Zentbra Prijsvraag SPIT... KLOOSTERBALSEM KOOLHOVEN EERSTE BLAD. VLIEGTUIGEN N.V. Zaterdag 15 October 1938 Hongarije dreigt buitenland 91ste iaargang. No. 21993 Te!. Mo. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Vijf lichtingen gemobiliseerd/ Berlijn ver wacht toch een vreedzame oplossing. Daranyi te Miinchen Duitschland De vlootovereenkomst met Engeland Hongarije Int. Samenwerking De vrijwilligers in Spanje De toestand in het Verre Oosten Polen FORMULIER H. TH. v. d. VLERK Sri Tsjecho Slowakije Italië Vereenigde Staten AKKER'S BINNENLAND De nieuwe burgemeester van Rotterdam Telef. 69901 AANNEMER VAN BETONWERKEN. Ernstig verkeersongeluk Gemengd Nieuws zondering van Zon - en Priis per kwartaal t F A fron- f 2.50. - V^Jaer/ct'- Abonnementen derlüke nummers 4 cis. UC11JJ „ontnomen. courant verschijnt dagelijks, met uit W0^rfcn8t?fvorCtTcrïtvo.gend no,n- Advertentie het Bureau we^d zin 's Zaterdags vódr mor. Eon bepaalde plaats van advertent.en wordt niet gewaarborgd. CHIEDAMSCHE COURANT Pr^s der Advertentlën: van 15 regels f 155; Iedere regel meer f 0.30, in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. Incasi>ohosten5cts.; postkwitanties 15 ets. Tane\en van adiertentiea bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertcntién opgenomen 10.50 t/m. 15 moor den, f 0.75 t/m. 25 v, oorden. Elk \soord meer 5 cent tot een maximum van 30 voorden* 'e Woensdags: Kleine Aavertentiëiitot25woor den f 0.25, mits \óór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. •s Zaterdags: Kleine Advertentien 11.00, Indiea mot \óór Vrijdagaxond 0 uur bezorgd. Reuier meldt uit Boedapest: De Hon gaarsche regeering heelt gisteravond do mobilisatie van vijf lichtingen gelast. Het Hongaarsche Telegnia (agentschap pu bliceert in verhand met de mobilisatie van vijf Hongaarsche lichtingen een bericht van den \olgenden inhoud; De tengevolge van de onderbreking der Hongaarscli-Tsiecho Slowaaksche onderhan delingen ontstane toestand, de dreigemen ten, die nog tijdens de onderhandelingen van Tsjecho-Siowaaksche zijde geuit wor den, benevens de door Tsjeclxo-Slowakije genomen militaire maatregelen, hebben ia het belang van do opvoering der militaire veiligheid van Hongarije nieuwe maatre gelen noodzakelijk gemaakt. Tot dit doel vaardigt de Honved-minister vandaag een proclamatie uit, waarin liet oproepen van vijf lichtingen bevolen wordt. De dienst plichtigen, die heliooren tot de lichtingen 1008 en 1911 moeten zich reeds Maandag hij hun troep melden. De indruk der Hongaarsche maatregelen 1c Berlijn. Het*onder de wapenen roepen van nieu we lichtingen in Hongarije brengt geen bui tengewone beroering te weeg in Duitsche politieke kringen, In gezaghebbende krin gen verklaart men, dat tijdens de onder handelingen te Komaron, Hongarije bewijs heeft afgelegd van een gereserveeide hou ding. Men gelooft niet, dat de nieuwe mo bilisatie-maatregelen, waarioe Hongarije be sloten heeft, na het afbreken der bespre kingen, de vier mogendheden, die de ac- ooorden van Miinchen hebben ondertee kend, kunnen verhinderen te komen tot een vreedzame regeling van het geschil tusschen Praag en Boedapest. Een bespreking met Ilitler, Ilitlcr heeft gistermiddag om drie uur in den Fuhrerbau den vroegeren minister-president t an Hongarije, Da ranyi, ontvangeu, die begin van den middag per vliegtuig te Munelieii was aangekomen. Daranyi was vergezeld van den Duit- schen gezant te Boedapest, baron Von Erd- mannsdorf. Om vijf uur gistermiddag duurde de be spreking nog voort. Aan de onderhande lingen namen deel Von Erdniannsdorf, Von Ribbentrop en de adjudant van Hitler, Bruckner. Ofschoon nog ntet officieel mcdedoeling is gedaan van bet bezoek van Daranyi aan Duitschland, acht men dit in offi cieel® tóngen to Boedapest uiterst belang rijk. Zelfs acht men het niet onmogelijk, dat de werkelijke beslissing ten aanzien van de Hongaarsdie minderheid in Tsjecho- SJowakije in gxoote lijnen te Berchtesgaden is genomen. In dit geval, zoo meent men, behoeft Hongarije niet om onmiddellijke bijeenkomst der vier mogendheden te ver zoeken. In gevaar? Havas meldt uit Berlijn: De in het buitenland' verspreide geruch ten betreffende een eventueele opzgging van het Engelseh-Duitsche vloolaccoord, worden ui gezaghebbende kringen in Ber lijn als tendentieus beschouwd1. Hoewel Ilitlcr in zijn redevoering te Neurenberg een vrij duidelijke toespeling heeft gemaakt op deze mogelijkheid, neemt men in Ber lijn niet aan, d'at het daartoe zou kun nen komen. In dezelfde kringen noemt men eveneens de geruchten betreffend1 een Duilseh ontwerp betreffende een beper king der Britsche luchtbewapeningen tot 35 pet. der Duitsche, tendentieus. Anti-Joodsclie betooging te Wccnen. In de Jodenbuurt van Weenen is gis teravond een anti Joodsclie betooging ge houden. De betoogers, die voor het mee- rendeel niet ouder waren dan achttien jaar, inatciieerdeii door de straten, terwijl zij de ruiten van Joodsclie woningen stuk sloegen er. alle Joden, die zij op straat tegen kwamen, opjoegen. In de voormalige synagoge, in de Floss gasse, waar de Joden bijeen waren ge komen om to bidden, mishandelden de demonstranten een rabbijn, terwijl zij alle ruiten stuksloegen, waarna zij een ge deelte van het gebouw in brand staken. Funk naar Berlijn terug. De rijksminister voor economische za ken, Funk, is gisteravond uit Sofia ver trokken om via Belgrado naar Berlijn terug te keeren. I Economische unie met Duitschland? Volgens Duitsche kringen te Boedapest zou Duitschland voornemens zijn, Honga rije te verzoeken, een tolunie te sluiten, Do geruchten over een luehtpari. Enkele Britsebe bladen hebben melding gemaakt van Duitsche plannen tot het voor stellen van een luehlpate, dat de Britsüie militaire luchtvaart tegenover de Duitsche luchtstrijdkrachten blijvend in de minder heid zou plaatsen. In welingelichte Brilsche kringen verklaart men omtrent zulk een plan geen offioieele gegevens te bezitten. Indien een dergelijk voorstel mocht wor den gedaan, acht men het hoogst twijofl- achtig of liet als basis voor onderhandeling zou kunnen dienen. Onderhandelingen zou den daarentegen groote kans op slagen bie den, indien deze zouden worden gevoerd met hot doel te komen tot kwalitatieve be perking, hetgeen ook de totstandkoming van de vlootverdragen heeft mogelijk ge maakt. Perth opnieuw bij Ciano. De Britsche ambassadeur Perth beeft gis teravond opnieuw een bezoek aan Ciano gebracht om de besprekingen van Donder dag voort te zetten. Nieuwe vorderingen zouden gemaakt zijn. Van de Italianen is 40 pCt. ge sneuveld. Jh een beschouwing van den diplomatie- ken redacteur van Stefani omtrent den moed' en de dapperheid der Italiaansche legioimarissen in Spanje wordt gezegd, dat hun heldhaftigheid wordt bevestigd door de geleden verliezen, die 40 pCt. bedra gen van de strijdkrachten der Italiaansche vrijwilligerscorpsen. Bombardement van Waitsjau eischt tal van slachtoffers. Reutér meldt uit Hongkong: Japanselie vliegtuigen hebben den ge- heelien dag Waitsjau gebombardeerd. Naar gemeld zijn minstens duizend personen go- dood of gewond. I Polen voert geen onderhandelingen inzake Danlzig. De Poolsche ambassade te Londen deelt mede,-gemachtigd te zijn te verklaren,'dat de kortelings in de pers verschenen, be richten ovear onderhandelingen, die Polen ten,aanzien van Dantzig zou voeren, als mede andereberichten over plannen, die ontworpen zouden zijn voor het overbren gen" van bevolkingen, verstrekkende "rege lingen voor het verkeer doiör Poplscili grondgebied enz. van allen grond ontbloot zijn. Ejr hebben tusschen Polen en Duitsch land geengedachtenwisselingen plaats ge vonden, hetzij over Danlzig, hetzij over een daarmede samenhangend onderwerp. ÏKf! Ziet Uw Radiobode ALLÉÉN: Rotterd.dijk 268 Gediplom. Uurwerkmaker Incidenten in en bij de aan Duitschland afgestane gebieden. De Praagschc dagbladen maken sedert twee dagen melding van een vrij groot aantal plaatselijke, min of meer ernstige incidenten in de Sudeten-Duitsche gebie den, die aan Duitschland zijn afgestaan en vooral in de neutrale zóne, die gela ten is tusschen de Duitsche bezettings troepen en de Tsjecho Slowaaksclie troe pen na de evacuatie. Bijna al deze inci denten gewapende aanvallen op1 Tsjechi sche ambtenaren, die voorloopig ter plaatse zijn gebleven, mishandelingen van Tsjechi sche personen, worden veroorzaakt door vroegere ordebewaarders der Sudeten- Duitsclie partij. Daarentegen stemmen alle getuigenissen overeen ten opzichte van de volstrekt correcte houding en de men- schelijkheid der Duitsche officieren en be zettingstroepen. Geen Joden meer op de beurs. Gevolg (levende aan de hun dezer dagen toegezonden uitnoodiging hebben de wis selmakelaars van Jood sela ras hun ont slag genomen. Aan Joodsclie commission- nairs en zaakwaarnemers, die ter beurze waren toegelaten, is de toegangskaart ont nomen. Bestrijding der werkloosheid. In welingelichte kringen is onthuld, dat een breed' opgezette nieuwe aanval op het werkloosheidsvraagstuk in de Vereenigde Staten in de maak is. Bi zonderheden zijn niet bekend gemaakt. Anti-Duitsehc stemming. De commissaris der luchthavens van New-York, Mackensie, heeft geweigerd deel te nemen aan de ontvangst van het Duit sche Oceaanvliegtuig „Nordwind", dat van daag op het vliegveld Washington moet aankomen. Mackensie heelt dienaangaande een parti culier telegram gericht tot den Duitscheu ambassadeur, waarin hij zegt: De Ameri kaansdie katholieken kunnen geen betrek kingen onderhouden met Duitschers, zoo lang Duitschland niet den weg naar de be schaving terug heeft gevonden op het ge bied van geloofsvrijheid en in het bizon- der wat betreft de behandeling van kar dinaal Innilzer en de Oostenrijksche ka tholieken. Laat dadelijk ^en.J groote^pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat TJ drie maal per dag flink daarmede wry ven. Akker's Kloosterbalsem heeft de bij zondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar oplossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek» spierverrekkmgen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlyke spieren Per pot van 25 Gram f 0.621/,, pot van 50 Gram 1.04 De levering van de Limburgsche mijnen. Het (comm.) Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend dat de achter stand in de leveringen der Limburgsche mijnen dit jaar grooter is dan ooit tevoren? Is het den minister bekend dat deze mij nen met het oog op dc verhoogde in voor- premie, die op 1 October j.l. in België van kracht is geworden, tot schade van de ver zendingen in ons eigen land de laatste maanden bijna uitsluitend kolen naar België hebben geleverd? Kan de minister dit goed keuren? Is de minister beieid onverwijld1 stappen te doen ten einde den eiiormön achterstand te doen inhalen, daar hij ontijdig invallen van het koude seizoen zoc* goed als geen kolenhandelaar in staat is de openstaande orders direct uit te voeren? Acht de minister het niet wenschelijk maatregelen te treffen om te voorkomen dat deze achterstand zich elk jaar herhaalt? Bestuursexamen en a ccountan is&Vamcn krij gen wettelijke basis in. de honger onderwijswet. De minister van onderwijs heeft een nota van wijziging ingediend op het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der ho-o- ger onderwijswet. De toelichting hierbij luidt als volgt. Bij de voorbereiding van de aanvulling en wijziging van het academisch statuut voor de regeling van de examens in de fa culteit der economische wetenschappen Week de wenschelijkheid ook liet bestuurs examen en het accountants-examen in het statuut op te nemen. De thans aangebrachte wijziging lieeft ten doel aan deze examens, welke worden afgenomen krachtens de ge meentelijke verordening tot regeling von de universiteit van Amsterdam en liet re glement betreffende het onderwijs aan de Nedcrlandsche Handelshoogeschoo! te Rot terdam, in de hoogcr onderwijswet een wettelijke basis tc geveu. Beneeming niet in overeenstem ming met politieke verhoudingen in. de bevolking. Afkeurende mo tie met 20 tegen 17 stemmen aangenomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag met 31 tegen 8 stemmen den heer Reuderink (comm.) gelegenheid ge geven te interpeliecren over de burgerlied-j lersbenoeming van den heer Oud. Het re sultaat van deze interpellatie was een mo tie, voorgesteld door den mlerpeüant, waai in de raad uiUpieekt, dat de benoeming niet in overeenstemming is met de poh üeke verhoudingen in de bevolking van Rotterdam, zooals deze zich in den laadt afspiegelen, en waarin voorts de ontstem ming over de benoeming te kennen v, ordt gegeven. Tien jaar geleden toen de liberale heer Droogleever Fortuyn tot bui genie-ester was benoemd, hoeft de raad eveneens critiek geoefend op de benoeming. Toon werd een motie van ongeveer gelijke strekking als dio gisteravond voorge-teld, doch die af komstig was van den tegenwoordigen bur gemeester van Leerdam, den ar. heer Hanemaayer, aangenomen. Dat gebeurde met gioote meerderheid. Gisteravond werd de motie na een debat, waaraan woordvoerdeis van vrijwel alle partijen in den raad deelnamen, eveneens aangenomen, doch ditmaal nas het aan tal tegenstemmers belangrijk. Voor de mo tie stemden n,l. alleen de soc. democra ten en de uiterst linksclieu, die in totaal met twintig leden aanwezig waren en er tegen alle anderen, in totaal zeventien.. Naar aanleiding van de woorden van den heer mr. A. do Jong, dat hij in deze benoeming meer zag dan oen burge meestersbenoeming, te weten ook de be noeming van een vertegenwoordiger van de xegeering, waarop hij al in 1934 had aangedrongen, een soort regeeringscommis- saris dus, verklaarde de voorzitter, loco- burgemeester De Zeeuw (s.d.), dat de heer Oud ontvangen zal worden als „onze nieuwe burgemeester" dat do soc. dom. in het college met hem samwi zullen „werken als met vorige burgemeesters en dat zij hun oordeel over hem zullen af meten naar zijn werk. De nieuwe gezant te Berlijn. Do Nedcrlandsche gezant te Washing ton, jlir. H. M. van Ilaersma de With, wiens benoeming tot gezant der Neder landen te Berlijn wordt verwacht, zal op 2 November a.s. scheep gaan naar Europa. Landelijke bijeenkomst van de Oranje Garde. De gewone jaarlijksche bijeenkomst van do Oranje Garde in Nederland zal gehouden worden op Woensdag 26 October te Rotter dam. Op de agenda komt een voorstel voor art 3 der statuten te wijzigen. Voor de verkiezing van een algemeen voorzifter, wegens het bedanken van den heer A, van Sehuppen, tengevolge van lang durige ziekte, zijn candidaat gestold de heeren ds. G. Alers uit Dordrecht, ds. F. Tollenaar uit Den Helder en ds. Is. Voor- stccgli uit Den Haag. De Piet Hein vloot te Delfshavcn, De Piet Hein-vloot welke na het schouw spel tijdens de jubileumueek op de rivier de Maas heeft gelegen, eu nadien in de Achterhaven van Delfshaveti is tentoonge steld, en waan an enkele schepen voor het publiek ter bezichtigen zijn gesteld', heeft gedurende de eerste drie weken dezer bezichtiging 3300 betalende bezoe kers gehad, terwijl een groot aantal school kindoren gedurende de ochtenduren de vloot heeft bezichtigd' Het is de commissie, die met de or ganisatie van een en ander was belast, gelukt het meercndeel der schepen nog voor een maand in de Achterhaven te De'fsliaven voor het publiek ter bezichti ging te stellen, zoodat dus tot 15 No vember het bezoek op do zelfde wijze kan worden voortgezet. De bezoektijd! is van 1 tot 5 uur op werkdagen ,on van 9 uur v.m., tot 5 uur n.m. op Zondagen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT Dertienjarige jongen gedood. Zijn achtjarig broertje gewond. Op den weg van Pey naar Koningsho-ck. onder Eiht (Li >d urg'i, is gidartnid lag om streek ijt uur ccli enislig ongeluk ge beurd, waarbij een dertienjarige jongen werd gedood en zijn achtjarig broertje weid' gewond. De jongens rcdun naa-t elkaar op de fiets. Achter lien kwam oen vrachtauto aanrijden van Jeu vrachtrijder Scheres te Pey. De bestuurder van deze auto moest plotseling naar icchU uitwijken, omdat een auto, welke van Je tegenstelch: zijde kwam, naar links /v c-rikte om een w andelend kind te ontwijken. Het gevolg wa% dat de twee kinde ren, zoontjes uit liet gezin Jeuken, te Pcy, kwamen te vallen en onder de vracht auto geraakten De dertienjarige jongen werd op slag gelood. Zijn broertje brak een been Hij werd nuar het Sint Lauren- liusztekcuhuis te Roermond vervoerd. Opsporing verzocht. Op vrijdag 30 September werd vermist de bijna achttienjarige Pioter Jelle Boers- ma, woonachtig te Zaandijk. To' dusverre hieven alle nasporingen vruchteloos. De jongen verkeerde in overspannen toestand. in verband mei deze verdwijning ver zoekt de gemeentepolitie van Zaandijk in lichtingen/Het signalement van Piejer .lelie Boersma luidt: lang ongeveer 1.70 meter, flink postuur, donkeiblond haar met =eliei- ding in liet midden, blauwe oogen, blozend' gelaat. Gekleed met bruin beige colbert jasje, donkerblauwe plustour, blauwe wol len shpovor, donkeiblauwe das met wit'e stippen, bruine kousen, gele garbard'ine- regenjas met ceintuur c-n lage zwarte schoe nen. De mogelijkheid bestaat, dat de jongen in bet bezit is van een zwart gelakt hce- renrijviel, met zwart stuur, keltingkast en zwarte elec-trische lantaarn. Geheime zender gesnapt Een tweetal bewoners van het dorp Wijhe was in het bezit van een radiozender, waarmede onderling geëxperimenteerd werd Het betrof hier toestelletjes, die op de 5 meter band uitzonden en dus eeu be perkte draagwijdte hadden. Desniettemin slaagden de uitzendingen goed'. Totdat ook hier do kruik zoolang te water ging, tot hij barstte, want gistermiddag stond mid- den onder een uitzending een P.T.T.-amb- tenaar die zich door do plaatseLjke po litic had laten vergezellen, voor de uit zenders. Aan ontkomen viel niet meer te denken, de toestellen werden in be slag genomen en proces verbaal opgemaakt. De lust tot experimenteeren zal nu wel voor eenigen tijd over zijn. Inval in een speelhuis. De Haagsclie politie heeft gisteravond omstreeks half tien een inval gedaan ia het door zekeren J. J. R. bewoonde per ceel Z.O. Binnensingel no. 2, op vermoe den, dat in dit huis gelegenheid werd ge geven tot hazardspel. Nadat de bewoner den toegang tot de woning had' geweigerd, verschafte de po litie zich dezen door vernieling van leen ruit van de voordeur. Zij trof in een der kamers 23 personen aan, die rondom een tafel waren gezeten. Alle personen werden naar het hoofd bureau overgebracht, waar huii een ver hoor werd' afgenomen. Hierna werden zij weer heengezonden. De politie heeft een aantal speelkaar ten en een speeltafel in beslag genom'an. Knaapje doodgereden. In de Transvaalstraat te Tilburg is gis termiddag de 21/2-jarige Jos. van Oort bij het oversteken van de straat door een ge span aangereden. Het knaapje was op slag dood. 1 Oüebrand te Linden geblusehL 1 Men is den grooten brand te linden! thans na 24 uur meester geworden. Da geweldige olietanks zijn vernield <an del schade wordt op een millioen dollar ge raamd'. 1 Jhr. mr. H. SL van Haersma de With, Nedcrlandsche gezant te Washington, die benoemd zal worden tot gezant te Berlijn,

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1