, JVï*- "'v -"SmI Het Ned. Roode Kruis heeft Zaterdag in de provincie Zuid Holland haar jaarlijksche oefeningen gehouden, waarbij de .ge- wonder.' naar de Haagsche ziekenhuizen werden vervoerd. De aankomst der .slachtoffers* aan de Laakhaven Dit laatste was de ambulance-tent, die in den Italiaansch-Abessijnschen oorlog dienst heeft gedaan als onderdeel van de Nederlandsche ambulance. De Roode Krtiis-treinen, waarmede hot vervoer van het gevechtsveld in de Zui delijke provinciën, plaats vond', hadden Zaterdagmorgen om 8 uur de lijn Rotter dam Woerden Breukelen Amster dam bereikt Daar de verder naar Den Haag en Leiden loopend'e spoorwegen niet beschikbaar waren, werden de gewohden en zieken van Rotterdam en Gouda uit getransporteerd' per auto, schip of ander voertuig. Daarna geschiedde overbrenging naar de onderscheidene ziekenhuizen. Abe schepen en voertuigen waren voor zien van de onderscheidingsteek-enen, door de conventie van Geneve voorgeschreven (Roode Kruisvlag en nationale vlag). Foor sorteering der aangebrachte gewon den naar d e ziekenhuizen, behoorende tot de oefening d'eel, onder wieJruim. 250., leden van alle transportcolonhes uit dezebespitm. s-Gravenhage waren twee insleep.«ferrigtai 'rircijse^ .voormalige goe- èc 'aantal a rise n-sec tiecpminiml'Mnle'n. dererdoeds S S. in. de Rijnstraat en een - loods aan de Goudriaankade. Naar de goederenloods Rijnstraat wer den vervoerd gewonden uit de groep Lel- De -manoeuvre ging van dé Veronderstel- ling uit, dat na een' gevecht van- bét Nederlandsche veldleger in de Zuidelijke provincies een -groot aantal zieken en gewonden 'naar Den Haag moest worden vervoerd,: ter opneming in dé -aldaar aan wezige ziekenhuizen, wélke samen het „hospitaal 's-Cravenhage" vormden. D? ber schikbare hospitalen waren het Roodé Kruisziekenhuis, gemeenteziekenhuis Zuid'- wal, R. K. ziekenhuis, noodzieken-mrich- ting Foorburg en een noodhospitaal op het Malieveld. dén -pr.r trein (12.02 aankomst station) en. per auto, alsmede gewonden uit de groep Gouda, met auto's. Naar de loods Goudriaankade werden vervoerd gewonden uit de groep Rotter dam, per motorvaartuig en met auto's, verder, gewonden uit de groep Delft, per motorvaartuig. De ziekenhuizen waren van 10 uur af in werking. Er waren tien auto's ter be- 't Was nu niet een aangenaam verblijf op het F.D.L.-terrein. Een harde wind joeg van doe! tot d'oel en een zwiepende regen sloeg speler* en publiek in het gezicht. S.F.V. wint den toss en verkiest eerst den wind als bondgenoot te nemen. Direct zijn de Schiedammers in den aanval en belegeren het doel van F.D.L., maar ach ter het «chot van Goossens zit niet vol doende kracht om direct succes te heb ben. De strijd' speelt zich bijna geheel af op de helft van F.D.L., zood'at de S.F.F.- %rerdediging meestal tot de middenlijn op gedrongen is Keurig gaat dé bal meestal van man tot man, maar de storm" is oorzaak, dat dé bal op het laatste moment te hard vooruitwaart, waardoor een aanbl kansen verloren gaan. V.D.L, moet .zich geheel tot verdedigen bepalen en heelt een groot aantal spelers voor doeJ opgetrokken, die zich slechts bepa len tot het hard wegtrappen van den bal, betgeen her. trouwens lang niet altijd ge lukt wegens de zwaarte en gladheid' van het lederen monster. Nadat ook dé voorhoede van V.D.L. eeni- ge kortstondige bezoeken aan dé S.V.V.- veidediging heeft gebracht, volgt aan den anderen kant een aanval over links, Ro m-eijn, naar buiten geloopen, krijgt een zuivere pass van Bochove, een scherpe voorzei en Versteeg loopt den bal van dichtbij in doei, 01. Niet ontmoedigd trapt V.D.L. weer af, maar al spoedig wordten de Maassluize- naren w-rer teruggedrongen en wanneer na een algemeenen aanval de bal bij Bochove beland', lost hij een geweldige kn.d en ofschoon de bal nog uit het doel *pnngl, kent de scheidsrechter on verbiddelijk een doelpunt toe, 0—2. Uit een verren trap van Koudijzer (dé beste speler van V.D.L.), belandt dé bal bij den rechtsbuiten, welke een scherpen voorzet geeft en tot ieders verrassing ver dwijnt de I-al in de touwen, 12. Wie gedacht had, dat V.D.L'. ,na de rust met de storm in den rug het meest in den aanval zou zijn, kwam bedrogen uit. Slechts zelden konden zij- gevaarlijk door dringen, want S.V.V. had' het spel volko men in handen en speelde eetn technisch hoogstaande partij. Nadat Versteeg een 3e doelpunt had gescoord leek de overwinning een feit. Maar V.D.L. dacht er anders over en het pleit voor hun wilskracht, dat zij tot het laatst bleven volhouden. Toen 6 minuten voor tijd dé stand nog 31 in het voordeel van S.V.V. was, doelpuntte V.D.D. tweemaal uit onnoodig veroorzaakte hoekschoppen. 33. Nog leek het erop of S.V.V. in de laat ste minuut zou scoren, maar Versteeg werk te den van de bovenlat teruggekomen bal met de borst nogmaals tegen den paal. Direct hierop blies de scheidsrechter voor de laatste maal en twee ploegen zoch ten het kleedlokaal op, V.D.L'. dol-gelukkig met hun gewonnen puntje on S.V.V. down door het verloren puntje. De leiding was bi) scheidsrechter Hui- zinga in goede handen. De ploegen waren als volgt samenge steld: V.D.L1. Voorwald', d. Pijpers, De Mas, a. V. d'. Berg, IJ. Koudijzer, L1. Koudijzer, m, V. Altene, Bakker, Van Onselen, Wilvliet, V. d-. Spek, v. S.V.V.: Krieg, d'. Bokhorst, Feelders, a. V. d'. Ende, De Bruyn, Poulus, m. v. Diggelen, Goosens, Versteeg, Romeijn, Bochpve, v. De geredde bemanning van den legger SCH 102, die Zendag buiten het ha venhoofd te Scheveningen is vergaan, wordt door familieleden van de red dingsboot afgehaald. schikking van den chef-hospitaal, verdeeld over de twee uitladingsstations. In de goederenloods van het Staatsspoor- station 10 waren doktoren met helpers én helpsters druk bezig om de gewonden te ontvangen. Elke gewonde droeg een label, vermeldende zijn naam en den aard' der verwonding. Zoo was er een met een slag aderlijke bloeding en tijdens het vervoer had1 een helper zijn hand op de wond ge houden om doodbloeden te voorkomen. De gewonden kregen allen een kop koffie en een krentenbroodje, zelfs zij, die er lieel erg aan toe waren! In de Joods Goudriaankade was een aparte afdoeling voor gaszieken, die door helpers in tegen mosterdgas bestande klee ding werden opgewacht. Aan den kant van de Laakhaven waren kranen opgesteld om gewonden, die per schip aankwamen, van boord' te hijschen. Evenals van de loods Rijnstraat werden de gewonden ook van deze loods uit per auto naar oen van de ziekenhuizen vervoerd. Behandeling van gegastcn, In het Roode Kruis ziekenhuis .werden o.a. ook zij, die van een gasaanval geleden hadden, opgenomen. Daartoe was oen a£- deeling ingericht. Een gedeelte van een gang aan de achterzijde was geheel van het buitenlicht afgesloten. Dé ramen wa ren geblindeerd en aldus was oen zgn. sluis verkregen. De patiënten werden op bun brancards van den trein af door oen vain de ramen in de sluis gebracht. Hier ont vingen twee zusters ben, om hen naar de uitkleed kamer te brengen, waar de kleeren van de slachtoffers in trommels gedesinfecteerd werden. Dan gingen zij naar de badkamer om ton slotte van een neven- vertrek (de afdeeiing der gereinigden) naar hun zaal te worden gebracht. Alle ver trekken kwamen op het geblindeerde gang gedeelte uit en waren van het daglicht af gesloten. Die behandelende zusters waren gekleed' in een soort oliejassen en door een gasmasker beschermd. Om 4 uur was de oefening afgeloopen. Alle deelnemers begaven zich naar hot ge bouw Amidtia, waar gemeenschappelijk cn maaltijd genuttigd werd. Tentoonstelling meesterwerken uil vier eeuwen. Naar wij vernemen is de toeloop naar de jubileumtentoonstelling „meesterwerken uit vier eeuwen" in het museum Boymans te Rotterdam nog steeds groeiende, zoodat besloten is met medewerking van de in zenders tot een verlenging tot 1 November. De 50.000ste bezoeker wordt in den loop van de volgende week verwacht. De Mercury" verbeterde het wereldafslandsreeord voor water vliegtuigen. De „Mercury" heeft den afstand van Dundee naar de Alexanderbaai afgelegd! in 42 uur en 6 minuten. Hoewel de „Mercury" er niet in geslaagd is het afstandsrecord te verbeteren, heeft het toestel toch het wereidafstandsrecord voor watervliegtuigen, dat op naam van een Duitscbe machine stond, op zijn naam gebracht. Bij aankomst te Kaapstad deelde dé com mandant van de „Mercury", kapitein Ben nett, mede, dat het slechte weer hem on mogelijk heeft gemaakt het lange-afstand- record' te verbeteren. Van het begin af was het niet mogelijk op groote hoogte te vliegen, tengevolge van de ijsvorming, ter wijl bij Afrika bet vliegtuig sterke tegen wind en onweer ontmoette. Hierdoor ont stond' een gebrek aan brandstof en moest op de Oranjerivier gedaald worden. Ben nett voegde hieraan toe, dat de „Mercury," zich prachtig had gehouden. DEK MAANDAG 10 October 1938 No. 21B8S-

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5