at AÓ"essem -II! I. IS QüJ^Si l STADSNIEUWS Een nieuwe weg Schiedam Den Haag Het havenverkeer Chr. Oratorium Vereeniging Gemeentelijke steun aan industrieën r 0RTB.iT VAN Radio-rede *3. VLUG Dageüjksclie Motorbootdiensten op AMSTERDAM huizes Vertiuisierings-varia HET adres voor wederverkoopers BEURTVAART SCHIED AM-A'D AM De Eerste Schiedamsche Papiervernietiging. OUD PAPIER EN METALEN ,Jac v. d. Waal, Westmti?sS 2M7, Omliggende Gemeenten L BINNENLAND Ambtelijke eer Aansluitend op den weg Rot terdamlloek van Holland. Reeds lang beslaan er bij de provincie Zuid-Holland plannen om een tweede ver binding tusscben Pen Hang en Rotterdam tot stand te brengen. Pc Rijksweg o\ er Rijswijk— Overschie voldoet weliswaar aan vrij hooge eischen voor bet doorgaande EN verkeer, doch hij heeft het bezwaar, dat hij voor het westelijk: deel van Pen Haag niet zoo gemakkelijk te hereiken is; de rit door de stad vordert vrij veel tijd. Voorts levert de verbinding van Pen Haag en Pelft met Schiedam en Vlaardingen het groote bezwaar op, dat men óf via Rot terdam om moet rijden of via Overschie. Op den voor snelverkeer weinig geschikten weg tnsschen Overschie en Schiedam be vindt zich bovendien een tol. Het door de provincie ontworpen plan behelst een weg, welke den Moerweg in Pen Haag bijna rechtlijnig verbindt met een punt ten Noordwesten van Schiedam, waar de nieuwe weg kraisingsvrrj, n.l. door middel van een z.g. half-klaverblad, aan den in aanleg zijnde weg Rotterdam Maassluis(Hoek van Holland), zal aan sluiten. Ook bij Pelft zal voor een goede aansluiting aan het stratennet dier stad gezorgd worden. Voor het streekverkeer tusscben Pen Haag en Pelft eenerzrfds en Rotter dam. Schiedam en Vlaardingen ander zijds moet deze weg van zeer veel be- teekenis geacht worden en een druk verkeer er op is dan ook te voorzien. Het dwarsprofiel van den weg is nog niet definitief vastgesteld en het ver dient wel aanbeveling dit zoodanig in te richten dat de weg voor een druk en zwaar autoverkeer geschikt is. Het lang zame verkeer benevens de wielrijders zul len dan van den bestaanden weg Pelft Keihei, den z.g. Abtswoadscheweg, ge bruik kunnen maken. Aangezien de weg voor een gedeelte door zeer slap terrein voert, zullen eerst twee proefvlakken worden aangelegd ten einde na te kunnen gaan op welke wijze het best een draagkrachtige ondergrond zal kunnen worden verkregen, n.l. door door persing tengevolge van een grooten over maat van zand, of door gedeeltelijke ont graving van den minderwaardigen grond; op 31 October zal, naar de A.N.W.B. ons meldt, het bestek voor de proefvakken worden aanbesteed. Gedurende September. Het inkomende havenverkeer gedurende de maand September 1938 bedroegte Rotterdam in totaal 1407 schepea met 2.191.249 netto tons (verleden jaar 1198 met 1.888.755 tons); te Hoek van Hol land in totaal 42 met 94.326 netto tons (verleden jaar 37 met 72.529 tons); te Poortershaven nihil (verleden jaar 3 met 2809 tons); te Maassluis in totaal 4 met 9648 tons (verleden jaar 4 met 413 tons); te Vlaardingen 78 met 169.102 tons (ver leden jaar 77 met 150.0S6 tons); te Schie dam S7 met 228.614 tons (verleden jaar 63 met 115.295 tons); te Dordrecht en Zwijndrecht 59 met 23.238 tons (verleden jaar 41 met 16.644 tons). Voor de afgeloopen maanden van dit jaar bedroegen deze aantallen: te Rotter dam in totaal 11.545 schepen met IS.526.099 netto tons (verleden jaar 10.710 schepen; te Hoek van Holland 106 met 877.423 tons (verleden jaar 385 met 707.752 tons); te Poortershaven 15 met 15.764 tons (verleden jaar 42 met 49.356 tons); te Maassluis 46 met 78.213 (ons (v. j. 58 met 6D.S08 tons); te Vlaardin gen 672 met 1.449.973 tons (v. j. 696 met 1.482 512 tons); te Schiedam 663 met 1.881.350 tons (v. j. 603 met 1,635 307 tons); te Dordrecht en Zwijndrecht 420 met 113.828 tons (v. j. 367 met 144 230 tons). Concert in de Groote Kerk. Het was wel een rij uitgebreid program ma. dat gisteravond op het teer.' van uo Car. Oratorium Vereeniging in ue Groote Kerk werd uitgevoerd; eigenlijk te uitge breid, wa.it hel duur ie ruim 2 uren, en dat is voor een kerkconcert te Jang. De d.ngent, de heer Air. 0'. Schuurman, heeft zoowel het „groote" koor a's liet kmderkooi prathJig laten z'ngen In de ruim trijaar, dat het koor bes'ait, is heel wat bereikt. Alleen kunnen de man nenstemmen liet tempo van don vooruit gang niet in de zelfde mate volgen als dit bij d*> vrouwenstemmen het geval is. Bij do Inntsten klinkt alles zeer Lcheor--cht en beschaafd; er is steeds oen \o'komen zekerheid' Het /.elfde kan gezegd worden \an het kinderkoor, bestaande uit ongeveer 50 leden. Pit heeft zijn goeden indruk, bij een vorige uitvoering gemaakt, versterkt. De jongeren zongen ditmaal niet met het koor mee voor hen waren aparte lie deren in het program mgelascht. De P;a!- men 47 en 121, door den dirigent gchar moniseerd, werden met begrip voor den inhoud' gezongen. Als op deze wijze de jeugd wordt geleerd Psalmen te zingen, zal in de toekomst het kerkgezang aan bcteekems wmnen Of is dit, met het oog op de enertic, die er op dit terrein be- staat verre toekomstmuziek? Het hoofdnummer voor het koor was het DeuLsehes requiem van W. van Thie- nen, die de uitvoering bijwoonde Pe diri gent heeft van zijn menschen heel wat gevergd' en daaraan kon niet altijd door allen wordr-n voldaan. Vandaar de te'eur- stelling bij hel begin van het Agnus Dei et libera Het slot daarvan vergoedde ech ter weer vee',. De andere grootere werken waren Hym ne van Felix Mmd'elssohnBartholdy en het bekende en mooie .Mirjams Siegesge- sang, na de behouden doortocht door de Roode zee en het afwenden van de drei ging door Farao's ruiters. Me.r Ankie van Wicke.'oort Cromm lin duïsterd. verleende in beide werken haar mede- werking. Deze voortreffelijke sopraanzan ge rus was guteravond: al buitengewoon goed gedisponeerd. Behalve met het koor zong zy ook nog eenige soli, staande op het orgel, waar door haar prachtig geluid in de groote kerkruimte nog meer tot zijn recht kwam. De opvolger van den lieer Schuurman als organist, de heer J. P. Bekkers, heeft zijn medewerking verleent als solist en als begeleider. Hij opende hot concert met het Praeludiu.'ö en Fuga in 0 moll van J. S. Baeh, later speelde hij nog Sonate !I van Mendelssohn Partholdy en Toccata van Jac. Bonset. We kregen dea indruk, dat hem het laatste beter „ligt" dan Bach-muzïek. Dat kwam ook uit in de uitstekende begeleiding, nu eens op het orgel, een andere maai man de piano. De begeleiding was bescheiden en toch sprankelend, vooral aan de piano. De vrij talrijke aanwezigen hebben ook nog een bijdrage kunnen leveren voor het slagen van het concert, al was het er dan eea van bescheiden omvang. Met orgel begeleiding werd afwisselend door al'e aan wezigen, bet koor en het kinderkoor ge zongen „0 God, die droeg ons voorge slacht". Dat was kerkgezang, d!at anders klinkt dan ïn een gewonen kerkdienst. Het moge sommigen niet zoo „«tichlelijk" in de ooren klinken, het is mooier en verheffender, en beantwoordt Jus meer aan de bedoeling! Ds. P. Bokma, eere-voorzitter van de Chr. Oratorium Vereeniging, heeft bij den aanvang een kort woord' gesproken en o.a. mevr. A. J. A. van HaarenRayma- kers de burgemeester kon zijn aanvan kelijk voornemen om ook aanwezig te zijn niet uitvoeren en den componist W. van Thienen, welkom geheeten, waarna ds. Bokma een kort gebed uitsprak. Het schortje. Plaats der handeling: een woning aan de AiuorJiagk Tliijmstra.it; rijd der Étm- de.Ing Woensnagavontusscben 10 en 11 uur. „Och mcnsch, de gordijnen zijn goed dicht! Hei licht kan best aan biijion!" „Ja maar," klaagt het angstige vrouw tje, „als ze het an buiten zien, krijgen we een bekeuring. Op straat mag men niet zien, dat hier de lamp aan is..." Manlief zet zich rustig aan tafel om te lezen. Kwart over 10. Er woiJt op het raam gebonsd. „Pit dat licht commandeert iemand buiten. De vrouw des huizes verschiet van kleur In de krant heeft gestaan dat men beboet kan orden voor f 1000. En haar portemonruie kan geen aderlating, zelfs niet van een paar galden, verdragen! In de uonkere straat versterft het ge luid van de voetstappen; daarmee ver dwijn' ook het oogenblikke'ijk gevaar voor de gevreesde bekeuring en komt bij de viquw een soort overwinningsgevoel bo ven. Zie je well Heb ik het niet gezegd! Zoo is het n:et goed!" „Heb je geen schortje?" Dat blijkt aanwezig te zijn en als het om de lamp ïs vast gemaakt, -hecrscht er algemeene voldoening. Nu is het „mooi" donker in de kamer. Zij uit zelfs een woord vau waaideering voor de vinding rijkheid van hem, op wien zij steunt 1 Een kwartier later! Het schortje heeft vlam gevaL Nu ver- bleoken èn man èn vrouw. Zij wil het huis uitrennen om de brand weer te akuuweren, maar hij grijpt reso luut de brandende lap en trapt het vuur uit op den grond. De schrik is voorbij. En nu komt het commentaar los, „Zie je wel"t Was stom om mijn schortje om de Iarnp te binden. Nu is dat ook nog jvcg? Jij kan ook..." „Laat ons am ar naar bed gaan," zegt de man; hij draait aan de schakelaar en eerst thans is de kamer radicaal ver- Ernstige aanrijding. Hedenmorgen 6.10 uur s.aple de 44- jarige W. P. van Rijswijk, wonende Gor- dous!raat 23c alhier, van beroep auihou- der, op den Stadionweg te Rotterdam uit een tram. Van II. liep zonder uit te kijken om de tram heen en werd gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door L. den Br.. die op de tramrails reed om een anderen wagen in te halen en te passeeren. De chauffeur remde krachtig, maar een aanrij ding was niet moer Ic voorkomen. Van R. wenl met een hoofdwonde bewusteloos op genomen en naar het ziekenhuis aan Jen Coolsingel vervoerd. Na verbonden te zijn is 11ij naar zijn woning overgebracht. Het standpunt van dc re- geeriag De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrijven aan de gemeentebestu ren gericht, waarin hij herinnert aan een circulaire van zijn ambtsvoorganger, waarin den gemeentebesturen gevraagd werd geen financïeelen steun te verleenen aan iadus- trie-ele ondernemingen ,dan na gepleegd overleg met den minister van economische zaken. Het is gebleken, dat enkele gemeentebe sturen met bedoelde aanschrijving geen rekening honden. Zelfs is het voorgekomen Auto-botsingen. Bij den hoek van Lange Nieuw straat tn Wesh est zijn gistermid lag half 3 twee auto's mot elkaar in botsing gekomen. Th. J, II. R. reed in verboden richting op do Westvest; L. S., die van do 'Ger- rii Verboonstraat kwam, rekende niet op tegemoetkomend vorkeer. Budo auto's wer den licht beschadigd. De autobestuurder J. B. gaf gisteren, toen hij van de Burgemeester Knappertlaan den Vlaardingerdijk op reed', geen voor rang aan do auto van D. v. W., die van rechts kwam. Leu botsing was liet gevolg, waarbij beid-'1 auto's beschadigd werden. De boterheffing. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- sclientijdsche wijziging, voor de week van 13 tot 20 October vastgesteld op 70 cent per k.g. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Thtfaer, 8.15 uur. 1. Z'n groote kameraad! 2. Het vroolijk circus. Zondag 2 uur en Woensdag 3 uur Matinée. City theater, 8.15 uur. 1. Zeeduivels. 2 De lal'ei der vogelviij-m Zondag 3 en 5 uur Matinée. 14 Oct. trene, 8.13 nor. Vereen. Jong Hervormden. Cursusavond. Ds. K de Bel: Rust te midden van on rust. 14 Oct. Harmonie, 8 uur. Feestavond 12Va- jarig bestaan S.V.V. „Stormvo gels". 15 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. S. M. H. V. en O. T. G. Muziek! en tooneel. 18 Oct. Musis Sacrum, 8.15 uur. Intieme feestavond R.-K. S.V. Excelsior. 18 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Ledenverga dering Volksonderwijs. IS Oct. Vereenigingslokaal, 8 uur. Vereen. tot bevordering der Ned. Herv. Kerk. Lezing Van der Kloot Mey- borgDe restauratie van de Nieu we kerk te Delft. 18 Oct Musis Sacrum, half 9. Eerste ver gadering fotoclub. 19 Oct Irene, 8 uur Confessioueele Ver eeniging, ds. G. van Veldhuizen. dat hepaalue ondernemingen van het bij vele gemeentebesturen bestaande streven 20 Oct Irene, 8.15 uur. Vereen. Jong de mdustrieele ontwikkeling van hun ge Hervormden. Ledenv-e -gade i g. meente fe bevorderen, misbruik maken; Air. J. vermeer: Bidden. 1 26 Oct Gebouw Eendracht, 3—10 uur t Geslaagd. Voor het doctoraal examen geneeskunde is aan de Leidsche universiteit geslaagd dc- heer F. M. van Gent Voor het gisteren te Amsterdam gehou den examen voor het politiediploma is geslaagd de beer R. F. B. Peijzel. Van dr. H. Fiber. Hedenavond 7.35 uur zal dr. H. Fa- ber, voorganger van den Ned. Prot. Bond, voor de VPRO-microfoon zijn eerste van een reeks voordrachten houden. Het onder werp is: Wat en hoe gelooven wij? Zoo we reeds gemeld hebben, heeft dr. Faber net voornemen in 'den loop van dezen winter zijn radio-redevoeringen als grond-Jag tc- nemen voor eenige lezingen, die hij hier ter stede zal houden voor geestverwanten on andere belangstellen den. Verkooping, De notarissen F eb a berg, alhier, en jlir. Stoop te Alphen aan den Rijn hebben lieden in veiling gebracht de houw mans waning met aanuoorighedc-n en diverse perooelen weiland te Kethel en Spaiand in den Westabtspolder, uitkomende aan den Pol derweg 12, te zamen groot 14.92.91 II.A. en vier arbeiderswoningen aan den Pol derweg 3, 5, 7 en 9. Perceel I, bouwmanswoning met aan- hoorigheden. In veiling f6000. Perceel II, weiland in veiling f 11.203,85. Perceel III, weiland in veiling f 7533,60. Perceel IV, weiland in veiling f7359,50. Perceel V, weiland in veiling f69S0,66. Perceel VI, arbeiders woningen aan den Polderweg 3 en 5, in veiling f1100. Perceel VII, arbeiderswoningen aan den Polderweg 7 en 9, in veiling f1150. Totaal-inzet f41.327,61. Sehoorsteenb randje. Eenige brandweerlieden hebben gister avond 10 uur een schoorsteenbrandje in de Den Bommcïschestraat ten huize van A. R. gebluscht. De brandweer behoefde niet uit te rukken. door verschillende gemeenten tegen elkaar uit te spelen, waarbij meu zich zelfs niet ontziet bij de in aanmerking komende ge meente rechtstreeks „offerte" te vragen van hetgeen dez evil Meden. Ter voorkoming van misverstand vestigt de minister er nog de aandacht op, dat onder „financïeelen steun" mede ïs be grepen het beschikbaar stellen van gron den en gebouwen tegen abnormaal lagen prijs, het sluiten van contracten, waarbij levering van electrischen stroom beneden kostprijs wordt overeengekomen en het ver- Ie enen van andere soortgelijke faciliteiten. Met aandrang verzoekt de minister slechts dan tot credïet of steun verleening aan industrieele ondernemingen over te gaan, indien terzake volledige overeen stemming met zrjn ambtgenoot van econo mische *zaken is verkregen. w% mfi UW SLAGER MA. O 1*1 MA OW UITGAAF LAGER RUBENSPLEIN 5 TELEFOON 67808 Runderlappen vanaf 45 ct. p.p. Rundergehakt 35 ct. p. p. Kalfslappen vanaf 50 ct. p. p. SLIJTERy „DE STER" JAN JANSE- Rott.dijh, hoek Uuitenhavenweg Telefoon 68874 Speciaa voor Binnen- en Buitenlandsehe Likeuren GEDISTILLEERD Vraagt tonder verplichting onze Prij'scourant ELfcCTR. BANKETBAKKERIJ SINGEL 222 TELEF. 68616 - DAM 46 In dir. verb. m. Groningen en Friesland. Vertr. dagelijks 5 uur. Adres Schiedam. Oude Sluis 4. Tel. 08456. A'dam. Kloveniersburgw. 9TeL 48957. Schippers: J C. DE MOS en F. W. BON Jr. Telefoon 68648 GEBtt, BULOO tnkoop van alle soorten n.m. Tentoonstelling en verloting ten bate" Chr. Kinderkoor Imma- nuê.. 26 Oct. Vereenigingslokaal, 8 uur. Propa- gandafeestavond Chr. Hist. Jon gerengroep. Spreker: H. W. Tila- nus. ROTTERDAM. Heden tot en met 15 Oct. De Bijenkorf. Tentoonstelling „Rondom Rem brandt." 14 Oct. Ti.oli Schouwburg, half 9. De Rotterdammers. Eva heeft geen vader. 14 Oct. Doelen, 8.15 uur. Rott Philh. Orkest. So'isten Suze Luger, L. v. Tolder, W. Ravel! i en .Toanna Piepenbroek. Rott. Philh Koor. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Testjpiloot. City. 2 u. 7 u. 9.30 u. Test-piloot. Corso. Van 11 u. af d'oorl. Marie Wa- Kwska. Grond 2 u. 7 u. 9.15 u. De tragedie »an een Keizerrijk. Lumicre. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Levens spiegel. Olympla. r u. 9.15 u. In oud' Chicago. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Elephant Boy; Hoogspanning levensgevaar'ijk. Scala. 2 u 7 u. 9.30 u. Madame X.; Tweemaal twee. Studio 2 u 7 u. 9.15 u. De Wild zang. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Bierbaron. VLAARDINGEN. Geslaagd. Dc heer W. de Rooy is te Amsterdam geslaagd voor het examen voor het po litic-diploma. die na een vermoeiende dag Stegeman's échte Geldersche rookworst op tafel ziet. U weet wel, met die heerlijke, zachte rooksmaak. Tjonge, wat een tractatie! Die van Stegeman is werkelijk iets bijzonders, 't Is heusch de moeite waard om daar speciaal om te vragen! LET OP of er wel Stegeman op 't loodje staat In winkels met ons raambiljet De liotterdamsche Schie wordt afgedamd. Dc havenmeester van Rotterdam maakt bekend, dat met ingang van Maandag 17 October a.s. de Rotterdamscjie Schie bij het Hofplein afgedamd' zal worden. De ver binding van Rotterdamsche Schie met de Delftschevaart en de Rotte gaat van dien datum af via het Noordcrkanaaf. De on derkant van de over dit kanaal gelegen vaste bruggen, de Vlaggemansbrug, de Bergsingelbrug en de Bergwegbrug is ge legen op een hoogte van 2.15 M. plus R.P., de in het kanaal gelegen sluis heeft een schutkolk met een lengte van 90 M. en een d oorv aart breedte van 6 M. Eea persstrijd loopt uit op een rechtzaak. In de maand Maart j.l. schreef de hoofd redacteur van het „Bataviaasch Nieuws blad", de heer J. H. Ritman, enkele arti kelen over jlir. B. C. C. M. M. van Such- telen, oud-gouverneur van Sumatra's Oost kust, als reactie op publicaties van ge noemden heer in de „Nieuwe Rotterdam sche Courant", welke waxen gericht tegen het beleid van den vorigen gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië. De heer van Suchtelen diende een aan klacht tegen den heer Ritman in, daar hij zich door diens hoofdartikel, getiteld „In faam", in het B. N. van 28 Maart, beleedigd' gevoelde en thans stond de hoiafdredacteur van het blad voor den landrechter te Ba tavia terecht, aldus lezen wij nader in de Javabode. Landrechter: U weet de tenlastelegging? Beklaagde: Die is mij bekend. Landrechter: Het is een klacht van den heer van Suchtelen. BeklaagdeJa. Landrechter: Vindt u het door u ge schreven artikel niet beleedïgend'? Beklaagde: Uit den aard der zaak niet, anders had ik het niet geschreven, ik was, vanzelfsprekend zeer verontwaardigd over de publicaties van den heer van Such telen in Nederland, ztoowel ten aanzien van den inhoud als van de wijze waarop zij werden gepubliceerd. Ik heb namelijk dez» zaak min of meer van. nabij meegemaakt. Van Suchtelen is trouwens ook gediskwa lificeerd door den minister van koloniën en ik kan me voorstellen, dat dit na niet bepaald aangenaam voor hem is Beklaagde legt dan de desbetreffende ver klaring van den minister van koloniën over, welke deze in de Tweede Kamer heeft af gelegd. Daarin wordt o.m. gezegd, dat de heer van Suchtelen de ambtelijke eer van dte Indische regeering heeft aangetast. Beklaagde: Er bestaat een onverbrekelijk verband tusschen de heftigheid, welke do heer Tan Suchtelen in ziju artikelen heeft tentoongespreid, en de reactie daarop van mijn kant. De landrechter leest daarop aandachtig de verklaring van den minister. Na nog even het betrekkelijke artikel van den heer R. Ie hebben doorgelezen, meent de landrechter, Jat hij dit wel belee- digend acht, doch dat de reactie overigens verklaarbaar is. De heer Ritman wordt tot een boete van f7.50 veroordeeld. Een nat. socialistisch wetsontwerp. Door de nat socialistische Tweede Ka merfractie is ''en initiarief-weUontsverp in gediend tot afschaffing van alle belas tingen op rijwielen eri motorrijtuigen en invoering van een oenz'neb lasting van 6 cent per litex Becijferd wordt, dat over 1937 dé bedoelde belastingen bijna 69 millioen gti'den hebben opgebracht, u aar van sleclits ruim 20 millioen \ooi de wegen werd' gebruikt. Wordt dit bedrag vermeerderd met 10 millioen voor rente betaling der reeds aangegane le.mingen, d'an komt men, volgens de memorie van toelichting, op het bedrag van de op brengst der voorgestelde verlaagde bon- zinebelasting.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2