EERSTE BLAD. Dinsdag 11 October 1938 Het Palestijnsche probleem Engeland Duitsehlanti 91ste laargang. No. 21989 Tei. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Arabische leiders naar Londen T De Brïtsche hooge commissaris zou volmachten krijgen. Palestina moet eerst heroverd worden. De te verwachten troepenversterkingen voor Palestina en de besprekingen, welke te Londen worden gevoerd door den Rrit- schen minister .van koloniën, MacDonald, '<jn den hoogen commissaris voor Palestina, MacMicbael, hebben tot de opvatting geleid, dat Palesiina voor historische en drama tische veranderingen staat. Men gelooft, dat vooraanstaande Pa lestijnsche arabieren, die aanhangers zijn yan de"n Moefti, van plan zijn direct na het arabisehe congres, dat nu te Cairo wordt gehouden, naar Londen te vertrek ken. Het verluidt, dat de arabisehe leiders er hij de opstandelingen op zouden willen aan dringen een wapenstilstand in acht te ne men gedurende de te Londen te houden besprekingen. Het ministerie van oorlog, heeft, na de namen van twee ataljons te hebben ge noemd, welke binnenkort van Egypte naar Palestina zullen worden gezonden, ver klaard, dat ook het elfde regiment huzaren een escadron pantserwagens naar Palestina eal zenden. i> Krijgt de hooge commissaris volmachten? De „Daily Telegraph" verwacht, dal de hooge commissaris, MacMichael, vol machten zal krijgen voor het herstel van de orde in Palestina en alle mid delen, die hij noodig acht, zal mogen aanwenden. Minister MacDonald zou hebben heslist, dat de orde hersteld moet worden, alvorens van een alge- meenc regeling sprake kan zijn. Waar schijnlijk zal het definitieve regeerings- besluit in het begin van November •worden genomen. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Jeruzalem schrijft, dat hel dui delijk wordt, dat de toestand in Palestina nog ernstiger is dan algemeen werd ge dacht. Met uitzondering van plaatsen als Jeruzalem, Tel Aviv, Haifa, waar voort durend troepen liggen, is het gezag in liet land geheel ineengestort. De meeste Ara bische politie-agenten moesten ontwapend worden, omdat zij aan zulk een intimi datie bloot stonden, dat zij niet moer te vertrouwen waren. Iets, dat niet zeer veel verschilt van een stelselmatige herovering, zal noodig zijn om orde, gezag en wet te herstellen. De opstand moet onmiddellijk volledig worden onderdrukt. Vóór dien tijd kan er geen sprake zijn van bestudeering van een of ander plan tot oplossing van het Palestijnsche vraagstuk, aldus het blad. Aanval van arabieren op neder zetting bij Beisan. Een bende arabieren, heeft op klaar lichten dag een stoutmoedigen aanval on dernomen op een omheinde nederzetting bij Beisan. Zij werden echter door hulp politie, grensbewakers en vliegers verdre ven. Elf arabieren werden gedood, drie gevangen genomen. Een Britsche officier werd gewond. Do arabieren waren ten deele bereden, ten deele te voet. tDe toestand in Tsjecho Slowakije Internationale commissie gisteren niet bijeen. De op grond van het accoord van Mün- chen ingestelde internationale commissie te Berlijn, waarvan algemeen gisteren een liieuwe bijeenkomst werd verwacht heeft gisteren niet vergaderd. Het schijnt, dat de commissie, alvorens hijeen te komen, wil afwachten of Tsjeclio- Slowakije en D'uitschland liet niet recht streeks eens kunnen worden over de won- schel ij kheid van oen of meer volksstem mingen in de gemengde gebieden, die niet binnen de tol dusver bezette vijf gebieden vallen. Polen bezetten overwegend Tsje chische stad. De Poolsche troepen zijn gistermiddag •ÖrJova in het gebied' van' .Morawska Ostra- wa binnengerukt. De bevolking van Orlova bestaat uit ongeveer 1000 Polen en 7000 Pfsjechen. De Poolsche troepen werden voorafgegaan door een particuliere auto, voorzien van een witte vlag," waarin zich een Tsjeeho-Slowaaksche officier en een Poolsche officier bevonden, een witte band om de pet. De menigte juichte don Tsjechischen of ficier geestdriftig toe en sloeg in stilte pet voorbijtrekken van de gemotoriseerde Voorhoede der Poolsche troepen gade. Slechts de Polen wierpen dten soldaten bloemen toe. Terwijl tachtig vliegtuigen over Orlova vlogen, trok de .voorhoede door de stad om halt te maken bij de grens van de neutrale zone. Intusschea waren voor het stadhuis tien auto's aan gekomen, waarin gewapende Poolsche po- litiëagenben en gendarmes zaten. Het ge bouw werd bezet en dé Poolsche agenten en gendarmes gingen vervolgens met tweeën door de stad patrouilleeren. Het gros van het Poolsche leger werd anderhalf nur later verwacht.. Laatste zone van" Tesehen bezet. De Poolsche troepen bezetten vandaag den zesden en Iaatsten sector, en wel het gebied van Bogumin, waar vanmiddag een troependéfilé gehouden wordt. Hongaarsche eischen sensationeel genoemd. De Hongaarsche eischen worden te Praag sensationeel genoemd. De Hongaren eischen onmiddellijk afstand van een strook grond gebied, waarin Bratislava, Kosioe, Nitra, Muckacevo, Rognigovic en Kevime liggen. Voorts wordt een plebisciet voor do rest van van Slowakije en een afzonderlijk ple- blisciet voor Roethenië geëischt. Mucka cevo is op een na de grootste stad van Roethenië. De strijd in Spanje Eerste afdceling Italiaansche Ic- gionarissen vertrokken. De eerste aJdeeling Italiaansche legiona rissen, die uit Spanje worden teruggetrok ken, is volgens betrouwbare inlichtingen uit Cadiz gisteren uit die stad naar Napels vertrokken. Het betrof hier 400 legionarissen. De terugtrekking der linkselie vrijwilligers. In regeeringskrïngen te Barcelona geeft men te kennen,. dat de terugtrekking dor buitenlandsche vrijwilligeis steeds voort gang vindt. De vreemdelingen, die aan het front hebben gestreden, zijn bijeengebracht in speciale kampen, welke in geheel Ca- talomö zijn ingericht. Zij worden daar ont wapend en gedemobiliseerd. Men her fi thans ook een aanvang ge maakt met de vervanging van buitenland- sche vrijwilligers, die functies in het bjn- nenlandsche bestuur bekleeden. Oolk deze .vervanging (vordert, naar men zegt, in steeds sneller tempo en men gelooft, dat men in den loop van deze week met de vervanging gereed zal komen. Luchtaanvallen op Carthagena, Gisterochtend om elf uur en half twaalf hebben verscheidene vliegtuigen der op standelingen de haven en een gedeelte van de stad Carthagena gebombardeerd. De vliegtuigen kruisten op 5000 M. hoogte. De projectielen hebben verscheidene ge bouwen verwoest. Er zijn twee dooiden en 27 gewonden. Om kwart voor een vlogen vijl Savoia- watervliegtuigen, afkomstig van Majorca;, op zeer groote hoogte. Zij hebben de haven ge bombardeerd, ondanks het vuren van lucht afweergeschut. De toestand in het Verre Oosten Chincesthe overwinnig. Het Chineesche persbureau bericht, dat de Chineesche troepen gisternacht in het gebied van Wang Tsjia Ling een overwin ning hebben behaald, welke grooter is dan de overwinning van Tajertsjwang in April van dit jaar. Twee Japansche divisies zijn in de pan gehakt. De Chineesche troepen, onder comman do van Soejoe, zijn het offensief 7 Octo ber begonnen. In de gevechten, welke zeer bloedig waren, werd vooral gebruik! ge maakt van de automatische wapens en handgranaten. Zondagavond zakte de Ja pansche verdediging ineen en de Cirineezen heroverden Wangtjia, Ling en Lauhoetsjen. Be Chineezen hebben een aanzienlijken buit gemaakt. De jongste vlootmobilisafie was tevredenstellend. De vlootmobiüsalie werd tijdens de "jongste crisis op bevredigende wijze ten uitvoer gelegd en zélfs op meer efficiënte wijze dan men verwachtte; 29.000 reser visten werden opgeroepen, zoowel offi cieren als manschappen'. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat allen op prachtige wijze gehoor heb ben gegeven aan het mobilisatiebevcl. De vloot is nog niet gedemobiliseerd]. Hr, Ms, kruiser Sumatra'' is gisteren voor ecu kruistocht naar de Middellandsche Zee vertrokken. Het vertrek uit Den Helder Reorganisatie van het Britsche leger Versterking van de bewape ning en imctorisemng van het territoriale leger. In een tafelrede in het Mansion House heeft de minister van 'landsverdediging, Ilore Belisha, een algeheele reorganisatie van liet territoriale veldleger aangekon digd'. 'Bij de infanterie zullen lichte- en zware mitrailleurbataljons worden opge richt en de artillerie zal' op gelijke wijze worden georganiseerd! als het geregelde leger, d.w.z., dat een batterr) in het ver volg acht vuurmonden zal tellen in plaats van vier. Bovendien zullen nieuwe regi menten cavalerie, lichte vechlwagens, Lchle luclildoelartillerie en artti-vech'.wagon regi menten worden opgericht, alsmede verht- wagen-bataljons. Een geheel nieuw wapen, welke liet geregelde leger niet kent, d'och welke zeer geschikt is voor den burgersol daat, n.l. bataljons motorrijder», zullen op gericht worden. De bereden regimenten zullen diene.i als reserve der cavalerie, nu verscheidene re gimenten cavalerie van hel geregelde leger gemoloriseerd zijn. j Evenals liet geregelde leger, zal liet territoriale leger in de toekomst infante- rie-brigades van drie bataljons krijgen in plaats van vier. liet gevolg hiervan zal zijn, dat het territoriale leger negen volle dige divisies zal hebben, gelijk aan de divisies van het geregeil'e leger, drie ge mobiliseerde divisies en een mob ele divi sie. Chereenkomslig liet Iltdane-ichema van 1914 beschikte het terrtoriaJe leger over veertien divisies, (hans o'er achttien, waar van vij. divisies tot "erdediging legen aanvallen uit de lucht. De minister voegde hi<raan toe, d'al door geschapen, dat in staat zal zijn liet ge regelde leger te versteren met forma'ies deze reorganisatie een leger zal worden of ec-nheden.. Het ministerie van oirlog heeft hange- kondted, dat drie divises zullen inobiri- seeren als gemotoriseerd divisies. De bi- zondere eigenschappen van dleze divisies zijn beweeglijkheid, sielheid' en -vuur kracht De beweeglijkhcd zal groot zijn, zoowel tactisch als str.tegisch, waardoor zij in alle omstandighol'en snel en doel treffend zullen kunnen ingrijpen. Soijet Rusland Vrouwen als treimachinistem Onder de Russische vouwen is een op vallende beweging ontman, om zich de techniuck! der treinbesuring meester te makean. De volkscommisaris voor het ver keerswezen, Kaganowitj, heeft tot het vrouwelijk spoorwegperoneel en de vrou wen van spoorwegarbeiers een oproep ge richt de theorie te werleggen, dat vrou wen z.g. niet geschikt .jri om treinmachi nist te worden. Hij lieeft tevens de s oorwegdireeleuren verplicht te zorgen voc de opleiding van een corps vrouwelijke mchinisten en assis tenten. Reeds hebben onderden vrouwen zich voor de opleidingaangemeld. Te Lubny aan den Zidwestelrfken spoor weg is reeds de eerste vrouwelijke locom o tief brigade evormd. Bulgarije De moord p Pceff. Nader wordt gemeld dat generaal Peeff aangevallen werd, toe hij op weg was naar het ministerie vn oorlog. De adju dant van den genera;, majoor Stojanof, die hem vergezelde, xn*d zoo zwaai" ge wond', dat hij later is verleden. De moor denaar trachtte zelfmord te plegen. Zijn naam is Kiro. Hij werd' onder vraagd' en, naar verJidt, heeft hijver klaard', dat hij 20.000 tvas gekregen hoeft om de misdaad te pigen. Op de vraag, hoe de mannen, van de hij zij'n hevelen had gekregen, beetter wilde hij slechts antwoorden, dat het tee mannen waren, die een Maeedonisch <alect spraken, toen men hem vroeg, of hij rist wien hij gedood had antwoordde hij: ,p, ik heb den chef van den genera ten sif gedood". Men meent, dat de toestan van Kiroff hope loos is. De pauselijke nuntius te Weenen Voer een bespreking over de incidenten. Gemeld wordt, dat de pauselijke nun tius te -Berlijn gisteren te Weenen is aan gekomen om er de jongste gebeurtenissen te onderzoeken. In het paleis van kardinaal Innitzer is gisteimiddag een conferentie begonnen. In nitzer was toegestaan aan de lie-picking doel te nemen, doch liij mag nog niet zijn woning terteten of telefoneeren. De oflicieele woordvoerder te Weenen heeft doen uitkomen, dat de detentie van Innitzer een maatregel is, welke uitslui tend is genomen ter bescherming van den kardinaal. Do Duitedie bladen maakten gisteren geen melding van de jongste anti-kerke lijke betoogingen. 'Officieel vorti! vernomen, dat de vol gende week te Weenen een groole betoo ging der N.S.D.A P. zal worden gehou den Een hooge nazi-autoriteit, waarschijn lijk gouwleider ilürekel, zal hel woord voe ren en daarbij h"t geheele viaagstulc der betrekkingen met den slaat en d'e N.S.D.A.P. in Oostenrijk bespreken. Inspectiereis van Hiilcr. Iu aansluiting op zijn be/oek aan Saar- hrücken, heeft de Fuhror gisteren da ves tingwerken en troepen in hel Westen des rijks geïnspecteerd. Vereeuigde Staten Hooggerechtshof weigert revisie van «1e zaak-Mooney. Het hooggerechtshof te Washington heeft geweigerd do zaak tegen Thomas Mooney, den oud-arbeidc-rsleider, die reeds twintig jaar gevangen zit, te herzien. Mooney was na een bomaanslag te San Francisco in Juli 1910, waarbij tien per sonen gedood en veertig gewond werden, ter dood veroordeeld op grond van do be schuldiging een bom t-e hebben geworpen. Het doodvonnis werd later veranderd in levenslange gevangenisstraf. Sindsdien heeft een comité tot verdediging van Tom Moo ney voortdurend vooraanstaande Ameri- kaansche mannen en vrouwen voor zijn zaak weten te winnen. Nu het laatste beroep van Mooney om op vrije voeten te worden gesteld, is ver worpen, blijft Mooney niets anders over dan te hopen op gratieverleening door desi gouverneur van California. Mevrouw Roosevelt zou' gaarne het Britsche koningspaar ontvangen. Mevrouw Roosevelt lieeft in een pers conferentie verklaard', dat zij ten zeerste verheugd zou zijn, indien liet Britsche ko ningspaar het volgend jaar een bezoek aan de Vereenigdó Staten zou brengen. Gemengd Nieuws Geheimzinnige dood van een landbouwer Het lijk aan een paal vast gebonden gevonden. Een geheimzinnige geschiedenis houdt op. hel oogenblik de gemoederen in hel dorpje Nuland (N.-,) bezig, meldt het llbld. Daar 'lieeft Zaterdagavond de echtgenoote van den 49-jarig?n landbouwer J. van der Wecrd tegen elf uur een ontstellen d'e ont dekking gedaan. Zij had zich omstreeks half tien met haar man te ruste begeven. Om streeks kwart oor elf werd' zij wakker en bemerkte, da! 7an der Weeru het bod had verlaten. Zij Laaide een lantaarn, ten einde een onderzoek in de schuur in te stellen. Daar bemerkte zij het lijk van den man aan een paal gebonden ea het touw om zijn hals. tte vrouw waarschuwde on middellijk een geneesheer ©n de politie. Men meent de mogelijkheid! van zelf moord niet te moeten uitschakelen, gezien de cmslandiglwxten, aaronder het lijk ge vonden werd', maar evenmin verwerpt men de veronderstelling, dat hier misdrijl in liet "spel kan zijn Eenige dagen gele den n.l. hao de man een kali, dat lij dende was aan mond- en klauwzeer, uit een weiland in den Maaskant gehaald en over den rij! sweg Nijmegen's-ilerlogen- boscli naar een wride, genaamd' „De Rijk" onder Gefleii vervoerd Dit was gezien door eenige arbeiders uit Nulan, die er rucht baarheid aan hadden gegeven. Het gevolg was, dat groole erontwaardiging was ont staan ondor een aantal hoeren, d'nt even eens vee in „De Rijk" had loopen. Woens dagavond' bemerkte Van der Weerd, dat het kalf door onbekenden uit de weide was gel aald en aan den knop van zijn wo ning vastgebonden. Hij had' zich daarover bij deu buigemeester beklaagd', die hem natuurlijk eerst er op wees, dat hij een strafbaie handeling had' gepleegd door geen aangifte te doen van het geval van mond en klauwzeer en het besmette dier over den weg te vervoeren. Evenwel zegd'e de burgemeester een onderzoek naar de da ders toe. Van der Weerd' heeft zich nadien nog eenige malen tot den burgemeester ge wend, die hem evenwel moest mededfeeten^ dat het onderzool: naar de daders geen re- -sultaat had' gehad. Van der Weerd was daarover verontwaardigd en hij had te kennen gegeven, dat hij met d'en bedrij ver, indien deze hem bekend' zou wor den, zou afrekenen. Dit alles heelt er nu, na het viriaer. van zijn lijk, toe geleid, dat een diepgaand onderzoek wordt inge steld, waartoe ook het parket uit 's-Her- togenboseh van het voorgewahene op da hoogte is gesteld! De Pangeran Hangabehi bracht gisteren een bezoek aan de Ned. Ford Automobielfa briek te Amsterdam, waar de Indische verst een dankbaar gebruik van zijn film apparaat maakte. Des® courant verschijnt dagelijks, met uit sondering van Zon- f n Feestdagen. Prijs per kwaitaal f Ir.mro per post f2.50. Trijs per week 15 ets. Afron- derlijüe nummers 4 ets. Abonnementen •worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan het Bnre&u bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1* uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. ÜCHIEDAVi ;CHE COURANT Prfl» der Advertentie»: ran 15 regels f 169; Iedere regel meer f0.30; in bet Zaterdagnummer i5 regels fl.80, iedere regel meer i 0.35 Reclames fQ.75 per regel Incaaaokoatenö ets.; Eostkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentie» ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelyks-worde» tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A 10J50 t/m. 15 woor den, f 0.75 ifm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van SO woorden. *8 Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f a25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1