Dinsdag 18 October 1938 EERSTE BLAD. De terreur in Palestina No. 21995 BUITENLAND Bethlehem is geheel in handen van de Arabische terroristen. De strijd tn Spanje België De gemeenteraadsverkiezingen Vereenigde Staten Fantastische bewapeningsplannen Duitschland Frankrijk Tsjech© Slowakije Italië Turkije Wijziging tariefmachtigingswet 1934 Gemengd Nieuws Spoorwegongeluk voorkomen 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Volgens een bericht van het Duit- sche Nieuwsbureau, uit,Cairo, bevindt Bethlehem zich' sedert weken in han den van de opstandige Arabieren. Geen enkel Britsch soldaat'bevindt zich' nog ïn de stad. Door dit feit is ook de Kerk der Geboorte in Arabische han- den, aangezien evenwel de opstand ©en Arabisch-nationale en geen religieuse ziaak is, wordt het uitoefenen van den christelijken godsdienst in niets gehinderd; met uitzondering van Joden en Epgelsdhen, k!an ieder vrij Beth lehem betreden. De Arabische opstandelingen hebbenden ."Arabieren het dragen van fez en tulband verboden. Alle Arabieren dragen thans de gewone hoofddoek met snoeien, zoodat het zeer moeilijk is de opstandelingen te on derscheiden van vreedzame burgers. Ook gisteren zijn te Jeruzalem weer talrijke incidenten voorgevallen. In het oude Jeruzalem heeft een brand gistermiddag het politiebureau in de Mohammedaansche wijk', dat rebellen wisten te forcieerem, vernield, straatgevechten zijn geleverd tus- Schen politiepatrouilles en rebellen. Op standelingen hebben daden van geweld ge pleegd op Joodsche inrichtingen, terwijl .vioor een Joiodscli seminarium een bom werd geworpen. De toestand blijft ernstig. De autoriteiten hebben het verbod om zich op straat te begeven na 11 uur des avonds uitgebreid tot de gelieele stad Je ruzalem. In de provincie hebben talrijke incidenten in het geheel 5 dooden en 8 gewonden geüisoht. Gisteravond is om de nieuwe siad van" Jeruzalem een oordon gelegdvan nieuwe afdeel in gen gepantserde wagens en militai re patrouilles. Het verkeer was beperkt. In de buitenwijken werd gepatrouilleerd door soldaten, met stormhelmen. Gisterochtend lieeft een sterke Arabische bende een aanval gedaan op een wachtpost aan het Huleli-meer. Twee Joodsche wa kers werden gedood en zes gewond. Het meer en de omgeving vormen een Joodsche condessie. Een militair vliegtuig heeft gistermiddag acht Arabische veroordeelden, achterna ge jaagd, die uit de gevangenis van Athlit waren gebroken. Twee der ontsnapten wei den gedood, doch de overigen ontkwamen. France verwacht toekenning der bclligerentenrechten, Havas meldt uit Burgos Iteed's thans, na de van het front terug getrokken Italiaansche troepen naar hun land terugkeeren. verwacht het officieel© rechtsche Spanje, dat men het de bedli- gerentenrechien zaï toekennen. Het is mo gelijk, dat Franco of een der leden zij ner regeering binnenkort hieromtrent een verklaring zal afleggen. De toestand in het Verre Oosten Do strijd te Hankau. Oveir het geheel is de positie aan alle fronten rondom Hankau ongewijzigd. De Chineescke tegenstand wordt straffer, voor al de weerstand tegen den Japanschen op- marsch aaa het Zuidelijke Jangtsefront. Deze opmarsch gaat van Yangsin in Weste lijke richting naar Sienning en hoeft ten doel de spoorweg- en rivierverbinding naar Tsjangsja af te snijden. De 'Chinee&en verklaren in een door lien uitgegeven communiqué, dal de Chi nees che strijdkrachten Sjih Wei Yau heb ben heroverd', een stad', welk© de Japan- neezen pas gisteren bezet hebben. Do Japausche landing in de Bi&gbaai. Het Chineesche persbureau bericht, dat de landing van de Japansche troepen in Zuid-CJnna ernstige vormen heeft aange nomen nadat do Chineescho troepeu zich uit Waijoeng teruggetrokken hebben. De Japansche troepen, die pogen den spoor weg KantonKauloen door te snijden ont moeten hevigen tegenstand bij Loenkang, 120 K.M. ten Zuid-Oosten van Kanton. In Noord-China blijven de Chineesche vrijscharen nog actief. Na een bezetting van vijftien maanden zijn de Japansche iroepen er niet in ge slaagd de spoorwegen te beveiligen. Op 10 October is tusschen Jangtsoen en Tsjangtswang een weg door een landmijn in de lucht geblazen. Deze mijn was geplaatst door Chineesche vrijscharen. Drie, Japan-, scho soldaten werden hierdoor gedood. Enkele .resultaten. Omtrent de, resultaten der gemeenteraads verkiezingen in eenige steden, staat thans het .volgende vast: - Te Charleroi hebben de socialisten, .li-, beralen en communisten zich gehandhaafd. Die katholieken verliezen een zetel, die gewonnen wordt door de rexisten, welke 11.16 pCt. der stemmen kregen. Te Namen hebben de socialisten twee zeiels gewonnen, ook de katholieken won nen hier twee zetels, terwijl de liberalen twee zetels verloren en de christen de mocraten hun twee zetels kwijt raakten. De rexisten hebben hier geen enkel resul taat geboekt. De katholieken beschikken over de volstrekte meerderheid. Te Bergen verloren de socialisten een zetel, welke door de communisten werd gewonnen; de liberalen verloren een ze tel aan de rexisten, de katholieken hand haafden zich. 1 Te Antwerpen verloren de socialisten een zetel, de katholieken twee, de libe ralen vier en de Vlaamsch nationalisten een zetel. De rexisten bezetten twee ze tels en de lijst-Frerissen zes zetels. In Gent hebben do socialisten en de ka tholieken elk een zetel gewonnen, de com munisten een tweetal zetels verloren en' de rexisten een zetel gewonnen. In Brussel verloren de socialisten drie zetels, de katholieken ©en zetel, de libe ralen twee zetels. De rexisten l>e zetten vier zetels, de communisten wonnen twee zetels. De uitslag der verkiezingen voor den ge meenteraad van Enpen dertien zetels luidt: Heimattreue Front 3922 stemmen, d.i. 49.21 procent van alle uitgebrachte geldige stemmen: zeven zetels. Gemeentebelang (pro-Bielgisch) 3723 stemmen, d.i. 46.61 procent van het totaal aantal uitgebrachte stemmen: zes zetels. In de drie steden: Eupen, Malmody, St. Vith, hebben de lijsten van het Heimattreue Front 5816 stemmen verkregen, tegenover dc pro-Belgische groep 6463 stemmen. Amerika bouwt de sterkste luchtmacht en de grootste vloot. Amerika staai op liet punt, te begin nen met de uitvoering van een bcwape- ningsprogram van adembenemende afme tingen, waarvoor het Duitschland verant woordelijk acht, aldus schrijft David Law rence, een van Washington^ meest con servatieve publicisten in een artikel, d'at overal in de Vereenigde Stalen in de bladen is gepubliceerd Lawrence schrijft, d'at de regeering der Vereenigde Stalen Duitschland als een aan vallerstraat beschouwt, en bereid' is, de sterkste luchtmacht op te bouwen, de grootste vloot, en een stelsel van reser ves, dtat de mogelijkheid biedt tot vor ming van een der grootste legers ter we reld1. Geen intimidatie van de Duitsche pers, boe groot ook, rial dit kunnen voor komen. Alleen daden, niet slechts woorden, van de Duitsche regeerders, zullen de wereld er van overtuigen, dat voor de regeling van geschillen op recht kan worden ver trouwd. Lawrence schrijft verder nog, dat de Vereenigde Staten zich niet inlaten met zui ver territoriale nwesties in Europa, doch niet onverschillig kunnen blijven tegen over de groeiende willekeur ter wereld, die den oorlog slechts onvermijdelijk kan maken. De onlusten te Weencu. Het is ie Berlijn niet raogeirjk nauw keurige inlichtingen te verkrijgen over de gebeurtenissen te Weenen na de rede van gouwleider Bürckel. Evenwel hebben per sonen, die uit Weenen zijn gekomen, het volgende medegedeeld': In zijn rede op de Heldenplatz heeft' de rijkscommissaris tegelijk de katholieken, de Joden en d© Tsjechen aangevallen. Na de rede begaven zich nationaal socialistisch^ elementen naar Leopoldsladt, een wijk, welke voorname lijk door Joden wordt bewoond' en sloe gen hier ao ruiten van woningen, restau rants en synagogen in en vernielden het huisraad, Deze incidenten duurden drie dagen. Hitler werkt aan een nieuw plan v«or de koloniale campagne. De Daily Telegraph and iteming Post meldt uit Münclien, dat Hitler vandaar per auto naar Berchtesgaden is vertrokken. Hij zal te Berchtesgaden blijven tot 9 Novem ber en. dan tömgkeeren naaï Müncheia voor de jaarlijksche herdenkingsbijeenkomst der N.S.D.A.B. De correspondent verneemt, dat de Führer voornemens is eerst drie-weken rust te nemen en dan een nieuw programma zal uitwerken voor de Duitsche campagne ten behoeve van koloniën. Ook een Ilaliaansch ambassadeur te Parijs. Tegelijkertijd dat de Fran sche regeering het "agreement van de Italiaansche regee ring verzocht voor de benoeming "tot Frahsch ambasasdeur te Rome van André Francois Poncett, heeft de Italiaansche re geering aan de Fransdie medegedeeld, dat zij binnenkort het agreement verzoeken zou voor de benoeming van een Italiaansch am bassadeur te Parijs. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat voor dezen post zal worden gekozen de ambassadeur van Italië fe Buenos Aires, Guarigüa. Benesj naar de Vereenigde Staten. De,president"der universiteit van Chica go heeft bekend- gemaakt, dat Benesj de uifnoodigïng tot het geven van een aantal lezingen aan die universiteit heeft aan vaard, De datum, waarop Benesj zal aan komen, is nog niet vastgesteld. De financieele hulp van Engeland. Met de Tsjecho Slowaakscihe finan cieele missie, oie gisteren van Londen naar Praag is terug gekeerd, is, naar Reuter verneemt, een bevredigende reg- iing tot stand gel-omen omtrent liet Brit sch© voorschot van 10 millioen pond ster ling en het gebruik, waartoe het zal wor den bestemd'. Het Tsjecho Slowaaksclie verzoek om nog meer financieele hulp, dat, naar men meent te welen, het on-derwerp zou vor men van memoranda, die de missie bij de Britsche en de Fransche regeering heeft achtergelaten, is eveneens besproken, doch hieromtrent kon men het niet zoo spoe dig eens worden. Frankrijk heeft zicli, naar Reuter ver neemt, óp het standpunt gesteld, dat Frank- rijk's eigen behoeften voorloopig de mo gelijkheid1 vau liet verleenen vaa bijstand aan Tsjecho Slowakije uitsloten, in ver band' waarmede Engeland' zic-h niet bereid zou hebben vertiaard' de- last alleen te dragen. Tegen overdrijvingen in de rassenkwestie. In alle kringen t? Rome ïs de aandacht getrokken door een artikel over cie rassen politiek van het regiem, dat verschenen is in het tijdschrift „Yita Universitatlia" en dat is on Jerteekend door professor Pende, die een der niede-onderleekenaars is van het manifest van intellectueel©!!, d'at de basis dier rassenpolitiek vormt. Pende keert zich tegen overdrijvingen en extreme tendenties, die in deze aangele genheid aan dc-n dag gekomen zijn in geavanceerde kringen en organen. Hij wijst er op, dat dit niet kan worden toegela ten, ./niet alleen door de wetenschap, maar ook door de politieke hiërarchie in Ita lië". Iiij verwerpt in liet bizonder de ge daclite aan gedwongen sterilisatie van er felijk- belaste individuen, aangezien dit in strijd met den godsdienst en zonder veili ger. bioJogiscben grondslag zou zijn. Dit standpunt wordt, vooral in gods dienstige kringen, toegejuicht. De Osser- valore wijdt er een groot© ruimte aan. Daarentegen wordt ;n zekere fascistische bladen levendige critiek op den profes sor uitgeoefend' De benoeming van Poncet tot ambassadeur vau Frankrijk. De Italiaansche regeering heeft haar agreement verleend tot de benoeming van Francois Poncet tot ambassadeur van Frankrijk te Rome. Kemal Ataturk lijdende aan de lever. De secretaris generaal van het huis van den president der Turkscho republiek maakt in een officieel communiqué mel ding van den gezon Iheidstoes'.and van pre sident Kemal Ataturk. Een leverkwaal, waaraan de president lijdende is, heeft liaar normaal beloop ge volgd, totdat zich Zondag de crisis voor deed', welke de ziekte verergerde. De pa tiënt is veel zwakker geworden, zijn pols slag is verhoogd. Dc toestand van den patiënt blijft ern stig, ondanks een gisteren geconstateerde verbetering. Ierland De Valera wil eenheid. De Valera heeft tegenover een specialen correspondent van de Evening Standard, een belangrijke verklaring afgelegd over de bestaande verdeeling van Ierland. De Valera, zeide, dat hij niet meer dacht aan een volksstemming, die de scheiding zou laten voortbestaan, en hij verzocht Engeland met klem, de zes graafschappen van Ulster te bewegen, zitting t© nemen in een Groot-Ierscli parlement. De Valera bood Uister autonomie aan in plaatselijke aange legenheden, en vroeg slechts garanties voor de nationalistische meerderheid in liet ge bied. De Valera voegde hier nog aan toe, dat, zoolang do verdeeling bleef bestaan, de kansen, dat Eire ingeval van een Euro- peescken oorlog niet. Engeland zou-samen werken, zeer gering waren. te; >5^ t' i :rx<; '"f Hr. Ms. kruiser Gelderland" ïs gisteren ait Den Helder naar Curara vertrokken. Dit vertrek ging met de gebruikelijke tafereeltjes gepaard. BINNENLAND Adres van de Kamer van Koophandel voor Botterdam aan de Tweede Kamer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, lieeft zich inzake de ta riefmachtigingswet 1934 ten tweede male tol de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gewend. In liet adres verzoekt zij do Kamer de regeering uit te noodigen de tegenspraak welke in verschillende uit latingen van de memorie -van antwoord opgesloten liggen, door nadere verduidelij kingen van haar voornemen op to heffen en de gevraagde volmachten nader te be grenzen door in de considerans of den tekst van de wet vast te leggen: het verdedigend karakter van de Neder- laudsche handelspolitiek, de bedoeling om uitsluitend den afzet van. de Nederland- sclie productie (als geheel gezien) op de eigen markt te bevorderen en een automa tische intredend© jaarlijksche verlaging van één procent van de te verhoogen invoer rechten, tot dat het punt van uitgang weder zal zijn bereikt. 1 Een amendement. Jhr. mr. De Geer heeft op het wetsont werp tot wijziging van de tariefmachti gingswet, liet volgende amendement inge diend In artikel 1 wordt in het daarbij ge wijzigde artikel 2, lid li van de tariefmach tigingswet 1934 in de plaats van „ten hoog ste drie jaren" gelezen: „ten hoogste een jaar". Do bedoeling van het amendement is horstel op dit punt van den bestaanden tekst. Delegatie van wetgevende bevoegdheid behoort zich te beperken tot het noodza kelijke. Aan dezen eisch voldoet de voorgestelde termijnverlenging niet. Een lialvc eeuw ,,Effatha". Voor liet christelijk internaat voor doof stommen „Effatba" te Voorburg was het gisteren een dubbele feestdag. De vereeni- ging tot bevordering van christelijke op voeding en onderwijs aan doofstomme jongelieden vierde gisteren zijn 50-jarig bestaan, en aan dit feest werd luister Lijgezel door de ingebruikneming van een nieuw gebouw van liet internaat, een gym nastiekzaal, tevens localiteit voor feeste lijke en plechtige bijeenkomsten. De voorzitter van het bestuur der ver- ecniging, prof. dr. L. van der Meiden, sprak daarbij een rede uit. Hierna had een druk bezochte receptie plaats. Des avonds werd in de Oosterkerk t© 's-Gravenliage ©en bidstond gehouden, waar hij ds. J. H. F. Remme uit Amsterdam voorging. De Haagsche gemeenteraad niet naar Schiphol. B. en W, van 's-Gravenhage hebben op de uitnoodiging van liet gemeentebestuur van Amsterdam aan den Haagschen ge meenteraad, om in verband met de plan nen voor een centraal vliegveld, een be zoek te brengen aan Schiphol, als volgt geantwoord. In antwoord op uw brief hebben wij de eer uw college mede te deelen, dat wij de daarin vervatte uitnoodiging op prijs stellen, doch dat liet ons niet mo gelijk gebleken is reeds in deze week ©en dag voor het bezoek aan Schiphol vrij te maken. Daar het in liet voornemen ligt de be handeling van het ontwerp-adres aan de regeering inzake de vliegveldkwestie in de raadsvergadering van 24 October a.s. aan de orde te stellen, zou het voorge stelde bezoek dus niet vóór de discussie over- dat ootwerp-adres kunnen plaats heb ben. Wij mogen intusschen opmerken, dat de zienswijze van den raad en van ons col lege te dezer zake zeker niet door eert beschouwing Van Schiphol zou kunnen wor den beïnvloed. Het staat stellig voor een; ieder vast en de raad onzer gemeente heeft zich enkele jaren geleden daarvan ook nog docr een gezamenlijk bezoek kun nen overtuigen dat Schiphol een voor treffelijk ingericht vliegveld is. De vraag, die beantwoord moet worden, is dan ook alleen deze, of Schiphol de juiste plaats is voor de centrale vlieghaven, die de re geering tot stand wenscht te brengen. Natuurlijk zullen wij echter niet nalaten den gemeenteraad met uwe uitnoodiging in kennis te stelllen. t De Gelderland" naar Curajao. Na een verblijf van zeven maanden in Holland is gistermiddag het artiliórie-in- structievaartuig H.M.'s „Gelderland" onddf bevel van kapitein luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, voor een reis van vijf maanden uit Den Helder vertrokken om den politiekruiser „Jan van Brakel" in Curasao af te lossen. "Wijziging van de tabakswet. De (s.d.) Tweede Kamerleden IJzerman' en Van den Tempel, hebben op het wets ontwerp lot wijziging van de tabakswet een amendement ingediend, waarvan de be doeling is, de werking van de in bet tweede lid van bet voorgestelde artikel' 39a voor komende overgangsbepaling te beperkten tot een termijn van drie jaren. Tegenwoordigheid van geest 1 ran wisselwachter. Naar eerst thans blijkt, heeft Zaterdag avond ongeveer lialf tien de wisselwaoliter Buter op de spoorlijn bij Snibbeling' onder Diepenveen een ernstig ongeval voorko men door zijn tegenwoordigheid van geest. Van Deventer af naderde een D-trein, be stemd voor Almelo, welke trein over de spoorbrug van het Overijsselsclie KanaaJ bij de spoorwegsplitsing aldaar naar links zou gaan. Van Zutphen af kwam een met steen kolen geladen goederentrein, die met ©en onveilig signaal moest worden opgehouden. Door nog niet opgehelderde oorzaak reed deze trein door naar Deventer. Spoorweg- wachter Buter zag het gevaar, dat thans de D-trein den goederentrein in de flank' zou grijpen. Hij haalde snel een wissel over, waardoor de Dtrein in plaats van naar Almelo naar Zutphen ging. Dat gelukte hem. Daarop belde Buter het station Gors- sel op, waar men den D-trein vasthield en naar bet knooppunt van Snibbeling terug zond. De trein ging langzaam achteruit en werd zoo weer op liet goede spoor ge bracht. Buter heeft ongetwijfeld door zijn snelle juiste daad een ernstig ongeval af gewend. 1 Aanrijding met daodelijken afloop. 1 1 Zaterdagmiddag is te Rijnsburg de 75- jarige bloemenkoopman H. Kerkman uit Valkenburg (Z.H.), die op de fiets was, door een auto aangereden en ernstig ge wond. i Hij werd naar liet Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd, doch reeds tij dens het transport is hij overleden. j Vermiste jongen aangehouden. De zeventienjarige Pieter Jelle Boers- ma uit Zaandijk, die op 30 September in overspannen toestand zijn patroon te Wor- merveer heeft verlaten ©n sedert dien ver mist werd!, is gisteravond' te Groningen door de recherche aangehouden. Hij verbleef a. dien tijd' te Groningen, en was o.m. werkzaam bij een amateur- circus, diat te Groningen eenige voorstel» lingen heeft gegeven. Do jongen zal heden naar zijn vader, die van zjjn aanhouding- op de hoogte- is gebracht, op transport worden gesteld. Deze courant verschijnt dagelij kB, mot uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. prija per week; 15 cta. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezored zijn, 'b Zaterdags vóór 9 trol. Een tepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën: van 15 regels f 155; Iedere regel meer f 030; in bet Zaterdagnummer SCHIEDAMSCHE COURANT 1—5 regels f180, iedere regel meer 7035 Reclames f0.75 per regel IncaasokostcnS ets.; ïtkwitanties {5 ets. Tarieven van advertentie!» bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein© Advertentiën opgenomen f030 t/m. 15 woor den, f 0.75 4/m. 25 woorden Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd, 's Zaterdags; Kleine Advertentiën i 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uor bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1