Per vliegtuig boven het ver duisterde gebied TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Gemengd Nieuws Een vlucht boven een donkere huizenzee. De waterwegen duidelijk zichtbaar. Wilton- Fijenoord was gemakkelijk te ontdekken. Men. schrijft ons uit Rotterdam: Als onderdeel-van de controle tijdens de groote verduisteringsproef heeft gisteravond iussehen elf uur en twaalf uur een vlieg tuig een inspectietocht gemaakt. In dit vliegtuig hadden plaats genomen de loco-burgemeester, dé heer A." B. <]e Zeeuw, de directeur van het gemeentelijke havenbedrijf, ir. N. Th. Koomans, de haven meester, de heer A. Kortland t, de hoofdin specteur van politie, de lieer C. A. Muller, chef van het bureau luchtbescherming ten stadhui ze, ingenieurs van het gemeentelijk eiectriciteilsbedrrjf, hoofden van den lucht beschermingsdienst in de omliggende ge meenten en een vertegenwoordiger van de Bataafsche Petroleum Mij. Het ging er hij deze vlucht, welke vrij hebben kunnen meemaken, in de eerste plaats om, welk effect de verduistering uit de lucht maakte, waarbij vooral ooik veel aandacht werd geschonken aan de verduis tering van de Petroleumhaven en de petro- leumterreinen hij Pcmis en de z.g. oor- logsveriiohting van den Nieuwen Waterweg'. Het vliegveld zelf is slechts van 10 tot 11 uur verduisterd geweest, in welk uur er geen vliegtuigen van lijndiensten dalen. Na elf „uur doen eenige toestellen hot .Rotterdamsche vliegveld aan en deze dien sten heeft men niet willen storen. 1 De te vliegen route. Tusschen 10 en 1.1 uur werd in liet res taurant van Waalhaven theorie gegeven, waarbij de bestuurder van de Douglas -DC 2, de te vliegen route opkreeg, die zou voeren van -Waalhaven naar Ridderkerk, IJsselmonde, Capelle aan den IJssel, terug naar Rotterdam over dé Maas en het stads deel aan den rechter Maasoever, Blijdorp, Schiedam en zoo verder naar Iloek van Holland en terug langs den Linker Maas oever, over Pemis, om met een paar rond vluchten boven stad en naaste omgeving de vlucbt te beëindigen. Deze route stelde in slaat liet geheole verduisterde gebied te inspeoteeren. De vlucht was in de eerste plaats bedoeld om te controleeren hoe de medewerking van het publiek1 was en niet om te trach ten van een groolea afstand af het verduis terde Rotterdam terug te vinden! Toen de Douglas DC 2 de Sperwer om drie minuten over elven startte, regende het fel. Hier en daar zag men achter de wolken echter toch nog het sd'iijnsel van de maan. Ten einde den bestuurder van het toestel, den heer A. Anceaux, in staat te stellen zijn richting te bepalen, waren enkele navigatielichten ontstoken, o.a. de lichten aan de schoorsleenen van de elec- trische centrale aan de Galileistraaf, een paar lichten bij Pernis, het draailicht van Waalhaven en bet routelicht bij Pijnacker. Na de opstijging ging'het eerst in de richting Barendrécht eri Dordrecht, welke beide gemeenten niét" "meededen aan de proef, en dan ook zéér duidelijk met al haar lichten te' zién waren. Met een bocht ging het daarna in de richting van Gouda-, welke stad eveneens duidelijk zichtbaar wag. De gemeenten aan den IJssel, die wel verduisterden, waren slechts met zeer groo te moeite te onderkennen. Men kon hen terugvinden door goéd den loop van de rivier te volgen, want het wa ter was van de lucht uit uitstekend van land te onderscheiden. Een „doodc stad". De overgang van het niet-verduislerde gebied naar het wel verduisterde was groot. Rotterdam uit het Oosten naderend, bleek, dat de bevolking inderdaad prachtig had meegewerkt. Beneden ons lag een „doodc el-ad", geen beweging, waar men ook speurde en op een heel enkele uitzondering na, geen lichten. Wat we aan licht bespeur den moeien dakvensters zijn geweest, die onvoldoende afgedekt /aren. Het waren er, toen wij over den rechter Maasoever vlo gen, misschien enkele tientallen, maar dat zijn er tenslotte toch" nog teveel." Bizonder duidelijk was weer de Kraling- sche Plas, maar vliegend over binnenstad en het Westen o.a. Blijdorp was het niet mogelijk' althans voor ons om bepaalde groote gebouwen op fe merken, i Duisterder dan Rotterdam. Langs de rivier in Westelijke richting vliegend, viel het op, dat de bevolking van Oversdiie, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis eveneens prachtig medewerk te. Deze gemeenten waren duisterder nog dan Rotterdam, maar haar ligging kon worden nagegaan door op de rivier de havens en de kanalen te letten. Zoo was het ons mogelijk het bedrijf van Wilton-Fijenoord duidelijk te zien lig gen. Een binnenkomend zeeschip op de rivier was eveneens goed te zien, maar zoo'n schip mocht ook met de navigatielichten opvaren, was dus een uitzondering bij de proefneming. Wat te .zien was. Do oorlogsverlichting van den Waterweg bleek goed te voldoen. Alleen zal een be hoorlijk waarnemer den loop van de ri vier al gauw kunnen volgen, want ten slotte was het weer dit keer toch niet ideaal, al schemerde er wat glans van de maan achter de wolken. Het Westland kon men weer makkelijk zien wegens de warenhuizen en broeikas sen, al dat glas glansde duidelijk en scheen ook de omgeving wat te verlich ten. Het verschil tusschen het verduister de gebied en het niet-verduisterde bleek overigens weer overduidelijk, wanneer we op eenigen afstand het lichtfeest van Den Haag aanschouwden. De afscheiding van strand en zee hij Hoek van Holland, dat overigens goed ver duisterd was, zagen we vooral door de lichtende branding weer duidelijk. Ook kon de spoorbaan van Hoek van Holland in de richting Rotterdam worden opgemerkt. Juist toen het toestel even buiten de pieren van den Waterweg een bocht nam om langs den linker Maasoever terug te vliegen, kwam de maan geheel door de wolken. Alles viel toen duidelijk te onder kommen. Het volgen van den loop van de rivier werd nu nóg veel gemakkelijker. Wij zagen de plaatsen aan de rivier weer liggen, zij liet weer, dat het ons opviel, dat er geen liólitje brandde, en kwamen boven Pernis. De Petroleumhaven met de terreinen met tanks was een gebied, waar om eenige malen werd rondgevlogen, 'im mers is dat een der kwetsbaarste deelen van het groot-Rotterdamsche gebied. Er was' hier een speciale verlichting aange bracht, die uitstekend voldeed en die van de lucht af niet te bespeuren viel. Wel brandden er eenige navigatielichten om de route aan het vliegtuig aan te geven, maar die zouden, als het ernst was geweest, natuurlijk uit zijn gedraaid. Aan het water, aan den loop van de rivier en den vorm van de petroleumhavens viel niettemin de gelieele omgeving te onderkennen. En dan waren er de tanks, fel wit, die als lichten de tenten oprezen.' In tijd van nood zul len die echter wel een ander kleurtje hébben dan wit! Over de Waalhaven komend, viel het ons opnieuw óp, hoe duidelijk alles op en bij het water valt na te gaan. Sche pen bijv., al waren zij geheel onverlicht, waren heel goed te zien. Vliegend' over den Linker Maasoever, meenden wij te merken, dat hier de be volking nog ijveriger heeft medegewerkt dan aan den anderen kant van de rivier. Hier waren althans nog minder verlichte raampjes. Wel was er hier gezondigd' met de verlichting bij de Entrepothaven, die volop brand'de, een vreemd gezicht, deze rij lantaarns in d'e duisternis rondom. Bij maanlicht. Er weiden daarna nog een paar ron den boven de slad gedraaid, dit koer DER DONDERDAG 13 October 1938. No. 21991 Maatregelen, ïa verband met de verduisteringsproef: ramen worden afgesloten. dus met vrij goed maanlicht en nu viel er toch nog al wat te zien van de stad, d'e bruggen over de rivier bijv., de vor men van het Oostelijk en Noordelijk stads deel en heel goed ook de plattegrond van -Blijdorp smet den aanleg van het park. Hillegersbcrg en Pijnacker, zoo bleek even later, waren uitstekend verduisterd, al viel nabij d'e laalsle plaats de glas- cultuur weer goed op. 'Het bleek, dal men met de proef om kwart voor twaa'f op verschillende plaat sen al een einde nam,'want dalend naar het vliegveld, zagen we nu hier dan daar lichten aanflitsen. De vlucht, zro deelde ons de piloot mee, is op 350 tot 450 meter gemaakt, maar volgens hem zou het geen verschil hebben gemaakt, cf men een paar hon derd meter hooger had gevlogen. De deskundigen, die de vlucht meemaak ten, deelden ons mee, dat zij de proef stellig geslaagd vonden, zeker voor den eersten koer. De verduisteringen waren volkomen, al zijn er hier en daar nog, overigens zeer kleine, foutjes gemaakt. Dat men van de lucht uit nog zooveel kon onderkennen, mag tenslotte niet op rekening van u'e verduistering worden ge steld'. Rotterdam geheel verduisterd Do medewerking van de burger bevolking was voorbeeldig. Dc groole verduisteringsoefening trok ook in Rotterdam groote publieke belangstel ling, zoodat het in het centrum, op den. Coolsingel, tegen tien uur vrij druk was Toen het echter tegelijk met de verduis tering begon te regenen, zakte de drukte wat af. 1 Om tien uur werd de laatste straat verlichting gedoofd. Het verkeer ondervond daarvan dadelijk den terugslag. De trams kropen donker en langzaam naar een plek, waar ze niet in den weg stonden, de auto bussen van de gemeente namen stand plaats op breede slraten en pleinen en heel langzaam bewoog het andere verkeer zich langs de donkere straten, waar alleen op/ moeilijke kruispunten de lichten van de vcrkeerspalen heel zwak licht gaven. Ook stonden hier en daar agenten met blauwe lantaarns. Over het algemeen werd het verzoek van verduistering goed opgevolgd. De agen ten en burgerwachiers, jdie in de stralen surveilleerden, hadden niet al te veel te doen Natuurlijk waren ,er menschen, die hier en daar een licht lieten branden, maar over bet algemeen straalde .weinig licht naar buiten.' Wol verspreidde het licht van de maan, hoewel -verduisterd door de laag hangende wolken, nog vrij veel licht. In het centrale verzamelpunt, in hotel Atlanta op den Coolsingel heerschte groole tevredenheid. De Rotterdamsche hoofd commissaris van politie, mr. L. Einthoven, had hier de gelukwenschen in ontvangst te nemen van generaal De Ridder, de in specteur van de luchtbescherming, die vele oefeningen heeft meegemaakt, maar deze een van de meest geslaagde noemde. Mr. L. Einthoven verklaarde na afloop van de proef, dat de verduistering oen over weldigenden indruk op hem had' gemaakt. Geen moment had hij gedacht na zoo'n korte voorbereiding een dergelijk succes te bereiken, wat voor honderd procent aan de bevolking te danken is. De verduistering aldus spr., van de straatverlichting is een technische kwestie, die gemakkelijk te re gelen is; had de bevolking niet medege werkt, dan zou geen volkomen verduiste ring tot stand gekomen zijn. Op de rivier was alles voortreffelijk ge regeld; slechts in drïo of vier gevallen moest gewaarschuwd worden. De bedoeling van deze proef was te zien hoe de bevolking zou reageeren en deze reactie is buitengewoon goed geweest. Het verkeer heeft weinig hinder onder vonden. Dank zij dc helderen hemel was do weg goed te v men en in Rotterdam waren de verkei. '/.uiltjes voorzien van glïmiampen, electrisclie lampen met geringe stroomsterkte, waarop speciaal gelet zou worden uit het vliegtuig. Mochten deze te zien zijn, dan vervallen zij natuurlijk bij een volgende proef. Wanneer de oefening herhaald wordt bij donkere maan, dan zal het verkeer meer hinder ondervinden en in het bizonder van langs den weg geparkeerde auto's. Aan rijdingen zijn dan waarschijnlijk niet te voorkomen. Spr. besloot met te verklaren, dat gene raal De Ridder, die nagenoeg allo verduis teringsproeven in het land heeft bijge woond, zeer verwwonderd was, dat een groote stad als Rotterdam, zoo volkomen verduisterd kon worden. Bij kaarsen adder een biertje gedurende de verduisteringsproef. ■m&J' ïmAévIT»vu*-msu"y -1 Overzicht tijdens de onthulling van het standbeeld van wijlen Koning Albert van België, welke pleehtighcid Woensdag in tegenwoordigheid der leden van de Bel- i gisehe Koninklijke Familie plaats vond, - j De moord te 's-Gravenhage I Een zedenmisdrijf? Omtrent den moord op de 14-jarigo Greta Groen te 's-Gravenliage, was tot gisteravond' weinig bekend', aangezien do politie nog steeds haaï ond'erzoek niet voltooid' had'. Uit de mededeelingen, welke ons door de buurtbewoners en door het oudste zus- e van het vermoorde meisje, Eena Groen, werden verstrekt, schijnt evenwel de con clusie niet lichtvaardig, dat h'et hier gaat om een zedenmisdrijf. In de afge- loopen weken is het vermoorde meisje eenige malen gevolgd door een bepaalden man, die haar twee keer heeft aange sproken, den laatsten keer Vrijdag j.l. Hij was toen in een auto en hield het meis je staande bij het slachthuis. Een po ging om haar in de auto te trekken mis lukte, doordat het meisje zich tijdig wist los te rukken. Het kind heeft toen het voorgevallene aan haar ouders verteld, die er de politie van in kennis hebben ge steld'. Het lijk van het meisje is ongeveer half drie met een auto van den Geneeskundi gen Dienst naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Van de zijde der politie hebben wij de volgende bizonderheden vernomen Het meisje was hulp in d'e huishouding, doch was sinds Zaterdag niet naar haar betrekking gegaan, omdat zij aan griep leed'. Haar moeder nam de betrekking voor liaar waar en was dan ook des morgens te negen uur van huis gegaan. Het meisje was achter gebleven, gekleed op een sofa in de huiskamer liggende. Do moeder kwam to 12 uur thuis, na haar 5-jarig jongste dochtertje van school te hebben gehaald. Het kleine meisje liep moeder vooruit en opende de deur, waarvan het slot nor maal functionneerde. Men weet reeds, hoe het kind' toen de naargeestige vondst deed van haar zuster,.die dood tegen.de trap. op lag. De moeder heeft toen d'e burni en de politie gewaarschuwd-. Vermoedelijk gewurgd. Het onderzoek, dat door de politie is ingesteld hoeft voorloopig uitgewe zen, dat liet meisje door verstikking, vermoedelijk wurging om het leven is gebracht. Om den lials bevond zich een reep tule, welke niet was loege- knoopt; zelfmoord ligt geenszins voor de hand. Het meisje was ingetogen van karakter. Het onderzoek wees tevens uit, dat liet plegen van een zedenmis drijf niet kan worden aange toond, Een ongeval kan de politie voorshands niet aannemen. Ook is hier geen sprake van roofmoord, aan gezien niets ontvreemd is. Het lijk is in beslag genomen voor seo tieonderzo-ek, dat in handen is van den politiedeskundige, dr. Rocliat. Een Inzonderheid, bij het onderzoek van belang, was liet feit, dat de achterdeur van binnen gesloten was. De politie beeft de verschillende buren gehoord, geen van hen had iets van tumult in do woning van de familie Groen be merkt. Men tast, zoowel wat de motieven van de wandaad, als de identiteit van den da der betreft, nog in het duister. Knaapje door auto aangereden en gedood. Bij het oversteken van. den rijweg is gis teravond om zes uur het vijfjarig zoontje van de familie Blauwhof te Leimuiden, in. de Dorpsstraat te Nieuwveen door' een. personenauto aangereden en op slag ge dood. v -x 1 v - 1 w r.~ - JL Nit'» Dumortier belaagt den keeper van York City tijdens den oefenwedstrijd van het voorloopig Nederlandsch elftal in het Sparta-stadion te Rotter dam ■j

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5