eerste blad. Donderdag 13 October 1938 Japan bedreigt Kanton 91ste Jaargang. No. 21991 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) Postrekening No. 5311. BUITENLAND De beteekenis van de landing der Japansche troepen in de Bias-baai. Ontstemming in Engeland en de Vereenigde Staten. De nieuwe grens van Tsjecho- Slowakije Tsjecho Sièwakije Sovjet Rusland Int. Samenwerking Engeland De terreur in Palestina Quitschland i -L/-TT" Italië Frankrijk Het bezoek van koning Leopold Vereenigde Staten Gemengd Nieuws Zwendel met obligaties Twaalf benzinereservoirs ontploft Deze ccuiant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; lranco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nnr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien- wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Fnjs der Advertentien; \.\r. tl n*giis i 1 Iedere regel meer t CUO; m het Zu ter dagnummer 15 regels f l.bO, iedere regel meer 1 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosters ets.; noetkwitantip* 15 ets. Jarieven \an advertenmn bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 10.50 tfm. 15 woor den, f 0.75 t/ra. 25 woorden. Eik woord meer 5 ^cent tot een maximum van 30 woorden. s Woensdags; Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién H.OO.indrea niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Volgens een communiqué van 't Japan sche hoofdkwartier, heeft de verrassende landing der Japansclie troepen in de Bias- baai met volkomen succes veTloopen. Dank zij de goede samenwerking, aldus liet com muniqué, tusschen leger en. vloot, was de ontscheping voor het aanbreken van den dag voltooid. De Chineesche kust wacht was zoo verrast, dat zij geen tegen stand bood', zoodat de Japanneezon geen verliezen bebben geleden. De Japansche troepen trekken thans liet land in. Men gelooft, zoo verneemt Reuter, dat Kanton hun doel is. De stad Swatau wordt door de bevolking ontruimd, op geruchten, dat ook daar Japansche troepen zullen lan den. Het Japansche ministerie van marine verheelt niet, dat het doel der Japansche troepen, die in de Biasbaai aan land ge gaan zijn, Kanton is. Overigens hoort men in gezaghebbende kringen ook zeggen, dat de troepen onmisbaar waren voor de vol tooiing van den aanval op Hankau, die steeds moeilijker wordl, doordal de Ja- panneezen tegenover goed-geconcmtreerd'e Hoepen op een wel voorbereid terrein staan. De inval lierft een dubbele be teekenis. Naar llavas bericht heeft de expeditie in Zuid-CJiina volgens buiterJandsche en Japansdie waarnemers een dubbele Ijetee- kenis en wel een diplomatieke en een mi litaire. Diplomatiek brengt deze actie Ja pan in een toestand, waardoor het moei lijk zal zijn steeds een overeenstemming te vinden met Engeland en militair oischt deze actie snelle resultaten, aangezien an ders het nut niet op zal wegen tegen de kosten. Het wordt steeds duidelijker, dat het af treden van generaal Oegald een teeken is geweest voor een beslissende wending in de politiek en de tactiek van Japan. De marine ziet tlians een kans een eerste rol te spelen, na lange maanden van optre den zonder glorie en de militairen gaan over tot het vormen van een front in het Zuiden om het front voor Hankau te ont lasten. Men kan nog rn«t zien hoe de expedi tie zal verloopen, doch te Tokio hoopt men, dat door een snelle actie Kanton en Hankau zullen vallen. Men wijst er ver dér op, dat de actie „zuiver militair" is en niet tot doel heeft Zuid-China perma nent te bezetten, hetgeen wel liet doel is van de operaties in het Noorden. Do houding van Engeland. Xen aanzien van de ontscheping van Japansche troepen in de Biasbaai herin nert men er in Britsche diplomatieke krin gen aan, dat reeds verscheiden malen de aandacht der regeering te Tokio is ge vestigd1 werd op het belang, dat Groot- Brittannië hecht aan het gebied van Hong kong en aan Zuid-China, dat er het ach terland van vormt, zoomede op de onge makken voor de Engelsch-Japansche be trekkingen welke uitecnig incident zou den kunnen voortvloeien. In de laatste dagen heeft de Britsche ambassadeur te Tokio Robert Craigie, in dezen zin een stap ondernomen naar aan leiding, van geruchten, welke hein hadden bereikt en welke oen ontscheping van Ja pansche troepen deden voorzien. Hongkong kalin. In de Chineesche nederzetting fan Hong kong is geen onrust merkbaar, hoewel gis terochtend vroeg reeds bekend was, dat een Japansche legermacht aan de Bias baai aan land was gegaan. De grens van de Britsche nederzetting wordt scherp be waakt door Britsche militairen en poli tiek. Deze grenswacht heeft het druk met het ontvangen van de Chineesche vluchte lingen, die ondergebracht worden in kam pen hij de grens. Dc ontscheping in de Biasbaai. De Japanneezen bebben gisteren den gebeden dag troejxm en voorraden in Ie Biasbaai aan land gebracht, onder dek king der oorlogsschepen. Do Chinec-zen bemoeilijkten de ontscheping niet, doch zij zijn voornemens 20 k.m. landinwaarts stand1 ie houden op een linie, waar reeds versterkingen zijn aangelegd'. Voor de eerst volgende dagen verwacht men geen ern stige gevechten en men gelooft, dal de eerste groote slrijd' gestreden zal worden bij Wailsjau, waar groote Chineesche troe penmachten samengetrokken zijn en d'at gunstig Jigt voor de verdediging door de aanwezigheid an meren, en fage heu vels. Meer dan honderd Japansche vliegtuigen hebben gisteren boven geheel Kwangtoeng gevlogen en vooral Wailsjau en andere sleden hevig gebombardeerd. Buitenlanders verlaten Kanten, Na d'e Japansche troepenontschepingen in Zuid-China hebben de buileiüandsche consuls te Kanton, met uitzondering van den D uitschei*, consul, den raad gegeven, d'at vrouwen en kinderen de stad ver laten. Er worden geen nieuwe voorbereidin gen getroffen om de binnenstad van Kan ton te verdedigen. Men gelooft, dat, in dien het werkelijk tot vechten komt, dit zich tot do buitenwijken zal beperken. Naar vernomen wordt, zijn in Sjamien, de vreemdolingenwijk van Kanton, reeds sedert eenige maanden ruime voorraden levensmiddelen en brandstoffen aangelegd. Er doen haiduekluge geruchten de ron de, dat de Chineezen hedenavond de Kantonrivier zullen afsluiten, doch in verband' met de terughoudendheid der Chi neesche autoriteiten is het uiterst moei lijk iets definitiefs te weten te komen. Op het oogenblik liggen te Kanton vijf Britsche, een Amcrikaansche cn een Fran- sche kanonneerboot, en deze zullen, wan neer de rivier wordt afgesloten, waar schijnlijk alle opgesloten zijn. •De Chineesche autoriteiten hebben, te genover den Rmitercorrespondent ver- klaard', dat de Chineezen, ofschoon zij zich tegen de ontscheping der Japannee zen nauwelijks verzet hebben, krachtig weerstand hebben geboden toen de Jnan- sche troepen «-order landwaarts inrukten. Volgens dc eisclien van Godes berg. Te Londen is tlians de officioele land kaart met de nieuwe langs de vijfde zone loopende grens van Tsjecho-Slowakije, zoo als deze door de ambassadeurscommissie te Berlijn goedgekeurd' is, ontvangen. Do nieuwe grenslijn omvat een gebied, waar van de grootte nagenoeg overeenkomt met de eisclien. van Godesberg, doch slechts in een paar gevallen vallen de nieuwe lijnen samen met die van Godesberg. Over het algemeen lied ragen de variaties 8 tot 16 K.M. naar beide kanten. De grootste terreinwinst hebben de Duit schor - ten Noorden van Praag, waar de nieuwe lijn van 16 tot 24 K.M. Zuidelijker ligt dan oorspronkelijk geëischt werd. De Buitsehe grens ligt thans op nog geen 40 K.M. van Praag. Daartegenover staat, dat de toe stand er voor de Tsjechen beter op is ge worden rond Piisen, waar de grenslijn niet tot de stad zelf doordringt. Te Londen hoeft men geen bevestiging «•an de berichten, volgens welke de Duit- schers de grenslijn op sommige plaatsen over een afstand van wel 16 K.M. zonden hebben overschreden. De Hongaarsch-Slowaaksche besprekingen. Men verwacht, dat het vandaag de be slissende dag der onderhandelingen tus schen Tsjecho-Slowakije en Hongarije zal zijn, de kloof tusschen de heide standpun ten, hoewel door de Slowaaksche con cessies van gisteren aanzienlijk vernauwd, is nog steed breed, daar de Hongaren krachtig vasthouden aan de meeste hun ner oorspronkelijke eisclien. De vandaag te houden besprekingen zul len waarschijnlijk langdurig en diepgaand zijn, zoo zij al niet tot een breuk leiden. Ingeval van afbreking der onderhandelin gen zou de Hongaarsche regeering een tijds limiet stellen voor het inwilligen van haar voornaamste eisclien. 1 Bliicher. De correspondent van de „Times" te Riga meldt: Volgens de laatste hier ontvan gen berichten zou maarschalk Bliicher zicih op het ©ogenblik' in Buiten-Mpngolië of China bevinden en daar een groofe bedrij vigheid ontplooien. Deze berichten zijn .nog niet bevestigd. Besprekingen te Parijs. De Belgische minister-president en minis ter van builenlandsche zaken, Spaak, de Fransdie minister-president Daladier cn de Fransche minister van builenlandsche za ken, Bonnet, hebben van de gelegenheid, welke dc lunch op het Plyssée, tere ero van den. koning der Belgen bood, gebrjjifc ge maakt om den internationalen toestand te hespreken. Hevig verzet te Nabloes. Een dclachement van de Royal Engineers (genietroepen), welke op weg was om het huis van een hekenden Arabisclien Lom- manwerper te Nabloes af te breken, werd door terroristen, die zich op de daken van huizen en in de heuvels hadden genesteld, met geweervuur ontvangen, terwijl zij ook met hommen gooiden. Er ontstond een gevecht, dat anderhalf uur duurde, en. waarbij de terroristen zes dooden en gewonden verloren, terwijl geen der militairen getroffen weid. Ten slotte werd de omgeving gezuiverd en kon het huis worden afgebroken. Tot de verdere incidenten, -welke zich gisteren hc-bben voorgedaan, behooren, naar ge meld wordt, vijf gevallen van sabotage, zes gevallen, van schietpartijen uit hinder lagen en de ontploffing van een landmijn, welke bij Akk'ro onder een auto van. de luchtmacht plaats vond, er zijn daarbij geen dooden of gewonden gevallen. Bij de Jaffa,poort te Jeruzalem werd een Jood ernstig gewond*. Vanochtend is Hassan Sidky Dajanv, een vooraanstaand Mohammedaan, doodge schoten. Het Britsche legioen wacht af. De troopenlransportschepen Naïdcra en Duncra zijn met de leden van het Brit sche legioen aan boord' gistermiddag in de monding van de Theems voor anker gegaan, iri fiwachting van de beslissing omtrent het houden «van een volksstem ming in Tsiecho Slowakije. Chamberlain keert naar Lenden terug. Men verwacht, dat minister-president Chamberlain in het begin van de volgen de week uit Schotland' naar Londen terug zal keeren. Woensdag a.s, zal liij de ver gadering van het kabinet preside eren. Deze bijeenkomst zal eon voorlooper zijn van de gewone bijeenkomsten voor do bijeen komst van het parlement, teneinde te be spreken, welke maatregelen tijdens de nieu we zitting van het parlement aan beide huizen zullen worden voorgesteld. De toestand der roomsch-katholieken in Weenen. f De Wcensche correspondent van de „Ti mes" meldt, dal in geheel Weenen een ma nifest in den vorm van 'n vlugschrift, getee- kend door kardinaal Innitzer en getiteld i Een woord tot de katholieke ouders", ver spreid is. Het vlugschrift, dat door het aartsbisdom was uitgegeven met den datum 24 September, is in de brievenbussen van particulieren gedaan en onder deuren ge sehoven, vermoedelijk door katholieke vrij willigers. Het bespreekt de nieuwe wet voor de „Ostmark", waarbij het verplichte godsdienstonderwijs voor kinderen wordt -afgeschaft, en dringt er bij de ouders op aan, gebruik te maken van het hun bij de wet verleende recht om hun kinderen be neden de 14 jaar te dwingen en die boven de 14 jaar zijn te bewegen op katholieke scholen te gaan. Voorts meldt de correspondent, dat voor alle roomsch-katholieke kerken In Weenen S.A. posten zijn geplaatst. De St. Stefanus- dopi staat nog steeds onder zware bewa king van de politie. De politie deelt mede, dat zij bij de ongeregeldheden van Zaterdag en Zondag verscheidene raddraaiers heeft gearresteerd. In Iireeden kring- doet echter liet ge rucht de ronde, dat zich onder de arres tanten eenige vroegere communisten be vinden, die als „zondebokken" zijn op gesloten. In weerwil van de officieele mededeel ing van Zaterdagavond, volgens welke de on geregeld heden le wijlen waren aan „onver antwoordelijk gespuis" .houdt men in ker kelijke kringen voï, dat de aanvallen gedaan zijn door georganiseerde gioenen van de Hitler-jeugd. Mgr. Orsenigo naar Weenen. Naar vernomen weidt heeft ue Aposto lisch Nuntius e Berlijn, mgr. Orsenigo zich naar Weenen begeven, -om een bezoek te brengen aan kardinaal Innitzer. Volgens mededeelingcn, welke het Vati- caan heeft ontvangen, zouden de berichten in de pers over de ongeregeldheden niet overdreevn zijn, doch eerder deze nog hebben verkleind. Koning Leopold bij het verlaten van het Elysée te Parijs op weg naar de plech tige onthulling van het standbeeld van wijlen Koning Albert van België. De Joodschc professoren worden ontslagen. Het officieel orgaan van de Romeinsche „Vila Universilia", heeft een lijst van de Joodsche proefssoren aan de ILaJiaatische universiteiten, welke 16 October zullen worden ontslagen, gepubliceerd. Deze lijst omvat 95 namen van profes soren aan 21 universiteiten. Hel blad voegt hieraan toe, dat nog enkele namen zullen volgen, aangezien het onderzoek naar de afstamming van sommige professoren nog niet is geëindigd. Een noenmaal op hel Elysce. De president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun heblien gisteren op het Elysée ter ©ere van den koning der Bel gen, die vergezeld was van zijn zuster, de prinses van Piemont, en zijn broer, den graaf van Vlaanderen een noenmaal aan geboden. De onthulling van het monument voor koning Albert. Na het noenmaal begaf zich het hooge gezelschap naar het Place de la Concorde. President Lebrun heeft bij gelegenheid van de onthulling van het monument ter eere vati koning Albert een toespraak ge houden, waarin bij met name verklaarde: Door dit gedenkleekea op te richten, wilde Frankrijk een luisterrijke hulde bren gen aan een be vrienden souverein wicins leven oen voorbeeld was van rechtschapen heid, wijsheid en eer. President Lebrun-schetste vervolgens de beteekenis van koning Albert. Hij' betrok koningin Elisabeth iu deze hulde en dank te koning Leopold, koningin Elisabeth, de prinses van Piemont en den graaf van Vlaanderen voor hun aanwezigheid. Ten slotte sprak hij zijn beste wenschen uit voor de regeering. Terwijl de kapel van de grenadiers do Brabamjonne en d-e Marseillaise speelde, werd langzaam het standbeeld van koning Albert onthuld. Nadat president Lebrun het woord had' gevoerd', besteeg koning Leopold' het spreek gestoelte. Hij Zei de o.a., dat Frankrijk, door een monument op te richten voor koning Aibert, een gebaar heeft gemaakt, dat gaat recht naar het hart van België, België zai dit nooit vergeten. Koning Leopold zeide verder, dat do taak van België in West-Europa is vrede en bemiddelen. Opdat het Belgische «olk deze taak kan vervullen, moet het zijn volledige onafhankelijkheid be «va ren, dit is evenwel geen politiek van isolement. Bel gië vergeel het verleden niet, e\-enmin de beproevingen, welke dapper gemeenschap pelijk zijn gedragen. België zal trouw blij ven aan het gegeven woord. In de hoop op een betere toekomst zei- de koning Leopold vervolgens, dat de menscli moet werken in vrede en moet tusschen de staten eendracht en vriend schap heerschen. Dit is het ideaal, waar naar men moet streven. Na een receptie in de Belgische ambas sade is koning Leopold III gisteravond tegen zeven uur naar Brussel terugge keerd. Wisseling van de Franselie gezanten te Itoine cn Berlijn. Volgens na alloop van den gisleren ge houden Fiauschen ministerraad verkregen inlichtingen, zal Francois Poncet, de tegen woordige ambassadeur te Berlijn, binnen kort te Rome woruen benoemd'. Coulon- dre, de Fransche ambassadeur te Moskou, zou ter vervanging van Francois Poncet te Berlijn worden benoemd', lenvijl Massigli, de directeur der afdeoling politieke aan gelegenheden van het ministerie van bui lenlandsche zaken, benoemd zou worden tot ambassadeur te Ankara. Vanochtend werd' nog niet tot deze be noemingen overgegaan, daar men eerst do definitieve instemming der belangheb bende regeeringen afwacht. Dc openbare mceniug over het aceoord van Miinchcn. llet American Institute of Public Opi nion publiceert de eerste resultaten van eeu referendum over het accoord van Mün- chen. Er «varen drie vragen gesteld: 1. Denkt gij, dat Engeland en Frankrijk gelijk hadden met de aanvaarding van de eisclien van Hitier, liever dan tot oor log over te gaan? V.«r- de ontvangen antwoorden luidden 60 pet. „ja" en 40 pet. „neen". 2. Denkt gij, dat de Duitsche eisclien gerechtvaardigd waren? 27 pet der antwoorden luidde „ja", 63 pet. luidde „neen". 3 Denkt gij, dat de accoorden van „Münehen den vrede voor verscheidene jaren zullen verzekeren, of integendeel, liehbeu zij de oorlogskansen doen toe nemen 42 pet. aer anrivoorden bleek vóór ver steviging van den vrede, 58 pet. ant woordde, dat de oorlogsgevaren waren toe genomen. Waarschuwing van de justitie. De officier van justitie bij de Arrondis- sements-reelitbank te Breda waarschuwt het publiek ernstig tegen het koopen van zoo genaamde premie-obligaties op afbetaling. -.Hen, die dergelijke obligaties willen' koo pen, wordt dringend aangeraden zulks slechts legen contante betaling te do-en en ««•el alleen hij de algemeen b-ekende bank instellingen. De uiterste voorzichtigheid is geboden ten opzichte van zoogenaamde agenten of vertegenwoordigers, die het publiek vooral ten platteland© aan huis opzoe ken en onder een sfortvlo<ed van woor den bewegen bovengenoemde premie-obli gaties of combinaties daarvan op afbeta ling te ver«verven. Gebleken is, dat in den laatsten tijd z«vendeIondernemingen dergelijke premie obligaties, waaronder o.a. «'allen van „De Rottterdamsche schouwburg «-an het jaar 1S94" en van „de 4 pCt. Belgische oor- logssdiadeleening «ran de jaren 1921 en 1922" of combinaties daarvan aan den man trachten te brengen. Met, name «vordt in dit «rerband gedacht aan en ge«vaarschuwd tegen het te Til burg gevestigde administratiekantoor „De Atlas" en het te Ede gevestigde handels bedrijf „Prosperitas", ten aanzien van welk laatste bedrijf is gebleken, dat het te Ede slechts een postbus houdt, maar in wer kelijkheid eveneens te Tilburg wordt ge dreven. Vijftig meter hoage vlammen. Te Linden in New-Jersey zijn t«vaalf ben- zinercscrovirs, die een capaciteit hebben «*an 27.252.000 liter en toebehooren aan de Cities Service Refining Company, ont ploft. Een kilometer in den omtrek moest het gebied ontruimd «vorden in verband met de hitte, die de brandende benzine verspreidde. Gistermiddag duurde de benzinebrand' nog voort, De vlammen stegen op to-t een hoogte van 50 M., terwijl een zwarte rook den hemel verduisterde. De brandweerwa gens v.an vijf naburige steden waren ter plaatse. Maar de brandweerlieden konden slechts trachten den brand te beperken, «velke nog andere resen-oirs dreigde aan te tasten en gevaar ople«'erde voor nabu rige plaatsjes. De leiding der maatschappij verklaart dat het nog niet mogelijk is «•ast te stellen of er slachtoffers onder liet personeel zijn gevallen. - Gewoonlijk werken er honderd1 man, maar in verband met den Columbusdag kan een aantal hunner vrij hebben gehad. Groote belangstelling. Vijftienhonderd brandweerlieden ©u vrij willigers trachten den benzincbrand, die gisteren te Linden, in New-Jersey, is uit gebroken, tengevolge van het ontploffen van een groote tank, te blussehen. Een menigte van 25.000 menschen slaat de vlammen gade. Vijftien tanks staan in brand'. De schade wordt op meer dan een «nillioen dollar geschat. Enke'e blus- schers zijn licht gewond'.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1