EERSTE BLAD. Woensdag 12 October 1938 Duitschland en de Balkan 91ste Jaargang. No. 21990 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HflVEW). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De voorbereiding van de Duitsche econo mische expansie naar het Zuid-Oosten. De strijd in Spanje Duitschland Japansche inval in Zuid-China Frankrijk een Mijnhardtje nemen. Engeland Italië Vereenigde Staten Tsjecho Slowakije Autobus geramd door vrachtwagen Gemengd Nieuws Dczs courant verschijnt dagelyhs, met uit- zouöefisg van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal 2.—-; franco per post f 3.50. Prijs per week: 15 eta. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijkB aangenomen. Advertentien voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf our aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Pen bepaalde plaat-; van advertentien wordt niet gewaarborgd. schieda Prija der Advertentien: van 15 regels f 1 55; Iedere regel meer f 0 30; In het Zaterdagnummer 15 regels fl.80, iedere regel meer f 0.33 Reclames. f0.75 per regel. Incassokosten5 ets.; postkwitanties 15 ets. 'Janeven van advertentien fc\j abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. dagelijks w orden tegen vooi uitbetaling Kleine Advertentien opgenomen h f0.50 t/m. 15 moor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond C uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De Duitsche minister van economische zaken, Funk, maakt thans een reis door Zuid-Óost-Europa teneinde de handelsbe- trekkingen tusschen Duitschland en de Bal- kanlanden te bevorderen. Zoo woTdt o.a. uit Belgrado gemeld, dat Duitschland' zou hebben aangeboden voor een tijdperk van vijf jaar twee-derden van de Zuid-Slavische mijnproductie te koopen. Enkele dagen heeft Funk in Istanboel vertoefd', voor het voeren van onderhan delingen over een economische regeling, zooals seeds met Belgrado en Ankara ge sloten is. Funk verklaarde bij1 zijn ver trek, dat bij uitnoodigingen beeft ontvan gen van de regeer!ngen van Roemenië en Griekenland, doch dat liij eerst naar Ber lijn moest terugkeeren om zich bezig te houden met de vraagstukken, welke in verband' staan met de aanhechting van het Sudeten-Duitsclie gebied Fnnk legde er den nadruk op, dat Duitsch land de voorkeur geeft aan tweezijdige re gelingen voor den ruil van producten en koopwaren, ter bevordering van de In trekkingen met de Balkanstaten. Het is de bedoeling, dat daarna op d'ezelfde wijze onderhandeld wordt met de Vereenigde S n k d '"id. Funk deelde tenslotte lieten, verstrekt aan Tur- lerugbetaald moeten wor- heeft deze Duitsche eco- n e in andere landen Li- z gelrokken. Ie kringen te Washington i: ng, dat de groeiende eco- n van Duitschland in het Z Europa zeker in hotsing z e pogingen, die de Ver- e het werk zullen stellen o et deze streken te bebou- d acht maanden van dit jf landen uit Amerika goe- d tot een waarde van 62 xi rwijl de waarde van den x. de Vereenigde Staten 5i bedroeg. De jaarlijksche h begroot worden op 170 tr ïgelichte kringen is men v liet alleen de Vereenigde S Engeland en Frankrijk kir-b—b—1 moeten doen. De Ver eenigde Staten zullen het handelsverdrag met T'sjecho Slowakije moeten herzien in verhand met de gebiedswijzigingen. Reeds verscheidene maanden bereiden Amerikaan- sche ambtenarenn do sluiting van een han delsverdrag met Turkije voor, maar Duitsch land compliceert de onderhandelingen door een stelsel van ruilhandel en geblokkeerde marken. De Amerikaansclie autoriteiten hebben reeds voorbereidende besprekingen voor mogelijke handelsverdragen met ver scheidene andere staten in het Zuidoosten van Europa aangeknoopt. Men verwacht, dat de handelsattaclie's in d'e verschillende hoofdsteden opdracht zullen krijgen er op aan te dringen, dat alles gedaan wordt om het goederenvervoer met de Vereenigde Staten uit te breiden. De verklaring, die de Duitsche minister Funk te Istanboel heeft afgelegd1 over mo gelijke handelsondernemingen met do Ver eenigde Staten, is in bevoegde kringen te Washington met een zekere reserve ont vangen. Men is n.l. van meening, dat het beginsel van handel s overeen komst en op den grondslag van tweezijdige verdragen, zooals Duitschland dat huldigt, niet in overeenstemming is met de Amerikaansclie opvatting. Zooals Cordell IIull hcihaald'o- lijk heeft verzekerd, staat men op 't stand punt, dat handelsovereenkomsten veelzij dig moeten zijn en de meestbegunstigings- dausule moeten bevatten. Een wederkeerig- lie i ds o vereen komst met Duitschland zou welkom zijn, maar moeien overeenstemmen met de Amerikaansclie opvatting. De „Daily Telegraph" vestigt eveneens de aandacht van haar lezers op de Duitsche economische actie in den Balkan door een lang artikel van den Berlijnschen correspon dent, die schrijft, dat, wat beschouwd werd als een Britsch-Fransch tegenoffensief in den Balkan, niet langer als een ernstige bedreiging geducht wordt. Als Frankrijk en Engeland er naar zouden blijven streven iets af te nemen van den handel, die naar Duitsche opvatting rechtens aan Duitsch land toekomt, zal Duitschland binnen een of twee jaar, als de versterkingen aan de Westelijke grens voltooid zijn, de leer stelling kunnen afkondigen van een eco nomische exclusiviteit voor Midden- en Zuidoost-Europa. Het blijft dan te bezien, in hoeverre de belangen van Italië en Duitschland in den Balkan met elkaar in botsing zullen komen. Misschien zalDuitsch land een tijdlang de vruchten met Italië willen deelen, doch indien het eenmaal de positie heeft bereikt, waarnaar het thans streeft, zal er voor mededingers weinig ruimte overblijven. In handelskringen, die den Britschen invloed in Turkije niet on derschatten, is men van meening, dat het sluiten van een Duitsch-Tuxksch verdrag moet worden beschouwd als het teeken, dat de andere landen, die door Funk' be zocht zullen worden, nog gemakkelijker door de Duitsche vleierijen ingepalmd zul len worden. De terugtrekking der Italianen. Officieel wordt te Burgos medegedeeld, dat in totaal meer dan 10.000 Italianen uit het rechtsche Spanje worden terugge trokken en dat het aantal waarschijnlijk ongeveer 12000 zal bedragen. Hemming voldaan over ontvangst in het rechtsche Spanje. De missie onder leiding van Hemming verklaart zeer voldaan te zijn over de ontvangst, welke haar te Burgos ten deel is gevallen. Vernomen wordt, dat geen sen- sationeele mededeelingen te verwachten zijn, daar de taak der missie hoofdzakelijk van informatieven aard zon zijn. De plannen voor de vrijlating van hon derd Britsche gevangenen in ruil voor de door de regeeringstroepen gevangen ge nomen Italianen zijn vrijwel gereed'. De Italianen zullen door een Britscli oorlogsschip naar Majorca worden ver voerd. De Engelsehen, die thans door de rechtsche autoriteiten te Pailencia gevan gen worden gehouden, zullen in groepen van" twintig ter beschikking gesteld wor den van den Britschen vice-consul te San Sebastian, en via Frankrijk naar Enge land worden vervoerd. Wecnsche burgemeester versus Innitzer. Volgens de Wiener Neuesten Nachrich- ten heeft de burgemeester van Wteenen, d'r. ïïeubacher, pp een vergadering van een plaalselijice groep der N.S.D.A.P. een redevoering uitgesproken, waarin hij ook inging op de met een réde van aartsbis schip, kardinaal Innitzer, in verband staan de gebeurtenissen. 'Burgemeester NeuLacher wees er o.a. op, dat kardinaal Innitzer in zijn preek, die speciaal georganiseerd! was, er over heeft gesproken dat er nog een jeugd be slaat, die „niet zoo gemakkelijk luistert naar bedrïegljke slagzinnen en geveinsde pbrases". Neubacher betreurde het, dat kardinaal Innitzer dergelijke woorden niet heeft uit gesproken in tijden, waarin zij bizonder ter plaatse geweest zouden zijn, n.l. toen een misdadige kliek van politici, dlie langs sluipwegen de macht in den staat verwor ven had, met een I>eroep op God, dap pere mannen aan den galg had! gebracht. Toen heeft kardinaal Innitzer gezwegen Het zou beter voor hem zijn, wanneer hij niet aan dit beklagenswaardige verzuim herin nerde. Spr. constateerde dit met alle be slistheid en hoffelijkheid'. De bctoogingem tegen Innitzer. In welingelichte kringen te Berlijn wordt verklaard, dat morgen te Weenen bespre kingen zullen worden geopend tusschen de nationaal socialistische autoriteiten en kerkelijke autoriteiten over de incidenten, waarvan kardinaal Innitzer dezer dagen het slachtoffer is geweest. Japanneczen untschcpen troe pen in Biasbaal. De Japanneczen hebben gisteren troepen in grooten getale aan land gezet te Ilatsjoeng in de Biasbaai. a Te Hongkong wordt bevestigd, dat een dertigtal oorlogs- en transportschepen tus schen Hongkong en Swalau ligt en dat Japansche troepen in de Biasbaai aan wal zijn gegaan. De Japansche (roepen zijn geland, nadat de kust en de naburige eilanden gebombar deerd' waren. Het is de bedoeling der Ja- panneezen het wapenvervoer langs den spoorweg KauloenKanton af te snijden en de monding der kantonrivier te beheer- schen, teneinde ook' den aanvoer per schip uit Kanton te onderscheppen. Twee compagnieën Britsche soldaten zijn naar de grens gedirigeerd om de politie terzijd|e ie staan bij de handhaving der orde. In betrouwbare kringen wordt de sterkte der Japansche landingstroepen op 50.000 man geschat. De Japansche minister van huitenland- sche zaken heeft vanochtend den ambassa deurs van Engeland, Frankrijk, de Ver eenigde Staten, Duitschland' en Italië en den Poiiugeeschen gezant schriftelijk mede- deeld', dat het Japansche leger heeft beslo ten tot militaire operaties langs de k'ust van Kwantoeng om het regime van Tsjang Kai Sjek een krachtiger slag toe te brengen. De krijgsverrichtingen, aldus is verder me degedeeld' in de nola's, zijn van zuiver militairen aard en hebben slechts ten doel een einde te maken aan de levering van wapenen en munitie aan de Chinecsche strijdkrachten en de voornaamste punten "der actie tegen Japan te vernietigen. Herhaald wordt, dat Japan de rechten en belangen van derde mogendheden zal ont zien en alles zal doen om ie voorkomen, dat die mogendheden schade ondervinden van de operaties. De regeering verzoekt den mogendheden de ware bedoelingen van Japan te willen begrijpen en te willen sa menwerken tot beperking der schade voor de belangen van derden. De prinses van Piement te Parijs. De prinses van Piemont, kroonprinses van Italië, is vanmorgen te Parijs aangeko men. Zij werd verwelkomd' door den Ita- liaanschen zaakgelastigde, vertegenwoordi gers van. Lebrun en Bonnet, den Belgischen ambassadeur en andere autoriteiten. Bij het verlaten van het station werd zij hartelijk toegejuicht. Bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Rheumatiok, Kou en Maandbezwaren Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. Het effectief van het territoriale leger. Het Britsche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat het effectief van het territoriale leger op 1 'October 186 689 manschappen en officieren bedroeg. Dit is het hoogste aantal, dat sedert den oorlog is bereikt. Do Cauadcesche reis van het koningspaar. 'Officieel wordt medegedeeld, dat het 'Britsche koningspaar geen uitnoodigng heeft ontvangen om- na het bezoek aan Canada een bezoek te brengen aan de VereenigdeStaten. In hofkringen" -wordt ovenwei toch gesproken over een bezoek aan New York en Washington. Te Washington wordt verklaard', dat, in dien de president der Vereenigde Stalen het Britsche koningspaar zou uitnoodigen, dit zou geschieden langs den normalen weg, d.w.z dcor middel van de Brit sche amba'-sa le te Washington. Duff Cooper motiveert zijn aftreden. Duff Cooper heeft gisteren voor het bestuur van- den conservatieven bond' in zijn Londenscnon kieskring de redenen uiteengezet, waarom hij als minister van marine is afgetreden. Het bestuui nam met algemeene stem men een motie aan, waarin verklaard wordt, dat het bestuur zich er van be wust is, dal Duif Cooper niets anders overbleef dan zijn ambt neer te leggen en dat het zijn optreden eerbiedigt. Het bestuur is het echter volkomen eens met liat beleid van den eersten minister en de politiek der regeering en het is verheugd1, dat Duff Cooper voor d'e eenheid' van de conservatieve partij zal blijven arbeiden en de regeermg ia het bizonder bij het versterken van de landsverdediging zal steunen. De terreur in Palestina. Twee hevige gevechten zijn geleverd ten Noorden en ten Westen van Jeruzalem lus sehen opstandelingen en troepen. De strijd die te Nabloes wordt geleverd^ is bizonder fel. Er zijn reeds tien - d'ooden gevallen. Verscheidene Engelsche soldaten zijn ge wond of gedood. Bij een militair ingrijpen bij Walaja ten Zuidwesten van Jeruzalem is een Engel sche soldaat gesneuveld en een andere ge wond. In verband met onlusten te Nabloes zijn daar de bepalingen betreffende het verkeer voorloo-pig verscherpt. Joden mogen geen nieuwe zaken meer openen. Het Italiaausche ministerie voor de cor poratie heeft een verordening uitgevaar digd', waarbij liet verboden wordt aan Joden vergunningen te verleenen voor het openen van nieuwe winkels, café's of restaurants. Het overdoen van vergunnin gen is voorloopig eveneens verboden. Volgens een offieïeelo statistiek wonen, in Italië 57.425 joden. De meeste joden; zijn gevestigd in de provincies Latïuni (12.943) en Lombardije (11.459). Verhoogde uitgaven voor de vloot. Op een persconferentie heeft Roosevelt in antwoord op een vraag betreffende de uitgaven voor de landsverdediging in ver band' met den internationalen toestand ver klaard, dat de marinebegrooting waarschijn lijk met 150 millïoen dollar zou moeten worden verhoogd', ter financiering van den bouw van slagschepen, waartoe het con gres reeds machtiging heeft verleend. Do autonomie voor Itoethenie. Twee personen gedood, zes De vorming van een autonome regee ring voor Roethenie doet do kansen op verwezenlijking van het denkbeeld, dit land' los te maken van Tsjeclio-Slov. akije en het bij Hongarije te voegen, verminderen. Men hoopt te Praag, dat het Hongaarsdie voorstel tot het houden van een volks stemming thans ingetrokken zal worden. Van sommige punten van de Ilongaarscli- Roetlieensche grens komen berichten bin nen over incidenten. Nabij Merehevo zou een bende van veertig Hongaarsdie terro risten het spoorwegstation hebben over vallen, waarhij een treinbewaker gedood en een passagier gewond werd. In hot ge bied is de noodtoestand afgekondigd. Geen bijeenkomst van de commissie van vier te Berlijn. De iulei nationale commissie, welke overeenkomstig het verdrag van Munchen is ingesteld, heeft gisteren wederom niet vergaderd' De voornaamste taak van deze commisMO is de regeling van de volks stemming in de gebieden met gemengde bevolking. Van Duitsche zijde wordt ver klaard, dat na de'bezetting van de vijf zones 300.000 Duitschers in Tsjecho Slo wakije blijven, terwijl van Tsjechische zijle wordt gezegd, dat zich in de tot nu toe bezette gebieden 723.000 Tsjechen en Slo- wakon berieden. Na zijn inspectiereis aan de Westgrens houdt de Fuhr»r thans rust te Godesberg. Naar verluidt, beeft men hem instructies gevraagd, opaal de internationale commis sie haar werk zal kunnen voortzetten. De Hongaarscho eischcn. Door kringen, die in nauw contact slaan met de Hongaarsdie delegatie, werd gister avond verklaard, dat de Hongaarsdie dele gatie den onmiddellijken en onvoorwaar- delijken afstand heeft geëischt van alle Tsjeclio-Slowaakschc gebieden, waarin een Hongaarsdie meerderheid woont, en wel zonder eenige vermindering der in die ge bieden aanwezige economische waarden. Hongarije wenscht in het belang van den Europeesdien vrede als resullaat van de onderhandelingen te Komaron een duur zame oplossing. Naar Hongaarsdie overtui ging kan een oplossing echter slechts dan duurzaam zijn, wanneer het beginsel van het internationaal erkende zelfbeschikkings recht wordt vergemakkelijkt gewond. De berging van de „Hunze 13". De N.V. lleederij v.h Gebrs. Goedkoop heeft opdracht ontvangen voor de berging van de „Hunze 13", die in den nacht van 3 op 4 October, ongeveer 8 k.m. benoor den Marken is vergaan. Morgenochtend zal bij gunstig weer met de berging begonnen worden. Slachtoffer van gevaarlijk kruispunt. Gistermiddag te ongeveer twee uur is op het gevaarlijke kruispunt aan het Koern onder Hoorn de motorrijder J. Poudifoe uit Medemblik, komende van deze plaats, door een auto, welke uit de richting Berk hout kwam, gegrepen en ernstig gewond. Tegelijk met den motorrijder naderden twee auto's genoemd kruispunt. P. heeft klaarblijkelijk alleen den voorsten wagen opgemerkt. D'e tweedy auto zag hij te laat, zoodat hij dezen niet meer kon ontwijken. Een hotsing was het gevolg en P. werd' een eind' weegs meegesleurd. De man werd zwaar gewond: een hoen was verbrijzeld en hij had ook hoofdwon den opgeloopen. Het slachtoffer is in ernstigen toestand naar het St. Jansgasthuis te Hoorn over gebracht. Het motorrijwiel was geheel vernield'. De Lord Mayor van Ugnden, sir Harry Twyford (reenfs) Bij zijn vertrek van Cfoydon naar Praag voor de uit oefening van xjjn functie bij de bulp- vérleening In Tsjecho Slowakije Omstreeks middernacht is op den Nieuwen Rijksweg, tusschen Delft en Overschie een ernstig verkeersongeluk! gebeurd, dat tot dusver aan tuee men- schen het leven heeft gekost en waarbij een zestal personen min of meer ern stig is gewond. Op dat tijdstip kwam een vrachtauto met z.g. oplegger uit de ridding Rotterdam. Toen de chauffeur van deze vracldauto ia de gemeente Pijnacker een langs den berm: van den neg stilstaande aulobus opmerkte, wilde bij deze passoeren eii haalde daartoe naar links uit. Daarbij merkte hij vermoe delijk niet, dat juist op dat oogenblik een aulobus van de N.V. Cotax uit Rotterdam, uit tegenovergestelde richting naderde, wel ke zich tegelijkertijd ter hoogte van de stilstaande bus bevond. Het gevolg was, dat de Cotax-bus door den oplegger werd gegrepen en hoewel de bus niet met groo'a snelheid reed, aan een zijde totaal werdl opengereten. De gevel gen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Door de hevige bolsing werden de ban ken van de aulobus in elkander ge drukt. Toen het voertuig lot stilstand' was gekomen en men ijlings te hulp snelde om de passagiers te redden, ble ken twee hunner, die op de bank ach ter den chauffeur hadden plaats ge nomen, op slag te zijn gedood. De chauffeur zelf, alhoewel gewond, liad geen emslig letsel bekomen, doch een zestal passagiers bleek min of meer ernstig gewond. Het duurde geruimea tijd vooraleer men er in slaagde een hunner, die tusschen de ineengedron gen banken van het voertuig Ixdmeld ?.at, uit zijn benarde positie te be vrijden. Onverwijld werd geneeskundige hulp ge- re qui ree rd en weldra waren twee auto's van den geneeskundigen dienst uit Rotter dam en "twee van den geneeskundigen dienst uit Delft, alsmede een ambulance- wagen van liet Roode Kruis uit Overschie ter plaatse. Ook de burgemeester van Over schie, de beer J. C. Baumann, en de hoofd commissaris van politie te Delft, den heer U. van der Zee, spoedden zich op het vernemen van dit ernstig ongeval naar do plaats des onheils. De autobus, welke een z.g. „wilde dienst" tusschen Den Haag en Rotterdam onder houdt, is geheel versplinterd. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers en de ge wonden zijn naar Delft overgebracht. De slachtoffers. Nader wordt gemeld, dat de lijken van de twee slachtoffers van dit verkeersonge luk geiden tificeerd zijn als die van de 26- jarige mevrouw K.0. cn den heer H. ie Rotterdam. De echtgenoot van eerstgenoem de, de heer K., alsmede de 54-jarige V., de 66-jarige L., de 34-ja,rige L. en een nog onbekende passagier, allen uit Rotterdam, zijn in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft opgenomen. Twee zusters van mevrouw K., die niet levensgevaarlijk gewond bleken, zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam overgebracht. Onder degenen, die kort na het gebeurde zich van de toedracht der zaak, ter plaatse op de hoogte kwa men stellen, behoorde, behalve de reeds genoemden, de heer A, B. de Zeeuw, wet houder en waarnemend burgemeester van Botterdam. i 1 De toedracht. Omtrent de toedracht van dit ongeval kon nog worden gemeld, dal de chauffeur van de geparkeerde aulobus ter plaatse tot de ontdekking kwam, dat de Iienzinelank! ledig was. I Hij deed' daarom een beroep op den be stuurder van een hem passeerende auto, die zijn wagen tot sfiJslatid hraehl, doch' deze niet geheel aan den kant van den weg plaatste. De chauffeur van den trailer, de heer Krijger uit Haarlem, werd daardoor ge noodzaakt zoodanig naar links uit te halen, dat hij op het andere rij vlak terecht kwam. De politie te Pijnacker in welke ge meente de aanrijding geschiedde, stelt een uilgehreid onderzoek in. Verkeersongeluk met do Mielij ken afloop. Gistermiddag is de 57-jarige slager Bak ker uit Zeist op het kruispunt Oude Arn- hemschewegLaan van Reek en Rooyen met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een uit Nijmegen afkomstige personen auto. 'B. reed' op d'en Ouden Arniiemscheweg e» schijnt geen aand'aoht te hebben ge schonken aan de van rechts van dte Laan van 'Beek en Rooyen komende auto. Do motorrijder werd' twintig meter mee gesleurd'. Hij liep ernstige verwondingen aan het hoofd op en* overleed' kort na het ongeluk.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1