Schaduwen aan de kust TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De Nederlandsehe scheepsbouw Gemengd Nieuws BINNENLAND Ter herinnering aan den boeren oorlog 3) Renteverlaging rijkswoningwet- voorschot Dat zegt-ie niet weer per pond Bruine boenen vanaf 13 ct Groene erwten vanaf 7 et Wijker capucijners 10-13 et Mansholt capucijners12-14 ct Spliterwten7-9-11 ct Bovenstaande Peulvruchten zijn oogst 193& Witte boonen13-14 ct Onzen. 19 ct Bij Uw Peulvruchten-maaltijd: GELDERSCH VET SPER. GELDERSCHE ROOKWORST. NIEUWE ZURETt DEE DISSDAG, 11 OCT. 1938. N». 21989. Plechtige uitreiking van medailles. Aan een groot aantal oud-strijdera, er- pleegsters en doktoren uit den boerenoor- ]0g zijn gistermiddag de medailles uitge reikt, hun door de regeering van de Unie van Zuid-Afnka verleend. De plechtigheid geschiedde in de bioscoop Metropolo Pa lace, te 's-Gravenhage. Het balkon van de groofo zaal was geheel gereserveerd voor gen nodigden. onder wie zich bevon- den de Zuid Alxikaansche gezant en mevr. van Broekhuizen; de vice-president van den Raad' van State, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, en de Staatsraden prof. Aalhcrse en mr. Schokking. De overige belangstellenden hadden in de zaal plaats genomen. De bijeenkomst opende met het Wilhelmus, waarna de heer F. A. van der Loo, oud-commandant uit den boerenoorlog, woorden van welkom sprak. Daarna werden eenige films ver toond met betrekking tot het verleden en heden van Zuid-Afrika. De aanwezigen toonden zich uiterst dankbaar, vooral na het declameeren van mevrouw Charlotte Kolder, dm in voortrekkerscostuum ge kleed was. Na de pauze heeft de Zuid-Afrikaan- sche gezant, de heer H. D. van Broek huizen, een toespraak gehouden. Meer dan 80 oersonen betraden, na deze toespraak, het podium, om de onderschei dingen in entvangst te nemen. De cchtge- noote van den gezant, een kleindochter van president Kruger, spelde een ieder de medaille op de borst. Do bijeenkomst eindigde met het Wil helmus. Artillerie-inrichtingen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van de begroeting van het staats bedrijf der artillerie-inrichtingen voor het dienstjaar 1937. Zooals reeds eerder vermeld bewoog het bedrag van de waarde der voorraden en onderhanden werk zich sedert 1930 in da lende richting, zoodat de betreffende post (artikel 20), waar het niet mogelijk was het eventueel benoodigde bedrag te schat ten, steeds voor „memorie" uitgetrokken werd. De daling van dit bedrag-heeft in 1936 moeten plaats maken voor een stij ging, welke stijging, zich in 1937 zoodanig heeft voortgezel, dat dlians-artikel 20 mei f 2.122.000 moet worden verhoogd, waar tegenover het correspondeerenffe artikel 25 ((•ontvangsten) met hetzelfde bedrag dient te worden verhoogd, zoodat de totalen der uitgaven en ontvangsten gelijk blijven. De kwestie van. het centrale vliegveld. In de vergadering van den Haagschen ge meenteraad is gistermiddag het voorstel van B. en W. om een adres aati de regee- ring te zenden nopens den aanleg van een centraal vliegveld hij Leiderdorp aangehou den op voorstel van den heer Vliegen (s.d. die van moening was, dat het voorstel van B. en W. onvoldoende was voorbereid voor een principieele beslissing. I Distributie van gasmaskers. De Ncderlandsohe Yerceniging voor Luchtbescherming deelt mede, dat volgens !het daartoe strekkend besluit van den minister van hinnenlandsche zaken, deze verceniging ingeschakeld zal worden in de distributie van een deel van. de door het rijk bestelde volksgasmaskers. Hierdoor wordt belangrijke steun ver leend aan de plannen van de Nederlandsehe Yereeniging voor Luchtbescherming, met betrekking tot de distributie van goede en goedkoope gasmaskers. Naar het Engelsch van J. JEFFERSON FARJEON Hoofdstuk II. Hotel de Zeemeermin. Mejuffrouw Jessica Fyne, directrice en {zooals nu bleek), eigenares van hotel de Zeemeermin keek op van haar groot boek en zag een aardigen jongen man voor zich staan. Een oogenblik vergat zij baar grootboek. Dat kan geweest zijn omdat hij er zoo bizonder aardig uit zag; in ieder geval probeerde hij dat ook. Maar bet oogenblik ging voorbij en haar ge dachten keerden snel terug naar feiten en cijfers en tot de zuiver eommcrcieele hoop, dal deze man was gekomen voor een hamei en niet alleen om thee te drinken. Zijn eerste woorden bewezen, dat hij met hel eerste doel was gekomen en in antwoord on zijn vraag, zeide zij, dat zij een kamer had' en hem die zou la ten zien. „Weet u ook, hoe lang u van de kan .er gebruik zult maken?" vroeg zij za kelijk. l Leonard Scf(on had' bijna geantwoord Verlaagd tot 3',j pCt, Teneinde de rente van de rijkswo- ningwetvoorschotten meer in overeen stemming te brengen met den gelden den rentestand, alsmede om tegemoet te komen aan de vele verzoeken van gemeentebesturen, om renteverlaging, wordt blijkens een circulaire van den minister van hinnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen met ingang van bet annuïteitsjaar 1938—1939 de rente van alle vcr'eencle voorschotten, volor- zoover daarvoor thans een hoogerc rentevoet geldt, verlaagd tot 31/2 pCt. De verlaagde annuïteiten, berekend naar dezen verlaagden rentevoet en gebaseerd op de dan geldende restant-looptijden, zul len derhalve voor de eerste maal zijn ver schuldigd per den vervaldag der annuitei- ten in 1939. De met de hernieuwde renteverlaging vrijkomende gelden, t.w. de verschillen tus- sclien de thans geldende en de nieuwe (ver laagde) annuïteiten komen wederom ten bate van bet huurverlagingsfonds en zijn uitsluitend bestemd voor versterking van de middelen van dat fonds. In de eerste plaats strekken deze gelden dus voor dek king van de kosten der na 1 Januari 1931 ingevoerde huurverlagingen, voorzoover deze kosten nog niet ten volle uit het fonds konden worden geput. Wat daarna nog in het fonds beschikbaar blijft, zal in mindering kom'en van de exploitatietekor ten, en derhalve uiteindelijk van de rijks- en gemeentelijke bijdragen. In afwijking van liet vroeger bepaalde zullen de vrijgekomen gelden niet mogen dienen (er veiderc verlaging van het liuur- peïl. Ook' voor de voorschotten, ie verieenen op of na de dagteekening van deze circu laire, wordt de rente bepaald op 31/- pCt. Voor deze voorscbolten zal, om tegemoet te komen aan liet bezwaar, dat de lasten over den geheelen looptijd der voorschotten onveranderd blijven, geduiende ten hoogste 15 jaar een annuïteit gelden, berekend naar een renle van 31/» pCt. en gebaseerd op een aflossingstermijn der voorschotten van 40 jaar. Na afloop van deze periode zal met betrekking tot liet dan beslaande schuld restant een nieuwe annuileit worden vast gesteld, gebaseerd op een rentevoet van 31/2 pCI. en een (restant; looptijd van 35 jaren, of zooveel langer of korter als in verbamf met de dan geldende .omstandig heden noodig moot worden geacht. Na do (ramp van. de SCIt 102. De minister vmi economische zaken, mr. "Ste-enberghc,-onder wiens departement de visscherrjen ressörtccren, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van de ramp, "welke Zondagmiddag aan «le SCH 102 voor de Sehevenïngschc haven is overkomen. I Groute vooruitgang van 1933 tot 1937. Het Centraal Bureau voor de Statistiek versüekt, in afwachting van het gereed komen van de statistiek van voortbrenging en verbruik der sclieepsboiuvwerven en seheepsreparafiebedrijven over 1937, de vol gende gegevens, betrekking hebbende op ondernemingen, welke gelijktijdig 25 of- meer werklieden in dienst hadden. 1933 1934 1935 1936 1937 Aantal ondernemingen 82 83 81 85 100 Verkoopprijs der gereed gekomen j vaartuigen, 111 mill, guldens 18,4 18,5 14,5 30,8 37,1 Gereed gekomen zeevarende ban- delsschepen, in 1 reg. tonnen 31 37 56 81 93 Bedrag gereedge komen herstel- I 1 in gei. e.d., in mill. guld. 16,8 18,1 15,1 20„9 42„0 Totaal personeel 1 omstreeks 15 s September (per 1000 man) 12,2 13,8 13,2 19,3 28,7 E«e cijfers over 1937 toonen alle opnieuw een verbetering. Voor het eerst sedert 1933 is het aantal opgenomen onderne mingen weder aanmerkelijk grooter. Bij dc gezamenlijke werven waren omstreeks 15 September 1937 9400 personen, o.w. 8900 werklieden, meer werkzaam dan het jaar tevoren. Terwijl dc totale verkoopprijs der ge reed gekomen vaartuigen met 6,3 mil- lioen gulden is toegenomen, toont het l>e- drag der verrichte reparaties e.d. een stij ging van 21,1 millioen gulden. Hierbij wordt opgemerkt, dat de materiaalprijzen in 1Ó37 gemiddeld belangrijk hooger wa ren dan in 1936. De toeneming van de verkoopwaarde der gereed gekomen pro ductie is door deze prijsstijging uiteraard beïnvloed. Huldiging van ir. J. W, Albarda. Ter gelegenheid' van het zilveren jubi leum van ïr. J. W. Albarda als lid van de Tweede Kamer, heeft do feleratiu Den Haag van dc sociaal-democratische arbei derspartij gistelavond een openbare ver gadering gehouden in het gebouw voor Kunsten en tVetenschappen. In deze vergadering heeft o.a. ir. Al barda eou rede gehouden. Chamberlain weigert hei huldeblijk van de Zceinvhche bevolking. Dc inzameling teil behoeve van een Zeemvsch geschenk aan Chamberlain, heeft een bedrag van f 1.139,23 tot resultaat ge had. Chamberlain heelt echter, met be tuiging van zijn erkentelijkheid voor de hulde voor zijn. werk in het belang van den vrede, geweigerd het geld te aanvaar den. Ilij heeft verzocht het te gebruiken voor een plaatselijke Iiefdadigheidsinstel ling. „tot wij uw rader hebben gevonden,' maar "hij merkte op, dat hij het niet zeker wist, „Waarschijnlijk wel een week," zei hij „U zult er wel een voor me hebben met uitzicht op zee „Allo kamers hebben uitzicht op zee," antwoordde zij met een glimlachje. „Wij zijn naar de eischen des tijds ingericht, ziet u. Ik kan u een van onze mooiste kamers geven over het ten is veld .die is juist vrij." „Dat 'g precies wat ik zou willen heb ben," knikte Leonard, „het hotel ligt hier pracidig." Zij nam een sleutel met nummer „zeven" van een haak en kwam uit haar kan toortje. Toen ze dat deed, kwam juist een norscSi uitziende man de breede trap af, die hen naderde. Leonard bezat een scher pe opmerkingsgave, die dezen middag kizonder werkzaam was en de blik van verstandhouding, waarmede mejuffiouw Fyne den norschen man opwachtte, ont ging-hein niet; maar opeens verdween de norschlieiJ en een glimlach kw am er voor in de plaats. „Dat is Seflcn, is het niet?" riep de niet langer norsche man. „Wat brengt jou naar deze streken?" „Hallo Morlcy," antwoordde Leonard, zijn hand uitstekende. „Ik hooide, dat er hier een eerste klas tenuisveld was en ik werd er naar toegetrokken ais de vlieg naar de kaars en nu ik jou vind', hen ik in de vlam terecht gekomen. Hoe speel je tegenwoordig? Net zoo goed als in je Cambridge tijd'.-" I)uitscher maakt kennis met een nationalislischen bokser. In de spannende'dagen van twee weken geleden, storul in een der Nederlandsehe grenssteden een groole menigte voor het raam van een dagblad de bulletins te le zen. Hieronder bevond zicli ook een oer-Duit- scber, een ras-Germaan van meer dan mid dehnatige grootte en zwaarte. Zijn licha melijke meerdeihoid scheen hem enkele vrijpostige opmerkingen te veroorloven. „Tsjecho-Slowakijc veroveren we binnen een week", was de eerste opmerking. „En dan beginnen we aan Nederland, Dat hebben we binnen een maand". Meteen ontving hij van een der om standers zulk een geweldige punch, dat hij knock-out over de straal tuimelde. „En dat heb je binnen een seconde" merkte de slagvaardige, maar erg geprik kelde Nederlander op. Toen liet publiek van de schrik over dit stoute staaltje «enigszins bekomen was, 11am een politieman dc-n bokser mee naar het politiebureau. Daarachter volgde de Dmlscher. De laatste beklaagde zich hevig over de brutaliteit van zijn aanvaller. En vroeg of dit nu de gastvrijheid was, die Nederland aan de vreemdelingen verleende. De bok ser verdedigde zich mol de opmerking, dat de Duilseher zijn nationale gevoelens op meer dan ergerlijke wijze had gekrenkt, en dat hij zich hierover gewroken had. „Je bent er nog al genadig afgekomen", was de opmerking van den politieman, „want deze man is de bokskampioen van dit gewest". „Dat - eh dat gaat aardig goed." antwoordde Moriey. „Hoe staat hel met jou?" „Nog maar een schaduw van wat het vroeger was, kerel. Wat denk je van een partijtje na -le thee? Ik zal zien, dat ik je de volgende dagen bezig houd. Ik was juist bezig een kamer te hestellen." „Na de thee? Ja eh dat is goed," mompelde Moriey en keek terloops naar juffrouw Fyne, Moriey aarzelde, maar knikte plotseling, riep: „tot ziens dan", tot Leonard, en ging naar buiten Ilij had op het punt gestaan zijn kamer op te zeggen en naar Scarborough te gaan. Deze plaats werkte op zijn zenuwen, maar misschien zou hel met een beetje flink fermis-en wel beter gaan en zou hij hier nog wat rond kun nen hangen. Ilij was erg benieuwd 0111 te zien wat Sefton terecht zou brengen van zijn nieuwe Amerikaansche seivice... Juffrouw Fvne draaid'e zich om en ging haar nieuwen gast voor op de breede trap, die met een zachten looper bedekt was. Leonard merkte verscheidene klei nigheden op van zijn omgeving: aardige licht blauwe «ordijnen voor de ramen, beschilderde muren, een vriendelijke bloe menmand. hangend aan de zoldering, die daar was hij van overtuigd, niet te" dan ken waren aan den vader van juffrouw Fyne en hij gaf zijn waardeering te ken nen. Alle vrouwen lioulcn van gezellige dingen, maar alle vrouwen kunnen ze niet altijd samenvoegen en uitstallen. Plotseling, juist toen zij bij kamer nr. zeven varen gekomen, vroeg juffrouw Mevr. Van Bro-ckhuyzen, kleindochter van Paul Kruger en ©chtgenoole van den Zuid- Afrikaansclien gezant, heeft gisteren in Den Haag aan een aantal oud-strijders uit den Boerenoorlog de oorlogsmedaille nitge reikt. Fyne over haar schouders „Hoe wist u, dat het tennisveld eerste klas wa«?" „Ik ried het." antwoordde Leonard. Een hotel, dat zoo goed is als dit, kon geen slecht tenisveld hebben." „U hebt uw oordeel over het hotel vlug klaar," zeide zij, toen zij "der sleutel in het slot stak. „Dat is een gewoonte van mij," ant woordde hij. „Ik heb mijn oordeel bijna altijd gauw klaar. Maar zegt u eens, vindt u het goed', dat wij het tennis veld gebruiken Hoe is dat hier gere geld ,01 ik het goed vind? Dat spreekt van- zeil'." „Goed Ik dacht alleen gezien mijn heer Morloy's houding dat er daarom trent een of andere regel was." Ilij sprak onverschillig, maar wachtte met belangstelling op haar antwoord. „Nee dat bedoelde hij niet," mom pelde zij en opende de deur. No. zeven was werkelijk eeri bizonder mooie kamer. Zij was het laatste bewoond door een rijken ouden heer en zijn zenuw zieke vrouw, die er haastig vandoor waren gegaan. Er was zooveel ruimte, dat het groote dubbele bed nauwelijks werd op gemerkt als men binnen kwam en het oog werd dadelijk getrokken naar de wijde openslaande vensters, die uitkwamen op een balcon, van waaruit men den gei heelen omtrek kon overzien. De diepe, blauwe zee glinsterde in de zon. Een zijde van het wrak, eenigszins naar het Oos ten, blonk als een stuk goud. Zijn grim mige lijn gat tijdelijk- een gouden glans aan de gedachten van wie er. naar keek, als de verborgen geschiedenis van een ongelukkig meisje, dat met een glimlach wat u van haar weet, op zij zet. Leonard gaf een zucht van voldoening, toen hij de kamer binnen kwam. De stem van het meisje achter hem deed' hem zich om draaien. „Ik geloof, dat ik u eigenlijk moest zeggen, waarom het was, voor dat a beslist," zeide ze. „Dat is niet noodig, want ik heb al een beslissing genomen," antwoordde Leonard. „En bovendien ik weet al waarom liet was." Zij keek snel naar hem, terwijl 1,'j voortging: „Lieve deugd; juffrouw Fvne, waarom zouden de mea- schen toch uit uw hotel gaan wegloopen om uw ongeluk Ik ben het eens met uw trouwen, kleinen schoenpoetser, dien ik zoo pas op het strand ontmoette. Een aardig ventje, die jongen. Hij is erg boos op uw gasten, dat zij u verlaten hebben, juist nu u het zoo noodig heeft, dat zij blijven." „Ja, ik. heb één goeden vriend," ant woordde juffrouw Fyne, zwakjes glim lachend. „M'ssclien hebt u er twee," antwoordde Leonard gevat, haar in het gezicht zien de. „De ikfc u, dat ik op een of andere m?nier zal kunnen helpen?" aeerde zich een oogenblik om en draaide zich toen terug, boos op zich zelf, omdat zn op het punt was geweest zich door haar toestand te laten neerslaan. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5