de kust Schaduwen aan Zoekt mondeling contact met Ivorol- tandpasta TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Het conflict bij Koolhoven Rechtszaken Luchtvaart BINNENLAND s'ec^s 50 et. per week jyau ,|g De gouddiefstal te Utrecht Waarschuwing aan inbrekers DEE "WOENSDAG 12 October 1938. No. 21999. i De meening van. de bonden, De secretaris der samenwerkende metaal bewerkers- en houtbewerkersbonden meldt ons inzake het conflict big de N.Y. Kool hoven, vliegtuigen het volgende: De mededeeling der N.V. Koolhovenfi- brieken, dat de grondoorzaak van het con flict gezocht moet worden in het uitblijven van opdrachten van onze luchtvaart, die oorspronkelijk waren toegezegd, lijkt ons niet in overeenstemming met de feiten. De grondoorzaak zit o.i. in het feit, dat de directie van Koolhoven de organisatie der arbeiders niet wil erkennen. Het ontslag, waarover in het bericht van de N.V. Koolhoven wordt gerept, is even min de aanleiding lot bet conflict, immers dit ontslag is pas gegeven nadat het ulti matum was gesteld en op een enkel uur na afgeloopen. Hoe- de directie van Koolhoven verder kan berichten, dat bij bet conflict ongeveer 30 stakers zijn betrokken, is ons een raadsel. Den eersten dag der staking hebben zich ruim vijftig stakers laten inschrijven bij de diverse organisaties, en op den twee den dag der staking de rest, want toen zijn alle houtbewerkers op één na buiten de fabriek gebleven. Tenslotte over de loonen willen wij niet discussieeren, maar achter de f28 met fl polis, waarover gesproken wordt, zetten wij een vraagteeken. Indien de directie van Koolhoven een bespreking arrangeert met de vertegenwoor digers der organisaties, dan kunnen daarin de feiten worden opgesteld, zootils ze zijn en met goeden wil van beide kanten een oplossing warden gevonden. De Afsluitdijk en het IJssclmecr in den storm. Het (soc.-dem.) Tweede Kamerlid de beer Van der Waerden, heeft aan den 'minister van watersLaat de volgende vragen gesleld: 1. Is de minister bereid mede te deelen, welken omvang de aantasting van den Af sluitdijk van liet IJssehneer ten gevolge van de jongste stormen heeft genomen, als mede welke de gevolgen zijn voor de ever- ken van den N.O.-polder? 2. ICan de minister mededeelen, of en in welke mate het peil van het IJsselmeer op het tijdstip van het intreden, van den storm afweek van het thans "als normaal aangenomen peil (0.13 M. N.A.P.)? 0. Is er reden om aan te nemen, d'at er minder gevaar voor stormschade bestaat naarmate het peil van het IJsselmeer het gewenschte peil van 0.40 M. N.A.P. nadert? 4. Kan de minister reeds mededeelen, of het gebeurde aanleiding zal geven tot maat regelen om voor de toekomst bedreiging van den Afsluitdijk in te perken Een Ncdcrlandsch jacht voor den sultan van Deli. Door den sultan van Deli is aangekocht het luxe motorjacht „Ile de Beauté", van den heer D". J. Scholtz te Amsterdam. Het schip is in 1934 door de firma G. Timmer en Zoon, Scheepswerf Huis do Rivier, ge bouwd voor rekening van den heer J. R. van Bennekum, te Rotterdam, en droeg toen den naam „Harmatan". Dagelijksehe indexcijfers. Medegedeeld door bet Centraal Bureau voor de Statistiek). Aandeelenkoersen93,4. Goederen groothandelsprijzen70,4. Hoofdsteeg 27 Rotterdam I Verlaagde contantzaakprjjzen. Geen verhooging! Wintermantel» Regenmantels - Japonnen enz. s Winterjassen Regenjassen Costuums enz. De drie helers veroordeeld. Bijna een jaar geleden geschiedde! in het tandheelkundig instituut te Utrecht een bru tale inbraak, waarbij een groofce boeveel heid goud, dat aan de studenten toebehoor de, werd' gestolen. Vrij spoedig wist de Utrechtsche recherche in samenwerking met die van Amsterdam het gestolen^ goud te achterhalen, waarbij ook al spoedig en kele arrestaties volgden van personen, die bij dezen diefstal waren betrokken. Onder ben bevond zich ook een student, die in deze voor hem zoo onverwikkelijkc affaire een zoo betreurenswaardige rol speelde. Over allen heeft de Utrechtsche recht bank inmiddels reeds een vonnis geveld. Alleen de drie van heling verdachte Am- sterdamsehe kooplieden,bevonden zich tot heden nog steeds in voorarrest, in afwach ting op het oordeel, dat over hen zou wor den uitgesproken. Eerst diende evenwel te worden uitge maakt, welke rechtbank, Amsterdam of Utrecht, deze strafzaak diende te behan delen. Ook voor deze verdachten is aan de onzekerheid over het lot, dat hen wachtte, heden een einde gekomen. Alle drie, d'e 48-jarige metaaldraaier M. G., de 56-jarige koopman I. Z., en de 41-ja- rige koopman W. H. L'., werden veroor deeld' tot een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek van voorarrest. De eiscli luidde resp. twee jaar en drie maanden, twee jaar en twee jaar en drie maanden. Do overval met roof op het postkantoor te Bennekom. De Arnhemsche rechtbank heeft gister morgen den ?5-jarigen G. B., die in den afgeloopen zomer een overval met bcroo- ving heeft gepleegd op het postkantoor te Bennekom en er daarna met duizend gulden van doorging, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Brand in radiofaliridk. fn do radiofabrïek van Van der Heem en Bloemsma aan de Stortenbekerstraat te 's-Gravenhage, is op 4 Meir brand' ont staan in de lakspuiferij, doordat de chef van de metaalafdeeling twee maal een lucifer had aangestoken op 2 o.M. afstand van met lak bedekt houtwerk, ten einde een ventilator op zuigkracht te contro leeren. Het dak vatte toen vlam en twee af- deelingen der fabriek brandden uit. De chef heeft zich wegens het veroor zaken van lrand voor d'e Haagsche recht bank te verantwoorden gehad. Het 0. M. eischte tegen hem een maand gevangenis straf. De rectitbank legde dien onvoorzichtigen chef een geldboete van f 109 subs. 59 da gen hechtenis op. Steekpartij te 's-Gravcnhage. Op 20 Februari lieeft op de Lange Beestenmarkt te 's-Gravenhage een steek partij plaats gehad, waarbij de chauffeur S. met een mes in de borst is gestoken door den 52-jarigen zeeman C. II. M. M. heeft zich wegens mishandeling voor do Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad'. Het O.M. eischte 2 maanden ge vangenisstraf tegen hem. De rechtbank veroordeelde hem gisteren tot veertien dagen gevangenisstraf. ,,Geen geld, slechts boeken". Eenige maanden geleden is ingebroken in een kantoor van oen houtwarenfabriek te Wormerveer. De buit was slechts gering, den volgen den ochtend miste men een schrijfmachine. De twee brandkasten waren nog in tact dank zijl de waarschuwing, die er was op geplakt: „In deze brandkast is geen cent te vinden, wij bewaren er uitsluitend voor inbrekers waardelooze kantoorboeken in, de sleutel ligt op het bureau". Inderdaad lag de sleutel daar, de inbrekers hadden het advies gelezen, en ter controle oda der kasten opengesloten. Inderdaad von den zij niets anders dan zware, dichtbe- sclrreven folianten. De daders, een oude recidivist, die acht tien. jaar in Nederlandsche gevangenissen heeft doorgebracht en zijn jeugdige com pagnon werden korten tijd' later voor een andere inbraak gesnapt. Behalve zware straffen haalden zij' zich ©en nieuwe ver volging op den hals voor- den mislukten "Wormerveerschen rooftocht. De bejaard© recidivist werd voor d'it laatste misdrijf veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf wegens' diefstal in ver- eeniging van een schrijfmachine. De reci divist, die gisteren voor liet Amsterdam- sche hof terecht stond zijn medegevan gene had afgezien van hooger beroep kwam nu met het verweer, dat hij met dien diefstal eigenlijk niets te maken had. Wel had hij ingebroken, maar toen hij zag, dat er geen contanten waren wilde hij van diefstal afzien. „Ik houd niet van roerende goeden, want je weet niet, waar je er mee heen moet". Zijn jonge compagnon had er anders over gedacht: „Dan hebben we tenminste wat voor de moeite. Wio moesten die ma chine wel gappen om den cliauffeur te betalen". D'e procureur-generaal requireerde be vestiging van het vonnis der rechtbank (negen maanden gevangenisstraf). Arrest 25 October. Wilde busdienst verboden. De president van de Amstcrdamsche rechtbank, xnr. A. .1. van Rayon, heeft gis- -teren uitspraak gedaan in bet kort geding tusschen de Noord-Zuid-Hollandsclie Tram weg Maatschappij als cischores en de ex ploitanten van den wilden busdienst „De Horde's Tour Maatschappij", die ©en auto busdienst tusschen Amsterdam en Haar lem v.v. onderhoudt. De N.Z.II.T.M. eischte stopzetting vair dezen dienst, daar de busdienst geen con cessie heeft, en het opleggen van een dwangsom voor eiken dag, dat de bus dienst zou worden voortgezet. D'e president overwoog in zijn vonnis, dat het er niet toe doet in dit geval, of hot betreffende artikel in het R.A.P. onver bindend' is. Gedaagde (de busdienst) -heeft artikel 1 van de wet op de openbare mid delen van vervoer overtreden tin op dezen grond moet de busdienst warden verboden. De president wees dan ook de vorde ring van eischeres toe. Ontrouwe penningmeester. De penningmeester der afdeeling Oldan- zaal van den Algemeenen Textielarbeiders- bond de Eendracht, G. v. di. S„ hoeft vo rige week terecht gestaan voor do recht bank te Almelo wegens fraude van rijks- Op weg naar Berlijn vertoefden kolonel Lindbergh en zijn echtgenoote ie Botterdam, vanwaar zij gisteren weer vertrokken. De lieer en mevr. Lindbergh in de machine. W- aW De Amsterdamsclic wethouder van Onderwijs, drs. Boekman (geheel links), bracht gisteren een bezoek aan het opleidingsschip Koningin Wilhclmina", waar dc schippers- jongens hun schoolonderricht ontvangen. Deze geeft een ware mondwassching en maakt Uw tanden werkelijk wit. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak enzeer zuinig. Tube 60-40 en 25 ct. Naar het Engelsch van j. JEFFERSON FARJEON •4) „U hoeft me al geholpen," zeid'e zo. „Ik weet zeker, dat mijnheer Morley van plan was op te zeggen, toen hij u ontmoette en u over tennissen begon te spreken." „Ja, en ik zal hem over tennissen blij ven spreken," antwoordde Leonard. „Waar om zou liij hebben -opgezegd? Wat heb ben ze er allemaal voor reden voor om dat te doen „Nu het is hier niet erg prottig ge weest, de laatste paar d'agen. Ik heb mijn best gecfean om opgeruimd te blijven..." „Ja, dat kan ik zien." maar het was niet gemakkelijk on natinulijK is alles veranderd'. Het is moei lijk om in een vac an t i es te raming te zijn wanneer voortdurend politie en detectives in en uit loopen. En bovendien, ik -kan ze niet duidelijk maken, dat ik wilde, dat ze maar heel gewoon moeten doen, wan neer ik erbij ben." Leonard' knikte, deelnemend. „Sommigen van Den zouden een beetje nerveus zijn, natuurlijk," merkte hij op, „maar wat mij treft is, waarom er zooveel van hen zijn weggegaan." „Dat begrijp itc ook niet," antwoordde juffrouw Fyne zacht. „Het lijkt er wel op..." „Waar lijkt het wel op?" vroeg hij be moedigend, toen zij aarzelde." „Alsof er iets anders was." „Nu als dat er is, zullen we het tot het eind nagaan," riep Leonard vurig uit. ,.K'jk eens, juffrouw Fyne, ik houd u van uw werk, maar kunt u mij nog vijf mi nuten erbij geven en mij eens precies ver tellen wat er gebeurde op d'en dag, dat uw vader verdween? Een week geleden, is lel niet?" „Ja, 13 Augustus." „Juist. Was hij ziek of iels dergelijks? Vertelt u mij eens de heele geschiede nis." „Er is niet veel te vertellen," begon juffrouw Fyne. „Nee, vader was niet ziek, zijn gezondheid liet niets te wenschen ower. Hij deed' alles dien dag als gewoon lijk en er was geen verschil, toen hij me goeden nacht zei 'en naar zijn kamer ging. Tenminste nee, ik geloof niet, dat er eenig verschil was." „Dat wil zeggen, u gelooft,' verduide lijkte Leonard1. „Op welke manier zou er eenig verschil hebben kunnen zijn?" „U reemt heel goed een kruisverhoor af," glimlachte zij, een weinig blozende. „Maar men mag niet d'e fout maken din gen belangrijk te doen voorkomen, wan neer ze het niet zijn. Ik bedoel, dat men achteraf denkt aan allerlei kleinig heden, begrijpt u. Het is gevaarlijk daar aan beteekenis te hechten, niet waar?" „Dot ben ik niet in alle opzichten met u eens," antwoordde hij. „Het komt er zeer op aan, wat die kleinigheden zijn en welke beteekenis men er aan hecht. Wat merkte u op met betrekking tot uw vader?" „Hij scheen een beetje afwezig. Voor liet eersb®in zijn leven het klinkt een beetje gek vergat hij mij goeden nacht te kussen en ik moest hem eraan her inneren." „Wel, dan was er eenig verschil," ver klaarde Lenoard min of meer afkeurend. „Ik zal moeten aandringen op meer nauw keurigheid, juffrouw Fyne, wanneer ik u zal helpen. Nu, en nadat hij naar zijn kamer was gegaan?' „Daarover kan ik u juist niets vertel len," antwoordde zij ernstig na een korte stilte. „Ik heb hem daarna niet meer ge zien. Den volgenden morgen in de vroegte is zijn boot aangespoeld. Het was een kleine boot. die bij liet hotel hoorde. We gingen naar zijn kamer. Daar was hij niet. Ilij was niet naar bed geweest. Dat is aL'es." Naar het meisje kijkende, zag Leonard in gedachten d'e gebeurtenissen van dien tragisch en morgen, voor zich en hij kon zich den folterenden angst voorstellen, aie zji had doorgemaakt, vooral omdat zij er zich nu niet op beriep. Zonder twijfel had' zrj op d'at koude, grauwe tijdstip de zelfde kracht getoond', die zij sindsdien steeds ge'oond had, en nu ook weer gelden. Hij had aan tal van leden zijner afdeeling uitkeeringen gedaan, z.g. omdat zij werkloos zouden zijn, maar in werke lijkheid was dit niet het geval. Hij1 is er zelf, naar men aanneemt, niet slechter vain geworden, want de begunstigde leden ver klaarden, dat zij minder hadden ontvangen, dan v. d. S. had verantwoord. In totaal heeft het rijk er circa f 1600 bij ingescho ten. Er was een jaar gevangenisstraf geëiacht, met aftrek van het voorarrest. Hot von nis luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Geslaagde noodlanding van een militair vliegtuig. Gistermiddag omstreeks kwart over vier heeft het militaire vliegtuig nr. 127, op weg van De Kooy naar Soesterberg en be mand met wen leerling-vlieger en een Sergeant-waarnemer, wegens motordefect in toonde, maar d'at verminderde niet de spanring, die zich van haar moest hebben mee ter gemaakt, noch #deed' het iets af aan haar hulpeloosheid en eenzaamheid'. Hij wachtte eenige oogenblikken, omdat ju.1 [rouw Fyne zich weer had afgewend. Toen zei hij op zijn vriendelijksten toen: „\Ve zullen er nu niet meer over spre ken. juffrouw Fyne. Later kunnen we er misschien op terugkomen. Maar er is één vraag, die ik u nog zou willen stellen. Is cr hier iemand' om u te helpen Ik edoel, verwanten of vrienden, be grijpt u?' „Niemand," antwoordde zij. „Vader en ik hadden alieen elkaar." Een ingeving, eerst terug gedrongen, kwam nu weer bij hem boven en hij gaf er uit'ng aan. „0 vroeg me voor hoe tang ik deze 'kamer zou willen hebben," zeide hij. „Ik neem haar, als ik mag, totdat uw vader is gevonden.' Het volgende ocJgenblik was hij alleen. Nu was mejuffrouw Fyne haar aandoe ning niet meer meester. Hoofdstuk III, De goed gekleede heer. De goecl geklcede heer, wiens beschrij ving we het voorrecht hadden te lezen in een stuivers notitieboekje, stond in de hal van het hotel, toen Leonard Sefton van zijn kamer naar beneden kwam op weg naar de conversatiezaal, waar de thee een weiland in de gemeente Baam een' noodlanding moeten maken. Hoewel het weiland zeer djassig was, werd de landing goed uitgevoerd. Het toestel is onder po litietoezicht gesteld en zal hedenochtend naar Soesterberg worden vervoerd. Kolonel Lindbergh op Tempelhof aangekomen. Kolonel Lindbergh is gistermiddag du* vier minuten over drie op het Belgische vliegveld Tempelhof aangekomen. Latana dc 101ste „luchtmillionair". I Do bekende piloot van de Air France^ Latana, die begin dezer maand voor den' elfden keer den vliegtocht op Zuid-Ame- rika heeft volbracht, heeft Maandag tus schen Natal en Dakar zijn millioenstenj K.M. gevlogen. Door deze prestatie heeft Latana del tweede reeks van 100 „luchtmiilionairs"1 geopend, daar voor hem reeds honderd vliegers hun millioen K.M. hadden volge- maakt. werd' geserveerd1, maar Leonard' zag hem niet, naar hij zijn stand' telkens zoo ver anderde dat de Icellner, met wien bij sprak, hem als een scherm diende. 'On derwij! vervolgde de kellner, een beweeg lijke Italiaan, een heftig betoog met zach te, gearticuleerde stem „tiet is niet goed hier, nee, niet goed," hijgde hij, terwijl zijn oogen rusteloos isx hun kas'-en draaiden. „In Italië ah u ruzie hoe zegt u dat open kaart. Si, si. Een mes. Vlug. En het is voor bij." E«n gelukkige glimlach verhelderde zijn gelaat bij deze prettige berinnerin gen. „Maar hier, in dit land', weten ze niet van ruzie. Niemand weet.' Zijn oogen rol den naar boven en waren voor eenoogen- blik bijna geheel verdwenen. „Een man gaat weg. Hij niet komt terug. Goeien- ,dag." Hij kuste zijn hand! met een gebaar van vrees. „Uit!" „En de eigenaar van dit»hotel ging weg en hij kwam niet terug?" vroeg de goed! gekleëde man, terwijl hij zich weer zoo verplaatste, dat hij d'e plek in het oog kon houden, waar I ~onard' verdwenen was. Luigi aarzelde. Had! hij misschien te veel gezegd? Zijn ondervrager las zijn ge dachten en voegde er aan toe: „Ik heb er een speciale reden voor je d'it te vra gen en ik verzoek je ook aan niemand! te zeggen, dat ik hier geweest ben Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5